Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Vnitro chce skončit s bezplatným internetem v knihovnách, nemá na něj

V Česku nemá domácí připojení k internetu 40 procent lidí. Teď hrozí, že skončí veřejný internet v knihovnách, což je pro mnohé jediná možnost, jak se k internetu dostat. Ministerstvo vnitra chce totiž 31. července zastavit financování internetizace knihoven z důvodu nedostatku peněz.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Pinkkk

Tak tomu moc nerozumím,

40% lidí nemá přístup k internetu. No a co? Já ho mám, platím sice jako mourovatej, ale mám ho. Kdo nemá dneska mobil? Málokdo. No tak ať si přístup zaplatí s mobilem. Proč bych já, jako daňový poplatník měl z daní platit internet někomu jinému? Copak na můj internet mi někdo přispívá? Já taky nechodím do hospod, na které nemám. A přispívá mi snad někdo na zdravou výživu (typu losos včera ulovený?) Ne. Tak klidně zrušte bezplatný internet. Námitka: studenti... . Tak jim ho nechte ve studentských knihovnách a ve školách. Ale oni stejně přístup mají i na kolejích a doma. Tak o co jde?

0/0
5.8.2011 16:25

procensora@seznam.cz

Pro ceske VS, hlavne pro medicinu, ho zpusti zase US!

Obama nedopusti, aby jedna z nejkvalitnejsich skol, ze ktere bere absolventy do US, zustala bez netu kvuli nekomu, kdo zrejme nikdy knihovnu nepotreboval !! ;-€ Clinton uz pro Rast Europe pustil informacni dalnici, ted ji pusti znovu. Nebojte se studenti :-/. Pouze mam dojem, ze ministra by mel delat covek vzdelany... ;-€ Rv

0/0
21.7.2011 12:22

Host8

Re: Pro ceske VS, hlavne pro medicinu, ho zpusti zase US!

Nejde ani tak o internet samotný, ale ve spojení s knihovnami je nuté internet chápat jako prostředek, kterým se dostanete k  placeným celosvětovým

databázím s cennými informacemi, které na veřejném internetu moc naleznete. Pokud nebudou mít i občané, menší podnikatelé přístup k informacím, budou moderní výrobky na intuitivní bázi. Konkurenceschopnost se dá postavit jedině na nejnovějších poznatcích a dokonalých výrobcích. Mluví se o propojení podnikatelské sféry s vědou a výzkumem. Ale bez široké informační podpory, kterou na celém světě představují knihovny, budou projekty neefektivní. Rozvoj musí navázat na to, co  je ve světě špičkové, na nejnovější poznatky a tyto informace dnes soustřeďují knihovny. Internet je prostředek, který umožní přístup buď přímo k textu nebo alespoň jeho urychlené dodání. Knihovny úžasným způsobem vyřešily rychlost přístupu k informacím. A tito vysoce kvalifikovaní lidé to dělají z nadšení, protože z pohledu ohodnocení patří k okraji společnosti.

0/0
22.7.2011 10:52

Host8

Knihovny jako moderní informační centra

Zkuste si vzpomenou na filmy z USA. Lidé příjdou do knihovny najdou si

potřebné zdroje  na počítačích a požádají knihovníka o jejich zprostředkování.  Prohlíží

si full textové databáze aj., mají rychlý přístup k informacím z

různých oborů. Full textové databáze již v ČR jsou. Platí se celonárodní

licence a teď jde o to je dostat co nejblíže  k lidem.  Knihovny jsou dnes významná informační centra. Tištěná podoba informací a hledání v ní neodpovídá dnešnímu trendu, je neefektivní, zabírá příliš mnoho času a mnohdy nevede k výsledku. Vyhledávání v databázích je rychlé a během vteřin máte přehled o problematice. Informace, orientace v nich  jsou dnes hnacím motorem rozvoje ekonomik. Jinou takovou síť tu nemáme. A knihovny ve vzájemném propojování, sdílení informací, rychlé výměny udělaly za poslední desetiletí obrovský pokrok. Tam je obrovský potenciál na podporu ekonomiky. Tedy nikoliv útlum, ale propojování, sdílení zdrojů, zpřístupňování uživatelům jsou dnešní trendy.

0/0
21.7.2011 11:55

procensora@seznam.cz

Re: Knihovny jako moderní informační centra

R^R^R^R^R^R^

0/0
21.7.2011 12:18

slastep

No on tam zůstane, ale.....

Internet v knihovnách samozřejmě zůstane, ale jen na stolech personálu. Neměl by být problém se o připojení podělit s návštěvníky, počítače tam na to jsou, není nuitné extra samostatné připojení. Je pravda, že volné wifi sítě jsou dnes všude.

Tak mě napadá ........žádný český podnikatel nežaloval stát při zavádění bezplatného internetu za zmaření investice, když krátce před tím zřídil třeba internetovou kavárnu.........jsme příliš hodní, cizinec by to určitě udělal...

0/0
20.7.2011 9:05

martin.ol

Ty ... kdyby jste alespoň nelhaly...

Internet je na každém rohu... v každém nákupním centru WiFina, v každém druhém i počítač... V každé druhé hospoď též WiFina a to nemluvím o tom bezpočtu nezapezpečených sítí na sídlištích...

Co se pak internetu v knihovnách týče, to mi chcete fakt nakecat, že knihovna nemá 300Kč měsíčně?8-o

0/0
20.7.2011 7:33

sreiser

Re: Ty ... kdyby jste alespoň nelhaly...

Ale samozřejmě má. Má ty tři stovky z PIKu.  Tedy zatím. Knihovna se nemůže spoléhat na to, že se nabourá do nezabezpečné sítě u některého souseda. :-)

Nezapomeňte, že připojení přes PIK se týká především malých vesnických knihoven. U poměrně velké části z nich starostové odmítli i internet, který byl pro ně zadarmo, a raději se knihovny zbavili (asi víte, že knihovna, která nemá připojení na internet pro své čtenáře, nemůže být vedena u ministerstva jako knihovna a tudíž nemá nárok na žádnou podporu). To, že budou muset hledat v rozpočtu obcí další peníze (přestože je to "mizerných pár tisíc" ročně) bude pro ně dalším důvodem pro to, aby zrušili knihovnu, kterou stejně většinou považují za zbytečnou, přestože ta knihovna je často jediné kulturní zařízení v celé obci (když nepočítám hospodu).

0/0
28.7.2011 13:05

procensora@seznam.cz

Knihovny jsou zdroj vedeni, nejen internet, ktery

zdaleka ke studiu nestaci! Take knihy, casopisy, informace, sluzby... Kazdy vi, ze bez knihoven se neobejde spousta odborniku. Net je jenom doplnek sluzeb, a tezko zpusobi bankrot. Tohle rozhodnuti nema obdoby, je odsouzenihodne Rv

0/0
19.7.2011 19:32

Host8

Re: Knihovny jsou zdroj vedeni, nejen internet, ktery

Nutno k tomuto výčtu přidat celosvětové databázové systémy s tisíci odborných časopisů z různých oborů, na které jsou celostátní licence, další licence se váží k VŠ, Akademii a to je neuvěřitelné bohatství za zlomek ceny oproti tištěným médiím. Za cenu papíru mohou získat lidé poslední informace z oboru. Řada knihoven byla schopna podchytit tento trend.

0/0
21.7.2011 12:03

procensora@seznam.cz

Re: Knihovny jsou zdroj vedeni, nejen internet, ktery

R^ Ano, souhlasim. Neumim si predstavit studovat medicinu bez knihovny ani v CR !! A knihovna znamena i net. Pro mediky platily intranety, vyukove portaly, kam jiny nesmel, samozrejme databaze, do kterych archivu uz muzete navzdy, i jako absolvent. ... ;-€ Je videt, kolik ten ministr dal casu studiu v knihovne ;-€ ;-€ ;-€

0/0
21.7.2011 12:18

spelec

Zajímavé

A kolik zdimaj státní rozpočet? Přípojka vyjde na 300 az 400 na knihovnu a mesic, fakt strašná darda!!!

Na Slovensku maj net v kazde ubytovna a v ČR jsme za opicema, já bych nařídil bezplatnej net na každým obecním úřadu, to je problém? Vždyť ty modemy za Kc od o2 uměj tuším az 4 SSID a síťový WiFi provoz lze oddělit od úředního WiFi provozu a nechat jeďen otevrenej ssid - jenže to by WiFi loby a ISP loby prskala

0/0
19.7.2011 19:05

spelec

Ad modemy za

Za 1 kc

0/0
19.7.2011 19:06

dudel

když

sem to zprůměroval,tak mi vychází cca 30 000,- ročně za připojení..nejsem odborník,ale zdá se mi to docela dost.My slím,že kdy se každá knihovna připojila samostatně a ne v nějakem pochybném tendru určeném státem tak by to nemohlo tolok stát,platím 300,- měsíčně a na to co se děje v knihovnách na internetu to bohatě stačí....

0/0
19.7.2011 18:57

kukvykuk.

Cococo

Vždyť Nečas tvrdil, že chce internet pro všechny, tak jak toho chce dosáhnout, když na něj nemá ani vnitro?8-o;-D

0/0
19.7.2011 15:40

dunil_3

Hlavně z toho nedělat kauzu

kdo na internet do knihovny chodí tak ví, že je tam jen samá svoloč a sociálky. Hledání práce? Hledání infomrací? Nikoliv. Facebook a porno. Zrušte to, ať si každý za hodinu zaplatí 30 kč a  je klid. Člověk, který chce opravdu použít internet se teď na net ani nedostane.R^V!!

0/0
19.7.2011 15:18

havran80

Re: Hlavně z toho nedělat kauzu

Pochybuji, že na Wifi "mé" knihovny bych mohl přehrávat hambaté filmečky ;-D ....

0/0
19.7.2011 22:09

Host8

Re: Hlavně z toho nedělat kauzu

Ani nejsilnější podniky nemají dnes peníze na nákup informací. A ty skutečně cenné pro odborníky na internetu jsou dnes placené. Knihovny je dokáží zprostředkovat za korunové náklady.

0/0
21.7.2011 12:13

Wabo

OBROVSKÁ CHYBA! Ale chápu: kmotři ty prachy potřebují!

Chyba, chyba, obrovská chyba! Je naprostým výsměchem, že tato zpráva přichází den po premiérově megalomanském představení strategie, jak se Česko do roku 2020 dostane mezi 20 nejkonkurenceschopnějších zemí světa. Neuvěřitelné... Totiž, aby to skutečně bylo možné, musí nejen nad každou chalupou být pokrytí (na které polovina populace nebude mít), ale musí VŠICHNI mít pPŘÍSTUP k internetu.  V roce 2020 už totž ti,  kdo nebudou mít přístup k internetu (nebo nebudou mít dost poskoků, kteří za ně všechno zařídí),  budou nuceni zůstat na okraji společnosti a propast mezi nimi a těmi, kdo k vývoji společnosi přispívají, se bude prohlubovat, což celou zemi bude držet zpátky, jako když vás někdo za kšandy drží na místě.

Internet v knihovnách je pro ty, kdo nemají desetitisíce, aby doma měli připojení a dostatek počítačů, aby se k nim každý člen rodiny dostal. Peněz na připojen v knihovnách je samozřejmě dost, je to jn o prioritách.

Chápu, ty prachy jsou potřeba pro kmotry...

Vláda prostě svá

0/0
19.7.2011 15:07

Wabo

Re: OBROVSKÁ CHYBA! Ale chápu: kmotři ty prachy potřebují!

Dokončení: Vláda prostě svá slova nemyslí tak, jak je říká. Jsou to jen zástěrka pro projekty, které umožní další tok peněz do stranických pokladen a spřátelených kapes.

(Tzv. důchodová reforma v tom provedení, které  schválila sněmovna,je nejlepší příklad nenápadného tunelování. Její pravý obsah je: "Umožníme kmotrům a přes ně i stranickým pokladnám, aby se dostali k max. dvěma procentům, které jsou dnes určeny na důchody. Ve skutečnosti to nebudou 2%, ale třeba jedno, nebo půl (každý se nerozhodne pro převod své části prostředků), což systém v příštích 10 letech nezboří, ale protože jde o procento z více než 350 miliard (!) každý rok (!), můžeme si za tu dobu přijít na pár desítek miliard pro sebe a své blízké, což není k zahození.")

0/0
19.7.2011 15:26

Censors will be assimilated999

A svazak chce pokryt celou republiku

vysokorychlostnim internetem. Problem ale je, ze pri cenach v CR si to nebude moct nikdo dovolit. Vzdyt na nejodpornejsim letisti na svete v Ruzyni maji dokonce 64Mbps bezdratak zadarmo..;-D;-DR^R^

0/0
19.7.2011 14:20

vver440 1@klikni.cz

jako obvykle pro státního úředníka neřešitelnej problém

zajímavý je, že v každý druhý hospodě je volnej internet. asi se někde u ouřadů stala chyba:-)

+1/0
19.7.2011 13:15

martin.ol

Re: jako obvykle pro státního úředníka neřešitelnej problém

Přesně...

0/0
20.7.2011 7:40

Googdoll

Infernet

Vy pořád jen ty internety...já žádnej nepoužívám a taky žiju. Ani nevím, kde se ty internety kupují ;-)

PS: když jsem měl internet v mobilu, druhý WiFi doma a třetí v noťasu do práce, tak jsem zvedl celkový průměr ?

0/0
19.7.2011 12:20

sarumánek

to je zase bouře ve sklenici vody...

Ani jsem nevěděl, že takový bezplatný intertnet v knihovnách existuje. Nechápu, co tam dělá. Knihovny snad mají půjčovat knihy, ne? Proč tam nedávají podobně zadarmo třeba kafe? Případně bych tam napevno nastavil pouze Wikipedii - drtivá většina "sociálně slabých" se totiž určitě na internetu v knihovnách pídí po vzdělání a po ničem jiném. :-)

0/0
19.7.2011 12:15

Guitarus

Re: to je zase bouře ve sklenici vody...

Co kdyz si tam treba hledaji praci, ty ichtyle? Je plno dalsich vyuziti, ktere stoji za to financovat, i kdyz to samozrejme znamena, ze to par idiotu bude zneuzivat.

0/0
19.7.2011 12:45

moznanemozna

Re: to je zase bouře ve sklenici vody...

Milý pane, nejen, že je v knihovnách, ale na vesnicích mají možnost se přes wifi na něj připojit i domácnosti. Nakonec i Praha to tak má.

0/0
19.7.2011 12:56

truepapas123

Re: to je zase bouře ve sklenici vody...

...zřejmě nechodíte do knihoven, ostatně je to docela znát...

0/0
19.7.2011 14:10

Wabo

Re: to je zase bouře ve sklenici vody...

Promluvil opravdový technický znalec. Vy jste skutečně asi technikou nedotčená... :-)

Není žádný problém technicky zablokovat přístup na jakékoliv stránky. Každý větší rozumný zaměstnavatel to dělá, řada rodičů to dělá a většina volných wifi přístupů poskytovaných obcemi to samozřejmě má. (Ty blokují nejen stránky s "nevhodným obsahem", ale i stahování velkých souborů - videa, hudba.) Zaměstnavatelé často blokují i veřejné osobní emaily, FB apod.  Technicky to není žádný, ale opravdu žádný problém.

0/0
19.7.2011 15:35

havran80

Re: to je zase bouře ve sklenici vody...

Je to napsáno v článku, digitalizace pokročila. Díky internetu máte přístup do různých databázích (třeba ASPI) .

0/0
19.7.2011 22:01

Host8

Re: to je zase bouře ve sklenici vody...

Nikoliv knihovny v dnešní době mají i další náplň. To jsou centra informatiky.

0/0
21.7.2011 12:05

tom-2718281828459

předražený internet

stačilo by uzavřít nové smlouvy s providery a hned by to měli za polovic.

+4/0
19.7.2011 12:02

Deratizátor is back!

Re: předražený internet

Ale k tomu asi není zase tak velká vůle. Kapříci si přece svůj rybníček nevypustí a navíc kdyby šlo do tuhého, tak přece nikdo o ničem nevěděl a nikdo o ničem nerozhodoval. No a jak to říkal pan Vondra, já jsem za nic nemohl, to všechno moji náměstci a poradci. Tudíž přece nemohu nést za nic zodpovědnost. Že jo.;-D

+1/0
19.7.2011 12:05

Pláteník

Re: předražený internet

R^R^

0/0
19.7.2011 12:05

airwar

Re: předražený internet

No to by nejspíše byla pravda, pamatuji na ambiciozní porjekt počítačů a internetu do škol od firma autocont, protože se v IT trochu pohybuji a měj jsem možnost vidět co do škol za jaké peníze dodávali, protáčeli se mě docela panenky, cena PC včetně softwaru byla předražená minimálně o 100% a to včetně servisu.

+2/0
19.7.2011 12:10

truepapas123

Re: předražený internet

..za DESETINU! (viz cena "satelitu")..

+1/0
19.7.2011 14:12

airwar

Tak nějak hloupé rozhodnutí

Příjde mě to jako hloupé rozhodnutí, jednak pochybuji že internet do veřejných knihoven zruší fyzicky, tudíž bych to vzal tržně a nabízel přístup na internet za nějakou rozumnou cenu která provoz zaplatí a zajistí aby o službu byl zájem.

Co mě docela zarazilo je to tvrzení že 40% lidí nemá v ČR internet, já se sice pohybuji převážně v oblasti Brna a okolí, ale také i v oblasti znojma či střední a severní moravy a kdyby ch měl říct jméno jednoho jediného člověka co doma nemá připojení k internetu tak ho neřeknu protože nikoho takového neznám, a to znám lidi i ve věku 60-70 let.

Druhá věc je že v ČR snad ani nemůže být místo kde by k internetu přístup nebyl, ať už pomocí kabelu, satelitu či wifi, tudíž pokud někdo doma internet nemá tak nejspíš proto, že ho skutečně nechce.

0/0
19.7.2011 11:57

Deratizátor is back!

Re: Tak nějak hloupé rozhodnutí

No jestli zmiňovaný údaj je na základě nedávného sčítání, tak bych se tomu ani moc nedivil.;-D

0/0
19.7.2011 12:01

airwar

Re: Tak nějak hloupé rozhodnutí

No to je fakt, já se nachytal, pokud započetli i to co jsem tam napsal tak to docela sedí. Příště napíší že 30% lidí nemá splachovací WC ...

0/0
19.7.2011 12:05

Deratizátor is back!

Re: Tak nějak hloupé rozhodnutí

Zatluču. Vše. Internet i splachovací WC.;-D

0/0
19.7.2011 12:11

Host8

Re: Tak nějak hloupé rozhodnutí

Naopak znám dost takových lidí a ti prostě na to nemají.

0/0
21.7.2011 12:07

Deratizátor is back!

Hmm.....

Není to tak dávno, co se Nečas rozkřikoval, že za jeho vlády budou mít všichni občané do svých domovů zavedený vysokorychlostní internet.  Proto asi nebudou peníze na ten veřejný, bezplatný.:-/

0/0
19.7.2011 11:51

Glock Mark XV

Re: Hmm.....

Já už ho zavedený mám a nepotřeboval jsem k tomu žádného Nečase. Hlupáci opět budou čekat až jim vláda něco nadělí, nejlépe z veřejných peněz. Asi by je ty 4 stovky měsíčně za wifi připojení (nebo kabel, nebo ADSL) finančně zruinovaly....

0/0
19.7.2011 11:55

Deratizátor is back!

Re: Hmm.....

Jako žert dobré. Co tu melete o jakých sockách? Nebo snad chcete někoho ohromit tím, že jste si za svoje peníze nechal zřídit VYSOKORYCHLOSTNÍ wifi internet?;-(

0/0
19.7.2011 12:00

airwar

Re: Hmm.....

A on mluvil něco o sockách? on jen napsal že vysokorychlostní intrent je celorepublikově dostupný za velmi dobrou cenu, u nás třeba od 299,- Kč včetně DPH, což jsou asi čtyři krabičky cigaret, nebo 30 desetistupňových piv, tedy nic pro českého občana nedostupného.

0/0
19.7.2011 12:04

Deratizátor is back!

Re: Hmm.....

Tak jste snad četl něco jiného, ale ten jeho výstřik na téma že on není taková socka, že on na to má  a že on si to platí sám. Nevím co tím chtěl naznačit, protože tahle vůbec nebyla nastavena otázka.

0/0
19.7.2011 12:08

airwar

Re: Hmm.....

Myslím že to psal naprosto věcně, dnes není problém internet mít a za rozumnou cenu, ten projekt který tuším včera představil Nečas, je opravdu značně mimo a tak trochu mě připomíná pastelkovné a podobně. Ta argumentace sociálně slabími je pro mě trochu úsměvná, znám pár lidí co jsou sociálně slabí (alespoň oni se pořád označují za chudáky co na nic nemají) - internet doma pochopitelně mají, a stejně tak si neodpustí ani pivečko či jiný alkohol, jsou to kuřáci a podobně. Takže jak říkám beru to z rezervou.

0/0
19.7.2011 12:15

Deratizátor is back!

Re: Hmm.....

Já jen chtěl naznačit, že pán vůbec nepochopil smysl psaného. Jaksi jsem pro něj měl ono slůvko "vysokorychlostní" asi tučně zvýraznit. Hlavně proto, že něco jako sdílený 4MBit na wifi mi rozhodně nepřipadne hoden onoho zmíněného.

0/0
19.7.2011 12:19

martin.ol

Re: Hmm.....

10Mbps za 350 po optice ti připadne vysokorychlostní?

0/0
20.7.2011 7:57

martin.ol

Re: Hmm.....

Příteli co je socka? S přihlédnutím na výši průmerné mzdy, na kterou moje čtyřciferná výplata nedosahuje ani ve snu, bych jí mohl být i já... Takže já socka mám též internet :-P a bez státu...

0/0
20.7.2011 7:53

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.