Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Situace na Šumavě se vyhrocuje, značí rozbité auto a sabotáž brzd

V šumavském národním parku se už sedmnáctý den snaží ekologičtí aktivisté blokovat kácení stromů napadených kůrovcem, které je podle nich nelegální. Ze Šumavy už ale přišly i informace o osobních útocích. Někdo poškodil auta patřící aktivistovi Hnutí Duha a jednomu z lesníků.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

čurila plenkovič

skvělá antikampaň Zelených

hnutí DUHA dělá na Šumavě velmi prospěšnou práci, aby voličů Zelených rapidně ubylo

0/0
3.8.2011 12:49

Lampárna

Starostovi Modravy

Nechte si zastavět Modravu "bakalovými a kamarády" když se Vám to líbí. Myslím, že zelené barvy pro Vás seženou dost a natřete si na zeleno třeba všecko :-) ... ale bydlet v tom budete Vy ! Do lesa chodíte s 99% tak často jako všichni co mají les pod nosem. Ty z paneláku vidí les a sílu přírody "live" během roku mnohokrát častěji a na větší ploše než Vy jste, schopen se svou povolenkou k vjezdu do pásma projet autem za rok - prosím otevřete oči. To se mají naše vnoučata koukat na to, co jsme schopni od teď na XX let zbabrat nebo jim dáme šanci vidět Šumavu zdravě růst bez smrkové chrusty - potravy těžařů ?

0/0
1.8.2011 15:35

pingu1

.. me fascinuje ta zaostalost v mysleni

..zabednenost,  neochota se priucit necemu novemu (  nebo spis  staremu )

..pekne po bolsevicku ,nejdriv vsechno pobourat a pak znova s nevalnym vysledkem znova postavit.. kam to bolsevik dopracoval , vime vsichni...:-/

0/0
1.8.2011 15:32

Světlonoš

typicka PR kampan MFD

ODS zase zaslala Casenskemu prikaz, koho je treba pospinit a MFD se cini

+2/0
1.8.2011 11:25

Philosopher

řešení

Já bych tam dal tabulky s nápisem "Kůrovcům vstup přísně zakázán". Postavil bych hlídky a jakmile by nějaký kůrovec neuposlechl, hned bych ho zabil. Dále bych tam poslal hejno datlů a tito "lesní doktoři" by stromy vyléčili.

0/0
1.8.2011 10:28

jajoe

"ekologové"

Nechápu "ekology", kteří brání vykácení nakažených stromů. Ono je strašně ekologické nechat sežrat kůrovcem celý les, aby posléze žádný nebyl, jen proto, ať se to může pořád nazývat prales...;-O

0/0
1.8.2011 10:20

net.Xtreme V.

Re: "ekologové"

Nechápu demagogy. Kůrovec nikdy celý les nesežere, možná tak stejnověkou monokulturu v hospodářském lese, kde se všechyn menší stromky pravidelně likvidují. Jinak sežere při kalamitě jen velké stromy, malé nechá být a ty dorostou. Mezitím stavy kůrovce poklesnou, je totak těžké pochopit?

Kromě toho teď je tam starých stromů nadbytek, i když je budeš kácet postupně, kůrovec je stejně v horizontu několika let, maximálně desítek téměř všechny postupně napadne, jjsou prostě ztracené a jde o to, jak moc poškodíme okolní přírodu.

+1/0
1.8.2011 10:27

Rudolf z Deywitz

Re: "ekologové"

Necháváte se zbytečně vyprovokovat.

0/0
1.8.2011 10:33

habr

Re: "ekologové"

Jen se snaží vyslovit svoji teorii o poslání kůrovce v NP.

Oproti existuji jiná teorie - kůrovce zastavit odkorněním kmenů v době kdy se pod ní kůrovec vyvíjí, snížit tak jeho populaci na přiměřenou hladinu a tím snížit jeho škody na lesích mimo bezzásahové zóny a v těchto zónách i zachránit staré smrky které ještě mohou produkovat semena. Zejména ty smrky o kterých se říká, že jsou to ještě formy šumavských smrků které se historicky na tomto území přizpůsobili klamtických  a půdním pomínkám.

Zastavením kalamitního množení brouka se zastaví i rozšiřování kalamitních holin v NP kde se bude těžit (není celé území bezzásahové) a na uzemích CHKO Šumava, kde se opět musí kalamitní škůdce likvidovat. O vytvořenínárazníkových nách pásů o šířce cca 1 km jsme si včera již psali, že je to vlastně vytvoření podstatně větších holin než když v této chvíli s e kůrovec zastaví odkorněním napadených stromů než broku vyletné - než se zas namnoží. Odkornění = zpravidla i kácení.

0/0
1.8.2011 10:52

Fai Rodis

Re: "ekologové"

Moc jednoduche, moc lesnicke a hlavne to odporuje myslence skutecne "prirodniho ocisteni" Sumavy od tech odpornych monokultur lidskou rukou vsazenych.

Kurovec je proste takovy ekologisticky Attila - bic bozi.

0/0
1.8.2011 10:56

pavel.61.

Re: "ekologové"

takže navrthujete najít 22nových vesnic s přilehlými lesy pro obyvatele Šumavy aby si mohli vědci vyzkoušet velepokus se sežráním Šumavy a následným možným příchodem pralesa?

0/0
1.8.2011 11:03

pavel.61.

Re: "ekologové"

"moc lesnické" to jako znamená "nevědecké"? Kdo by měl proboha monokultuře rozumět lépe? Biolog množící octomilky někde v ČB? Ti vědci z ČB  popisují fungující systém. A aplikují ho na monokulturu. To je panečku věda

0/0
1.8.2011 12:10

net.Xtreme V.

Re: "ekologové"

Ti vědci hlavně rozumí lesu jinak, než z pohledu co nejvíc, největších a nejrychleji rostoucích stromů. A nejedná se tak úplně o monokulturu, neb tam jsou smrčiny přírodní a věková skladba také není úplně stejná. Prostě se jen periodicky opakuje namnožení kůrovce, smrt starých smrků, dospívání smrků, namnožení kůrovce...

0/0
1.8.2011 12:14

pavel.61.

Re: "ekologové"

souhlasím, jen by měli mít jako vědci větší nadhled a nečumět jen do zkumavky ale také si uvědomit, že na tom území žijí a pracují lidé. To není vědecký pokus ve stepi. Evropa je celá kulturní a hustě obydlená

0/0
1.8.2011 12:22

log-out

Re: "ekologové"

- Co se týče žití lidí, co je v tom za problém.

- A co se týče práce: jako že nebudou mít práci, protože se nebude kácet? To ale není problém vědců, ale legislativy. Dokud ta říká, že hospodářské zájmy v NP jsou podřízeny ochraně přírody, tak dokud nekácení je nejlepší metodou jak chránit přírodu, tak se prostě nikdo na hospodářské zájmy ohlížet nesmí...

- Co se týče "pokusu", tak nejde o žádný pokus, ale vcelku vyzkoušenou metodiku, používá se v drtivíé většině NP v západní evropě.

- Evropa je z drtivé většiny obydlená kulturní krajina. O to spíš by alespoň těch pár procent území mohlo zůstat v původním, nekulturním stavu, ne? Ono těch obcí na vrcholu šumavy zas tolik není a majitelé pozemků za to, že jsou v NP dostávají kompenzace.

- A garantuju Vám, že Ti vědci, co o tom "rozhodují"... tedy teď nerozhodují, jsou v přírodě možná častěji, než vy sám. Obávám se, že trochu trpíte předsudky.

+2/0
1.8.2011 12:56

pavel.61.

Re: "ekologové"

-- ano lidé touží žít v měsíční krajině. Ted si nejak nevzpomínám jak nám "ekologové" argumentují, když se mají prolomit těžební limity

- myslím že právě naopak, kácet předčasně a zbytečně nikdo nechce. Já žádný les nemám a určitě žádný vědec z ČB nemá na šumavě kus lesa pro vnoučata.Nekácení je jedinou možnou a nejlepší metodou jak naplnit poslání NP? To si právě  nemyslím a čekal bychj od vědců z ČB víc.

- Netušil jsem, že drtivá většina NP v Evropě jsou monokultury v nichž se uměle vyvolává kůrovcová kalamita

- Ano necht máme kus "původní" krajiny. Třeba je lepší jedna velká než hodně malých (Nový prales, Polom,...). Ale mně vadí ta cesta k té původnosti (nyní není původního téměř nic a to co zbylo je ohroženo kůrovcem).

- když jsou ti vědci venku časteji než já, proč nepřišli s lepším řešením? Pokusničit mohli počítačovou simulací, ta ostatním živočichům a lidem neškodí.

+1/0
1.8.2011 14:10

Rudolf z Deywitz

Re: "ekologové"

Tyhlety nárazníkový pásma, plácání brouka speciálníma plácačkama, dohadování, jestli se koukat na popadané stromy, nebo ne, to je všechno jen metoda uzeného sledě (UTFG), která má zabránit vidět podstatu: skupina mocných frajerů se rozhodla, že národní parky a vůbec tyhle věci pro socky se zruší. Tečka.

0/0
1.8.2011 11:00

Fai Rodis

Re: "ekologové"

Vzhledem k tomu, ze Sumava jako narodni park pro socky taky moc neni, nebot do ni maji zakazany pristup aby jejich pachnouci noha nerusila divocinu v akci, tak v cem vidite rozdil?

0/0
1.8.2011 11:02

Rudolf z Deywitz

Re: "ekologové"

Nenechám odvádět od myšlenky vašimi návnadami :)

0/0
1.8.2011 11:05

Fai Rodis

Re: "ekologové"

Tp nebyla navnada, to je zcela vazne mineny dotaz.

Socce jako mne je celkem jedno, zda na Sumavu nebude smet, protoze to bude jedna luxusni vila ci hotel vedle druheho s ohrazenymi pozemky jen pro hornich 5 tisic, nebo zda tam nebude smet proto, ze  by rusila kurovcove souse v nalezitem tleni.

0/0
1.8.2011 11:08

Rudolf z Deywitz

Re: "ekologové"

Já si vás pamatuju od včera :)

0/0
1.8.2011 11:12

net.Xtreme V.

Re: "ekologové"

Chápeš, že nadřadit ochranu lesů mimo bezzásahovou zónu bezzásahové zóně, která má být chráněna před lidským zásahem a která je svou rozlohou oproti ostatním lesům nepatrná trochu popírá smysl celého NP?

Tedy, když půjdu ad absurdum, bude lepší to vykácet celé, udělat tam francouzský park a přidat pár hotelů. Kůrovec chcípne a okolní smrkové monokultury nebude ohrožovat.

0/0
1.8.2011 11:04

gaDzin

Re: "ekologové"

Business pojede dal a srajtofle par vyvolenych budou plnejsi. A plebs se budou hadat jestli je spravne kacet v miste kde se domluvili ze se kacet nebude.

+1/0
1.8.2011 11:33

Fai Rodis

Re: "ekologové"

A kdo na to doplati je ta Sumava, o kterou kazdemu udajne tak jde, a vlastnici lesu v okoli, co kacet nechteli, ale museli. Proste nadhera...;-€

0/0
1.8.2011 12:14

papullus

Re: "ekologové"

vzhledem k tomu, že v dané lokalitě je stejnověká monokultura, dá se předpokládat poměrně logicky, že ten brouk sežere opravdu všechno. A opravdu, opusťte byt, opusťte internet, zanechte oblečení i veškeré výdobytky doby i ivilizace v těch bytech, vyražte nazí do přírody a živte se sběrem. Ani primitivní zemědělství není v souladu s přírodou,takže jedině jako sběrači nebudete přírodě škodit. A pozor, nestavět ani žádné přístřešky, nepoužívat oheň jiný, než roznícený bleskem nebo sopkou.Ani tření dřev o sebe není v souladu s přírodou, to již zavání industrií. Nebo, druhá alternativa, přestaňte si hrát na neomylné znalce a ochránce přírody.

0/0
1.8.2011 12:27

net.Xtreme V.

Re: "ekologové"

Koukni se do té lokality, do sovnatelných míst (zejména v Německu), kde se s kůrovcem nebojovalo a jak se les hezky po deseti letech obnovil bez kácení, vysazování a jiných "nezbytných" zásahů. Dokonce ani s tou celoevropskou kalamitou a zánikem všech smrků ve střední Evropě to nějak nedopadlo...

Jinak zbytek tvé argumentace je nesmysl. Můžu stejně tak argumentovat, abys nic přírodního nedělal, nejedl odporné rostlinné a živočišné proteiny a umřel si hlady plný nenávisti ke všemu přírodnímu.

Smiř se s tím, že poslední zbytky původních lesů jsou chráněné a přes veškerou účelnost hospodářských lesů lidé tak nějak dospěli k tomu, že chtějí trošku původní přírody zachovat. A tím původní se rozzumí ty bezzásahové oblasti, které narozdíl od francouzských a anglických parků nejsou upravovány a s katastrofami se musí vypořádat samy. Kupodivu jim to docela jde. Jen se na ně nesmí spěchat a chtít obnovu za deset dní, trvá jim to holt pár let.

0/0
1.8.2011 12:34

papullus

Re: "ekologové"

nejsou to původní lesy. A v tom to vězí.

+1/0
1.8.2011 12:50

net.Xtreme V.

Re: "ekologové"

Z větší části jsou původní.

0/0
1.8.2011 12:57

nikkys_mraz

Re: "ekologové"

Samozřejmě že nejsou původní, kácené oblasti v okolí Modravy (konkrétně na Ztraceném, kde pracuji)jsou z 90 procent monokultury vysázené člověkem a nejstarším stromům v lokalitě je max. 150 let... Než zde něco napíšete, radši o tom popřemýšlejte a zjistěte si základní informace.

0/0
8.8.2011 13:35

skalin2000

Jak to že ekologové jezdí auty?

0/0
1.8.2011 10:16

A/D

Re: Jak to že ekologové jezdí auty?

a proč by nemohli?

0/0
1.8.2011 10:17

net.Xtreme V.

Re: Jak to že ekologové jezdí auty?

A proč by nemohli? Ty nikdy nechodíš pěšky, nikdy netřídíš odpad a nemáš doma ani jednu úsporku?

0/0
1.8.2011 10:18

King_Feanor

Re: Jak to že ekologové jezdí auty?

protože je to přece ekologičtější, než jezdit vlakem, který pohání jaderná energie z Temelína.. ;-)

0/0
1.8.2011 10:18

net.Xtreme V.

Re: Jak to že ekologové jezdí auty?

No rozhodně je to ekologičtější než táhnout koleje až k těm napadeným stromům:-)

0/0
1.8.2011 10:19

A/D

:)

http://www.tyden.cz/rubriky/veda/priroda/co-takhle-promenit-sumavu-ve-francouzsky-park_208349.html

+3/0
1.8.2011 9:44

Rudolf z Deywitz

Re: :)

Týden ... Týden ... to je ta tiskovina, co vlastní (asi) pan Sebastian Pawlowski?

0/0
1.8.2011 10:08

net.Xtreme V.

Re: :)

Přestaň používat logické klamy (viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Logick%C3%BD_klam) a radši se zaměř na podstatu toho, co je v daném článku špatně, zejména v těch dvou odkazech na vyjádření odborníků.

0/0
1.8.2011 10:10

Rudolf z Deywitz

Re: :)

Jako mediálního odborníka mě na 1. místě zajímá čí jsou ty noviny. Na 2. místě čí jsou ty noviny. Hádejte, co mě zajímá na 3. místě. To je klíč k věcem, které pak najednou vypadají velice jednoduše a neakademicky ;-)

0/0
1.8.2011 10:14

net.Xtreme V.

Re: :)

No vidíš mě zajímá, jestli je daný článek blábol nebo ne.

0/0
1.8.2011 10:19

Rudolf z Deywitz

Re: :)

Pamatujte, že blábol je "nezávislá žurnalistika", "objektivní zpravodajství", "psali to v novinách" a další představy, které se i vzdělaným lidem těžko vyhánějí z hlavy.

0/0
1.8.2011 10:22

pavel.61.

Re: :)

které noviny čtete?

0/0
1.8.2011 10:26

Rudolf z Deywitz

Re: :)

Až budete někdy dělat v novinách, tak pochopíte, že je to nesmyslná otázka.

0/0
1.8.2011 10:36

pavel.61.

Re: :)

v novinách nikdy bělat nebudu ale rád je čtu. Neměl bych je číst?

0/0
1.8.2011 11:05

Rudolf z Deywitz

Re: :)

Podle toho, jak tady sofistikovaně a systematicky uplatňujete metodu kafemlejnku a matete, víte moc dobře, jak to s médii je. Respektive je vám to jedno. Blbý, co?

0/0
1.8.2011 11:14

pavel.61.

Re: :)

bohužel názory se opakují nebot noví a noví diskutéři užívají stejné, snadno pochopitelné nesprávné argumenty. Ale k novinám. Když mi kámoška řekne, že její sestru opustil manžel kvuli "nějaké čůze" a nebo když mi řekne, že její sestra chodí zatím ještě z ženatým, který má doma "příšernou čůzu" je to ta samá informace a záleží na mě. Ale když mi kamarádka řekne že nemá sestru, ač ji má, tak na to se ptám. Které noviny mi doporučíte? Jsou třeba LN dobré?

0/0
1.8.2011 11:56

pavel.61.

Re: :)

článek je aktivistický jednostranný blábol. Jasný důkaz, že je spousta novinářu , vědomých aktivistů jež ovlivnují veřejnost. Odkazy uvnitř jsou hezké, vědecké, ale jak to bude fungovat na tak obrovském území? Proč si tu katastrofu vědci nenasimulují (když tak skvěle umí simulovat klima). To musí být uloha mnohem jednodušší než klima (kde se těm modelům věří za těžké prostředky lidstav využitelné lépe jinde). Rozhodně by nás ta vědecká simulace stála méně. To tem vědcům ten velepokus za to stojí? To si musíme takovou vědu platit?

0/0
1.8.2011 10:19

net.Xtreme V.

Re: :)

Simulace nikdy nebude odpovídat realitě, jinak ekologické simulace provedené jsou a třeba vztah kůrovce a smrku jasně ukazuje, že kůrovec přežije a jeho populace bude oscilovat. Vyhubit by jej snad šlo, kdybychom vyhubili stromy...

0/0
1.8.2011 10:30

pavel.61.

Re: :)

tedy se musí nechat Šumava sežrat celá? To nezní zrovna dobře. Trošku slabý výsledek od vědy

0/0
1.8.2011 10:58

net.Xtreme V.

Re: :)

Ne, jen ty nejcennější oblasti v bezzásahových zónách.

0/0
1.8.2011 11:00

pavel.61.

Re: :)

a jak se ochrání ty zlé monokultury, ze kterých žijí místí a my z nich máme levné výrobky?

0/0
1.8.2011 11:04

Najdete na iDNES.cz