Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Pozapomenutý Zákřov: nepochopitelný masakr na konci války

Pouhých dvacet dnů před koncem druhé světové války se odehrál stěží uvěřitelný masakr. Ruští kozáci v německých službách povraždili v obci Zákřov na Olomoucku devatenáct mužů. Krutě je mučili, nakonec je zavřeli do lesní boudy a upálili.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Larrax

a pak někoho odsuzujte za zvěrstva při odsunech Nemců

Kdo tohle prožil (a hlavně přežil), snadno pak sáhl ke kruté odplatě po válce. Nemáme právo se za naše předky omlouvat, když si jen těžko umíme představit, co někteří museli zažít.

0/0
10.8.2011 16:18

Nemesiss

Re: a pak někoho odsuzujte za zvěrstva při odsunech Nemců

...podle článku šlo u ruské kozáky v německých službách...a ti, co byli takoví "hrdinové" po válce, kdy umlátili a povraždili spoustu civilistů,tak za války udávali a kolaborovali s fašisty nejvíce...koneckonců údaje o spolupracovnících gestapa a členech KSČ se dost často shodují...Rv...a malý příklad - při "osvobozování" Řečkovic(to je část Brna) ruští vojáci znásilnili několik dívek, po úspěšném protiútoku němečtí vojáci převáželi tyto dívky  do nemocnice...za předky se nemusím omlouvat, ti se chovali slušně...za chátru z RG(rudé či spíše rabovací gardy) se každý slušný člověk musí stydět...!!Rv

0/0
11.8.2011 9:41

grecza

pocházím z vesnice...

... kousek od Zákřova, mezi upálenými byl i příbuzný od prarodičů a celkem mě překvapilo, že to byli ruští kozáci, já vždy slýchával jen o "němcích"

patrně výsledek manipulace a zastírání po roce 1948... každopádně mé prarodiče by dnes o tom, že se ve skutečnosti jednalo o rusy, nikdo asi už ani nepřesvědčil ;-D

doporučuju si přečíst memoáry našich legionářů z východní fronty za 1 sv. války, co dělali bolševici zajatým legionářům... je to jen doklad o kulturní a morální nevyspělosti tohoto pofiderního národa

0/0
10.8.2011 0:39

Larrax

Re: pocházím z vesnice...

Přečtěte si co dělali Japonci v Číně ve 2. japonsko-čínské válce (1937-45).... a to jsou dnes Japonci považovány za vzor slušnosti.

0/0
10.8.2011 16:23

jasl

Re: pocházím z vesnice...

Byli to ruští kozáci ve službách německé armády, musíte pozorněji číst .....

0/0
11.8.2011 12:06

kakaki

Nechápu

proč potom po válce byli Němci odsunuti a některým (i nevinným) bylo ublíženo. Nepochopitelné !!!

0/0
8.8.2011 11:08

crs

Re: Nechápu

Vy toho nechápete více...

0/0
9.8.2011 11:57

Cyklista 1875

Násilí během války.

Veškerá utrpení v době 2.světové války vyvstává z totalitního smýšlení nacizmu,které po válce vystřídal komunismus. Soudobá generace lidí taková zvěrstva vnímá už jen přeneseně. Horší na poklidném současném prostředí je nenápadná ideologie ekonomické války,která utlačila národní smýšlení.Pro peníze lidé dnes udělají také často cokoliv. A primitivů chodí v Česku také po ulicích dost. Zlost a násilí je tu stále.Válečný stav jen takovým věcem a charakterům uvolnuje ruce.

0/0
6.8.2011 23:27

ella77

válka a utrpění....nechci to nikdy zažít

vojny přináší lidem smrt a trápení,  užívají si ji jen vrahové a úchylaci. Doufám, že to nikdy nezažiji. Ale podle mně je důležité aby lidé vědeli jak trpěli obyčejní nevinní lidé.....

0/0
6.8.2011 15:48

pteryx

protiruská propaganda

iDnes dělá protiruskou propagandu. Ne tímto článkem, ten je sám o sobě jistě pravdivý. Ale tím, že se jednostranným zaměřením článků o druhé světové válce snaží deformovat historii. Největších zvěrstev se dopouštěli  Němci. Čecháčkovská snaha redaktorů zalíbit se majitelům nepravdivým informováním o historii je trapná.

Kozáci co se přidali k nacistům, to byli nepochybně zrádci vlastního národa (ať už z jakýchkoli důvodů), sadistický teror na obyvatelstvu do jejich morálního profilu skvěle zapadá, nemyslíte?

Nemusí se vám to líbit, ale jsme Rusům (a ostatním národům bývalého Sojuzu) zavázáni za to že tu válku vyhráli, protože jinak bychom byli zčásti fyzicky zlikvidováni a zčásti germanizováni.

0/0
3.8.2011 10:25

zlomená lopata

Re: protiruská propaganda

A tak jsme byli zbolševizováni!

0/0
3.8.2011 21:23

Shumway

Re: protiruská propaganda

stejně tak jsme zavázáni Habsburkům, že nás třista let bránili před pohlcením Prusy, jako se to stalo Slezsku.

0/0
4.8.2011 9:34

recyklator

Re: protiruská propaganda

Hlasitě se směju :-))) a to by jako bylo dobře nebo špatně? Patřit pod Němce anebo špatné němce zvané Rakušáci? Napovím Vám . V r.1918 se obyvatelé Hlučínska spěčovali  připojit se k ČSR. Důvod byl ten, že se obávali, že tam bude takový bordel jako ve starém Rakousku. Tak si to přeberte.!!

0/0
7.8.2011 7:55

pteryx

Re: protiruská propaganda

Nemáte tak docela pravdu. Připojením k Prusku bychom nebyli fyzicky zlikvidováni.

0/0
8.8.2011 8:56

mr. Young

Re: protiruská propaganda

Proberte se. Mezi pravdou a propagandou je rozdíl. Hádám, že ve Vašem světě zase za vše můžou američané. Sověti neměli s osvobozením jaksi na výběr. Velmi rádi by nás připojili ke svému impériu, nejlépe s předehrou alá Katyň, nebýt stupidity Hitlera. Pakt Ribbentrop-Molotov jistě znáte. Jak oslavně se psalo v sovětských novinách o nacistech, dokud na SSSR nezaútočili jste možná nezaznamenal. Zajímavé je také, jak Sověti raději nechali utopit pražské povstání v krvi, než aby nechali spojence Praze pomoci. Nicméně nic není černobílé.

0/0
4.8.2011 11:36

Comenius

Protiruská propaganda

Varšavské povstání vypuklo, když se Rusové přiblížili k Varšavě a pak čekali měsíc na protějším břehu než wehrmacht povstání potlačil. Podobný scénář jak v Praze. V Evropě skončila válka 8. května jen v Praze až devátého.

0/0
6.8.2011 12:59

pteryx

Re: Protiruská propaganda

Varšava nebyla chyba prostých vojáků, ti by jistě na nic nečekali. Byl to rozkaz Stalina a snad také jeho generálů (co myslíte, mohli neposlechnout?). Jednak Sověti (a zvláště Stalin, což vlastně nebyl Rus, ale Gruzínec, s těmi se dnes kamarádíme) vraceli Polákům zábor svého území, ke kterému došlo v roce 1921, když byli Poláci úspěšnější ve vzájemné válce o hranice. Mimochodem, Poláci se pak na tomto území k Rusům nechovali příliš pěkně. To ani na cizím území nelze, když si ho chcete udržet, že.

V Praze to Stalinovi nevyšlo, protože nám tehdy pomohli Vlasovci, bez jejich dělostřelecké podpory by se povstání těžko udrželo. Mnozí prostí ruští vojáci po válce lidem říkali, aby nevstupovali do kolchozů, aby nevolili komunisty. Ale věřili byste člověku, co má na ruce čtvery hodinky? Vedle komunistické propagandy to očividně neobstálo. Svět není tak jednobarevný.

Takže si nemohu pomoct, ale jednostranný propagandistický způsob jakým informuje o historii iDnes mi prostě dost vadí.

0/0
8.8.2011 9:14

pteryx

Re: protiruská propaganda

Hádáte špatně, nejsem žádný anti-ami. Rusové společně s Američany nás zachránili před fyzickou likvidací. A připadá mi trapné, že když jsme zrovna v ruské sféře, tak propaganda plive po Američanech a když jsme zrovna v západní sféře, tak propaganda plive po Rusech. Jistě, Rusové i Američani mají nedostatky, jako ostatně každý. Však o Východním Timoru se v současné době z médií taky moc nedozvíte. Přesto jsme jak "Rusům" tak "Američanům" zavázaní, protože nacistická vláda by byla daleko horší. Opravdu mi rozum stojí nad tím, jak málo lidí je schopno pojmout tak jednoduchou ideu.

0/0
8.8.2011 9:02

tomtop

Re: protiruská propaganda

rusové neměli jiné než politické zájmy a nechali si pak za vše pořádně zaplatit ... však víte, co vše se jim tam zdarma vozilo ... nechci ale tvrdit , že amíci byli o moc lepší

0/0
6.8.2011 9:19

shr3k

Salašská tragédie

falešní partizáni > 20 zastřelených

http://www.obeclubna.cz/index.php?nid=5408&lid=CZ&oid=2063987

0/0
3.8.2011 8:39

anellus

Typická ukázka protiruské manipulace.

To že v Zákřově se "činili" zrovna kozáci je více méně náhoda, v různých ehrmachtu podléhajících bandách byli stejně často i Chorvati, Litevci, Poláci a jiné národnosti. Na množství zajatých sovětských vojáků, což bylo 3,5 mil. osob byl počet těch, co se nechali převerbovat k Vlasovovi, kozákům nebo Banderovi celkem malý v porovnání s jinými národy. Nejvíce "vynikali" Chorvati. Tyto soldatesky nejčastěji vraždily a loupily na území býv. Sovětského Svazu, Jugoslávie ale i v Polsku a  ČSR. A to výhradně pod taktovkou německého fašizmu a přímo dnes oslavovaného wehrmachtu. Takových míst jako byl u nás Zákřov, jsou na Ukrajině, Bělorusku a vlastním Rusku možná desetitisíce. Drtivou většinu z nich vyvraždila SS a wehrmacht a svůj podíl měli i Vlasovci a kozáci a  Je proto snadno pochopitelné, že Sověti jakmile jim takoví vlastizrádci a bandité padli do ruky, tak je celkem humánně likvidovali zastřelením a bylo jedno, zda je z Vlasovovy bandy, banderovec a nebo z bandy "svobodných" kozáků.

+1/0
2.8.2011 17:18

pučmidrát

Re: Typická ukázka protiruské manipulace.

Ale ňóó´, to se dnes nechce slyšet!!RvAmíci si taky podrželi některé bossy od SS, a s kanon futrem, co měl pod křídlem krevní skupinu se moc nemazlili(např.na rozdíl od anglánů). Zejména po exkursích v některých koncetračních lágrech.

0/0
2.8.2011 18:21

UPA Laborec 22

Typická ukázka proruské manipulace

Škoda kazdeho komunisty, ktery nebyl take takto humanne zlikvidovan. Velka skoda, usetrily by se desetimiliony lidskych zivotu...!!

+3/0
2.8.2011 18:36

Lesní sběř

Re: Typická ukázka proruské manipulace

A to považte, kolik lidských životů bychom bývali ušetřili, kdyby někdo včas nasypal do kambrického moře pár pytlů DDT! :-P

0/0
2.8.2011 23:54

tomtop

Re: Typická ukázka protiruské manipulace.

nikdo nebyl ve válce humánní a rusové už vůbec ne ... vraždili , znásilňovali a loupili stejně jako mnozí jiní

0/0
6.8.2011 9:21

braka

Sadisti a úchylové

Rv

0/0
2.8.2011 13:44

fanda357

když to tak vemete, tak už tehdy

ty armády byyly mulikulti - a právě ti multikulti se nejvíce činili

0/0
2.8.2011 13:05

jekkal

Pokud

by vítězné mocnosti po 1 sv válce Německo okupovali (tak jak po 2yv válce), tak byl svět ušetřen nacistických zvěrstev a komoušovské totlity v části Evropy. CCCP se do Evropy dostal právě díky 2 sv válce.

0/0
2.8.2011 12:41

babca

proč se do

článku o ruskejch sviních hned pro jistotu dá i pár obecně známých věcí o Wermachtu?! Aby se soudruh Rus, ta nejhorší zrůda všech dob, snad nenaštval?!?! To je mi zase objektivní článek...

+1/0
2.8.2011 10:55

Generál Ugarte - inmortal

Re: proč se do

Protože tihle spadali zařazením pod Wehrmacht.

0/0
2.8.2011 10:57

jxd

Re: proč se do

když "ruskejch sviních", pak jen proto, že v nacistických službách, bobečku!!! ;-€

0/0
2.8.2011 12:13

jekkal

Re: proč se do

bohužel kdyby se soudruh Rus aktivně napodílel na válce proti německejm náckům, tak tu dnes zřejmě nešveholíš

0/0
2.8.2011 12:26

marpech

Re: proč se do

Až na to že se na válce podílel až poté co ho Hitler napadl;-D O paktu Ribbentrop-Molotov ti asi ve škole neřekli rusofile... Komouši i náckové byla jedna pakáž i když se schovávali za různe ideologie.Rv

+1/0
2.8.2011 14:55

sorgedoktor

Re: proč se do

čtěte pozorně....

   Byli to    vzhledem k   SSSR  vlastizrádci

0/0
2.8.2011 12:38

hňup

no,

postaví jim ten lidumil z dobronína taky kříž? a nebo to byli jenom " undrmenš"  a podřadná slovanská rasa a  těm se kříže nestaví ?

0/0
2.8.2011 10:38

babca

Re: no,

seš hlupák...Aole jak praví kniha, ty si blbej, on je nemocnej, on se z toho dostane, ty to máš na doživotí...

0/0
2.8.2011 10:56

jxd

Re: no,

no vida, stačí pouhé dva příspěvky - a už si to samé myslím o tobě! ;-€

0/0
2.8.2011 12:14

modrozlodějskej fógl

Re: no,

Babčo, na čem jedeš, Ibalgin??;-D

0/0
2.8.2011 12:51

Juras

Re: no,

Nelámej nad ním hůl, třeba se z toho taky dostane.:-) Ale tím nickem se trefil, to jo ;-)

0/0
2.8.2011 13:35

L/Z

Pokračování článku na

http://lezatka.blog.idnes.cz/c/190591/

0/0
2.8.2011 10:01

vseznalek_z_hradu

Naší anální horolezcí

Musíme se omlouvat. :-/

0/0
2.8.2011 9:47

Viktor N.

autore, autore...

„Zákřov však není jedinou českou vypálenou vesnicí“, to ne. Zejména pokud Zákřov leží na Moravě a nikoliv v Čechách…

+1/0
2.8.2011 9:37

weneto

Re: autore, autore...

Česko = Čechy, Morava, Slezko. I kdyby bychom byli spolkovou zemí tak stále půjde napsat českou vesnicí, neb mohu o Mnichovu tvrdit, že jde o německé město.

Každopádně zvláště pod tímto tématem je to ukázka žabomyší reakce

+1/0
2.8.2011 9:59

skalin2000

Re: autore, autore...

Dej si hadr na kebuli Viktorku ;-D

0/0
9.8.2011 13:23

Dr. Nick Riviera

doporucuji knihu

Jonathan Littell - Laskave bohyne.. ta Vam, myslim, utvori docela vystizny obrazek o druhe valce.

0/0
2.8.2011 9:36

Lady Humussprey

Diví se ještě někdo Stalinovi, že tyhle kreatury

nebral do zajetí, ale dal střílet na místě? Ale to nebyli jen Kozáci, ale i Ukrajinci, Lotyši a Litevci a další. Nakonec i bratr Lech se vyznamenal, když Hitler z Poláků získal 350 -400 tisíc přeběhlíků na svou stranu a to včetně i do jednotek SS.

0/0
2.8.2011 9:08

Pierre de Croissant

Re: Diví se ještě někdo Stalinovi, že tyhle kreatury

Krutostí se vyznačovali i Rumuni a Chorvati.

Rakušáci měli významný podíl velitelů v KT, vyšší, než by mělo být dle počtu vojáků. Ovšem oni nic, oni byli přece okupovaní a ten malíř pokojů byl prý Němec.

0/0
2.8.2011 11:46

Comenius

Stalin se všem svým vojákům

Stalin se všem svým vojákům, kteří bojovali v Evropě odměnil. Z Evropy je poslal do lágrů, zejména na

Sibiři, protože se "nakazili demokracií". Kdo byl větší kreatura než Visarionovič ocelový muž?

0/0
6.8.2011 13:06

Lady Humussprey

Re: Stalin se všem svým vojákům

Jestli se nakazili tím, čemu se říká "demokracie" u nás, tak to od něj bylo moudré řešení.

0/0
6.8.2011 15:09

Comenius

Re: Stalin se všem svým vojákům

Vy jste si  přezdívku vybral podle toho, jaký ve skutečnosti jste.

0/0
6.8.2011 22:24

Najdete na iDNES.cz