Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Nacisté měli přímo v Liberci lágry pro Romy, zjistili historici

O nacistických táborech, které na Liberecku existovaly v období druhé světové války, toho ví dnes málokdo. Zapomenutá fakta o nich nyní shromáždil historik libereckého Severočeského muzea Ivan Rous. Například i to, že přímo v Liberci stál internační tábor pro Romy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

modrozlodějskej fógl

Hm.,a až naši historici zjistí,

tak jako ten americký novinář Polanski,( mapující historii židovských rodin v Jižních Čechách), proč a kvůli komu byl původně zřízen "koncetrční" tábor v Letech u Písku, a komu museli původní obyvatelé  makat v lesích, tak to bude také zajímavé zjištění.:-P

0/0
5.8.2011 16:53

Kristoff

a co lágr ve Višňové?

Dnes se firma jmenuje Juta, nevím jak se jmenovala za války, ale ještě v devadesátých letech stály za závodní jídelnou dva "lágry".

O jejích obyvatelích se zmiňuje mimo jiné i Jaromír Štětina v jedné ze svých knih.

0/0
5.8.2011 14:33

sent

Takže-

-zase jeden výkřik multi-kulti do tmy.Doporučuji autorovi článku kapku zalistovat v historii protektorátu,nebo aspon knihu Praha ve stínu hákového kříže.Za protektorátu platila tzv.pracovní povinnost.To znamená,že osoby od věku x do věku y se musí hlásit na prac.uřadě.Kromě Ausweisu musel mít každy občan protektorátu i Arbeitsbuch.Na to byly vázány také přidělové lístky atd.Kdo byl chycen při kontrole,že patřičný doklad nemá,nebo se prac.povinnosti vyhýbá,byl automaticky poslán do tábora pro osoby štítící se práce,připadně mu byl vyměřen dalši trest.Takže o složeni těchto táborů si můžeme udělat obrázek.Jiná věc byly fabriky,kde pracovali vězni z koncetráků,ti byli určeni k likvidaci upracováním.Jednalo se o většinou o zbrojovky.Nebo i tajné projekty jako V-1 nebo vývoj a stavba letounů Me-262 Schwalbe.Ale tam byli vybráni  i kvalifikování dělnici v rámci tzv.nuceného nasazení.

+2/0
5.8.2011 7:26

hafusak2

Re: Takže-

Dovoluji si upozornit, že Liberec se v tu dobu jmenoval Reichenberg a nebyl od dob Mnichova součástí Protektorátu, ale přímo součástí Říše.

+1/0
5.8.2011 9:17

Baltazar010

Re: Takže-

No, jenže to toho historika nezajímá, a idnes zas zajima jen to, že tam byli cikani...... coz zase nezajímá mě, pač to byla, je a bude líná pakáž...

+1/0
5.8.2011 9:30

sent

Re: Takže-

To máte pravdu ale jestli jste můj přispěvek dobře četl,i občan protektorátu se mohl lehce dostat na nucené práce v řiši.A pracovní tabory v protektorátu byly zřizovány podle říšského vzoru.Z toho je patrné,že pracovní tabory na uzemi protektorátu nevznikly z rozmaru Čechů.potažmo vlády gen.Eliáše,který se všemožně snažil o eliminaci něm.vlivu.Viz chlebíčková aféra.Však taky za svůj postoj činy zaplatil cenu nejvyšši.Byl to mj.jediný ministerský předseda,který byl za války popraven.

+1/0
5.8.2011 10:24

sent

Re: Takže-

P.S.Zkuste se zamyslet,která vrstva obyvatel rámci říše se nepřihlásila na pracáku a nevlastnila Arbeitsbuch.

+1/0
5.8.2011 10:29

Muf007

Re: Takže-

byl bych s těmi koncentráky výhradně pro R. hodně opatrný. To, že si pan starosta něco přál neznamená, že to tak ve finále opravdu bylo. Myslím s tím výhradně cikánským táborem resp. tábory. Jediný který je přesně doložen je ten u nádraží. Pokud jde o tábory v průmyslových závodech (Chrastava, Rychnov atd.) ty byly plné nuceně nasazených zahraničních zajatců (chrastavský Spreewerk - Francie, Nizozemí, Rusko, Polsko atd.). Docela mi vadí, že ve článku v podstatě splývají s tím prvně jmenovaným pro nemakačenka. A pokud jde o rok 1943, mám pocit, že se do vyhlazovacích koncentráku deportovaly osoby nejen z táborů pro práce se štítící, ale také různí drobní recidivisté sedící ve vězení. Např. libereckou věznici tehdy docela slušně vyprázdnili, byť byla plná kapsářů, výtržníků, opilců a podobného drobně kradoucího živlu. Proto si říkám zda opravdu I.R. vypustil všechno to co je v článku nebo jen autor nepřesně poslouchal.

+1/0
5.8.2011 12:24

ramm

Re: Takže-

A co to má jako společného s nějakým multi-kulti? !?! :D ... Jestli do toho někdo tahá multi-kulti problematiku, tak akorát tak vy :P ... Ono také na Liberecku skoro žádní cikáni před válkou nežili, takže to vaše "složení táborů" je jaksi mimo ... A to že tu skoro žádní nebyli, dokládá i to, že tím táborem v Liberci prošlo "pouhých" 100-200 cikánů.

ps: to byste pak mohl obvinovat z multi-kulti i komunisty po válce, kteří je sem natahali ze Slovenska, stačí se např. jen podívat na poválečné fotky z Jizerky a složení dětí ze školy ;)

pps: zaujalo mě, že byl i v Rýnovících později koncentrák, dodneška se psalo většinou spíš jen o tom zajateckém táboře ...

0/0
5.8.2011 12:55

sent

Re: Takže-

Ale to je jen reakce na kroucení dějin a podsouvání něčeho,co není pravda ve prospěch jisté menšiny.P.S.Zajedte do Přerova.Hned u nádraží budete multi-kulti obohacen,projděte se po Husovce,Škodovcem,promluvte si s prodavačkama v Tescu,koukněte na socialku ua Smetance.A budete z PR mazat jak blesk.

+1/0
5.8.2011 13:42

ramm

Re: Takže-

Ale jaképak kroucení dějin. V tom článku se jen píše, že byl v liberci spešl tábor pro cikány a pak spousta inf o jiných táborech. Jediné, co se tomu dá vytknout je ten nadpis, páč zrovna tohle ten novinář vypíchávat nemusel, páč to pak u některých lidí budí takovéhle reakce. Za to ale ten historik nemuze ... Jinak ten článek hodnotím kladně, páč je zajímavé vědět, kde všude v kraji byli koncentrační nebo zajatecké tábory ... Já si třeba s tím článkem žádne multi-kulti neasocioval, spíš jen zajímavou, i když špatnou historii kraje ... S Problémy s dnešními cikány to podle mě nemá pranic společného ... Jestli už to má s dnešními cikány něco společného, tak pouze to, že se kvůli nacistům odsunuli Němci a místo nich přišli cikáni ze Slovenska, pže chyběla pracovni síla, zrovna Jablonec přišel o 80% obyvatelstva ...

0/0
5.8.2011 18:26

acvil

...já tedy nevím, ale jak dlouho existují romové...???

...do r. 1971 žádní neexistovali...jak to jen ti nacisté dokázali???....:-)8-o

+5/0
4.8.2011 19:59

goz

Re: ...já tedy nevím, ale jak dlouho existují romové...???

;-D

0/0
5.8.2011 8:08

Mozna Fcera i Dnes.cz

Tak pro romy..

Kdyz si clovek precte par clanku z tohoto serveru, tak si pripada, jakoby byl urceny pouze pro uzky okruh lidi. Dozvidame se tady o romech, zidech, hladovejicich Somalcich a byvalych ministrech co si muzou z vejplaty koupit fotbalovej klub, ale o normalnich lidech, kteri nejsou ani jedno z toho co jsem vyjmenoval se tady nedocteme. Holt v ramci serioznosti se o tom nevyplati zrejme psat..

0/0
4.8.2011 19:15

JHHVH

Tak tady to zase vypadá na odběr dukátů

ve velkém !;-D;-D

+1/0
4.8.2011 18:42

Deliveres

Tento článek je jedna lež

protože říká, že 66 let od války byli historici hlupáci a nic nevěděli a najednou nějaká Nula zjistí, že u Liberce byli lágry. Lhát a padělat dějiny je trestné.

+1/0
4.8.2011 18:35

Mozna Fcera i Dnes.cz

Re: Tento článek je jedna lež

Kdyz uz se historie neda zmapovat, musi se alespon vyrobit. Ti koho se tykala stejne uz zrejme neziji, tak proc ne..

+1/0
4.8.2011 19:16

hafusak2

Re: Tento článek je jedna lež

Vzpomeňte si na G. Orwella a jeho román 1984: "Kdo ovládá současnost, ovládá minulost a kdo ovládá minulost ovládá budoucnost". - Chápete?

+1/0
4.8.2011 20:06

whitepawn

Ještě štěstí

že naši dnešní rómové pocházejí v drtivé většině ze Slovenska.

Nic tedy neospravedlňuje jejich dnešní chování a činy.

0/0
4.8.2011 17:12

Své dukáty věnuji na chudé psy

Chudák majitel pozemků...

:-/

0/0
4.8.2011 16:55

dr. Tereskin

no já nevim

nedávno jsem se bavil s pamětníkem a podle toho co jsem se dozvěděl to takhle zrovna nebylo, z ženských táborů si dokonce brali vězenkyně domů na práce, ty byly samozřejmě rády, jelikož podmínky byly jistě hrozné, ale svědčí to o tom, že ten režim byl volnější než se tvrdí

0/0
4.8.2011 16:22

znám 001 dívku, nemá dukáty

Re: no já nevim

Na práce byli vždy dobří!

0/0
4.8.2011 16:28

znám 001 dívku, nemá dukáty

odškodnění

Měli bychom je a jejich potomky nějak odškodnit. Ale žádné buranské a urážlivé a ponižující kupování penězi. Řekněme jim upřímně, jak je nám to líto. ;-(

0/0
4.8.2011 16:00

Baltazar010

Re: odškodnění

A nabídněme jim práci :-)

0/0
5.8.2011 9:29

rebereb

Nojo, říkali jim teda lágry pro Cikány, ne pro Rómy,

ale to bylo tím, že nacisté byli rasisté. Jen tak pro zajímavost - nezjistil někdo, jestli těch Cikánských lágrů nebylo více, než těch židovských?? A kdy už se dozvíme, že za II. světové války zahynulo nejvíce Cikánů???

+1/0
4.8.2011 15:42

medved_cz

Re: Nojo, říkali jim teda lágry pro Cikány, ne pro Rómy,

No co se efektivity týče, tak v Česku byli náckové lepší u Cikánů než u Židů. Z českých Cikánů nepřežil téměř žádný - v procentním vyjádření tedy méně, než českých Židů.

A také se moc neví, že se pro jejich sběr a likvidaci využila data ze sčítání lidu v demokratické ČSR. O tom Fischer trapně pomlčel při propagaci sčítání.

0/0
4.8.2011 16:40

recyklator

Re: Nojo, říkali jim teda lágry pro Cikány, ne pro Rómy,

No, o přísnosti k romům bych mluvil až možná na druhém místě. Tak např. v lágru v Letech u Písku téměř všichni cikáni zemřeli na nemoci "špinavých rukou" - na žloutenku, kterou si tam "vyrobili" defakto sami z důvodů stejných jako dnes - mají odlišné hygienické návyky - tedy po našem- přes hygienu jsou to prasa*a. Tenkrát byla ale válka a nebyl čas ani prostředky na tento typ krepírování a navíc ještě cikánů - lidí práce se štítících či jak to tenkrát ti němci vcelku trefně vystihli.

+1/0
5.8.2011 8:38

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.