Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Aktivistům na Šumavě půjčila žena chalupu, podpořil je i herec Vacek

Velkou podporou turistů i chalupářů se chlubí ekologové z Hnutí Duha, kteří už sedm dní brání před těžaři stromy u Ptačího potoka na Šumavě. Když byli promoklí, půjčila jim svůj letní příbytek místní chalupářka. Podpořit je přijel i herec pražské Ypsilonky Petr Vacek.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

luban12

Šumavu bych nechal odborníkům

Zodpovědnost za správu lesů nesou ti,kteří k tomu byli pověřeni a mají své odborníky na lesní porosty.Proti nim jsou ochranáři,kteří za nic neodpovídají a vydávají různá neodborná hodnocení práce odborníků.Pokud nebude člověk zasahovat a pomáhat přírodě,tak brzo vznikne chaos,který se bude těžko napravovat.Jejich proklamovaná "všeobecná podpora" jim přinesla 35 tisíc.Kdo jim dává peníze na živobytí a další potřeby,aby mohli provádět svoje aktivity? Hlavně ať nikdo neříká,že taková protestní akce nestojí moc peněz a stačí jim těch 35 tisíc.;-D !!

+1/0
22.7.2011 11:07

log-out

Re: Šumavu bych nechal odborníkům

Jestli nevíte, tak správa parku se právě všech odborníků zbavila, aby mohla v pohodě dělat kroky, které ve skutečnosti neslouží ochraně přírody, ale ekonomickým zájmům: jestli nevíte, Stráský vědeckou radu parku rozpustil. MJ. právě odborníci z této rady pak pořádají takovéto akce.

A oni díky mediální loby nemají všeobecnou podporu, maj akorát všeobecnou podporu vědců:

http://dopis.cspe.cz/index.php?lang=cz&page=signatories

A kdo jim dává peníze? Nu asi pro Vás je nemyslitelné věnovat např. dva týdny dovolené něčemu něčemu prospěšnému. Pro ně je to evidentně samozřejmé....

0/0
22.7.2011 18:32

boras

zelený makovice.

Jsou to jen ekoteroristé a jestli tak moc mají rádi přírodu, tak proč jim vadí trochu deště.Ale až se počasí ještě více zhorší určitě odtáhnou.R*

+1/0
22.7.2011 10:07

Soininen

Re: zelený makovice.

Rozumíš tomu jak koza petrželi. Tady jde o opodstatněný boj. Tady nejde v žádné případě o ekoterorismus, nýbrž o šetrný přístup k přírodě a zachování přirozené rovnováhy.

0/0
22.7.2011 22:00

A/D

pro pavel.61

Že jste to Vy, torchu jsem se informoval. NENÍ pravda, že chtějí vědci nechat sežrat šumavský smrk a nechat to. To o co jim jde jsou horské smrčiny, kde roste v podstatě jen jeřáb a smrk. Kolem by měla být pufrační zona, aby kůrovec nešel na komerční lesy. Všude jinde v parku by se mělo konvenčně zasahovat a dosazovat listnáče. Pokud jsem to teda dobře pochopil.

0/0
22.7.2011 9:49

pavel.61.

Re: pro pavel.61

Díky za snahu. Mám tomu rozumět tak, že se vyhlásí první zona a v ní se na okraji okamžitě vykácí 0,5 až 1km pruh aby se kůrovec nerozšiřoval do hospodářských lesů? Ale o tom se v dopise AV nepíše. I Vlašín uznává nutnost kácení v hospodářských lesích. Jen ovšem nechce broučkům domluvit aby tam nelezli. Zato nadávat těžařum to jo. Nechci být demagog a mohu uznat pralesotvorný význam kůrovce. Nejsem odborník. Jen se mi zatím  nezdá, že je to to nejvědečtější co nám mohli vědci nabídnout.

0/0
22.7.2011 9:58

A/D

netušim,

ale chápu to tak, že absolutně bezzásahová první zona, kolem pufrační pásmo (a to nevim jak by vypadalo-já osobně bych vykácel smrk a vysázel listnáč) a zbytek kácet pokud je to nutné a za vykácené sázet dřeviny, které tam patří.

0/0
22.7.2011 10:05

habr

Re: netušim,

Pokud bude okolo bezzásahové plochy třeba kilometrový okruh , tak máte vedle obrovskou holinu proti které ekologové brojí. než vše vysází a vyroste a by to tvořilo nějakou nárazníkovou hranici, uplyne řádově 30 - 50 let. přestože kůrovec je malinký brouk  aneumí moc létak, tak pro svoji velikost dobře přenášen větrem. proto lehce se přenese přes vykácený okruh a bude ve svém množení pokračovat dál a opět budou v těchto lesích hospodářských pokračovat težby kalamitního dřeva. Kůrovci je jedno kam poletí - ucítí zavadlé dřevo (nemocný, pokácený strom) a letí.

Proboha co si pořád vymýšlíte za teorie jak bude brouček respektovat přání ekologů - naučte se pořádně jak žije, jak reaguje na životní podmínky.  To co se tu hlásí je jako když oministi chtěli ovládat počasí. je to mimo reálný svět - jen to bude trvat než toto vědci svým pozorováním potvrdí. Stačí zajít za starými lesníky kteří pamatují hospodaření u hrabat.

Fakt marná diskuse s převědčenými teroretiky.

0/0
22.7.2011 10:14

A/D

a co byste navrhoval?

Vykácet sakumrásk všechne smrk na šumavě, aby neměl kůrovec co žrát, včetně první zony? to by pak ale nebylo co chránit, víme?

0/0
22.7.2011 10:16

habr

Re: a co byste navrhoval?

Ne vžádném případě nekácet všechen smrk. Ale vykácet co nejrychleji smrky které jsou napadené kůrovce, zničit jejich populaci oloupáním a to buď přímo na místě nebo na pilách. a dostat tak kůrovce na běžný populační stav kdy les zbavuje nemocných smrků a uvolňuje tak prostor jiným dřevinám i bylinám v podrostu světlin, protože při běžném počtu zdravé stromy nepoškodí. Zůstanou zdravé smrky, budou i smrkové souše, kotlíkové plochy pro zmlazení nových dřevin a zůstane prostor i pro četné druhy lesa.

Ve stavu jaký te´d kůrovec je je velká pravděpodobnost, že ty smrky zničí sám (starší, mladé zůstanou, ty nenapadá jen tem menší lýkožrout), protože je ho moc a ničí i zdravé stromy.

je to jen o rovnováze, a protože člověk jí narušil, měl by po určitou dobu ji pomáhat aby se vrátila do své samoregulace. Pomáhat jak kácením kde je to nutné, tak i ponechání stromů ze k´terých brouk již vyletěl i dosíjí. Je to tak moc daleko od selského pohledu na proměnu Šumavy ve stabilní lesy v průběhu

0/0
22.7.2011 10:27

log-out

Re: a co byste navrhoval?

Todle se na šumavě praktikuje jak dlouho (není tam jen bezzásahová zóna) a kůrovci je to šumák. Složení lesa na šumavě prostě nemá smysl odolat.

Chcete tvrdit, že tomu rozumíte lépe, než česká (a i zahraniční) vědecká elita? Pokud ne, tak proč tady rozvíjíte teorie, které prostě neodpovídají jak současnému vědeckému poznání (viz majoritní podpora vědců bezzásahovosti), tak i praxi (viz Bavorský les). A pokud ano, nepřijdete Vám to trochu namyšlené?

0/0
22.7.2011 18:53

log-out

Re: a co byste navrhoval?

oprava: nemá schopnost odolat. Tzn. v nedlouhém časovém horizontu podlehne kůrovci, popř. dalším negativním vlivům s ním souvisejícím (např. po kácení větru).

0/0
22.7.2011 18:57

A/D

Re: netušim,

kůrovec má určitý dolet. plácnu 80% se dostane na kilometr, jo, když ho chytne vítr uletí i desítky kilometrů, ale bude jich čím dál míň s přibývající vzdáleností.

0/0
22.7.2011 10:18

habr

Re: netušim,

Tam napadne nemocné stromy a bude se muset znovu těžit nad rámec norem.  Než se ale tyto ohniska zjistí, zase se namnoží. To už u nás několkrát proběhlo, ale jsou to hospodářské lesy, tak se to stačí během dvou tří let potlačit bez výrazných holin.

0/0
22.7.2011 10:30

A/D

taky nejsem odborník

ale odborníkům věřím. Komu taky jinému, podnikatelům? politikům? lesákům, kterým jde akorát o dřevo a monokulturu? já bych prostě věřil lidem, kteří studují vztahy v přírodě-ekologům. A neplést s hnutím DUHA. To, že je nějaké sjednocení v konceptech ekologů a aktivistů neznamená, že ekologové souhlasí s aktivisty ve všem a naopak.

0/0
22.7.2011 10:09

pavel.61.

Re: taky nejsem odborník

znáte ekologa (ted myslím vědce), který je proti kácení? (omezování i v 1. zone?)

0/0
22.7.2011 10:19

A/D

nechci kecat ale

pokud vím, všichni jsou proti kácení v první zoně a pro kácení na správných místech v zonách ostatních. Dal bych Vám kontakty s kým si o tom promluvit, když Vy radši diskutujete:). Já tu plácám hovadiny, svoje názory odvozené z informací co vím. Nějak jsem je pochopil, něco si odvodil. Ale nemůžete mne chápat jako mluvčího vědců, to je blbost. Trochu mě děsí, že to tak může vypadat, nikomu nechci podsouvat své názory. To o co se snažím je, aby lidi nedali na politiky, podnikatele a spol a informovali se o koncepcích a faktech vzešlých z vědecké sféry. pak ať si na to udělají vlastní názor. Já osobně vědcům věřím, komu jinému. Možná nemají pravdu, ale komu jinému věřit než odborníkům?

0/0
22.7.2011 10:29

pavel.61.

Re: nechci kecat ale

souhlasím , vědec by měl mít objektivně v tomto okamžiku názor nejbližší skutečnosti. Pakliže do toho zatáhne veřejnost (viz dopis AV) měl by ji i vysvětlit srozumitelně o co mu jde. (ten dopis to neříká)

0/0
22.7.2011 12:40

log-out

Re: nechci kecat ale

Ale vědci už několikrát jasně vyjádřili názor. Problém je, že média platí někdo jiný a tak se do médií ty názory nedostanou, nebo max jako zmíňka. Např.:

http://dopis.cspe.cz/index.php?lang=cz&page=signatories

0/0
22.7.2011 18:35

habr

Re: taky nejsem odborník

Lesáci jsou tři druhy. Těžaři, myslivci a pěstitelé. poslouchejte pěstitele.

Věřit těm co studují procesy v přírodě je odvážné. Každý si sleduje převážně svůj obor, uzce se specializuje apod. někdy si třeba zajděte na botanickou konferenci, entomologickou, geologickou, ornitologickou apod, a uvidíte jaké jsou názorové rozdíly a přitom všichni volají po rovnováze v přírodě.

Až si to vše projdete (chce to pár let se mezi nimi pohybovat, tak pokud máte trochu selského rozumu si vše dáte dohromady a najdete mezi nimi zlatou střední cestu. A ta te´d na Šumavě schází.

Mizím  od PC

0/0
22.7.2011 10:19

log-out

Re: taky nejsem odborník

Problém v Té vaší teorii je v tom, že tady na tom se shodnou prakticki všichni vědci. Todle není tak, že ten vědec říká todle a támdleten tamto a nemohou se shodnout. Stráský nevyhodil půl vědecké rady parku, která s ním nesouhlasila, on musel vyhodit celou.

Jedinej, kdo se stráským z vědců trochu souhlasí jsou lesohospodáři ze staré školy, což jsou v podstatě pěstitelé dřeva. A stejně jako se nehodí na horské louky aplikovat metody na pěstování kukuřice, tak se do NP nehodí metody

na pšstování dřeva. Všichni ostatní vědci jsou proti:

http://dopis.cspe.cz/index.php?lang=cz&page=signatories

0/0
22.7.2011 18:38

Sprintujici.stonozka

Lidem bez stálého příjmu?

0/0
22.7.2011 8:52

pavel.61.

Re: Lidem bez stálého příjmu?

studenti, to je OK. Co je špatně je, že tomu od mládí věří a pokud z nich nebudou vědci větší než věřící, bude to snima k nevydržení až vyrostou a zaujmou důleýité pozice. Viz mladí revolucionáři ze 68 ve vedení EU.

0/0
22.7.2011 9:01

Sprintujici.stonozka

Re: Lidem bez stálého příjmu?

jj

0/0
22.7.2011 10:11

Amanita phalloides erectus

***

Pokud se na ten spor podíváte z nadhledu. Tak je úplně bezvýznamný. Pinožení mravenců.

0/0
22.7.2011 8:36

silný kuřák

Re: ***

Pokud je ten nadhled dostatečně z výšky, pak jistě...... Z takového Marsu je to prkotina.

0/0
22.7.2011 8:45

pavel.61.

Re: ***

žije a pracuje tam několik tisíc lidí, Voda ze Šumavy je bezvýznamná?

0/0
22.7.2011 9:02

Amanita phalloides erectus

Re: ***

z hlediska vesmíru ano.

0/0
22.7.2011 9:21

pavel.61.

Re: ***

domnívám se, že pokud žijeme měli bychom se nejvíce zajímat o své nejblížší okolí (odpaky, vysoké stromy v zástavě) pak širší okolí a nakonec se start o pralesy. "Ekologové" se starají o celosvětové CO2 a Tuvalu a už je nezajíma topení Bursíkovýma briketama (krabice od mléka nacpana hořlavým odpadem)

0/0
22.7.2011 9:30

silný kuřák

Už mě nebaví

sledovat partu arogantních amatérů, kteří vzývají kůrovce jako nějaká pošahaná sekta. Mohl by mi nějaký jejich zastánce vysvětlit, jak do smrkových monokultur přirozeně dostanete jedli a buk, které byly ve skladbě porostů původní? Viděli jste někdy bukvici nebo jedlové semínko? A odkud se tam vezmou, když tam žádné takové stromy nejsou? Dosáhnete akorát toho, že ty plochy zabuření a udělají drn, přes který se nezmladí ani ten smrk. Šašci mizerný.......

+1/0
22.7.2011 8:09

A/D

to se neptejte tady

ale zeptejte se těch povolaných..... Rádi Vám tio jsitě vysvětlí.

0/0
22.7.2011 8:19

habr

Re: Už mě nebaví

Od zelených aktivistů to nečekej. Ale tato semena roznáší hlodavci, ptáci, veverky atd. Například buk je údajně poslední dřevinou která sama do střední Evropy došla. Jenže to trvalo tisíce let. Takže než se promění smrčiny v místech kde kdysi byla původní jedlosmrková bučina bude to trvat přirozenou cestu několik století. Ale nikdo to neví přesně, musí se to proto vědeckým pozorováním ověřit.

Kdo si pamatuje meliorace v zemědělské krajině, kdy staří usedlící říkali aby se melioracev určité lokalitě nedělali, tak tehdejší vědci aplánovači je poslali kamsi. A po několik desítkách letech vědci zas vypracovali studie, že meliorace nejsou vhodné v každé lokalitě.

Berte to s úsměvem - já mám už doma loď a vaky na situaci až holin z hospodářských lesích zničených nálety kůrovců z bezzásahových zón stačil při povodních uplavat. Na hospodářské lesy II. a další zóny zelení nemohou, jen budou koukat jak půdu ničí těžká technika. A dokud budete kalamitní stav kůrovce, stále bude vylétat do lesů.

0/0
22.7.2011 8:31

silný kuřák

Re: Už mě nebaví

Tohle nejde brát s úsměvem.....Staletí je malá míra. Jak buk tak jedle potřebuje v mládí ochranu mateřského porostu, takže je nemyslitelné, aby rostly na holině či pod suchými stromy. Tenhle experiment se Šumavou je jen trapným kamínkem do mozaiky nepodařených experimentů, čas od času pořádaných fanatiky. Jenom doufám, že se někdo bude za tento stav zodpovídat.

0/0
22.7.2011 8:42

pavel.61.

Re: Už mě nebaví

Obávám se že se nebude zodpovídat nikdo. Jednak je tu "široká podpora veřejnosti" a ... Vemte si historii. Hitler dobře věděl jak důležitá jsou referenda. Socialistické totalitní systémy "širokou podporu veřejnosti" milují. I ten Vaš si běhá po svobodě. Politická ekologie dopadne podobně. Prožil jsem většinu života v söcialismu a komunisti mě vycvičili v kritickém náhledu, neb jsem jim v mládí také uvěřil- propaganda je na dítě mocná zbraň . (naštěstí jsem dostal rozum dřív než možnost někomu uškodit).

0/0
22.7.2011 8:58

habr

Re: Už mě nebaví

Na rozdíl od aktivistů se veřejnost která chce aby se na Šumavě přestal vědecky množit kůrovec který zasahuje a těžce poškozuje nevědecké regiony nedokáže projevit třeba, nedokáže dojet na Šumavuu aby orgazinovaně oddělila aktivistické hlídky od těžařů atd.

Většina není ochotna vstoupit do přímé diskuse s aktivisty, protože i zde je vidět hodně demagogiee - zejména v tom, že vidí jen bod - bezzásahové zóny, neumí přehlédnout celou Šumyvu s vidět skutečné škody které kůrovcem na Šumavě vznikají - zejména snížená protipovodňový funkce lesů vykácených po náletu kůrovce, vzniku epříznivého mikroklimatu pro lesní sazeníce na obrovských holinách po vykácených kalamitních stromech apod.

nechce vstoupit, protože neumí diskutovat s demagogisty. Tak kde není vůle druhému naslouchat, je nesmírně těžké cokoliv říkat - známe z rozhádanýcm manželství.

Výsledkem bude poškozená Šumava a hlášky aktivistů, že těžaři a lobbysté se napakovali na kůrovcových stromech. Byl čas těm škodám zabránit.

0/0
22.7.2011 9:13

pavel.61.

Re: Už mě nebaví

matoucí je, že se do demagogie pustili vědci z ČB. I uzce zaměřený biolog by měl při svém vzdělání mít větší rozhled a nadhled.  Žijeme ve společnosti v kulturní krajině a ne v tajze.

0/0
22.7.2011 9:43

habr

Re: Už mě nebaví

Máte pravdu - nemá. A ne jenom entomolog, ale i další biologické profese. proto se domnívám, že lidí které můžeme skutečně nazvat "ekology" v rozsahu významu tohoto termínu je v Čechách velmi málo. Jeden člověk mne to vysvětloval jako tok energií - když někde něco vezmu, na druhé straně to někde musím nějak dodat nebo to bude scházet. například úroda na polích - sklidím - odčerpám živiny z půdy. Dodám je chemicky a nebo organickými látkami. Jenže jako lidi svoje organické látky posíláme  mimo oběh živin, nebo se zničíme jedy (kaly z čistíren).

Kdyby byli vědci co k čemu, tak využijí historickou příležitost a to na části ploch skutečně bezzásahový režim (ty už mají) na druhé části šetrné zásahy doplněné dotacemi lidské činnosti na druhévé rozmanitosti nepůvodních lesů na Šumavě. třeba dosíjí, dosazením, ochranou cenných dřevin před okusem apod.

Měly by pro svá pozorování dvě metody, mohli by sledovat, porovnávat  apod. A omezily by stav kůrovce na přijatelnou hladinu

0/0
22.7.2011 9:54

pavel.61.

Re: Už mě nebaví

R^ .

Trošku bokem: Přesto, že skutečný svět je o něco lepší než se tvrdí a ŽP se globálně zlepšuje mám časté pochyby plynoucí z neznalosti. Např půda. Tvořila se spoustu let a ted na ni intenzivně hospodaříme. Stačí dodávat průmyslová hnojiva aby si udržela úrodnost? (hydroponie sice jsou jakousi zárukou ale co když má půda nějakou "biologickou" pamět) . Jka to vidíte?

0/0
22.7.2011 10:16

log-out

Re: Už mě nebaví

Ale ono se v Bavorském lese už vesele třicet let v bezzásahovém režimu hospodaří a s výbornými výsledky. Jen to vedení parku nechce vidět. Naopak zásahový režim je na většině části Šumavy (nebo tam do nedávné doby byl) a jak to tam vypadá.

Ty studie prostě už dávno jsou a proto je drtivá většina vědců proti kácení (a i zahraničních, viz např. dopis min. životního prostředí tuším z roku 2008, nebo zpráva ICUNu k šumavě).Jen je prostě politici (a i média - kdy naposled bylo v mladé frontě vyjádření nějakého vědce k tématu) ignorují, protože se jim to nehodí do krámu.

0/0
22.7.2011 18:49

log-out

Re: Už mě nebaví

Ano, do té "demagogie" se pustili i vědci, nejen z ČR, i z Akademie věd, z ICUNu (mezinárodní organizace zastřešujícící národní parky), dalších cca deset oborových vědeckých institucí a hromada vědců z ČR i ze zahraničí.

Nepřipadáte si trochu jak z toho vtipu: "všichni jsou blázni, jen já jsem beruška?"

0/0
22.7.2011 18:55

log-out

Re: Už mě nebaví

Ehm... to je krásné, jak jsou tady všichni odborníci na přirozený vývoj lesa a na ekologii. Nechcete to jít všem těm vědcům na univerzitu vysvětlit?

Srovnávat to s melioracemi jaksi nemá smysl, protože cílem meliorací bylo odvodnění a to se nepovedlo, protože to mělo úplně nesouvisející vedlejší účinky. Jaké vedlejší účinky bude mít nekácení stromů?  Navíc dost pochybuju, že budování meliorací bylo podložené nějakými vědeckými studiemi, tenkrát bylo zadání vysušte to, a na nějakou ekologii pes kašlal. Takže to byl přesně opačný případ: lidé chtěli přírodu řídit a na ekologii kašlali, naopak dneska už lidé přišli na to, že řídit nejde a je leopší jio nechat, ať si to udělá po svém.

Takže je to úplně naopak, než tvrdíte: ta sorta lidí, co říká kácet jsou přesně lidé toho typu, kteří tenkrát vesele budovali meliorace: lidé, kteří si myslí, že jsou chytřejší, než příroda a že poroučí větru, dešti a kůrovci.

0/0
22.7.2011 18:44

bures

na pomoc kůrovci přijel i herec VACEK

Na pomoc v ochraně žíru pro kůrovce přijel i PRAŽSKÝ herec Vacek . Pozor na pár facek . Přítomným vypráví;-O veselé historky z natáčení . Škoda že nejdou chránit ty sežrané tísice hektarů lesa;-( resp ty nové pralesní rostliny . Oni tam totiž nejsou a nebudou, kde by se vzali? . Neveřím tomu , že tito vyznavači kultu brouka lýkožrouta neví , že bez lidské pomoci v jejich dnes mrtvých suchých lesích žádný buk natož jedle nevyroste . Kdyby toto přiznali museli by třeba pracovat a tak rádi zas přírodu nemají . Národní park v tomto rozsahu je pro naši malou zemi neúnosný !!.

+1/0
22.7.2011 7:57

pavel.61.

Re: na pomoc kůrovci přijel i herec VACEK

NP byl vyhlášen v monokultuře což samo o sobě není zrovna chytré a vyhlášené nezasahování na tak velkém území (v "dopise AV" se vztahuje k uzemí ČR) je  přímo blbé až trestné

+1/0
22.7.2011 8:14

wandall

Další komediant, kterýmu už divadlo nevoní

a chce se dostat prošlapanou cestičkou (viz Kuchtová ad.) do parlamentu! V Praze na ně není vidět, tak pražský naplaveniny chtějí poučovat vidláky, kteří jsou spjatý s přírodou celej život!

+1/0
22.7.2011 7:51

pavel.61.

tak když už i herci jsou vědci

to musíme teda nechat Šumavu sežrat celou, to se nedá nic dělat, věda je věda

+1/0
22.7.2011 7:30

A/D

považoval jsem Vás za fér chlapa

ale zklamal jste mne, že zklouzáváte k demagogickým výrokům a řečnickým kličkám, jako je toto.

0/0
22.7.2011 7:45

pavel.61.

Re: považoval jsem Vás za fér chlapa

no abych si nerýpl. Kdýž vědci neodpovídají a odborný problém "řeší" kde kdo a čím známější tím větší "pravda"

+1/0
22.7.2011 7:50

bures

Re: považoval jsem Vás za fér chlapa

nedejte se pane , máte sakra dobré argumenty a hlavě problému narozdíl od druhé strany rozumíteR^ .

0/0
22.7.2011 8:00

pavel.61.

Re: považoval jsem Vás za fér chlapa

díky ale já nerozeznám hrušku od jedle. Co mně vadí je zelená ideologie. Vyhozené prostředky využitelné lépe. Hloupost lidí, kteří v dobrém úmyslu (a tomu věřím, že nechtějí škodit) páchají nedobro a přírodě škodí. Po rudém nebezpečí nastupuje zelené a to mě děsí.

0/0
22.7.2011 8:06

habr

Re: považoval jsem Vás za fér chlapa

Klídek - vše dopadne dobře.  V bezzásahových zónách kůrovec udělá to co musí, v hospodářských lesí vše dorazí težební společnosti, protože budou muset udělat to co jim kůrovec zajistil vykácet obrovské plochy poškozených stromů místo obvyklých malýc mýtina do 0,5 ha - jak nakazuje zákon.  A lidi v povodí Vltavy a Labe mohou začít stavět a zvyšovat protipovodňové zábrany.

Aktivisté si silně pletou přirozenou populaci v horských smrčinách, kde kůrovec napadá především oslabené stromy (zdravý strom se dokáže menšímu náletu ubránit) a tím pomáhá přirozené obnově takových lesů, s kalamitní populací kůrovce, který dokáže zlikvidovat i silné zdravé stromy, protože jeho obranné možnosti mají svoje meze. Nicméně tam v těch lesích budou mlaziny - pokud je v půdě dostatek semen a v podrostech již rostou malé nálety.

Ale tam, majitelé hospodářských lesů musí vytěžit budou obrovské plochy, než se zajistí sazenice (3 roky než se vyrobí), negativně se změní mikroklima těch lokalit. A zelení budou in

0/0
22.7.2011 8:22

Najdete na iDNES.cz