Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

V centru Říma objevili perfektně zachovalou mozaiku Apollona

Archeologové v centru Říma objevili zachovalou nástěnnou mozaiku představující boha Apollona a múzy. Umělecké dílo ztvárňující boha umění a světla odkryli v podzemí Trajánových lázní nedaleko Kolosea.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

pavlik05

to je

bomba R^

0/0
1.8.2011 21:45

Mallinali

Inu

Výtečně. :-)

0/0
1.8.2011 13:41

kilociP

Super

Ha jsem zpet! ;-D;-)

A ted k tematu. Je zajimave jak rozvinuta civilizace v Rime byla a jak hluboko se dokazala za stredoveku propadnout. Je treba si to vzit jako memento ze i nase civilizace stoji na hlinenych nohou...

0/0
1.8.2011 9:33

stirlingx

Re: Super

Tak tak, kde bychom nyní byli, nebýt ztracených 1000let během tmářského středověku.

0/0
1.8.2011 9:52

ramsveyker

Re: Středověk nebyl tmářský

Je to údobí, kdy se prostor západní Evropy zvedal pozvolna ze zhroucení civilizace starého Říma. Po celou dobu existovalo povědomí (aspoň u elit), které se šířilo dále na území bývalého barbarika až k Baltu, Skandinávie,  polských nížin, Irska. Po staletí se používala latina, za dědice Říma se prohlašovala Byzanc či Svatá říše římská.  Italské renesanci ve 13. století přecházela karolinská renesance kolem roku 800.

Ano je pravda, že vývoj byl zdlouhavý a neobešel se bez masakrů, ale nejtemnějšími dobou bylo 20 století s oběma světovými válkami a diktakturamy.

0/0
1.8.2011 10:38

Mallinali

Re: Super

On se středověk dost podceňuje. Vznik soupeřících národních států jejichž soupeření a obchod spolu s určitým novým prvkem řízení společnosti a odříznutím od ostatního světa muslimy vyústil až v průmyslovou revoluci. Nicméně samozřejmě nevyvracím, že průmyslová revoluce by nastala i bez rozpadu Římské říše...ostatně ta je mi víc než blízká.

0/0
1.8.2011 13:44

hrabě Artstetten

Re: Super

Ta civilizace už byla totálně úpadková - byla zpohodlnělá, zkažená - skoro tolik, jako je teď ta naše. Ten tzv. "temný středověk" (což je zednářské a marxistické klišé) byl ve skutečnosti dobou ohromného pokroku a vzepětí ducha, které postavilo základy křesťanské západní civilizace - nejúspěšnějšího "projektu" v dějinách lidstva, který si teď hloupě necháváme "demokraticky a pokrokově" sebrat a zlikvidovat.

0/0
1.8.2011 9:56

Mirco1

Re: Super

Tak se nám tu sešly dvoje protichůdné klišé a zidealizované pohledy na věc, jedno navíc okořeněné bláboly o zednářích.

Zaprvé úpadek Říma byl složením několika příčin, především objektivní nemožností udržení vysokého civilizačního standardu sousedícího s barbarským necivilizovaným okolím v případě, kdy přestane ta civilizovaná strana s expanzí navenek a začne se uzavírat do sebe ve snaze "vyleštit" a "vyšperkovat" se k dokonalosti. Co nám to připomíná z konce 20. století? Jedním z důvodů, proč Řím v posledních dvou stech letech své existence ustrnul ve vývoji jak státoprávním, filozofickém tak technickém a civilizačním bylo přijetí křesťanství jako státního náboženství - neboť vážený "hrabě", vy byste totiž toto rané křesťanství s jeho odmítáním čehokoli světského a jakýchkoli velkých světských plánů a poznání, asi vůbec nepoznal. Velmi se to pěkně ukázalo v následném tisíciletém ustrnutí Byzantské říše až do jejího zániku. Nebýt pokřesťanštění germánských kmenů s jejich výbojnou

0/0
1.8.2011 10:19

Mirco1

Re: Super

životní filozofíí, se kterou se u nich zkombinovalo, tak by křesťanský civilizační okruh pár set let poté zanikl. A středověk s tím pravým feudalismem nebyl ani dobou naprostého rozvratu a úpadku, ani úžasnou dobou skvělého pokroku a projektu - feudalismus je civilizace obnažená až na dřeň, ten poslední způsob, jak může přežít, když se veškeré návazné struktury zhroutí pod vlivem necivilizace a především, když náhle dojde k velkému útlumu a zpoždění přenášení informací (například si zjistěte, co to byly a proč existovaly v karlovské Franské říši falce). Je to velmi ošklivé období, ale podobně jako kořen víceleté rostliny v zimě zajistí aspoň to nejzákladnější fungování civilizace a její kontinuitu, včetně uchování určitého společensko-právního povědomí a také nabytých poznatků a vzdělanosti.

0/0
1.8.2011 10:26

Mirco1

Re: Super

A mimochodem, úplně stejně by se feudalismus vyvinul v případě, kdyby podobné civilizační zhroucení proběhlo dnes nebo kdykoli jindy.

0/0
1.8.2011 10:28

hrabě Artstetten

Re: Super

To jsou ale nesmysly. Jste ale sečtělý, takže na to třeba časem přijdete sám. Přeji Vám k tomu mnoho zdaru.

0/0
1.8.2011 11:35

swampy1977

Re: Super

kdyz se stredoveku rika stredovek co se bude jednou rikat nasi dobe az take bude ve stredu:)?

0/0
1.8.2011 14:14

Hairy_ass

Re: Super

Ona Itálie nikam hluboce neklesla, po celý středověk si uchovala kulturní tradici mnohem silnější než zbytek Evropy. Římské právo také nebylo zapomenuté, ani antičtí vzdělanci.

0/0
2.8.2011 9:28

Mr. Neutron

Rychle vyfotit a poté udělat novou silnici

R^

0/0
1.8.2011 9:21

Najdete na iDNES.cz