Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Kácejte na okraji Šumavy, srdce parku si s kůrovcem poradí, radí vědci

Smrky by se měly kvůli kůrovci kácet na okraji národního parku a cenná místa uprostřed Šumavy by měla zůstat bez zásahů člověka, míní přírodovědci z Univerzity Karlovy Pavel Kindlmann a Jan Frouz. Diskusi o Šumavě podle nich ovládly emoce a vytratilo se racionální jádro.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

silný kuřák

Pro log-out:

Vážený pane. Včera jste mě řádně namíchnul, když jste jako reakci na mé pochybnosti o doletu kůrovce napsal vyjádření, že si mám nastudovat co je centrální limitní věta a pak jste si posteskl, že do diskusí vstupují lidé, kteří nic neví a vyjadřují svůj názor.

Je to typická nadutost, arogance a povýšenost, kterou jste předvedl. Je to způsob jednání, který dnešní společnost posouvá do pekel.

Pro ostatní: Centr. limitní věta v teorii pravděpodobnosti označuje tvrzení, podle něhož za určitých podmínek rozdělení výběrového průměru po vhodné normalizaci se blíží k normálnímu rozdělení.

Povšimněte si slov z definice - pravděpodobnost, za určitých podmínek, výběrový průměr a vhodná normalizace. Tam je tolik proměnných, že stačí omyl v jedné a brouk sežere Šumavu.

V tomto problému dochází k mystifikaci v jedné zásadní věci: tato věta možná platí v době kulminace kalamitního výskytu, ovšem neplatí v době ostatní dynamiky množení škůdce. Jak říkám, namíchnul jste mě.

+1/0
2.8.2011 7:59

Franta04

Re: Pro log-out:

Z takových výpotků si nic nedělejte, on a pár dalších (např. A/D, viveka, phi nebo net.Xtreme V.) museli být ve svém předcházejícím životě pivovarští koně, protože mají klapky na očích a znají jenom jedinou cestu, tu svou a žádnou jinou!

V okamžiku, kdy po nich chcete konkrétní argument, začnou se ohánět pamfletem několika "vědců", kteří za státní peníze a evropské granty konají výzkum bůh ví čeho a podpoří to silnou větou: "Vidíte, kolik vědců to podepsalo?".

Debata s nimi je jako Pohádka tisíce a jedné noci, akorát ta duhozelená Šeherezáda každý den opakuje pohádku stále stejnou.

Všimněte si, jak krásně to funguje v okamžiku, kdy není položena otázka z jejich seznamu. Asi mají nějaký manuál, kde jsou uvedeny možné otázky a jediné správné odpovědi a na rozdíl od návodů jak řešit závady jim tam chybí věta: "Obraťte se na odborníka.".

No a tahle duhozelená ekoteroristická pakáž včetně jejich řídicích orgánů má k odbornosti hodně daleko.

+2/0
2.8.2011 9:04

log-out

Re: Pro log-out:

S prominutím, argumentů jsme tady dali poměrně dost, narozdíl od zastánců druhé strany,. kteří jen dokolečka opakují bububu kůrovec. Ale že jste to Vy,. tak co přesně chcete odargumentovat? Klidně Vám ty argumeenty zopakuji. Kladu si jen jednu podmínku, aby to nebylo dokolečka: budete argumentovat i Vy a než uvedete nějaký fakt, alespoň si na netu zjistíte, jestli je to opravdu tak, abychom tu zas dokolečka nevyvraceli podobné blbiny, jako např. že na šumavu patří smíšené lesy, nebo že v Bavorském lese nerostou smrky apod.... Tak co  přesně tvrdíte, že nemáme podložené?

0/0
2.8.2011 11:10

Franta04

Re: Pro log-out:

Takže jste zvolil variantu č. 2: odpověď otázkou, oblíbenou variantu dogmatiků, kteří se naučili pouze jedinou odpověď (viz výše pivovarský kůň).

Konečně pochopte, že mnozí nemají náladu Vám neustále vysvětlovat, že Šumava byla původně smíšeným lesem, že industriální společnost ten les vykácela a spálila především ve sklářských pecích, že potom tam byla ČLOVEKEM VYSAZENA  SMRKOVÁ MONOKULTURA a ta je dnes napadena lýkožroutem smrkovým (jen tak mimochodem, v jedné z minulých polemik s Vámi jsem v rámci psacího zápalu uvedl místo "lýkožrout " slovo "lýkovec", na čemž jste se jako ortodoxní dogmatik hezky povozil, protože dogmatici se vždy vozí po kravinách a tím odvádějí pozornost od věcí podstatných. Protože jsem měl méně než 1000 dukátů, tak jsem nemohl okamžitě reagovat, reakci uvádím zde: Vy jste se v životě asi nikdy nepřepsal, že, pane Dokonalý!).

To důležité je, že pokud nebudou ty stromy odkorněny včas, brouk vyletí a napadená zóna se zvětší o další 2 km od stávající hranice!

+1/0
2.8.2011 11:44

Mychal.B.

Re: Pro log-out:

Ale na Šumavu patří především smíšené lesy. Ta vámi v nouzi vytahovaná horská smrčina má na Šumavě místo od 1200 m.n.m. výše. A nemá co do činění se smrkovými plantážemi vysazenými v 18. a 19. století, které byly navíc osazeny na Šumavě nepůvodním druhem smrku. Horká smrčina má tedy na české straně místo na hřebeni od Velkého Ostrého ke Svarohu, v okolí vrcholů Polom, Poledník, Luzný - Mokrůvka, hřeben od Třístoličníku ke Smrčině a ve vnitrozemí oblasti několika vrcholů vrcholů (Boubín apod.) Ostatně Bučina, nejvýše položená obec (zaniklá) ležící v nadmořské výšce okolo 1150 podle horské smrčiny asi pojmenovaná nebyla...

+1/0
2.8.2011 13:03

802

Hlavně je tady potřeba si povšimnout té

obvyklé bolševické pahumanistické nadutosti, jak ji dobře vídáme zcela pravidelně:

"Je jedno co chtějí místní , je jedno že místní mají obavy o obživu a životní prostření, je jedno co říkají ostatní, my humanističtí pavzdělanci jediní dobře víme co je dobré pro ostatní a tohle se udělá i kdyby na chleba nebylo.  

Tohle chování téhle uřvané klaky bez rozumu to kolem sebe vidíme denně, to je ten multikulturaklismus, integrace nepřizpůsobivých, globální oteplování, fotovoltaika, bionafta, trest smrti prý vražda, adopce homosexuálům, USA radar  atd. atd. atd. zkrátka nám otravují život dnes a denně se svými vyšinutými vizemi u kterých je statisticky prokázáno že to potom dopadne zcela naopak než nám tvrdili.  Přitom si neuvědomují že vytvářejí přidanou hodnotu ve výši nula takže de fakto parazitují na státním rozpočtu.

0/0
2.8.2011 7:39

kyjo.cz

O stromy nejde! Smrků jsou všude mrtě...

Národní park Šumava není hospodářský les! Tam nejde primárně o těžbu a ochranu dřeva. Ty stromy, o kterých se všude píše jako o prvním-posledním, jsou jen jednou částí celého ekosystému, a právě v případě NP tou nejméně hodnotnou. Nejcennější na celém parku je množství a rozmanitost vzácných živočišných druhů (biodiverzita), které jsou nešetrnou těžbou ohroženy nejvíc. Smrků je všude habaděj a dorostou poměrně rychle.

Kácení a pesticidy sice kůrovce na chvíli zpomalí, ale v dlouhodobějším horizontu mu spíš pomůžou a navíc poničí spoustu jiných druhů a sníží celkovou odolnost lesa proti škůdcům.

Podrobnější argumentace ve stanovisku Ústavu pro výzkum biodiverzity AV ČR:

http://avcr.cz/miranda2/export/sitesavcr/data.avcr.cz/sys/galerie-download/kurovec.pdf

0/0
1.8.2011 23:06

Franta04

O stromy jde duhozeleným ekoteroristům až na posledním místě

Duhozelená ekoteroristická banda čerpá pod nálepkou "ochrana nedotčené přírody" nemalé peníze z grantů a státních dotací na výzkum čehosi, o čem ani sami neví, na co je to vlastně dobré.

Až za cca 5-10 let zjistí, že jejich vize o samoléčení smrkové monokultury je nesprávná a Šumava bude jedna holina, kde už ani kůrovec nebude mít co žrát, řeknou: "Soráč, původně jsme mysleli, že si příroda poradí sama, ale náš intenzivní výzkum ukázal, že to tak není, proto byl úspěšný. Tímto okamžikem zahajujeme nový navazující výzkumný projekt s názvem 'Pomoc člověka při obnově přirozeného lesa po kůrovcové kalamitě', tak nám na to dejte další prachy!".

Není bez zajímavosti, že např. právě Jihočeská univerzita těch peněz na takové projekty čerpá hodně a právě z ní je nejvíc odpůrců kácení.

Takže velmi nevážená ekoteroristická chásko, važte slova i skutky, kterými jenom přispíváte k likvidaci tak krásného koutu  jako je Šumava. Šumavě nejvíc pomůžete tím, že si sbalíte svoje saky paky odtáhnete domů.

+2/0
2.8.2011 8:20

wvw

Re: O stromy jde duhozeleným ekoteroristům až na posledním místě

jistě, poručíme větru dešti - co by si kosmos bez člověka a jeho chytrosti počal

0/0
3.8.2011 14:15

802

Ono je vcelku jasné kdože to chodí studovat

na ty všeliké přírodovědné fakulty. Jsou to typy co s fanatickou září v očích juchali svého času v modrých košilích pod rudými prapory a rozorávali meze, dneska tohle samě chodí juchat proti USA radaru, lozit na chladírenské věže v elektrárnách, přivazovat se v lese ke stromům, škoda že se u nás nepřeváží radiaktivní odpad to by se chodili jako v Německu s fanatickou září v očích přivazovat před vlaky na koleje.

Potom to vystuduje tyhle líhně levicového extremismu a tváří se to  jako vědec a učenec a chce to kecat do politických, společenských a ekonomických záležitostí státu.

Akorát je tady problém ten že člověk s ideologickým závojem na mozku tomu je prd platných 10 humanistických fakult, stále je to jenom ten fanatik s tou fanatickou září v očích který nedokáže rozumově posoudit přes tu svoji ideologii jednoduchou záležitost.

0/0
1.8.2011 20:30

Dita_1

Re: Ono je vcelku jasné kdože to chodí studovat

Koukám, že máte představu, co se na těch přírodovědných fakultách studuje.;-D

0/0
1.8.2011 20:33

pavlikrumbur

Re: Ono je vcelku jasné kdože to chodí studovat

Tak takovejhle matroš bych chtěl získat k analýze.

0/0
1.8.2011 20:37

802

Re: Ono je vcelku jasné kdože to chodí studovat

Hele koukni kolem sebe toho matroše tam máš jak v pralese padlých stromů, tací co se někde chodí uvazovat ke stromům aby si prosadili proti vůli všech to svoje, to je opravdu ten pravý  matroš pro vás humanistické šamany z oboru psychológie a psychiatrie.

Také byste měli zkoumat psychický stav svých kolegů co nedávno když VK nechtěl podepsat LS docela vážně organizovali svůj plán jak zbavit VK právní způsobilosti, až jim potom zřejmě někdo vysvětlil že budou vypadat jak úplní idioti a že by v tom blázinci takhle mohli skončit sami.

Zkrátka hloupost a fanatismus humanistického pavzdělance tohle nezná hranice které by nebylo možno překročit. :-)

+1/0
1.8.2011 20:57

log-out

Re: Ono je vcelku jasné kdože to chodí studovat

To je úžasné, co všechno dokážete zatáhnout do jednoduchého problému. Zajímalo by mne, pokud tedy vědce nepovažujete za autoritu, kdo pro Vás autorita je a proč? Politici? Média? Jen vy Sám?

0/0
1.8.2011 22:03

802

Re: Ono je vcelku jasné kdože to chodí studovat

Autorita jsou pro mě technici s rozumem, ti když něco tvrdí tak to nemusí prokazovat žvaněním, kterým se dá vyžvanit jedna pravda i ta opačná.

0/0
2.8.2011 7:02

log-out

Re: Ono je vcelku jasné kdože to chodí studovat

A pro Vaši informaci: přírodověda není humanistický obor.... a záležitost zdali kácet na Šumavě není problém ni politický, ni společenský ni ekonomický. Takže celá ta Vaše už tak poněkud zmatená filipika jaksi celá nedává smysl.

-

Nicméně tak matně z ní tuším, že umíte poznat charakter člověka už jen z toho, na jakou VŠ se přihlásí. Tedy, Váš čuch na lidi bych chtěl mít. Škoda, že ho využíváte jen v internetových diskusích, určitě byste vydělal majlant....

0/0
1.8.2011 22:06

802

Re: Ono je vcelku jasné kdože to chodí studovat

To je možné že je to humanitní obor ale je ono je tady důležité kdo tam chodí studovat a tady to technicici s rozumem evidentně nejsou, zrovna jako třeba v právu. A potom bohužel to právo, ta přírodověda a ty další vybrané obory podle toho vypadají.

0/0
2.8.2011 7:00

802

Re: Ono je vcelku jasné kdože to chodí studovat

nehumanitní obor

0/0
2.8.2011 7:28

802

Re: Ono je vcelku jasné kdože to chodí studovat

Šumava je dneska problém ryze politický, společenský a ekonomický protože místní už se začínají proti tomuhle bouřit a nelíbí se ten pokus  pro pár podivinů a fanatiků ani ostatním. Tehdá když o tomhle z nerozumu Pithart rozhodnul tak on se totiž zapoměl těch místních zeptat jestli chtějí bydlet v pralese, takže jediné rozumné by bylo se jich zeptat alespoň dodatečně. 

Tady jde o to jestli  buď usměrnit ten pokus do rozumných mezí a nebo ten pokus zrušit a do tohohle nějací přírodovědci nemají co žvanit, ti do toho žvanili 20 let a dopadlo to jak to dopadlo.

0/0
2.8.2011 7:10

wvw

Re: Ono je vcelku jasné kdože to chodí studovat

možná byste měl nějaký ten humanitní obor zkusit, třeba by Vám to pomohlo s gramatikou. ale rozhodně ne přírodovědu, ta opravdu humanitním oborem není. a co se techniky týče, ta určitě není jen svatá, stačí kouknout na to, jak masově niči životy lidí

0/0
3.8.2011 15:54

vencac

Doztaz který vyřeší vše

Klik hodin deně v parku tráví Francouz z AV a kolik onen lesník . Ve chvíli kdy odpovíte bude vám jasné kdo je více v obraze co se na Šumavě děje.

+1/0
1.8.2011 19:53

net.Xtreme V.

Re: Doztaz který vyřeší vše

Nevim.

Tak odpověděl jsem a nejsem o nic moudřejší, co se na šumavě děje:D

0/0
1.8.2011 19:57

vencac

Re: Doztaz který vyřeší vše

nebo raději nechceš vědět

+1/0
1.8.2011 19:59

net.Xtreme V.

Re: Doztaz který vyřeší vše

I kdyby tam jeden z nich trávil víc času, tak to říká jen o jejich přehledu o současné situaci, nikoli o možných řešeních třeba ze zahraničí a pod.

0/0
1.8.2011 20:05

villík

Co tady furt melete o nějakým národním parku, když ....

..skorom celý je to v podstatě pouze schwarzenberský hospodářský les ?

+1/0
1.8.2011 19:32

net.Xtreme V.

Re: Co tady furt melete o nějakým národním parku, když ....

No tak přestaň bojovat za ochranu lesa před kůrovcem a začni bojovat za zrušení statusu NP.

0/0
1.8.2011 19:56

log-out

Re: Co tady furt melete o nějakým národním parku, když ....

Hmmm, tak jsou dvě možnosti: buď jsi nikdy nebyl na Šumavě, nebo nevíš, jak vypadá hospodářský les. Mezi námi, obě Tě diskvalifikují z toho, vynášet o Šumavě nějaké soudy....

0/0
1.8.2011 21:55

danny47

Národní park....

ponechaný "sám sobě"  je kráná myšlenka .... ale to by v něm nesměla být smrková monokultura... páni ekologisti...

+1/0
1.8.2011 19:29

net.Xtreme V.

Re: Národní park....

Nikdo nechce ponechat národní park sám sobě, jen první (bezzásahové) zóny. A tam smrky patří.

0/0
1.8.2011 19:55

log-out

Re: Národní park....

A co je na smrkové monokultuře špatného? Říká Vám něco pojem horské smrčiny? Ne? Ale posměšně se vyjadřovat k tématu, o kterém evidentně moc nevíte, to můžete i tak, viďte?

0/0
1.8.2011 21:56

kosobecny

Když už tak zrušit NP

Tak co vrátit řeky do jejich koryt? Tohle komunistům nikdy neodpustím....

0/0
1.8.2011 19:25

Sander

Jen kácejte :)

Smrky by se měly kvůli kůrovci kácet na okraji národního parku a cenná místa uprostřed Šumavy by měla zůstat bez zásahů člověkaZdroj: http://zpravy.idnes.cz/kacejte-na-okraji-sumavy-srdce-parku-si-s-kurovcem-poradi-radi-vedci-1px-/domaci.aspx?c=A110801_094546_domaci_jj

S tímhle způsobem myšlení to za chvíli dopadne tak, že se nám budou lesy NP Šumava krásně kácet po okrajích až tam zbyde nádherná step.   Rv

Zemědělci budou mít radost bude víc půdy 8-o

0/0
1.8.2011 18:38

phi

Re: Jen kácejte :)

pudu (nekvalitni) drzi na tech kopcich hlavne les. kdyz les nebude, budou se mistni v te pude po kazdem vetsim desti doslova topit.

0/0
1.8.2011 18:43

net.Xtreme V.

Re: Jen kácejte :)

Zatímco takhle vznikne step hned v prvních zónách;-D

Jinak  vědci navrhují kácet napadené smrky po obvodu a vysázet buky a jedle...

0/0
1.8.2011 18:59

prick

.

Okrajové části Šumavy jsou skutečně největším problémem, až kůrovec začne ve větším devastovat soukromé lesy v okolí parku a CHKO, po kom asi budou chtít jejich majitelé odškodnění?

0/0
1.8.2011 18:36

kosobecny

Re: .

Podnikatelské riziko?

0/0
1.8.2011 19:19

prick

Re: .

Zkus si nejdříve zjistit jaké jsou povinnosti vlastníka lesa a pak to zkus znovu a lépe...

0/0
2.8.2011 7:23

log-out

Re: .

Proč by napadal okolní lesy, když by byl oddělen okrajovým zásahovým pásmem? Stráský udělá bubububu kůrovec a vy mu na všechno skočíte....

0/0
1.8.2011 21:58

prick

Re: .

;-D

0/0
2.8.2011 7:18

Will83

Názor místního

Vždy jsem byl pro kompromis, tedy probírku napadených stromů ve všech zónách národního parku. Ale žádné masivní kácení zaměřené na produkci dřeva. Za vytěžené stromy postupně vysazovat původní listnáče i smrky, tedy smíšený les. Je třeba se poučit z historie a zahraničí a nehnat to do extrémů ekoteroristických ani lobbistických. A co ekologové hodlají dělat se Schwarzenberským plavebním kanálem? Ten tam podle nich nepatří. Podle mne by se měl kompletně zrekonstruovat, vyčistit a používat k občasnému plavení dřeva. Tahle technická památka by si to zasloužila. Zaměstnalo by to pár lidí, byla by to zajímavost pro turisty a nějaké to kratší dřevo by to taky z první zóny dostalo dolů. Úplně to ponechat přírodě zkrátka nejde - jak masívní kácení tak bezzásahovost vyjde nastejno - budou tam mýtiny se zakrslými nálety a na to nikdo, krom ekologů nebude zvědavý. Zakládat národní park na původním produkčním lese nejde, složení půdy už nikdy nebude původní, díky tlení nepůvodních smrků a jehličí.

+1/0
1.8.2011 18:31

phi

Re: Názor místního

o vas mistnich je slyset jen tehdy, kdyz si na neco stezujete a o neco prosite... a zebraky nema rad nikdo. ono to chce mozna trochu rozumnejsi starosty. a ty si volite vy.

0/0
1.8.2011 18:36

Will83

Re: Názor místního

Jsem v zastupitelstvu jedné z obcí, rozhodně nejsem žebrák, ale obecní zastupitelstva včetně starostů jsou proti oběma znepřáteleným stranám velmi malí páni.........

+1/0
1.8.2011 18:43

brekebrekeke

Re: Názor místního

jak to? starosta nema pravomoc na pozemku obce? nebo ty stromy nejsou v jurisdikci obci?

0/0
1.8.2011 18:51

Will83

Re: Názor místního

Obecní lesní pozemky mají jen velmi nepatrné zastoupení proti státním lesům. Se státními lesy má právo hospodařit jen Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava. Obce do toho nemají co zasahovat. K jakýmkoliv zásahům třeba i v soukromém lese zde stejně potřebujete vyjádření Správy Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava. Takže asi tak

+1/0
1.8.2011 19:08

brekebrekeke

Re: Názor místního

diky za odpoved a drzim palce. nemam predstavu, co je a neni spravne, ale jsem presvedceny, ze chyba je na stranach obou!

0/0
1.8.2011 19:14

slapr

Re: Názor místního

stěžujou si na to, že jim tam vy zelenáči děláte bordel - drzouni co?

+1/0
1.8.2011 18:44

phi

Re: Názor místního

stezujou si na to, co se deje na pozemcich, ktere jim nepatri...

0/0
1.8.2011 18:50

hives

Re: Názor místního

"... budou tam mýtiny se zakrslými nálety a na to nikdo, krom ekologů nebude zvědavý." Nemůžu se zbavit pocitu, že plno lidem vůbec nejde o přírodu, ale o estetiku aneb hlavně abychom to tam měli "hezký"...

0/0
1.8.2011 18:36

jamski

Re: Názor místního

Ono to v obydlené krajině tak trochu souvisí.

+1/0
1.8.2011 18:39

Will83

Re: Názor místního

Víte, ona ta estetika a funkčnost jde s přírodou skloubit, stačí se podívat za hranice.......

+1/0
1.8.2011 18:40

Najdete na iDNES.cz