Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Nemocnice odmítla nevidomou dárkyni krve. Nebere ani neslyšící

Nevidomá studentka Kamila Koncová chtěla v nemocnici v brněnských Bohunicích darovat krev. Lékaři ji tam však bez vyšetření odmítli. Zástupci nemocnice to vysvětlili tím, že na nevidomé dárce nemají personál a jejich přijetí by bylo nákladné.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

dusatka

V Bohunicích nemají nic proti nevidomým

Tady nejde o nevidomé, neslyšící. Sama jsem kdysi volala do bohunické nemocnice, když dávali v TV příspěvek o nedostatku krve, a odmítli mě tak nevybíravým způsobem,že mě přešla chuť se jich ještě někdy ptát. Později jsem se dozvěděla i od dalších lidí, jak arogantního jednání se dočkali. Pokud tu krev zrovna akutně nepotřebují, setřou vás jak malého spratka.

0/0
20.7.2011 14:35

vdovec

Problém jsme následně my, příjemci

MF dnes, odebírám v ročním předplatném. Krev dávám od svých 18 let, k dnešnímu dni mám za sebou 173 odběrů. (prosím toto neberte jako vychloubání!). Vážení redaktoři MFdnes, možná děláte svoji profesi konečně svobodně, nicméně mám pocit, že věnovat upoutávku na první straně vedle názvu vašich novin a následně cca 1/2 v dalších stranách Vašeho deníku popisovat kterak nevidomá dárkyně byla odmítnuta ve svém dobrém úmyslu darovat krev, hraničí s bulvárem! Máte pocit, že Vám BLESK "šlape na paty?". Je to nekorektní žurnalistická práce. Ve snaze upoutat, zblbnout "lidi", zacházíte skutečně velice daleko. Až se redaktorka seznámí s povinnostmi dárce, které předchází vlastnímu odběru, příště už takový článek nenapíše.

0/0
19.7.2011 16:09

procensora@seznam.cz

Re: Problém jsme následně my, příjemci

Pane, pokusil jsem se odpovedet, tak to, prosim, nemazte :-/. Tak to neni jak vy mi pisete :-/ Nejsem na te spatne strane pane!

0/0
20.7.2011 17:42

raabiina

Proč pořád slyšíme totalitní větu : "To nejde, protože"

A pořád dookola. Jak to, že to všude jinde jde. A navíc s úctou k tělesně postiženému. A tady ve fóru se dozvídám, že překlad a vytištění stránky do braillova písma dvojjazyčně s psaným textem dohromady je stejně nákladný, jako obyčejný překlad. Každé zdravotnické zařízení ho musí mít atd.... A že je možné to zařídit dopředu a pak se jen dohodnout na datu a času a prostě jít darovat. A na druhé straně, tady už od noci (možná dříve) prudí nějací majklové1, že to není jen tak, že to chce čas a že to nejde protože by to stálo peníze.... Já zase vím, že to jde do nákladů, že jsou směrnice Evropské Unie, že na to jsou dotace (pro nepřízpusobivé, bezbarieérový přístup atd. - jen to musí někdo najít a zažádat). Jinde se zařídili, aby to šlo, i když to nejde a věřím, že to i dodatečně dořeší. Dnes není možné odstrčit nevidomého zdravého člověka, když chce darovat krev. Za takové jednání by se čechům smáli i v cirkuse Humberto. Pamatujte, všichni jednou se sejdeme v lázních po kloubní operaci.

+1/0
19.7.2011 12:10

majkl1

Re: Proč pořád slyšíme totalitní větu : "To nejde, protože"

Pokud považujete fakta za opruz, pak jsem hrdý, že prudím. Ono totiž nechat vytisknout pár kusů letáků je to nejmenší. Daleko větší problém je například získání anamnézy - jde o citlivá data podléhající mlčenlivosti, takže by musela být právně ošetřena přítomnost třetí osoby z nezdravotnického personálu. Totéž platí o podpisu příslušných listin. A záměrně vynechávám zdravotní problematiku. 

O nějakých dotacích si můžete nechat zdát. Provoz a náklady transfuzního oddělení vám Unie rozhodně dotovat nebude. Zato vám můžu garantovat, že se nějaký auditor bude pozastavovat nad tím, proč bylo vytištěno 10 letáků a použity byly 2. A jak to, že byly vůbec vytištěny, když to žádný předpis nepožaduje. Takhle to totiž v praxi chodí.

0/0
19.7.2011 14:01

u-raka-brno

Re: Proč pořád slyšíme totalitní větu : "To nejde, protože"

Mnohdy nejde o totalitní větu, jde o zdraví, alespoň v tomto případu. Nejde o to dát krev, ale s jistotou bezzávadnosti použít pro potřebného. To je to, oč tu běží.

0/0
22.7.2011 15:37

patas000

myslíte?

Přátelé, přečtěte si příslušný zdravotní zákon a pak teprve můžete být všichni chytří jak rádio. Transfuzka musí informace (a nejen ty o jménu a bydlišti, ale i ty o rizikovém sexuálním chování, přehledu operací, atd) získat od dárce. Ne od prostředníka či tlumočníka a pod. A to je jen jeden z problémů. Pravdou je, že musí být vše "posvěceno" několika lejstry a podpisy, ale ty slouží i k tomu aby chránily jak dárce tak i příjemce. Věřím, že na řešení těchto problémů ve FNB pracují, protože jim opravdu záleží na KAŽDÉM dárci. Jen prostě nelze dělat všechno a hned.

Btw proč asi zrušili odpolední odběry? Kdo z Vás tam odpoledne byl?

0/0
19.7.2011 10:03

procensora@seznam.cz

Re: myslíte?

Nevidome a hluchoneme upravuje dodatek. V kazdem pripade si nedelam iluze o etickem jednani personalu.

0/0
19.7.2011 10:08

majkl1

Re: myslíte?

Marné volání po rozumu, dav nechce ani fakta ani rozum, dav chce krev (ovšem nikoli darovat).

0/0
19.7.2011 11:08

Bouše

Paní primářka Tesařová pobídla svého úředního šimla

ostruhami, až divoce zaržáááál. ;-D

0/0
19.7.2011 8:28

procensora@seznam.cz

Re: Paní primářka Tesařová pobídla svého úředního šimla

;-D;-D

0/0
19.7.2011 13:23

babacek

Brno

Brno je holt ta zlatá loď.

0/0
19.7.2011 7:54

sámvelkýmao

Re: Brno

co brno,češki republika - šečko problem...........místo,aby to řešili,tak nevidomého jednoduše vykopmou,už i ty špitály jsou státy ve státě,každej si dělá,co chce.když to někde jde a jinde ne.............nechápu..........

0/0
19.7.2011 7:59

babacek

Re: Brno

Jak i z článku vyplývá tak jinde problém není.

0/0
19.7.2011 8:02

Kazeasch

Re: Brno

Akorád v článku tak nějak zaponěli zmínit, jestli v těch ostatních nemocnicích dokumenty v brailově písmě mají, nebo  jim tam posílají ty dva doktory, nebo prostě ignorují zákon a nechají slepce podepsat papír který si není schopen sám ověřit jestli nejde třeba o dlužní úpis. A ta paní s jakési nadace má asi v hlavě taky nas... řve že je to bordel, ale že by se snažila třeba přispět k tomu aby ty dokumenty nemocnice měla, tak to ji ani nehne. Ono už to je asi moc pracné oproti plácaní rypákem.

0/0
19.7.2011 10:06

Hagne

Re: Brno

Jinde problém není, protože paní primářka Tesařová čte a zná zákon, ostatní ne a mohli by mít velký problém....

0/0
19.7.2011 16:55

babacek

Re: Brno

Takové co striktně se drží nějakých mnohdy stupidních nařízeních a nepoužívají mozek, tak ty mám nejraději.Rv

0/0
20.7.2011 7:49

primorsko-fans

njn, brno...

vlastni pravidla skoro na vsechno

+2/0
19.7.2011 7:03

Gróf

Je docela úsměvné, jak se vymlouvají na brailovo písmo.

Překlad jedné stránky textu je stejně nákladný, jako překlad do angličtiny či do jiného jazyka. Pro komunikaci lze využít oboujazyčné psané texty - levá stránka v češtině, pravá v brailově písmu. Tedy - čirá výmluva. (Mimochodem, podobné texty i na popiskách k exponátům jsou běžně pro nevidomé připraveny v některých českých muzeích).

0/0
19.7.2011 5:06

Kazeasch

Re: Je docela úsměvné, jak se vymlouvají na brailovo písmo.

Nějak pochybuju, že by si ty lejstra dělala každá nemocnice sama, takže bych to viděl spíš jako chybu v systému než v nemocnici. A hlavně, obyčejný formulář/dokument si může kdokoli za pár šupů vytisknout na jakékoli tiskárně, ale s  braillovým písmem to už tak jednoduché není.

0/0
19.7.2011 10:13

Gróf

Když vidím cenu toho byznysu, zadarmo bych dnes už nedával.

Berou krev a plazmu zadarmo, prodávají za miliardy do zahraničí. Viz Diag Human. Přitom pacienti s vážnými nemocemi, např. s roztroušenou sklerózou, mají smůlu. Zdravotní pojištění platili většinou celý život.

0/0
19.7.2011 4:57

Censors will be assimilated999

Prej nemaji personal..

Mno, pokazde kdyz jsem sel davat ja, tak tam polovina sester nic nedelala a hlavne ty na prijmu se docela nepretrhly. Tradicne nejvic jich pak bylo tam, kde se vydavalo potvrzeni pro zamestnavatele..Rv

0/0
19.7.2011 1:32

Mr. Datel

Re: Prej nemaji personal..

Pokud mluvíte o Brnu, tak tam já potkávám dvě v kukani a jednu v šatně. Co by měly dělat kukaňsestry navíc? Plést obvazy?

0/0
19.7.2011 7:44

babacek

Re: Prej nemaji personal..

... plést obvazy. Dobrý nápad.;-D

0/0
19.7.2011 7:56

snorlax

Re: Prej nemaji personal..

;-D;-D;-D

0/0
19.7.2011 8:31

wala

Jsem držitel stříbrné Jánského plakety

Dlouhodobě jsem daroval plasmu.A vím něco o Brnu. Když jsem byl na vojně, byly ve vojenské nemocnici nápisy NEJDŘÍVE BRŇÁCI, PAK CIZÍ.Bylo to těsně po revoluci a já jako inženýr jsem se docela pohádal s celým personálem a doktoři mi tam vynadali do spratků.To ještě nebyl zákon o diskriminaci.

Když se chce, najde se způsob.Byl jsem v nemocnici v New Yorku a tam se mne zeptali,jsem-li rodilý New Yorčan. To mne docela urazilo, ale pak jsem pochopil dle další otázky, že to je kvůli tlumočníka. Řekl jsem, že ho nepotřebuji. Ušní lékař ale na mne vychrlil výrazy,kterým bych nerozuměl ani v češtině. To ho namíchlo, že dojde ke zdržení, že český tlumočník zrovna odjel, ale souhlasil jsem s polským.V jiné NY nemocnici to dělají telefonicky - doktorka a pacient spolu mluví z očí do očí přes telefon ve svých rodných jazycích.

.

Nepřijmout pacienta z důvodu jeho zdravotního omezení nebo místa pobytu je dvojnásobný trestný čin diskriminace.

Jedno pochopím, že slepý musí být předem objednáván.

+13/0
18.7.2011 23:44

síma25

Re: Jsem držitel stříbrné Jánského plakety

Co znamená fráze "já jako inženýr"? Trochu nechápu potřebu dospělého zcestovalého člověka, který očividně nemá týden po státnicích, vynucování si respektu vykřikováním svého titulu.

+2/0
19.7.2011 8:02

Mr. Datel

Re: Jsem držitel stříbrné Jánského plakety

Já to chápu tak, že i přes svoje nesporné kvality dané vzděláním se nechal unést svým majestátem a jednal jako sprostný občan středoškolsky vzdělaný.

0/0
19.7.2011 11:20

Obůrský

TO Bohunice je "vstřícností" vůči dárcům vyhlášená.

Na této TS vycházejí dárcům opravdu "vstříc". Stačí jen nedávné omezení provozu - zrušení odpoledních odběrů ve čtvrtek. Vedení TS žije někde v oblacích, nebo si myslí, že soukromý zaměstnavatel uvolní na odběr, kdy musí zaměstnancům zaplatit z vlastních prostředků náhradu mzdy, s úsměvem a pochopením.

Nejen, že návštěvou lékaře přijde o bonus, ale pokud je třeba snížit stav, tak se proberou absence v práci a výsledek je jasný. Prý se jim to nevyplácí, přitom vždy tvrdili, že jsou vděčni za každého dárce, nemluvě o telefonátech, zda bych mohl přijet dát krev. Nelze jen brát, je třeba i dávat a vytvářet podmínky.

Držitel stříbrné Jánského plakety.

+2/0
18.7.2011 22:48

majkl1

To by jeden neřekl,

kolik máme transfúzních odborníků. Alespoň dle diskuse soudě. Že zřejmě "transfuzku" nezahlédli koutkem oka, natož aby věděli něco o jejím provozu, to je nepodstatné. Přitom se paní primářka vyjádřila přesně. Prostě tady se na "nějak to uděláme" nehraje. Zejména dnes, kdy soudit se se zdravotnickými zařízeními je pomalu věcí osobní prestiže.

Celá kauza je totiž evidentně o něčem jiném, o mezilidské komunikaci a vzájemném pochopení. O schopnosti se domluvit a být ochoten se domluvit.

Závěrem čistě ekonomické hledisko - jestliže transfuzka má, řekněme, 4000 pravidelných dárců, nakolik ekonomické je kvůli jednomu zřizovat výjimky?

0/0
18.7.2011 21:54

Sprintujici.stonozka

Re: To by jeden neřekl,

jako neodborník se ptám - v čem je rozdíl napíchnout žílu vidomému a nevidomému?  nejsem dárce krve - ač bych bez problémů ráda byla, ale prostě moje krev není vhodná

0/0
18.7.2011 21:57

majkl1

Re: To by jeden neřekl,

Začínáte od konce. V onom napíchnutí žíly skutečně problém není. Problém je v podstatě zdravotně - právní. Dárce mimo jiné při každém odběru vyplňuje krátký dotazník a podepisuje tzv. Informovaný souhlas, což je "lejstro" ve kterém je poučen o možných rizicích. Oba papíry se povinně archivují v kartě dárce, bez jejich podpisu nemůže být odebrán. Další věcí je pak zdravotní stav dárce, i některé oční choroby mohou být kontraindikací dárcovství a naopak, krevní odběr není vždy z hlediska zdravotního stavu dárce žádoucí. Problematika dárcovství je značně složitá, vázaná řadou předpisů a zákonů.

Sama píšete : ..moje krev není vhodná..", ale tak tomu s 99ti procentní pravdědopodobností nebude, důvod ke kontraindikaci dárcovství je jiný, což Vám měl, pokud tak neučinil, vysvětlit transfuzní lékař.

0/0
18.7.2011 22:30

plesingr

Re: To by jeden neřekl,

vazeny,moc kecate,tady jde zasadne o lidska prava,slepy clovek byl discriminovan ,to si asi neuvedomujete,nebo to umyslne prehlizite,ostuda!!

0/0
18.7.2011 23:04

majkl1

Re: To by jeden neřekl,

Zato vy jste vzor rétoriky a brilantní logiky. Co mají společného lidská práva s odběrem krve pro transfúzní účely?

Se stejnou logikou můžete argumentovat, že nevidomí jsou diskriminováni, neboť jim příslušné úřady odmítají vydat řidičský průkaz.

0/0
18.7.2011 23:19

page no 1

A vy jste ubohý chytrolín. Samozdřejmě je to trestný čin

diskriminace. Právo na lékařské vyšetření má každý občan ČR. A to do konce i neplatič! Podle Vás by nesměli být nevidomí přijatí k žádnému lékařskému zákroku, protože by to zvýšilo náklady na personál a technické zabezpečení. A hlavní důvod by byl braillovo písmo. Nebuďte směšný. Když se chce, najde se způsob. Když se nechce, najde se důvod. A už jste někdy byl v nějaké Brněnské nemocnici jako nebrňák? Zkuste to. Brněnské nemocnice jsou baštami totalitní diskriminace.

+12/0
19.7.2011 0:03

fichifi

Re: A vy jste ubohý chytrolín. Samozdřejmě je to trestný čin

Mýlíte se. Občan ČR má právo na lékařské ošetření. O vyšetření na vlastní žádost, pokud není ohrožen na zdraví nebo životě, nemůže být ani řeč.

0/0
19.7.2011 0:13

majkl1

Re: A vy jste ubohý chytrolín. Samozdřejmě je to trestný čin

Dobré ráno, už jste se probral? Odkdy je odběr krve pro transfúzní účely lékařským vyšetřením? Plácáte páté přes deváté. Přečtěte si znovu původní článek a vyjádření právníka.

0/0
19.7.2011 0:16

katalog no 1

Jestli tomu dobře rozumím, tak odmítnutí slepého

není trestný čin diskriminace? Z důvodu zdravotního omezení slepoty? Já jsem do dnes myslel, že vozíčkáři, pokud chtějí, jdou darovat krev, protože je na transfůzkách bezbariérový přístup. (kromě Brna, jak to zde vidím). A jestli dotyčná je schopná odběru, nemá žádné nemoci, pak to budete třeba vy, komu jednou bude chybět její krev. Pravda je, že v civilizovanějších zemích mají tlumočníky všeho druhu, i na braillovo písmo a podotýkám, že tam se za odběr platí. Snad je výjimkou odběr semene, tam hraje úlohu poprávka. Ale u krve je poptávka pořád. A takové jednání Brňáků mne znechucuje. Stačí dárce dopředu objednat a vyplněné a podepsané papíry i s ověřeným podpisem právního zástupce může nevidomý donést sebou. Někde je to dokonce doporučení, já jsem si při složité stomatochirurgické kostní operaci musel zajistit doléčení a dozor v nemocnici, protože to stomatochirurgie nezajišťovala. Telefonicky jsem to domluvil, pro formuláře osobně zašel a vyplněné je donesl sebou. Zažalovat Brno

!

+11/0
19.7.2011 0:46

fixator

majkle1,tak ty tady všechny poučuješ a nevíš,že před odběrem

se provádí lékařské vyšetření? Před prvním odběrem podepíšeš poučení. Pokaždé se bere vzorek krve (už při vlastním odběru) - prostě tady poučuješ a meleš páté přes deváté. Transfůzní oddělení má líný personál, není problém vše zajistit dopředu a po domluvě si půjčit specialistu na braillovo písmo i z jiné nemocnice. Tak, jako musí každé zdravotnické zařízení umožnit přístup pro vozíčkáře a jinak postižené lidi. Jestli je postižený jinak zdáv, má právo si koupit rohlík, sahat na nákupní košík, ale také se rozhodnout darovat krev. Pokud je odběru schopen a zdravotnické zařízení není schopno vykázat náklady a má neschopný personál, musí být zažalováno a zakázat další činnost a nahradit jiným konkurenčním zařízením. Souhlasím s názorem, že je to diskriminace z důvodu zdravotního stavu. Kdyby odmítli z nějakého zdravotního důvodu, je to jasné. Ale oni odmítli z důvodu, že nebyli schopni nechat vytisknout (či vyrazit) a podepsat poučení. To je povinnost daná zákonem a všude jinde to umí!

+1/0
19.7.2011 1:55

majkl1

Re: majkle1,tak ty tady všechny poučuješ a nevíš,že před odběrem

Nikde jsem netvrdil, že se neprovádí předodběrové vyšetření - to má právě chránit dárce před nežádoucím odběrem (např. pokud má špatný krevní obraz, tlak a pod). Krevní vzorky odebírané při vlastním odběru slouží pro povinná laboratorní vyšetření odebrané krve včetně těch virologických a případné testy kompatibility před podáním transfúze.

Než se ale přistoupí k odběru, musí být splněny ostatní zákonné požadavky. Zákon žádnou improvizaci nepřipouští a pokud ji někde praktikují, pak na své riziko. V případě maléru pak nesou plnou odpovědnost.

Ostatně, jak z článku vyplývá, dárkyně se prostě dostavila na TO a domáhala odběru. Že to nebylo technicky možné, to jí nezajímalo. Pokud tedy došlo k pochybení ze strany TO, pak bylo v tom, že jí to lékař nedokázal vysvětlit. Bohužel někteří lidé jakékoliv vysvětlení odmítají, pokuď není po jejich.

+2/0
19.7.2011 11:03

prispevatel

To docela vystihuje danou situaci, lépe než celý článek

Prostě v Brně jsou hodně pozadu a nejsou na takový případ připraveni nebo ani nechtějí, protože mají tvrdou hlavu. Kdyby byli připraveni, tak nemusí nikomu nic vysvětlovat. Ono nevidomý toho času na cestování nemá nazbyt, sám to nezvládne. A tak je vázaný na více lidí a vše zařizovat dvakrát je nad jeho síly. Určitě došlo k pochybení lékařského personálu, který je povinen na takové případy být připraven. A ze strany nevidomé je pochybení v tom, že zapomněla, že se bude nacházet v Brně a určitě to není její první zkušenost. Měla si tam nejdříve zavolat a kdyby ji odmítli, podat trestní oznámení. Myslím si, že by to nebylo první trestní oznámení na Brno.

0/0
19.7.2011 12:37

aju reptans

Re: To by jeden neřekl,

Jen aby ještě neprosili . Je necitelný přístup k dárkyni součástí profesionála ? Dá se říct vše ..poděkovat ..ale vyprovodit dárce se slovy..nepotřebujeme si kvůli vám komplikovat život ???Rv Vzor -Rusko !!

+8/0
18.7.2011 22:06

majkl1

Re: To by jeden neřekl,

Vy jste u toho byl? Asi ne a zřejmě jste nečetl pořádně ani článek, ani můj příspěvek. Tak to zkuste ještě jednou.

0/0
18.7.2011 22:41

Sprintujici.stonozka

Jsem asi

tupá - jak se liší nevidomý dárce od vidomého? snad ta ruka s žílou je furt stejná, ne?!

+1/0
18.7.2011 21:50

aju reptans

Re: Jsem asi

jasně..jenom si představím dnešní rozhovor s úřednicí : Můžetemi říct proč....? Protože to visí venku / ceduleR^Rv

0/0
18.7.2011 21:53

Sprintujici.stonozka

Re: Jsem asi

ano, některé úřednice jsou přímo učebnicovou ukázkou briskního intelektu

0/0
18.7.2011 21:55

aju reptans

Re: Jsem asi

JJ .. dala si záležet na výslovnosti ...a stejně šišlala;-)Rv

0/0
18.7.2011 21:56

Sprintujici.stonozka

Re: Jsem asi

;-D třeba ji bolely zuby

0/0
18.7.2011 21:58

aju reptans

Re: Jsem asi

Si mně zaskočila ......zapomněla si je doma;-D

0/0
18.7.2011 22:00

Sprintujici.stonozka

Re: Jsem asi

no jo, proto byla tak nevrlá, ani si nemohla sníst svačinu ;-D

0/0
18.7.2011 22:02

Najdete na iDNES.cz