Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Nečas má nový cíl. Dostat Česko mezi 20 nejkonkurenceschopnějších zemí

Nový, velmi ambiciózní cíl určil pro vládu premiér Petr Nečas. Česko by se podle něj mělo dostat mezi dvacet nejvíce konkurenceschopných zemí světa. Pomoci k tomu mají desítky velkých vládních projektů. Například už do konce příštího roku by měli být všichni občané připojeni k vysokorychlostnímu internetu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Nomen O

To snad není možné

Milí lidé, také se smějete onomu nadpisu ¨tohoto článku????? V době, kdy se na nás valí všechno záporné a neudržitelné, tak vážený pan předsda si dělá plány co bude za 20 let a snad spadl z měsíce, když si myslí, že budeme na takové výši mezi 20 nejschopnějšími zeměmi. Chachacha!!!!!!!! To nemá o čem jiném přemýšlet a jednat, že se zaobírá nemožným? Kam nás dostali oni páni politici, bez rozdílu všichni za posledních 20 let?? Kde jsme byli před 15 léty a kde jsme nyní??????

Litujme se, nic jiného nezbývá.

+1/0
19.7.2011 15:14

zberanek

S nimi to Česko rozhodně nevyhrálo a nevraje

To už tady bylo za Klause, v roce 1989 říkal, že za dvacet let doženeme Německo. A Výsledek? Další prognostik Nečas se chce pomocí slibů udržet u moci. Je třeba tyto lidičky poslat z politiky pryč, čím rychleji, tím lépe.

+1/0
19.7.2011 14:57

Host8

Nedůvěra a skepse v program konkurenceschopnosti

tu zřejmě pramení z praktických kroků v přístupů vlády ke správě státu.

U podniků rozhoduje kvalitní výrobek, servis a jméno firmy na trhu + cena. Čím vyšší kredit, tím vyšší cena. Potřebují stabilní prostředí pro dlouhodobější výhled a rozvoj.

Úkolem státu je to vytvoření stabilního, právního prostředí, bez sociálních otřesů  bez experimentů v daních, vymahatelnost práva, dobře fungující a silné kontrolní instituce a odstranění korupce, klientelismu.  Stabilitu lze vybudouvat pouze za existence celospolečenské dohody na základních principech fungování státu. Stabilitu nelze prohlasovat několika hlasy v parlamentu.

Pro obyvatele stabilita znamená dostatečnou oporu ze strany státu, aby v době změn v ekonomice bylo možno se připravit a přesunout do oborů, které právě zaměstnance potřebují.

Jde o to, aby se toto slovo opět nezdevalvovalo a nestalo se zástěrkou pro  tupé šrty a odůvodněním pro nabourání sociálních a zdravotních systémů a snižování platů a životní  úrovně většiny lidí.

0/0
19.7.2011 12:33

Host8

V knihovnách přes internet

se mohou pracovníci firem dostat  k neuvěřitelnému množství nejnovějších vědeckých, technických informací ze všech oborů v různých světových databázích. Tyto informace jsou formou článků v digitalizované podobě. Cena jednoho časopisu v tištěné podobě  mnohdy sáhá ke statisícům a je cenově pro řadu firem nedostupná. Tady jsou jich tisíce. Za minimální peníz by se dala zorganizovat školení a naučit lidi z firem s tímto bohatstvím zacházet a využívat ho.  Zatímco státy vynakládají miliardy na výzkum, naše firmy se doslova za několik korun mohou dostat k jejich výsledkům a posledním informacím. Knihovny a internet v nich je nutné v moderním světě chápat jako význačná centra informací pro vědu,výzkum,vývoj, pro studenty i firmy.

Omezením internetu narušíme tuto koncepci a půjde to výrazně proti konkurenceschopnosti. Tady je spíše potřeba upozorňovat na tento světový trend. Knihovny jsou významnými uzly vědeckých, technických aj informací, které mohou firmám jejich zprostředkováním pomoci.

0/0
19.7.2011 11:13

mutantmutant

vize, ambice - thumbs up

škoda že to nemyslí vážně :-/

0/0
19.7.2011 10:48

paxxtor4u

Nečasův blábol

Dokud zde bude existovat stát regulující prakticky kompletní společenskou sféru, stát nevymáhající právo a politika kradoucí veřejné peníze, pak toto tvrzení zůstává v rovině vládní propagandy, které jen těžko někdo uvěří.

+1/0
19.7.2011 10:44

Host8

Čína a Japonsko

staví svoji konkurenceschopnost na moderních kvalitních výrobcích. K tomu je potřeba podpora vědy, výzkumu a nových progresivních oborů, dodržování norem stanovujících kvalitu výrobků.  Zlevňováním práce je ČR schopná na chvíli přilákat spekulativní kapitál. Tomu se daří všude, kde je nejasné právní prostředí, může vyrábět a prodávat beztrestně šmejdy a zaplavit jimi český trh, dále korupce či zavírání očí, která toto počínaní přikryje a nevymahatelnost práva.  Navíc nízkou cenou takových nenormovaných výrobků ničí kvalitní české výrobce ´i jejich pověst. Spekulativní firmy  odvádí daně v daňových rájích.V ČR vzniká prostor na uplatnění zastaralých výrobků, nesplňujících ani normy ČR ani EU. Je to způsobeno právním prostředím, které z ideologických důvodů podporuje firmy bez ohledu na to, že porušují legislativu a normy ČR a EU. ČR  se může stát skanzenem produkujícím výrobky neodpovídající EU normám a celkově získat velmi špatnou pověst. Chceme tu opravdu tento spekulativní kapitál?

0/0
19.7.2011 9:58

Kaniokova

Kdekdo se rozčiluje nad tím argumentem o internetu,

mě víc rozčílila "nová iniciativa" k zlepšení konkurenceschopnosti.  Tam je žába na prameni v podobě šílených regulaci, zákazů, příkazů, neskutečné buzerace, které ztěžují a prodražují podnikání. Parlament k tomu má sklon vždycky, ale od vstupu do EU to teprve dostalo ten "správný švunk". Já chci od vlády hlavně jediné - rušení zbytečných agend, institucí, nesmyslných předpisů a norem. To podvazuje a zvyšuje nákladovost podnikání !

0/0
19.7.2011 9:36

Host8

Re: Kdekdo se rozčiluje nad tím argumentem o internetu,

EU má sjednocený trh a pro odbourání bariér při dovozu a vývozu by měla být jistota, že se na trh dostanou kvalitní výrobky splňující normy EU. Výrobky projdou zkouškami na počátku uvedení na trh. ČR by měla zajistit, aby tato nastavená pravidla platila a systém kontroly umožnil zachycení výrobků nesplňujících normy. Je to daň za volný trh. Jenže systém kontroly a vymahatelnosti chybí a tak jsou tu firmy podepřené finančním kapitálem, které sice nechají výrobek projít zkouškami, ale pak na trh pod tímto certifikátem dodávání výrobky jiných vlastností. A to je hrozba pro konkurenceschopnost - špatná pověst a spekulativní kapitál, kterému vyhovuje nevymahatelnost práva a nízké náklady práce. Konkurenceschopnost to ale sníží.

0/0
19.7.2011 10:07

Retarda

Zase s křížkem po funuse...

...v době, kdy nám rozvoj Internetu mohl něco přinést, tak vláda uměle přiživovala tehdejší monopol Telecomu, který poté, co zvedli ceny (a jejich managoři, to vysvětlili kupodivu jako slevnění) vyvolal akce občanů: bojkot a petici proti monopolu kterou podepsalo 100.000 lidí, kterou si převzal tehdejší ministr informatiky Mlynář (který pak málem za své působení skončil v krimu a kde je mu dnes konec, kdo ví?).

0/0
19.7.2011 9:01

Babul

Nový cíl

A co takhle dostat zemi mezi 20 zemí s nejnižší korupcí? To je daleko těžší, že?

+1/0
19.7.2011 8:18

Bouše

Re: Nový cíl

R^

0/0
19.7.2011 9:06

KarelV

Tahle tlustá PANDĚRA nám, prosím pěkně, vládnou !!!

... no není to k pláči ?  ;-( ... Copak je to normální, aby takoví lidé ordinovali lidem utahování opasků, když sami si zakládají TAKOVÉTO tukové zásoby ?!!!

0/0
19.7.2011 8:07

KarelV

Re: PANDĚRA nám vládnou

Copak, že plácá tento pán takové nesmysly? - Že by ho před spaním babička krmila ještě pohádkami ??? ;-D

Pane premiére, probuďte se už konečně do REALITY ! R^ ... svět není pohádková knížka a my nejsme malé děti, abychom se nechali unášet fantazií nějakých snílků...

0/0
19.7.2011 8:15

roby

tak vidíte přátelé jak mu šibe

Například už do konce příštího roku by měli být všichni občané připojeni k vysokorychlostnímu internetu.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/necas-ma-novy-cil-dostat-cesko-mezi-20-nejkonkurenceschopnejsich-zemi-1jo-/domaci.aspx?c=A110718_093048_domaci_kop

0/0
19.7.2011 8:02

Bouše

Re: tak vidíte přátelé jak mu šibe

Proč uvádíš jako zdroj článek, ke kterému diskutuješ? S tím šibáním bych tak nemrhal. :-P

0/0
19.7.2011 8:05

roby

Re: tak vidíte přátelé jak mu šibe

no pokud máte slušný prohlížeč tak tento úkon vykonává automaticky. Až to někdy zkusíte třeba se vám to bude líbit rovněž. Obecně vzato, jestliže cituji z nějakého pramene, je vhodné jej uvádět. Pokud se vám tento nápad nejeví v současné situaci jako nesmyslný jste pravděpodobně člověk, který se nesnaží uvažovat reálně. Zkuste tedy odpovědět na jednoduchou otázku. Co tato země v současnosti potřebuje nejvíc. Pokud vám vyjde, že internet pro každého bůh s vámi.

0/0
19.7.2011 8:22

Bouše

Re: tak vidíte přátelé jak mu šibe

Tak to jste měl štěstí, že se vám podařilo příspěvek napsat. Většinou totiž dopadá tak, že je příspěvek díky tomu "přílepku" příliš dlouhý, takže člověk musí zkopírovaný text z článku nejprve někde uložit (nejlépe do obyčejného "texťáku"), tam očesat a teprve potom použít citaci ve svém příspěvku, takže je spíše otrava, než nějaká pomoc. Jinak to ale nemění nic na tom, že je nesmyslné uvádět jako zdroj článek, pod kterým diskutujete. Ta "automatika" má sloužit k tomu, když citaci použijete v diskusi pod jiným článkem, nebo na jiném webu. :-)

0/0
19.7.2011 8:40

roby

Re: tak vidíte přátelé jak mu šibe

je to věc názoru a více s vámi na dané téma nehodlám polemizovat. Jen bych vás chtěl ubezpečit, že vámi popsané problémy nemám a že tuto programovou úpravu vymysleli fundovaní programátoři což vy, vzhledem k vašim amatérským argumentům rozhodně nejste.

0/0
19.7.2011 9:52

slejberg

Bože

Bože, tan náš premiér se vyžral za ten rok, co sedí u koryta. Ono se dá žrát, ale nemusí u toho tak mlaskat. A za prachy, které mu cpe do kapes stát a lobisti by si mohl najmout nějakého vizážistu, který ho bude fotit tak, aby nebyl lidu pro smích, nebo ten lid nedráždil tak vyžranou a mastnou huvou. A jak se mu asi potí ruce....fuj, hnus. Doufám, že si alespoň mění spodní prádlo..

0/0
19.7.2011 7:58

Kaniokova

Pokud nechápete, že jeho náplň práce je JEN v sedě,

zdlouhavá, mnohdy nezáživná, když musí číst všelijaké elaboráty anebo leccos odsouhlašovat či odmítat, tak jste trochu mimo. Je to neskutečně ubíjející i stresové. Takže většina lidí si to spestřuje nějakým pojídáním, VĚTŠINA. Určitě nemá čas na sport, na nic, takže vysmívání se něčímu tloustnutí spíš vypovídá cosi o vás, ne o něm. Kdyby kašlal na práci, dopřával si pohybové aktivity, nejspíš by netloustl.  Jediné co mu vyčítám je, že neruší to množství regulací a buzerace, které podvazuje ekonomiku a konkurenceschopnost. V tom je jádro pudla !

0/0
19.7.2011 9:31

Bouše

Ono tak ani nejde o to,

aby byl ten internet vysokorychlostní, ale aby byl cenově dostupný. :-)

0/0
19.7.2011 7:57

Mustrum Ridcully

Tak to je výborné!

Na nic nejsou peníze, ale problémy tohoto státu vyřešíme tím, že každý bude mít vysokorychlostní internet. Skvělé! To určitě odstraní i tu korupci, se kterou všechny strany před volbami slibovaly zatočit.

0/0
19.7.2011 7:25

mstuc

Co se týká KORUPCE a KAMARÁDÍČKOVÁNÍ,

tak mezi dvaceti už ČR je. A co se týká obelhávání ku vlastnímu prospěchu a toho, že ti co nepracují se mají lépe, než ti, kteří si vydělávají poctivě a prací, tak to s přehledem ČR vede světové tabulky.!!!!!!!!

+1/0
19.7.2011 7:17

Gróf

Člověka maně napadá, že jsou to nejspíš - kecy !

Co pravice dělala posledních pět let, kdy je u kormidla? Spala hlubokým spánkem? Nyní se probudila?

0/0
19.7.2011 4:32

jitulka78

Re: Člověka maně napadá, že jsou to nejspíš - kecy !

;-Dřešila vládní krize;-D

0/0
19.7.2011 7:25

humanitární bombardér havel

co se týče konkurenceschopnosti, je to jednoduché

vzhledem k tomu, jak si nečas takovou konkurenceschopnost představuje, tak: zavést čínský model - člověk prakticky bez ceny a jakékoliv ochrany, žádný zákoník práce, žádná minimální mzda, zrušit státní důchodový systém.

konec konců, tím směrem s tím tato vláda i hnula, jen ještě poněkud nesměle. :-P

+5/0
19.7.2011 2:12

dudlop

Re: co se týče konkurenceschopnosti, je to jednoduché

Však k tomu spějeme.. možná i celá Evropa-akorát u nás to bude prvně:-P

0/0
19.7.2011 2:35

dudlop

Mám taky nový cíl...

překonat Žabáka (taková mánička z práce) v počtu fernetů na ex...;-). Pro nezasvěcené-nalévá se do dvoudecáků... Kalousku - vítej;-D;-D

+1/0
19.7.2011 1:20

žepré

Ostatně s tou tloušťkou

Přece patří mezi managerské schopnosti předvídavost, schopnost nepodléhat tlakům, sebekázeň... Když nedokáže spravovat svůj jídelníček, nebo mu vůbec celá životospráva vyklouzne z rukou, jak má řídit takovou instituci, jako je stát?! Měl by být zproštěn funkcí, na které není psychicky či morálně anebo třeba volně vybaven, a měl by si jít odpočinout do sanatoria...

+1/0
19.7.2011 0:30

žepré

Tak možná 20. "nejkonkurenceschopnější"

šroubovna. Obdobná prohlášení od soudruhů Štrougala apod. se zakládala alespoň na reálu - tohle už je zase jenom jeden z dalších pohádkových blafů pro voliče. Ano, budeme konkurenceschopnou zemí, protože i ta babička ve vejminku bude mít vysokorychlostní internet. Pšouk.

0/0
19.7.2011 0:12

dudlop

Re: Tak možná 20. "nejkonkurenceschopnější"

;-D;-D

0/0
19.7.2011 1:16

Ája+

Nejkonkurenceschopnější???

To jste tedy rozšířili mou sbírku nejbizardňovatějších slov.

0/0
18.7.2011 23:45

v300

Re: Nejkonkurenceschopnější???

Jak bys to jinak nazvala ty? V ekonomii se to slovo používá docela často.. Autoři se měli odkázat na Světové ekonomické fórum, takhle to vypadá akorát jako Kalouskův výmysl.. Ale jinak se jedná o seriózní a vypovídající materiál tzv Global competitiveness report, takže můžeme být rádi, že z toho nakonec není nekompetetivnější!

0/0
19.7.2011 0:21

venca narcis

no, tohle je fakt už jenom k smíchu ...

;-( ;-( ;-(

0/0
18.7.2011 23:22

podhurka

Inspirující Kalousek...

Co takhle začít pořádně zhurta tou korupcí? Potom si možná vláda vydělá na ty "inspirující" programy. :-)

0/0
18.7.2011 23:16

žepré

Re: Inspirující Kalousek...

A to dokonce spoluvládne partaj, kterou dle mého chápání voliči zvolili právě pro tu naděj, že se bude korupce potírat. A vono - exkrement!

0/0
19.7.2011 0:07

yndes

To už tu bylo.

Doženeme, předeženeme.

Doženeme.

Udržíme krok.

Neztratíme stopu.

0/0
18.7.2011 22:54

a bude a je

Re: To už tu bylo.

Pamatuji si tu dobu 50-tých let. Jedno z hesel bylo dohnat a předehnat USA spolu se SSSR , ve výrobě másla o oceli. Do konce vlády komunistů jsem čekal kdy se něco s toho něco splní. Splnilo  se jako vždy prd.

To, že levice slibovala a nikdy nic nesplnila už jsem si zvykl.

Ovšem ,že i pravicová strana udělá ze sebe blba, to jsem nečekal.

Nečase je načase udělat pá.;-(

+1/0
18.7.2011 23:13

___M___

Re: To už tu bylo.

Jestli problém není v tom, že se neumíš koukat a jen hltáš články v novinách.

0/0
19.7.2011 5:34

Mr. Dalby

To musí být matroš..

Nezná někdo číslo na jeho dealera??

0/0
18.7.2011 22:45

klokaran

A teď ještě tu o Červené karkulce a potom hajdy na kutě

0/0
18.7.2011 22:38

Martin111

Svazák Nečas

Tak doufám, že to bere jako svůj svazácký závazek;-D

+1/0
18.7.2011 22:33

zorro007

A je to tady!

Konečně pořádný plán. Trochu je mi těch vyspělých zemí líto, asi to bude pro ně šok, až je necháme daleko za sebou... Teď hlavně aby vyšlo počasí, aby se to dohánění celé nezdrželo jako se to stalo komunistům... R^[>-]

0/0
18.7.2011 22:33

podhurka

Re: A je to tady!

Návrat k plánovanému hospodářství....úžasná představa !!!

0/0
18.7.2011 23:19

vlastik+++

Svazák Nečas se nezapře

Podobné cíle vytyčovali jeho starší soudruzi před VS. Co takhle že český raketoplán dopraví v roce 2020 českou posádku na měsíc. Pravděpodobnost obou cílů je stejná. Jsou to komici.

+1/0
18.7.2011 22:20

Dýzl

Re: Svazák Nečas se nezapře

Hm, to jsem si vzpomenul na bolševnické "poručíme větru dešti". Nebo ty jejich pětiletky.

Fakt komik. Dnes jsem jel po D1. Nýtovačka na rozbíjení aut. Korupce kam se člověk podívá. Policajti kteří umí jen buzerovat a ne chránit a školství z kterého padají čím dál hloupější absolventi. A zdravotnictví které obere a zahubí.

0/0
18.7.2011 22:35

vlastik+++

Re: Svazák Nečas se nezapře

Jenom krátce k lékařské péči.Před dvěma lety byl osmdesátiletý soused z ulice v nemocnici na vyšetření kde zkolaboval. Místo aby byl resuscitovanej tak se probral sám od sebe na patologii mezi dvěma studenými kolegy. Žil potom ještě rok. První starost doktora je vybrat 30Kč, potom teprve pacient.

0/0
18.7.2011 23:03

žepré

Přesně tak

Poměry jak ve Střední Americe nebo v Africe*, ale za to je zodpovědný Pepa Novákuj, naši milovaní (a stále znovuvolení) vůdci nás samozřejmě vedou ke světlým zítřkům!

* no však je to tady jen taková banánová republika, ne?!

0/0
19.7.2011 0:18

___M___

Re: Svazák Nečas se nezapře

Řekl bych, že ta posádka na měsíci je o mnoho pravděpodobnější.

0/0
19.7.2011 5:50

Najdete na iDNES.cz