Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

DOKUMENT: Otevřený dopis, který aktivista Mirek Vodrážka napsal slovenskému Ústavu paměti národa

Předlistopadový aktivista undergroundu a feministický filosof Mirek Vodrážka adresoval předsedovi správní rady bratislavského Ústavu paměti národa Ivanovi Petránskému otevřený list, jímž reaguje na aktivity tohoto ústavu, který je obdobou pražského Ústavu pro studium totalitních režimů. Primárně Vodrážka reagoval na to, jaké stanovisko Ústav paměti národa zaujal k faktu, že slovenské město Rajec plánovalo, a také nakonec na svém území umístilo bustu válečného zločince Ferdinanda Ďurčanského. Protože Vodrážka se v obsáhlém listu dotýká obecnějšího problému, jak uchopovat minulost, přetiskujeme jeho otevřený dopis v plném znění.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

vítek z prčice

škoda slov

Polemika se Slováky o jejich historii je zbytečná. Trpí naprostým nedostatkem sebereflexe, vymýšlením si "slovenských králů" a omlouváním válečných zločinců včetně "vůdce" Tisa (ano, ten titul přijal). Aktivně bojovali na východní frontě, vyhlásili válku spojencům - USA, Velké Británii a Sovětskému svazu (!) - což mluví samo za sebe.

Kdyby prezident Beneš nelpěl na obnovení Československa, tak po zásluze skončili JAKO PORAŽENÝ FAŠISTICKÝ STÁT.  O období svých ději 1939 až 1945 by měli raději mlčet.

Jsem rád, že Masarykův omyl - Československo již neexistuje, že "čechoslovaklismus" je mrtev. Slváci mají to, co chtěli - svůj stát. Bůh jim pomáhej, budou to potřebovat.

0/0
9.8.2011 22:35

terchová

Ďurčanskému busta nepatrí.

Moderné Slovensko na túto kapitolu  nadväzovať" nemôže. Hoci dokázalo, že dozrelo - je schopné samostatnej a ekonomicky prosperujúcej existencie - na druhej strane ju navždy  diskvalifikovala kolaborácia elít  s fašizmom.  O to väčší je potom zmysel SNP . Mimochodom, o ňom Lacko tiež napísal knižku aj so svojským, dehonestujúcim  pohľadom, a v  súlade s "  benevolenciou " voči ľudáckym exponentom, ktorí ho , svojho času, vnímali ako vlastizradý puč.  Českého aktivistu zložitý a ťažko sa čítajúci text je v ( zrozumiteľnejších ?) momentoch  zaujímavý už pozornosťou venovanou  sl. reáliám zvonku. O to viac, že č. verejnosť ( aj odborná) sa o Slovensko nikdy nezaujímala ( a možno preto často ani nerozumela). Ak si aj dnes, po 18 r.  české médiá spomenú, tak skôr  v negatívnom. Dúfajme, že sa  aktivista rovnako sústredene vyjadruje aj k českým problematickým obdobiam a osobám. Je fajn, že aspoň  nakoniec všetko dobre dopadlo. Už lepšie ani nemohlo.               Pozdravujem.

0/0
31.7.2011 18:22

Rozporuplny

Re: Ďurčanskému busta nepatrí.

Ďurčanskému busta PATRÍ,

pretože sa zaslúžil o našu štátnu slobodu, teda štátnu samostatnosť Slovenska. Ťažko mu vyčítať, že sa podieľal na vzniku štátu, ktorého zahraničná politika musela byť v súlade s nemeckou. Ďurčanský sa usiloval o NEZÁVISLÚ štátnu politiku, teda aby bol Slovenský štát uznávaným subjektom medzinárodného práva. A práve preto bol po Salzburských rokovaniach na Hitlerov návrh odvolaný!

Mirekovi Vodrážkovi:

Napísali ste síce text pretkaný duchaplnými myšlienkami, no po stránke historicko-faktickej je to bieda.

Prosím Vás, ak ráčite prispieť do diskusie aj vy, napíšte mi, akého vojnového zločinu sa dopustil JUDr. Ferdinand Ďurčanský alebo ktorý súd vyhlásil Ferdinanda Ďurčanského za vojnového zločinca! Ono to retribučné súdnictvo po vojne odsudzovalo na trest smrti aj na základe takých obvinení ako z podielu na takzvanom "rozbití ČSR" alebo "zrady na národnom povstaní". Toto sú podľa vás VOJNOVÉ ZLOČINY? Vojnový zločin je medzinárodno-právne jasne stanovený termín!

0/0
1.8.2011 2:42

ruudo

Re: Ďurčanskému busta nepatrí.

mily rozporuplny. aj hitler sa zasluzil o nemecku statnu slobodu, aj hitler sa podielal na vzniku statu, aj hitler sa usiloval o "nezavislu" statnu politiku, teda aby bolo nemecko uznavanym subjektom medzinarodneho prava. aj hitler mal ako nepriatela zidov a aktivne proti nim postupoval. aj hitler skoncil zle.

0/0
1.8.2011 7:30

Semper2

Durčanský byl positivní postava a velká osobnost !

že s támto hodnocením židovští komunistlé nesouhlasí a nelíbí se jim, je signifikantní !;-)

+1/0
28.7.2011 15:13

Mirco1

Re: Durčanský byl positivní postava a velká osobnost !

Nejsem ani žid a už vůbec komunista a přesto tento vlastizrádce (ano, ve spojení s cizí mocností ohrozil celistvost a suverenitu své vlasti Československa) a spolutvůrce totality omezující základní práva a svobody je podle mne přesně to, co jsem napsal v rámci tohoto souvětí. Ovšem nepřekvapuje mě, že totalitní diktátorské pojetí státnosti má na Slovensku (a konec konců i v ČR) tolik příznivců.

0/0
1.8.2011 8:43

Suska

zajimave ale nestravitelne

takhle nejak si predstavuju komunikaci nekterych filosofu, kteri se radi matou i svymi vlastnimi slovy, jen aby jim jejich vlastni obor prisel dostatecne obtizny a zaludny (a nebo aby to tak pusobilo na ostatni). Presto, ze je jadro vaseho sdeleni ve finale zajimave, dokonale jste ho zamlzil a je spatne rorzlysitelne od bezobsazneho placani o neuchopitelnych a nedefinovanych jsoucnech.

Vic nez cokoli jineho to vypada, jako prehlidka pocestenych cizich slov (u slova pretendovat jsem vyprsknul kafe), nejasnych metafor, hyperbol, parabol a dalsich geometrickych objektu.

Proste jste uvaril knedlo vepro zelo, ktere jste okorenil metrakem indickeho koreni, brutalne prezdobil kudrdlinama a prodavate ho v cinskym stanku s nudlema.

+1/0
28.7.2011 10:46

S vládou ČSSD za státní bankrot!

Re: zajimave ale nestravitelne

Tvá intelektuální insuficience ti brání pochopit text.

Toť vše.:-)

0/0
28.7.2011 11:10

ratafak.plachta

Zlatanina

Myslim, ze doba kedy ceski historici interpretovali slovenske dejiny uz davno skoncila.

Teraz sa ich snazi interpretovat kto??? Pan Vodrazka ???

To BulvarDnes uverejni list akeho kolvek Vodrazku z Hornej Dolnej, Novaka z Trebone, Veseleho z Prahy???

+1/0
28.7.2011 9:31

Jyrkovo Pinocchio

Re: Zlatanina

Vrátil jsi se z doby "keď bol Tiso masárykom"?

0/0
28.7.2011 9:35

Muzzlinka

Re: Zlatanina

Zde je na místě otázka: umíte číst?

V celém textu pan Vodrážka nikde nic nepředepisuje. Dokonce ani slovenské dějiny nijak neinterpretuje. Pouze upozorňuje na myšlenkové, ideologické a matodologické nedostatky práce současných slovenských historiků, kteří se právě kolem ÚPN soustředí. Tyto nedostatky jsou samozřejmě dány tím, že se historici namísto skutečné kritické a metodické vědecké prácve nechávají vést svými občanskými postoji a názory.

Takže stručně: vrací se k vám primitivní národovectví, kde jakékoliv zlo lze omluvit odkazem na "dobro" národa. Tím nejvyšším "dobrem" pak pro vás může být třeba i Hitler, který vznik první Slovenské republiky umožnil.

0/0
28.7.2011 10:46

S vládou ČSSD za státní bankrot!

Re: Zlatanina

Ano, to je přesný postřeh.R^

0/0
28.7.2011 11:07

a Vlado

Re: Zlatanina

Oh dear me, priatelko, je len a len dobre ked budu (napr) ceski historici (ale v podstate ktokolvek) nadalej interpretovat/komentovat slovenske dejiny.

A preboha kto uz iny by to mal robit? Poznaju nas asi najlepsie a ... vobec tu nejde o to suhlasit s kazdym z nich, ale nezastupitelna a obohacujuca je polemika (vecna a podlozena) co bohuzial mnohym slovenskym partnerom v diskusii chyba - ci uz umyselne alebo z jednoduchej nevedomosti.

A ze to nastavene zrkadlo potom nie je vzdy tak ruzove ako by si to niektori sukmenovci priali? Hrubost a primitivizmus to nevyriesi ... ale ani napr nadbytok otaznikov/vykricnikov - ci sa uz to ratafakovi z valala paci alebo nie.

0/0
1.8.2011 11:32

tvaruzek

obsah a forma

Vážený pane Vodrážko! Upozorňujete na nebezpečí, které většina z nás obyčejných ještě ani nespatřila, na semínka a výtrusy, z nichž hrozí vyrůst hřiby věru jedovaté. Činíte zajisté věc bohulibou a správnou z hlediska vyššího principu mravního a Budiž Vám za to dík. Leč činíte tak slovy sluchu našemu málo znělými a veskrze cizími. Znal jsem několik zhovadilců, kteří ve snaze zakrýt myšlenkové nedostatky nadužívali cizích slov a bylo mi stydno, vždy když jim z huby vylétla další perla. Váš článek mne zaujal, souhlasím s ním a znovu opakuji, že máte můj obdiv za to, co děláte. Leč nemohu souhlasit s tím, jak to děláte. I proto Vás snažně prosím a žádám: do prdele! mluvte česky!

+2/0
28.7.2011 9:21

singul

Re: obsah a forma

R^R^R^ Mám stejný pocit. Správné myšlenky a argumenty utopeny v záplavě cizích slov.

0/0
28.7.2011 9:31

S vládou ČSSD za státní bankrot!

Re: obsah a forma

Nadávat na něco, co jsem nepochopil nebo pochopil špatně, je hluboce sociálně komunistické.

Volíš ČSSD nebo KSČM, že?

0/0
28.7.2011 11:12

Suska

Re: obsah a forma

hmm, vy jste borec. Malo kdo dokaze jednim dechem predvest to co zrovna kritizuje.

Nemohl jsem si pritom nevzpomenout na legendarni hlasku Lukasenka: "Domnivam se, ze jsem dostatecne inteligentni, abych dokazal tuto zemi vest demokraticky sam." To je dokonce double, mate co dohanet

0/0
28.7.2011 12:43

inkognito79

Re: obsah a forma

jedná se o kritiku vědecké práce, užití odborné terminologie je tak naprosto v pořádku,

otázka je spíš na formu publikace široké veřejnosti, myslím, že by bylo lepší napsat článek o obsahu tohoto dopisu a odkaz na celé znění ponechat fajnšmekrům, kteří si v tom libují :-)

0/0
28.7.2011 15:29

Jyrkovo Pinocchio

Klobouk dolů, velmi dobrý a podnětný text.

R^R^R^

0/0
28.7.2011 9:06

Bafikybaf

Jakým jazykem je prosím

psán ten dopis. Ačkoli mi nedělá český ani slovenský jazyk problém a jednotlivá slova poznávám, jako celek mi nedává smysl ani jedna věta, natož aby dával smysl celý dopis. Vadí mu nakonec ta busta nebo ne?

0/0
28.7.2011 9:04

Jyrkovo Pinocchio

Re: Jakým jazykem je prosím

Hrantišek Halas: "Jakou lžíci máš, tolik nabereš."

0/0
28.7.2011 9:06

baranka

Re: Jakým jazykem je prosím

Jj, překladatelský oříšek: kolik třešní, tolik višní...

0/0
28.7.2011 9:34

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.