Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Kácení stromů na Šumavě blokuje psycholožka i lektorka španělštiny

Normálně by se nikdy nepotkali, teď spolu tráví celé dny a mají jediný cíl - zastavit kácení v šumavských lesích Na Ztraceném nedaleko Modravy. Kácení ale zdaleka neblokují jen studenti. Většina aktivistů jsou dospělí. Přijel sem lesník, geolog, ale i psycholožka a lektorka španělštiny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

glider555

Chcete Šumavu bez kůrovce ? Zrušte národní park (!)

Problém Šumavy je podle mého názoru ve způsobu náhledu na její ochranu.

Pokud z ní uděláme národní park, tak se k ní také jako k NP chovejme, bez ohledu na to, že skladba dřevin odpovídá běžnému lesnickému hospodaření první poloviny 20. století.

Pokud má Šumava sloužit jako lokalita, kde je možná běžná hospodářská lesnická činnost a bude zde fungovat rozvinutý turistický ruch tak ochrana ve formě NP postrádá jakýkoliv smysl.

Jak chcete vysvětlit turistovi, který dostal od strážců NP pokutu za to, že sešel ze značené stezky, že jeho čin je horší než řádění těžké techniky v I.zónách NP. ???

+3/0
3.8.2011 10:44

Cynyc_

Re: Chcete Šumavu bez kůrovce ? Zrušte národní park (!)

Popravdě, boj o Šumavu je bojem o existenci národních parků u nás. Exministr Říman, přední český antienvironmentalista, žádal jejich zrušení již v devadesátých letech. Tehdy to neprošlo, ale nyní podnikatelé (a politicky ODS) vycítili příležitost - Zelení propadli ve volbách a zručnou mediální manipulací byla silně poškozena pověst environmentalismu, takže nastal čas k frontálnímu útoku. Šumava nebyla zvolena náhodou, k likvidaci parků proti hlasům všech odborníků je třeba "hlas lidu", na který lze nejlépe působit emocionálně (viz náklad bulváru) . Proto ty fráze o "zelené Šumavě", která je "národním pokladem". Ironií je, že jakmile bude NP zrušen, zelená bude muset ustoupit lanovkám, sjezdovkám a resortům.

0/0
3.8.2011 10:58

glider555

Re: Chcete Šumavu bez kůrovce ? Zrušte národní park (!)

V tomhle ohledu s Vámi souhlasím. Národní park v "zabydlené" střední Evropě vždycky narazí na zájmy podnikatelů a politiků. A v tom našem českém obzvlášť. Starostové obcí jsou pod tlakem podnikatelů, kteří nabízí miliony za vybudování sjezdovek a hotelů. Nabízí peníze a pracovní místa pro místní obyvatele. Svoje si samozřejmě přihřeje i dřevařská lobby pro kterou je rozlehlá Šumava ideální místem. A tam kde jsou peníze a zájmy se brzy objeví i politická snaha. Řeči o zelené Šumavě jsou jenom prostředkem v tomto boji. Tak tedy pokud chceme Šumavu pro podnikání -  zrušme nejprve NP, protože postrádá svůj smysl (!)

0/0
3.8.2011 11:10

DemiDžonek druhák, Bartowyj šašo

Mají to marné

proti privatizaci Šumavy kapitálem nemají šanci

0/0
2.8.2011 20:53

A/D

podíváme li se do historie...

čistě statisticky vzato, nejspíš ne. ale je blbost sundávat kalhoty, když brod je ještě daleko. kdo se vzdá, nemůže vyhrát.8-o

0/0
3.8.2011 9:25

Vítková-Pacinová zlodějka nicků

Re: podíváme li se do historie...

třeba kdyby sundala kalhotky, tak pár dřevorubců zdrží....:-)

0/0
3.8.2011 10:36

hariprasad8

Opět dobrý článek

Nevím, co mají tito lidé společného s nějakým byznysem. Komu že to vydělávají blokádou peníze? Pokud se mají dělat nějaké zásahy, tak už dávno měly být oddělené vrcholové zóny parku od tzv. kultutních lesů pásem listnáčů. Proč to není a proč do těch zón zón pořád zasahuí a vymlouvají se na to, že když to neudělají, tak jim kůrovec sežere i ty jejich "průmyslové" lesy? Je to drahé a zdlouhavé vytvořit pás bučin a napodobit původní druhové rozvrstvení? Kolik už stálo letecké vápnění, které se ukázalo jako neúčinné? Kolik už stálo selektivní vytěžování a další různé nevhodné nebo neúčinné zásahy? Kdo si přečte tu knihu o Šumavě, tak pochopí. A nemusí být odborník. Ti už svoji práci udělali, a nemusí se ještě přivazovat.

0/0
2.8.2011 20:04

pravicový zloděj

Jako majitel lesa jsem jednoznačně pro kácení napadených

stromů. Nevycucal jsem si to z prstu, ale vedou mě k tomu letité zkušenosti. Nechat volně šířit kůrovec je holý nesmysl a navíc to vede k ekologickým škodám. Kdyby se včas zlikvidovaly ohniska kůrovců na Šumavě, mohla  být dnes Šumava zelená. Tihle tak zvaní ekologové a neznalci přírodních zákonů, by se měli zodpovídat před soudem.

0/0
2.8.2011 19:46

Cynyc_

Re: Jako majitel lesa jsem jednoznačně pro kácení napadených

Tím jaksi automaticky předpokládáte, že Šumava by zelená být měla, i kdyby se na zeleno měla natřít. A Vaše dlouholeté zkušenosti jsou proti závěrům expertů, kteří se problému věnují odborně, v nejlepším případě dojmologií.

0/0
2.8.2011 21:04

pravicový zloděj

Re: Jako majitel lesa jsem jednoznačně pro kácení napadených

Kteří ti experti to jsou? Ti co v životě v lese nepracovali? Nebo ti, co viděli les tak maximálně z rozjetého rychlíku? Když se přemnoží kobylky, tak taky mám podle tebe jásat nad tím, že se snad jedná o pozitivní přírodní úkaz? A JEŠTĚ JEDNA VĚC NA ZÁVĚR. Povodním je schopen zabránit jedině živý les, a ne mrtvý!

0/0
2.8.2011 22:24

Cynyc_

Re: Jako majitel lesa jsem jednoznačně pro kácení napadených

Díky, že tak názorně demonstrujete, že o práci vědců - ekologů nic nevíte. Kůrovec by se nikdy nemohl přemnožit, kdyby mu k tomu člověk neposkytl příležitost nahrazením lesa monokulturní plantáží. A co se povodní týče, retenční schopnost má i mrtvý les, ale především smrková monokultura odumírá na tak malých plochách, že je to z hlediska spadu při přívalových deštích zcela irelevantní.

0/0
3.8.2011 0:24

Pan Vajíčko

Re: Jako majitel lesa jsem jednoznačně pro kácení napadených

A které vědce myslíte? Ty, kteří dostávají desítky milionů grantů na nesmyslné výzkumy kůrovce? A tihle užiteční idioti jsou pro ně jenom figurky, které jim pomáhají udržet si koryta za každou cenu? Je nejvyšší čas ekoteroristy začít tvrdě podle platných zákonů trestat.;-€

0/0
3.8.2011 8:04

A/D

Re: Jako majitel lesa jsem jednoznačně pro kácení napadených

desítky milionů, kde jste to vzal? naopak, jakýkoli "zelený" výkum je velmi levný v porovnání s "bílým". Takový botanik, co potřebuje na pokus? Potřebuje drahé chemikálie? Ne. Drahé přístroje? Ne.

0/0
3.8.2011 9:29

Cynyc_

Re: Jako majitel lesa jsem jednoznačně pro kácení napadených

To je bohapustá lež a nactiutrhání. S lhářem nediskutuji, sbohem.

0/0
3.8.2011 10:34

Franta04

Bohapustá lež a nactiutrhání?

Například hnutí Duha, pod jehož hlavičkou se protest na Šumavě defakto děje, za poslední 4 roky od státu vyinkasovalo na propagační akce na Šumavě 3,2 miliónů.

Vědci z Jihočeské univerzity na výzkum podporující bezzásahovost na Šumavě získali od státu doslova stamilióny korun. Profesorka Hana Šantrůčková z Jihočeské univerzity pracuje na šestiletém projektu "Ekologické, evoluční a experimentálně biologické přístupy ke studiu vzniku a významu biodiverzity" vyinkasovala od státu na tento projekt podporu ve výši 165 miliónů. Celkové náklady tohoto projektu mají být něco přes 200 miliónů. Ročně to činí něco přes 30 miliónů, měsíčně něco přes dva a půl miliónů. Lukrativní živobytí pro cca 10 lidí po dobu 6 let, pokud by profesoři univerzit i další univerzitní zaměstnanci nebyli placeni státem. Nebo provozní náklady středně velké firmy po dobu 6 let…

+1/0
3.8.2011 17:13

Franta04

Bohapustá lež a nactiutrhání?

Hana Šantrůčkové je známé jméno už i v politice, je autorkou otevřeného dopisu představitelům státu, kde vyjadřuje obavy z jmenování Stráského do funce ředitele. Bezsporu podložené "vědeckými" argumenty.

Profesor Zdeněk Landa, také z JČ univerzity, získal 6,1 miliónů na "Monitoring výskytu a cílené využívání entomopatogenních hub přirozeně asociovaných s populacemi lýkožrouta smrkového ve smrčinách NP a CHKO Šumava"

Dr. Jaroslav Vrba opět JČ univerzita, získal jako spoluautor práce "Limitující faktory a omezení biologického zotavování z acidifikace: Jaká je budoucnost horských ekosystémů Šumavy?", ze státního rozpočtu 7,6 miliónů.

Takže očekávám omluvu od duhozelené ekoteroristické sebranky, která jenom mystifikuje slušné lidi.

+1/0
3.8.2011 17:17

Franta04

Re: Jako majitel lesa jsem jednoznačně pro kácení napadených

Upřímně řečeno ani nějakou erudovanou odpověď od pomatenců typu A/D nebo Cynyc_ nečekám, protože toto jsou NEVYVRATITELNÁ FAKTA a na taková oni ani nereagují, to zase vytáhnou nějaký pamlet podepsaný rádoby odborníky.

K tomu asi vytáhnou poslední prohlášení modrokrvého spacího sklerotika, přidají pár pečlivě nacvičených hesel a pak zase hurá na stromy!

Jen tak mimochodem, nezdá se vám, že to jak ta duhozelená ekoteroritická cháska tak ráda šplhá na stromy může mít něco společného s jistým méně inteligentním živočišným druhem?

+1/0
3.8.2011 17:27

pavel.61.

co nadpis: Kácení podporuje lesní inženýr, programátor,

fyzik, turista (ne jen politický) ... To by se  aktivisté uřvali, aby do lesa hovořili jen odborníci a ne fachidioti a laici , kterým jde o zisky. Ale  jak je někdo v lati se zelenou ideologií tak to je OK, tam odbornost nechybí. A kdo tedy  je s blokátorů opravdu odborník? Bláha? (veterinář), Vlašín (zoolog - ekolog), Liška ( religionista), Stropnický (novinář), studenti (bez ukončeného vzdělání)... je tam někdo přes les?

(Osobně si teda myslím, že pokud člověk po studiu studuje usilovně něco jiného není důvod aby se po praxi stal odborníkem , to však u přivazovaču nehrozí)

0/0
2.8.2011 18:46

Cynyc_

Re: co nadpis: Kácení podporuje lesní inženýr, programátor,

Zjistěte si fakta. Aktivisté jednají na základě závěrů expertů (všichni vědci věnující se této problematice jsou shodně proti kácení), Stráský na základě zájmů podnikatelské lobby a zpitomělých místních obyvatel, kteří věří, že flagrantní porušení ochranářských principů a účelu, za nímž byl park založen, povede k jeho zrušení, a na následné masové komercionalizaci Šumavy zbohatnou. Chudáci naivní.

0/0
2.8.2011 21:09

pavel.61.

Re: co nadpis: Kácení podporuje lesní inženýr, programátor,

Nápodobně, zjistite sio argumenty vědců, kteří studují šumavské lesy jako celek se všemy souvislostmi. Aktivisté si časrto nechávají udělat "studie" (např světoznámý Wuprtálský institut) s dopředu známým výsledkem.Tohle je trošku jiný případ, velepokus se Šumavou si zde dělají vědci, které zajímá jen uzká oblast problému (že si příroda vytvoří prales sama z ničeho) a bezohledně přenáší ekologické a hospodářské škody na obyvatele Šumavy.

0/0
2.8.2011 22:09

Cynyc_

Re: co nadpis: Kácení podporuje lesní inženýr, programátor,

Nevím, jestli si aktivisté nechali udělat nějaké studie a není to podstatné. VŠICHNI čeští experti na ekologii, ochranu přírody i moderní lesnictví jsou proti kácení; pro jsou jen jednotlivci ze staré lesnické školy, kteří les jako takový neuznávají, pouze hospodářsky významné smrkové plantáže. Takže mohu jen zopakovat, čím jsem naši debatu začal: zjistěte si základní informace.

0/0
3.8.2011 0:27

pavel.61.

Re: co nadpis: Kácení podporuje lesní inženýr, programátor,

takž ese Vám nepodařilo najít ani jednoho vědce, který říká , že bez pomoci lidí to nepujde? kde hledáte? Já je našel. (nápoveda R. Mrkva, Ï. Vicena, V. Cílek....) I kdyby byl jen jeden proti "všem" tak těm všem to nezajištuje víc pravdy ale třeba  jen víc omylu.

0/0
3.8.2011 10:00

Cynyc_

Re: co nadpis: Kácení podporuje lesní inženýr, programátor,

Co to žvaníte? Řekl jsem, že proti kácení (ve smyslu trvalého udržování smrkové monokuůltury plošným kácením) jsou pouze jednotlivci, a to lesníci ze staré školy. Prof. Mrkva je jejich jediným akademickým zástupcem. Pan Vicena je lesnický podnikatel, nikoli odborník, a u pana Cílka se buď mýlíte, nebo lžete. Ten, stejně jako všichni ostatní experti, prosazuje bavorský model - bezzásahovou první zónu a ochranný pás bez smrků, byť mu nevadí dočasné kácení jednotlivých stromů, nebude-li prováděno těžkou technikou.

0/0
3.8.2011 10:51

nenovak

?

Pošlapáváním demokracie je nerespektování rozhodnutí nezávislého soudu. Ano, je možno se protivit i těmto rozhodnutím, ale to by ta rozhodnutí musela být mnohem závažnějšího významu a muselo by směřovat k odstraňování demokratického zřízení tohoto státu, což ovšem není tento případ. Shrnuto, i kdyby to rozhodnutí bylo špatné, tak je třeba je demokraticky respektovat. U každého soudního rozhodnutí totiž někdo prohraje a někdo vyhraje  a tomu, kdo prohraje se to rozhodnutí zdá nespravedlivé. Chtělo by to více pokory.

0/0
2.8.2011 18:21

Brutvann

A co Bursík a jeho klíště? Jenom žádné léky , Bursíku !!

Doufám, že to nechal bezzásahově na přírodě - mrtvý Bursík uvolní nakonec místo dalším jedincům, jako smrk na Šumavě, to je koloběh života, v tomto případě krásný...... Takže Žak, žádné léky proti lýkožroutům - vlastně klíšťatům - však si rozumíme ! R^[>-]

0/0
2.8.2011 18:13

pavelol

Není to

aktivista Kamil Hron? Na Kamilu to není moc podobné.

+3/0
2.8.2011 17:56

p0rek

tak nevím

jestliže paní přes psychiku považuje požadavek na dodržení příkazu soudu za pošlapání demokracie,tak opravdu nevím.Asi se k ní obrátím na radu,až budu chtít tiše zešílet.

+1/0
2.8.2011 17:26

Willy Fog

Policajti by tyhle

rádoby "ochránce" měli seřezat pendrekem přes ty jejich "chytré" palice!

Prokurátor (státní zástupce) ba je měl nechat postavit před soud a veškerou způsobenou škodu, by tyhle individua měli zaplatit v plné taxe!;-);-);-);-);-)

+1/0
2.8.2011 15:49

paxxtor4u

Re: Policajti by tyhle

To by se jistě stalo ve státě, ve kterém neplatí současná ekologická legislativa a Listina základních práv a svobod. Běžte se prospat aneb snít sen o totalitě někam na Kubu či do Severní Koreje či Ruska.

0/0
2.8.2011 17:17

Jan Vrana

Otázka k titulku

"Kácení stromů na Šumavě blokuje psycholožka i lektorka španělštiny":  to je dobře nebo špatně? Clanek dale nevysvetluje, jak souvisi jejich vzdelani s chovanim kurovce v lese. Pokud nesouvisi, mel spis napsat "Kácení stromů na Šumavě blokují dvě ženy", aby nezaváděl.

0/0
2.8.2011 15:48

ctenar99

Re: Otázka k titulku

No jo, titulek:

Kácení stromů na Šumavě blokuje lesník dělník, VŠ pedagog, učitelka, referentka, a zahraniční lesní dělník.

by zas nebyl tak moc zajímavej ...

;-D;-D;-D

0/0
2.8.2011 16:05

Lisak Bystrouch

V přírodně cenných územích rozhodně nekácet !!

je celkem sranda pročítat tady tyto protiřečící si diskuze = jedni chytráci nadávají, že vloni se kácelo daleko více, než za současného vedení - druzí pak nadávají, že minulé vedení nic nedělalo a proto tenhle stav dospěl tam kam dospěl - tak jak to vlastně bylo když se kácelo víc jak nyní a současně se nic nedělalo..:) Jde o to, že kůrovec je přirozenou součástí šumavských smrčin, které ve vrcholových partiích jsou původním přirozeným porostem, ne uměle vysázené. Smrk nad 800 m.n.m. na Šumavu rozhodně patří, stejně tak k němu patří i jeho škůdci a taktéž i kalamity čas od času přicházejí, tak to už v přírodě chodí..;-) není to nic hrozného, staré stromy odumřou a nové je nahradí, v podrostu na svou příležitost čekají a po prosvětlení lesa mohou začít růst naplno. Jen člověk má zřejmě pocit, že bez jeho "pomoci" bude Šumava ztracena:-D

kdo chce vědět více nechť si pročte "Co vyprávějí šumavské smrčiny", knihu sepsanou odborníky na danou problematiku: http://kbe.prf.jcu.cz/sumava

+3/0
2.8.2011 15:24

p0rek

Frustrace.

Ta dáma na snímku vypadá frustrovaně z nedostatku sexu.Chtěl by jsem ji upozornit,aby se napřivazovala.Mladé šlechtičny z takovéhoto nedostatku i omdlévaly.V panenských lesích by to mohl být problém.

+2/0
2.8.2011 14:05

Cynyc_

Re: Frustrace.

Gratuluji. V soutěži o nejtrapnější příspěvek této diskuse jste se právě ujal vedení s obrovským náskokem.

0/0
2.8.2011 14:14

ctenar99

a během devíti minut o vedení přišel

2.8.2011 14:14, Cynyc_;-D;-D;-D

+1/0
2.8.2011 14:24

Cynyc_

Re: a během devíti minut o vedení přišel

Nesmírně vtipné, abyste se nepotrhal. Opravdu Vám nepřijdou trapné a nevkusné nauctiutrhačné hypotézy o sexualitě aktérů zcela nesexuálního příběhu, zatímco upozornění na tuto trapnost ano? To máte asi vážný problém.

0/0
2.8.2011 14:34

Franta04

Re: a během devíti minut o vedení přišel

Co to plácáte za nesmysly, vždyť všechno je to tady o sexu - množení semenáčků, objímání, on a ona připoutaní k sobě - prostě sex kam se podíváte V;-DV

0/0
2.8.2011 14:52

BARON FON SAXOFON

Re: a během devíti minut o vedení přišel

co to je za blábol?;-D;-D;-D

0/0
2.8.2011 17:02

Fai Rodis

Re: a během devíti minut o vedení přišel

To nic, to je jen nas hypersuperinteligentni Cynyc, ktery se z vyse sveho mravniho a intelektualniho piedestalu zas jednou snizil mezi nehodne diskutujici, aby je osvitil.

0/0
2.8.2011 18:09

Cynyc_

Re: a během devíti minut o vedení přišel

Koukám, že frustrace z neschopnosti být rovnocenným partnerem v diskusi Vás ještě nepustila. Ale jdete na to dobře - když nemáte na to, abyste někoho porazila (doufám, že si pamatuji správně, že jste žena, v opačném případě se omlouvám) v logické argumentaci, je nejlepší obvinit jej z intelektualismu a povyšování se, na to lůza vždycky slyší víc než na ty argumenty. V tomto smyslu si můžeme vyhovět, protože názory těch, na které Vaše strategie funguje, jsou mi opravdu srdečně ukradené.

0/0
2.8.2011 21:15

denny6002

Re: Frustrace.

Gratuluji. Covy jeden z  nejjednoduších účastníků těchto diskusí a nyní se pasuje na odborného porotce? A proč ne? Drzost hlupáčků se tu stala klasikou.:-/

+1/0
2.8.2011 14:36

Cynyc_

Re: Frustrace.

Nejjednodušších? ;-D Milý pane, opak je pravdou, a na rozdíl od Vaší křečovité urážky to mohu statisticky dokázat. Jenže chlubit se svojí inteligencí mi nikdy nepřišlo vkusné. Stačí mi, že bez problémů pochopím všechno, co Vy, a mnohé navíc, takže nemůžete napsat nic, co by pro mě či kohokoli inteligentního mělo jakoukoli cenu. A co se samotného problému týče, přečtěte si, co jsem napsal přispěvateli ctenar99. Platí to stejně i pro Vás.

0/0
2.8.2011 14:43

p0rek

Re: Frustrace.

pane cynyc,já nesoutěžím.Jen jsem vyjádřil své pozorování,vyplývající z celoživotních zkušeností s dámami.A aby jsem se ještě více ztrapnil,tak hlásím,že normální,duševně vyrovnaný člověk se nepřiváže ke stromu ani v případě,že zachrání pidikřístka ušatého.

0/0
2.8.2011 14:45

Cynyc_

Re: Frustrace.

Naopak, na tom, co jste nyní napsal, není trapného vůbec nic. Je to Váš subjektivní názor na problém, o němž pojednává článek, a máte k tomuto názoru dostatek informací. To hypotézy o sexualitě osoby, kterou znáte jen z fotky, opravdu nesplňují.

0/0
2.8.2011 14:50

ctenar99

Nechte ho

až dospěje, tak (možná) pochopí o čem je řeč.

;-);-);-)

0/0
2.8.2011 15:20

Franta04

Re: Nechte ho

nedospěje

0/0
3.8.2011 14:13

sent

Re: Frustrace.

Z takových byly vždycky abatyše jelikož dnes již neni tolik řádů,kde by se tyhle dámy mohly realizovat,dávaji se do služeb různých pochybných spolků.P.S.Doporučoval bych kariéru důstojnice v Armádě spásy.

+1/0
2.8.2011 14:14

pliza27

Pan Ješátko

ať se probere , než něco začne plkat , bezpečná vzdálenost není dvojnásobná délka stromu , ale jeden a půl délky káceného stromu . Chtěl bych ho vidět jak na stojicím stromě zpozoruje piliny od závrtu brouka . ty piliny jsou tak jemné , že stačí sebemenší vítr deštík a jsou pryč . Tyhle odborníky znám , káceli by stromy z kterých se už loupe kůra a brouk už dávno z nich vyletěl do okolních stromů .

0/0
2.8.2011 14:01

daBmV

Re: Pan Ješátko

porad je bliz s dvema delkami, nez policajti s 5ti metry, co myslite. nevim, proc Vam ten pan vadi, evidentne v tom bude neco vic nez jen jeho angazovanost. nicmene napadeny strom pozna imho opravdu skoro kazdy. i bez tech pilin (ktere jsou casto ke stromu prilepene) ty diry tam proste jsou.

0/0
2.8.2011 14:37

Pohodomil

Sousedovic "duhová" dcerka...

... před několika roky po účasti na podobné šumavské akci po neuvěřitelných 9. měsících "záhadně" porodila. Celej barák se hihňal, že bude mít broučka.... Malej chodí do školky ale "tatínek" se asi přivazuje ke stromům někde jinde. Čert ví, jak to v takovémhle pionýráku chodí a proč je účast aktivistů tak vysoká.;-D

+2/0
2.8.2011 13:36

Najdete na iDNES.cz