Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

OBRAZEM: Vídeň se loučí se synem posledního císaře, srdce pohřbí v Maďarsku

Rakousko pohřbívá Ottu von Habsburského, syna posledního rakousko-uherského císaře Karla I. Šlechtic zemřel začátkem měsíce ve věku 98 let. Habsburkovo tělo spočine po boku předků ve vídeňské Císařské hrobce, srdce si však přál pohřbít v Maďarsku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Oerteplur

Habsburkové vymřeli po meči v r. 1740

a jejich erb měl být zlomen. Našli si však cestičku - v podstatě podvod, jak toto prastaré šlechtické pravidlo obejít a vyhlásili tzv. pragmatickou sankci, která umožnila zachovat jejich nástupnictví po ženské linii. Takže od té doby lze hovořit pouze o lotrinské dynastii. V každém případě se ale smrtí Otty "Habsburského" uzavřel jakýkoliv nárok tohoto rodu na dědictví české koruny...

0/0
18.7.2011 21:04

nenovak

Hlavně si tu minulost moc neidealizujme.

Český král pozval do pohraničí Němce, aby toto liduprázdné pohraniči zvelebili. Když těch Němců bylo už dost, tak se ke svému hostiteli obrátili zády. Prostě nájemník si začal po nějaké době myslet, že je majitelem bytu. Načež byl dobrý skutek českého krále po zásluze odměněn iredentismem nejnehoráznějšího zrna. Jaký respekt si zasloužil německý habsburský panovník, jenž měl větší respekt k hunským nájezdníkům, kteří Němce od svého vpádu do Evropy dost ohrožovali, než, podle mě, Němcům mnohem bližším Čechům? Samozřejmě, že soužití s Němci Čechy ovlivnilo i pozitivně v tom, že mají asi ze všech Slovanů největší smysl pro plnění povinností, a to aniž by přijali odvrácenou stránku této kladné německé vlastnosti, jíž je stádnost a fanatismus s vyloučením vlastního kritického úsudku. Odsun asi nebyl z hlediska spravedlnosti to nejspravedlivější řešení, ale uvědomme si, že kdyby k odsunu nedošlo, tak by v Němcích dál přetrvával pocit, že ať Čechům provedou cokoliv, tak tito jim to neoplatí.

+2/0
18.7.2011 9:21

Garfieldek

Re: Hlavně si tu minulost moc neidealizujme.

K článku o pohřbu shrnout do jednoho odstavce dějiny od Přemyslovů po rok 1945, to je teda umění! ;-D;-D;-D Hele, a když někdo někde žije pár století, na půdě, kterou zúrodnil a zkulturnil, tak je to "nájemník" jo?

0/0
18.7.2011 10:48

nenovak

Re: Hlavně si tu minulost moc neidealizujme.

Ano. Má zůstat věrný tomu, kdo jej pozval a už vůbec by se neměl snažit rozvracet danou územní jednotku, tím spíše ne spiknutím se s mnohem větším sousedem.

+1/0
18.7.2011 10:55

Quasar

Ach jo....

Tato diskuze je až na výjimky plná nenávistných blábolů lidí, kteří neznají pořádně ani historii svého státu. Sice mají plné huby češství, ale.. Ve Vídni jsem osdobně na pohřbu byl. Viděl jsem smuteční průvod, viděl jsem ukládání rakve ke kapucínům. A slyšel jsem na každém rohu češtinu. Takže tento člověk, Otto von Habsburg, nebyl lhostejný všem, kteří se považují za Čechy. Ale některým "pepíckým" diskutujícím tohle vysvětlit nelze.

+2/0
18.7.2011 7:47

Garfieldek

Re: Ach jo....

R^R^R^

0/0
18.7.2011 10:50

MFD to hraje s náma

Pohřeb se všemi poctami

Nevím, kolik lidí si uvědomuje, že zemřel poslední dědic českého trůnu. [>-]

+3/0
17.7.2011 8:54

Garfieldek

Re: Pohřeb se všemi poctami

Bohužel málo. Jak je naučili v bolševických školách, každý Habsburk je pro většinu Čechů nebezpečnej zpátečník nebo směšnej dement. ;-(

0/0
17.7.2011 9:24

Bouše

Re: Pohřeb se všemi poctami

A co my s tím, v roce 2011? 8-o

+1/0
17.7.2011 12:39

terminal

Re: Pohřeb se všemi poctami

A proč poslední? Jeho nejstarší syn Karel Habsbursko-Lotrinský je (teoreticky) dědic koruny....

0/0
17.7.2011 14:26

jirha

Re: Pohřeb se všemi poctami

Ale ne české. Protože je zde přerušena právní kontinuita. U jeho otce který byl vlastně legitimní panovník provorepublikový protože tam právní kontinuita přerušena nebyla.

0/0
17.7.2011 16:47

rikajimilizatko

hmm

A Cesku posle zadek ?

+3/0
17.7.2011 8:31

Bouše

Re: hmm

Možná by stačil prostředník pravé ruky ... :-P

0/0
17.7.2011 10:44

Mallinali

Inu

Smutné, velmi smutné. Ale snad jednou obnovíme České království a Otto, stejně jako jeho následníci (prvorozený Karel, nebo druhorozený Jiří...který by pro nás byl zajímavou alternativou) budou mít čestné místo nejen v našich dějinách, ale i v naší přítomnosti. Osobně si myslím, že monarcha se s parlamentní demokracií doplňuje mnohem lépe než prezident...a nabízí také větší bonusy, jako úctu ke tradici, kontinuitu, lesk společenského života či zvýšenou národní hrdosti.

0/0
17.7.2011 1:16

captain cook

monarchii JEDINE s Cechem/ Moravakem za krale

Nevidim zadny duvod proc by Cesi meli opet poklonkovat Rakusakum.

Duvod uspechu soucasnych evropskych monarchii je v prisnem patriotismu jejich kralu a ze bez ohledu na puvodni cizi predky se hlasi k jednomu narodu a jenom jednomu narodu zachovavaji vernost. Danove Danum, Britove Britum, Svedove Svedum, Spanele Spanelum ....i kde treba normalne existuji rozdily v politickem nadhledu mezi monarchou a soucasnym premierem/premierkou.

Na konferenci hispanskych statu, kdy Hugo Chavez neustale prerusoval spanelskeho premiera Zapateru, kral Juan Carlos nakonec na Chaveze zavolal (v prekladu) Proc nezavres hubu! Spanele pak na oslavu sveho krale vydali trika s jeho citatem "te callas".

Habsburkove nikdy nebudou projevovat stejny respekt k Cechum jako ke svym vlastnim Rakusakum a NIKDY se z nich nestanou cesti patrioti i kdyby se nakrasne nechali korunovat na Hradcanech! Z  minulosti vime, ze  vsichni novejsi Habsburkove to odmitli udelat protoze nechovali k Cechum dostatecny respekt.

+3/0
17.7.2011 6:08

silný kuřák

Re: monarchii JEDINE s Cechem/ Moravakem za krale

Zrovna britská královna je monarchou pro tolik národů, že byste se divil. Co se týče Habsburků, máme pořád mindrák z doby obrození, ale pro České království byl atentát v Sarajevu hřebík do rakve nejen kvůli válce, ale proto, že následník byl ve své době velmi moderní člověk a byl schopen prosadit politické uspořádání, které by Českému království zajistilo přední místo v monarchii.

A nemáte pravdu s těmi Habsburky. Některý by Čechy třeba šidil, ale jiný zase ne. V historii řada Habsburků měla k Čechům vřelý vztah. Nehledě k tomu, že prakticky všichni evropští monarchové jsou díky sňatkové politice panevropští......

0/0
17.7.2011 7:26

captain cook

Re: monarchii JEDINE s Cechem/ Moravakem za krale

britska kralovna je mj. take mojim monarchou, ale my odjinud z jejiho rozsahleho panstvi v ni nevidime vylozene "jednoho z nas". Nemame k ni stejny vztah jako Anglicane a jini obyvatele britskych ostrovu. Nejspis i proto, ze tu u nas nezije a ze ma jinou narodnost. Jenom sem obcas jezdi na navstevu nebo posle sve potomky.

Ackoliv neni mozne obvinit ji z nadrzovani jinym, existuje citelny rozdil mezi Anglicany, Skoty na jedne strane a Kanadany, Australany a Novozelandany na strane druhe. V drivejsich dobach britskeho imperia, kdy tohle byly kolonie, to nevadilo. Politicka, hospodarska a justicni samostatnost techto statu podporila vzrust kanadskeho, australskeho atd. narodniho sebevedomi a patriotismu a dalav nich zrod hnuti za vlastni hlavu statu v ramci  Spolecenstvi Narodu, jehoz hlavou je britsky panovnik.

0/0
17.7.2011 8:43

Vlad IV

Re: monarchii JEDINE s Cechem/ Moravakem za krale

Prolhaný křivopřísežník a zednář Juan Carlos by měl mlčet sám! O odporném Zapaterovi nemluvě!

Pokud má monarchie plnit svůj účel,rozhodně nesmé být rukojmím  bordelu zvaného parlamentní demokracie, v jejím čele musí stát katolický monarcha, a katolické náboženství musí být náboženstvím státním( samozřejmně až potom,co se zbavý jedovatého nánosu DVK)!

0/0
17.7.2011 8:41

captain cook

Re: monarchii JEDINE s Cechem/ Moravakem za krale

nabozensti fanatikove jako ty do spolecnosti slusnych lidi nepatri. Pro ne jsou prislusne ustavy.

+1/0
17.7.2011 8:45

rb0000

Re: monarchii JEDINE s Cechem/ Moravakem za krale

jenom ale pozor habsburkove nejsou zadna cizi dynastie -  jsou pravoplatnymi  nasledniky a dedici   ceske   svatovaclavske  koruny !

+1/0
17.7.2011 9:50

captain cook

Re: monarchii JEDINE s Cechem/ Moravakem za krale

nejake pravoplatne naslednictvi z nich Cechy ani osoby hajici ceske zajmy a davajici ceske zajmy na prvni misto neudela. Porad to jsou jen cizinci hajici 1)rakouske zajmy a 2 ) madarske zajmy.

Kdyby respektovali ceske zeme, bylo by srdce Otty Habsburka pohrbeno v katedrale sv. Vita, ne v Budapesti. Uz jen tohle samo o sobe ukazuje pokracujici podradny vztah Habsburku k Cechum.

+1/0
17.7.2011 11:29

terminal

Re: monarchii JEDINE s Cechem/ Moravakem za krale

Jenže to by museli to jeho srdce rozkouskovat na x dílů, aby se dostalo na všechny. To srdce tam nechali pohřbít s ohledem na jeho celoživotní snahu o sblížení východu a západu. Proč zrovna maďarsko - těžko říct, možná kvůli velikosti země. Stejně tak nebylo srdce pohřbeno v Chorvatsku, v Dalmácii... a podobně...

0/0
17.7.2011 14:33

Reeve

Re: Inu

Monarchie má smysl pouze tehdy, když představuje historickou kontinuitu národa či společenství a jeho národních tradic. V tomto případě by to nebyla ani kontinuita, ani národní tradice, jen pouhá staromilská fraška.

+1/0
17.7.2011 7:18

ondrapirb

Re: Inu

Můžu jen říct, že habsburkové čechy v lásce neměli už od bílé hory...proto k nim přistupovali přísně a jak je známo Franz Josef se nikdy nenechal ani korunovat na českého krále. Karel I už ano, ale to už přišlo všechno pozdě. Nenávist k monarchii během první světové vzrostla ne jen v čechách. Po vzniku první repuliky pak začaly nostalgické vzpomínky jak bylo v tom zkorumpovaném rakousku dobře. A dneska máme nostalgie zase na komunistické zřízení.

+2/0
17.7.2011 7:27

_Kryštof_

Re: Inu

Že by bylo RU zkorumpovanější než Česko dnes?

0/0
17.7.2011 12:51

o vaše názory nestojíme

Redachtóři jsou na dovolené, článek psala uklízečka

Jinak si tu příšernou češtinu nedokážu vysvětlit.

Buď Otta Habsburský, nebo Otto von Habsburg. Rakev, jenž...

+2/0
16.7.2011 23:29

Vlad IV

Bylo by zajímavé vědět. zdali

vnitřně odpadlý kardinál Schönborn vykonal pohřeb katolickým a posléze zednářským obřadem,jak to ostatně v případě vlastního pana otce již učinil.......;-(

P.S. Členství prince Otty v zednářské lóži se rovná odpadu od katolické víry,což je více než dobrý důvod k zpochybnění jeho osoby jako pretendenta na trůn( o ztrátě práva na církevní pohřeb nemluvě)..........

X Svatý Václave oroduj za nás....X

0/0
16.7.2011 21:52

terminal

Re: Bylo by zajímavé vědět. zdali

Jak jste přišel na to, že Otto Habsbuský byl člen zednářské lóže? Máte nějaký odkaz o tomto?

0/0
16.7.2011 22:20

Vlad IV

Re: Bylo by zajímavé vědět. zdali

A kdo,a na jakých základech, si myslíte, že založil onen hnus zvaný Panevropská unie....??

To je,jako byste se mne zeptal jaké mám důkazy,že např. B'naiB'rith je zednářská organisace.....;-)

0/0
16.7.2011 22:29

Mirco1

Re: Bylo by zajímavé vědět. zdali

Jinými slovy pan pseudolegitimistický blábolil žádné důkazy nemá :D

+1/0
17.7.2011 8:38

Vlad IV

Re: Bylo by zajímavé vědět. zdali

To si jako ty strašáku do zelí představuješ důkaz jak?

Příznání dotyčného? Nenech se vysmát...;-D;-D;-D

0/0
17.7.2011 8:46

moim

To je zase článek...

...clkem významná událost a odbytou to několika větama. Jak smutné...

+1/0
16.7.2011 21:07

lajmililhuli

Re: To je zase článek...

I neštkej, nevzlykej a utiš se, siroto nešťastnej.....

0/0
16.7.2011 21:13

barb.udo

To ho budou kuchat?

0/0
16.7.2011 20:51

Jozko

nemali nieco z neho pochovat aj v Cesku?

Ved to bol syn aj Ceskeho krala, a ked raz u vas ziska Koruna Česká - monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska ustavnu vacsinu, tak jedno z jeho deti bude vasim kralom...

0/0
16.7.2011 20:37

vilemdobyvatel

Re: nemali nieco z neho pochovat aj v Cesku?

Kéž by se tak stalo :-(

+1/0
16.7.2011 20:40

BořekŠikula

Re: nemali nieco z neho pochovat aj v Cesku?

I král má povinnosti ke svému království a když je neplní, tak na tom trůně nemá co dělat, ztrácí na něj právo. A tohle pro Habsburky platí od roku 1916 od Czerninova memoranda (až válka skončí, tak s těmi Čechy zatočí). Tím memorandem ostatně (neúmyslně) poskytl výraznou podporu požadavku právu na sebeurčení národů, které se stalo součástí podmínek mírové smlouvy.

Navíc to nebyl syn posledního českého krále, ale vnuk. Jeho otec českou korunu nepřijal.

+1/0
16.7.2011 21:05

Stoura

Re: nemali nieco z neho pochovat aj v Cesku?

Posledním korunovaným českým králem byl Ferdinand Dobrotivý. Otto nebyl jeho synem.

0/0
16.7.2011 21:28

terminal

Re: nemali nieco z neho pochovat aj v Cesku?

Ine, má pravdu. Oficiální plný titul Karla I. začíná: Karel I. z milosti Boží císař rakouský, uherský apoštolský král, český, Dalmatský, chorvatský, slavonský, haličský, lodoměřský, illyrský a jeruzalémský král,... atd atd . Tedy jelikož Otto Habsburský byl syn Karla I (resp III.), tak to že Otto Habskurský byl syn posledního českého krále je pravda. Věc jiná je, že neproběhla korunovace jako obřad. Pokud vím, tak korunován byl snad jen v Uhrách

0/0
16.7.2011 21:56

Stoura

Re: nemali nieco z neho pochovat aj v Cesku?

Oficiální znamená úřední. Který konkrétní úřad mu ten titul vydal?

0/0
16.7.2011 22:03

terminal

Re: nemali nieco z neho pochovat aj v Cesku?

Titul mu byl přiznán nástupnictvím po smrti Františka Josefa. A prazáklad tohoto titulu bych asi hledal ve smlouvě mezi Karlem IV a Rudolfem IV Habsburským o vzájemném následnictví v případě vymření některého z rodů. Lucemburkové vymřeli, tedy na Čechách kralovali Habsburkové. Nu a jelikož se to trochu s následnictvím Františka Josefa semlelo, nakonec se násleník stal někdo, kdo jím původně vůbec neměl být....

0/0
16.7.2011 22:17

Stoura

Re: nemali nieco z neho pochovat aj v Cesku?

"Mu byl přiznán" je dost vyhýbavá formulace. \Musel mu jej přiznat někdo konkrétní. Pokud to má být oficiální titul, tak nějaký úřad.

Pokud vím, tak jediné, co mu oficiálně náleží, je jméno "Otto Habsburg-Lothringen", které u přiznaly rakouské úřady v roce 1919.

0/0
16.7.2011 22:52

terminal

Re: nemali nieco z neho pochovat aj v Cesku?

Áááá tak to jsme si nerozuměli. Já psal o Karlu I. Otto Habsburskému oficiálně žádný panovnický titul samozřejmě nenáleží. Reagoaval jsem jen na to, že Otto je opravdu syn posledního českého krále :-)

0/0
16.7.2011 23:07

Mr. Dreamer

Re: nemali nieco z neho pochovat aj v Cesku?

Jeho otec se nikdy nenechal korunovat jako Český král, ukazoval nám tak, jak námi pohrdá. Prostě nám ani neuznal, že máme vlastního krále, byli jsme jen součást rakouska.

+2/0
16.7.2011 22:28

terminal

Re: nemali nieco z neho pochovat aj v Cesku?

No, nevím... Neřekl bych, že Čechy Karel III pohrdal. Mluvil velmi dobře česky, studoval v Praze, v Brandýse absolvoval vojenskou službu atd. Nevím proč se nenechal korunovat, ale myslím že za ty dva roky jeho vlády spíše nestíhal kvůli válce.

0/0
16.7.2011 23:02

Mallinali

Re: nemali nieco z neho pochovat aj v Cesku?

To je blbost. Karlovi se hroutilo Rakousko, byl po uši ve světový válce, tak těžko mohl vytěsnit čas na nějakou velkou korunovaci. Námi vůbec nepohrdal, vojákoval v Brandýse, pohyboval se často v Praze a měl to tam rád. Nebyli jsme jen součást Rakouska...tedy Předlitavska, ale mimo Vídeň jeho nejdůležitější část. Přes polovinu daní Předlitavska se odvádělo u nás...podobné to bylo i s průmyslem atd.

0/0
17.7.2011 1:10

captain cook

Re: nemali nieco z neho pochovat aj v Cesku?

mozna "to mel Karl v Praze rad", stejne jako Ferdinand "to mel rad na Konopisti". To ale vubec nic nemeni na faktu, ze kdyz doslo na lamani chleba, zadny z nich nebyl ceskym patriotem, nikdy nedal rovnost mezi ceskymi a rakouskymi zajmy  natoz aby dal prednost ceskym zajmum. To by pro ne a pro Rakusaky jako narod bylo nemyslitelne a neobhajitelne.

Sundej si ty ruzove bryle s nimiz se divas na Habsbursky a jejich vztah k Cechum!

Kazdy soucasny evropsky monarcha ma bez ohledu na predchozi rodove vazby jedinou statni prislusnost, zachovava vernost a slouzi zajmum jedineho statu.

Princezna Mary, manzelka danskeho korunniho prince Frederica, je puvodem Australanka. Pred snatkem se musela vzdat australskeho obcanstvi a vsech predchozich loyalit, s nabytim danskeho obcanstvi prisahat dozivotni vernost Dansku a jeho zajmum, naucit se plynne dansky (slozit zkousku), predstoupit pred dansky Parlament a odpovedet na konstitucni otazky v danstine. Teprve pak si mohla vzit naslednika trunu.

+1/0
17.7.2011 6:28

Mirco1

Re: nemali nieco z neho pochovat aj v Cesku?

Ovšem na korunovaci v Zalitavsku čas našel a to byli Maďaři vůči monarchii už dobrých 80 let naprosto neloajální :)

+1/0
17.7.2011 8:40

jirha

Měli bychom mít státní svátek a smutek

Je to vlastně poslední legitimní panovník českého království.

0/0
16.7.2011 20:37

Charles_Davy

Re: Měli bychom mít státní svátek a smutek

Ty jsi asi byl vždy dost slabý v dějepise, že? :-)

+1/0
16.7.2011 22:36

Najdete na iDNES.cz