Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Školy čelí podezření, že domlouvaly zakázku na počítače s prodejci

Ministerstvo školství společně s Českou školní inspekcí zjišťují, zda základní školy nepochybily při vypisování veřejných zakázek na nové počítačové vybavení, které mělo být zaplaceno z evropských dotací. Mají podezření, že vyběrové řízení mohlo být zmanipulované.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

hnusil pátý

Je to tak.

Je to bohuzel tak, v podstate kazda akce EU skolam je v kazde skole podvod. Je to skryty Indos.

0/0
14.7.2011 21:30

p.dump

Určeno TRESTUHODNĚ nevědomé části obyvatel

ad1 úředník a úředník - Úředník B ("penězovod") - dosazený po "svobodných volbách" do funkce neofeudální mafií nebo (jak kdo chce) tzv. podnikatelskou sférou. Úředník C více či méně zbabělý poukázat na úředníka B (křivost a zbabělost úředníkovi C umožní nebo vnutí jeho okolí!! - včetně kritiků, kteří jsou i zde!)

ad2 Centrální zakázka ;-D Už tu byl zmiňován Indoš. Jiný příklad: Pandur atd. atd. atd. Jakákoli větší "kořist" láká hyeny (omlouvám se skutečným hyenám)

ad3 Nejnižší cena - další blábol. Jinak řečeno: "Příležitost k vyprázdnění skladu od nechtěného zboží". To nemluvím o tom, že těžko "nacpete" do tzv. "nejnižší ceny" následné režijní náklady a podporu. Tyto proměnné se navzájem téměř vylučují!

ad4 Internetový obchod? Mimo jiné "akcie na doručitele". To nepíši o ostatních rizicích.

0/0
10.7.2011 8:32

Lovec VeVerek

Dojenmná snaha ODSmana Kupky

dříve mediální trouba soudruha  Béma,Bendla  ,poté  Langera, Topolánka , o urputý boj proti korupci.Toto je výsměch čtenářům .Divím se že takové "nezávislé" novináře  pouštějí k protikorupčním mediálním hrátkám .

0/0
8.7.2011 15:51

komentator-1

já nerozumím jedné věci

proč vlastně velmi snadno standardizovatelnou techniku nakupují školy zvlášť. Všechny školy mají inventury a MŠ překled o jejich majetku, čili i přehled o IT a jak se ty věci nakupují. Proč MŠ nepodepíše kontrakt s jedním (nebo klidně dvěma třemi) dodavatelem a dodávky techniky nejsou centralizovány? Na takovou zakázku je možno získat zcela jiné ceny než ty, jež může kterákoli škola vysoutěžit, nemluvě o tom, že se ředitelé škol zbaví jednak často nepodložených obvinění, ale rovněž agendy, k níž nejsou v drtivé většině případů kompetentní.

Centralizované internetové nákupy a hotovo, není kde korumpovat....

0/0
8.7.2011 15:44

doktor_bota

Re: já nerozumím jedné věci

Ano, centrální superzakázkou patrně myslíš projekt Indoš, kde za jeden PC v hodnotě cca 20.000 Kč bylo uhrazeno AutoContu cca 80.000 Kč, přičemž v ceně nebylo kromě zákonem dané záruky zahrnuto nic.

0/0
8.7.2011 15:48

komentator-1

Re: já nerozumím jedné věci

ne, indoš byl o koupi předem stanoveného počtu v jediném kontraktu. To, co mám na mysli, je standardní rámcová smlouva s dodavatelem IT techniky, který by garantoval ceny pro všechny školy. Našla-li by škola cenu nižší, mohla by nákup uskutečnit jinde, ale do ceny stanovené rámcovou smlouvou by nemusela vypisovat výběrové řízení. Je to velmi jednoduchá a transparentní metoda.

0/0
8.7.2011 15:54

jfb

Re: já nerozumím jedné věci

A velice jednoduše zkorumpovatelná.

0/0
13.7.2011 16:45

jfb

Re: já nerozumím jedné věci

Navíc ty požadavky ve výběrovkách mají někdy hodně málo standardních prvků, teď jsme jedno vyhráli, a některé věci se budou objednávat v USA? jelikož se do Evropy vůbec nedováží... A aby ste si nemyslel, máme na tom asi 0,01 % zisku ...

0/0
13.7.2011 16:48

jenik.zememeric

je to tak!

Jsem starosta na malé obci. Nápadná vazba mezi zadáním a vítězem mě ihned napadla, když mi paní ředitelka projekt předložila. Účelově přiškrcené podmínky "doporučeného" výběrového řízení neumožňují žádné jiné, předem účelově nepřipravené, firmě uspět. Časový tlak mi dovolil pouze zjistit, že cena není "brutálně" nadhozená a tak jsem jen doporučil paní ředitelce zpřísnit navržené podmínky ve smlouvě - bohužel! Jak moc tu jednoznačnost ředitelé věděli a "nevědomky" přehlíželi si netroufám odhadovat.

0/0
8.7.2011 15:35

doktor_bota

Zajímavé.

Ministerstvu se nejspíš nelíbí, že školám neradili stejní odborníci, jako v případě Indoš...

+1/0
8.7.2011 14:48

prima.p

Zlodějské Česko.

Prosím Vás ukažte mi nějakou zakázku u nás, na které nelpí podezření z manipulace a předražení;-O;-O??RvRv

+1/0
8.7.2011 14:46

jamski

Samozřejmě

školy si dovolily požádat o pomoc renomované odborníky,takže jsou podezřelé z pletichářství, podvodů, úplatkářství . . .

A ono jim ministerstvo snad nabízí alternativu?

Nabízí jim pomoc při zadávání těchto zakázek ? ( mám na mysli bezplatnou pomoc, samozřejmě)

Nebo jde spíš o to, aby zakázky nesměly zadávat školy, ale jen úředníci ministerstva, aby případné . . . provize? . . . zůstaly v kapse ministerských úřeníků ???

0/0
8.7.2011 14:39

nekradu

Re: Samozřejmě

Omyl,

za prvé - i přes několikeré upozornění, aby tak nedělaly (na všech seminářích NIDV, stránkách MŠMT, renomovaných serverech) tyto školy využily projektové pomoci "služeb zdarma" některých dodavatelů.

za druhé - nepožádaly o pomoc renomované odborníky (MŠMT, jednoty školských informatiků,středisek služeb školám nebo krajem zřizované instituce např.) ale přímo dodavatele, u kterých pouhou logickou dedukcí bude docházet vždy k tomu, že budou při jakémkoliv "zdarma poradíme" preferovat své řešení tak, že se jim samozřejmě tyto "služby zdarma" na následném byznysu hravě vrátí. Nepůjde tedy nikdy o pomoc zdarma a už vůbec ne pomoc nějakých renomovaných odborníků (pane Heinzi, Vy a ani žádný z Vašich zaměstnanců opravdu nejste renomovanými odborníky...)

0/0
9.7.2011 13:21

MirdaCB

To by byl zázrak kdyby ten kšeftík nebyl předem domluvený

a to výběrové řízení se nedělalo jen naoko. Zázraky se ale dějí jen v pohádkách. Ředitelé škol jsou také jenom lidi co mají rádi penízky a nejvíce ty snadno vydělané za dohozenou zakázku.

0/0
8.7.2011 14:34

jamski

Re: To by byl zázrak kdyby ten kšeftík nebyl předem domluvený

Nemyslím si, že jde primárně o podvod, nebo o úplatky. Jelikož se v tomto prostředí také pohybuji, vím, že ti ředitelé kvalifikovanou radu opravdu potřebují. A to ne ani tak ve stanovování cen, jako spíš v nastavení parametrů .

A pokud je firma seriozní, škola na tom nepochybně vydělá. Ale je to nutné posuzovat případ od případu, zmetci se samozřejmě najdou všude . ( mezi námi - i na ministerstvu, tam je to dokonce poněkud koncentrovanější)

0/0
8.7.2011 14:44

Harwey_xy

Re: To by byl zázrak kdyby ten kšeftík nebyl předem domluvený

ANO, to bylo řečené zcela správně !!

Naprostý souhlas.R^

Ovšem firmy typu Boxed nebo CSystem ...tam to prostě je porušení zákona. Neříkám, že ředitelé brali úplatky to ne.

Ale byli zdechlí si vyplnit pár formulářů. Podle mne takový ředitel nemá na místě ředitele vůbec co dělat !!

Problém je, že firma, která jim to celé zajišťovala, tak vypsala výběrové řízení i sama dodala....to je snad jasné, že je porušení zákona!!! A nemusí nikdo ani brát úplatek. Úpúlatky berou na ministerstvech. Ředitelé škol úplatky neberou (tedy alespoň 90%).

0/0
8.7.2011 15:07

Najdete na iDNES.cz