Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Kůrovec ničí Posázaví i Jeseníky, kácení tam ale nebrání cenný horský les

Kůrovec není jen problémem Šumavy, lýkožrout smrkový se do dřeva zakusuje po celé zemi. Liší se způsoby, jak proti němu správci lesů a chráněných oblastí na různých místech bojují. V Českém Švýcarsku dřevo kácejí a odvážejí. V Krkonoších kombinují kácení s přirozeným vývojem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

ptakPB

tak to dopadá,

když se původní porosty nahrazují jinými, tkzv ekonomicky výnosnějšími. Původní lesy v těchto zemích měly úplně jinou strukturu. To co se po generace natropilo v těchto zemích se nám teď mstí.

0/0
4.8.2011 9:53

Smeju se ti za zady do oci

Tak jsem koukal na reportaz ze Sumavy

Divim se, ze tem smejdum policajti tonfou nevyrazi zuby. Co se s nimi bavi? Kazdy ma povinnost policistu poslechnout a potom si muze stezovat. Neposlechnes? Tak tonfou do zubu a chci videt hrdinu, ktery by se odvazil vlezt za pasku.

A nechal bych vypocitat, o kolik vic padne stromu za kazdy den zdrzovani, k tomu jeste praci tezaru. A ono by to ty ekoteroristy brzy preslo.

0/0
3.8.2011 19:57

Oerteplur

V Tatrách to téměř vše vyřešila příroda sama

ale i na další 1/3 stromů, co tam zbyla jsou vidět stopy po kůrovci. Vytěžené dřevo je vhodné tak maximálně na dřevěné brikety. Les o rozloze několika set hektarů si s kůrovcem těžko poradí. Takže hovořit o nějakých uzavřených ekosystémech je v tomto případě úsměvné. Je to stejné, jako byste jej očekávali v akváriu o objemu 100 l. Ekosystémy se v Evropě vyskytují nanejvýš tak v Norsku, Rumunsku, Ukrajině nebo na Sibiři. A k těm má Šumava pořádně daleko..

0/0
3.8.2011 19:29

Johny_S

Re: V Tatrách to téměř vše vyřešila příroda sama

Vidím, že pán má ekologické vzdělání. Mohl by mi prosím vysvětlit, co je to "uzavřený ekosystém"? Dále by mě zajímalo, když tedy u nás žádné ekosystémy nejsou, co je např. takový rybník. Nás ve škole učili, že i rybník a dokonce i smrková monokultura jsou ekosystémy, ale asi to byla jenom podřadná škola pro ekoteroristy (PřF UK).

0/0
4.8.2011 10:01

Albedo

NPR Kralický Sněžník - také zde byla horská smrčina

Zásah proti kůrovci (jako i jinde v Jeseníkách) se zde vymknul kontrole, došlo k výstavbě cest, svážnic, odvozu dřeva a k enormní erozi a degradaci půdy a tím i likvidaci pramenišť. Proto porporuji systematickou tvorbu bezzásahových oblastí v horských smrčinách. Jde o prameniště našich řek. V návazných hospodářských smrčinách ať se kácí co nejvíc - ale především menší plochy, ať to stínomilný buk a jedle zvládají zarůst. Pokud dělají hektarové plachty po svahu, otevřou to větru a vodě a zase tam navalí smrk. To je příklad mnoha bukových porostů.

+1/0
3.8.2011 15:17

BigPep

Smrkové hospodářství ničí české lesy

Řada lesníků by měla být za to, jak "hospodaří", postavena nejen mimo službu, ale především před soud.

Až zase budete vzdychat nad tím, jak někomu rychlá povodeň odnesla dům nebo podemlela cestu, nezapomeňte přitom na českého smrkolesníka, který pár kilometrů nad tím místem udělal 20ha holinu, kterou následně osázel zase smrčky, i když je to poloha, kde nikdy předtím nerostly.

Jen, aby si to usnadnil - dělat holiny a smrčkařit je totiž mnohem jednodušší, než vytvářet namísto plantáže skutečný les.

Tři generace (200 let) smrkaření v českých lesích udělaly z kdysi půdy plné života polomrtvou kyselou hmotu, jejíž větší část navíc odnesly lijáky do moře.

Teprve až ZA TOTO bude někdo obžalován, zaslouží si jakoukoliv kritiku také "ekologičtí aktivisté", kteří se jen snaží hasit požár, který nezpůsobili.

+3/0
3.8.2011 13:38

hariprasad8

Re: Smrkové hospodářství ničí české lesy

Myslím, že je to o penězích, buky rostou mnohem pomaleji a jsou odolnější i proti vichřicím, protože mají hlubší kořeny a hoževnaté dřevo. Jenomže, když přijde kalamita, tak lesníci začnou brečet a dostanou tučné kompenzace. V listnatých lesích by  kompenzací asi bylo míň. Připomíná mi to jednoho zubaře, prý děkuje Bohu za cukrárny...

0/0
3.8.2011 14:46

Johny_S

Re: Smrkové hospodářství ničí české lesy

Jeden můj spolužák z gymplu zdědil kus lesa. Před časem jsem s ním seděl v hospodě a tento spolužák se chlubil, že ten jeho les krásně prosperuje a že se v něm snaží hospodařit "ekologicky". Zvrhlo se to v hádku, protože za "ekologické" hospodaření považuje výsadbu severoamerických douglasek tisolistých a borovic a smrků do nadmořské výšky, kde mají růst dubohabřiny - listnaté stromy ovšem sází taky, krásně podle lesnických učebnic (asi tak 30%). Bohužel si ten spolužák nedal vysvětlit, že to, co praktikuje, žádné ekologické hospodaření není, místo toho se urazil a prohlásil, že od této chvíle ekology nesnáší, protože si přece svůj les nenechá zničit nějakým lýkožroutem. Přitom jsme se mu pouze snažili vysvětlit, ať tam hospodaří, jak chce, ale neříká tomu "ekologicky". I na této hádce ovšem bylo znát, že se světy lesníků a odborníků-biologů naprosto míjejí. Lesník je zaměřený na produkci dřeva, biolog vidí celý ekosystém. Ten se totiž zdaleka neskládá pouze ze stromů.

0/0
4.8.2011 10:07

dannny

Jsem četl, že je teď nová móda.

Ve sklepě místo žampiónů a hlívy pěstovat kůrovce. Prej to docela vynáší. Ne nadarmo se mu za starých časů na Šumavě říkávalo zlatej brouk:-D

0/0
3.8.2011 13:12

perc

Citace z článku

Naprosto zásadní je včas vyhledat čerstvě napadený strom, skácet jej a odkornit před dokončením vývoje kůrovce," popsal Knížek. Protože toto nebylo v NP Šumava dodrženo hned na začátku, došlo k takové kalamitě. Vážení "aktivisté" děku Vám za ni.

+2/0
3.8.2011 11:43

Sidonie_11

Re: Citace z článku

Přesně tak! Jestli pak můžou pokácené odkorněné kmeny nechat v lese, tak ať je tam nechají, ony zetlí a vytvoří živnou půdu pro nový porost. V čem je problém?

0/0
3.8.2011 11:59

vhelsing2

Re: Citace z článku

V tom,ze oni tam ty kmeny nenechaji,ale odvazi je pryc...:-)

0/0
3.8.2011 12:11

Si0 po 4. zákazu

Re: Citace z článku

A to je jediný problém??? Já myslel, že ta blokáda je proti kácení, ne proti odvážení.

0/0
3.8.2011 12:37

hariprasad8

Re: Citace z článku

Jde hlavně o těžkou techniku. Na 1ha je asi 3500 semenáčků. Po těžbě jich přežije jenom asi 700. Kromě toho poškozená vrchní vrstva půdy je náchylná k erozi, je také poškozené symbiotické podhoubí, které smrk potřebuje.

0/0
3.8.2011 14:50

modrá sardinka

Re: Citace z článku

Tak ať miláčkové popadnou to, co se má odvézt a vynesou to z lesa. Koňů asi není a jich je tam dost. Místo šaškování ať tahají kmeny a odkorňujou, když ten les tak milujou.

0/0
4.8.2011 20:57

hariprasad8

Re: Citace z článku

Doporučuji vám knihu "Co vyprávějí šumavské smrčiny". Jsou velmi závažné důvody, proč to nechat tak, neodkorňovat a neodvážet. Přečtěte si to, případně i další literaturu na toto téma. Pochopíte, že jediné rozumné vysvětlení, proč se tam dělají tak nesmyslné zásahy je v tom, že lesníci a další firmy na ně navázané nechtějí přijít o kšefty a o tučné dotace.

0/0
4.8.2011 21:15

p555

Re: Citace z článku

myslim, ze neni pravda... neodvazeji vsechno -cast zustava - bylo to i tady na idnes v popisku k jedne z fotografii - odkornene kmeny na toto miste zustanou...

0/0
3.8.2011 13:43

Johny_S

Re: Citace z článku

Jde o to, že pokud na kmenu zůstane kůra, tleje jinak, než když se tam nechá holé dřevo. A i to má vliv na ekosystém.

0/0
4.8.2011 10:09

lts

Re: Citace z článku

Prosím nevytrhávejte z kontextu o pá řádek níž je věta: Dodal, že situace v Českém Švýcarsku je naprosto odlišná od Šumavy. To už se vám jaksi nehodí, že. Velice obvyklý postup. Nejste náhodou politik?

0/0
3.8.2011 15:02

sandvinik

zlaté

zlaté krušné hory

0/0
3.8.2011 11:42

stroup

...

Však ať kácejí .. a v republice potom zůstane poslední mezinárodně uznávaný NP...:-(

0/0
3.8.2011 11:37

DemiDžonek druhák, Bartowyj šašo

Težaři likvidují všechny lesy....

stačí porovnat těžbu před 30 lety a nyní a vidíte jen rozflákaný terén pěšiny, sesuvy, holiny , rozjeté spádnice.

Zkrátka činnost ziskuchtivých hovad ve jménu zisku .A je jedno zda se jedná o státní lesy , či soukromé  či městské vlastníky.

0/0
3.8.2011 11:21

vhelsing2

Re: Težaři likvidují všechny lesy....

Az si koupite nejaky dreveny vyrobek, tak si bezte kleknout do kouta....ze podporujete takova ziskuchtiva ho.vada;-D;-D;-D

0/0
3.8.2011 11:27

Si0 po 4. zákazu

Re: Težaři likvidují všechny lesy....

Víte, ony se stzromy občas musí kácet, když dorostou určitých rozměrů a stáří.

0/0
3.8.2011 11:55

Amora

LESY ČR v oblasti Králického Sněžníku

Tady bojují Lesy ČR s kůrovcem tak, že vytvoří holiny. Dvě takové jsou i kolem Prudkého potoka a po posledních deštích se tam vytvořil mohutný sesuv, který potok zatarasil a následná vlna po protržení potok zcela zlikvidovala. Je to teď jen mrtvé koryto (vypadá jako nově varobené z nakoupených kamenů) s množstvím stromů, pařezů a tunových balvanů!! Tak si asi všichni zastánci kácení představují účinný boj s kůrovcem... Má-li někdo zájem na to mrknout, stačí proběhnout červenou turistickou značku kolem tohoto potoka. A o tom těžaři moc nemluví...

+1/0
3.8.2011 11:13

digitaaalek

Re: LESY ČR v oblasti Králického Sněžníku

Pridam oblast pod Velkou Racou, Oscadnica, Slovensko. Prochazka 20km holinou, deste vzaly z kopcu vse az na kamen a skalu. Obnovovat les neni uz na cem. Tady to vidim na zamer rozsirovat ski arealy.

+1/0
3.8.2011 12:10

pliza27

no to je teď v Česku móda

nechávat vše svému osudu , lesy fabriky , konec s hospodařením příroda si poradí s námi se všemi;-)

0/0
3.8.2011 11:09

DemiDžonek druhák, Bartowyj šašo

Kůrovec se objeví vždy

když je potřeba těžit...je to zkrátka "zlobovaný" brouk

0/0
3.8.2011 11:01

pivak

Hlavne tomu nebrani placeni ekoteroriste

Kteri si na Sumave vydelaji 500-800,- Kč za den blokady.

+2/0
3.8.2011 10:59

daBmV

Re: Hlavne tomu nebrani placeni ekoteroriste

mate pro sva tvrzeni nejake podklady, krome toho, ze ste to zaslech v hospode nebo cet tady nekde v diskusi?

0/0
3.8.2011 11:28

ro.pro

Re: Hlavne tomu nebrani placeni ekoteroriste

Ti dementní rádobyekologové to na sebe sami práskli  na Primě v minutách regionu

0/0
3.8.2011 11:51

pivak

Re: Hlavne tomu nebrani placeni ekoteroriste

Pouze vypoved samotnych aktivistu, z nichz velka cast, ani netusi proc tam jsou a pri otazkach odkazujou na sveho sefa Jaromira Blahu z Hnuti Duha.

0/0
3.8.2011 12:09

xaddam

Re: Hlavne tomu nebrani placeni ekoteroriste

vy jim to platíe? a odvádíte za ně i ZSP?

0/0
3.8.2011 12:20

pivak

Re: Hlavne tomu nebrani placeni ekoteroriste

Ano platim. Platim totiz dane a z tech je Hnuti Duha financovano diky prispevkum ministerstva zivotniho prostredi.

0/0
3.8.2011 12:25

Gunter von Bahnhof

kůrovec tady byl vždy

proč si lidi myslí, že kácení je to nejlepší? Kůrovec tady byl vždy a lesy kupodivu stále máme a stojí.

Lidi znají jen hospodářské lesy, tzn pěkně čisté uklizené s minimem podrostu a hlavně bez popadaných stromů, ale to není přirozený les. Kdyby tu byly přirozené lesy víc než jen v národních parcích, tak to lidem divné nepřijde, že stojí soušky a jsou popadané stromy.

Když se podíváte do hospodářského lesa, kde úřadují lesáci, tak je dost často sprasený od techniky lesáků.

0/0
3.8.2011 10:57

jamski

Re: kůrovec tady byl vždy

Podle vás tedy máme lesy nechat vlastnímu osudu, a hospodářsky je nevyužívat ?

Dobře. Udělejme tedy to samé s poli, loukami, řekami, . . .

Kde se zastavíme ?

0/0
3.8.2011 10:59

Amora

Re: kůrovec tady byl vždy

Nebuďme extrémisti!!! Je rozdíl mezi rozumným, udržitelným hospodařením a drancováním! To co se děje v současnosti s poly a lesy je jen drancování. Z půdy, která z polí neodteče nebo se nevypráší se stává jen hmota, ve které toho moc bez hnojiv nevyroste (otázkou je, jak dlouho budou pole schopny sloužit svému účelu) a to stejné se děje i s lesy. Na čem budou pěstovat naši potomci, ale jak se zdá nikoho nezajímá. Dosud totiž neexistje žádná koncepce, jak zkvalitnit půdu, abychom za nějakých 50 let neměli problém se vůbec uživit! A rozhodně to není žádný nepodstatný problém. Existují odhady, kolik tisíc tun orné půdy takto každoročně ztratíme.

+3/0
3.8.2011 11:23

ro.pro

Re: kůrovec tady byl vždy

Stačí přestat s nesmyslným chemiským hnojením, přejít na vyzrálý chlévský hnůj nebo komposty. Taky by se někteří jakosedláci mohli naučit orat po vrstevnici. Zároveň zastavit nesmyslné pěstování plodin pro ekopaliva a asijské druhy travin na biomasu. Za to vše mohou jen a pouze dementní zaslepený zelený ekoteroristi. To je větší hrozba než byl Usáma.

0/0
3.8.2011 11:56

Amora

Re: kůrovec tady byl vždy

Tak prrrr!!! Za "biopaliva" určitě nemůže žádný ekolog, ale jen a jen lobby! Na výrobu jednoho litru bionafty se spotřebují 2 litry nafty!!! Za druhé, hluboká orba by se měla opustit, protože se, v dnešní době, úrodný škraloupek schová do hloubky. Máte samo pravdu, že by se měla pole zúrodňovat hnojem, ale to je jen střípek z toho, co by se mělo. Současným způsobem "hospodaření" se půda dost rychle likviduje. Jen si vemte, že ta úrodná vrstva se tvoří tisíce let a naši "zemědělci" reagující na požadavky trhu (levné potraviny), to dokázali zničit za desítky let!!! Nechápu, proč se o tom vůbec nikde nemluví a hlavně se to řeší jen velice pomalu.

0/0
3.8.2011 13:53

Fai Rodis

Re: kůrovec tady byl vždy

A kdyz uz skoro nemame zadne kravy, kde ten hnuj, notabene vyzraly, chcete vzit?

0/0
3.8.2011 15:32

pivak

Re: kůrovec tady byl vždy

Proto je to hospodarskej les, protoze se tam hospodari.

0/0
3.8.2011 10:59

Si0 po 4. zákazu

Re: kůrovec tady byl vždy

To je ten nejlepší argument pro kácení na Šumavě. Prač s nepůvodními dřevinami a obnovme tam původní druhy (nebo spoň nějaké příbuzné, které se tam ujmou).

0/0
3.8.2011 11:03

hariprasad8

Re: kůrovec tady byl vždy

No jo, ale původně tam byl smrk. Dávno, již bávno tomu... Řekneme tak 9000 let. Přesněji řečeno nad 1150-1250m n.m. je jeho dominantní teritorium, tam je v postatě možné, aby byla přirozená monokultura střídaná s uschlými oblastmi.

0/0
3.8.2011 15:32

pliza27

Re: kůrovec tady byl vždy

viri a bakterie tu také byli vždy , proč tedy léčit chřipky , angíny , tělo si snimi poradí , no když né pár jedinců snad zbyde a znovu to tu zalidní ,

0/0
3.8.2011 11:11

černej oes

Re: kůrovec tady byl vždy

R^;-D

0/0
3.8.2011 11:17

Amora

Re: kůrovec tady byl vždy

Nějak nesledujete zprávy, že? Antibiotika přestávají fungovat! Možná vás to překvapí, ale naše těla si umí vytvořit účinné protilátky, ale v současnosti nemají šanci, protože zabijeme všechny viry dříve, než si ty protilátky stačí tělo vytvořit. Jenomže i farmacie musí vydělávat, že... Já například nepapal žádný prášek už mnoho let a nemám problém:-)

0/0
3.8.2011 11:28

Si0 po 4. zákazu

Re: kůrovec tady byl vždy

Na mě antibiotiky fungují, já je totiž beru zcela výjimečně.

0/0
3.8.2011 11:53

černej oes

Re: kůrovec tady byl vždy

Možná by bylo dobré vydat se i dále než do Stromovky.

0/0
3.8.2011 11:16

Najdete na iDNES.cz