Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Kojenecké ústavy skončí do dvou let. Pěstouni všem dětem nepomohou, brání se

Kojeneckým ústavům se nelíbí rozhodnutí ministerstva práce a sociálních věcí, které je chce postupně zrušit. Skončit mají do konce roku 2013. V ústavech podle resortu končí příliš mnoho dětí, které by měly raději rychle zamířit k náhradním rodinám. Ale ty podle ústavů nedokážou pomoci třeba zneužívaným dětem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

pajdulka

nerušit je...

nerušit dětské a kojenecké ústavy, ale zlepšit legislativu a usnadnit vláčející se byrokracii k adopci a pěstounské péči

0/0
26.8.2011 12:18

hasmen

Za peníze si od vás dítě vezmeme...

Teď, když se o tom začalo mluvit, se

nám jako pěstounky přihlásily matky Romky nebo sociálně slabí, jejichž dvě děti

třeba vyrostly tady u nás a dávaly se do náhradní rodinné péče. Zjistily, že by

za pěstounství mohly být třeba peníze, takže hned projevily zájem

Řekla ředitelka kojeneckého ústavu v Kolíně Eva Nemeškalová

0/0
26.8.2011 10:30

příspěvatel_do_diskuze

Z jiného soudku

Moje mamka pracuje v kojenáku v maloměstě (ne jako sestřička). Jedná se o vyloženě ženský kolektiv, průměr 50 let, slepičárna. Ženské dětem žádnou lásku nedávají, prostě to mají jako svou 12h směnu. Mají hračky na zahradě, houpačku, ale děti tam nevezmou, jak je rok dlouhý. Někdy je naopak nutí jít spát už ve 4 odpol, aby s nima neměly práci. Když ale přijedou noviny, tak vzniknou fotky z klouzaček podobné té v úvodu, na kterých vidíte ty největší mrchy, jak se na děti usmívají. Je to slabší odvar Requiem pro panenku. Mamka, která se proti tomu ozvala, je ted obětí mobbingu a bossingu. Ředitelka je neschopná ženská, která nerozumí účetnictví, financování, ničemu a pro radu chodí k mé mamce. Jenže mamka má plat podle tabulky, kdežto ona ředitelovský a to je ještě na konci roku shrábne prémie všech zaměstnanců. O rodinných nebo kamarádčovských tlačenkách nemluvě. Jsou tam asi 2 mladé, které jsou hodné a dětem dávají i lásku, ale ty jsou už taky v hledáčku těch krůt, takže chtějí odejít.

0/0
26.8.2011 9:49

pajdulka

Re: Z jiného soudku

záleží na dětském či kojeneckém domově. U nás, ve velkoměstě, se o děti starají vzorně. Denně je vidím dopoledne i odpoledne s dětmi na jejich hřišti a nebo na procházkách. Je to o lidech a nelze je házet do jednoho pytle.

Kdybyste podali nějaké důkazy na vyšších místech, dalo by se s tím něco dělat, ne tu jen plkat. Postěžovat si ředitelce, která o tom ví a je jí to někde je na nic.

0/0
26.8.2011 12:15

příspěvatel_do_diskuze

Re: Z jiného soudku

Nebojte, to samé, tedy at si jde postěžovat na kraj nadřízeným ředitelky, mamce radím pokaždé, co mi zase pomalu brečí na rameni, jak ji tam šikanují a jak to tam funguje. Ale ona je srab, takže nikdy pusu neotevře : / (bojí se hlavně ztráty místa)

Ale jsem ráda, že to není všude stejné. Nesnáším házení do jednoho pytle, jen jsem chtěla ukázat, jak to taky může v takovém kojenáku vypadat. Je to (snad) opravdu o konkrétních lidech.

0/0
26.8.2011 13:02

Bijec modrých zlodějů

Jsem zvědav, kdo si ta malá cikáňata vezme ....

Šimůnková - 3ks, Ryšavý - 4-ks, Džamila -3ks, Kocáb - jen 2ks - páč už jedno černý mít bude atd.

P:S: Já si žádný nevezmu, maximálně vezmu nějaký bejzbolkou ;-D;-D;-D

0/0
25.8.2011 22:38

hafusak2

Pro odpůrce kojeňáků byl zopakoval pár věcí

ze včerejška: Kam dát malé dítě, jehož rodiče třeba zahynuli při nehodě, nežli se najdou příbuzní? Co když ta rodina byli cizinci a do věci se ještě začnou zapojovat úřady jiného státu s jinými předpisy. Kam dát dítě osamělé matky, která třeba musí na měkolik týdnů do nemocnice nebo tř. výkonu trestu na několik měsíců? Předstatvte si, že třeba hasič takové malé dítě vyprostí z auta, ale: komu ho má dát?

+1/0
25.8.2011 15:14

Fidina

Re: Pro odpůrce kojeňáků byl zopakoval pár věcí

Zřejmě si ho rád nechá, ne. Taky si založím mateřské centrum a budu tam kupit děcka. To bude fajn, těším se jak se krásně zžijeme jako rodina. Přece ho nehodím do kontejneru. :-)

0/0
25.8.2011 15:19

MPLIS

kojeňák ano či ne?

Máme osvojené dítě z KÚ s násl. peripetiemi:

Leden 09 anonymní porod, pak šlo dítě do KÚ. Po dvou měsících měl soud konstatovat nezájem a dítě "právně uvolnit" - nestalo se, asi jsou naši špatně placení soudci přetížení. Dítě jsme si vzali na "dlouhodobou návštěvu" v červenci, bez nároku na jakoukoliv podporu, manželka neplacené volno = povinnost platit soc. a zdrav. pojištění. V říjnu-po desítkách urgencí-proběhl soud o nezájmu a my jsme ho převzali do předadopční péče-nárok na mateřskou. V prosinci jsme mohli podat návrh na osvojení. Soud o osvojení proběhl v červnu 10.

Krizové faktory: strach lidí ze sociálky uhánět soudy, aby něco dělaly. Bohorovnost a nepostižitelnost soudců za pasivitu. Tupý systém, který si myslí, že o dítě se nejlíp postará stát. Kdybychom nešli do rizika "právně neuvolněného" dítěte, tak je v KÚ možná dodnes. Takhle půjde v lednu do školky a je naše sluníčko.;-D

0/0
25.8.2011 15:11

karelka k

Re: kojeňák ano či ne?

ať jste spokojeni i s prckem.R^R^;-DV

0/0
25.8.2011 17:14

referentka

Re: kojeňák ano či ne?

ať jste v rámci možnosti šťastni a spokojeni i s broučkem a nenechte se odradit skorošikanou sociálky...:-)...moc si vážím lidí jako vy...R^R^

0/0
25.8.2011 20:52

pajdulka

Re: kojeňák ano či ne?

VVR^

0/0
26.8.2011 12:16

cekon

Všechno co DRábek doposud navrhl

byla skrytá lumpárna. Nevěřím, že by tento člověk udělal něco pro děti bez rodičů.

0/0
25.8.2011 15:08

Neandrtalec_

Pěstounská péče

Je dobře, že se o tomto tématu konečně začíná mluvit. Je strašné, jak současný zkostnatělý systém je schopen umístit novorozeně do kojeňáku, a pouze díky byrokratickým průtahům tam to dítě zůstane klidně půl roku, přesto že by byli adoptivní/pěstounské rodiny.

V článku není zmíněná profesionální pěstounská péče. Vyškolené rodiny, placené státem, které budou poskytovat krátkodobou péči, než se najde vhodná cílová rodina. Status profesionálních pěstounských rodin už pomalinku vzniká, bohužel je ze strany OSPODů ůspěšně sabotován. Přináší pracovnicím další povinosti, kdy musí zvednout zadek ze židle a to se jim moc nechce.

0/0
25.8.2011 14:58

seelen

Přemluv dědka bábu

R^

0/0
25.8.2011 14:54

Luboš_P

Konečně!

V prvé řadě by si měl každý přečíst novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí a s ní i záměr celé transformace systému péče o ohrožené děti. Pak můžete diskutovat nad tímto textem vytrženým z celého komplexu připravovaných změn. Po mnoha letech konečně někdo řekl zase nahlas, že děti nepatří do ústavů, ale do rodiny. Jasně, že nejde zrušit kojenecké ústavy ze dne na den a je potřeba mít dostatek náhradních rodičů (profesionálně vyškolených pěstounů), ale postupná deinstitucionalizace je potřeba. V kojeneckých ústavech se sice snaží pracovat s dětmi, ale nemají na ně tolik času jako v rodině. A co by měli dělat pěstouni s nemocným/týraným dítětem? Co byste udělali, kdyby bylo vaše vlastní dítě nemocné nebo potlučené? Dali ho do nemocnice, než se zotaví, ne? Podívejte se někdy do zahraničí (třeba jen na Slovensko), kde uvidíte, že to jde i bez ústavů našeho typu, které jsou komunistickým přežitkem. Fandím transformaci ústavních zařízení a deinstitucionalizaci!

0/0
25.8.2011 14:51

čtenář 1

Re: Konečně!

Já fandím také, ovšem mám hrůzu z těch, kteří to budou realizovat. Kompetentnost zaměstnanců dosazených za TOP 09 ministerstva práce a sociálních věcí je úchvatná, což zcela jistě potvrdí každý, kdo na někoho z nich natrefil.

0/0
25.8.2011 16:03

hafusak2

Na našich pravicových vládách mne vždy fascinovalo,

s jakou lehkostí, bezstarostností a nezodpovědností kdeco likvidují, prodávají, privatizují, neboť teď potřebují peníze a co bude zítra bude až zítřejší starost. O těch kojeňácích jsme zde diskutovali dost včera a prakticky všichni jsme se shodli na jejich potřebě. Nemohu si pomoci, ale úroveň myšlení pravicových poslenců mi připadá na stejné úrovni jako u našich nepřizpůsobivých.Rv

0/0
25.8.2011 14:43

pehlad

předkladatel tohoto scénáře je zřejmě PABLB

!!

0/0
25.8.2011 14:41

hafusak2

Re: předkladatel tohoto scénáře je zřejmě PABLB

Opravte si prosím: Nikoliv "zřejmě", ale "zjevně". Rv

0/0
25.8.2011 14:46

čtenář 1

Možný scénář z rukou

pánů Drábka, Macely, Machotky a dalších je podle mne ten, že za chvíli vyrukují se skvělými podmínkami pro pěstouny, navýší pěstounské dávky aby nalákali občany (zákon je už ve sněmovně), pak zruší kojenecké ústavy, a následně dávky zase sníží. Pak budou počítat s tím, že s tím pěstouni neseknou a mohou využít i sdělovací prostředky, kteří z takto nalákaných a znechucených pěstounů udělají lidské hyeny, že tito budou chtít dítka, o které pečují a budou mnohdy i postižená, vrátit zpět do péče státu. Jen doufejme, že tito skvělí pánové už na ministerstvu sociálních věcí nebudou, neboť doposud co činí, to je neskutečné a normální občan by tomu ani nevěřil.

0/0
25.8.2011 14:36

cekon

TOP00

už připravuje privatizaci majetku kojeneckých ústavů. To je ten pravý důvod. A na děti? Na děti tyto hyeny samozřejmě kašlou...

+1/0
25.8.2011 14:22

AGNESSSSS

Bezmozkové ve vládě...

...nebo vychcánci? Proč neříct na plnou pusu to, co všichni dávno vědí - a neokecávat to vhodností/nevhodností ústavní výchovy, že na podobná zařízení prostě nejsou prachy/nepustí se prachy...a že je vám ve skutečnosti srdečně jedno, co s těmi dětmi bude...nechci vidět realitu následující... neříkám ...s postiženými rodinami je třeba více pracovat, ale to se vědělo a ví už dávno...proč už tyto programy dávno nefungují v praxi? A přijdou s tím teď...proč kurňa nenapsat naplno - jedná se o další úsporné opatření...další z mozaiky...co bude dál?

0/0
25.8.2011 14:19

proost

Realita

Zase se děje podle mého názoru něco, co nedopadne dobře a bude se řešit hloupými kompromisy. Máme připraven dostatečný počet potenciálních pěstounů, aby zvládly "statisticky obvyklý" počet dětí v kojeneckých ústavech a byla tam navíc určitá rezerva? Máme zákony, které dobře umožní fungování této péče? Pokud ano, tak ústavy zrušme, pokud ne - buďme za ně rádi, je to alespoň něco. Mně jenom zaráží, že adopce malých dětí naráží na neskutečné problémy, protahuje se díky hloupým administrativním překážkám a špatným zákonům (třeba nesmyslná práva rodičů, kteří se o dítě nechtějí starat, ale můžou působit problémy) - a tady chceme zřizovat dobrovolně něco podobného. Nevím jsem naprostý laik a amatér v této oblasti, ale přijde mi to divné a divil bych se, kdyby to fungovalo - ačkoliv bych si to přál a hlavně to přál těm dětem.

0/0
25.8.2011 13:08

studuji VŠ cenzorskou

manažeři

Každý jistě zažil, když v zaměstnání bylo obsazeno místo novým manažerem. První, co se vždy děje je, rozvrtat to, co ještě ve firmě funguje :-/, pobrat za to velké odměny, připsat si do CV další kolonku "úspěšná reorganizace" a jít zas o dům dál. Tohle je to samé 8-o

0/0
25.8.2011 13:03

duhacenzor3

Re: manažeři

Zrušit děcáky je zcela v pořádku, k ničemu nejsou, žádný užitek nepřinášejí, držím palce aby se tohle povedlo.

0/0
25.8.2011 13:05

Beter

Re: manažeři

Kolik si z tama vezmeš domů děcek? 100? 200? 300?

0/0
25.8.2011 13:23

duhacenzor3

Re: manažeři

Děti se prostě vrátí zpět ke svým rodičům, odkud byly státem ukradeny, mne ani vás ani nikoho dalšího k tomu nepotřebují, paní soudružko sociální pracovnice.

0/0
25.8.2011 18:43

Beter

Re: manažeři

Jo "prostě". Ahá. Ty musíš mít šťastný život...

0/0
26.8.2011 11:42

duhacenzor3

Kéž by se tyhle ústavy

hrůzy podařilo bez náhrady zrušit.R^

0/0
25.8.2011 13:01

košťálka

Re: Kéž by se tyhle ústavy

Byl jste někdy v kojeneckém ústavu? Evidentně nebyl, jinak by jste to nenazval hrůzami. Už za komančů se tu o děti vyškolené sestry staraly lépe a s větší láskou než jejich biologičtí rodiče. V KÚ nejsou jen odložené děti, ale také postižené tělesně i duševně-ty jsou prakticky neumístitelné-budeme je shazovat ze skály jako ve Spartě? Je to idiotismus, nemáme dost vyškolených pěstounů, adopce se táhne léta, Drábek je pako, to nejde takhle kách-20 let se na to upozorňuje, 20 let se na to kašle a teď přišel spravedlivý asociál a ejhle, úžasná myšlenka se uvede do praxe během necelých 2 let-blbistánRv

0/0
25.8.2011 13:24

Beter

Re: Kéž by se tyhle ústavy

Drábek ukazuje svoji, ehm, nekompetentnost, na každém svém kroku. V tomto případě je to jen bombastické plácnutí do vody, s KÚ ve skutečnosti nenadělá vůbec nic, jen pár blbů mu zatleská... Řada dalších Drábkových počinů má pro tuto zemi daleko tragičtějčí dopad... Rv

+1/0
25.8.2011 13:38

vioš

destrukce

Máme výborně fungující ústavní péči, je třeba ji zničit. Zanedbané děti dáme pěstounům bez znlaostí a prostředků k jejich nápravě. Vládo, zase jsi jednička. R^

0/0
25.8.2011 12:57

duhacenzor3

Re: destrukce

To je naprosto v pořádku, tyto bolševické instituce na násilné a svévolné odebírání dětí z rodin se měly zrušit již v roce 1990. děti se bez těchto zločinců, zvaných sociální pracovnice a jejich "péče" a "ochrany" obejdou. Pryč s dětskými domovy, pryč  tímto fujtajblem, pryč s kradením dětí státem, pryč s tímto systémem devširme.

0/0
25.8.2011 13:04

vioš

Re: destrukce

Copak, jsi alkoholik recidivista a odebrali ti dítě, páč v pěti letech neumělo jíst příborem u stolu?

0/0
25.8.2011 13:07

vitka

Re: destrukce

Proboha co to plácáte za nesmysly. Já takovým zařízením prošla a díky němu jsem přežila. Rozhodně uplně nerušit.Jen by ale mělo být umístění do kojeňáku nebo dětského domova až poslední možností.A pořádně zdůvodněné.Přednost by měli mít pěstouni,náhradní rodiny.Dodnes nechápu,proč se musí do dětského domova dostat děvče kterému zemře matka a rodina o ni zájem nemá.Znám konkretní případ,kdy matka stihla ještě vyjádřit písemně svou vůli,aby děvčátko vychovávala její kamarádka.Systém dítě spolkl,půl roku roku se o něj tahala.Cizí by ji dostali dříve.Nevidím problém v dětských domovech,ale v našich podělaných zákonech.Nerozbíjejte to.co funguje,ale odstaňte byrokracii a zdlouhavé jednání kolem dětí.Těm utíká čas jinak než nám dospělým!

+4/0
25.8.2011 13:17

proost

Re: destrukce

Moje řeč. Trochu přemýšlet, méně chytračit a méně politikařit.

0/0
25.8.2011 13:28

SSJS

Drábek

toho více zničí jako Nečas sám.

0/0
25.8.2011 12:51

spirit of the time

Re: Drábek

oni dva vyjdou na stejno , jeden za 18 a druhý za 20 bez 2

0/0
25.8.2011 12:58

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.