Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Fryštácká přehrada zadržela v pondělí dvousetletou vodu, zachránila Zlín

Bouřka a vydatný déšť v pondělí večer zatopila několik domů a sklepů v desítkách obcí ve Zlínském kraji a lidé její následky stále odstraňují. Větší pohromě hlavně na Zlínsku ale zabránila Fryštácká přehrada. Zadržela neuvěřitelnou dvousetletou vodu. K tomu, aby se hladina dostala na úroveň bezpečnostního přepadu, scházel pouhý centimetr.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Jan Daňhelka

Tsunami

Bohužel přirovnání k tsunami z úst mluvčí Povodí, tedy odborného subjektu, je velmi, velmi nešťastné. Od vodohospodářů se očekávají odborné informace, nikoliv takováto nesmyslná a zavádějící vyjádření.

0/0
18.8.2011 9:23

pettyo

Dřevnice měla koryto plné tak do poloviny.

Žádné drama. Samozřejmě Januštice se vylít mohla, ale dále by tu vodu koryto Dřevnice odvedlo bez větších problémů. V 97 bylo koryto Dřevnice plné až po okraj.

0/0
17.8.2011 17:00

ohněta

Re: Dřevnice měla koryto plné tak do poloviny.

No myslím, že nebylo naplněno ani do té poloviny, aspoň u nás na Zálešné. Jinak máte pravdu, v 97 bylo až po okraj. Nejde mi ale do hlavy, jestli je opravdu nutné sirénou oznamovat 2. stupen povodnové aktivity, když je Dřevnice relativně "prázdná".

0/0
17.8.2011 23:09

Santa1

Re: Dřevnice měla koryto plné tak do poloviny.

Jasně chlapáci, měli jste to pod kontrolou. Akorát se ta situace mohla ve vteřině změnit, jak jste si mohli přečíst v článku, kdybyste zvládli víc, než nadpis.

0/0
18.8.2011 5:31

ohněta

Re: Dřevnice měla koryto plné tak do poloviny.

Tak na Januštici byl vyhlášen 2. stupeň později než na Dřevce. A nevím, co má Januštice společného s Dřevnicí, ta byla poloprázdná, vodu z potoka by v pohodě odvedla. A neboj, četli jsme to celé. Ono jde spíš o to, že se zbytečně plaší, přijde větší bouřka a hned houkají sirény. Té vody zas tak moc nebylo.

0/0
18.8.2011 8:29

Kire

Re: Dřevnice měla koryto plné tak do poloviny.

Kolem 23:00 dosáhla hladina Dřevnice ve Zlíně 200 cm, což je dle Povodí Moravy úroveň hladiny pro vyhlášení 2. stupně povodňové aktivity.  Jak ukázal pozdější vývoj jednalo se, naštěstí pro ateisty a Bohudík pro věřící, o kulminační bod a hladina v následujících hodinách opadala, kolem 7:00 byla na ca 140 cm. Zde http://www.pmo.cz/portal/sap/cz/index.htm si můžeš zvolit monitorovací stanici Dřevnice LG Zlín, kde je vše uvedeno. Já jsem v té chvíli taky usínal a probudilo mě to, ale buďme rádi, že to vůbec někdo hlídá, takže osobně na to nenadávám.

0/0
18.8.2011 9:49

ohněta

Re: Dřevnice měla koryto plné tak do poloviny.

Ano ty stránky taky sleduji a jsem rád, že to někdo sleduje. Ale myslím si, že by bud měli posunout limity, nebo houkat až při trojce. Tak se mi to zdá opravdu zbytečné. Podotýkám, že se ted bavím o Dřevnici.

0/0
18.8.2011 10:07

Laraff

Re: Dřevnice měla koryto plné tak do poloviny.

Souhlasím, bylo to zbytečné plašení. Bydlím na Zálešné a jelikož mi díky silné bouřce "vypnul" internet až do dalšího dne, neměl jsem přístup na ČHMÚ ani nic jiného. Proto jsem po siréně zajel k příbuzným kousek dál a bych na netu zjistil, jak to vypadá. Realita? - ČHMÚ i povodí Moravy vyhlásilo na 3h (!!) 1.SPA, který byl na maximu a centimetr od 2.SPA. Proto si myslím, že takové plašení lidí bylo zbytečné. Zvlášť když se stačilo podívat na radar, že srážky ustávají a Dřevnice kulminuje kolem 23:30. Kdyby mi šel internet, nikam ani nejezdím a v klidu si půjdu lehnout. Jsou hodní, že mají obavu o nás a náš majetek, ale po roce 1997 by měli být i oni opatrní s pouštěním sirény. O Januštici se nebavím, tam byla situace jiná určitě vážnější vzhledem k tomu, že je to o dost menší tok, který nestačí pojmout tolik vody. Toť můj názor na situaci. Všem hezký den a do budoucna co nejméně povodní;-)

0/0
18.8.2011 9:43

simmm

Re: Dřevnice měla koryto plné tak do poloviny.

Myslím si, že po předchozích zkušenostech s povodněmi je lepší třikrát houkat zbytečně než jednou pozdě.

0/0
18.8.2011 21:39

Laraff

Re: Dřevnice měla koryto plné tak do poloviny.

Ano v zásadě máš pravdu - pořád lepší x-krát zbytečně než 1x pozdě. Ale v tom případě mají houkat až při 3.SPA, posunout hranice pro vyhlášení SPA anebo si dát "pevně stanovený limit" (např. hladina ve výšce 250cm) a pokud ho Dřevnice dosáhne, tak začít houkat. Nebydlím na Zálešné k vodě, ale k lesu, ovšem hned u hlavní cesty. Naštěstí si myslím, že můžu být v klidu (ani v 1997 se to k nám nedostalo), ale věř mi, že po povodni v roce 1987, kdy mi bylo 5 let (aspoň teď víš, kolik mi je) a já zažil tu celonoční hrůzu a ranní pohromu (mimochodem "v korytě" bylo přes 5m vody!!!, což z roku 1997 s necelými 4m dělá "chudého příbuzného"), se obávám každého delšího děště (ne tady těch intenzivních bouřek) a rok 1997 mě v tom ještě utvrdil. Ano, můžu být v klidu vzhledem k pozici domu, ale nejsem, vzhledem k tomu, že kdyby se stalo něco podobného, tak mám odřízlé obě únikové cesty v případě zatopených mostů (přes Januštici a přes Dřevnici u Nemocnice).

0/0
18.8.2011 21:52

Najdete na iDNES.cz