Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Schwarzenberg: Stráský jedná v zájmu byznysu, ať zváží své kompetence

Ministr zahraničí a místopředseda vlády Karel Schwarzenberg zaútočil na šéfa Národního parku Šumava Jana Stráského. Tvrdí, že je jen úředník, který neví, jak les funguje a avizovanými zásahy do Šumavy dělá fatální chyby. Podle Schwarzenberga jde Stráský na ruku regionálním byznysmenům a měl by zvážit, zda má na svou funkci kompetence.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Oerteplur

Prodávat stromy napadené kůrovcem je opravdu byznys

věřím tomu že vazbu na střechu na Orlíku by si z nich pan kníže asi nepostavil ;-D

0/0
7.8.2011 16:17

dislektik-idnes si na mě zasedla

Re: Prodávat stromy napadené kůrovcem je opravdu byznys

já bych si přečetl ještě jednou jak to dělá pan kníže ve svém lese když mu oznámí že tam je napadený strom kůrovcem,rozhodně nečeká další 3 měsíce aby z jednoho stromu bylo rázem 4 000 !

0/0
7.8.2011 16:44

Oerteplur

Re: Prodávat stromy napadené kůrovcem je opravdu byznys

navíc tomu jistě jako ministr zahraničí rozumí nejlíp ;-D

0/0
7.8.2011 16:47

marzena

Re: Prodávat stromy napadené kůrovcem je opravdu byznys

;-Djako lesník a majitel lesa tomu zcela jistě rozumí líp než ministr životního prostředí, Stráský jako profesionální turista (nic proti němu, ale to není kvalifikace pro ředitele NP) a libovolný kecal z internetu (včetně mě) dohromady

0/0
8.8.2011 12:14

Šerlok Homeless

Re: Prodávat stromy napadené kůrovcem je opravdu byznys

Prodávat stromy napadené kůrovcem není opravdu byznys, a proto se na Šumavě porážejí zdravé stromy.!!

0/0
8.8.2011 13:33

stroup

A jak je na tom zubařka?

0/0
7.8.2011 15:34

pavel.61.

kdyby Schwarzenberg začernil "ekologický"

balast a znovu si přečetl co říká, byl by pro kácení. Monokultura se bude chovat jako monokultura i když se v ní vyhlásí 1. zona. Zelená ideologie na přírodu asi dojem neudělá, na méně bysté voliče ovšem funguje znamenitě. Stačí je přesvědčit, že jedinní povolaní jsou  "ekologové"

0/0
7.8.2011 13:10

stroup

Re: kdyby Schwarzenberg začernil

kdo je podle Vás ten povolaný?

0/0
7.8.2011 15:35

pavel.61.

Re: kdyby Schwarzenberg začernil

kdybych si měl vybrat tak na monokulturu bych se ptal lesního inženýra. Pochybuju totiž, že biolog nebo teatralog nebo zvěrolékař přijde na nějaký bezbolestný způsob  zpralesnění

0/0
7.8.2011 16:34

log-out

Re: kdyby Schwarzenberg začernil

Už prosím přestaňte s těmi nesmysly. ANo, monokultura se bude chovat jako monokultura, stejně jako těch cca 10000 let, co na tom místě roste. Nad cca 1000-1200 mnm nic je smrková monokultura s vtroušeným jeřábem a klenem (a pár dalšími druhy) přirozeným a od preboreálu dominantním biotopem v těchto lokalitách.

-

Soudy o ostatních vynášíte skvělé, ale jen odhalujete, že buďto o problému moc nevíte, nebo záměrně používáte demagogické argumenty.

0/0
8.8.2011 4:12

oref

Strázský-všeuměl

ten pán umí vše od banky počínaje přes zdravotnictví , dopravu  a další jiné funkce tak je asi na sorávném místě jmenovaný správnými lidmi , že by z ODS ?Rv!!Rv!!;-O

+2/0
7.8.2011 13:02

silný kuřák

Re: Strázský-všeuměl

Kdyby Vám šlo o věc, přestal byste papouškovat to, co je nejméně podstatné. Nastavte systém, dodržujte pravidla a ono už se to vystříbří. Nedodržují-li se pravidla na jedné straně, nemůžete očekávat, že se budou dodržovat na straně druhé. Tenhle park již od svého vyhlášení porušuje pravidla jak na běžícím pásu.

0/0
7.8.2011 13:18

clara2

Re: Strázský-všeuměl

Vážený pane, vy jste vůbec nic nepochopil nebo jste součást té zločinecké organizace ODS.

0/0
7.8.2011 14:24

dislektik-idnes si na mě zasedla

s údivem pozoruji jak místní lidé jsou blbí

to jim nedojde že les vykácí za pár dní a pak nebudou míc co do huby neb turisty holiny nezajímají!!!a co je Stránský zač to ukázal když nechal kolegu zmrznout přeci se nebude zabívat kde jakou havětí !!

+1/0
7.8.2011 12:00

silný kuřák

Re: s údivem pozoruji jak místní lidé jsou blbí

Hlavně že turysty zajímá suchí les....

0/0
7.8.2011 12:06

sir Humprey V.

Re: s údivem pozoruji jak místní lidé jsou blbí

;-D;-D;-D

0/0
7.8.2011 12:13

osa

Re: s údivem pozoruji jak místní lidé jsou blbí

ten suchý, přirozenou cestou obnovující se les z druhé strany hranic docela táhne. Doporučuji! Udržovanou smrkovou monokulturu máme na každém rohu...

+1/0
7.8.2011 13:52

marzena

Re: s údivem pozoruji jak místní lidé jsou blbí

přesně tak. Uklizený les se špalíčky nařezaného dříví a zvuky motorových pil zblízka i zdáli máme všude. Pokud bude Šumava také taková, není důvod tam již jezdit jen kvůli NP. Sjezdovky tam jsou na nic. Takže leda kvůli těm běžkám, ale jizerky a krušné hory jsou z Prahy blíž...

0/0
8.8.2011 12:17

dislektik-idnes si na mě zasedla

Re: s údivem pozoruji jak místní lidé jsou blbí

ještě jsem neviděl suchý les vy ano ?8-o;-D;-D

0/0
7.8.2011 16:35

habr

Re: s údivem pozoruji jak místní lidé jsou blbí

Myslím si, že proč ten mladý člověk umrzl bylo již vysvětleno. Takže to bych sem moc netahal i přesto, že  feferonku v konečníku než Stráského.

0/0
7.8.2011 12:50

silný kuřák

Chvíli tady člověk není

a už se tu množí různé chybné informace. Taky jsem se mmj. dočetl, že je neustále snižován akční radius doletu kůrovce. Nyní už je půl km ( viveka ), za chvíli bude chodit pěšky.

Asi nebude na škodu si objasnit alespoň základy ze života kůrovce. Nechci dělat chytrého, ale je nevýhodou, když jedna strana sporu nemá elementární informace. Je čas, tak co....

Svět hmyzu je svět vůní. Kdo nerespektuje tento fakt, ať dál nečte. Schopnost zachycovat vůně je u některého hmyzu tisícinásobně větší než třeba u psů. Pro rozmnožování kůrovce je základem vůně, jakou vydává strom. Strom voní podle toho, v jaké je kondici. Oslabený smrk (polom, zlom, postižený hnilobou ap.) voní pro kůrovce lákavě. Pomocí svého vynikajícího čichu SAMIČKA na takový strom nalétne, nejdříve do míst, kde končí suché větve a začínají zelené.

Tam se zavrtá a ona začne vydávat jinou vůni. Ta láká SAMEČKY a říká jim: Hele jsem tu, chci se spářit, tak pojď. Zároveň ale láká další SAMIČKY a těm oznamuje, že je tu bašta.

+5/0
7.8.2011 11:33

sir Humprey V.

Re: Chvíli tady člověk není

to s těma samičkama znám;-(

0/0
7.8.2011 11:36

silný kuřák

Re: Chvíli tady člověk není

Zároveň ale touto vůní vymezuje prostor pro své potomky, aby se příští žír nepřekrýval a larvy měly až do svého zakuklení dost potravy. Takže další samičky už se zavrtávají v patřičných odstupech a také začnou vonět pro samečky. Tento nálet má druhý důvod, protože stále více oslabuje napadený strom, který ztrácí schopnost obrany.

Poté, když je samička oplodněna, začne v rozestupech klást vajíčka, ovšem začne také vydávat další vůni, která říká, že toto území je obsazeno, leťte jinam. A tohle všechno probíhá naprosto bez povšimnutí člověka, protože jediným znakem jsou závrty několik metrů vysoko nad zemí. Pokud si člověk nevšimne závrtů na skládkách dřeva nebo zvýšeného výskytu ve feromonových lapačích ( tam jsou uměle vyrobené vůně, které jsem tu zmínil), tak je nastartováno a pak se nestačí nikdo divit. Je běžné, že podle počasí to kůrovec za rok i třikrát zopakuje.

Situace se ovšem radikálně změní ve chvíli, kdy propukne kalamita.

+3/0
7.8.2011 11:43

silný kuřák

Re: Chvíli tady člověk není

Kalamita z hlediska přírodního skutečně není nic mimořádného. Nastane v okamžiku, kdy podmínky se převáží na stranu kůrovce. Např. nevytěžené polomy v minulém období neměly vůbec žádnou obrannou schopnost, tedy nezničily určitou část populace jako za normálního stavu a třeba vhodné počasí v zimě také neredukovalo populaci brouka. Pak na jaře nastává rojení brouka a vzduch se přesytí těmi vůněmi. V tom okamžiku nastává chaos: samičky začnou nalétávat na pařezy, na slabé dříví - to by nebylo až tak špatné, ale napadá i zdravé stromy, kterých by si předtím ani nevšimly (protože zdravý strom voní jinak). A pak i zdravý strom podlehne takové přesile.

Teď vyjádřím domněnku: Pokud v této fázi začnu "zkoumat", jak daleko doletí brouk, logicky mi vyjde, že poletí k prvnímu neobsazenému stromu.... A pokud to zobecním, pak mi vyjde, že půl kilometru musí stačit.

Dlouhé povídání, jen jsem chtěl dokázat, že tvrzení o doletu kůrovce je podstatně složitější než na nějaké tvrzení vsadit osud lesa.

+1/0
7.8.2011 11:56

habr

Re: Chvíli tady člověk není

Já mám jen malinkou poznámku mám za to, že snubní komůrku hloubí sameček a na jeho feromony nalétají samičky.  Jedna až tři vytváři základní požerek. Někteté samička ješte vylétají udělat další populaci www.vulhm.cz - lesní ochranná služba. Taky jsem se spletl, že přezimuje brouk v hrabance, ale on přezimuje i pod kůrou v podobě kukly nebo mladého brouka když nedokončí na podzim svůj žír .

V diskusi mne Bláha odkázal na jejich časopis 7 generace 3/2011, kde se krátce zmínil o nárazníkových zónách. Tam píše těch 500 m, ale taky 1 km s tím, že nárazníkové zóny se budou vytvářet okolo ohniscích kůrovce v bezzásahových zónách. Protože kůrovec v lese kde jsou stromy akorát pro jeho žír postupuje od 40 do stovek metrů, dle méno rozumu podle toho jak bude postupuvat na okrajích se tyto 1 km široké zóny budou zřizovat - tedy kácet obrovské holiny.

Jenže asi si neumí představit co to znamená na územím o velikosti Šumavy v porovnání plošky jménem Bavorský les.

+1/0
7.8.2011 12:33

silný kuřák

Re: Chvíli tady člověk není

Děkuji. Už zapomínám. Váš odkaz o těch náraznících jsem četl - a to byl i jeden z důvodů, proč jsem se tak rozepsal. Ale možná budete vědět to, co mně napadlo při psaní a já to nevím. Co žere dospělý brouk? Vždyť musí získávat energii....

0/0
7.8.2011 13:06

habr

Re: Chvíli tady člověk není

Pokud si pamatuji, tak z kukly vylíhnutý prouk se potřebuje ještě dojíst -  dospět. Takže se dožírá lýkem než z kůry vylétne.

Co potom a kolik fakt nevím, neumím si to nějak dát dohormady, ale je zcela pravděpodobné, že se ničím již nekrmí, že je již natolik vypasen, že ze zásobní energie dokáže doletět na nový strom a  tam založit novou populci. Možná, že se trochu přiživí lýkem při hloubení snubní komůrky (po páření sameček je stejně k nepotřebě) a samička ba se mohla živit lýkem které proukouše při hlodání mateční chodby.

Už jsem taky dost let mimo, tak honím vzpomínky a ověřuji na internetu a v knížkách zda a co mi uteklo.

Ze všech diskusím co tu je mám pocit, že někteří mají lecos naučené, ale schází ten normální pohled na svět. Znám několik starších lidí z oblasti ochrany přírody kteří říkají, že vysoké školy chrlí jednoho přírodovědce za druhým aschází jim rozumný pohled na svět - nejsou naučeni teorii převést do praxe, neumí naslouchat protistranám a hledat kompromisy.

+1/0
7.8.2011 13:20

habr

Re: Chvíli tady člověk není

Kdysi jsem byl zván na určité odborné školy které produkují vedoucí pracovníky pro oblast péče o prostředí  abych jim něco řekl z praxe. Už leta nejsem zván, studenty jsem moc nešetřil. Především se domnívám, že na všech školách schází jeden základní předmět - naučit se naslouchat a spolupracovat při hledání řešení s opozicí.

0/0
7.8.2011 13:24

sir Humprey V.

Re: Chvíli tady člověk není

R^R^R^

0/0
7.8.2011 13:34

silný kuřák

Re: Chvíli tady člověk není

Vím, že včely mají tzv. tukové tělísko, které slouží k dodání energie, když je ouvej. Možná to podobně má i kůrovec. Co se týče těch studentů, domnívám se, že ty problémy jsou dva. Jeden z těch jste pojmenoval dobře, druhý je v tom, že dnešní studenti příliš spoléhají na to, že co neví, tak si najdou. Ale pokud neví, co mají hledat, tak jsou vedle.

0/0
7.8.2011 14:36

habr

Re: Chvíli tady člověk není

Další problém je kontakt mladé generace se starší - tedy předávání zkušeností a jejich porovnání s novými vědeckými poznatky. Málo se čtou knihy které vypravují určitý příběh spojený s historickou skutečností či historickým vývojem krajiny (když jsme u té přírody).

Pomalu a jistě se ztrácí moudrost věků, rozumná tolerance apod. Čas od času jsem i účastníkem správních řízení - když vidím co vymýšlí úřednít třeba při kácení stromu an vesnici uprostřed lesů, je mi líto, že ztratil cit pro kompromis mezi zákonem a soudností.

Jedině co mne těší, že až ti současní neomylní dojdou do poloviny či ke konci své profesní dráhy a zjistí, že ti mladí jsou hrozná paka, která věří jen tomu co jim nakukali ve školách.

osobně věřím, že Šumava se brzy vykrystalizuje  a najdou se rozumná řešení. Malinko se už snažím, ale mám problém něco napsat kterémukoliv politikovi. Řekl bych, že ale nic jiného nezbyde, než občas napsat jiný názor než nekácet bez ohledu na důsledky v další části Šumavy.

+1/0
7.8.2011 15:13

silný kuřák

Re: Chvíli tady člověk není

Já osobně mám problém s tím, abych se na tuhle záležitost díval objektivně. Už staří Římané si stěžovali na mladou generaci...... Ale nakonec i ten Řím dopadl špatně, tak na tom možná něco bylo.

V tom Vašem snažení Vám přeji mnoho zdaru, ale vzhledem k tomu, že já už jsem rezignoval, tak jsem nyní pesimista. Snažil jsem se kdysi, dostal jsem i možnost veřejně promluvit v Senátu. Prakticky všichni mi dali za pravdu, potřásali hlavami, jak je to vůbec možné, ale jak jsem vytáhl paty, dostal jsem takovou lekci, že jsem se z ní málem nevzpamatoval.... Je příznačné, že to bylo pod pláštíkem "ekologie"......

0/0
7.8.2011 16:31

habr

Re: Chvíli tady člověk není

Takových ran a příběhů kdy do obličeje usmívají, ale ze zadu kopou jsem taky zažil dost. Ale ještě jsem se ale do Senátu nedostal, tak nevím jaké to jen být fackován od nejvyšších. I když víc bolí facka poctivě myšlená, než kariérní.

Ale popravdě - taky jsou někdy měsíce kdy se mi do ničeho nechce, protože vím, že je to prakticky zbytečná práce.

prakticky se tady několik týdnů dohadujeme co se Śumavou, ale k dohodě nemůže dojít, protože jeden pohled je fanatický, ke kompromisu prakticky žádný náznak. Mne stačí se podívat kolik vášnivých diskusí zastánců nekácení končí u několika příspěvků kdy jejich autoři se ptají víc na praktickou realizaci.

Nicméně kdysi se říkalo - "úsměvem jde všechno lépe" - tak proč si kazit den.

A třeba se jednou potkáme na Šumavě při nějaké Šumavě akci prospěšné akci. Jedno jedna paní z MŽP o mne řekla - alespoň jedno Boží hovádko něco dělá a ne jen vykládá jak se to má dělat.

0/0
7.8.2011 18:14

silný kuřák

Re: Chvíli tady člověk není

Tak, jak jsem Vás podle příspěvků poznal, asi bychom našli společnou řeč a určitě by nebyla jednostranná.

Co se týče toho Senátu, ti "nejvyšší" nechávají věcem volný průběh. Ten tlak přijde od té 2. ligy, od těch pohůnků..... Jinak měl jsem možnost poznat "elitu" předchozí - do r. 89 ( vodil jsem je na jeleny a jinou zvěř ve vyhrazené honitbě i v oboře) a díky svému bývalému zaměstnání jsem poznal i řadu členů "elity" dnešní. I když ta předchozí byla trvalejší. Jako mezi lidmi mezi nimi není vůbec žádný rozdíl. V obou byli lidé chytří i hloupí, hamižní i skromní, pokrytci i správní chlapi. Vezmu-li to z hlediska toho lesa obecně, nevím, která garnitura je lepší. Jedno mají ale společné: tvrdí o sobě, že jsou nejlepší.....

0/0
7.8.2011 18:26

habr

Re: Chvíli tady člověk není

Jednou jsem se potkal v TV Prima s hajným, který odstřelil  nějakému pohlavárovi trofejního jelena. Jako jeho drobnou pomstu alespoň jednomu představiteli tehdejší moci.

Senát to skutečně nechává vyhnít, stejně jako další politici si vyčkají kam se pohne veřejné mínění a potom moudře rozhodnou.

A s tím, že ve vrcholové politice jsou v každém režimu správní lidí i podrazáci se nechá jen souhlasit. Ale problém je v tom, že ti co to mají ve prospěch lidí víc ve své hlavě srovnané nakonec odcházejí naprosto znechuceni, se zničenými nervy protože odmýtli výt s vlky.

Na škole - na internátě jsme měli vychovatele který nám říkal - kluci vaši práci budou sklízet vaše děti, a vnuci. Tak podle toho pracujte.  Podobně na to jsou i zahradní architekti - taky nikdy neuvidí svoje dílo v plné kráse. Moudří šlechtici i malí sedláci také hospodařili pro své potomky.

Jenže to se dnes nenosí, hned taď musím mít pravdu a okolo kdo mi odporuje je můj nepřítel.

0/0
7.8.2011 20:13

log-out

Re: Chvíli tady člověk není

Nu, a kdo podle Vás spíše hospodaří pro budoucnost: lidé, co chtějí kácet, aby zachránili les, který je teď? Nebi lidé, kteří říkají, nekácejte, poškodíte tím podmínky lesu, který má teprve vyrůst?

-

Lidé kteří říkají: musíme kácet, kdo se chce koukat na suchý les, nebo lidé kteří říkají: nejdůležitější je, aby naši potomci měli také možnost pozorovat přirozený les?

0/0
8.8.2011 4:17

log-out

Re: Chvíli tady člověk není

Jak se dospělo k číslu 500 metrů máte třeba zde, s patřičnými citacemi.

http://www.npsumava.cz/gallery/3/1002-sg_15_2_modlingeretal.pdf

věřte, že se této problematice věnuje poměrně dost lidí na to, aby udělali školáckou chybu v metodice.

-

Považujete přirodovědce mající zodpovědnost za NP Bavorský les, nebo třeba NP Harz, za lidi, kteří nemají kontakt s praxí? Nebo např. Prof. Fantu, (z velké části) jehož zásluhou tady máme KRNAP?

0/0
8.8.2011 4:49

log-out

Re: Chvíli tady člověk není

- Zatímco při dosavadním kácení na vrcholcích obrovské holiny nevznikali, že? Smrky na úbočí nejsou tak exponované (vykácením poloviny lesa tedy způsobíme s menší pravděpodobností to, že zkolabuje celý), jednak nové zalesnění je daleko snažší.

- NP Bavorský les se od NP Šumava liší pouze svoji délkou - není důvod, aby se tam věci chovali jinak. Nebo nějaký konkrétní máte? "Neumím si představit" argumentem není (holt někdo jiný si to představit dovede, no :-)). Navíc jste lesnického vzdělání a měl byste tedy vědět, že větší velikost lesního porostu vede k větší pravděpodobnosti fungování přirozeného lesního ekosystému, větší velikost šumavy teda je spíše plus, než mínus. Jak se ukázalo při kalamitě v roce 1995, i Bavorský les je dostatečně velký pro gradaci kalamity, takže v tom rozdíl mezi Šumavou a Bavorským lesem není.

0/0
8.8.2011 5:01

Petrolin3

Kníže to rozhrábl.

Stráský nemá lesnické vzdělání a rozhoduje o Šumavě.Co od něj můžeme očekávat?Kníže má sice lesnické vzdělání,ale ne diplomatické a přesto šéfuje naší diplomacii,co od něj můžeme čekat.Zdá se,že současný trend v politice je-každý bude dělat to co neumí.Parkanová válčila,Kalousek ekonomuje,Bárta silničařil a další.No co se dá dělat?Zájemců o koryta je mnoho a odborníků málo.Lenin si kdysi stěžoval,že komunismus musí budovat s odborníky,které podědil z kapitalismu.My jsme na tom lépe budujeme kapitalismus s kapitalistickými nichcmochry.

0/0
7.8.2011 10:46

Modrý Zločas nečasný

Re: Kníže to rozhrábl.

ale dřevo a kontrakty na něj za 650 mil přece stojí za to ;-D;-D;-D

0/0
7.8.2011 11:31

Oerteplur

Re: Kníže to rozhrábl.

to dřevo je vhodné tak maximálně jako piliny do briket ;-)

0/0
7.8.2011 16:56

neandrtálec

Re: Kníže to rozhrábl.

Hlavně aby nějací pseudoekonomové nerozhodovali o ekonomii.

:-)

To bychom se v průběhu 20 let dostali až na dno.

:-)

0/0
7.8.2011 11:33

sir Humprey V.

Re: Kníže to rozhrábl.

to už se stalo po roce 1948. A šlo to daleko rychlejc

0/0
7.8.2011 11:53

marty2ban

...

Kárl nám začíná slušně senilnět. Dříve mu stačilo dirigovat si doma u Gramofonu symfonie, tad by chtěl dirigovat lesnictví. Když jsme u těch kompetencí občane Schwarzeberku, tak uznání Kosova byla ohromná lapálie.

0/0
7.8.2011 9:55

AA00_multinekulturní_2

Re: ...

Tak nějak. Především tento nacista, nějakým strašným nedopatřením nám vládnoucí, by měl zvážit své kompetence. Lidu (i srbskému) se omluvit a odstoupit.

0/0
7.8.2011 11:37

gter

Regionální "Kmotr"

Kníže uhodil hřebík na hlavičku...Kam vede cesta přes Dlouhého dál? Že by až do Strakovky?

0/0
7.8.2011 9:31

sir Humprey V.

Re: Regionální

Až na ZAMINI 8-o

0/0
7.8.2011 10:08

dědeček

Je krásné od p. Schwarzenberga,

který ve svých lesích nechá pokácet každý strom napadený kůrovcem, tak jako se děje ve všech našich lesích a příkaz k tomu dávají právě jen lesníci znalí lesa, absolventi vysokých škol lesnických. Sám pije víno a jiným nakazuje pít splašky.

0/0
7.8.2011 8:33

sir Humprey V.

Re: Je krásné od p. Schwarzenberga,

Bobr mu to nakukal

0/0
7.8.2011 10:08

neandrtálec

Říkají, že Stráského holině neroste ani mech ani houby

Ale my v ODS říkáme jasně : k čemu potřebují Češi mech ? K ucpávání okének na zimu ?

:-) Ne. Buďto mají satelitní domek, nebo bydlí pod mostem.

A že tam nerostou ani houby ? Půjčíme si od Číny a dovezeme houbový koncentrát  v plechovkách. A že nerostou ani nějaké mikroskopické houby ? Potřebovali jste někdy něco mikroskopického ? :-)

0/0
7.8.2011 7:12

Najdete na iDNES.cz