Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Klaus v Rakousku varoval před novými ideologiemi, které omezí svobodu

Český prezident Václav Klaus varoval před současnými novými a zdánlivě méně nebezpečnými ideologiemi, které se podle něj snaží omezovat a blokovat svobodu lidí, jak to dříve dělal komunistický režim. Tvrdě zkritizoval i Evropskou unii a naznačil, že hlubší integrace Česku spíš neprospívá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Emannn

klausismus

Nejhorší z nových ideologií je "klausismus". I když tak zcela nová nebude, základy má ve 20. a 30. letech.

+1/0
24.8.2011 18:15

jarda

Re: klausismus

K tomu "klausismu" se přitmelili ještě pivařský rocker Jakl, rádoby "spisovatel" Hájek. :-(:-P

0/0
24.8.2011 21:54

Světlonoš

zajimave je, ze ziju v rakousku

a o nejake navsteve Klause jsem neslysel, az z ceskych medii. To asi potvrzuje vyznam jaky tu ma.

+4/0
24.8.2011 13:54

Pavel Brno po smazání

Re: zajimave je, ze ziju v rakousku

Nic ve zlém, ale taky se přivazujete řetězy k Temelínu?  ;-);-D

0/0
24.8.2011 13:57

ženská umanutá

Re: zajimave je, ze ziju v rakousku

když mu udělají prostor na přednášku večer, je asi jasné, že o něj nestojí :-)

akorát tady pár placených diskutérů tvrdí, že vincek je zázrak...

+1/0
24.8.2011 14:08

nafouknutá bublina

Re: zajimave je, ze ziju v rakousku

Nikdo netvrdí, že je zázrak. A pokud by o něj nestáli, těžko by ho zvali.

0/0
24.8.2011 16:17

ženská umanutá

Re: zajimave je, ze ziju v rakousku

ono je prostě někdy blbý říct ne, tak se radši vyhradí "speciální večerní" program ;-D

0/0
24.8.2011 16:19

Skeptik Pavel

Hmmm, pod nadvládou

Vídně, Berlína, Moskvy a dnes Bruselu. No já říkám zase Morava pod nadvládou Prahy.  Čeští národovci mi jistě namítnou, že jsem demagog a srovnávám nesrovnatelné.  Ovšem Morava je na tom ekonomicky a celkově hůře než v období před zrušením zemské samosprávy. Argumentace, že ale přece na Moravě také žijí češi je úsměvná, protože  celkový bohemocentrismus a extrémní dostředivost směrem k pražskému centru vytváří komplex jevů, který moravský region vysává a pauperizuje.  V době existence zemské autonomie si Morava a její obyvatelstvo z velké části žilo svým životem a neupínala se ku Praze. Ano upírala se spíše do podunají k Vídni ale z hlediska geografie to bylo a je dodnes přirozenější. a právě to, že se spádovost  změnila směrem na Prahu  a její politický život , to fakticky Moravu poškozuje dodnes. Praha je z pohledu Moravy defacto svým zanořením do horami obehnaných Čech etrateritoriálním centrem, což vytvárří logicky onen komplex problémů , který teď Klaus kritizuje u Bruselu.

+1/0
24.8.2011 13:07

Pavel Brno po smazání

Re: Hmmm, pod nadvládou

Jsem Moravák a nesouhlasím s Vámi. Problém (velký problém) je nespravedlnost v přidělování rozpočtu obcím - všude, tedy i v Čechách. Na jednoho obyvatele vesničky přichází cca 10 x méně peněz, než na obyvatele Prahy, u Brna je ten poměr nižší, ale pořád nespravedlivý. Chodník v Brně využijí tisíce lidí, na vesnici desítky - jenže vybudování chodníku stojí všude stejně ( bez provize radním).

+1/0
24.8.2011 13:21

Skeptik Pavel

Re: Hmmm, pod nadvládou

Jen chci naznačit, že autonomie Moravy (ne samostatnost) je zcela legitimní záležitostí a není extremismem. A také jsem se pokusil nanznačit, že obdobné pocity, jaké dnespanují směrem k Bruselu mají i regiony v rámci států, vůči svým metropolím. Morava je zcela přirozený historicky vzniklý  region, leží v jiném povodí než Čechy. Geografie a přírodní poměry tomu chtěly, že vznikla jako politicko správní útvar. Že se to nerepsektuje, to  vytváří  problémy. Věci, které vznikly evolučně na základě dlohodobého vývoje převážně dlouhodobě fungují. Zrušení zemí je exces komunistické ideologie ale jaksi polistopadová garnitura v něm pokračuje dál (ale byl to koneckonců i cíl pražských politických elit již od pol. 19. století a není tedy překvapivé , že to je jedna z mála věcí, která se po rozpadu Českoslovenksa hodila české "demokracii" do krámu. Vemu-li v potaz, kolik lidí z KSČ nalezlo do ODS a jiných partají, nepřekvapuje mne to. Organizování všeho života pražskou optikou je u nás  tradicí.

+2/0
24.8.2011 13:41

Pavel Brno po smazání

Re: Hmmm, pod nadvládou

Tak v tomto smyslu jsem asi ještě větší "separatista", než Vy: chtěl bych, aby se veřejné věci, čili i peníze spravovaly co nejvíce odspodu, od každé městské části, každé vesničky - tím by ovšem problémy nevraživosti Čechy x Slezsko x Morava úplně odpadly. Stát se má starat o armádu, policii a soudnictví.   Ať žije svoboda, zodpovědnost a prosperita :-)

Rv EU Rv

+1/0
24.8.2011 13:54

Skeptik Pavel

Re: Hmmm, pod nadvládou

Problém  vašeho přístupu je typicky český tedy ode zdi ke zdi. My nejsme Švýcarsko, kde ovšem kantony představují defacto průchozí ůdolí mezi jednotlivými horskými masivya tedy již samotná geografie predestinovala správní vývoj Švýcarské konfederace.  Našimi přirozenými regiony jsou především Čechy a Morava a struktura sídel acestní sítě je výsledkem dlouhodobého vývoje. Aby takový samospráva fungovala, musí být region vymezen a budován inherntě, tedy musí vycházet z přirozeného sídelního  vývojea respektování spádovosti. Důležiým je i resopektování citových vazeb tamních lidí a  zcela zásadní je pak takéjeho ekonomická síla. Odstrašujícím příkladem nerespektování těchto zásad je třeba vymezení kraje Vysočina, který je  až příliš okatou politicjkou konstrukcí, jež má přimět třebas obyvatele Třebíčska či Bítešska se družit s Pelhřimovskem, či Havlíčkobrodskem, ač svými vazbami a spádovostí jednoznačně inklinují k  Brnu. Tomu se říká také sociální inženýrství

+1/0
24.8.2011 14:23

Skeptik Pavel

Re: Hmmm, pod nadvládou

Jedním z takových excesů pak je třeba to, když hejtmanství v Jihlavě chtělo zrušit příjem regionálního vysílání z Brna, a nahradit jej regionálním ysíláním z Prahy (!) což se značně nelíbilo třebas obyvatelům Třebíčska a Náměštška. Je to jen jedna z ukázek toho,kam vede absurdní  a navíc  politicky motivovaný proces tvorby samosprávy.  Takže k vaší argumentaci říkám jistě co nejblíže k občanovi ale nejděme do druhého extrému totálního rozdrobení. Ono to ani není prakticky možné. U nás takovými nejnižšími přirozenými správními jednotkami byly bývalé soudní okresy. Po jejich zrušení a krajské reformě po roce 1949 pak velmi rychle vymizel čilý život v  menších sídlech. Tam hledejte příčinu dnešních strukturálních problému mnohých regionů. Navíc dnešní podoba krajů je ovšem výsledkem lobbingu politické reprezentace měst, která se pak nově  stala krajskými centry . To ale jak cítíme, o samosprávě není .

+1/0
24.8.2011 14:38

Emannn

Re: Hmmm, pod nadvládou

Armádu?  Jakou armádu? (Nebo myslíte někoho, kdo by nás "profesionálně" obíral o naše/moje peníze?). Nějaká zpěvačka čtvrté třídy či pan Vondra či jak se ti tatrmani tam jmenovali?

0/0
24.8.2011 18:24

jarda

Re: Hmmm, pod nadvládou

Bla bla bla. Pane "Pavel Brno po smazání" mažu vás já (stařec v důchodu). R^[>-]EUR^

0/0
24.8.2011 21:50

Mitchell

Re: Hmmm, pod nadvládou

Souhlas.

0/0
24.8.2011 14:06

Emannn

taky chci samostatnost - Re: Hmmm, pod nadvládou

Já bych chtěl, aby se "autonomizovala" naše ulička. To bychom si oddechli od neřádstva kolem.

Tyhle státečky, San Marino, Andorra, Vatican-City jsou stejně nejlepší. Ale chtěl bych to dotáhnout dál a získat samostatnost či aspoň autonomii pro naši uličku. Snad se to jednou stane a skončí ten šílený kolektivismus kolem. A daně dál posílat nebudeme, ty propijeme v naší knajpičce.

+1/0
24.8.2011 18:21

Skeptik Pavel

Re: Hmmm, pod nadvládou

Klausova představa  o renesanci národních států, jsou defacto myšlenkou návratu k EU před 30 a více lety. To je z logiky vývoje pochopitelně nesmysl. Už ohledně díky  populační  explozi imigrantů. Nehledě na to, proč by mělo být v pořádku že i v rámci národního státu diskriminace určitého teritoria, byť jej formálně obývá stejné etnikum není  z pozice centra považováno za problém. V Evropě navíc prudce narůstá aktivita autonomistických hnutí, už i u sousedních Poláků hnutí za autonomii Slezska. Takže to může být i ve vztahu k Moravě a české části Slezska ještě hodně zajímavé.  Klišé o zlém Bruselu tím může nabýt jetště absurndější podoby. Centralismus a ztráta autonomie v politickém a ekonomickém rozhodování se totiž dějí i na úrovni národních států. takže je to často o křičení zlodějů chyťte zloděje a tedy jde často o čiré  pokrytectví.

0/0
24.8.2011 13:27

Pavel Brno po smazání

Re: Hmmm, pod nadvládou

Nikdo nepopírá klady EU, ani já ne. Přesto jsem v referendu o vstoupení do EU hlasoval NE. Trošku i na protest kvůli prvním slibům, že nás přiberou v roce 95 a pak si kladli další a další podmínky, zatímco Rumunsko to mělo zadarmo. Hodně mě štvalo, jak zničili naše zemědělství, textilní a potravinářský průmysl (měli strach). Dnes jsem pro vystoupení z EU kvůli plýtvání v komunistickém stylu. Švýcarsko nebo Norsko v EU není, ale smlouvu o volném pohybu zboží, kapitálu a osob mají. EU nás potřebuje, skoro stejně jako my potřebujeme Německo, Itálii atd. Ukazuje se však, že nikdo nepotřebuje Brusel - vyhozené prachy.

+3/0
24.8.2011 13:40

Skeptik Pavel

Re: Hmmm, pod nadvládou

Onio je ale vůbec blbou vlastností všech center, že hlavně investují do své vnějškové sebereprezentace, budov, institucí aby tím ukázaly, že jsou oním centrem všehomíra. Toto je klasika, vychází z přirozenosti lidského chování. Tím pochopitelně dochází k dostředivosti ve financování takových center. a pokud jeto  dlouhodobé, vznikají  disparity mezi centrem  a regionem. Praha je jistě krásné město  a to vyjímečně krásné. Ale proč asi?  A za jakou cenu? Generace panovmíků do ní rvali horem dolem. Koukněte do německých zemí, kde takový centralismus nikdy v historii moc nefungoval. tam defacto nevznikla jedna velká německá metropole. Každé tamní větší  historické město  je dosti výstavné (pokud nebylo poškozeno za 2. světové války bombardováním). Když se císařský dvůr přemístil z Prahy do Vídně křičelo se a zvláště od 17. a 18. století to leželo v žaludku českým vlastencům.

+1/0
24.8.2011 13:50

Pavel Brno po smazání

Re: Hmmm, pod nadvládou

To bylo.  Teď je potřeba prosadit spravedlnost: na jednoho občana stejná částka v jakékoli obci. Pokud by nějaký socialista řval, že je potřeba udržet obyvatele i na venkově, třeba v pohraničí, byl bych schopný přimhouřit oko a souhlasil se zvýšením příspěvku tak o 5 %. Dnešní systém vymysleli v blázinci, nebo spíš v kriminále, kam patří.

+1/0
24.8.2011 14:04

Mitchell

Re: Hmmm, pod nadvládou

To by nešlo, protože občané menších obcí využívají služeb větších (spádových) měst. Ale současný systém, kdy rozdíl je až desetinásobný, je opravdu tvrdě nespravedlivý.

0/0
24.8.2011 14:22

ženská umanutá

Re: Hmmm, pod nadvládou

proč? město potřebuje víc peněz, než vesnice. možná ne desetinásobek, ale potřebuje víc.

schválně, jestli uhádnete / vygooglíte na co :-) nebo jestli se z toho vykecáte urážkami :-)

0/0
24.8.2011 14:28

Skeptik Pavel

Re: Hmmm, pod nadvládou

Milá dámo, už proces suburbanizace a odliv ekonomickx silnějšího obyvatelstva vytváří nerovnovážné stavy.  Spousta okolních vesnic v prstenci velkého města (třebas Brna) ráda využívá možností velkoměsta, Lidé tam dojíždějí za prací, zábavou, kulturou ale pokud města už z důvodu tímto způsobených dopravních přesunů chce posílit dopravní infrastrukturu, obce křičí proti. Toto parazitování na službáh města je dnes velkým problémem. Chtějí pouze výjhody, jež jim blízkost velkého sídla poskytuje alu ž nikoli sdílet i ty nevýhody. Toto pulsování mas lidí  do města a z města ven pak vytváří  funkčně nestabilní prostředí což  vytváří prakticky neřešitelné řetězení konfliktů zájmů mezi jádrovou aglomerací a jejím blízkým okolím. Což nakonec podvazuje komplexitu rozvoje všech sídel.

+1/0
24.8.2011 14:48

ženská umanutá

Re: Hmmm, pod nadvládou

"parazitování na službách města" je důsledkem problému např. úbytku zemědělských prací... tedy nikoli problémem, ale důsledkem jiného problému :-)

a prosím - dejte mi příklad města, které chtělo posílit dopravní infrastrukturu a přilehlé obce byly proti...

0/0
24.8.2011 14:52

Skeptik Pavel

Re: Hmmm, pod nadvládou

Brno - zkapaitnění D1, návrh tangent.

0/0
24.8.2011 15:07

ženská umanutá

Re: Hmmm, pod nadvládou

to byla ovšem akce pro Brno - dost bezohledná vůči přilehlým vesnicím. to není dobrý příklad.

0/0
24.8.2011 15:11

Skeptik Pavel

Re: Hmmm, pod nadvládou

no jak asi chcete přetáhnout ty severojižní fluktuace v dopravě a převést tranzit sevr jih, východ západ?

0/0
24.8.2011 16:37

ženská umanutá

Re: Hmmm, pod nadvládou

to nevím. ale tohle nebylo nejšťastnější.

podívejte, rozumím třeba ekonomice, ale infrastruktuře opravdu ne.

0/0
24.8.2011 16:38

Emannn

Re: Hmmm, pod nadvládou

Textilní průmysl snad zničila nám (a kdekomu, i Sev. Karolině) Čína a Indie a Bangladeš atd. Těžko západní Evropa, která naopak od nás dost kupovala, dokavad jsme měli ty skvělé ceny před 30 lety...

0/0
24.8.2011 18:28

ženská umanutá

Re: Hmmm, pod nadvládou

opomíjíte to základní - a to je to, kde je v čr průmysl a kde zemědělství... a také, co z toho je - bohužel a neprávem - v úpadku.

pak pochopíte racionální důvody, proč je na tom morava tak jak je.

0/0
24.8.2011 13:32

Mitchell

Re: Hmmm, pod nadvládou

Dámo, jste vůbec schopná na mapě světa najít Evropu, že nám tu chcete přednášet o tom, kde je průmysl a kde zemědělství? ;-D

0/0
24.8.2011 14:05

ženská umanutá

Re: Hmmm, pod nadvládou

vy myslíte, že v čr nemáme obojí? nebo jak mám chápat váš "argument"?

0/0
24.8.2011 14:08

Mitchell

Re: Hmmm, pod nadvládou

To je marný, to nepochopíš tak jako tak. Stručně - v příspěvku výše jsi napsala totální pitomost.

0/0
24.8.2011 14:17

ženská umanutá

Re: Hmmm, pod nadvládou

protože ty jsi to pochopil tak, že si myslím, že je morava čistě zemědělská? tak to je chyba na tvým přijímači, jestli nevíš o SEVERNÍ MORAVĚ...

0/0
24.8.2011 14:20

Mitchell

Re: Hmmm, pod nadvládou

Vím celkem dost nejen o Moravě, ale i o Čechách. A proto vím, žes napsala nesmysl a teď jenom přemýšlíš, jak se z toho vykecat.

0/0
24.8.2011 14:24

ženská umanutá

Re: Hmmm, pod nadvládou

jaký nesmysl? aspoň mi to zkopírujte, ano?

to vy jste si - z mého "nahození" - udělal závěr, jaký jste si udělal :-) ale nepřisuzujte mi ho. to je VÁŠ závěr.

0/0
24.8.2011 14:26

ženská umanutá

Re: Hmmm, pod nadvládou

p.s.: víte, že tu lidé se mnou diskutují úplně jinak, když mám nick, který vypadá jako mužský? :-/

0/0
24.8.2011 14:13

Mitchell

Re: Hmmm, pod nadvládou

Nejde o nic, jde o obsah příspěvků. A tyhle jsou co kus, to perla. :-)

0/0
24.8.2011 14:19

ženská umanutá

Re: Hmmm, pod nadvládou

:-)

0/0
24.8.2011 14:20

Mitchell

Re: Hmmm, pod nadvládou

Nikoli "nic", nýbrž "nick".

0/0
24.8.2011 14:23

Skeptik Pavel

Re: Hmmm, pod nadvládou

Nicméně i Morava byla regionem s hojností průmyslu, je iluzorní z ní dělat jen zemědělský region. Nebylo tomu tak. Brno jako moravský Manchester, dále Prostějov  a co množství textilek na Svitavsku  a Letovicku,  Adamov, i to Slezsko - bohatý Krnov, o ostravsku škoda mluvit. Typický postoj, jak nás učili soudruzi ve vlastivědě či dějepisu. Redujkujete představu o životě a ekonomice Moravy na Valašsko, Podluží a Hanou. Inu Morava - jen folklor.To je zásadní omyl. Spíš si myslím, že je tak vnímána proto, že tehdejší průmysl vlastnili převážně neměcky mluvící obyvatelé. Jinak právě pro tu geografickou spojitost Moravy bylo a je špatně, že byla rozparcelována na kraje.

0/0
24.8.2011 14:14

ženská umanutá

Re: Hmmm, pod nadvládou

těžko z ní dělat jen zemědělský region, když připomeneme severní moravu, že?

já nikde nepsala, že je čistě zemědělská.

ale jde o ty ukřivděné výkřiky tady, které vykřikujete, aniž byste se zamyslel i z tohoto racionálního pohledu...

0/0
24.8.2011 14:18

Skeptik Pavel

Re: Hmmm, pod nadvládou

Vám by jistě nepřišlo racionální, že třeba některé spolkové země v Německu mají vymezenou zemskou hranici po řece (třeba Rýnu) a města ležící proti sobě na obou březích tedy vzdálené v řádu stovek metrů, patří každé do jiné spolkové země. Přesto s tím nemají problém a samospráva je tam funkční.

0/0
24.8.2011 15:02

ženská umanutá

Re: Hmmm, pod nadvládou

tyto hranice jsou dány historicky, nevím, co je na tom iracionálního? a nevím, proč by to mělo mít "vliv na funkci"? :-P

0/0
24.8.2011 15:04

Skeptik Pavel

Re: Hmmm, pod nadvládou

Tak jako byly dány historicky hranice mezi Čechami  a Moravou. Iracionální je u nás ta obsese z moravského separatismu, proto vznikl "perly " jako kraj Vysočina, či to, že Svitavy a Moravská Třebová leží v  Pardubickém kraji.

0/0
24.8.2011 15:10

Světlonoš

-

Není proto možná divu, že prestižní týdeník The Economist zařadil mezi „deviace“ svého druhu nikoliv Prague Pride, ale našeho pana prezidenta, který stále častěji zaštituje to, co Tomáš Halík označil za fašizující svět českého maloměšťáctví. Jelikož The Economist je čten po celém světě, je nyní takříkajíc globálně známo, že Václav Klaus patří do „nepříjemné party“ kontroverzních východoevropských politiků, kteří vyhledávají špatnou publicitu, přičemž týdeník Klause kritizuje i za jeho výroky o homosexuálních deviantech. Je sice jasné, že pravověrní čeští národovci si nad časopisem i jeho úsudkem odplivnou, ale to je České republice platné asi tolik, jako když v době vlády Vladimíra Mečiara si značná část Slováků myslela, že mečiarovskému Slovensku v zahraničí nikdo nerozumí, ba že se Mečiarovi ubližuje. I většina Čechů, kteří jinak Slovensku drží palce, věděla, že mečiarismus je deviace, a čím dřív skončí, tím pro Slovensko lépe.

+2/0
24.8.2011 13:04

ženská umanutá

Re: -

R^

0/0
24.8.2011 13:13

Pavel Brno po smazání

Re: -

Krom jiného: tapetujete.

0/0
24.8.2011 13:25

ženská umanutá

ještě mě zaráží,

jak je všude chytrej, ví, co, kdo a koho ohrožuje, ale nejzkorumpovanější vládu v historii podporuje ;-€;-€

0/0
24.8.2011 12:39

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.