Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Ekologové našli na Šumavě i přes metr hluboké koleje od těžké techniky

Ekologické Hnutí Duha upozornilo na hluboké vyježděné koleje, které na Modravské hoře způsobila těžká technika těžařů. Podnět k šetření této věci už má na stole i Česká inspekce životního prostředí. Správa národního parku potvrdila, že se v místě pohybují těžební stroje. Odmítá ale, že by docházelo k erozi nebo půdním změnám.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

xxx21f

http://zpravy.idnes.cz/ekologove-nasli-na-sumave-i-pres-metr

nejvetsi nepritel prirody je ekologicky aktivista npr.DUHA

0/0
3.8.2011 17:44

petra-marie

Lesáci

I já se musím připojit s názorem, že lesáci po sobě nechají v lese jenom spoušť. Mám ustájeného koně v Brně - Mariánském údolí, kde byly nádherné lesní cesty na vyjížďky. Potom co loni v zimě zde začli lesáci těžit dřevo se tyto cesty staly nesjíznými, protože jsou zde vyježděné i půlmetrové koleje. Nemluvě o tom, že lesáci sice odvezli pokácené kmeny, ale velkou část větví nechali tam kde upadly a tím pádem se nedají tyto koleje objet ani mimo cesty. Už nevím kudy lesem jezdit a děsím se příchodu zimy, kdy začnou kácet v dalších částech lesa a ten se stane úplně nesjízným.

0/0
15.7.2011 12:45

pavel.61.

tůňky od traktoru vadí ale obrovské zničené plochy, dnes

již bžvalého, lesa jsou pro přírodu požehnáním! Tam eroze nehrozí. Díky Hnutí tuho, otevřelo si mi oči

0/0
15.7.2011 11:48

Smradlavej čmoud z komína

Re: tůňky od traktoru vadí ale obrovské zničené plochy, dnes

oni snad ten les zničili? to udělali zas jen lesáci

0/0
18.7.2011 21:30

mak1_re

A co takhle DUHU postavit mimo zákon ?

pokud bojuje za původní biotopy, tak by se měla celá Šumava vykácet a jehličnany by měly být nahrazeny listnatými stromy, které tam byly původně. Navíc bych zrušil jihočeské rybníky, jejichž zřízení bylo necitlivým zásahem do tamnějších bažin a vypustil Lipno ....

a pak bych to oplotil a nastěhoval tam všechny ekoteroristy .....

0/0
15.7.2011 8:32

weneto

Re: A co takhle DUHU postavit mimo zákon ?

Plácání a za se plácání - než něco řeknete tak možná pochpíte jaký je rozdíl mezi národním parkem a kulturní krajinou kolem jihočeských rybníků. Pokud je to pro Vás stejné nevím proč určitá území označovat za NP a jiná za např. ornou půdu. Co se druhové skladby Šumavy týká tak tam jste se trefil - je třeba jí změnit a bude po problémech, monokultury kůrovci prostě svědčí. Teď záleží zda nechat Šumavu sežrat a druhovou skladbu změnit, nebo jí měnit postupně - tady jsem v s HD v rozporu a jsem pro druhé řešení, ale těžko se kdy dopustím takových přirovnání jako jsou jihočeské rybníky

0/0
15.7.2011 9:11

mak1_re

Re: A co takhle DUHU postavit mimo zákon ?

A Vy si myslíte, že kdyby za Krčína byli ekologové jako je DUHA, tak by proti jeho zásahům do přírody neprotestovali ?

0/0
15.7.2011 20:59

strasa_cz

Re: A co takhle DUHU postavit mimo zákon ?

Krčín nebudoval rybník v národním parku. V tom je ten hlavní rozdíl :-)

0/0
27.7.2011 13:10

pOne

Lesaci = luza

Nijak nesympatizuju s eko-organizacema, ale musim jim dat za pravdu v tom, ze jakou spoust za sebou casto nechavaji lesaci v lesich, to je des. V lepsim pripade je to jenom bordel podobnej tomu na fotkach (rozjezdene nepouzitelne cesty atp.) .. v horsim pripade obrovske louze pokryte vrstvou motoroveho oleje nebo nafty. Rv

0/0
15.7.2011 7:14

mak1_re

Re: Lesaci = luza

obecně ano - nicméně v tomtopřípadě bych viděl, že po deštích v poslední době to takhle muselo dopadnout - jedině, že by tam nejeli vůbec

0/0
15.7.2011 8:34

neandrtálec

Jo, sem tam nějaká kolej se udělá.

Sem tam se nějaká rozježděná kolej i následně upraví.

:-)

Ale jeďte se podívat na Nabobovu "Ekofarmu" na Tetřeví slati.

:-)

A tak to bude všude, dokud stát nebude chránit Národní rezervaci před nějakým zbohatlickým šmejdem.

0/0
15.7.2011 4:45

Tupolánek

Ekoteroristi z hnutí duha jeli na inspekci a zapadly...

a museli je vytáhnout lesníci s traktorem proto ty koleje. ;-D To je jasný.;-D

+1/0
15.7.2011 0:59

neandrtálec

Re: Ekoteroristi z hnutí duha jeli na inspekci a zapadly...

Obyčejný traktůrek z Vysočiny by zde byl nanic, protože by tam zapadl i s kolečky.

:-)

Chce to takový ten lesní tahač s koly u průměru 185 cm.

:-)

http://www.bf-system.cz/lesni-traktory/

0/0
15.7.2011 4:47

socanský jelito

Hnutí Duha v čele s Bláhou je banda žvanilů a tlučhubů,

kteří si ohřívají polívčičku úplně na všem. Ty bláho, Bláho, Národní park velikosti tisíců kilometrů čtverečních nezdechne kvůli pár kilometrům rozoraných lesních cest.

+2/0
14.7.2011 23:36

wrah

Re: Hnutí Duha v čele s Bláhou je banda žvanilů a tlučhubů,

Ono je spíš problém v přístupu, když na jednu stranu správa NP prohlašuje, že je to území přírody, že tam žije buhvíco, že by tam obyčejný člověk ani neměl chodit.. A na druhou stranu tam "kamarádi" udělají takovouto paseku. Metrové koleje, to zas trochu přehání, ale nějakých 50-60 cm to často bývá, a to, že stromům neprospívají obnažené a potrhané kořeny je fakt. Tuplem v době, kdy je všude okolo kůrovec a rád papá poškozené stromy.

0/0
14.7.2011 23:46

Albedo

Re: Hnutí Duha v čele s Bláhou je banda žvanilů a tlučhubů,

Takže se tím nebudeme zabývat? Pokud se někdo zabývá ochranou divočiny na Šumavě, tak je logické, že brání jejímu ničení. Území parku, včetně zastavěných území a třetích zón nejsou tisíce km2, ale 690 km2.

0/0
15.7.2011 6:05

algenib

i vyjeté koleje v lese jsou pro přírodu významné

Je vidět že někteří lidé z Hnutí Duha zcela nerozumí tomu jak to v lese všechno funguje a dělají zbytečný rozruch (nebo aspoň rozruch nesprávným směrem). Kaluže ve vyjetých kolejích na nezpevněných lesních cestách jsou místa, kde se rozmnožují např. ohrožené druhy jako čolek horský, skokan hnědý, řada druhů vážek apod. Eroze je u takovýchto vyjetých kolejí ve většině případů malá (viz fotky). Ztráta živin? Jaké živiny jsou ve smrkovém lese? Je jich tam minimum, smrkové lesy obecně mají chudé podloží, i kvůli kyselému jehličí co z nich padá.  Žádná významná ztráta živin tedy určitě nehrozí.

Asi by nemělo být pravidlo všude les takto rozjezdit, hlavně teď v době rozmnožování živočichů (to se asi v těchto případech i stalo), ale když se to občas stane, není to úplně na škodu a přírodě to z dlouhodobého pohledu neublíží - ať je to národní park nebo jen obyčejnější smrkový les. JM

0/0
14.7.2011 23:14

Myškinovič

Re: i vyjeté koleje v lese jsou pro přírodu významné

"Kaluže ve vyjetých kolejích na nezpevněných lesních cestách jsou místa, kde se rozmnožují např. ohrožené druhy jako čolek horský, skokan hnědý, řada druhů vážek apod."

Přesně tak a kolik druhů  těch ohrožených druhů přežije po dalším průjezdu traktoru nebo harvestoru?

0/0
15.7.2011 1:07

jaromir16

Re: i vyjeté koleje v lese jsou pro přírodu významné

Jasně,mohlo dojít k likvidaci živočichů-pokud už na těch cestách kaluže byly.Takže jestli jo, tak toto mělo Hn.Duha řešit,ne to že přijde les o živiny a bude eroze apod.Eroze je na svazích,to jo.Když tam stojí voda,tak tam ale moc eroze asi nebude.

Když se tam bude jezdit znovu,je pravděpodobné,že dojde k likvidaci zvířat,stejně tak když se tam teď vyrazí koleje zarovnat.Tyto práce by se v lese měly dělat až na podzim,to je pak bez problémů.

Skokan hnědý je ohroženým druhem,podle současných znalostí (není zatím zahrnut mezi zvláště chráněné druhy.Rozmnožuje se v různ. biotopech,kaluže na les.cestách jsou jedním z nich.U čolka horského a kuňky žlutobřiché jde o hlavní biotopy jejich rozmnožování.Jo,jsou i v kalužích mimo cesty. Ale hlavně jsou na cestách,které jsou občas projížděny. Kuňka žlutobř.moc není ve stabilních tůních,potřebuje totiž narušované a obnovované tůně.

Vyjeté koleje tedy mohou být dobré,ale jen pokud jsou vytvořeny a projížděny mimo období rozmnožování obojživelníků.

0/0
15.7.2011 8:15

Albedo

blábol

plácáte páté přes deváté - skokan hnědý není ohrožený, ale stejně jako čolek horský se rozmnožuje hlavně v stabilnějších tůních podél cest a na stálých lesních cestách, podobně jako kuňka žlutobřichá. Tyto druhy se nerozmnožují na rozprasených čerstvých svážnicích (tam se tůně netvoří, jen bahnotoky). Osobně jsem zaznamenal případ, kdy tůně plné larev čolků horských byly kvůli dopravě dřeva odvodněny, aby projely traktory. Právě proto, že ve smrkových lesích je po kyselých deštích minimum živin, je třeba zabránit jejich odtoku. Zvláště při odvodnění organických půd dochází k jejich mineralizaci a vyplavování živin, včetně dusíku. A na Modravě je díky vydatným srážkám ten odtok masivní.

0/0
15.7.2011 5:52

aneta661

ŠKODA ŽE TAM TUNĚ NEJSOU

Bohužel je v lesích tůní pro obojživelníky velice málo!! !!Jestli tam nějaké jsou tak zanikají,  a druhy kterým vyhovují tyto tůně jsou na vymření. Takovéto koleje, které se semtam projedou jsou proně záchranou. Mnohokrát jsem ve starších kolejích našla larvy i dospělce jak čolků horských tak kuňky žlutobřiché. Je tu sice ryziko, že se koleje projedou v době rozmnožován což je špatné ale aspoň se zde vytvoří nějaké tůně, které mohou sloužit v dalších letech pro rozmnožení těchto druhů. Kdyby se HNUTÍ DUHA  radší zabívalo managementem či jinými prospěšnými prácemi pro přírodu. JE TO BANDA  lidí která dělá OSTUDU  všem normálním ochráncům přírody co se narozdíl od nich snaží něco dělat a něčemu rozumí.

0/0
15.7.2011 9:58

Novotnak

Tak si myslím, že nejlepším řešením by bylo nasadit tam

jiné, odolnější druhy stromů, bez toho tam smrková monokultura nebyla původním druhem - dříve tam byly lesy smíšené. A bylo by po problémech.

0/0
14.7.2011 22:25

Polička

Je to smutné

Roozprasená půda, je jeden problém, horší je ale poškození kořenů okolních stromů. V lesích které v našem okolí obhospodařuje stát, dělají těžařské firmy prasárny ještě horší.

0/0
14.7.2011 21:22

Mražená spermie

***

Cikánská slať, není to něco rasistického ?

0/0
14.7.2011 20:26

neandrtálec

Re: ***

Není.

:-)

Kácíme naplno ze všech stran dokola. Ale tady se zatím nedostanem. Potřebujeme ještě větší traktory.

:-)

0/0
15.7.2011 4:54

Mražená spermie

***

Koleje můžou vytrhat, dát do sběru a tak financovat svou politickou kampaň

0/0
14.7.2011 20:16

Deliveres

Jednoduché řešení

je nahnat všech ekoteroristy do chráněných oblastí, aby tam sbírali kůrovce. A pokud by náhodou nechtěli, tak ihned zavřít do basy.

0/0
14.7.2011 20:12

Polička

Re: Jednoduché řešení

Než začneš psát své výlevy, nejdřív si něco k dané prolematice nastuduj, Nebudeš před lidmi za vo.la

0/0
14.7.2011 21:25

sud__Urquellu

Re: Jednoduché řešení

Vo.ly z nás dělají ekoteroristi  !! ;-€

0/0
15.7.2011 8:59

nenovak

Příroda si poradí.

Příroda si poradí sama. Člověk je součástí přírody, traktor je výrobkem člověka, jenž je součástí přírody, takže i ten traktor je součástí přírody. Takže na co si to tady vlastně Duha stěžuje? Popravdě řečeno na světě vlastně neexistuje nic, co by nebylo v souladu s přírodou. Koneckonců i ten zelený fanatik M. Bursík, když dostal lymskou boreliozu, tak upřednostnil svůj lidský zájem a užitím léků zavraždil spousty živých organismů ve svém těle.

0/0
14.7.2011 18:00

nezavislypolitologamater

Re: Příroda si poradí.

Ovšem tohle musí být obrtraktor pokud jeho koleje jsou hluboké jeden metr, pak jeho kola musí mít v průměru dost přes dva metry ......

0/0
14.7.2011 19:46

Serf

Re: Příroda si poradí.

To nebude traktor, ale tezici stroj. Ten je o dost vetsi.

0/0
14.7.2011 20:24

JAR-47

Re: Příroda si poradí.

NO METR HLUBOKÁ KOLEJ TO ALE NENÍ TO ZASE TI KLUCI ZELENÍ PŘEHÁNĚJÍ A LŽOU...!!!

0/0
14.7.2011 20:38

DADAnce

Re: Příroda si poradí.

Těžko říct, není u toho měřítko. Ale nejspíš máte pravdu. Je to nanejvýš 95 cm!

0/0
14.7.2011 22:14

DADAnce

Re: Příroda si poradí.

A taková ropa, potažmo nafta, je taky čiště přírodní produkt.

0/0
14.7.2011 22:11

CCblue

Klid

... jakmile bude sucho, správa parku cestu vybetonuje. :-)

0/0
14.7.2011 17:14

Serf

a proc asi...

Protoze milej kurovec uz se rozlezl az k Modrave. Kacet se bude Modravska hora komplet; stejne tak pres asfaltku a Modravsky potok protejsi kopec. Kdo ma sanci, prohlidnete a vyfotte si. Na pamatku, mozna i pro Vase deti.

0/0
14.7.2011 17:05

trantor

Re: a proc asi...

A pročpak asi je kůrovec až tak daleko? Zavčas nezničen ... žere a žere.

0/0
14.7.2011 17:32

korsičan

Re: a proc asi...

Jen ať žere. Aspoň ten monokulturní smrkovej nesmysl v co nejkratší době zhyne a čím dřív, tím líp. Nejen pro Šumavu, ale i pro naše peněženky.

0/0
14.7.2011 19:40

Serf

Re: a proc asi...

To bych se neodvazil tvrdit. Ona obnova smisenym lesem taky bude neco stat.

0/0
14.7.2011 20:23

korsičan

Re: a proc asi...

To určitě bude, ale loupání stromů na stojato á 2500Kč kus je o dost dražší. Letos na to má ŠUMAP vyčleněno 60 000 000 Kč !!! Zalesnění těch našich 2 ha stálo 85 000Kč. KOLIK Ha LESA BY SE DALO nově vysázet za 60 milionů, když 1Ha stojí 42 000Kč ???????????;-€

0/0
14.7.2011 21:02

Serf

Re: a proc asi...

To jsou zajimavy cisla, diky.

0/0
14.7.2011 21:28

DADAnce

Re: a proc asi...

Jukněte do Bavor... tam už se to vetí.

0/0
14.7.2011 22:13

Serf

Re: a proc asi...

Asi tak. A to to na Brezniku strasilo uz dost dlouho.

0/0
14.7.2011 20:22

trantor

tak DUHO ručně

Tak Duháci nástup s ručními pilami a koně s sebou. A pozor, až kůň potáhne kládu, tak doufám budete kládu nadzvedávat, aby nezničila půdu !!!! Další parta případně s lopatkami a koštětem za nimi a hned rovnat koleje.

0/0
14.7.2011 16:56

DADAnce

Re: tak DUHO ručně

A to jako proč?

0/0
14.7.2011 22:15

wrah

Re: tak DUHO ručně

Kůň váží pod 600 kg (a to počítám hodně velkého) a táhne jeden kus kmene, max tak 200 kg (a maximálně pohnojí les koblížkem). Kdežto harvestor váží cca 20 tun, teréní tatra i s nákladem řekněme 15, obojí spotřebuje za den stovky litrů nafty, z obojího obvykle také kape olej. Nemluvě o tom, že ten harvestor neumí vzít jen tu suchý, tam poškozený strom. I kdyby to tak chtěli, tak musí vyrubat poměrně širokou cestu, aby k těm úmyslně káceným stromům dojel. Kdežto dělník s motorovkou dojede teréňákem někam poblíž, pak dojde k označenému stromu, sundá ho.. A potah už se nějak vytočí vždy.

0/0
14.7.2011 23:43

viglib

Ale na kole se tam nesmi :D

Casto na Sumave takovouhle spoust najdu za ceduli zakazujici vjezd na kole :DD

Tohle se deje uz leta letouci, neni to zadna novinka. Ale projet zas takovou cestu na kole je docela vyzva a je to trochu adrenalin, protoze komu by se chtelo stoupnout do 20cm bahna ;)

0/0
14.7.2011 16:54

gaDzin

Re: Ale na kole se tam nesmi :D

Presne! Na kole tam nemuzete (coz je skoda, nejhezci cesty jsou cyklistum zakazane) a tezky stroje z cesty udelaji oraniste. Jo a pro kola tam buduji krasne nudne asfaltove cesty. Fakt parada. Je tam pekne, ale na dovolenou s kolem pojedu uz jinam, kde je to sice vyzva, ale bez 20 cm bahna a s minimem rozpaleneho ubijejiciho asfaltu.

0/0
14.7.2011 17:02

Gunter von Bahnhof

ekologové objevili

Ameriku!

Evidentně nechodí do lesa častěji, takové koleje jsou v každém druhém lese.

0/0
14.7.2011 16:47

Najdete na iDNES.cz