Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Testování psacího písma bez „kudrlin“ se rozšíří i do druhých tříd

Výuka nového typu psacího písma Comenia Script se rozšíří i do druhých tříd. Loni se nové písmo začalo učit na vybraných školách, ty si ho pochvalují a chtějí v novince pokračovat. Usnadňuje prý psaní dětem s poruchami učení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

venenum

okurková sezona

Comenia Script ještě někoho zajímá ??? (Tedy kromě těch, co si o podobných článcích dávají echo přes Facebook ?) ;-D

+1/0
30.8.2011 14:47

0WinN0

Zajímavé

Z čisté zájmu jsem si prohlídla toto písmo http://www.lencova.eu/images/comenia_script_prvni.jpg . Jakmile jsem se podívala na bezpatkový typ, zjistila jsem, že v podstatě to samé používám.R^ Nikdo mi jej nikdy nevnucoval, a přesto si má ruka sama zvolila, jaký způsob psaní je nejlepší.

0/0
2.8.2011 10:19

venenum

Re: Zajímavé

Žáci se ale neučí bezpatkovou variantu, ale variantu "Uni" - tu by si vaše ruka nejspíš sama nezvolila a při výuce Comenia Script "A" či kaligrafické formě Comenie by přímo úpěla.

Přitom původně měla být zaváděna práva varianta "A", ovšem po dvou letech zkoušek se neosvědčila. Není divu. Čím více tahů, které musejí přesně navazovat, aby se znaky nerozpadly, tím větší riziko deformace (např. velké U dvěma tahy jako v Comenii asi píše opravdu málokdo).

Toto údajně moderní písmo, jehož znaky varianty "A" a "kaligrafické" kudrlinami přímo hýří, evokuje spíše středověk :-P

0/0
1.9.2011 13:44

sámvelkýmao

no

nedávno tu byl článek,že kdesi v americké škole zrušili ruční psaní jako takové zcela.prý si každý vše vyťuká na klávesnici,každý je vybaven nějakým elektronickým šidítkem,kde to lze napsat,odeslat,vytisknout a to i ve volné přírodě,třeba.takže český ministře školství,být vámi,šel bych do toho.pak bych zrušil ještě zeměpis,páč vše si najdeme na mapách.cz,dál přírodopis a dějepis,páč si všechno vygůglujem,no a aby to šlo rychle,zrušil bych rovnou všechny školy.s vyjímkou plzeňské fakulty,protože ta je nejlepší.a nejlepší zůstává.................nevím o tom,že by někomu z nás škodilo psát s vlnkama a krasopisně.nemuselo by se to posuzovat tak přísně,jako v minulém století,ale učit děti psát nějaký polopsací a polotiskací písmo je fakt zhovadilost............např.kvůli ověřování pravosti podpisu dle vzoru v bankách a tak........

0/0
27.7.2011 13:52

ELAPHURUS

Re: no

jj

0/0
27.7.2011 14:21

cornux

Re: no

Navrhuji v duchu Vašeho přehánění navrhnout, abychom zrušily moderní pokus o zjednodušení psané češtiny psaním háčků a čárek. Co kdybychom se vrátili k osvědčeným spřežkám?:-P

0/0
27.7.2011 16:16

D.Brux

nicméně chápu

že většina Čechů podvědomě v podstatě chce, aby jejich děti šikanoval nějaký staromodní prófa za to, že neudělali správný oblouček velkému psacímu S, protože je šikanoval v dětství taky ,a   protože  takhle si představují školu.

Vezmete-li že děcka v Česku se učí psát ve věku, kdy děti v záp. Evropě jsou v druhé třídě, vychází vám proč jsou už dnes mladí Češi v EU hůře uplatnitelní. Ztrácí školní čas nepraktickými, zkostnatělými zbytečnostmi.

0/0
27.7.2011 11:41

ELAPHURUS

Re: nicméně chápu

Právě naopak, tam kde učitelé učí podle rak.-uh., prvorepublikového a komunistického systému, se dosahuje nejstabilnějších výsledků.... Pochopitelně se musí učení modernizovat a obohacovat o vědecké poznatky, samozřejmě i o úspěšně vyzkoušené novinky ze zahraničí.... Nejvíc mě ale dostane ten, který tvrdí, že se děti nemají nic nabiflovat - nechápe, že mnoho věcí musí žák, student i člověk znát nazpaměť.....

0/0
27.7.2011 14:26

mamina2

Re: nicméně chápu

Učení nazpaměť je ale jiný problém než typ psacího písma. Písmo se musí žáci naučit nazpamět tak jako tak.

0/0
27.7.2011 15:17

venenum

Re: nicméně chápu

přiměřené vyžadování přesnosti NENÍ šikana, ostatně šikanovat lze i kvůli nesprávně provedenému obloučku v Comenia Scriptu (v takto zjednodušeném písmu dokonce udělá nepřesnost větší paseku než v klasickém psacím)

;-)

0/0
30.8.2011 16:09

D.Brux

těm co to odsuzují

nějak nedochází, že psaného písma je už dnes i v zemích ne úplně rozvinutých jako Česko vlastně minimum, a že až dnešní prvňáci půjdou do života, nebude se možná psacími potřebami psát vůbec nic.

S úrovní vzdělání zjednodušování písma nemá co do činění, nýbrž s logikou: již dnes není logické, mít dva typy písma, které jsou odlišné, když  drtivou většinu textů za nás píšou počítače.

Navíc obhajovat psací písmo obsahující relikty krasopisu z dob, kdy spousta předků zdejších zapálených obhájců psaného krasopisu neuměla psát, je úsměvné.

Číst české psací písmo, byť vzorové, také dělá problémy většině Západoevropanů, Američanům, atd...

Doufám že Comenia Script bude zaveden co nejdříve, celoplošně. Je to významný krok proti upadající české gramotnosti   .

0/0
27.7.2011 11:34

ELAPHURUS

Re: těm co to odsuzují

R^;-D Je to významný krok proti upadající české gramotnosti   .

0/0
27.7.2011 14:28

venenum

Re: těm co to odsuzují

Blábolíte nesmysly, asi to bude tím, že nejste schopen dohledat si patřičné informace a řádně domyslet důsledky zavedení Comenie. Čtěte, prosím, méně sci fi... ;-)

0/0
1.9.2011 13:57

Kol Ja

na Wikipedii

doporučuji Vám si přečíst: http://cs.wikipedia.org/wiki/Comenia_Script

zvláště pak tu část: ....Zastánci nového písma jsou v diskusích zejména leváci, dyslektici a dysgrafici a jejich rodiče a lidé, kteří nespojované psací písmo již sami používají, ........ příspěvky z této názorové strany působí z hlediska pravopisu i jazykových prostředků méně gramotně než názory odpůrců nového písma. Podle téhož shrnutí zastánci písma argumentují nejčastěji jeho praktičností i pokrokovostí, odpůrci vidí v novém písmu příznak úpadku a zploštění kultury i myšlení.

+1/0
27.7.2011 11:03

mamina2

Re: na Wikipedii

Na Wikipediii si může každý napsat, co chce.

0/0
27.7.2011 11:21

Kol Ja

Re: na Wikipedii

....a četla jste to? Nebo radši nečtete a psát je pro Vás rovněž zbytečná dřina?

0/0
27.7.2011 12:00

mamina2

Re: na Wikipedii

Četla. A i kdyby ne, tak to nic nemění na tom, že na Wikipedii si každý může napsat, co ho napadne, protože to je princip Wikipedie.

Písmo Comenia Script se mně osobně líbí a to nejsem levák, dyslektik, dysgrafik ani dysortograf. Možná Vám můj styl připadá málo gramotný, ale s tím asi nic nenadělám.

A ještě nakonec, jako protiváhu k názorům v časopise Tvar, názor jiných odborníků. Je sice na stránkách Radky Lencové, ale to nic nemění na tom, že to odborníci jsou. Odkaz je http://www.lencova.eu/cs/uvod/comenia_script/comenia_script_vyjadreni_odborniku

0/0
27.7.2011 15:12

ELAPHURUS

Re: na Wikipedii

Každý si chválí své....:-)

0/0
27.7.2011 15:14

mamina2

Re: na Wikipedii

Jistě, ale o odbornosti těch pánů se celkem nedá pochybovat. Takže i mezi odborníky jsou příznivci i odpůrci. Navíc ti příznivci poměrně kvalifikovaně napadli odbornost hlavního odpůrce. Ale jsem laik, třeba nějaký další odborník napadne zase jejich kvalifikaci. Na první pohled ale vypadá kvalifikace těch příznivců opravdu bližší danému problému.

0/0
27.7.2011 15:20

ELAPHURUS

Ve Švédsku v roce 1985

skončil podobný legrační experiment po 10 letech fiaskem.....

+1/0
27.7.2011 10:24

harkonnen

Jsem pro zjednodušení písma ale ne na Comenii

Patkové nespojité písmo nemůže být nikdy rychlejší než spojité co jsme se učili. Oni prvňáčci se ho naučí v první třídě rychleji, ale pak budou mít problém s tímto písmem psát v reálném životě, např poznmámky do sešitu, diktáty atd. Zatím je to "úspěch" že se naučí tiskacím jako v knížce, ale vod třetí třídy jsou diktáty (alespoň byly když jsem chodil já) a tam jim to nezávidím.

Další problém když přestoupí na víceleté gymnázium, tak nebudou pořádně umět číst písmo svých spolužáků. Prostě "revoluce za každou cenu" bez ohodnocení dopadu na děcka v tomto experimentu :-(

Jsem pro zjednodušení psacího písma např T, F, G, ale naopak třeba L nebo J v psacím bude vždycky rychlejší. Stačí jen napsat slovo LES skriptem a psace ...

0/0
27.7.2011 9:55

P-_-awel

Re: Jsem pro zjednodušení písma ale ne na Comenii

Nemohu tak úplně souhlasit. Asi od páté třídy píši tiskacím, je pravda, že zezačátku to bylo výrazně pomalejší neš psací písmo, ale stejně, jak se člověk zrychluje v psaní psacím písmem se zrychluje psaní tiskacího.

Teď na vysoké nemám problém přepisovat poznámky přednášejících a mnohdy píši i znatelně rychleji než spolužáci píšící psacím písmem.

Naopak naprosto souhlasím s tím, že až tito žáci přejdou na jinou školu tak budou mít problémy, protože jejich vrstevníci budou psát písmem, které oni neznají. - nejen vrstevníci ale i podstatná část učitelů píše na tabuli psacím.

Pokud chtějí zavádět takovéto změny, měly by se alespoň okrajově učit i psacím, aby v případě fiaska "testu" měli na co navázat nebo by se to měli učit úplně všichni, aby nebyl ten malý testovací vzorek znevýhodněn...

0/0
27.7.2011 11:55

cornux

Re: Jsem pro zjednodušení písma ale ne na Comenii

Na Gymplu jsem také nebyl schopen přečíst písmo mnohých mých spolužáků. A to ještě nikdo o nahrazení vzorového psacího písma ani neuvažoval.

0/0
27.7.2011 16:20

referentka

...hmmmm,

osobně se mi nové písmo líbí a souhlasila bych s jeho zavedením...ale nějak nechápu, co budou děti, které se "normální" písmo neučí, ve třetí třídě s ověřováním  nového skončí, jak budou psát ve čtvrté a dál?...MŠ prohlásí, i když se nové písmo osvědčí, nebude povinné, tzn., že povinné bude to "kudrlinkové" a to děti, které jsou v současnosti zkušební králici nebudou ovládat...není to divné?neměl by si někdo ujasnit co teda lze a co nelze?

0/0
27.7.2011 9:39

Antonín, topič

Re: ...hmmmm,

To je jednoduché, když se nové písmo osvědčí, tak bude povinné až od ročníku narození dejme tomu 2005 a ti starší ať si píšou jak je napadne.

0/0
27.7.2011 9:42

referentka

Re: ...hmmmm,

...ale když si přečteš článek, tak se dozvíš, že MŠ vůbec neuvažuje, že by toto písmo bylo povinné...mám pocit, že to je zase stejná ptákovina s životností jepice sejně jako množiny, stejně jako "x" dalších ptákovin, které se ve školách na chudácích děckách zkoušeli...pak naše školství vypadá tak, jak vypadá...:-(

0/0
27.7.2011 10:11

ELAPHURUS

Re: ...hmmmm,

Správná připomínka.... Ještě bych dodal, co až toto písmo zanikne úplně jako neperspektivní a 10tileté děti se pěkně vrátí k psacímu písmu....

0/0
27.7.2011 10:08

mamina2

Re: ...hmmmm,

Proč by se k němu vracely? Už na střední píše každý jak chce, část lidí k takovému tiskacímu písmu dojde sama. Moje sestřenice ho například začala používat na medicíně, aby po sobě přečetla poznámky. Studovala v sedmdesátých letech, takže jiné než psací písmo se neučilo.

0/0
27.7.2011 11:21

venenum

Re: ...hmmmm,

některé z pokusných dětí už se k psacímu vracejí - je pro ně totiž atraktivnější (připadají si konečně dospělé, přece nebudou psát "tím písmem pro prvňáky" - mimochodem právě v tom bylo kdysi kouzlo přechodu od psacího k tiskacímu, dnes tomu bude naopak ;-D)

+1/0
1.9.2011 14:41

moebius

nechci aby se moje dítě učilo současné psací písmo

psací písmo, které mě učili ve škole, je pro mě téměř nepoužitelné - prostě škrabopis, který po sobě nepřečtu ani sám, natož někdo jiný. Proto jsem se na gymplu naučil to tiskací, hodně podobné tomu Comenia Script.

To současné psací písmo je asi velmi výhodné pro učitele, je s ním spousta práce, ne všem žákům se vede, takže se dá skvěle známkovat na stupnici od jedna do pět, žáci se kvůli němu dají skvěle buzerovat atd. Pro praktický život po škole je ale k ničemu. A tak je otázka, proč vlastně děti do školy chodí, aby měli učitelé práci nebo aby jim to pomohlo v životě?

0/0
27.7.2011 9:00

ELAPHURUS

Re: nechci aby se moje dítě učilo současné psací písmo

Neuvěřitelný názor 8-o8-o8-o bez elementární znalosti důležitosti písma např. pro jemnou motoriku, ke studiu dobových pramenů a nešťastná záměna tiskacího písma s patvary COMENIA SCRIPT....

0/0
27.7.2011 9:15

IARK - Králíček ušáček

Re: nechci aby se moje dítě učilo současné psací písmo

Nesirte tu zase ty hloupe myty, jemna motorika se procvicuje take jinak a i timto pismem, tak nefnukejte nad pismem, ktery akorad uz par let prekazi

0/0
27.7.2011 9:21

ELAPHURUS

Re: nechci aby se moje dítě učilo současné psací písmo

Zkus si psacím písmem napsat třeba slovo AKORÁT....;-D

0/0
27.7.2011 10:10

fantomas2000

Re: nechci aby se moje dítě učilo současné psací písmo

Booože ty seš chobot. Malování je taky na nic. Raděj posadit dítě k PC a dát mu corell draw aby se nemuselo namáhat. Jo a bacha na geometrii tam když se řekne narýsuj úsečku 5,2 cm tak musí mít 5,2 cm a ne 5,3 nebo 5,1 cm. Za to nás taky buzterovali dokonce i na gymplu. Jo a kružítko má na jedný straně bodec tak aby se o něj někdo nepíchnul.  Bůh ochraňuj tenhle svět aby nepřišla nějaká katastrofa která by nutila lidi vypěstovat si žrádlo sám pro sebe kreslit a rýsovat rukou žít bez elektřiny a aut. To by 99 procent vychcípalo.

0/0
27.7.2011 9:33

Antonín, topič

Re: nechci aby se moje dítě učilo současné psací písmo

Někdo tu ruší geometrii?

Plakal jste stejně, když se rušil švabach a na obchodkách krasopis?

0/0
27.7.2011 9:40

fantomas2000

Re: nechci aby se moje dítě učilo současné psací písmo

běžte s těmito názory dělat topiče takovýmu pitomci (s odpuštěním) nemá cenu cokoliv vysvětlovat. Posaďte své děti k PC aby se nemuseli namáhat naučte je vše co nejjednodušší aby nemuseli dělat něco navíc a budete mít klid. Já konec konců myslím když vidím šéfíky po kterých nikdo nic nepřečte že kdyby se zavedl krasopis a klidně i švabach nikomu by to neuškodilo. Dneska najít člověka který umí něco namalovat bez PC jen tak od ruky (od projektanta přes stavbyvedoucího po designera) je kumšt. Seberte lidem počítače a nepostaví ani kadibudku na zahradě. To je smlutné. Mým dětem nikdo nic nezjednodušuje malují velice solidně píšou solidně takže mě toto netrápí.

0/0
27.7.2011 10:10

PetrK.

Re: nechci aby se moje dítě učilo současné psací písmo

Možná by se Vaše děti vůbec nemusely učit psát, když mají všechna písmena předepsaná na klávesnici, že?

0/0
27.7.2011 10:44

Kol Ja

Re: nechci aby se moje dítě učilo současné psací písmo

doporučuji Vám si přečíst: http://cs.wikipedia.org/wiki/Comenia_Script

zvláště pak tu část: ....Zastánci nového písma jsou v diskusích zejména leváci, dyslektici a dysgrafici a jejich rodiče a lidé, kteří nespojované psací písmo již sami používají, ........ příspěvky z této názorové strany působí z hlediska pravopisu i jazykových prostředků méně gramotně než názory odpůrců nového písma. Podle téhož shrnutí zastánci písma argumentují nejčastěji jeho praktičností i pokrokovostí, odpůrci vidí v novém písmu příznak úpadku a zploštění kultury i myšlení.

0/0
27.7.2011 11:00

mamina2

Re: nechci aby se moje dítě učilo současné psací písmo

Dáváte to sem podruhé, tak vám podruhé odpovídám. Na Wikipedii si může každý dát, co ho napadne.

0/0
27.7.2011 11:27

Kol Ja

Re: nechci aby se moje dítě učilo současné psací písmo

tak taky reaguji podruhé: ....četla jste to? Nebo radši nečtete a psát je pro Vás rovněž zbytečná dřina?

0/0
27.7.2011 12:02

fantomas2000

Tiskací / psací

Tiskací už uměla dcera ještě před začátkem první třídy, ale psací ji trvalo 3/4 roku než bez problémů zvládla. Takzavaný pravolevý pohyb ruky, který je v rozvoji mozku velice důležitý byl pro ni ze začátku docela problém. Dnes bez potíží píše psacím a daleko rychleji než tiskací potažmo Comenia které taky ve škole také testovali. Sama si to zvolila protože je pro ni nejrychlejší. Kdo umí pořádně psát psacím píše daleko rychleji než nějakým paskvilem.

+1/0
27.7.2011 8:29

ELAPHURUS

Re: Tiskací / psací

Rád věřím....

0/0
27.7.2011 8:53

IARK - Králíček ušáček

Re: Tiskací / psací

V pohode, ale tiskaci ci comenia opravdu neni o rychlosti psani, to asi nepochopite, ze?

0/0
27.7.2011 9:23

fantomas2000

Re: Tiskací / psací

Co jako nepochopím? Já jsem psal že si ho sama vybrala jako nejrychlejší. To že nejdůležitější funkce psacího písma není rychlost ale rozvoj mozkových center ovládajících jemnou motoriku jsem psal. Jen navíc tvrdím že je i nejrychlejší když se to umí.

0/0
27.7.2011 9:35

Antonín, topič

Re: Tiskací / psací

Není nejrychlejší a ani být nemůže; vždyť potřebujete 2x tolik tahů, jako při tiskacím písmu.

0/0
27.7.2011 9:40

fantomas2000

Re: Tiskací / psací

cože? no to snad nemyslíte vážně. tomu se směju. prosím sám si to zkuste než budete plácat nesmysly.

0/0
27.7.2011 10:01

Kol Ja

Re: Tiskací / psací

...on to zkusit nemůže.... on totiž neumí!;-D

0/0
27.7.2011 12:05

ELAPHURUS

Re: Tiskací / psací

;-D;-D

0/0
27.7.2011 10:15

Antonín, topič

Kdo říká,

že psací - nepřerušované - písmo je rychlejší, než přerušované, nechť se podívá na nějaký stenozáznam. Těsnopis je suverénně nejrychlejší písmo a shodou okolností není nepřerušované.

0/0
27.7.2011 8:16

ELAPHURUS

Re: Kdo říká,

Těsnopis je samozřejmě rychlejší, ale rozhodně to není písmo !!!

0/0
27.7.2011 8:50

Najdete na iDNES.cz