Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Hrozila třetí světová, hájí ruský velitel po 43 letech srpnovou invazi

Invaze v roce 1968 byla nutná, řádila u vás kontrarevoluce a hrozila třetí světová válka. I takové názory zastávají 43 let po okupaci někteří její účastnici. Dostali jsme příkaz a ten jsme splnili, stojí si za svým generál Pavel Kosenko, jeden z posledních žijících sovětských velitelů invaze do Československa.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

čuk2gek

měl jsem ten den 18tiny...

ale koho dnes zajímají komunistické tanečky a hříčky se slovíčky. 4tyry roky jsme si užívali trochu srandy a pak nám zchladili žáhu, Utrápili pár set lidí, vyhnali pár set tisíc a zlomili hřebety pár milionům. A ůDěs si díky tomuhle blábolu zas jednou zvýšil čtenost.

čukbuk

0/0
19.8.2011 0:03

loupeživý baron

Je to překvapivé?

Že 80 letý stařec na sklonku života jen tak neobrátí o 180° a bude hájit to, co celý život dělal a čemu věřil.

Snad nečekáte, že si bude sypat popel na hlavu a chodit kanálama ;-D

0/0
18.8.2011 18:25

newstagger

Re: Je to překvapivé?

ale jo, jenže to je všeobecný názor rusů, oni si vůbec dodnes myslej, že sice neměli ani pořádně co do huby, ale byla to OBĚŤ za mír a v podstatě zachránili Zeměkouli - apoštolové;-D

0/0
18.8.2011 18:29

loupeživý baron

Re: Je to překvapivé?

Bohužel jim to nalévá přes školský systém do hlavy státní/národní propaganda.

0/0
18.8.2011 18:39

newstagger

Re: Je to překvapivé?

AMEN:-/

0/0
18.8.2011 18:49

karelka7

Generál Kosenko má pravdu, co se týče

III.světové války! Nejvyšší v sajuzu byl Brežněv a ten řekl, že nás z Varšavské smlouvy nepustí, i za cenu další války!!! Takže srpen 68 byla ta ,,lepší,, varianta pro celý svět. Vím, že se vám to nebude líbit, ale je to tak. Vztekat se a nadávat je zbytečné, američané dobře věděli, že sem nesmí, to jen redaktor idnesu Šťastný vás trošku nadzvihnul a vy jste mu skočili na špek, on dobře věděl, že vlastenci nespí! ;-)

Dělení Evropy se konalo v Rusku za války, dědkové v Moskvě další dělení na úkor sajuzu nepřipouštěli, proto má pravdu starý generál, to je fakt! Nic jiného! Přemýšlejte!

+1/0
18.8.2011 18:10

newstagger

Re: Generál Kosenko má pravdu, co se týče

ale kecy, žádná válka by kvůli čsr nebyla, holt bolševici ještě všechno nepromrhali, tak se počkalo ještě 20 let a nepřišli jenom o satelity, prodrbali i ten sojuz:-/

0/0
18.8.2011 18:19

rene1879

Tenkrát to bylo jinak...

Bylo mi 16 a jako téměř 100 % tehdejší mladé generace jsem okupaci odsuzoval. Jenže oni měli oporu v těch starších. Pamětníci první republiky (a kapitalismu), kterým bylo v té době tak 45 a víc v DRTIVÉ VĚTŠINĚ invazi schvalovali! Báli se to říkat veřejně, ale mezi sebou si šuškali, jak je dobře, "že přišli". "Nezaviněně" jsem vyslechl diskusi profesorského sboru ve sborovně na svém gymnáziu (tehdy SVVŠ), kde převažovali starší a oni tam uštěkali mladého učitele, který invazi odsuzoval. "To bys chtěl zase kapitalismus?" a "Stejská se ti po nezaměstnanosti?" - abych citoval.  . Takže řečem o tehdejší jednotné podpoře Dubčeka se musím smát. Proto také tak hladce proběhla normalizace.

Nesouhlasím s podporovateli invaze ani dnes, ale už jejich obavy chápu. Po dvaceti letech kapitalismu si myslím, že je ještě daleko horší, než nám ho líčila komunistická propaganda. Jenže on teď horší je, za první republiky byly pro bezdomovce obecní  pastoušky, teď jen ty kanály a lavičky na nádraží...

0/0
18.8.2011 17:26

. . .

Re: Tenkrát to bylo jinak...

hmmmmm...  i dnešní bezdomovci mají možnost najít střechu nad hlavou s teplou večeří, ale musí dodržet alespoň základní podmínky, jako je se umýt a přijít střízlivý. To že to odmítají je jejich svobodná volba.

A co se týče toho strašného kapitalismu, tak vám nerozumím. Jsem přesvědčen, že nyní žijeme v takovém materiálním blahobytu o kterým se lidem za první republiky ani nesnilo, nemluvě o zbývajících 90% lidí žijících dnes na této planetě. Ještě jednou budete se slzou v oku vzpomínat na to utrpení co musíte dnes prožívat...

0/0
18.8.2011 17:37

newstagger

Re: Tenkrát to bylo jinak...

JO, vychovali vás dobře na tom gymnáziu;-D rozhled a vlastní názor se nedá přehlídnout

0/0
18.8.2011 18:01

zlomená lopata

Re: Tenkrát to bylo jinak...

Po "dvaceti letech kapitalismu" si myslím zase já: Děkuji, že jsem se ho dožil! A to se neživím kšeftem, ale prací. Jsem rád už jenom proto, že jsem se mohl podívat do světa , zastavilo se chátrání měst, ničení životního prostředí a jiné.

0/0
18.8.2011 20:53

Sladek

Re: Tenkrát to bylo jinak...

Kdyz tak vychvalujete ten socialismus, tak me vysvetlete jak to, ze kapitalismus v Rakousku a Nemecku dostal obcany jejich zemi na uroven tak vysokou, kterou CR s jejim socialismem nebude snad nikdy moci dohonit? No to jsem z toho opravdu jelen!!

0/0
18.8.2011 23:13

brekebrekeke

to je tedy uroven ! :-(

nemel by sedet min v blazinci? jak muze jeste dnes blabolit takove nesmysly?!

0/0
18.8.2011 16:17

van de velwideeck

Ako Hurvínek válku....

...netuším kedy a ako vzniklo toto úslovie, ale na príspevky niektorých diskutérov sedí ako r.ť na šerbeľ;-D.

Kosenko bol vojak na určitom stupni velenia. On neprijímal politické rozhodnutia, iba vykonával rozkazy. Ak by to Kosenko bol odmietol, tak by nahradili niekým, kto by to vykonal a Kosenko by skončil v najlepšom prípade ako traktorista niekde v kolchoze.

Dokonca ani v armádach demokratických štátov to tak nefunguje, že veliteľ povedzme lietadlovej lode by bol zavolal barónke Thatcherovej, či je presvedčená o správnosti rozhodnutia oslobodiť Falklandy. Je to detinská predstava...

0/0
18.8.2011 15:07

Vanguard

Re: Ako Hurvínek válku....

Ano. Ale pokud není po 40 letech schopný poznat, že to celé byla chyba a pořád opakuje nesmysly z tehdejší propagandy, taky to o něčem svědčí.

0/0
18.8.2011 16:10

brekebrekeke

Re: Ako Hurvínek válku....

a proto se usa ruskych komunistu stale boji :-(

0/0
18.8.2011 16:14

brekebrekeke

Re: Ako Hurvínek válku....

ty meles hrusky a jablka. byl to aktualni rozkaz poplatny dobe, rozkaz muze odmitat jen pilot nebo vysoky dustojnik usar v kriticke situaci. druha vec je, ze ten dedek tomu veri dodnes! a to je hruzostrasny, no fuj :-(

0/0
18.8.2011 16:12

TarasBulba

Nemůžu si pomoci

Když se na tu invazi dívám s odstupem té řady let, tak mi postup Rusů a celé Varšavské smlouvy připadá naprosto očekávatelný, logický a z hlediska ruských zájmů i správný. Armáda včetně generality byla jen snadno ovladatelným nástrojem k prosazení ruské (z)vůle. S ohledem na nevzdělanost, zaostalost a obecné poměry v Sojuzu vůbec nepochybuji, že drtivá většina toho jejich invazního vojska naprosto nepochybovala o tom, co jim v kasárnách někdo gramotný přečetl.

0/0
18.8.2011 13:55

pettyo

Re: Nemůžu si pomoci

Ono se invaze taky účastnili negramotné jednotky někde od mongolských hranic, protože evropským Rusům by těžko vysvětlovali, že mají střílet do Čechů a Slováků. Rusáci měli hodně velký strach z toho, že se Československá armáda začne bránit, protože v té době měla podobnou sílu jako německá armáda na začátku Barbarossy.

0/0
18.8.2011 14:03

cassul

Re: Nemůžu si pomoci

No nevím, ale přirovnávat ČSLA v roce 1968 k operaci Barbarossa, to je hodně silné kafe. Ano, byla jistě bojeschopnější než dnes, ale kdyby se vážně pustili do rusů, tak je rozmáčknou jako malinu, to zase buďme soudní...

0/0
18.8.2011 14:11

weneto

Re: Nemůžu si pomoci

Máte pravdu. Každopádně by invazním jednotkám ČSLA způsobila slušné ztráty - já jsem každopádně rád, že je Svoboda (mimochodem s válčením měl nějaké ty zkušenosti) nechal v kasárnách. Byl by to především hrozný masakr civilního obyvatelstva. To´ze Rusové nechtěli provokovat k nasazení armády bylo vidět i na rychle nařízené=m stažení vojsk NDR.

0/0
18.8.2011 14:17

pettyo

Re: Nemůžu si pomoci

Myslíš že by naše armáda nedělala těm negramotnym mongoloidum problémy? Mimochodem německa armáda byla plánovaná tak aby byla nejsilnější v letech 1943-44. Při Barbarosse v podstatě jen využila moment překvapení.

0/0
18.8.2011 20:44

cassul

Re: Nemůžu si pomoci

Přesně tak. Armáda byla jen nástrojem politického vedení. Jim se něco řeklo a očekávalo se bezvýhradné splnění rozkazu. Tečka. Tudíž ptát se nějakého vojáka na to celé může mít jen smysl z hlediska pochopení toho systému, ale nějak ho napadat, že svému úkolu věřil a nechápal souvislosti, mi přijde hloupé... Kladivem můžu zatloukat hřebíky i zabít babičku, je to jen nástroj. Armáda, tím méně nějaký jednotlivý voják za nic nemůže, odpovědnost za to celé v roce 1968 měli ti, kdo sem tyhle vojáky poslali.

A podle toho, co jsem četl, neměli ti vojáci odkudsi z konce světa z Asie ani sebemenší tušení, co se děje a kde jsou, natožpak proč tu jsou. Dělali, co jim dali rozkazem, k tomu byli vychováni, vycvičeni a na to se léta připravovali. Nic jiného nehrálo pro ně roli, nějaké vlastní úvahy a rozhodnutí od nich nejen nikdo nečekal, ale dokonce se i přísně trestaly.

0/0
18.8.2011 14:37

richu_ch1

toho nadelate ...

takova nostalgie ... Komousi proste sesadili komouse; byl to vnitrostranicky boj. Jestli si nekdo mysli, ze bez okupace by se z Ceskoslovenska stalo druhe Rakousko, tak je dost hodne naivni.

0/0
18.8.2011 13:47

pettyo

Re: toho nadelate ...

No pravda je, že ekonomicky jsme nejvíce na západ ztratili v 80.letech.

0/0
18.8.2011 14:04

Mirco1

Re: toho nadelate ...

Konkrétně zhruba od roku 1978, ovšem to jaksi není vina jen právě samotné normalizace, základy toho jsou hned ve znárodňování a po něm postupném zastarávání strojového parku, což se vyhrotilo právě po třiceti letech. Navíc koncem sedmdesátých let jaksi již byly "spotřebovány" i finanční prostředky nezákonně ukradené při státním bankrotu zvaném "měnová reforma" v roce 1953 a další podobný počin se již jevil jako politicky neprůchozí a deficity se začaly řešit půjčkami u západních zemí a institucí (a jak neopomněl vtipně prohlásit např. ministr financí federální vlády ČSSR Žák ve FS při zprávě o hospodářském stavu země v roce 1988, byly tyto půjčky kryty takovými "aktivy" jako dluhy irácké nebo libyjské vlády).

0/0
18.8.2011 14:23

Philosopher

Rozdíl

Tak toto je ukázka toho, jaký je rozdíl mezi Rusem a Rusákem.

0/0
18.8.2011 13:38

richu_ch1

Re: Rozdíl

kdysi nekdo rekl zajimavou vetu: "Nemam nic proti Rusum, ale nenavidim Sovetsky Svaz".

0/0
18.8.2011 13:44

Philosopher

Re: Rozdíl

No ano, to do toho zapadá.

0/0
18.8.2011 13:55

cassul

Re: Rozdíl

To je ale u většiny národů nebo jiných skupin lidí. Navenek to vypadá všelijak, ale jednotlivci bývají v rámci možností většinou normální. Statisticky bývá počet sviní podobný ve všech národech. Otáza vždycky je spíš, jestli nějaké vnitřní mechanismy té společnosti dokáží zabránit, aby se ta svině nedostala k moci...

0/0
18.8.2011 14:40

Lev--_z-_Rožmitálu

spojenec umístil vojska na území spojence

na pozvání

to nemáte žádné jiné téma novináři že se zabýváte takovou banalitou?

0/0
18.8.2011 13:33

SecondWisdom

Re: spojenec umístil vojska na území spojence

Holt se blíží 21. :-)

0/0
18.8.2011 13:37

dual_tip2

Re: spojenec umístil vojska na území spojence

a nakolik to bylo legitimni pozvani? mohu rozeslat pozvani lidem, aby prisli k vam domu, budete mit pocit, ze jsou tam opravnene?

chapete pojmy jako "demokraticky zvolena vlada" ci "zemokraticky zvoleny parlament" a jejich rozdil od "pracovnici jednoho podniku"? 8-o

0/0
18.8.2011 13:47

cassul

Re: spojenec umístil vojska na území spojence

Bavíme se o zemi, kde vládli komunisté. ČSSR ani SSSR nebyly demokratické země. Ani Dubček a jeho parta nebyli vůbec demokraté v dnešním slova smyslu, oni byli trochu umírněnější, ale pořád to byli pravověrní komunisté. V podstatě v celém Pražském Jaru šlo o soupeření různých frakcí uvnitř KSČ. Dneska média vnímají to období jako nějaké demokratické okénko v našich dějinách, které utloukli rusové na tancích, ale to je nesmysl. Zkrátka rusové se postavili na jednu stranu vnitrostranického sporu, nic víc. Žádnou demokracii do toho netahejte, na názor prostých lidí se neptal vůbec nikdo ani na jedné straně. Jen, jako vždy, si prostý lid brali do huby úplně všichni...

+1/0
18.8.2011 14:46

Mirco1

Re: spojenec umístil vojska na území spojence

Zločinný a nelegitimní režim přesunul svá vojska na území vazala s taktéž zločinným a nelegitimním režimem na základě "pozvání" soukromých osob, které má naprosto nulovou platnost a legitimitu jak z hlediska legitimního ústavněprávního uspořádání tak dokonce i z hlediska ústavněprávního uspořádání tohoto vazala. Chápu, že bolševikovi ovšem toto přijde jako nepodstatné.

0/0
18.8.2011 14:10

cassul

Re: spojenec umístil vojska na území spojence

Ale vždyť celé ústavoprávní uspořádání toho vazala, tedy ČSSR, byla jen fraška, se kterou se vedení řízené z Moskvy obtěžovalo jen proto, aby v lidech zachovali dojem státnosti. Zkrátka divadélko od A do Z. Takže podle mě je naprosto zbytečné tím uspořádáním operovat, všem bylo jasné, že to bude zkrátka tak, jak se rozhodne Moskva.

0/0
18.8.2011 14:50

Mirco1

Re: spojenec umístil vojska na území spojence

Já také ústavněprávnímu uspořádání vazala žádnou váhu a legitimitu nedávám, pouze přidávám k lepšímu, že dokonce I PODLE NĚJ bylo dotyčné "pozvání" soukromých osob, kterým tu operuje bolševik Lev, nelegitimní a vlastizrádné.

0/0
18.8.2011 15:15

P7J

Re: spojenec umístil vojska na území spojence

a rusofil soudruh Lev je tady. Kde máš kámoše OXPAHKU?

0/0
18.8.2011 15:07

Petr Tenzor

Neuveritelne,

zapadni vojska chtela vpadnout do CSSR.. tak hloupou lez si muze vymyslet opravdu jen clovek mdleho rozumu, ktery navic diky Alzheimerovi zapomnel, ze komunismus uz padl.

Kdyby chtelo NATO v te dobe rozpoutat treti svetovou, proc by to neudelali prave v case zacatku invaze, tj. nejvetsiho zmatku, kdy byla nase armada paralyzovana rozkazem nebranit se a okupantske jednotky jeste nemely cas na vytvoreni obrannych postaveni?

Jinak se rika, ze podnetem pro invazi byly opatrne uvahy, ze bychom mohli vystoupit z Varsavske smlouvy. Ale pochybuju, ze by to nekdo z vedeni KSC, byt by byl proreformejsi, mohl myslet vazne. Proste Rusove moc nedovolovali svym satelitum vest samostatnou politiku a to ani vnitrni. Odklon od SSSR prosel jen Jugoslavii.

0/0
18.8.2011 13:27

pettyo

Re: Neuveritelne,

Jugoslávii to prošlo, protože se od Němců osvobodili v podstatě sami a v Jugoslávii nebyly žádné sovětské jednotky. Nebyla tam vojenská síla, která by Tita donutila k užší spolupráci.

0/0
18.8.2011 14:06

Darask

Sovětská Pravda to psala!

Napsali v Pravdě, že v Národním muzeu jsou kontrarevolucionáři a tak jsme ho gerojové rozstříleli.....

0/0
18.8.2011 13:25

Oerteplur

Kontrarevoluce v čele s Ukrajincem Dubčekem

a dalšími členy KSČ ? Šlo jim spíš pouze o jakési uvolnění diktatury proletariátu které nazývali "socialismus s lidskou tváří". Potlačením Pražského jara sami Rusové pohřbili naděje na funkční socialismus s konkurenčním prostředím a sociálním zabezpečením obyvatel. A proti Gorbačovovi byl Dubček úplný břídil. Kdepak byl generál tehdy ? A západní tanky na Ukrajinských hranicích ? Pan generál má dobře vypláchnutý mozek ! ;-D

0/0
18.8.2011 13:20

Majkl Najt

R

Rozkaz ten znel jasne ...

0/0
18.8.2011 13:17

klarav

Nesmyslný článek

To je ale zase nesmyslný článek. V roce 1966 (2 roky před vstupem Rusáků) se už pro ně stavělo ubytování, aby měli kde bydlet. Vše bylo dohodnuté několik let dopředu.

0/0
18.8.2011 13:16

Truestory

Pro rusáky

Pro nás platí: 15.březen 1939=21.srpen 1968

+2/0
18.8.2011 13:13

honza76

rusak je holt rusak

+2/0
18.8.2011 13:03

Rudla01

Re: rusak je holt rusak

Ano, přesně to toto slovo znamená, stejně čech znamená čech, němec znamená němec, francouz znamená francouz.

+2/0
18.8.2011 13:19

Petr-007

Znám hodně řadových vojáků RA, kteří byli v ČSSR.

Většinou se k tomu hrdě hlásí. Podobně jako když potká našinec někoho z Michalovců tak hned nezapomene zdůraznit, že tam byl na vojně a nenapadne ho, že by byl viníkem nějaké české okupace Slovenska.Běžní vojáčci nic nechápali, bylo jim řečeno, že jedou pomáhat, nezávislé informace nebyly, oni tomu, že byli prospěšní věřili a není se jim co divit. Ti vojáci byli opravdovou obětí tehdejší doby, zatím co naši lidé byli relativně svobodní a měli možnost volby, oni byli v postavení otroků, bez práv jen s povinnostmi - dlouhé 3 roky. Vinu je třeba hledat v politickém vedení a to hlavně na naší straně. Dubček a spol. byli placeni za to aby mimo jiné zajistili suverenitu státu - svoji práci absolutně nezvládli..

+1/0
18.8.2011 12:47

dual_tip2

Re: Znám hodně řadových vojáků RA, kteří byli v ČSSR.

ceske okupace slovenska ... vy jste legracni. asi nechapete rozdil mezi dobrovolnym rozhodnutim vlady/naroda prezentovanym ve volbach a vojenskou okupaci.

dukazem je napriklad to, ze slovak byl prezidentem, clenem vlady i parlamentu. kolik ceskych volenych zastupcu bylo ve vedeni SSSR?

0/0
18.8.2011 13:46

cassul

Re: Znám hodně řadových vojáků RA, kteří byli v ČSSR.

Nojo, ale nějaký četař - řidič tanku měl prdlajs ponětí, kam ho vlastně jede a oč vlastně jde. Jemu řekli, že nás osvobozuje a neměl absolutně šanci získat jiné informace, že tomu tak není. Takže z jeho pohledu chápu, že se cítil ukřivděný, když mu začneme tvrdit něco o okupaci. On to bral opravdu tak, že nás osvobozuje...

0/0
18.8.2011 14:09

Najdete na iDNES.cz