Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

U Modravy se konal happening na podporu parku a zelené Šumavy

Zhruba čtyři stovky lidí z 21 šumavských obcí i z jiných částí Česka se sešlo u Modravy poblíž lokality, kde v minulých dnech ekologičtí aktivisté blokovali těžbu kůrovcem napadeného dřeva. Občané a sympatizanti tak podpořili vedení národního parku v boji proti kůrovci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

pavel.61.

zelená ideologie zabíjí!

U nás naštěstí jen lesy a hospodářský růst ale v rozvojovém světě mají naši "zelení" kopce mrtvých. Čím dříve si to uvědomíme tím dříve bude možný návrat ke vědě a ke zlepšení světa, pro lidi i přírodu

0/0
23.8.2011 9:11

jantee

Re: zelená ideologie zabíjí!

fakta a odkazy. prosíme konkrétně. je tu spoustu vzdělaných lidí, kteří si na jejich základě udělají rádi názor sami:)

+1/0
23.8.2011 13:13

pavel.61.

Re: zelená ideologie zabíjí!

toho je tolik ale pro první přiblížení bude stačit vzdělaným lidem připomenout základní známe věci.

Např Boj proti GO pomocí uhlíkových odpustků má za následek odčerpávání obrovského množství prostředků, které by mohly sloužit lépe, když už je musíme vyhodit do luftu. (např. zpřístupnit všem lidem pitnou vodu (asi 1/2 prostředku za rok na odpustky), zlepšit kanalizaci (nejvíce lidí umře na infekční choroby), za 1/100 odpustku lze pořídit protimalariová opatření (další milion životů ročně). Potlačit chudobu jako příčinu zbytečných  umrtí a ekologických škod  (přestat pěstovat na polích "benzín" a nezdražovat potraviny. Neomezoat přístup k levné energii). Nebo neomezovat GMO jako to uspěšně dělá Grínpic.(pul milionu dětí zbytečně ročně oslepne a asi milon lidí zemře viz Zlatá rýže). Ta ideologie nezabíjí přímo ale tím, že se plýtvá omezenými prostředky na nesmysly, které škodí lidem i životnímu prostředí

0/0
23.8.2011 14:46

viveka

Re: zelená ideologie zabíjí!

Hele, vy si vážně myslíte, že kdyby se nedávaly peníze na to, co říkáte, že by se dávaly na to, aby zpřístupnily lidem pitnou vodu, potíraly chudobu a léčily malárii a podobně? Že by byly levnější potraviny?

Trochu naivní, ne?

0/0
23.8.2011 17:49

pavel.61.

Re: zelená ideologie zabíjí!

Jistěže je to naivní, ale pokud by byli "ekologové" chytřejší, jistě by užitečnější využití prosadili. Pomhli by přírodě i lidem. ¨Vždyd jestli lze zblbnout lidi a prosadit kraviny, je docela pravděpodobné, že mohou zblbnourt lidi a prosadit něco velmi užitečného. (zblbnout lidi = ovlivnit veřejné mínění)

0/0
23.8.2011 22:07

jantee

Re: zelená ideologie zabíjí!

ano, ale jak víte, že ty "odpustky" nejsou použity pak na zmíněné věci, třeba v rámci dotačních programů?

tohle je ekologická daň, stejně jako třeba daň z příjmu. spíš bych potřeboval zpochybnit využití těchto získaných prostředků. a, upřímně řečeno, pokud by se investovaly do chudoby ve třetích zemích, tak by se vám takové proinvestované sumy líbily?

0/0
23.8.2011 18:14

pavel.61.

Re: zelená ideologie zabíjí!

Správně říkáte daň! Odevzdané peníze, o kterých rozhoduje někdo, kdo je nevydělal.(korupce z dobrého úmyslu). Takže např.:  zateplení domů nám zaplatili dělníci z Japonska, kterým tsunami sebralo střechu nad hlavou. Vám to přijde dobré? Zateplení domu je příjemné pro obyvatele ale pro omezení CO2 (kvůli krterému se to dělá viz GO) je to ta nejhorší politika (za hodně peněz málo ušetřeného CO2). Zároveň odpustky omezují hospodářský růst. Tedy ne "na co" použít, ale zda vůbec  ekologické daně zavádět. Např pan Bursík chce zdražit "karbonová paliva" (uhlíková daň) aby se vyplatily OZE (tedy ne zlevnit OZE, ale zdražit vše levnější). Chápete co to způsobí? To je naprosto zvrácené!

0/0
23.8.2011 22:22

jantee

Re: zelená ideologie zabíjí!

daň japonců ovlivňuje naše zateplení? nezlobte se, to už je trochu moc, pohybujme se více při zemi. kouříte, dáte si někdy skleničku? a myslíte, že veškeré takto vybrané daně jdou jen do prevence proti kouření či pití alkoholu? a měly by jít? globální kontrola nad každou korunou a jejím využitím, to si opravdu neumím představit. a taky už jsem nějak ztratil nit, jak jsme se tu dostali od kácení na šumavě :)

0/0
24.8.2011 11:48

pavel.61.

Re: zelená ideologie zabíjí!

Bursík se velmi chlubil , že peníze za prodané  povolenky Japonsku, zaplatí "Zelenou úsporám". Že ekologická dan pomuže ekologii jinde. Já to vidím jako plýtvání. Jako pravičák jsem obecně proti placení dalších a dalších daní. Člověk který si něco vydělá, by měl o většině penez rozhodovat sám a dobrovolně je vydat třeba na ekologii. A dostali jsme se sem tak, že tvrdím (ale nevnucuji) že "ekologové" díky své zelené víře opustili vědu a lidskou zkušenost a začali lidem i přírodě škodit. A že dobré umysly opět nabraly špatný směr.

0/0
24.8.2011 12:46

jantee

Re: zelená ideologie zabíjí!

uhlíkové povolenky, alias daň za neekologické chování, si mohou dovolit jen bohatí. pokud by to bylo tak, že bohatí rádi přispějí na ochranu životního prostředí jak říká vaše teorie, pak v té dani mají jasnou příležitost tak učinit. tuhle problematiku jsem narozdíl od šumavského problému důkladně nestudoval, takže vám nemohu nabídnout být dobrým oponentem... můj pohled od piva je ten, že když není součástí systému povolenek Čína, nemá ten systém smysl a spíš znevýhodňuje ostatní země na trhu

0/0
24.8.2011 15:03

pavel.61.

Re: zelená ideologie zabíjí!

(neodpověděl jsem na dotaz) Líbily / nelíbily. Ono ekonomické problémy jdou s ekologickými ruku v ruce. Dokud budou chudí , tak je ochrana goril nížinných tankovat nebude, a jednoho dne je postřílí kališnikovem a polknou. Aha tak to už se stalo (a co tam EU poslal peněz). Tak zbývají nosorožci a tygři a ....Přičin chudoby je více a postupy jak chudobu omezit také. Kde na to brát? No daně se mi nelíbí, spíš dobrovolné sbírky ale pomoc pdčlivě zvažovat. Např.: posílání potravin ruinuje místní zemědělce stejně jako vnucené minimální ceny (socialistické výdobytky) . Třeba se u GO operuje suchem. Ale vody je dost, jen není dost peněz na lepší hospodaření s vodou, Navíc oteplení způsobuje více vláhy a ústup pouští ( viz prof. Kutílek)

0/0
23.8.2011 22:45

jantee

Re: zelená ideologie zabíjí!

platí, že čím vyspělejší společnost, tím odpovědnější přístup k prostředí ve kterém žije.

pokud jsme v africe a volíme gorila nebo člověk, tak přežít musí člověk, i kdyby se jednalo o sebevíc chráněnou gorilu. s tím nemá problém "zelená ideologie" ale vegetariánství.

0/0
24.8.2011 12:02

pavel.61.

Re: zelená ideologie zabíjí!

no nevím jestli jsem chtěl říci zrovna tohle. Říkám, a není to můj nápad, že čím jsou lidé bohatší tím více se starjí o ŽP. ("ekologické hnutí" nemá zásadní vliv). Jinak: průmysl přírodu zpočátku poškozuje ale pak chrání.Tedy dovolme lidem zbohatnout a oni sami budou přírodu rádi chránit. Dokud bojují o přežití a my jim vnucujeme uhlíkové povolenky, příroda bude trpět

0/0
24.8.2011 12:39

pavel.61.

Re: zelená ideologie zabíjí!

a pokud jsou na "zelené" straně vzdělaní lidé, jiste mně rádi vysvětlí proč musíme vykupovat 10x dražší elektriku ze slunečníků a 2,5x dražší z větráků, když ji nepotřebujeme (jsme zatím vývozci) .Nebylo by lepší ty peníze raději dát na vývoj? Nebo proč se bojuje proti CO2 tak, že se ho vypouští ještě více (biopaliva, slunečníky). A proč se bojuje proti CO2 když je velmi pochybné, jestlůi lidmi přidaný přírůstek otepluje globál? Proč zdražovat energii a potažmo všechno , když by bylo jist elepší vrazit ty prachy do výzkumu (aspon jejich část a zbytek dát na něco co přinese užitek).

0/0
23.8.2011 15:09

jantee

Re: zelená ideologie zabíjí!

Pavle, s tím výkupem solárních/větrných energií souhlasím, že tam je to neadekvátní, přestřelené a zavání tunelem. nic prostě není dokonalé

0/0
23.8.2011 18:19

pavel.61.

Re: zelená ideologie zabíjí!

není to předražené "uměle" , ale drahé je to proto, že výroba spotřebuje příliš mnoho energie (práce v Číně "nic" nestojí). Jinak, jaký má smysl ušetřit kýbl uhlí, když tam musím 10 kýblů nasypat navíc?  Představte si dvě parametry shodné baterky. Jedna je za 5Kč a druhá, o které někdo tvrdí, že je "ekologická" za 60Kč. Budete si kupovat ty za 60Kč? A nevěděl byste lépe, jak naložit s 55Kč rozdílu? Třeba koupením stromku na Šumavu? Ale tohle je Vám dávno jasné. I já si musím kupovat tu za 60, je na to zákon prosazený "ekology", ke kterým mají lidé důvěru, že pro přírodu chtějí opravdu to nejlepší. A nepochybuji, že většina "ekologů" věří tomu, že dělají správně. Akorát tomu pouze "věří" a víra si s fakty hlavu neláme. Oni nepochybují. To už není o vědě.

0/0
23.8.2011 22:35

viveka

Analýza důsledků

http://www.sumavapro.cz/dusledky-nezakonne-tezby-u-ptaciho-potoka/

Na přiloženém obrázku je zřetelně patrné, že zásah v těchto místech nemohl být motivovaný přáním zastavit šíření kůrovce - oblast je totiž ze všech stran obklopena bezzásahovými zónami.

0/0
23.8.2011 8:29

pavel.61.

Re: Analýza důsledků

a ve těch 1.zonách jsou vzácné stromy, které dávají semeno,šanci zdravému lesu. Pokud se ale kůrovec přemnoží v těch Vašich lesích určených k přivazování, pak může sežrat ty vzácné stromy z 1.zony. A z vámi vychvalovaného kůrovce - porodníka se rázem stane kůrovec-hrobník. Ale to je moc složitá uvaha pro chovatele brouka, že?

0/0
23.8.2011 8:56

viveka

Re: Analýza důsledků

V bezzásahových zónách je brouk přirozenou součástí přírodního systému. Nehrozí tam jeho přemnožení, protože stromy zde nejsou stejnověké, a protože zde žijí přirození predátoři kůrovce, kteří v hospodářském lese nemají šanci, protože v hospodářském lese chybí úkryty a hnízdní možnosti ptáků, dravého hmyzu i kůrovčích parazitů, kteří jsou schopni společnými silami zdecimovat populaci kůrovce na nevýznamý stav. Proto v bezzásahových zónách nehrozí kůrovčí kalamita. Zasahovat proti kůrovci kácením má význam pouze v ochranných zónách hospodářských lesů, kde jsou přírodní regulační mechanismy potlačeny.

0/0
23.8.2011 10:17

viveka

Re: Analýza důsledků

Více informací o přírodní regulaci kůrovce zde v kapitolách Onemocnění, Parazité, Predátoři:

http://www.drosera.cz/sumava/info/tiskovezpravy/studie/kurovec.htm

0/0
23.8.2011 10:22

pavel.61.

Re: Analýza důsledků

o funkci brouka v lese nepochybuji! Pochybuji o tom, že se zachová přirozeně (v tech Vašich sinusoidách) ve stejnověkké monokultuře, což právě ta vyňatá zona je. Pokud je nálet kůrovce silný ani zdravý strom se mu neubrání. Takto už na Šumavě zahynulo hodně starých zdravých smrků, nadějí pro les budoucí. Vždyd říkáme oba naprosto totéž, proč máme protichůdné závěry? Říkáte že se držíte vědy (té "správné" části). A já se přikláním k lidské zkušenosti. Připouštíte mozžnost, že si budete muset na stará kolena (za desítky let) najít "ekologické" zdůvodnění, proč na Šumavě v bývalých 1.zonach neměl les vůbec být? (jako že tam už les nikdy nebude)

0/0
23.8.2011 10:38

Xav

...

skoda jen, ze nedocetli Klausuv dopis az dokonce, protoze tam urcite psal, ze ruka trhu si s kurovcem poradi;-)

0/0
23.8.2011 1:30

Xav

Re: ...

jesteze ho na tom hrade mame, on rozumi snad uplne vsemu, skoda, ze si toho jak je sikovnej nevsim nekdo ve svete  a nevzal si ho

0/0
23.8.2011 1:48

Centralní Mozek VeVerek Bartowyj

Nevím proč Šumáci toho kůrovce chtějí zničit

vždyť je to cenný zdroj proteinu a Strategická reserva ČR pro období světového hladu , navíc ze Šumavy v kvalitě BIO.

0/0
22.8.2011 23:21

Pampersák Rakúský , Knýže topowy

Re: Nevím proč Šumáci toho kůrovce chtějí zničit

!!!!!!!!!!!!

0/0
23.8.2011 2:21

kuttna

Samá naplavenina.

Ti, co měli pro Šumavu cit, byli odsunuti a zbyli jen zlatokopové.

+1/0
22.8.2011 22:43

Ejsí

a jde to v klidu

né jalo ti kašpaři pseudoekologičtí.R^

+1/0
22.8.2011 21:50

Tupolánek

Re: a jde to v klidu

a zadarmo!!! Ne jako placení pseudoekologičtí kašpaři.

0/0
22.8.2011 22:07

jantee

Re: a jde to v klidu

přesně, ne jako ti ekoteroristy. zájmy pseudobakaly a pseudoklause totiž neexistujou

0/0
22.8.2011 22:17

jural

Zelena

Maji pravdu, predsedo.

Zelena je stejna jako ruda nebo hneda. Rozdil je jen v tom, ze ma o dost propracovanejsi propagandu. Ale porad je to jen ideologie, na kterou vzdy v prvni rade skoci jen pomatenci nebo Nemci.

Jo a dalsi rozdil je ten, ze ty potoky krve nas teprve cekaji. Ale tak daleko to zas neni.

+2/0
22.8.2011 9:24

kotec

Re: Zelena

No, ideologie rádoby pravicových stran zase věří v Úspěšného Nadčlověka a kdo je náhodou na tom sociálně bídně (třeba protože je to důchodce nebo matka s dětmi - ne vždy je to něco negativního), tak na toho musí dopadnout Velký Třídní Bič, aby bylo možno financovat ty, kteří se hřejí na výsluní (rozuměj správné firmy, banky a agentury). Nevím, jestli tohle je nějak o hodně lepší než víra, že Matka Příroda je něco, co by se mělo chránit před vnějšími zásahy - alespoň tedy tam, kde to má smysl.  Já osobně věřím té vaší zelené ideologii víc než rádoby pravicovým blábolům.

+1/0
22.8.2011 11:46

pavel.61.

Re: Zelena

zelená ideologie i díky Vám vesele vítezí nad rozumem. Copak by jste nevěděl lépe co se svými prací nabytými penězi než je nastrkat do elektriky "zadarmo"? (větráků a slunečníků?) Nebo si s nadšením kazíte motor biosložkama?

0/0
23.8.2011 8:51

jantee

Re: Zelena

zelená je stejná jako rudá nebo hnědá. správně, všechno jsou to barvy. ale srovnávat ekologismus s nacismem/komunismem? to jste se zbláznil. nebo snad vidíte ty miliony krvavých obětí a příčinnou souvislost ekologismu na nich? a kapitalismu nebo jiného ismu?

+1/0
22.8.2011 12:18

pavel.61.

Re: Zelena

jiste viz níže a navíc jednou zhlavních příčin je bída, která se bojem proti CO2 dál zbytečně protahuje

0/0
23.8.2011 8:52

kuttna

Re: Zelena

Vy se v tom nějak vyznáte. Uvědomujete si vůbec, že vaše názory vás usvědčují ze sklonů ke hnědé?

0/0
22.8.2011 22:46

Xav

Re: Zelena

jooo hneda, to je barva hradu;-)

0/0
23.8.2011 1:46

pavel.61.

Re: Zelena

člověče uvědomujetesi co Vaše názory způsobují ve světe? A vám ty hromady mrtvol nevadí? Copak tohle byl cíl prvních "ekologů"? Oni chtěli jen nezabíjet tuleňátka pro kožich. A nyní chtějí sociálním inženýrstvím "napravovat" svět k obrazu svému, tedy k horšímu

0/0
23.8.2011 9:05

pavel.61.

Re: Zelena

R^ ony ty "potoky krve" již tečou ale né u nás (hladomor vyvolaný biopalivy, zelený boj proti GMO (Zlatá rýže), prodlužování chudoby díky boji proti GO) Za chvíli zelení v počtech obětí dohoní rudé.

0/0
23.8.2011 8:49

jantee

Re: Zelena

jó díky za odkazy. prošel jsem, něco na tom je pravdy, něco ne. každopádně prvních několik příčin proč je ve třetím světě hlad a bída, se týkají něčeho jiného (a ekologismus za láci všech našich výrobků z číny vyrobených za nelidských životních podmínek) opravdu nemůže

0/0
23.8.2011 13:12

pavel.61.

Re: Zelena

všeho dočasu. S růstem životní úrovně lidé kladou větší duraz na životní prostředí, jako součást kvality života (k čemu barevná tv a dvě auta když bydlím na skládce, že?) A v Číně se už lidé proti komunistům kvůli ŽP "ohrazují". Tím časem , dle mě, dojde ke zdražení a možná i navrácení některých výrob do EU a USA. Dokud pro "nás" dělají levně mělibychom toho využít a nemrhat prostředkama na nesmysly a vrazit je do vzdělání a vývoje a neomezovat pokrok. Čím dříve vynalezneme "šetrné" zdroje energie tím více zachráníme ŽP

0/0
23.8.2011 14:52

pavel.61.

Re: Zelena

ekologismus je jen jednou z příčin a smutné je , že je tou nejzbytečnější a vedenou dobrými umysly oproti např společenskému rozvratu a válkám kmenovým, etnickým, náboženským ap. (pochopitelně též kulturní podmínky budou např v Africe brzdou (stačí se podívat na "africké" Haiti)

0/0
23.8.2011 14:56

schnitzell

podepisuji všemi deseti

Doufám, že v petici bude i řešení - ekoteroristu Bláhu a tu jeho havět zevlů přivázat řetězy do oněch holin a sázet stromky až se z nich bude kouřit. Pak jim s celého srdce zatleskám a poděkuji, že se také přisazují o zelenou Šumavu.

Šumavák od "zatím" zelené části Šumavy od Lipna (ikdyž lesy u Plešného jezera už je také skoro sežrané)

[>-]

0/0
21.8.2011 20:58

habr

Re: podepisuji všemi deseti

Zkuste napsat na sdružení obcí Šumavy, na obecní úřad kterékoliv obce Šumavy aby vám petici poslali.

A vsaďte, že na jaře Hnutí Duha přijede na Šumavu sázet stromky s hesly - neblokujeme - sázíme!

0/0
21.8.2011 21:06

viveka

Re: podepisuji všemi deseti

By museli být praštění. Zkuste navrhnout botanikům chránícím vzácná společenství bylin, aby šli sázet mrkev.

0/0
21.8.2011 21:15

stroup

Re: podepisuji všemi deseti

copak DUHA nesází už teď? ale tam kde to má smysl?

+2/0
21.8.2011 21:16

viveka

Re: podepisuji všemi deseti

R^

0/0
21.8.2011 21:18

habr

Re: podepisuji všemi deseti

Na Šumavě nemá smysl sázet stromy???

Tak to mi stačí - radši už mi neodpovídejte.

0/0
21.8.2011 21:19

viveka

Re: podepisuji všemi deseti

V místech, kde je přirozené zmlazení to opravdu smysl nemá.

0/0
21.8.2011 21:22

habr

Re: podepisuji všemi deseti

Přirozené zmlazení neznamená, že je to to co by se v tom lese mělo objevit. Vychází z toho co tam v lese roste a co plodí. když je tam jen smrk, zmladí se jen smrk. A doud tam přirozenou estou nedoputují ostatní dřeviny, bude to stále smrčina. I ta horská smrčina nebyla čistě monokulturnní.

0/0
22.8.2011 7:09

stroup

Re: podepisuji všemi deseti

jenže pokud se zmlazuje smrk tam kde je jeho výskyt přirozený, je i následná smrčina přirozená... a je lepší přirozeně zmlazený les a než nově vysazený (opět smrkový) les...

"Horské smrčiny tvoří supramontánní vegetační stupeň řady středoevropských hor. S dominancí smrku ztepilého (Pinus abies), který ve většině případů doprovází z dřevin jen jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia).." toť k těm ostatním doplňkovým dřevinám, a jinak je to monokultura, neb ani toho jeřábu tam přirozeně není více než 10%

0/0
22.8.2011 7:48

Najdete na iDNES.cz