Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Židé po šesti stech letech přivítali "ztracený kmen" z Mallorky

Izraelští rabíni uznali potomky židů ze španělského ostrova Mallorca. Takzvaní Xuetes byli po staletí pronásledováni inkvizicí, většina jich konvertovala ke křesťanství a zbytek musel svoji víru tajit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Červená_Karkulačka

izraelské kmeny

Začínají se objevovat ztracené kmeny Izraele? To je zajímavé....

0/0
15.7.2011 12:26

brekebrekeke

Re: izraelské kmeny

proc? chces je taky zahanet do more? ;-€

0/0
15.7.2011 17:12

Vileric

no nevím

ale nějak mi to zavání rasismem ;-)

0/0
15.7.2011 8:22

il1948

no nevím

ale nejak mi to zavani vrozenou debilitou vilerica ;-);-);-)

0/0
15.7.2011 12:30

Vileric

Re: no nevím

no většinou ten který sám trpí debilitou ,rád označuje druhého :-P

0/0
17.7.2011 17:16

Mallinali

Inu

Nojo, tak uvidíme kolik se jich přestěhuje do země zaslíbené tentokrát. Ale jsou to kluci šikovný, přínos pro každou zemi. Ale jsou i židé z Etiopie, z Indie...no, rozprchli se hoši pořádně, to se musí nechat. Holt tehdá hodně naštvali římany, no...:-P

0/0
15.7.2011 0:01

notordluhousek

Re: Inu

ale kulovy, s rimanama jejich rozptyleni nema az tak moc souvislosti, oni byli jako kupecky lid po celem regionu stredomori a blizkeho vychodu davno pred zidovskymi valkami.  a jako kupci se dostali vsude

0/0
15.7.2011 0:07

Mallinali

Re: Inu

Jejich rozptýlení s římanama má společného hodně. Nejen že jim jednotná římská říše dala vůbec rámec pro to, aby se dostali tak daleko, ale taky dvě židovské války způsobili, že ztratili Jeruzalém a nejdůležitější chrám a stali se vyhnanci. Taky to dost ovlivnilo jejich náboženství. Do té doby měli samozřejmě plno lidí po celém středomoří, hlavně v Alexandrii, ale i vlast s Jeruzalémem v centru...teprve odporu vůči římanům se rozšířili opravdu ve velkém a začali migrovat po světě.

0/0
15.7.2011 0:38

notordluhousek

Re: Inu

cetl jste bibli ? v ni mate narod bloumajici popsan od svych prvopocatku, asi aby vytvorilo podklad pro ty rozptylene komunity po celem svete. rimske vyhnani  nebylo prvni. kazdy kdo aspon zbezne prolitl stary zakon to vi. velke zidovske komunity mimo judeu a samari pred zidovskymi valkami jsou historickym faktem. navic rimske vyhnani je trosku nepresnym pojmem protoze doslo spise k rimskemu vybiti populace judeje nez k jejimu vyhaneni. ale protoze prave byla spousta zidu jiz po tisicileti rozptylena proto toto nabozenstvi nevyhynulo

0/0
15.7.2011 0:45

Reetu

Re: Inu

jezis marja uz sem te davno poslal spat dite, to je mladez dneska ...Rv

0/0
15.7.2011 1:00

notordluhousek

Re: Inu

doporucuji ti nechodit na fora pod vlivem omamnych latek, nebudes se pak ztrapnovat tak jak to predvadis svymi naprosto bezobsaznymi vykriky mimo tema v teto diskusi ;-D

0/0
15.7.2011 1:18

Mallinali

Re: Inu

Vždyť říkám to samé, v čem je tedy problém? Řekl jsem že předtím jejich enklávy ve světě nebyly? Naopak, jasně jsem napsal že hlavně díky obchodu byli ma mnoha místech. Ale klasické období bez domova je po židovských válkách, byli samozřejmě částečně vybiti, ale také vyhnáni z Jeruzaléma atd. a jejich počet v Judei dramaticky klesl. Také byly ustanoveny restrikce jejich náboženství. Ztráta vlastního chrámu způsobila určité změny v judaismu, kdy se do čela dostalo uctívání tóry atd. V římském období se tak dostali do západní evropy, kam by se jinak bez římany sjednoceného prostoru nedostali. Velká komunita židů byla před římany hlavně v Alexandrii, tam byli samozřejmě také za obchodem. Vyhnání

0/0
15.7.2011 16:49

BigPep

Re: Inu

Vždycky byli rozprchnutí za obchodováním, nikdy neměli bližší vztah k žádné zemi, kde žili, nezajímalo je to. Tím, čím se především zabývají (bankovnictví, finančnictví, investice, půjčování peněz) pro žádnou zemi přínosem nejsou a nikdy nebyli, je to všechno umělé a na vodě a spekulacích stojící, oni totiž až na pár výjimek pouze nakládají s hodnotami, které jim původně nepatřily nebo které nevytvořili.

Mají proti Evropanům obrovský, snad tisíciletý civilizační náskok. Jsou mazaní a chytří - a jak vidno, nacházejí spoustu moulů, kteří jim to rádi baští - a ze svého ochotně zaplatí, načež oni se zase přestěhují o kus dál. Gratuluji - k těmto užitečným blbcům zřejmě patříte i Vy!

0/0
15.7.2011 0:20

Mallinali

Re: Inu

;-D no páni. Takže Sigmund Freud, Mendelsohn, Kafka...všichni ze mě dělali blbce. A stejně tak i všichni, kteří od Adama Smitha vymýšleli ekonomické teorie...naštěstí jsem zde v nočních hodinách potkal v diskuzi vás a zjistil jsem, že celá světová ekonomika je jen o prodávání věcí, které patří někomu jinému. Skvělé, škoda že to Marxovi nefungovalo. Mimochodem, samozřejmě že židé žili i mimo Izrael, ale až po dvou židovských válkách byli vyhnáni z Jeruzaléma, ten sám byl zničen a Šalamounův chrám vypálen. Do té doby (první polovina 2. století n.l.) měli vlast, pak už ne.

0/0
15.7.2011 0:32

jahana

Re: Inu

No, zrovna Freuda a Kafku vidět jako přeborníky lidstva se mi nezdá. Freuda oficiální medicína moc nemusela, dokázal se etablovat jako módní lékař bohatých vrstev a s touto aureolou pak získal zeměkouli. Po Kafkovi v Praze všichni jančejí, ale kdo čte jeho výtvory, těch už je podstatně méně. Ony totiž zrovna dvakrát ke čtení nejsou. Spíš z něj byl vyroben módní spisovatel. Takže obchodní základ u obou pánů podobný.;-D

0/0
15.7.2011 10:12

il1948

Re: Inu

No tak na základe tích tvojich výplodov  o tom nepochybujem, že pre teba Kafkove knihy dva krát k čítaniu nie sú  ;-D;-D A mimochodom Kafku si cenia na celom svete, teda určite viac ako v Prahe.

0/0
15.7.2011 12:35

Mallinali

Re: Inu

Ježkovy oči.Takže když je někdo doceněný až po letech, protože jeho současníci nedokázali dohlédnout jeho geniality, tak je to u židů automaticky obchodní základ. To je volovina. Kafka je čtený, je citovaný, je vlivný...já viděl jeho hry i knížky a musím říct, že jednoduché to není, ale ten způsob jak je člověk vláčen věcmi které neovlivní, vyšší silou a byrokracií...to je strašně zajímavé a přispělo to vůbec k celé západní kultuře. Principy jeho díla jsou často vidět v různých moderních filmech, kde se někomu furt něco děje a nemůže tak dosáhnout svého cíle. Freud je důležitý také, ačkoliv ne každý je do něj takový blázen, někdo radši Junga nebo Adlera. Ale to je přirozené. Jejich vliv na kulturu západu je ovšem neoddiskutovatelný, takže tak. A těch jmen je mnohem víc.

0/0
15.7.2011 17:06

Fai Rodis

Re: Inu

Jojo, Freud. Co neslo pres sex, to vzal pres hajzl. A ze si s tim vystacil...

0/0
15.7.2011 18:36

Mallinali

Re: Inu

Ještě bych dodal, že židé byli přínosem i pro středověká království, odkud je ovšem z náboženských důvodů často vyhnávali, nebo je rovnou likvidovali. Křesťané nemohli dělat pořádně lichvu atd., takže to bylo na židech kteří zas nesměli z náb. důvodů vlastnit půdu. Králové židy často potřebovali...navíc pak bylo lehké se jich zbavit, když nebylo z čeho jim splácet...prostě se řeklo že to jsou židé, že zabili Ježíše a následný pogrom vykonal svoje. Jenže třeba likvidace španělských židů byla jedním z důvodů, proč bohatá a mocná země v novověku stagnovala a pomalu byla přečíslena Anglií, Francií a Holandskem. Jednoduše nechali obchod na jiných, prachy, obchod a drahý kovy přelili jinam.

0/0
15.7.2011 0:45

2Alien.cz

Re: Inu

R^

0/0
15.7.2011 0:56

BigPep

Re: Inu

Aha, takže podle Vás ten, kdo omezí/zakáže lichvu, podváže ekonomickou prosperitu? Tak to je zajímavá teorie...

Jak jsem napsal, Židé mají tisíciletý civilizační náskok. V době, kdy Evropané ještě vyznávali pohanské bohy a žili v malých vesnicích, Židé už bydleli dávno v dobře organizovaných městech, používali písmo a zabývali se čile obchodováním. Einsteini, Kafkové a další jsou toho důsledkem - jsou prostě "mladé" a "staré" národy.

Problém ovšem je, že vývoj světa neprobíhá lineárně, jak se domnívají Židé a křesťané, nýbrž cyklicky, takže civilizační hodnoty založené na odkazu křesťanství a hlavně židovství (např. dnešní umělá ekonomika založená nikoliv na produkci reálných hodnot, ale na machinacích s penězi) nás může zavést zpátky do "pravěku" - tedy k autodestrukci.

0/0
15.7.2011 1:01

strnadz1

Re: Inu

Místo lichvy si dosaďte půjčování na úvěr a jste doma. Aby se ekonomika rozvíjela, musí mít ti, kteří chtějí vyrábět, obchodovat nebo rozvíjet nějaké jiné podnikání možnost získat finance na rozjezd své činnosti. Když je nemají, nic nerozjedou nebo budou čekat, než si na to našetří.

Tohle bylo v tom našem světě od Atlantiku po Indii dlouho doménou Židů. Křesťané to přijali za své na konci středověku a prudký rozvoj civilizace, který to odstartovalo trvá dodnes. Muslimové to nepřijali a zůstali zakonzervováni na úrovni středověku. Kdyby u nich neobjevili naftu, dodnes pasou velbloudy.

0/0
15.7.2011 9:28

legadema

Re: Inu

a bylo jim špatně??? ;-D

0/0
15.7.2011 14:18

Mallinali

Re: Inu

Ano, může nás to dovést zpátky k autodestrukci. Stejně dobře jako kamkoliv jinam. Ale za to nemůžou ani tak židi, ti jen byli součástí vzniku kapitalismu a průmyslové revoluce, které nás dovedly až sem. Oni by to bez nás nezvládli, my bez nich sice jo, ale později. Že měli náskok...to asi ano, ale to je taky díky nám, že jsme je nenechali makat normálně, ale museli obchodovat a dělat lichvu...což bylo u křesťana ve středověku i později ponižující. Jenže při průmyslové revoluci se tyhle hodnoty najednou hodili, včetně jejich kapitálu.Jednoduše, tu mentalitu jsme jim takhle nastavili hlavně my, takže házet něco na židy tak snadno nelze.Je to propletený.A jestli skončíme v pravěku, to už teď nezávisí jenom na židech, křesťanech, nebo západní civilizaci jako celku...ale i na muslimech, číňanech, indech, asiatech jako celku, latinoameričanech a přemnožených afričanech, kteří nám v budoucnu asi ještě hodně zatopí. Ovšem je jedno jak k tomu přišli, ale židé jsou pro tenhle svět velmi schopní.

0/0
15.7.2011 16:59

il1948

Re: Inu

To je ako z Der

Stürmer, bravo !! ;-D;-D

0/0
15.7.2011 12:37

Shal2

Re: Inu

Já myslel, že židé se rozprchli hlavně kvůli Asyřanům.

0/0
15.7.2011 1:04

Mallinali

Re: Inu

Židé byli obchodníci, takže měli enklávy všude možně...ale poté co přišli o Jeruzalém, jejich počet v Judei samotné dramaticky poklesl a většina se postupně vystěhovala.

0/0
15.7.2011 17:08

BigPep

Zase Židé

Historie Židů v podání IDnes, tentokrát na tisící pětistý osmdesátý šestý (nebo sedmý?) způsob.

Opět ta samá písnička: Židé znovu jako ryzí oběti šovinismu a nesnášenlivosti druhých.

Otázka je: PROČ? Kdo za tím stojí a co je cílem těchto kampaní?

Pravděpodobnost, že je to jen náhoda, je asi tak jedna k miliónu.

Ve střední Evropě se až do WW2 přitom děly mnohem zásadnější genocidy, než ta židovská - a i je měli na svědomí křesťané. Například vyvraždění a asimilace téměř miliónu polabských Slovanů - po Slovácích Čechům geneticky nejbližšího etnika. Prakticky celá východní část dnešníh Německa byla déle než 500 let slovanská - jenže o tom se nikde nepíše, protože se z toho nedá zřejmě nic vytřískat...

0/0
14.7.2011 23:54

Sharpe

Re: Zase Židé

A kdo tam byl pred slovany?

0/0
15.7.2011 2:54

Pro patria VII.

černoši v jižní africe

Někdy minulý týden jsem viděl dokument o černoších v jižní africe, kteří geneticky pocházejí z blízského východu a jsou velmi pravděpodobně také jedním ze ztracených kmenů. Jsou černí jak bota, ale jejich náboženství má stále prvky judaismu. Hodně zajímavé.

0/0
14.7.2011 23:26

OskarPokorny

Re: černoši v jižní africe

Nepletete si to s Falášema z Etiopie? - ty jsou oficiálně uznaní jako židé a mohou se odstěhovat do Izraele.

0/0
14.7.2011 23:35

qwenda

Re: černoši v jižní africe

Ne ne, já to viděl také. Vzali to tenkrát pěkně pěšky přes celou Afriku a skončili na jihu. Dokument byl mooc pěkný.

+1/0
14.7.2011 23:45

Pro patria VII.

Re: černoši v jižní africe

Ne, jen si nemohu vzpomenout na název kmene. Připisují jim i stavby ve Velkém Zimbawbe.

0/0
15.7.2011 0:07

notordluhousek

Re: černoši v jižní africe

http://en.wikipedia.org/wiki/Lemba_people

0/0
15.7.2011 0:10

Simona super kočka

Re: černoši v jižní africe

Neviš kdy a kde to davali v TV?:-)

0/0
15.7.2011 0:16

notordluhousek

Re: černoši v jižní africe

bohuzel ne, ja to znam obecne jiz delsi dobu. o tom ze byl nejaky dokument take slysim prvne (ale na tv moc nekoukam, takze neni divu :))

0/0
15.7.2011 0:19

Simona super kočka

Re: černoši v jižní africe

Ok a dekuji.R^

0/0
15.7.2011 0:20

Pro patria VII.

Re: černoši v jižní africe

R^

0/0
15.7.2011 0:43

notordluhousek

Re: černoši v jižní africe

Ono byli take cinsti zide, nevim sice jestli splnovali rasove pozadavky coz je u teto skupiny safra dulezite, ale nabozenstvi meli ;-D

0/0
14.7.2011 23:54

Simona super kočka

Re: černoši v jižní africe

Maš link nebo kde a kdy to bylo? V ČT NEBO KDE?

0/0
15.7.2011 0:14

Pro patria VII.

Re: černoši v jižní africe

http://tv.seznam.cz/porad/detail?id=6872458

0/0
15.7.2011 0:46

Demon light

zajímavé...

:-)

0/0
14.7.2011 22:31

Najdete na iDNES.cz