Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Dobrovolníci na Šumavě oloupali už tisíc kůrovcem napadených stromů

Odkorňování kůrovcem napadených stromů na šumavské Smrčině vrcholí. Do pátku budou práce hotové. Od začátku června se ve zdejším lese vystřídalo padesát lidí, byli to většinou arboretisté, kteří se výškovou prací živí celý rok. Odkornili celkem 910 stromů. Dalších čtyřicet ještě na odkornění čeká.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

on5.

Jsou dve moznosti

bud NP zrusit a pak si tam tezit

nebo NP ponechat a chovat se dle toho

0/0
28.7.2011 11:37

belami8

Re nechápu

Pan "habr" ve svém poučném článku pro laiky co je a jak se vyvíjí kůrovec má plnou pravdu.Jenom pro občana,kterého zajímá osud Šumavy,třeba dodat.Kůrovec má v každém případě dvě generace jaro-léto při dobrém počasí má tři a mnohdy i čtyři.Odkorňovat stromy na stojato je drahá,zbytečná a nebezpečná pitomost ještě znásobená,pokud se kůra nepostříká,nespálí,nebo neodveze.Bohužel páni Bláhové-Bursíci-Liškové takové věci neřeší,popularita ať to stojí co to stojí.Jen pro informaci-dřevorubec s ruční pilou-kaprem/ne motorovou/ sekyrou a loupákem by na 2000Kč musel zpracovat cca 20 kubíků.S motorovou pilou/kácí a odvětvuje/a loupákem event.motorovým dvakrát tolik.Při tom mrtvola kterou má na svědomí kůrovec,nebo kůrovec a horolezec dohromady už ničemu nepomůže,ztratí vlákno a není ani na topení. Zde nesouhlasím s p.habrem,ani nechrání před vysycháním ani před buření protože stojí a odkorněné neleží takže třtiny se svým kořenovým systémem 100let vlády v lesostepi uhrají.To je ekonomika co?

0/0
14.7.2011 23:09

on5.

Re: Re nechápu

ano je to pitomost, ale kompromisni :-)

0/0
28.7.2011 11:38

499

30 tisíc stromů krát dva tisíce korun za jeden...

0/0
12.7.2011 15:41

habr

Re: 30 tisíc stromů krát dva tisíce korun za jeden...

= prohýřená kanalizace či čistírna odpadních vod pro leckterou šumavskou obci, ...

0/0
12.7.2011 20:09

Vedoucí kolotočář

Technicky dotaz....

...kdo odkornuje rozsahle lesni porosty na Yukonu, Aljasce a v Kanade?? Kolik je tam kurovcovych kalamit za rok? Dekuji za opdoved... ;-D

0/0
12.7.2011 13:55

Fai Rodis

Re: Technicky dotaz....

Sumava holt neni rozsahly prirozeny lesni porost na Aljasce. Tim to bude. Ale to vy vite, ze.

Ostatne proc hned chodit tak daleko - o kolika kurovcovych kalamitach ve ZBYTKU ceskych lesu slysime? A taky to nejsou prirozene porosty.

Akorat neni zajem je nechat organizovane sezrat, at jiz z ideologickych nebo komercnich duvodu.

0/0
12.7.2011 14:09

on5.

Re: Technicky dotaz....

zas michate hrusky s jabkama

0/0
28.7.2011 11:35

trolll3

Turecké hospodaření hadr na šumavě

tohleto snad není ani možný - ručně odkorňovat 920 stromů za peníze daňových poplatníků, pak peníze dojdou 29000 stromů s kůrovcem se nechá - naprosto zbytečná práce a vyhození peníze.

Tyto stromy tam budou stát jako májka - bez větví jako sloupy nejmíň 50 let. Proboha alespoň ty stromy měli porazit a naležato nechat zetlít na humus pro nový stromky.

PS Turci mají dnes hospodářství, který jim závidí celá slavná EU.

0/0
12.7.2011 13:33

trolll3

Re: Turecké hospodaření hadr na šumavě

ještě doplňuji: Na Boubíně (1362 m.n.m)po orkánu Kyril - vyvrácené stromy neuklízeli , ale rozřezali naležato na 3m kusy a i tak na inf.cedulích je psáno, že se tyto stromy budou rozkládat 20 - 100let. Ale toto??????

0/0
12.7.2011 13:40

Fai Rodis

Re: Turecké hospodaření hadr na šumavě

Toto? Coby - to je v podstate modelovani kurovcovych sousi za drahe penize, pricemz kurovecek pekne vyleta z nespalene nesebrane kury a hajdy do lesa znova.

0/0
12.7.2011 13:46

wrah

Re: Turecké hospodaření hadr na šumavě

Ostatně, kdyby to na stojato nařezali na ty dvou nebo tří metrové kusy a svezlo se to klasicky koňmo, tak příroda neutrpí prakticky žádné škody (místy se vyryje něco hlíny, po zimě to bude vypadat stejně).. A celá akce by byla finančně nulová, nebo možná i lehce zisková. Nevím, jestli strom zabitý kůrovcem jde použít jako řezivo na prkna, ale spálit v kotli nebo prohnat papírnou jde určitě.

0/0
12.7.2011 15:01

Antonín, topič

Re: Turecké hospodaření hadr na šumavě

Kůrovec ničí živou část stromu, vnitřní dřevo ani moc ne.

0/0
12.7.2011 16:28

občan_z_předměstí

licence na výškové práce

Mohl by mi prosím někdo vysvětlit, co je zač ta licence na výškové práce a k čemu je dobrá?

0/0
12.7.2011 13:28

habr

Re: licence na výškové práce

Podle bezpečnostních předpisů musí pro práce ve výškách být pracovník odborně proškolen. Vše zčíná zdravotní prohlídkou a potom už jenom proškolení teoretické i praktické. Když si najdete www.szkt.cz , tak tam najdete pozvánku na stromolezecké soutěže, semináře apod.

Jen na okraj - nějak postrádám na fotkách druhé lano které má být před zahájením prací také spuštěno pro případ nutné záchrany - snesení pracovníka v případě úrazu. To, že tam nemá přilbu je také jen detail.

0/0
12.7.2011 20:08

Scarlett from Scottland

nechápu

vysvětlete mi to prosím, v článku není nic. To tomu stromu jako skutečně pomůže. Dál než pod kůru ta potvora skutečně nejde? Strom bez kůry bude v pohodě fungovat?

0/0
12.7.2011 11:51

magnus84

Re: nechápu

Asi tak jak člověk bez kůže. Když bylo napadených stromů pár, tak páni "ekologové" řvali a přivazovali se ke stromům aby je nepokáceli, protože jsou v bezzásahové zóně a příroda by se tedy měla nechat na pokoji. Což se stalo a kůrovec napadl tisíce stromů. Teď se opět odmítá kácení a tak se volí tato cesta. Ale je oloupání kůry stromu bez zásahu člověka? Ne není.

Stane se strom náchylným v vnějším vlivům? Ano.

Pomůže to? Kdo ví

Kolik to bude stát? 1000x víc než kdyby tenkrát těch pár skáceli

Kdo za to může a kdo to zaplatí? Můžou za to ekologická hnutí, greenpeace, duha, calla a jim podobní. Zaplatí to daňový poplatní. Ekoteroristi si měli vzít nádobíčko a jít aspoň pomoci, ale z toho nekoukají žádné peníze.Rv

0/0
12.7.2011 12:09

habr

Re: nechápu

Napsal jsem to níž - silně napadený strom kůrovcem je již prakticky mrtvý - má přerušená vodivá pletiva. loupáním se jen snižuje vývoj, tedy populace kůrovce.

Nicméně je to hodně drahá sranda, kdyby je porazili na zem, oloupali na zemi a dřevo tam nechali k rozkladu (jako ty stojící), tak ve své podstatě je to samé - ležící stromy - kmeny půdu chrání trochu jinak, často lépe než ty suché torza.

Jenže je to od zdi ke zdi, když se vyhlašovala Šumava NP, tak se předpokládaly zásahy i v bezzásahových zónách aby se podpořily přírodní procesy.

Drazí rádoby zelení ale ze Šumavy udělali líheň kůrovce. A teď platíme jako mourovatí. Ty peníze udou zas scházet třeba na obnově mezí, stromořadí, údržbě kvetoucích luk (těch nepřeoraných), stezek pro turisty atd.

Nicméně rádoby zelení jsou nadšeni jak Šumavu zachránili. Dej úředníkovi židli - vymyslí lejstro. Dej zelenému negramotovi moc, poškodí přírodu.

+1/0
12.7.2011 12:21

Fai Rodis

Re: nechápu

Oni nechteji Sumavu zachranovat - oni chteji znicit smrkove monokultury, symbol vseho zla, a nastolit divocinu. Protoze jen ta divocina je to prave a staletimi lidske prace vytvorena kulturni evropska krajina musi zmizet, kde to jen trochu jde.

0/0
12.7.2011 13:44

Smradlavej čmoud z komína

Re: nechápu

staletí jste to tady ničili, tak by to už konečně mohlo přestat, než zničíte i sebe, ale možná to chcete

0/0
13.7.2011 15:48

habr

Re: nechápu

To není zas tak složité, jen je třeba o broučkovi něco málo vědět. Lýkožrout - to vyplývá, že larvy žijí v lýku. Tím jak v něm hlodají tak prerušují jednotlivá vodivá pletiva v lýku a tak přerušují pohyb živin ve stromě, tedy strom uhyne.Vše začíná snubní komůrkou kterou vyhlodá sameček. Do ní naletí i čtyři samičky, a každá z komůrky míří jiným směrem a po cest ě  nakladou vajíčka a potom jejich dětičky zas přibližně kolmo k jejich chodbičce hlodají svoji "žrací cestičku" a přeruší pletiva.

Stromu oloupání už nepomůže - ten je v tu chvíli prakticky v záníku. Ale tím, že se odstraní kůra, přeruší se vývoj kůrovce. Aby to ale nebylo tak jednoduché, pokud se loupe v době, kdy již mladí brouci jsou vylíhnutí (po přeměně z larev), tak po oloupání nezahynou, vypadnou z podkůry, dosytí se a vyrazí na námluvy. Kůra pod stromy proto má být likvidována (má padat na plachty - což vidět není).

Stojící suchý strom chrání půdu před vysýcháním - podporují klíčení zadržením vláhy a omezení buřeně.

0/0
12.7.2011 12:12

magnus84

Proč píšou dobrovolníci?

2000,- za jeden strom? To je normální práce a ne dobrovolník.

Počítejte se mnou 910 stromů * 2000,- za jeden to je 1 820 000 a to máme na 30 pracovníků, že? To je nějakých 60 000.

7.7 byl článek na iDnes, že Park Šumava hledá tyto "dobrovolníky" to máme do dnes 5 dní. Nevím jestli je to tak, ale jestli byly tyto náklady 1 820 000 utraceny za 5 dní tak to je další ukázka krásného hospodaření s našimi penězi.

A vlastně proč se toho nezúčastnili ekologické organizace zadarmo? Jde jim přece o přírodu, ne? A nebo řvou jenom, když mohou někomu ublížit a něco z toho vytřískat? Co myslíte vy? Já myslím, že tyhle všechny nesmysli co začínají Eko a Bio už by měl někdo začít potlačovat, stejně tak jako ty ekoteroristy v čele s Liškou, Blbsíkem a Žakelínou Biomasou [>-]

0/0
12.7.2011 11:25

habr

Re: Proč píšou dobrovolníci?

Souhlas - dobrovolnictví je o něčem jiném.  Pokud tyto dodavatele prací nazveme dobrovolníky, tak měli dostat uhrazené náklady na dopravu, jídlo a pití, ubytování a amortizaci nářadí a strojů. A to je dobrovolnictví.

Tito "dobrovolníci" jsou normální pracovníci zaplacen dle odvedené práce.

0/0
12.7.2011 11:52

Corsini

Re: Proč píšou dobrovolníci?

Kdyby loupání zadali specializované firmě (firmám) na základě výběrového řízení, tak jak by to mělo správně být, tak spustí všichni ti samozvaní ekoexperti povyk, že je to všechno zmanipulované a rozdávají se milionové zakázky kamarádům.

0/0
12.7.2011 12:45

habr

Re: Proč píšou dobrovolníci?

Ve své podstatě ale toto je dělená zakázka. Jedině kdyby v jednom porostu dělal jeden právní subjekt, v druhém jiný apod. Sice to probíhá v časové tísni, tak se v tom moc š´tourat nebude. Prakticky tam bude několik firem arboristů a lidí znalých výškových prací, tedy všichni tam budou dělat na IČO. Je to ale celkem specializovaná činnost, kterou vykonávají malé skupnky lidí. těžko by to bylo pro jednu firmu bez subdodávek.

0/0
12.7.2011 13:00

Franta Křižík

Re: Proč píšou dobrovolníci?

60 000 CZK na osobu a mesic a pul prace - tj cca 40 000 CZK super hrube mzdy pred zdanenim - cili odpovida 30 000 hrube mzde neboli 22 640 CZK ciste mzdy mesicne - nevim zda je to za 8 hodin prace nebo se pracovalo i dele a i o vikendech

0/0
12.7.2011 13:19

magnus84

Re: Proč píšou dobrovolníci?

Kde jste vyčetl ten měsíc a půl?

0/0
12.7.2011 13:45

habr

Re: Proč píšou dobrovolníci?

Těm co loupou není třeba peníze závidět. Loupat na zemi je dřina, natož na laně a loupákem pracovat okolo nohou - to je cesta k nejednomu úrazu.

0/0
12.7.2011 20:13

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.