Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Diskuze

Kůrovec vyhrává bitvu o Šumavu, zdecimovaný les je vidět i z letadla

Kůrovec zatím vyhrává boj o smrky v šumavském národním parku. Pruhy lesa, které brouk zdecimoval, jsou už vidět i z letadla. Za poslední čtyři roky už v rezervaci uschlo 2,7 milionu stromů. Kůrovcová kalamita neustupuje a navíc odrazuje turisty.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
P

petrv-tec

21. 7. 2011 10:46
Neobjektivní článek, ignorace

Dobrý den, jako přírodovědec považuji článek za neseriózní a diletantský. Proč v něm nejsou obsaženy vyváženě reakce obou stran šumavského sporu? Článek vyznívá výrazně ve prospěch pana Stráského a spol. Přitom se nabízí zjevné kritické otázky: Je úbytek turistů způsoben skutečně kůrovcem? Důvodů může být a pravděpodobně je, mnohem více a jádro úbytku turistů je asi jinde. Je ztráta prosperity šumavských penzionů způsobena přemnožením kůrovce či je možno se zamyslet nad jednodušším a logičtějším důvodem kromě jiného - totiž přemnožení podnikatelů v oblasti ubytovacích služeb na Šumavě? Je pohled z helikoptéry manipulativně zorganizovaný vedením NP Šumava dostatečný? Při hloubavějším pohledu "na zemi" by bylo možno spatřit mnohem více o tom jak kalamita probíhá a také jak příroda sama v jádrových částech parku na kůrovcovou kalamitu reaguje a zadarmo. Proč jsou ignorovány názory odborníků - vědců? Proč autor tohoto článku nešel objektivně více do hloubky?

0 0
možnosti
PDC

Pierre de Croissant

21. 7. 2011 11:34
Re: Neobjektivní článek, ignorace

úbyttek turistů a další není otázka pro přírodovědce. Co jako přírodovědec odborně zpochybnujete? Jako přírodovědec mohu podotknout

1. Samovolně vyrostlý les nebude odpovídat složením původnímu lesu z doby před působením člověka,

2. obnova původního složení lesa samovolnou cestou potrvá staletí až tisícíletí.

3.  kůrovec se přemnožil v umělém ekosystému, zásah je proto oprávněný.

4. nelze srovnávat německou Šumavu na JIŽNÍCH svazích s českou na SEVERNÍCH svazích.

0 0
možnosti
RP

radim36

21. 7. 2011 7:30
NP jako líhniště kůrovce.

Každopádně dokud je kůrovec uvnitř NP, může se žvanit a nic nedělat do aleluja. Jak se ale kůrovec díky tomu nepořádku v Parku dostane mimo NP do soukromých lesních produkčních porostů, budou následovat automaticky požadavky na náhradu škody. A pokud stát nevyhoví, tak i soudní žaloby vlastníků produkčních lesů na stát. To pak už bude jiné tóčo. A to už bude pozdě, nesmyslný šumavský experiment nás bude stát miliardy.

A kůrovec už je takových 500 metrů od hranic parku, a 400 - 500 metrů je doletová vzdálenost kůrovce. A to v bezvětří, pokud jsou "příznivé" vzdušné proudy, je dolet zrojeného kůrovce přirozeně větší.

0 0
možnosti
A

A/D

21. 7. 2011 7:58
Re: NP jako líhniště kůrovce.

prokažte že váš strom sežral kůrovec pocházející z np šumava.... jak ho poznáte, má modrofialový zadeček?

0 0
možnosti
JZ

lapac

21. 7. 2011 2:12
Kurovec vyhrava bitvu....

.....takovych, kteri vyhravali bitvy uz bylo - Zizka, Napoleon, Hitler, valky ale stejne prohrali, stejne jako kurovec valku proti prirode taky nakonec prohraje, jako ostatne vsichni, kteri proti ni bojuji. Cela zalezitost je navysost smesna: valka kurovec vs. priroda!!! K popukani.

0 0
možnosti

Dr No

20. 7. 2011 22:54
Na pátém obrázku je vidět

že největší spoušť v lese nedělá kůrovec, ale ti co rozjezdí lesní půdu těžkou technikou. To, co se nazývá kalamitou je přirozená obnova lesního porostu, která funguje stovky milionů let. Kde se bere ta drzost lidí, kteří mají praktické zkušenosti sotva s jednou generací lesního porostu, tvrdit, že oni to vyřeší líp než příroda ...

0 0
možnosti
RP

radim36

20. 7. 2011 22:52
Mě by zajímalo, jak si ti stolní odborníci na dřevo

ošlehaní větry kancelářských ventilátorů představují, že by někdo mohl na těžbě kůrovcového dřeva vydělávat.

Když u nás na severní Moravě byla před pár lety kůrovcová kalamita, mimochodem zlikvidovaná za půl roku, tak prakticky všechno dřevo, které museli majitelé ze svých lesů vytěžit, šlo do palivového dřeva, díky přebytku nabídky prodávaného kubík tak za pětistovku. místo aby ho prodávali jako kvalitní dřevo tak za 5 tisíc. A pokud to byly nějaké skutečně silné stromy, které byly přebrány a použity na řezivo, tak výsledné řezivo bylo tak třetijakostní. Kůrovcové dřevo má totiž obrovsky kolísavou kvalitu, občas to je dřevo napadené houbami a měkké jak balza nebo houbami minimálně promodralé, občas díky tomu, jak smrk bojuje s broukem a s naží se ho utopit v pryskyřici je to dřevo prosmolené podobně jako borovice. Vždy je na tom dřevě  poznat, že vysychalo nastojato. Hodí se tak maximálně na výrobu europalet, bednění a podobných nenáročných věcí.

0 0
možnosti
MB

kuttna

21. 7. 2011 0:38
Re: Mě by zajímalo, jak si ti stolní odborníci na dřevo

Vydělat se na tom samozřejmě dá - chce to ale do celého "podniku" nějak dostat státní peníze. Víte třeba, co bude stát umělé zalesňování holých plání?

0 0
možnosti
P

petrwatzek

20. 7. 2011 22:26
já tam byl.

Neletěl jsem vrtulníkem, šel jsem po svých. V lokalitě Ptačí potok a Ztracený je hodně uschlých stromů. To je to, co ukazuje Stráský novinářům z letadla. Co z letadla není vidět, je bujný porost mladých stromků, které vyrůstají mezi stromy mrtvými. Kůrovec je jen záminka k vykradení parku. Rozhovor s dřevorubcem: "Kluci, co blbnete?Nechaj vás  vycukat a za tři roky si to dřevo odvezou. Proč myslíte, že řežeme klády na dýlku 4,1? Aby se daly naložit na kamion. Jeden strom je kubík dřeva v ceně 2000 Kč, rezonanční dřevo 35 000 Kč. Víte, kolik tu těch stromů je? Nebuďte blbí..."

Jinak část lesa je opravdu umělá monokultura, ale jsou tam i -nejcennější- části přirozené horské a podmáčené smrčiny. Viz Ptačí potok.  Zasahovat v nárazníkovém pásu mezi parkem a hospodářským lese - ano. Kácet v bezzásahových zónách - nesmysl a lumpárna. Úbytek turistů? Já potkával davy jak na V8claváku. Tak nevím.

1 0
možnosti
RP

radim36

20. 7. 2011 23:09
Re: já tam byl.

Ty šumavské kmeny zničené kůrovcem potom rozprodají po malých pilách po celé republice , případně na pily i do zahraničí. Velké pily kůrovcové dřevo ze Šumavy nechtějí pomalu ani zadarmo, protože každý kmen je jiný. Na rozdíl od dřeva z normálního lesa, kde mají všechny kmeny stejnou kvalitu, takže jim stačí jen nadstavit katr a jedou.

Takového řeziva tady z místní pily z kůrovcového dřeva, beztak dovezeného přes půlku republiky ze Šumavy, mám doma skoro dva kubíky.  Bylo levnější o cca třetinu, jestli si dobře pamatuji. A taky ho budu muset přebrat, pouze tak třetinu budu moct normálně použít na baráku.  Zbytek je pochybný, buď na smrk hodně měkké a promodralé  dřevo, nebo naopak hodně prosmolené, tvrdé a těžké.:-/

0 0
možnosti
JK

Norkey

20. 7. 2011 21:29
...

Nápad nechat les přirozenému vývoji je sice zajímavý, ale nefunguje. Je na to potřeba jít tak, jako naši předci. Vykácet do posledního napadeného stromu a postupně les obnovovat. Spolehlivější řešení prostě neexistuje.

1 0
možnosti
FK

Franta Křižík

20. 7. 2011 21:33
Re: ...

... tak pravil vsevedouci Buh !

0 0
možnosti
DR

.coinneach.

20. 7. 2011 21:13
sukcese

Procesu opakovaného narušování ekosystému vnějším faktorem se říká cyklická exogenní (allogenní) sukcese, nejedná se o nic jiného než přirozený proces, kterým se příroda vyvarovává dominanci nějakého druhu.

Copak je někdo skutečně tak pitomý a myslí si, že v oblastech, kde nezasáhne člověk se ekosystém zhroutí? Takže neobhospodařovaná část tajgy na Sibiři by musela být již jenom planina! To, co se nyní děje v NP Šumava je popíráním principu chování k národním parkům, jakožto oblastem, jež se mají nechat přirozenému sukcesnímu vývoji, a to, že skupina neodborníků usoudila, že tento přirozený proces je lidským očím neestetický, je smutnou ukázkou průsaku neodborníků do ryze expertních záležitostí.

0 0
možnosti
1(O

1907 (FK Opava)

20. 7. 2011 21:30
Re: sukcese

Nj, blbci se raději dívají na zelené stromy. Inu, blbci...

0 0
možnosti
K

kocy

20. 7. 2011 21:12
Rumuni se prý oháněli pracovníma smlouvama.....

0 0
možnosti
K

kocy

20. 7. 2011 21:09
Přibližte si v Googlu mapu Šumavy a uvidíte ten rozdíl.

Německá strana šumavy byla taky postižena Kyrilem, ale ani stopy po těžbě. Na naší straně kolem toho poledníku je vidět pravidelné pruhy těžby.Všude na naší straně ŠUMAVY jsou spíš políčka lesů mezi pasekami. To se na německé straně nevidí.

0 0
možnosti
M

MatyEU

21. 7. 2011 9:47
Re: Přibližte si v Googlu mapu Šumavy a uvidíte ten rozdíl.

Pravda. Kdyby se po Kyrillu nenechala kůrovci taková hostina, tak by k tomu vůbec nedošlo. Dnes jsou suché lesy obklopeny holinami a pak až začínají lesy jak je známe - zelené. Kůrovec nemá diplom z ekologie, tak asi chudák ani neví, že má sežrat jen to co chceme a v takovém množství, aby se nezastavila přirozená obnova. Šumavská kalamita se musí zastavit a jestli se nezastaví na Šumavě (v NP), tak se zastaví až za hranicemi NP - kolem suchého národního parku pak budou holiny takového rozsahu, že to bude mít katastrofický vliv na místní biosféru i hydrosféru a geosféru.

K tomu bychom to také všichni (co platíme daně) řádně zaplatili. Letos je to "povodňová stovka" měsíčně, příští rok by to mohla být "kůrovcová pětistovka". Škody, které by stát musel uhradit vlastníkům hospodářských lesů kolem NP by byly v desítkách miliard! Takto se u nás šetří...

K současné situaci vůbec nemělo dojít, ale bohužel došlo. Ti co jsou za to odpovědní žádnou odpovědnost bohužel nenesou. Prostě české řešení

0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajině nastává „nejtemnější hodina“. Začíná mluvit o jednání s Rusy

3. května 2024

Premium Ukrajinské armádě se stále nedaří stabilizovat situaci na frontě a nálada v Kyjevě je čím dál...

Lidé po celém Česku si mohli užít polární záři, nejsilnější za dvě desetiletí

9. května 2024  12:33,  aktualizováno  11.5

Kvůli mimořádně silné eruptivní aktivitě Slunce je v posledních dnech v Česku vidět polární záři –...

Téma klimatických změn už tolik netáhne, voliči v Evropě se víc bojí migrace

11. května 2024

Premium Za čtyři týdny budou evropští voliči vybírat 720 poslanců nového europarlamentu a už nyní je...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

V Petrohradě autobus s dvacítkou lidí divoce kličkoval a pak se zřítil do řeky

10. května 2024  14:27,  aktualizováno  22:30

V centru Petrohradu v pátek přišlo o život nejméně sedm lidí, když z mostu do řeky Mojky spadl...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!