Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Šumavané zablokovali aktivistům cesty a na hlavu jim vysypali kůrovce

Terčem dalších útoků se stali aktivisté, kteří blokují kácení kůrovcových stromů na Šumavě. Místní lidé jim znemožnili vyjet s auty směrem k lesu. Došlo i na osobní útoky, při kterých byl jeden z aktivistů zasypán kýblem plným kůrovce. Správci parku mezitím oznámili, že s kácením na Ztraceném jsou téměř hotovi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

jarda

KDO BYDLÍ NA ŠUMAVĚ,MÁ PRÁVO JI CHRÁNIT!

Na rozdíl od ekologických "nicnedělánků" a zelenáčů, obyčejní občané brání svoje teritorium,což je přirozené jak pro zvěř,tak pro lidi. !Šumavané,máte podporu nadpoloviční většiny občanů. R^R^R^

0/0
9.8.2011 17:08

Jan Havlíček

Opravdová inteligence

Ukazuje to na to jak jsou místní - neschopní naslouchat názorům ostatních a neschopní debaty, jen násilí a sprosťáren. Ještě po tom trapném videu s koláčema... no co dodat.

Navíc o co jde ekologům - o to aby se neporušovaly zákony a aby na Šumavě rozhodovali odborníci spolu s místníma. A kdo z toho bude těžit - místní, ti žijí z turistů a ti se na paseky jezdit dívat nebudou. Proboha kdo už pochopí že jsou jen 2 alternativy. Ano ten les prostě chcípne tak jako tak, je starej a kůrovec je jen jedna z cest. První je nechat to přírodě, což se jinde na světě ukázalo jako vhodné a nebo 2. vykácet to (žádní turisti) investovat do toho a v podstatě celý problém za 130 let zopakovat.....

Chování místních je asi jako kdyby se dělník přivázal před továrnu, která živí celou jeho rodinu a požadoval její zrušení...

0/0
9.8.2011 16:00

sir Humprey V.

Re: Opravdová inteligence

přesně naopak

+1/0
9.8.2011 16:01

kvildík

Re: Opravdová inteligence

Váženy pane aktivisté ty jsou schopni naslouchat našim názorům?  Plácate úplné hlouposti, před zavedením NP tady byl kůrovec taky. Protože se proti němu zasahovalo bylo  ten NP Šumava možné založit. Všude byl překrásný les se zbytky původního pralesa, jako třeba na Černé hoře u Prášilského jezera atd. Je zajímavé, že to od války normálně fungovalo až do příchodu takových myslitelů jako jste vy. V této prasečině by NP nikdo nezaložil ten jste mohli založit jenom díky tomu, že se zde po dlohuá léta rozumě strali místní lidé o obnovu  a správu lesa....

0/0
9.8.2011 16:28

log-out

Re: Opravdová inteligence

Trochu se pletete - přečtěte si studie Karla Matějky o cyklických gradacích kůrovce. Podobnýcyh epidemií už bylo X a i když proti kůrovci nikdo nezasahoval, tak se z nich Šumava v pohodě oklepala. Opakují se cca jednou za 150-180 let když smrkový les dospěje do na pohled krásného, ale pro kůrovce velmi chutného stavu. (při této epidemii jsou pak sežrány díky přemnožení i méně chutné mladší stromy, takže padne velká část lesa, proto se přirpaví pastva pro další epidemii za těch 150-180 let).

-

Vy vynášíte soudy z údobí 40 let, jenže to je podobné, jako byste mě na začátku září přesvědčoval, že není třeba dělat zásoby dříví na topení, protože přeci vždycky bylo teplo, vždyť tu žiju už čtyři měsíce.... Životní cyklus lesa je mnohem delší. Jediná možnost, jak kůrovce zvládnout je ho uměle zkrátit tak, aby nikdy do toho "chutnéhoL" období nedospěl, jenže tím zas trpí všechny ostatní složky ekosystému.

0/0
9.8.2011 19:19

habr

Re: Opravdová inteligence

Vy jste fakt navedený jen knihama vybraných lidí. Je pravda, že přemnožení kůrovce má své periody, ale nejsou jen po 150 - 180 letech, ale prakticky kopírují periodu semenných roků smrků.

Ale co není pravda, že Šumava se po poslední gradaci kůrovce před 150 lety v pohodě oklepala. Kdyby ano, tak proč se na ní dovážely sazenice smrku  z celkého Rakouska - Uherska a tím se tam dovlekly smrky které pro mikroklima s stanovištní podmínky an Šumavě nejsou vhodné. Navíc proč jezdily buldozery po náhorních plošinách Šumavy aby rozryly porosty třiny aby se jim povedlo vysázet nové lesy. To holiny tam zůstaly právě po těch kalamitách po desetiletí.  

Kdybyste se jednou odvážil zajít za těmi místními šumaváky do hospody s takovými teoriemi, že se Šumava z kůrovcových kalamit v pohodě oklepala, tak by celá hospoda se válela smíchy.

Fakt - s Johovisty jsou lepší diskuse než s umělci co si přečtou několik vědeckých prací, zpravidla z nich vytrhnou i souvislosti a potom se snaží manipulovat s lidmi

0/0
9.8.2011 21:52

pavel.61.

Re: Opravdová inteligence

obdivuji Vaši trpělivost. Tam kde se udělá drn už smrček z náletu nevyroste?

0/0
9.8.2011 23:10

log-out

Re: Opravdová inteligence

- Ano, kůrovcová kalamita má velké a malé periody. To se nevylučuje

- To oklepání jsem máš pravdu nenapsal zcela přesně, ale to byl důsledek toho, že velké plochy nebyly jen sežrány, ale odtěženy - a na odtěžených místech se les obnovuje těžko. Byla místa, kde prokazatelně těžba ni výsadba neproběhla a obnovila se sama: vrcholky hor tak intenzivně zalesňovány nebyly (což je vidět např. na židovském lese, který se ale díky těžbě a pastvě vzpamatovává dosti pomalu).

Kdyby tomu bylo tak, jak říkáš (všude les odtěžen a vysazen nový), jak by se po celém parku mohli zachovat geny původních stromů,

http://klatovsky.denik.cz/zpravy_region/vedci-z-kasperskych-hor-objevili-puvodni-sumavsky-.html

ani by nebylo možné nalézt stromy z těchto let vzrostlé přirozenou obnovou.

0/0
9.8.2011 23:38

stroup

a pár informací z tisku :)

Co je dnes alarmující je to, že Stráský rezignoval na prevenci šíření kůrovce z bezzásahových území do okolních lesů. Mluví o šíření kůrovce jako o hrozbě a zdůvodňuje tím kácení, ale správa rezignovala na prevenci šíření. Mám k dispozici data o situaci k 29.7. Celkem bylo instalováno JEN 15 705 obranných opatření. Z toho lapačů jen 5 854 (srovnej s cca 30 000 po Kyrillu !!!). Za absolutní zvěrstvo považuji strategii "správců", kteří loupou zdravé stromy a používají je jako lapáky na kůrovce. Tohle dělají v porostních stnách, címž lákají kůrovce do porostů, kde je to ospravedlňuje k těžbě. Houbový patogen nepoužívá podle mých informací správa parku vůbec. Stráský nedělá opatření k minimalizaci těžby, ale přesný opak. Láká kůrovce na zdravé stromy.

.

http://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/karel-matejka-posouzeni-aktualni-situace-v-oblasti-ptaciho-potoka-v-np-sumava

.

http://www.rozhlas.cz/priroda/zvirata/_zprava/931647

0/0
9.8.2011 7:56

habr

Re: a pár informací z tisku :)

Nechápu jak na kůrovce mohu připravovat lapáky z oloupaných stromů. To je totální pitomost.

Lapáky se dělají ze živých stromů v místech kde se předpokládá nálet kůrovce. Musí se kácet živé stromy (zpravidla které nemají kvalitní růst), protože na ně naletí větší část kůrovců, protože oni umí vyhledat nemocný strom a na ten přímo naletí (nemocný a pokácený vydává zvláštní vůni z "vadnoucího" dřeva).

Podle počtu závrtů na určité ploše se určuje zda se jedná o běžný stav populace kůrovce, či kalmitní nebo super kalamitní.

Tím, že ke zdravým stromům položim dřevo "nemocné", stromy zdravé chráním (pokud se nejedná o mimořádné přemnožení).

Přestaňte se oblbovat - to je jako když jeden fotograf nafotil feromonové lapáky před zdravým porostem s textem, že lesáci lákají kůrove do lesa. Lákají a nebo odlapávají část populace co tam nalétá? (feromon je samčí, samičkyna něj se nachytají  a spadnou do nádoby v ekteré zahynout - každá samička rovná se - až 100 vajíček. Lapák v mrtvém lese je nanic.

0/0
9.8.2011 10:40

stroup

Re: a pár informací z tisku :)

vidíte mě ani nezarazilo že tam píšou "loupou" automaticky jsem si přiřadil místo toho že kácí.. ale alespoň vidíme že blbci jsou na obou stranách.. a že já jsem blbec taky když si nedokážu pořádně přečíst text...

jinak technologie boje proti kůrovci je mi známa, proč hlavně jsem dal ten výňatek je nepoměr obranných opatření proti kůrovci.. to mě poněkud zarazilo.. proč to tak je?

0/0
9.8.2011 10:55

pavel.61.

Re: a pár informací z tisku :)

nic o tom nevím tak budu hádat:

  1. účinnost lapáku , který lapá samičky (neměl by raději lákat samečky, když samičky první nachází dřevo a pak lákají samce?)  vůči  poraženému stromu

2. Kirill smetl stromy v ploše a vedení nepřistoupilo na odkůrování. nyní se šíří kůrovec jen po hranici sežráno/nesežráno tedy asi na menší ploše a lze zasahovat přesněji (tím se vysvětlí i zelené ostrovy)

0/0
9.8.2011 11:39

habr

Re: a pár informací z tisku :)

U lýkožroutů to funguje tak, že sameček vyhledá nemocný strom. On ho vycítí. Naletí na něj a vyhloubí tzv. snubní komůrku a vypustí nějaké feromony na které přilákají samičky. Jeden sameček zpravidla má dvě samičky, které od snubní komurky hlodají pod kůrou mateční chodbičku a kladou do ní vajíčka. Logicky postupují podél osa kmene od sebe. Někdy bývá jen jedna samička, ale také tři. Při náletu do snubních komůrek, či již při jejich hloubení je vylučován další feromon, který vymezuje rajón jednoho kůrovce. Tím nedochází za standardního stavu kůrovce, že se rodinná území překryjí.

Někdy samička po nakladení vajíček ještě vyletí ven a založí ještě sesterskou populaci.

Ty zelené ostrovy mohou být dány jednak tím, že jsou tvořeny mladšími smrky (napadá tak od 60 let - pokud není přemnožen) a nebo tam bylo několik smrků které byly napadeny slabším počtem kůůrovců a dokázaly se proto ubránit. Nicméně tyto letos napadené stromy nemusí pro letošní oslabení již odolat náletu další generace.

0/0
9.8.2011 13:21

sir Humprey V.

tady Habr, tady Habr, jak mě slyšíte, přepínám

0/0
9.8.2011 0:18

habr

Re: tady Habr, tady Habr, jak mě slyšíte, přepínám

Ale celkem dobře, jen mi někdo sedí na větvi a pořád houká

+1/0
9.8.2011 0:27

jarda

Re: tady Habr, tady Habr, jak mě slyšíte, přepínám

Tady Smrk, tady Smrk. Žerou mně nějací brouci, prosím odkůrnit a materiál předat těm zelenoekologickým pomatencům k dalšímu zpracování do jejich domovů, přepínám. ;-)

0/0
9.8.2011 17:15

jarda

Re: tady Habr, tady Habr, jak mě slyšíte, přepínám

Slyším vás nejen já,ale nadpoloviční většina lidí ČR. ;-)

0/0
9.8.2011 17:10

akzzko

jeden tu nedávno napsal

cosi o požáru....asi by to bylo nejoriginálnější řešení...kůrovec v řiti, stromy pro dřevařskou loby taky, Bláhovci by snad zdrhli, místní by měli sice pecháčka, ale nešť, přežili by, to je hlavní....a pak by se začalo pěkně od "nuly"......PS: Tou dobou by už pan Stráský seděl na ministerstvu(třeba zahraničí)....;-)dobrou noc

0/0
8.8.2011 23:05

sir Humprey V.

ještě chvilku a rozpláču se tu

0/0
8.8.2011 22:57

stroup

Re: ještě chvilku a rozpláču se tu

copak? vletěl ti lýkožrout do očka? a hlodá?

0/0
8.8.2011 23:00

sir Humprey V.

Re: ještě chvilku a rozpláču se tu

depa

už se tu vobjímaj káceči s nekácečama

0/0
8.8.2011 23:01

silný kuřák

Re: ještě chvilku a rozpláču se tu

To víte - pokrok v jednání....

0/0
8.8.2011 23:04

..Bůh..

Re: ještě chvilku a rozpláču se tu

počkej až přijdou klátiči....

0/0
8.8.2011 23:05

akzzko

Re: ještě chvilku a rozpláču se tu

ti budou smutní, jak už to po souloži bývá.....:-P;-D;-)

0/0
8.8.2011 23:08

pavel.61.

Re: ještě chvilku a rozpláču se tu

v dobre diskusi se oponent poslouchá.

(ale i já si občas zařádím)

0/0
8.8.2011 23:09

habr

Re: ještě chvilku a rozpláču se tu

Jedna ze základních pouček o vývoji společnosti je, že konflikt znamená změnu. Všichni to známe když jsme jako děti chtěli si prosadit svou, tak se v normální rodině došlo k nějakému kompromisu. Stejně tak, kdy naše děti dnes něco chtějí, docházíme k nějaké přijatelné shodě. Například když dcera chce mercedesa, tak jí umluvíme alespoň k audině nebo BMW.

0/0
8.8.2011 23:21

stroup

Re: ještě chvilku a rozpláču se tu

osobně dávám přednost mercedesům... ač tedy bohužel žádný nevlastním :-)

0/0
8.8.2011 23:26

medved.m

Re: ještě chvilku a rozpláču se tu

Von habr taky nikoli... tu audinu myslel na klíček ;-D

0/0
8.8.2011 23:50

ašant překrásný, Luny jasnější..

Šumavané jim na hlavu vysypali kůrovce....

A to na Šumavě nemají poruce nějakou senkgrubnu ?

+1/0
8.8.2011 22:37

sir Humprey V.

já chci zrušit NP a Šumavu odstátnit

0/0
8.8.2011 21:59

habr

Re: já chci zrušit NP a Šumavu odstátnit

No já NP Šumava zrušit nechci - jsem celkem proti, ale chci aby se vše vrátilo k tomu co se v při zakládání NP Šumava předpokládalo. Podle významu lokalit vhodnou činností člověka podporovat obnovu blízce podobných přirozených lesů které na Šumavě rostly s tím, že v případě kalamitních škůdců se jejich přemnožení vhodným opatřením sníží na přijatelnou úroveň. Nejde jen o kůrovce, ale třeba i o bekyně a nebo dkonce o jelení zvěř která dokáže zdecimovat bukové a jedlové nálety, černou zvěř, která zas dokáže zničit na zemi hnízdící ptáky, mlaďata savců apod. Jinými slovy - nenechat přeměnu Šumavy jen na přírodě, ale pomoci jí tam, kde víme a známe, že jsme v minulosti udělali velké škody a umíme a můžeme je napravit v přiměřeném měřítku.

Myslím, že mnohé bude v novém zákonu o Šumavě.

A taky bych rád, aby obnova Šumavy probíhala za patnerství obcí, vlastníků lesů a nemovitostí,  státu, lesníků a přírodovědců - a politici jen aby si tam chodili sklízeli úspěchy.

0/0
8.8.2011 22:14

log-out

Re: já chci zrušit NP a Šumavu odstátnit

S tím bych souhlasil až na jeden detail: snížení počtu škůdců bereš jako axiom, co se musí dělat. IMHO daleko lepší přístup je vypracovat studie, které porovnají různé možnosti zákroků a nezákroků proti škůdcům a jejich dopad na ekosystém. A tady si stojím za tím, že zatím ty studie dopadají daleko lépe pro nezákroky.

-

Např. u vysoké, která je v podstatě také škůdce, proti její regulaci nic nemám. Proti likvidaci kůrovce něco mám, protože je to podle mne (a podle odborníků, dle kterých jsem si názor utvořil, i dle porovnání vývoje v zásahových a bezzásahových zónách NP) neslučitelné s cílem NP: obnovou přirozených lesů.

0/0
8.8.2011 22:21

stroup

Re: já chci zrušit NP a Šumavu odstátnit

přesně jak říká log-out.. pokud se podíváme na problém zvěře jako škůdců musíme si zároveň uvědomit že pokud do přírody nevrátíme jejich přirozené nepřátele (vlk, medvěd) musíme jejich funkci suplovat sami, a nemyslím že by bylo veřejností přijato že by se po šumavě proháněly smečky vlků... i když mě osobně by se to líbilo mnoho šancí tomu nedávám.

0/0
8.8.2011 22:28

akzzko

Re: já chci zrušit NP a Šumavu odstátnit

v podstatě medvěd neplní úlohu klasického predátora...kam to vede, je vidět na Slovensku(medvědí rodinky ukempované u hotelových popelnic, drancující kukuřičné plantáže, popř. demolující včelíny)...ovšem jako prvek strachutvorný, to bych bral.....ale co na to třeba KČT?...;-D;-)

0/0
8.8.2011 22:37

stroup

Re: já chci zrušit NP a Šumavu odstátnit

že by medvěd chtěl sežrat třeba p. Stráského? :-)

0/0
8.8.2011 22:53

habr

Re: já chci zrušit NP a Šumavu odstátnit

No a jak jsme se krásně shodli. Na vlky se těším leta, medvěd by se mi taky líbil. Rys už tam je. Schází ještě větší počet dravců z ptačí říše.

Třeba až na Šumavě budou medvědi, tak účastníci semiáře či přednášky uslyší podobnou hlášku - tak tuto fotografii (jedná se třeba o dřevokaznou houbu) jsem fotil  toho dne, toho roku, tam a tam. Za mnou zachrastilo roští a koukám, byl to medvěd (myslím, že leckdo ví koho jsem velmi nepřesně citoval).

A se škodlivým hmyzem je to to samé - hledat která metoda je účelná pro danou lokalitu a daný čas.  Jak z přírodovědeckého směru, tak z lesnického, tak ekonomického do kterého zařadím i turistiku.

Podle mne Šumava v této chvíli potřebuje kvalitního facilitátora který všechny strany dovede k přijatelnému řešení a oproštění od podezírání z lobismu, nekvalifikovanosti apod. To je druhá otázka. Věřím, že pokud se dohodne směr jakým se Šumava bude dlouhodobě vyvíjet, tak potom bude i celkem silný společný zájem nepustit do ní megalomské projekty.

0/0
8.8.2011 22:48

stroup

Re: já chci zrušit NP a Šumavu odstátnit

máte představu kdo by měl být ten kvalitní facilitátor?

a myslím že vlků se na šumavě hned tak nedočkáme... jestli vůbec...

0/0
8.8.2011 22:59

pavel.61.

Re: já chci zrušit NP a Šumavu odstátnit

já vím, hen ten, stráský

0/0
8.8.2011 23:13

stroup

Re: já chci zrušit NP a Šumavu odstátnit

stráský.. sakra kdo to je ? to jméno už jsem někde slyšel :)

0/0
8.8.2011 23:24

habr

Re: já chci zrušit NP a Šumavu odstátnit

Kdysi jsem někde četl, že byla snaha o vytvoření skupiny facilitátorů a mediátorů pro oblast životního prostředí. Možná, že by se na ně našly kontakty na Cenii apod. Popravdě - ješitů kteří by se toho ujali bude dost, ale tak jak pozoruji jak je problém rozbouřen se domnívám, že jen málo na to bude skutečně mít.  Ten kdo by se takové práce ujal bude buď šílenec a nebo machr, který dokáže svoje postřehy, přání k problému potlačit ve prospěch nějaké pro všechny strany přijatelné shody. Mimo jiné by to měl být člověk který má přirozenou autoritu od pohledu, protože když začnou vášně, těžko se potom chladí.

0/0
8.8.2011 23:16

log-out

Re: já chci zrušit NP a Šumavu odstátnit

- souhlas, dokonce co se týče dravců, tak se snad blýská na lepší časy (hnízdiště sokolů se množí, nedávno orel v Krkonoších), vlk na šumavě rulez

- Jen přecijenom osobně bych preferoval jako primární hledisko ochranu přírody. Co si představit pod lesnickým hlediskem nevím: pokud jde hlavně o produkci dřeva, tak spadá pod ekonomický, pokud jde o zachování funkcí ekosystému (jako např. zádrž vody apod.), tak je to zas součást ochrany přírody. A pokud to znamená les za každou cenu, tak to se mi nelíbí :-)

Tím nechci nijak devalvovat lesnickou vědu, je to defakto aplikovaná obor s širokým záběrem, takže jeho zájmy jsou pokryty primárními vědní obory. IMHO na Šumavě se teď prostě tluče ochrana přírody s ekonomikou a důsledkem toho je současný stav - a dokud si mezi tím nevybereme, bude to furt stát za nic, kompromis zabije obojí: když nebude perfektní příroda, nebude ani turistický ruch.  Těžba dřeva pak příliš velký ekonomický stimul stejně není, už dnes tam kácí ukrajinci a ne místní.

0/0
8.8.2011 23:14

silný kuřák

Re: já chci zrušit NP a Šumavu odstátnit

Nejste důsledný... To je pro zastánce přírodních postupů chyba. Buď všechno nebo nic. Proč jeleny mydlit a kůrovce nechat? Já vím - kůrovec nemá kýtu..( pokus o žert). Ale vážně: kde berete právo na to, že chcete selektovat škůdce?

0/0
8.8.2011 22:59

stroup

Re: já chci zrušit NP a Šumavu odstátnit

zatímco s kůrovcem si příroda poradí sama (jak mi říkají nejen vědecké studie) se zvěří pro absenci přirozené obrany (která u kůrovce funguje) si neporadí. dovezte na šumavu tři, čtyři smečky vlků, pár medvědů, donuťte je dodržovat hranice parku (což u kůrovce můžete) a budu jen pro...

0/0
8.8.2011 23:04

akzzko

Re: já chci zrušit NP a Šumavu odstátnit

víte, vy si pořád myslíte, že na zvěř platí jen predátoři...zapomínáte na druhou stranu spektra, a tou jsou infekční choroby zvěře.....tak pozor;-)!!

0/0
8.8.2011 23:07

log-out

Re: já chci zrušit NP a Šumavu odstátnit

Pokud někdo donese věrohodné výsledky, jak se populace jelenů stane stabilní, aniž by přitom nejdřív všechno sežrala a tím i zabránila přirozené obnově, klidně bych uvažoval o neregulaci jelenů. Ale vzhledem k tomu, že je myslivci v hospodářských lesích vykrmují, tak se bojím, že žádná choroba na ty dobře živené pečínky nestačí...

-

Problém s jeleny je ten, že je myslivci krmí, aby mohli regulovat jejich přemnožení. Defakto jsou lesy chovné stanice na vysokou a s tím si už přirozená regulace nepomůže. Pokud bychom chtěli přirozeně regulovat jeleny, chtělo by to hlavně nějakou infekční chorobu na myslivce. (Neberte to doslova, někteří myslivci jsou príma lidi, jde hlavně o ty, co nemají o les zájem, jen je těší, když můžou po něčem střílet a zaklínat se přitom sv. Hubertem)

0/0
8.8.2011 23:23

silný kuřák

Re: já chci zrušit NP a Šumavu odstátnit

Teď Vás možná překvapím. Jeleni jsou se včelami a psy moji živočišní miláčci. Měl jsem možnost určovat chov jelenů v honitbě, která měla 25 tis. hektarů. I diplomku jsem dělal z jelenů. A vyšlo mi, že tam, kam smrk patří, tam jeleni loupou zanedbatelně. Jenom cvičná otázka: co myslíte, potí se jeleni nebo nepotí? To totiž s tím úzce souvisí - fyziologická bilance vody v organismu jelení zvěře.

0/0
8.8.2011 23:36

log-out

Re: já chci zrušit NP a Šumavu odstátnit

:-) hmmm, střelil bych, že se spíše nepotí, ale je to jen odhad.

-

Na Šumavě co vím je největší problém s vysokou při obnově stromků, hlavně teda asi listnáčů. To nedělá až tak velký problém nahoře (i když i tam by těch vtroušených listnáčů mělo přibýt), ale hlavně při snaze o obnovu smíšených lesů.

-

Jak je to s tím jelenem přesně, to je zajímavé téma? :-)

0/0
8.8.2011 23:50

stroup

Re: já chci zrušit NP a Šumavu odstátnit

řekl bych že nepotí.. trefil jsem se?

0/0
8.8.2011 23:51

stroup

Re: já chci zrušit NP a Šumavu odstátnit

tak potí nebo ne? jdu chrnět tak ať mě tato otázka netrápí celou noc :)

0/0
8.8.2011 23:56

silný kuřák

Re: já chci zrušit NP a Šumavu odstátnit

Němci tvrdí, že nepotí. Slováci tvrdí, že potí, Češi v myslivecké literatuře se tomuto tématu cudně vyhýbají. Podle našich živočichářů se přežvýkavci potí na jazyku, v mezinoží a toť vše. Jinak jak jsem ty bilance počítal, tak jelení zvěř se nemusí potit, stačí moč, trus a dýchání. Ale pro log-outa: pídil jsem se v ODBORNÉ literatuře... Pro ostatní - zkuste si vzpomenout, zda jste viděli zpocený kus jelení zvěře? Jako třeba zpěněného koně?

0/0
9.8.2011 0:08

Najdete na iDNES.cz