Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Ředitelka „kojeňáku“: Dítě potřebuje jeden domov, ne střídání pěstounů

Ředitelka plzeňského Kojeneckého ústavu s dětským domovem Jana Tytlová se stará o děti bez rodičů dvacet let. Jejich situace je smutná, lidé by však neměli ústavům křivdit, míní. Nesouhlasí například s tím, že dítě často střídá pěstouny. "Je pro ně lepší být delší dobu pobýt ve stabilním ústavu, než se několikrát citově uvázat a pak náhradní rodiče ztratit," vzkázala.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

p.dump

... dítě se přece nemůže neustále k lidem připoutávat a ...

Podobné schéma používala například rumunská státní tajná policie Securitate. Z dětí, které zbavila citů a ideálů vytvářela jednoduché a všeho schopné stroje sloužící úzké zájmové skupině.

0/0
7.8.2011 9:43

Bartiqe

nazor

Konecne clanok na urovni, ktory pomaha vytvarat trochu komplexnejsi obraz o danej problematike.

R^

0/0
7.8.2011 8:58

Jarouch777

Re: nazor

Nevidim žadny komplexni obraz o problematice, ale pouze rozhovor s ředitelkou ustavu. Naprikladna prvni pohled hned jedna fakticka chyba, dite z Babyboxu je vratne . Vraceni musi ovsem schvalit soud, ale stalo se tak uz ve dvou pripadech.

0/0
7.8.2011 13:48

mischplysch

no jasně

Tyhle názory od ředitelky mě nepřekvapují, asi těžko nám poví, že ústavy jsou špatné a ona ráda přijde o práci. Kapři si rybník dobrovolně nevypustí.

Jistě že není dobré, pokud se pěstouni střídají, ale stejně tak je špatné, pokud se mění sestry a dítě nemá jednu osobu, na kterou se může citově navázat. Ústavní deprivace je myslím dost jasná věc, prostě ústav poškodí do značné míry každé dítě, jde jen o to, jak moc a jak to napravit.

Ty děti navíc vůbec nemají ponětí o tom, jak funguje normální rodina, to je věc, která jim v životě pak hodně chybí. Pěstounská rodina jim může dát tento model do života a to je k nezaplacení.

Navíc jsem nedávno četla, že děti z dětských domovů plní do značné míry kriminály, docela mě překvapilo, jak to procento bylo vysoké. Tohle je hodně silný argument proti ústavům.

Ústavy by se samozřejmě úplně nezrušily, jsou děti postižené a hendikepované, které bohužel rodinu nenajdou, ale to vysoké číslo ústavních dětí je alarmující, je smutné, že to paní nevadí.

+2/0
6.8.2011 21:19

3032

Re: no jasně

Znal jsem pár dětí z dětských domovů a tak nějak nebyly připraveny pro skutečný život. Ne každý se v 18 letech, téměř bez prostředků dokáže postavit na vlastní nohy.

0/0
7.8.2011 6:42

sluni-sluni

Re: no jasně

ale ona přece píše že pěstounská péče ano - ale ne střídání těch rodin, protože ty děti se citově váží a pak je ti pěstouni vrátí.. pak přijde jiná rodina a atd... takže to dítě se pak citově zatvrdí, vy to všechno potvrzujete a následně popíráte a myslím že v tom moc jasno nemáte , pouze v jednom - už tu ředitelku a ten ústav nemáte ráda z principu

0/0
7.8.2011 8:57

mischplysch

Re: no jasně

Myslím, že jasno v tom nemáte vy. Ředitelku osobně neznám a ani ten ústav, takže z principu ji nemůžu mít ráda ani nerada, prostě nic osobního v tom nehledejte.

Jen se mi nelíbí ten vysoký počet dětí v ústavech (a nejsem rozhodně sama, kritizuje nás za to půlka Evropy), které by mohly být v rodinách a nekončit pak hromadně v 18 letech na ulici a v kriminálech.

Nevím, co potvrzuju a pak popírám, není dobré ani jedno střídání - pěstounských rodin i sester v ústavech, ale ústavy navíc děti poškozují tím, že jsou to ústavy, ne rodiny. Navíc si nemyslím, že by se naprostá většina pěstounských rodin dětí různě zbavovala a ty děti neustále rodiny měnily. Někdy se to děje a někdy ne. V případě hodně problémových dětí, které pěstouni nezvládají je pak lepší asi ústav, ale to není případ českých ústavů. Tam končí často i děti ze slabých sociálních rodin, nebo i děti, které tam trčí kvůli špatným zákonům.

0/0
7.8.2011 17:13

avlida

Re: no jasně

Mohu s Vámi jen souhlasit. Když víte, že - "Zpravidla je tam alkohol, drogy, kouření, střídání partnerů a pohlavní nemoci. Jde o ženy s nízkou socioekonomickou úrovní - alkoholičky, drogově závislé, promiskuitní, psychicky nemocné a podobně."- jak uvádí v článku, není divu, že většina těchto děcek končí v kriminále. Geny jsou geny. U nás bylo několik rodin s adoptovaným dítětem, většina skončila špatně, jedno se pokusilo dokonce i o vraždu "rodičů". Také znám plno bezdětných manželů, kteří řeknou, že budou raději bez dítěte, protože nikdy neví, co z takového adoptovaného vyroste. Mělo by se zakročit jinak, než plnit ústavy dětmi výše zmíněných žen!

0/0
7.8.2011 11:00

BlackMax

Není to tak jednoduché - všechno je o lidech

Podlé mého záleží na tom, jak to v tom kterém ústavu vypadá, stejně jako záleží na tom, jací jsou ti či oni pěstouni. Nelze jednoznačně říci, že je lepší ústav než pěstounská rodina. Ústav může být dlouho špičkový, pak dobří lidi odejdou jinam, třeba do penze, nahradí je nějací blbouni a je to v háji. Stejně tak to může být s pěstouny. Dítě může mít štěstí, že se dostane hned napoprvé do dobrého ústavu, nebo do dobré rodiny. A taky může mít smůlu - jak s ústavem, tak s pěstouny. A proto nelze jednoznačně tvrdit, že jeden domov - ústav je lepší než rodina pěstounů. Mimochodem, pokud dítě přijde do ústavu ve věku do tří let, musí vystřídat minimálně ústavy dva - kojenecký ústav a dětský domov.

0/0
6.8.2011 18:19

johnymistr

Re: Není to tak jednoduché - všechno je o lidech

myslím, že tím jen potvrzujete její slova

0/0
6.8.2011 19:47

BlackMax

Re: Není to tak jednoduché - všechno je o lidech

Myslím, že ne tak úplně, protože v článku se tvrdí, cit. "Nemyslím si, že je správné, aby se to dítě někde neustále citově vázalo a city znovu ztrácelo. Podle nás je lepší, když má dítě jeden domov." - Rozumí se zde evidentně dětský domov, ve kterém má několik "tet", ke kterým se také různě citově váže a city ztrácí. Naopak, najde-li dítě dobrou pěstounskou rodinu, může být citový vztah pevnější a dlouhodobější, v optimálním případě na celý život. Jádro problému je v tom, že setrvačnost a dědictví budování socialismu v ČR udržuje mnoho sociálních pracovníků, úředníků a manažerů v sociálních službách, příslušných ministerstvech a soudnictví v přesvědčení, že stát se vždy postará lépe než občan. Proto je systém budován tak, aby podporoval mnohem více ústavy (organizačně, materiálně aj.) než pěstounské rodiny.

0/0
7.8.2011 8:29

BlackMax

Re: Není to tak jednoduché - všechno je o lidech

a pokračování, skvělý diskusní systém idnes umožňuje napsat do editačního okna mnohem více znaků, než pak publikuje...

Děti jsou pak vychovávány spíše k socialistickému kolektivismu než k životu ve fungující rodině. Mají sice "materiální" dostatek, ale v principu nemohou mít zázemí funkční rodiny. A nemají-li ze svého dětství dobrý model fungování rodiny, jak ho asi mají provozovat ve vlastním dospělém životě? A kruh se nám uzavírá...

0/0
7.8.2011 8:30

Lady Humussprey

Už jsem to psala jednou a tak s opakuji. Omluva

Vzala jsem a nerada do podnájmu slušného mladíka, který padnul na bestii, která z něj vytahala prachy a ještě donutila se zadlužit. Bohužel spolu zplodili dítě a to trdlo je na něj citově vázáno a tak ji dal k soudu, aby mu dítě ta dobračka půjčovala. Do baráku mně vlezly dvě protivné sociální harpyje, mimo všechny kategorie. Kritice podlehly moje schody, pes, v podkroví, kde se jeho pronajmutý byteček nachází se jim zdál nízko strop. Koupelna a záchod je nezajímal, ani zabezpečený dvorek, kde si zbudoval pro děcko pískoviště a skluzavku. Pozoruhodné, že přitom dovolí kdejaké špindíře, která bydlí ve slamu, aby porodila dítě a vzala si ho domů. Lituji všechny rodiče, kteří se něčemu podobnému dostanou do drápů. Takže moudra paní ředitelky berte lidi hóódně s rezervou.

0/0
6.8.2011 18:07

Yen

Čeština

...ředitelka KOJEŇÁKU...... Titulek v nejčtenější Křišťálové lupě........Češtináři řeší jestli se bude psát "abysme" a tady takovéhle perly. Nevíte někdo o serveru, který by jevil alespoň známky normální češtiny a žádné zprávy o Bartošové, Hanychové a podobných zrůdách?

+2/0
6.8.2011 17:01

MF DNES to jediná hraje s náma

Re: Čeština

K pravopisné úrovni idnesu se v komentářích často vyjadřuji, ale tentokrát si myslím, že to je rána mimo. Kdyby to bylo použito jen tak, tak kliknu na doporučit. Ale myslím, že pokud použijete hovorový výraz v uvozovkách, tak snad to takový problém není. Od čeho jinak ty uvozovky jsou?

0/0
6.8.2011 18:44

Yen

Re: Čeština

Souhlasím s Vámi. Uvozovky tam v době mého příspěvku nebyly........

0/0
6.8.2011 22:27

Najdete na iDNES.cz