Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Aktivisté blokující kácení na Šumavě zvou šéfa parku, chtějí dohodu

Aktivisté, kteří už týden blokují kácení stromů napadených kůrovcem u Ptačího potoka na Šumavě, poslali dopis šéfovi rezervace Janu Stráskému. Chtějí, aby je v lese navštívil a pokusil se s nimi dohodnout. Jednu návštěvu už dnes aktivisté měli, přijeli za nimi členové bavorského Spolku pro ochranu přírody.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

imp

Já nerozumím jen dvou věcem

2. Myslíte si, že kdyby měla správa parku všechny dokumenty v pořádku, že by tam ti aktivisty jen tak nechala?

Oni moc dobře ví, že konají proti zákoně ale to už v tomto státě asi vadí jen aktivistům. Zákony přece dodržují jen idioti. Je mi docela smutno z toho jak hluboko jsme klesli :(

Můj názor je takový, že by se měla sjednotit první zóna tak, aby byla zcela uzavřená a nepřerušovaná. Tuto zónu nechat v klidu žit svým životem a nic tam nedělat, tak jak je to běžné v civilizovaném světě v prvních zónách národních parků. Kůrovec tam možná sežere všechno, ale to je přece normální přírodní proces. Věřím že tam vznikne mnohem zajímavější krajina, než dnešní plantáž ;-).

V druhých zónách se dá už uvažovat o nějakých šetrných zásazích (např. loupání kůry). Možná by přicházelo v úvahu i kácení na hranicích s komerčními lesy.

No a v komerčních lesích ať si dělají majitelé v rámci zákonu cokoliv uznají za vhodné.

+1/0
23.7.2011 13:34

lolek77

Re: Já nerozumím jen dvou věcem

Když něčemu nerozumím tak do toho nekafrám.:-P

0/0
23.7.2011 15:47

ligac

Re: Já nerozumím jen dvou věcem

ačemu rozumíte vy , pravdě zleva nebo zprava, co je pravda v tomto případě

0/0
23.7.2011 19:23

tokumara

Re: Já nerozumím jen dvou věcem

R^

0/0
24.7.2011 16:12

dogi2

Prý jim tam

přivezli guláš z kůrovce a naši ekoteroristé se oblizovali až za ušima. Ale byl v biokvalitě!

0/0
23.7.2011 4:43

dogi2

Přivezli jim potraviny

v biokvalitě... Muhehe, to je to, co nežere ani náš pes, že? Jinak ekoteroristům přeji, aby ještě hodně dlouho pršelo. Ony je ty roupy přejdou. Vedení NP pak doporučuji, aby s tou ekoteroristickou sebrankou nejednali. není totiž o čem. Ať si tam vykysají do podzimu. Pak zas potáhnou do škol a v klidu se bude moci kácet dál.

0/0
23.7.2011 4:30

lolek77

Jenom jestli do škol.

Zpátky do kanclů svých nadací placených státem.;-€

0/0
23.7.2011 15:48

tokumara

Re: Jenom jestli do škol.

Konkrétně Duha není "placená státem", jen menšinově. Většinu peněz má od dárců.

0/0
24.7.2011 16:13

sir Humprey V.

s teroristama se NEVYJEDNÁVÁ

0/0
23.7.2011 1:50

Tupolánek

Seznam teroristických organizací...

1. Al Kaida‬‏

2. Ekologové

3. Památkáři

4. ...

0/0
23.7.2011 0:41

pavel.n

jak dlouho budeme poslouchat ekoteroristy ??

kolik je tam teroristů  - 10 - 15 a hlavně že je o čem kecat !!!

Naši tátové a dědové se obracejí v hrobě - co je to za hospodáře co nechá padlé a nemocné dřevo shnít v lese !!!

Lidi  - proberte se - příroda by nám měla sloužit a ne poslouchat pár zfetovaných bláznů , co nám říkají , že ejlepší je nedělat nic !!!

+2/0
22.7.2011 21:51

Zlý Pes

Tak, tak asi

Tak jo. Takové žvásty jsem musel poslouchat celý život. Tehdy o třídním boji atd. Teď o ekologii, a o jiném.

Stejný slovník, stejné myšlení, stejná výchova, stejná argumentace i ten slovosled údernosti a jasné nadřazenosti samozvaného vyvoleného pseudointelektuála.

Kapku demagogie, trošku filtrovaných informací, trošku osobní omezenosti, velké lži a velké úsilí ke splnění úkolů svých chlebodárců. Zamícháme a je z toho jedovatý koktejl.

Jenže to už mi známe, slyšeli jsme to desetkrát, stokrát. Pokaždé to sice bylo o něčem jiném, ale stále o tom stejném. Všechno ví a co neví tak se jdou poradit do svého grémia.Tam to ví určitě. Nikdo je nevolí, nikdo je nechce, všude je vyhazují, a oni stále lezou zpět a zkouší to znovu a znovu, pořád ti stejní. Chtějí řídit rozhodovat a hlavně vládnout bez voleb, oni jsou ti nej a jediní kompetentní.

Ti ostatní jen poslouchat a dobře platit. Kolik to zase určí oni.

0/0
22.7.2011 20:47

bures

občanská neposlušnost trochu jinak

Zdravím všechny ty kteří mají tu naší českou šumavu opravdu rádi . Jak sleduji diskuzi tak jsou tu opravdu lidé co to vidí raálně a bez emocí a chápou , že na takovýto experiment ( NP myslím rozsahem uzemí ) prostě nemáme (pavel 61, habr , silnej kuřák apod ) . Což    se takhle v rámci občanské neposlušnosti domluvit a na podzim v ůzemí již nadobro sežraným kůrovcem vysázet buky a jedle tak po100 jedincích .  Sehnal bych sazeničky , motyku by si vzal každý sám . Najdu pár statečných . Rovnou ale římám ne lidem a jím podobným co tam dnes dřepí aby ochránili žír pro jejich svatého brouka kůrovce .  Nejedná se o akci která by nam měla přinést publicitu (o to nestojím) ale dobrý pocit , klidnější svědomí , že něco skutečného děláme .

+2/0
22.7.2011 17:19

habr

Re: občanská neposlušnost trochu jinak

To už jsem zkoušel před několika lety (možná tak 6 i více zpět). Bez souhlasu SCHKO a  NP by se to dělat nemělo a o trampotách co byly okolo nebudu mluvit.

Ale dnes možná je jiná situace  a pokud se někdo ujme takové akce, tak určitě se k němu nějakou cestou dostane pár myšlenek které by mohl použít.

Nenazval bych to ale jako občanskou poslušnost, ale docela normální akce na pomoc přírodě.

A bycha, Hnutí Duha má své aktivisty kteří se věnují výsadbě lesů. Takže jsou schopni do toho vlézt a šířit tam svoji morovou nákazu.

kdysi tu ale fungovalo Hnutí Brontosarus - bývali to mladí nadšenci, aleprotože se o nich moc nemluví, tak asi dělají rozumné, mediálně nezajímavé, ale zřejmě lidsky prospěšné akce. Třeba je zkusit oslovit, sehnat nějaké peníze (myslím, že leckdo nějakou korunou přispěje) aby měli na telefony, a e-maily a papíry + něco na organizaci a celkem věřím, že se tím někdo začne zabývat. A nebo se do toho pustit na své triko. Osobně teď na to moc nemám sílu.

0/0
22.7.2011 21:26

lolek77

Re: občanská neposlušnost trochu jinak

Jednorázová výsadba není všechno. Každý rok se musí semenáčky obžínat a chránit proti okusu. Není to tak jednoduché jak si zelení soudruzi představují.

0/0
23.7.2011 15:51

tokumara

Re: občanská neposlušnost trochu jinak

Brontosaurus je stále aktivní.

0/0
24.7.2011 16:14

habr

Re: občanská neposlušnost trochu jinak

Mne to nedalo a zkusil jsem je vyhledat http://www.brontosaurus.cz. A na fotkách jsou mladí lidi a mají tam akci příroda. Takže zřejmě se ledačemus věnují.

Nicméně - podle mých znalostí - sazenice by měly být z uznaných porostů a vhodných do šumavských lokalit. Jedle, buk je potřeba chránit proti okusu (ve středních Čechách před lety dokonce v přírodní rezervaci zmlazení jedle a buku se oplocovalo - nenechal to úřad ochrany přírody přirozenému vývoji, tedy k sežrání jeleny - nebudu psát kde - duhoví by třeba přijeli oplocení zlikvidovat). bylo by potřeba se domluvit se správou NP či SCHKO Šumava - a když nebudou souhlasit, tak jít pomoci na jiné místo. Krajinných oblastí je u nás dost a určitě lidi kteří se nebojí mozolů a trochu práce se rádi ujmou.R^

0/0
22.7.2011 21:41

silný kuřák

Re: občanská neposlušnost trochu jinak

Snaha chvályhodná a asi bych byl pro, ale... Buk i jedle jsou druhy, které nutně potřebují ochranu mateřského porostu. Na místech, kde zůstanou pouze souše po kůrovci, zůstanou sazeničky sedět a neubrání se buřeni a z nějakého důvodu jsou zejména neoplocené jedličky prakticky zlikvidovány vytloukáním zvěří. Dál není možné provádět umělou obnovu mimo Hospodářský plán a navíc je nutno použít pouze sazenice z uznaného osiva z odpovídající oblasti. To všechno jsou věci, o nichž ti šašci nemají ani ponětí. Je mi líto...

0/0
22.7.2011 22:09

habr

Re: občanská neposlušnost trochu jinak

U nás v lesích bukové semenáčky z přirozeného náletu " sedí" na zemi i víc jak deset let. Pořád jsou jen okusovány zvěří. A když nějaký odroste, tak je to mnohokmen, který potom vyříznou jako nevhodný tvar stromu. Jedle nemá šanci skoro žádnou pokud není ze nepoškozenou oplocenkou. Ale v pralese nevadí když z okousaných buků vyrostou vícekmeny. Naopak

0/0
22.7.2011 22:46

silný kuřák

Re: občanská neposlušnost trochu jinak

Mnohokmen asi v pralese skutečně nevadí, ovšem potíž je ta, že ten jejich původní prales tímto způsobem vznikne odhadem za 2-3 tisíce let. A dnes, kdy semenáček zůstane "sedět", tak v konkurenci ostatních rostlin uhyne. O sazenici na holině ani nemluvě. Navíc kde by se tam vzaly, když dospělé buky a jedle tam prostě nejsou? Navíc semena jedle a buku jsou velmi lákavá pro zvířata a ptáky.

Jedinou cestou - pokud to bylo myšleno vážně - bylo vyhledat semenné buky a jedle, z nich uměle sbírat původní semena, uměle napěstovat ve školkách sadbu, uměle ji maloplošně vysazovat, uměle kultury ochránit, až budou životaschopné a nechat vyrůst. A až by byl zajištěna původní skladba buku, jedle a smrku, pak přestat se zásahy a doufat, že vznikne prales. Dneska je ta situace úplně příšerná, protože nikdo není schopen říci, jak na holinách zajistí ty buky a jedle. Zničili velkou část funkčního systému. Měli by být jak ve středověku vyhlášeni za zemské škůdce i s těmi jejich pošahanými "vědci".

0/0
23.7.2011 7:32

habr

Re: občanská neposlušnost trochu jinak

Něco podobného bylo kdysi vizí jednoho projektu. Jenže Šumava se nenamáhala ani odpovědět.

Našel jsem ještě několik nevládek které se mi zdají přijatelné. Čmelák .  info@cmelak.cz - pracují v Jizerských horách a snaží se obnovit prales - takže nenechávají jeho vznik jen na přírodních procesech, Beskydčan http://www.muchovice.cz/kontakt, ti se zaměřují na Beskydy,  vypadají na celkem profíky, ČSOP nicméně tam působí i Vlašín (tedy mám ten pocit), tak si myslím, že mezi nimi bude trochu potřeba hledat umírněnější ochránce. A asi kdybychom hledali, najdeme pozitivní šílence  i v regionech dalších vzácných území, jako je Křivoklátsko, Český les, Železné a Orlické hory, Jeseníky apod.

Jinými slovy lze buď vytvořit novou iniciativu pro Šumavu a nebo se přidat k těm co už mají zkušenosti. Pokud Šumava nebude mít zájem (mohou dot toho začít šílencí z Duhy a spol.) tak lze pomoci jinde, kde mají o pomoc zájem.

0/0
23.7.2011 10:27

smegmaII.

blokáda aktivistů

mezinárodní sraz dementů pod uschlými pahýlyRv

0/0
22.7.2011 17:07

log-out

Re: blokáda aktivistů

A proč ty "dementy" podporují snad všichni čeští vědci?

http://dopis.cspe.cz/index.php?lang=cz&page=signatories

Nebude ta demence s prominutním spíše někde jinde?

0/0
22.7.2011 18:21

sir Humprey V.

Re: blokáda aktivistů

NEBUDE

0/0
23.7.2011 1:54

tokumara

Re: blokáda aktivistů

Komiku. :D

0/0
24.7.2011 16:14

log-out

Re: blokáda aktivistů

A navíc, kdybyste si něco zjistil,

a) rozhodně nechrání uschlé pahýly, ale žijící stromy

b) pokácením stromu vznikne holina a obnažej se okolní stromy, takže příští rok se bude kácet vedle - současný stav lesa na šumavě je prostě neudržitelný a ty stromy nemaj na to přežít, jde jen o to, jestli je někdo skácí, nebo se nechaj přirozeně dožít

c) tam, kde už jsou jen "uschlé pahýly" krásně raší nový les. A daří se mu daleko lépe, než na vykácených holinách (kde se musí uměle obnovovat se všemy negativními důsledky z toho plynoucími: malý přírodní výběr, stejnogenerační les, nutnost dlouhodobé péče a tím daleko většího zásahu do ekosystému atd...).

0/0
22.7.2011 18:28

tokumara

Re: blokáda aktivistů

R^R^

0/0
24.7.2011 16:15

stroup

.....

Takhle vypadá "les" pár let po zásahu který by rád praktikoval i p.Stráský....: http://www.facebook.com/photo.php?fbid=178278768902820&set=pu.149520861778611&type=1&theater#!/photo.php?fbid=171734132890617&set=pu.149520861778611&type=1&theater&pid=439984&id=149520861778611

.

No a takhle pokud se les nechá přirozené obnově.....: http://www.facebook.com/photo.php?fbid=171734132890617&set=pu.149520861778611&type=1&theater&pid=439984&id=149520861778611#!/photo.php?fbid=171733742890656&set=pu.149520861778611&type=1&theater&pid=439983&id=149520861778611

.

A takových příkladů se najde mnoho, nejen na Šumavě ale i v Krušných horách, Beskydech..

0/0
22.7.2011 15:52

stroup

Re: .....

oprava.. druhý obrázek měl být tento : http://www.facebook.com/photo.php?pid=464853&id=149520861778611#!/photo.php?pid=439983&id=149520861778611&fbid=171733742890656

0/0
22.7.2011 16:00

habr

Re: .....

Ještě dej fotky hospodářských lesů do kterých naletěl brouček chráněný v I.zónách. A ukaž taky fotky jak by ta těžba tam vypadala kdyby se nemusely kácet napadené stromy kůrovcem. Potom můžeme řešit otázkuco s kůrovcem.;-D

0/0
22.7.2011 16:53

log-out

Re: .....

od toho je ochranná zóna, která má vést kolem cenných území. Efektivní přenos kůrovcové epidemie je max na vzdálenost 1km, takže stačí likvidovat kůrovce "na hranicích".

0/0
22.7.2011 18:20

habr

Re: .....

Co je to ta ochranná zóna? Já to nějak pořád nechápu. To se má okolo každého jádrového území mají vykácet všechny starší smrky které kůrovec napadá? To tedy znamená, tak kde roste jenom smrková monokultura uděláme prakticky holoseče v okruhu 1 km okolo bezzásahové zóny?

Pokud ano, tak přeci ten Ptačí potok je již mimo I.zónu (z ní byl vyjmut) tak proč se tam blokují stromy aby byly vytěženy a mohla tato ochranná zóna vzniknout. 

Já už tomu opravdu nerozumím co na té Šumavě zastánci bezzásahových území skutečně chtějí. jeden to druhý ono, jen kůrovec se raduje a s nimi těžařské společnosti, protože díky těm ochráncům mají stále co kácet tak to co jim povoluje hospodářský plán.

A děsí mne ta naivita, že kůrovec se přes 1 km ochrannou zónu nedostane. Přeletí, založí nová ohniska a než se najdou a zlikvidují, opět kus Šumavy spadne.

0/0
22.7.2011 21:50

p0rek

prostě ne.

Kdykoliv se setkám s nějakým "dílem" od zelených,tak mne bere vztek.Přírodu mám rád,ale tito profesionální revolucionáři mne opravdu berou dech.Solární elektrárny,tedy jejich dopad na mé finance,podpora pochodu neviditelných v Novém Bydžově,prostě zuřivá snaha být vidět.A pro ty,co mne chtějí napadat - topím tepelným čerpadlem,vodu hřeju solárem.

0/0
22.7.2011 15:28

Petr.Majer

Můj názor

Jenže třeba s těma solárníma elektrárnama to určitě původně nemysleli tak, jak to dopadlo. Akorát se toho chytili ty "divoký kluci z východu" (jak říkal William Cabaniss) a už to jelo....

0/0
22.7.2011 16:01

log-out

Re: prostě ne.

Trochu ale problém je, že zatímco např. obnovitelné zdroje je opravdu výmysl různejch pochybnejch aktivistů, většinou placenejch různejma zájmovejma loby (např. výrobci kolektorů apod.) - a když se zaeptáte vědců, co si myslí o jaderkách, tak je bude drtivá většina podporovat, tak tady opravdu vedení NP škodí přírodě a tydle lidi ji bráněj a velmi dobře vědí proč - a podporuje je drtivá většina českejch vědců:

http://dopis.cspe.cz/index.php?lang=cz&page=signatories

"Aktivismus" jako takovej není špatnej, jde o to, k čemu se používá či zneužívá.

0/0
22.7.2011 18:24

clara2

blbost

Starostové uvedených obcí buď neví o čem je řeč nebo jsou zkorumpovaní. Když jsem na vlastní oči viděl co dokáže těžká technika zanechat za totálně zničené lesní porosty a cesty, tak se přikláním k názoru, že je lepší nechat les sežrat kůrovcem.

0/0
22.7.2011 14:08

no-X

Re: blbost

Obojí. Když se v roce 2007 starosta Horní Plané pokoušel všemi zákonnými i nezákonnými prostředky vyštvat z pobřeží Lipna starousedlíky a byl nařčen z toho, že ho uplatila developerská firma, která tam chce postavit hotel / penzion pro zahraniční turisty, prohlásil pro televizi, že to není pravda a že se tam žádný hotel ani penzion stavět nebude. Na jaře 2008 už tam stálo tohle: http://www.portalzatec.cz/seepark-residence-lipno-pernek/ a pan starosta starostuje stále.

Tenhle přístup je stejný, jako vymítit rakovinu i za cenu vyvraždění lidstva :-P

0/0
22.7.2011 15:14

Petr.Majer

Re: blbost

Malej ekologickej dodatek k tomu seeparku tady: http://cs.wikipedia.org/wiki/Smrk_u_Jasenky

0/0
22.7.2011 16:21

Dr No

Re: blbost

Máte pravdu. Těžba udělá v lese stokrát víc škody než kůrovec (ten vlastně neškodí, ale stará se o přirozenou generační obměnu lesa).

0/0
22.7.2011 15:49

J i ř í

Jak v Německu?

Proč se nepíše o tom, jestli na německé straně řeší kůrovce tak jak chce náš NP nebo tak, jak chtějí aktivisté? Mají tam jistě více zkušeností a měli bychom to dělat stejně - brouk se přece na čáře nezastaví. Podle německé praxe bych konečně věděl, se kterou stranou mám sympatizovat.

0/0
22.7.2011 14:06

Prca

http://www.nationalpark-bayerischer-wald.de/tschechisch/index.htm

0/0
22.7.2011 14:27

log-out

Re: Jak v Německu?

Tady máš plánek zónace v Bavorském lese. Jakej tam zastávaj přístup je z toho myslím zcela jasné:

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=178278768902820&set=pu.149520861778611&type=1&theater

0/0
22.7.2011 14:31

ScoutX

Docela jim fandim.

Kácením se s kůrovcem bojovat nedá. Ostatně podívejte se na Rakouskou stranu, kde mají snad 3 km širokej vykácenej pruh lesa (samozřejmě se jim tam díky tomu odhaluje skála a bude trvat desetiletí než tam zase vůbec něco poroste. Do té doby budou mít krásnou měsíční krajinu.) A při tom to udělali proto aby kůrovec nepřelétal od nás na jejich stromy. Problém je , že kůrovec podle výzkumu uletí až 30 km. Jiná otázka je zda je nutné bránit nepůvodní dřeviny na Šumavě. Osobně si myslím, že se na Šumavě kácí příliš a především se vysazují na velkých plochách stejně staré stromy, což v konečném důsledku vede k obrovským polomovým katastrofám jako si jistě všichni pamatujeme z Tater.

0/0
22.7.2011 13:34

wrah

Re: Docela jim fandim.

Ono by stačilo vysadit co hektar pár nových stromů (toho co tam přirozeně má růst), počkat pět let, přisadit dalších pár atd. A za 15-20 let, by byly holiny porostlé různě starými stromy, protože těch prvních pár by se přirozeně šířilo po okolí. Ano, přirozený nálet je podstatný, ale když 20-30 km daleko neroste nic jiného než další smrky, tak co tam asi nalétne že?

0/0
22.7.2011 14:06

Petr.Majer

Re: Docela jim fandim.

Jenže pochop, že pro Stráskýho kámoše těžaře je les, kde je každej strom jinak starej špatnej business. Proto tohle nechtějí.

0/0
22.7.2011 14:30

log-out

Re: Docela jim fandim.

Kůrovec sice je schopen teoreticky uletět 30km, ale pouze za shody náhod (vítr, letí furt rovně atd...). Tzn. tutio vzdálenost uletí jeden brouk z tisíce. Efektivní vzdálenost, na kterou se šíří epidemie je opravdu max 1km, spíše 500m.

0/0
22.7.2011 14:29

habr

Re: Docela jim fandim.

A jak se tedy má s kůrovcem bojovat v hospodářských lesích. Ty bezzásahové ať si tam vědci zkoumají co chtějí. Jenže ten brouk neuznává naši legislativu a proto bezzásahové zóny opouští a žere na lesích které jsou určeny pro průmyslové zpracování. Bez něj se neobejdeme.

K velkému kácení na Šumavě asi tolik..

Hodně se kácí protože to jsou stromy poškozené kůrovcem. A taky, protože strom která pěstujeme pro určitý hospodářský výnos  v určitím svém fyzickém stáří ztráci na kvalitě dřeva. Třeba do dolních částí kmenu proniknou dřevokazné houby které rozloží cenné dřevo? Dolní část kmene lze využít na dýhu, někde i na rezonanční dřevo, na trámy, fošny apod., horní se rozemele do dřevotřísek a na papír, a když spodek shnije, tak je výtežnost jen v palivu asi 10 x nižší. Má se kácet  prakticky smrky od 80 let, ale dost stromů je přestárlých, hnijí. Takže necháme je shít nebo  je z hospodářských lesů odvezeme než shnijí. Ne z chráněných lokalit, tak ať se rozkládají, padají jak je libo..

0/0
22.7.2011 17:06

Klukjakbuk

Re: Docela jim fandim.

no jo,ale šumava je národní park, ne hospodářskej les. to je třeb asi uvědomit. I II. a III. zony nejsou hospodářský les.!!

0/0
25.7.2011 0:13

O.M.

Postdemokracie

Dávám postdemokracii rok, maximálně dva.

Už máte zlato, zbraně a pole?

0/0
22.7.2011 13:11

stará Blažková 05

Tam už chybí jenom Bursík.

Ne, počkat, vono ho vlastně štíplo klíště :-P

0/0
22.7.2011 13:11

Najdete na iDNES.cz