Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Neúspěšně kandidoval na ředitele šumavského parku, teď velí aktivistům

Druhým nejdůležitějším mužem blokády proti kácení stromů na Šumavě je Jan Piňos. Na konci loňského roku se hlásil do výběrového řízení na ředitele parku, nyní s jeho vedením a jím najatými dřevaři nekompromisně válčí. A připravuje taktiku aktivistů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

modrý

profesionální demonstrant p. Piňos

Dnes jsem při  pročítání článků k ke kácení stromů na Šumavě dozvěděl, že koordinátorm akce je pan Piňos. Nejsem žádný ekologický odborník. Jméno pana Piňose mě hlavně připomělo je činnost ve funkci ředitele v CHKO Broumovsko, protože v této oblasti bydlím. Jeho názory a hlavně skvělá komikace s obyvateli v  CHKO vedla k masovému odporu proti němu. Mimo jiné připomínám blokování opravy silnice do Police nad Metují. Ač si myslím, že pan Straský taky není zrovna člověk na svém místě, je lépe tento je lepší než  profesionální demostrant Piňos.

Tento člověk se ohání vědeckýTaké mi studiemi, ale přitom sil léčí jen své osobní problémy. Také bych chtěl vědět z jakých peněz  jsou tito lidé placeni.

+1/0
30.7.2011 22:39

czjust

neznalost

Je docela smutný číst příspěvky, který útočí na ekologický aktivisty, věděckou obec a přitom vycházej z naprostý neznalosti věci. Nikdo neřiká nekácet, chudáci stromy. Chudáci monokultura. Jde o to, že vykácením se vytvoří holina a tudíž dojde v podstatě ze dne na den k neskutečný změně v tamním ekosystému. A kácení se nemá týkat jen ptačího potoka ale dalších částí NP. Podle odborníků je na zásah stejně už pozdě a šíření kůrovce se takhle tak jako tak nezabrání. Daleko lepší by tedy bylo stromy nechat uschnout a nechat to jít přirozenou cesto. A Stráský je fakt člověk, kterej tam nemá co dělat. Udělali byste všichni, co tu házíte špínu na odpůrce postupu v NP Šumava,daleko líp, kdyby jste se přečetli názory odporníků, jak je to s právní stránkou věci, jaký jsou Stráskýho cíle, stanoviska a právní podklady organizací, jedinců a skupin, který proti postupu vedení NP vystupujou.

+1/0
30.7.2011 13:31

pavlik12

Re: neznalost

Ale tady uz vubec nejde o meritum veci. Tomu drtiva vetsina diskutujicich vubec nerozumi.

Jde o zpusob prosazovani sveho nazoru - at je spravny nebo ne (coz je oboji relativni).

0/0
30.7.2011 13:41

český zeměhryz

Re: neznalost

...odporník.....záměr nebo překlep...????

0/0
30.7.2011 14:23

radim36

Re: neznalost

Tvrdí, že kůrovci vyletí až za týden. Takže teď jsou ve fázi kukel nebo larev, to je snadno ověřitelné.  Když se teď  napadené umírající stromy pokácí a jejich kůra oloupe, tak kůrovci zahynou UV zářením nebo deštěm nebo možná i ptáky a dravým hmyzem.

Pokud se povede počet vyrojených kůrovců snížit pod určitou mez, na zdravý strom se jich slétne méně a strom je tak všechny zabije pryskyřicí dříve, než mu ta pryskyřice dojde. A bude po kalamitě.

Kromě toho, je víceméně jedno, jestli se dřevo pokácí a odveze nebo zůstane holé bez jehličí stát, v obojím případě je na zemi pro vyklíčení smrkových semen příliš mnoho světla.  Většina smrčků budou ty, co vyklíčily ještě v době, kdy velké smrky nad nimi byly ještě v pořádku.

+3/0
30.7.2011 14:30

korsičan

Re: neznalost

Vážený odborníku. Jaký je rozdíl mezi dřevorubci vykácenou holinou a větrnou smrští pokácenou holinou ??? Děkuji za odpověď.;-)

+2/0
30.7.2011 14:46

wandall

Re: neznalost

Je to smutný číst takový názor a ještě ho uvádět jako odborný.... Rv Ještě než se někam připoutáte, dejte si pár facek a hlavně - nechte starost o Šumavu těm, co tam žijí!

+1/0
30.7.2011 17:46

Tryskomys Muf

Re: neznalost

Dle Vašeho blábolení to skoro vypadá, že Vás fackují odmalička. 8-oRv

0/0
30.7.2011 22:30

Rotutrumb

co je moc to je moc

když je přírodě potřeba pomoci ty ekologický blázni jsou proti, kdyby jsme je viděli raši blokovat stavbu dálnic, která přírodě škodí víc, než lesní hospodaření, i když je to v národním parku. Jde jen o to aby kácení nemocných stromů bylo šetrné, což se mnohdy taky neděje.

0/0
30.7.2011 12:57

korsičan

Odborníci - podvodníci

Falšování změřených teplot a jejich navyšování, katastrofické scénáře tajících ledovců až po vyšetřování otce globálního oteplování, který si ta "fakta" vymýšlel. Takže tak trochu jiný Hééry plotr!!To jsou v kostce ekologičtí aktivisté a jejich odborníci - podvodníci.

+1/0
30.7.2011 12:36

papullus

Neustále se zastánci nekácení

odvolávají na vědecké autority. Skutečně jste všichni přesvědčeni, že byť hodně, byť renomovaných vědců se nekácení zastává, skutečně není možné, že se tyto kapacity hrubě mýlí ? Nikdy k tomu nedošlo ?

+1/0
30.7.2011 12:12

habr

Re: Neustále se zastánci nekácení

Vědeckým poznáním také může být, že přeměně kulturních, monokulturních lesů ve stabilní smíšený les či ve stabilní horské smrčiny,  bez počáteční podpory člověka trvá o několik staletí déle než tam, kde člověk v prvních desetiletí tento proces proměny aktivně podpořil.

Může to být  také výsledek vědeckého pozorování?  Já osobně myslím, že ano..

0/0
30.7.2011 12:21

papullus

Re: Neustále se zastánci nekácení

takže se jedná o experiment ? Trochu zpozdilé

0/0
30.7.2011 12:28

milan166472

Re: Neustále se zastánci nekácení

Miliony let si lesy rostou jak chtějí a najednou jsou tu chytráci kteří jim chtějí pomáhat.:-)[>-]

0/0
30.7.2011 13:22

villík

Došlo ! Všechny kapacity před Koperníkem se mýlily.

0/0
30.7.2011 13:26

silný kuřák

Co s tím?

Dneska je ze Šumavy bojiště, kde jde o to, kdo z koho. Je z toho chaos, který byl zapříčiněn tím, že nebyla vyjasněna rovina, na níž se lze shodnout, když se překotně vyhlásil NP. Jenže dnes je tu konkrétní situace. Domnívám se, že je nutno udělat pár kroků, jinak dojde k těžkému průšvihu.

1. Je třeba zklidnit vášně a dostat situaci pod kontrolu. To lze např. tím, že se zruší statut NP a použije se odpovídající systém ochrany, např. CHKO. To zabrání tlaku dřevařů. 2. Co nejrychleji dostat kůrovce do přijatelného stavu třeba i kácením a je nutno zalesnit holiny již vzniklé, pokud možno vhodnými dřevinami. 3. Nechat rozhodnout vědce, lesníky a místní obyvatele o lokalizaci, správě a hospodaření na území. Sestavit pravidla fungování NP. 4. Dát to politikům a dbát na to, aby to nezmršili jejich připomínkami. 5. Najít dobrou vůli a přesvědčit co nejvíce lidí o smysluplnosti toho, co kdo chce. 6. Vyhlásit NP už jako normální lidi a ne jako šílenci.

+1/0
30.7.2011 11:33

radim36

Re: Co s tím?

Ty body zní rozumně R^, ale obávám se, že nikdo neustoupí natolik, aby se všichni na něčem takovém shodli.

Jinak ale Šumavský NP s nějakou takovou koncepcí původně vznikl . Co si pamatuji, měl být NP rozdělen do tří oblastí, v první měla být aplikována bezzásahovost po 10 letech, v druhé po 30 letech a v třetí, nejvíc "monokulturní" po 50 letech. Do té doby se tam měly provádět lesnické zásahy směřující k diverzifikaci monokultury na smíšený les blízký původnímu a odolný nepříznivým činitelům.

Jenže po pár letech převládli ve vedení NP a v nadřízeném MŽP ekologisté a ti zarazili veškeré přizpůsobovací lesnické zásahy a rovnou ty smrkové plantáže vyhlásili jako bezzásahové.

0/0
30.7.2011 11:49

silný kuřák

Re: Co s tím?

S postupem, jak ho popisujete, bych vůbec neměl problém. Čím to je, že u nás téměř každá dobrá myšlenka dozná takového pokroucení, že nám z pazour vypadne paskvil?

0/0
30.7.2011 11:57

absolutníXpuch

Re: Co s tím?

Prachy! Vám se nehodí?

http://neviditelnypes.lidovky.cz/sumava-100-dnu-reditele-straskeho-daj-/p_politika.asp?c=A110726_104405_p_politika_wag

0/0
30.7.2011 12:09

habr

Re: Co s tím?

Taková "kacířská" slova přeci ani nejde vyslovit nato víc napsat - postupně  napomáhat přeměně Šumavy ve stabilní lesní společeství. Zastánci nekácení, obhájci smrkových, prakticky monokulturních náletů se musí u PC obracet na židli a dávat si čuchat čpavek aby se z takévé informace a názoru vzpamatovali !

Fakt ale je, že je to popsano jak se situace NP Šamava vyvíjela.  Několik tzv. ekolistů si založilo jednu z největších laboratoří pro své vědecké vize aniž by měli jakoukoliv odpovědnost.

0/0
30.7.2011 12:16

Fai Rodis

Re: Co s tím?

Moc rozumne na to, ab yto proslo, panove.

0/0
30.7.2011 18:37

stroup

Re: Co s tím?

tak už jsem zase tu, ráno to nějak blblo, zatímco vaše odpovědi mi chodily na email v diskuzi samotné se nezobrazovali.. stejně jako moje odpovědi, tak jsem šel něco dělat.

osobně si myslím že je třeba zklidnit vášně.. první co by se mělo udělat je zastavit kácení v lokalitě Ptačího potoka, protože toto kácení nemá podle posledního posudku vliv na výskyt a následné rozšíření kůrovce.

jako další krok bych viděl co nejrychlejší schválení zákona o NPŠ tak jak je slibován a výměnu prozatimního ředitele NP za někoho kdo bude splňovat alespoň požadavky mžp.. což p.Stráský nesplňuje.

a ještě dodám pokud bych byl škodolibý přál bych obcím na šumavě zrušení NP.. protože jen značka NP přináší zvýšení turismu až o 35% (toto zvýšení stojí taky za snahou vyhlásit NP Jeseníky) pak by se vidělo to oživení které si slibují od sjezdovek a penziomů.. stačí se podívat na druhou stranu hranic kde je příroda jakžtak v pořádku je tam NP a stejně se zavírají penziony pro nezájem..

0/0
30.7.2011 12:39

silný kuřák

Re: Co s tím?

My se budeme těžko dohadovat. To, že je někde napsáno, že kůrovec vylítal, není známka toho, že vylítal všechen. Takže já jsem pro to, aby se to dokácelo. Co se týče zákona o NPŠ, tak pokud tam budou ty klausule, jak je zde před chvílí sděloval radim36, tak se shodneme. Co se týče ředitele, je prozatímní, to mě netrápí.

Tomu poslednímu odstavci nerozumím. Na jedné straně trváte na NP s tím, že zvyšuje turistiku o 35% a na druhé straně říkáte, že na něm. straně se penziony zavírají, i když tam mají NP jakžtakž.

0/0
30.7.2011 12:58

stroup

Re: Co s tím?

jenže tobyste musel vykácet komplet a ne pár tisíc stromu.. to co se tam dějě teď pouze a jen znehodnotí to území a na obranu proti kůrovci to nemá vliv.. zastavit kácení v lokalitě Ptačího potoka.

k tomu poslednímu odstavci.. obce a podnikatelé tvrdí že jim kvůli kůrovci ubývají turisté, no a pokud to srovnáme s druhou stranou hranice vidíme že tam ač kůrovcová kalamita není ubývají turisté také, tudíž vliv kůrovce na to není zas tak významný, psal jsem to s tím že pokud si obce prosadí zrušení NP příjdou tím o další kvantum turistů... (až o 35% a to už je docela fest).

a aby nedošlo k omylu já netrvám na NP proto aby byla zvýšen počet turistů, podle mě má NP jinou důležitější funkci. (proto nesouhlasím s NP jeseníky v podobě jak se prosazuje. ty data o vlivu značky NP na cestovní ruch mám právě z jednání o NPJ.. jde o statistiky ne průzkumy, bohužel jsem nenašel odkaz zde na netu..)

0/0
30.7.2011 14:14

silný kuřák

Re: Co s tím?

Nemohu s Vámi souhlasit ohledně kůrovce. To je dokonale přizpůsobený organismus, který se ve vhodných podmínkách množí exponenciálně. Tedy - nefunguje-li přirozená ochrana - a ta obecně při kalamitách funguje se zpožděním, je nutno zamezit broukům v přerojení. A je mi líto, ale jinak než pokácením to nelze. Tím nikterak nezpochybňuji, že smrková monokultura je jedním z aspektů, které přirozeně kůrovce množí. Ovšem musíme vycházet ze stavu, jaký je a ne dělat, že začneme od roku nula.

Ten druhý odstavec jste mi vysvětlil.

0/0
30.7.2011 14:24

stroup

Re: Co s tím?

pokud je území ptačího potoka natolik vzácné že bylo zapsáno do první zóny NP (ano bylo poté přesunuto, přesto ke kácení nemá správa NP vyjímku a posouzení na vliv Natura 2000) mělo by se kácet v druhých zásahových zónách, pokud jsou hospodářské lesy jiných valstníků blíže jak 1km (jak daleko že jsou ty lesy Kašperských hor? nacházím informace v rozmezí od 1,5 až 5km) mají být odškodněni.

praktikoval bych systém tak jak je veden v německu (ač srovnání s německem nepoužívám rád) to co se stalo ,rozdrobení nezásahových zón na spoustu malých, je podle mého velmi špatné.. jistě víte kdo toto rozdrobení prosdil, kdo proti němu protestoval že to bude mít devastujcí vliv na NP (i z hlediska kůrovce) a jak oba dopadli ;-D

0/0
30.7.2011 14:37

radim36

Re: Co s tím?

Nemusí se to vykácet komplet. Stačí kácet jen napadené stromy.

Přečtěte si, jak funguje kůrovec. První brouci vydávají feromony, které napadený strom označí a vzápětí se na něho okolní kůrovci slétnou v počtu možná až tisíce. Fungovat to tak musí, protože zdravý strom první brouky, řekněmu první stovku nebo pět stovek brouků zalije pryskyřicí. Teprve další přežijí a rozmnoží se. Kdyby se kůrovec rozdělil a napadl všechny smrky v lese, tak by prostě jako druh zahynul.

0/0
30.7.2011 14:39

Fai Rodis

Re: Co s tím?

Nebezpecne znalej problematiky. Ze vy jste fujfuj lesak?;-)

0/0
30.7.2011 18:39

stroup

Re: Co s tím?

a k prozatimnímu řediteli.. podle mého tento člověk parku škodí, nesplňuje požadavky které na místo proz. ředitele vyhlásilo mžp přesto byl dosazen. netají se tím že s odborníky se neshodne, že chce sjezdovky v NP, že podporuje prodej dřeva z NP...

0/0
30.7.2011 14:19

silný kuřák

Re: Co s tím?

Když to tak vezmu, s některými odborníky bych se také neshodl a koneckonců nemám problém ani s tím prodejem dřeva. Jenže ten hlavní průšvih je jinde: to, co dělají ekologisti je totéž, jako když neplavce hodíte do vody. Co ho nejdřív naučit plavat?

0/0
30.7.2011 14:27

stroup

Re: Co s tím?

tohle pro změnu nechápu já :) myslím to s tím plaváním...

0/0
30.7.2011 14:38

stroup

Re: Co s tím?

a jdu zas něco dělat, zatím...

0/0
30.7.2011 14:39

silný kuřák

Re: Co s tím?

Stejně jako neplavce musíte připravit, i ty monokultury musíte připravit na fakt, že se musí o sebe postarat. Proto mi vyhovuje systém původní, který tu popsal radim36 v 11.46.

0/0
30.7.2011 17:14

brekebrekeke

co by delal jako sef parku?

to by me fakt zajimalo

0/0
30.7.2011 11:23

Roko Blábola 11

Re: co by delal jako sef parku?

Množil by kůrovce a kšeftoval se dřevem :-)

0/0
30.7.2011 11:26

absolutníXpuch

Re: co by delal jako sef parku?

R^

0/0
30.7.2011 11:31

habr

Re: co by delal jako sef parku?

Ten byl od samého počátku nevolitelný. On to sice nevěděl - myslel si jak spasí Šumavu, když nezachránil Broumovsko.

Kdo viděl kandidáty na post ředitele NP Šumava, tak se jen pousmál jak   vysoké sebevědomí má o sobě pan Piňos.

0/0
30.7.2011 12:25

pavlik12

Re: co by delal jako sef parku?

Naprosto věřím, že jako šéf NP by dělal to co považuje za správné.

Nicméně je se svým názorem v menšině a proto šéfem NP (mimo jiné) není.

0/0
30.7.2011 12:45

pondelkovic3

Tak tady je ten důvod.....

0/0
30.7.2011 10:59

sojkal

Má to logiku

to co říkají tzv.aktivisté. Příroda si skutečně pomůže sama. Kůrovec žere, žere až to všechno sežere. Potom zahyne hlady a někdy v budoucnosti něco tam co byl les vyroste.,

+1/0
30.7.2011 10:59

pondelkovic3

Re: Má to logiku

Kácením a výsadbou to ale urychlíš, ten uschlej strom, než ti odpadne....

0/0
30.7.2011 11:00

Šerlok Homeless

Re: Má to logiku

Uschlej? Vždyť se tam kácejí zdravé stromy!

0/0
30.7.2011 13:15

lu2222

brrrr

to je ale propaganda co tady jede. tu platí kdo?

0/0
30.7.2011 10:47

division.blanche

Zajimalo by me

kdo z tech, co se tu stavi na stranu tech fanatiku poctive pracuje. Vsadil bych spis na studenty, (pa)vedce a zamestnance neziskovek.

0/0
30.7.2011 10:38

Roko Blábola 11

Re: Zajimalo by me

A huliči marjánky s mastnými vlasy .-)

+1/0
30.7.2011 10:46

absolutníXpuch

Re: Zajimalo by me

dyť to říká, studenti (Kellerovi) :-(

0/0
30.7.2011 10:59

Roko Blábola 11

Re: Zajimalo by me

Mladí levicoví intelektuálové.

0/0
30.7.2011 11:27

absolutníXpuch

Re: Zajimalo by me

toho Piňose bych spíše hádal na starého, kastrovanovaného Bos primigenius f. taurus ;-)

0/0
30.7.2011 11:30

johnymistr

Re: Zajimalo by me

je mi 10 let, mám mastné dlouhé vlasy, hulím trávu atd

0/0
30.7.2011 11:45

silný kuřák

Re: Zajimalo by me

No vida....

0/0
30.7.2011 12:14

Najdete na iDNES.cz