Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Příběhy 20. století: Komunisté jí odepřeli polibek i vyznání lásky

Příběh Jarmily Bočánkové, za svobodna Indrákové, vypráví o tom, jak se komunisté zbavovali dětí, které "zlobily". Potomky odbojářů či odpůrců režimu soudili jako velezrádce podle zákona na ochranu lidově demokratické republiky. Převýchovné ústavy vybudovali podle hesla Sovětský svaz - náš vzor.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

_m-

Ani po třetím přečtení

jsem nepochopila sled událostí. Paní Bočánková jistě prožila hrozné věci. Ovšem  autor článku, ve snaze vytvořit co nejdramatičtější děj napsal nesmyslnou zpatlaninu, ve které přeskakuje mezi vazbou a kriminálem, vynechává informace (jak se ze 2 let staly 4?) a nakonec tvrdí nesmysly. Paní Bočánková - vlastně slečna Indrová vyšla z kriminálu ve 21 letech -pravděpodobě  vyčerpaná a nemocná jistě traumatizovaná , ale mladá a podle obrázku pohledná žena. Koneckonců na té ilustrační fotografii ja skupina docela hezkých upravených dívek. A ani v 50tých letech neplatilo, že by se jí všichni báli a vyhýbali se jí a že si musela vzít starého ředitele věznice (?).

Trochu míň mladického nadšení a trochu víc novinařiny bych  (nebo bysem?????) prosila.

0/0
8.8.2011 14:38

pavel.61.

Re: Ani po třetím přečtení

myslíte že fotku si udělali vězenkyně? A víte že i nacisté pozvali Červený kříž do koncentráku? A sovětští komunisté do gulagu? A že na takovou propagandu jednodušší občané na 80%naletí? Mimochodem výše jmenované totalitní režimy jsou na levo blízcí příbuzní

0/0
8.8.2011 16:36

JaJaMilan

Re: Ani po třetím přečtení

To je něco jako by jste chtěl tvrdit že, ti napravo nic takového nedělají. Účel světí prostředky a je naprosto jedno z které strany to je. Média  jsou objektivní jen tak, jak jim to kdo dovolí.Tím nechci obhajovat nikoho aby bylo jasno.

0/0
8.8.2011 16:59

Reeve

Re: Ani po třetím přečtení

Tady nejde o jednu fotku (pokud byla pořízena "legálně" je jistě propagandisticky zaranžovaná). Jde o to dramatické líčení, jak mladé pohledné dívce nezbylo nakonec nic jiného než sňatek. V jiných dokumentech na internetu se lze dočíst, že svatbu se starším pánem - správcem (nikoliv ředitelem) věznice zvolila proto, že se jí nelíbilo, jak s ní v práci "vymetávají". Že to po návratu z vězení neměla lehké, to je jasné. Ale článek nám vnucuje představu, že vdát musela, protože neměla jinou možnost, což samozřejmě není pravda.

0/0
8.8.2011 17:13

Lisen

Odvádění pozornosti

Jenom další odvádění pozornosti od současného zločinného společenského řádu. Vidíte ty "podvyživené a udřené" na 60 let staré fotce "Dívky v Lnářích"?

0/0
8.8.2011 11:17

franta100

Re: Odvádění pozornosti

také mě ta fotka zarazila....vypadá to to na pohodičku,ne na teror

0/0
8.8.2011 12:33

JaJaMilan

Re: Odvádění pozornosti

Oboustranná propaganda. Hodí se všechno. Jo jo média.

0/0
8.8.2011 14:39

pavel.61.

je hnusné jak se komunisté (a sympatizanti)

posmívají nevinným obětem komunistů.  Když ale dojde na Mašíny, kteří o zločiněch vědeli i z komunistického koncentráku, mohou se humanismem zalknout. Dnešní   komunisté  jsou to morálně pokřivení lidé a v parlamentě by neměli vubec být

+2/0
8.8.2011 7:29

wrah

Re: je hnusné jak se komunisté (a sympatizanti)

Máte na mysli které? Ty z KSČ, ODS, ČSSD?

0/0
8.8.2011 8:35

pavel.61.

Re: je hnusné jak se komunisté (a sympatizanti)

osobně je mi sympatičtější ten kdo "prozřel", slušně se vyrovnal se svým nalétnutím na komunistické ideje a stal se slušným člověkem , než ten kdo dál hrdě a čestně nepřevlékl kabát a hájí komunismus jako by to nebyla zločinná ideologie a volí KSČM? K čemu jsou nám tihle komunisté? A by bránili aspon částečnému napravení svých zločinů  přeživším obětem ? Nebo jsou jedinní čestní co nekradou až s nima nikdo nejde do koalice (a tedy jen zabírají křesla)? Jsou tam na ochranu těch několika komunistických zrůd aby nemohli být potrestáni? Je to naše národní ostuda vysílat komunisty do Evropského parlamentu

0/0
8.8.2011 8:48

Reeve

Ze dvou let čtyři?

V článku je uvedeno dost podrobností, jedna podstatná informace však chybí: Jak je možné, že člověk odsouzený na dva roky nakonec strávil ve vězení čtyři roky? Ať už byl ten režim jakýkoliv, taková zvůle tehdy v soudnictví opravdu nepanovala, aby bylo možné prodlužovat výkon trestu bez soudního rozsudku.

Takže se ptám: Za co byla ona žena odsouzena na další dva roky? Jaké podstatné detaily v tomto - zatím černobíle podaném - příběhu nebyly vyřčeny? A proč?

0/0
8.8.2011 2:48

Lapan

Re: Ze dvou let čtyři?

No ona byla 2 roky v normálním vězní a pak patrně dva roky v tom ústavu a za co byla odsouzena patrně nelze dopátrat a taky j dost dobře možné,že si "Rudí" něco vymylseli a rozsudek zfalšovali a holku mučili jen tak pro zábavu jak bylo u politických vězňu zcela běžné prostě tehdy u politický vězňů žádné zpravedlivé soudy ani tresty podle zákonů NEEXISTOVALY a taky běžně kočily v "díře" děti co sotva dokončily základní školu jen kvůli činnosti rodiných příslušníků i když ty děti o tom neměly ani tušní prostě "Rudí" se chtěli pomstí celé rodině a tak tak činili a důvody měli stejně zvrácené ne-li zvrácenější než nacisti.

0/0
8.8.2011 9:18

Reeve

Re: Ze dvou let čtyři?

Ten "ústav" ve Lnářích, to byla ženská věznice, byť nově zřízená a vzhledem k jejímu postupnému budování určená převážně pro mladé vězenkyně. Pobyt v ní tedy musel podléhat soudnímu rozsudku.

Že tehdejší soudy ani tresty nebyly spravedlivé, o tom mě nemusíte poučovat. "Falšování rozsudků", tedy prodlužování výkonu trestu bez rozhodnutí soudu však bylo i tehdy nemyslitelné. V tom článku zkrátka podstatná informace chybí.

Mimochodem, ten "správce ústavu", za něhož se slečna provdala, byl správcem areálu věznice. To nemohl být žádný nýmand, natož "politicky nespolehlivý".

Nechci shazovat ničí utrpení. Jen se mi nelíbí poněkud "selektivní" paměť, kterou nám redakce předkládá.

0/0
8.8.2011 14:16

pp2

Re: Ze dvou let čtyři?

Ty jsi truhlík. Svého času nastupovali na vojnu na 24 měsíců. Někteří tam byli bez zdůvodnění 34 i více. Komanči nic nepotřebovali, natož rozsudek. Svoloč.

0/0
8.8.2011 9:43

pavel.61.

Re: Ze dvou let čtyři?

R^, na co nějaké buržoazní zákony, když vládne lid a revoluční spravedlnost!

0/0
8.8.2011 12:41

Reeve

Re: Ze dvou let čtyři?

Za prvé: Vojna není kriminál.

Za druhé: Prodloužení vojenské služby bylo dáno zákonem.

Za třetí: Bez urážky by to nešlo?

0/0
8.8.2011 13:43

_m-

Re: Ze dvou let čtyři?

Bez zdůvodnění? Vyloučeno!

0/0
8.8.2011 14:29

derik

To je skutecne hrozne

Hroznejsi je ze takovych pripadu bylo vic. A nejhroznejsi je ze se tem zrudam nejenze nic nestalo ale maji vetsi duchody nez jejich obeti. To je selhani ceske politicke elity. Skoda ze takovy program bezi az po 20-ti letech.

+1/0
7.8.2011 23:16

Pavel Brno po smazání

Re: To je skutecne hrozne

Ano, těch případů bylo daleko víc, než by veřejnost unesla. Ostatně cca 99 % vojáků základní služby raději vzpomíná na to "hezké" . Kdyby manželce povykládali pravdu o tom, jak ze sebe dělali (jak z nich dělali šikanisti) zvířata v prvním roce "služby lidu" a jak se v druhém roce za to mstili jako zvířata, tak by bylo rozvodů ještě víc.

0/0
7.8.2011 23:30

JaJaMilan

Re: To je skutecne hrozne

Můžu vědět o jakých momentálně létech píšete? Co já vím, tak to záleželo opět jen na lidech.

0/0
7.8.2011 23:37

Pavel Brno po smazání

Re: To je skutecne hrozne

Je to pro mě dost citlivý téma - ale jedná se o rok 1989 až 1990. Před tím vojenská katedra při VŠ v Brně.

0/0
7.8.2011 23:43

JaJaMilan

Re: To je skutecne hrozne

No tak já byl podstatně dřív rok po vstupu vojsk, né jen ruských. Jen vám povím jednu věc, k mému úžasu odcházeli lidi kteří byli lidmi. tehdá jsem to nějak nebral. To mi došlo až pak. Takže já jsem žádnou šikanu jako takovou doslova buzeraci nezažil. Ovšem je pravda že když jsme byli mazáci, tak se nastupovat každých půl roku a tam se již určitá nadřazenost začínala projevovat. Jen půl roku a někteří se opravdu chovali jako by jim patřil svět, ovšem po důrazném upozornění, že takto né se to srovnalo. Pak již nevím. A pak na cvičení s lékaři naprostá pohoda. Věřím, že to potom mohlo být z pol. hlediska zcela něco jiného.

0/0
8.8.2011 0:08

JaJaMilan

Re: To je skutecne hrozne

Podle mne to byla domluva. Jinak by to nebyla sametová revoluce.

+1/0
7.8.2011 23:45

Pavel Brno po smazání

Re: To je skutecne hrozne

Lidi mají rádi mystiku. V roce 89 už byla berlínská zeď na spadnutí, v Česku byla antikomunistická nálada od roku 1968 a pozdější vstřícnost k normalizace jasná, žádná domluva a jiné konspirační teorie nebyly potřeba. Už od roku 86 jsem byl členem podzemního hnutí " Brněnské fórum" a žádná KGB nás neplatila.

0/0
7.8.2011 23:54

JaJaMilan

Re: To je skutecne hrozne

V dubnu 1989 u přítele jsem se dozvěděl že komunisti skončí za půl roku, já jsem se tomu smál. No a vida. né žádné konspirace já nehledám, ale jak se říká "na každém šprochu pravdy trochu".

0/0
8.8.2011 0:13

JaJaMilan

Re: To je skutecne hrozne

Jo ten rok 1968 se neměl stát. To se vztahy k rusákům zcela zhroutily, samozřejmě oprávněně.

0/0
8.8.2011 0:16

2200

svůj ke svému

když se zdejším komoušům tak stýská po bývalém režimu, tak bych jim všem doporučil odstěhovat se do KLDR. Tam je přivítají určitě s otevřenou náručí a budeme spokojeni všichni. Komunisti budou s komunistama a my tu od nich konečně budeme mít klid[>-]

+3/0
7.8.2011 22:35

mousehr

Komunisti

jsou třídní nepřátelé. Hurá na ně!;-)

+1/0
7.8.2011 22:27

mousehr

Komunisti

do slušné společnosti nepatří. Když je poslouchám v parlamentu, je mi na blití. Hlavně stalinistická soudružka Semelová.;-€ Být ředitelem té ZŠ kde učí, tak se jí zbavím. Ale je dobře že je tam máme, protože víme, jak by to vypadalo, kdyby nám tu vládli. Brrrrrrrrr, hrozná představa.

+4/0
7.8.2011 22:17

kubíczech

Re: Komunisti

Kdyby nějaký/nějaká komunista/komunistka učil/a moje dítě, tak bych se dožadoval jeho/jejího okamžitého odstoupení, jinak bych dal dítě okamžitě do jiné školy.

+1/0
7.8.2011 22:21

volím KSČM

Re: Komunisti

šak táhni;-D

+1/0
7.8.2011 22:24

JaJaMilan

Re: Komunisti

Přesně to dělali někteří komunisti. Hi Hi.

+1/0
7.8.2011 22:25

kubíczech

Re: Komunisti

Ano, ale komouši brali své děti pryč, protože je učili vzdělaní, věřící, inteligentní a rozumní lidé. Protože takových se bály, protože komouši jsou tupý, věří jen v paňáka za sklem v mauzoleu, jejich inteligence je pofidérní a rozum nemají žádný, jsou to jen zloději a vrazi, kam šlápli, tam ještě sto let tráva neporoste, proto bych nechtěl, aby jakýkoli rudoch učil mé děti.

+2/0
7.8.2011 22:33

JaJaMilan

Re: Komunisti

No jak to čtu tak Vy to vidíte pouze jednostraně. Můžu říc s naprostým přesvědčením, že znám bývalé komunysty kteří to měli v té hlavě podstatně srovnanější než spousta dnešních vyvolených.

0/0
7.8.2011 22:51

pan reditel

Re: Komunisti

to se mate cim chlubit. kdyz o vrahovi reknete, ze je to  vrah, ktery to ma v hlave srovnane, tak to uz na vraha nemate tak jednostranny pohled...?

0/0
8.8.2011 9:29

JaJaMilan

Re: Komunisti

Nikdy jsem to zde nechtěl použít ovšem pane Vy jste vůl.

0/0
8.8.2011 9:56

JaJaMilan

Re: Komunisti

Víte Vy vůbec něco, To jsou všichni vrazi, protože jeden človíček vystřílel svou rodinu. Ach jo.

0/0
8.8.2011 9:59

jummie

ji/ji

Pane Kroupo, buďte tak laskav, nastudujte si rozdíl mezi ji a jí, je to poměrně jednoduchá látka, Váš článek je zajímavý, leč nečitelný :(

0/0
7.8.2011 22:15

kubíczech

Komunisti jsou SVINĚ !!!!

+5/0
7.8.2011 22:13

Babul

Re: Komunisti jsou SVINĚ !!!!

Jenom cvičně, jak to dlouho vydrží: V trojkoalici jsou SVINĚ.

0/0
8.8.2011 8:46

Novotnak

Komunista necítí lítost, jediný pocit, který zná je nenávist

a závist, alespoň to tak plyne z příspěvků níže. Každý jiný člověk, někdy i socialista, dokáže uznat, že jeho strana udělala v něčem chybu a dopustila se křivdy. Zrůdná ideologie zrůdných lidí, tento komunismus.

+2/0
7.8.2011 22:11

volím KSČM

Re: Komunista necítí lítost, jediný pocit, který zná je nenávist

a vy jste kdo, nebo spíše co?8-o

0/0
7.8.2011 22:12

Novotnak

Re: Komunista necítí lítost, jediný pocit, který zná je nenávist

Pro komunistu byli lidi vždycky "CO"? Nic živého, jen nástroj. Nedivím se, že se tak ptáte, je mi z toho jen zle.

+4/0
7.8.2011 22:15

volím KSČM

Re: Komunista necítí lítost, jediný pocit, který zná je nenávist

takže nejste ani kso, ani co...prostě nevíte.

0/0
7.8.2011 22:17

Novotnak

Re: Komunista necítí lítost, jediný pocit, který zná je nenávist

ano, nebýt ani "kdo" ani "co" bylo potřeba, prostě se o člověku nesmělo vědět, aby mohl "spojeně" přežívat.

0/0
7.8.2011 22:20

volím KSČM

Re: Komunista necítí lítost, jediný pocit, který zná je nenávist

ale žít tak ještě po 20ti letech "svobody",  jako vy, to je fakt extrém;-D jen pro Vás - komunisti už nejsou 22 let ve vládě, už byste si mohl zvaknout.

0/0
7.8.2011 22:23

tomasz.

Re: Komunista necítí lítost, jediný pocit, který zná je nenávist

Lepší tato svoboda než vláda komunistů, to bychom si takto "netlachali" na internetu a spoustu dalších věcí.

0/0
7.8.2011 22:28

Novotnak

Re: Komunista necítí lítost, jediný pocit, který zná je nenávist

Ano i po 20 letech žijí lidé, které komunismus těžce poznamenal, zvykejte si na to, že tito lidé se přestávají bát o svých osudech mluvit. Já mám to štěstí, že mezi ně nepatřím a jsem za to rád.

+2/0
7.8.2011 22:30

Pavel Brno po smazání

Re: Komunista necítí lítost, jediný pocit, který zná je nenávist

Já mezi ně patřím, ale o mě nejde. Děsím se toho, jak si systematicky obyvatelé ČR kopou hrob. Vadí mi např., že se na ZŠ nevyučuje, že peníze nerostou na stromě, že nelze spotřebovat to, co se nevyrobí, že se ke mě budou jednou chovat děti tak, jak jsem se choval já k nim, atd. - prostě takové jednoduché poučky - jen takové základy. Pak se zde vpodstatě dočtu, jak je dnešní obyvatelstvo zdegenerované a debilní.

0/0
7.8.2011 23:18

Juras

Re: Komunista necítí lítost, jediný pocit, který zná je nenávist

To děti ví, že nerostou na stromě. Když byl synátor asi čtyletý a já mu říkal ať neničí zařízení domácnosti, že potom nebudeme mít peníze na kokina, tak říkal, že když nám dojdou penízky, tak zajedeme k bankomatu a já tam strčím kartičku. A penízky budou.;-)

0/0
8.8.2011 8:36

Najdete na iDNES.cz