Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Bulovka musí zaplatit pozůstalým sedmnáctileté dívky téměř dva miliony

Pražský vrchní soud vynesl definitivní rozsudek v případu zesnulé sedmnáctileté dívky, jíž v roce 2006 přidala zdravotní sestra do infuze omylem smrtelnou dávku chloridu draselného. Soud přiznal odškodné ve výši 400 tisíc i prarodičům dívky, rodiče dostanou jeden a půl milionu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

HrubesaMares

chteli zapadni platy

musi mit i zapadni zodpovednost (na zapadni profesionalitu si holt jeste chvili pockame...)

0/0
2.7.2011 22:04

pakoss

Re: chteli zapadni platy

šlo o pochybení sestry. Sestry se protestních akcí lékařů neúčastnili.

Tak si to prosím ve své hlavě ujasněte.....ať se zde neztrapňujete :-)

0/0
2.7.2011 22:09

Rubik1

Re: chteli zapadni platy

Nemocnice za práci svých zaměstanců zodpovídá. Škodu pak může na sestře vymáhat. Vysouzená částka je směšně malá.

0/0
3.7.2011 2:56

Leinad

Re: chteli zapadni platy

Primář má hlídat vrchní sestru, vrchní sestra má hlídat ostatní sestry. Primář nese svůj malý díl viny za své podřízené.

0/0
3.7.2011 19:16

doktor_bota

Re: chteli zapadni platy

Malý?

0/0
9.7.2011 0:07

tyraelid

Vazna chyba, odskodne je na miste.

Tady se evidentne stala chyba a odskodne je na moste, mozna je jeste nizke. Ale dve veci k zamysleni. Nevim presne jak a co se tady stalo, nicmene v ceskych nemocnicich je bezna praxe, ze se v ramci setreni rozdeluji roztoky k jednorazovemu pouziti. Cast roztoku se pouzije a misto toho aby se zbytek podle pravidel vyhodil, skladuje se a pripadne puziva znova -  tak je to i s ampulemi. Je to neoficialni narizeni z vedeni nemocnic. A dalsim problemem pro nemocnice zacina byt vyse odskodneho - neustale se zvysuje cena pojistneho a nemocnicim prestavaji stacit penize - nebot cena pojistky neni vubec zohlednena v platbe od pojistovny. Pojistovny budou muset vyrazne zvednout uhrady za vykony, aby nemocnice mohly platit drahe pojistky.

0/0
2.7.2011 19:28

harras

Hrazení pojišťovnou

Tak ještě jednou pro ty, kteří tu píší nesmysly o tom, jak to odškodné půjde z kapes daňových poplatníků. Odškodnění půjde od komerční pojišťovny, NE od zdravotní pojišťovny. To je tedy z pojištění, které si pro tyto případy zaměstnavatelé zřizují a platí. Jednoduše a lidově řečeno "pojistka na blbost". Podle toho, jak je pojistka nastavena, je tam i spoluúčast viníka (ale třeba jen do výše 6 měsíčních mezd).

Pokud je FNB pojištěna třeba u Kooperativy a já mám také u ní pojištěné přední sklo u auta, bude v ten daný moment použito na odškodné i těch mých pár stovek, které jim ročně  platím. To ale neznamená, že mě v případě, že po nich budu požadovat pojistné plnění, nic nedají.

0/0
2.7.2011 16:37

Oerteplur

Re: Hrazení pojišťovnou

takže si rád přečtu, jak zdravotní sestra zaplatila pokutu 1-5 svých mezd. Zatím jsem o tom nikde nečetl ani neslyšel. Jedině, že by zdravotníci měli pojištění bez spoluúčasti. Ale takové pojištění snad ani neexistuje. V případě výše pojištění do 100 mil. se vám může potom hravě stát, že za spoluúčast zaplatíte automaticky a bez soudu ještě více, než když pojištěni vůbec nebudete. Paradoxně je tedy lepší se nepojišťovat, protože v tom případě z vás nikdo více než těch pár platů kromě soudu nikdo nedostane. Jako příklad třeba nedávno řidič havarované cisterny s tukem v Ústí n/Labem ;-)

0/0
2.7.2011 17:25

Leinad

Re: Hrazení pojišťovnou

Cena komerční pojistky na blbost je však ovlivněná i pravděpodobností průšvihu. Pokud nemocnice zaměstnává lidi, kteří to neumí, tak je měsíční paušál vyšší. Nyní to sice že nemocnice nic neplatí, ale opravdu na tom komerční pojišťovna prodělala? Nejsou ty dvě mega rozloženy do pár minulých/budoucích let?

0/0
3.7.2011 19:26

biofyzik

odpovězte mi na jedinou otázku

Česká republika je jedinou zemí na světě, kde pozůstalí chtějí hlavně potrestání zdravotníků. Všude jinde ve světě nemocnice vyplácí pozůstalým odškodné z pojistky, případně se soudí o výši této sumy.

Chci odpověď na tuhle otázku: proč je ČR JEDINÁ na celém světě?

0/0
2.7.2011 15:42

huh

Re: odpovězte mi na jedinou otázku

Jak je to v Rusku?

0/0
2.7.2011 18:57

Big-M

Re: odpovězte mi na jedinou otázku

nebo v Číně či na Kubě?

0/0
2.7.2011 19:30

Leinad

Re: odpovězte mi na jedinou otázku

Protože lékaři chtěli poděkovat a odejít, ale pak jim došlo, že by na tom při svých "schopnostech" prodělali.

0/0
3.7.2011 19:18

Huckelberry Švédd 4

dvě mega za život !!!!!????

tak to Fejk vydělal za čtyři měsíce hned na životy dva !!!! ...... velebnosti, chce se mě blejt ;-O;-O;-O

0/0
2.7.2011 15:03

solimPC

Re: dvě mega za život !!!!!????

No vidíš a většina lidí by na to (tedy ty dvě mega) vydělávala nejmíň deset let (beru průměrný plat 15 000 čistého) ... to je už trochu jiný poměr, co? Zejména když jde o neúmyslné zabití.

Mimochodem - když řidič třeba kamionu, tedy zaměstnanec nějaké dopravní firmy způsobí nehodu a někoho zabije, což je relativně časté, nikoho ani nenapadne žalovat tu dopravní firmu o miliony. nepřipadá vám to dost divné? Přitom to v podstatě není rozdíl, jde o zabití člověka z nedbalosti (omyl, přehlédnutí, nepozornost ....)

0/0
2.7.2011 18:32

Rubik1

Re: dvě mega za život !!!!!????

Nemáte úplně pravdu. Když je příčinou nehody zanedbaná údržba vozidla, špatný technický stav, tak bývá žalována i firma.

0/0
3.7.2011 3:02

solimPC

Re: dvě mega za život !!!!!????

Jenomže tady jaksi nejde o špatnou údržbu, technický stav a podobně, ale pouze o selhání jedince. Stejně jako když třeba řidič přehlédne jiné vozidlo a nedá mu přednost. Tehdy za to ten majitel firmy nemůže stejně tak, jako za to nemůže  ta nemocnice.

0/0
4.7.2011 15:05

zorro_rojo

Re: dvě mega za život !!!!!????

Problem bude mozna v tom, ze na te silnici je to nehoda. Je to neco, co se muze stat.

Oproti tomu do nemocnice jdete s tim, aby vam pomohli. Jste si vedom rizika ohledne zakroku, (napr. operace) ale aby vas zabila neci banalni chyba nekoho, komu jste dali do rukou svuj zivot, s tim opravdu nepocitate.

Ja osobne ale nevim. Kdybych nejak takhle prisel o dite, (kdybych nejake mel) nebo o partnera.. asi bych ani zadne penize nechtel. Nejak si nedokazi predstavit, co bych s nimi delal.

0/0
9.7.2011 0:04

Oerteplur

Z čeho vlastně platí nemocnice pokuty ?

Snad ne z našich kapes prostřednictvím VZP ? !!8-o

0/0
2.7.2011 14:24

opportunity

Re: Z čeho vlastně platí nemocnice pokuty ?

Z pojistky.

0/0
2.7.2011 15:04

Oerteplur

Re: Z čeho vlastně platí nemocnice pokuty ?

v každém jiném zaměstnání je běžné, že spoluúčast na škodě platí z vlastní kapsy ten, kdo škodu zavinil. Je tomu tak i u chirurgů a zdravotnického personálu ?

0/0
2.7.2011 15:13

biofyzik

Re: Z čeho vlastně platí nemocnice pokuty ?

záleží na typu pojistky

0/0
2.7.2011 15:45

Helen_Prag

dva miliony

Dost málo. Nic nenahradí ztrátu života, ale dva miliony to je výsměch.

+1/0
2.7.2011 13:59

Antiblb

V diskusi se namísto

osobní odpovědnosti přetřásají platy lékařského personálu.

To odškodné jde z peněz daňových poplatníků, tedy z našich, neb Bulovka je fak. nem.

Poškození - pozůstalí si snad koupí nové dítě / vnouče za to odškodné? Jakou ono finanční odškodnění má vlastně úlohu? Je to protiváha ztrátě života? Jak se má určit výše takového odškodnění a neměl by ho ze své kapsy uhradit ten, kdo škodu způsobil, příp. jeho pojišťovna?

Nejsem necita, ale níže jsem si přečetl stesky děkovačů odcházečů, pak několik stížností a protiargumentů mířících na Bulovku, ale nic o tom, proč se za život přiřkne finanční odškodnění a zaplatí ho Bulovka, když prokázaná odpovědnost za smrt té dívky je na uvedené zdr. sestře. Ta dotyčná by měla nést plnou odpovědnost!

0/0
2.7.2011 12:34

Mablung

Re: V diskusi se namísto

Vzhledem k tomu že ve zdravotnictví je ročně poškozeno nesprávnou péčí mnoho pacientů, v řádech minimálně tisíců, je pak otázka zda má cenu vyplácet odškodnění. Zdravotnictví je rizikovou oblastí a je spravována lidmi, tudíž tam budou vznikat lidské chyby. Nevyhnutelně. Odškodnění se nevyplácí za chybu, ale za chybu která je příliš viditelná na zakrytí a nebo kterou lékaři z nějakého důvodu nezakryjí/přiznají.

Je otázkou spíše zda nezavést systém pro minimalizaci chyb než přebírat chyby ostatních států a trestat chyby na které se přijde (potom se kupodivu  každý snaží své chyby zamést za každou cenu). Podniky v soukromé nezdravotnické sféře už dávno přišly na to, že když se bude o chybách mluvit a nebudou se až na vyjímky trestat (pokud si z nich člověk vezme poučení), množství chyb se zmenší. Tento systém není úplně přenesitelný do zdravotnictví, nicméně principy by být měly.

0/0
2.7.2011 13:02

sorgedoktor

Předpoklad pro minimalisaci chyb by bylo..kdyyby

nesn ižovali počet zaměstnanců, počty lůžek azd..

  Zíměna  novorozenců  v Třebíči je proti tomu úsměvná...Ale...4 porody   a  nezvládli to...

   Co tady nezvládla sestra?? Kolem  kolika pacintů  běhala??

    Na to tady odpověd není

0/0
2.7.2011 14:25

sorgedoktor

Kapita -Krotka..Personál pracuje v podstavech...

V podstatě  je to tak, že   všchno je našlapané. Vůbec se nepočítá s tím, že když 1-2 sestry onemocní, že by se  sehnala  rovnocená  náhrada...Řeší se to že se někdo  zavolá v půlce dovolené.....

   Ono to není jen u kriminálky, kde  je  vražda a někoho zavolají  do práce na ihne..

0/0
2.7.2011 14:28

biofyzik

Re: V diskusi se namísto

Nejlepší systém pro minimalizaci chyb je dostatek odborného personálu. A ten nyní není a situace se stále ještě zhoršuje. Tam kde bylo dříve na oddělení 6 lékařů, z toho 4 atestovaní, jsou dnes 2 absolventi po škole zcela bez zkušeností. A situace se stále zhoršuje.

0/0
2.7.2011 15:47

harras

Re: V diskusi se namísto

vyjádřím se pouze"jde z peněz daňových poplatníků"...jde to z peněz komerční pojišťovny, kde je nemocnice pojištěna právě na financování takovýchto případů...tudíž ne ze zdravotních pojišťoven

+1/0
2.7.2011 13:10

Leinad

Re: V diskusi se namísto

A komerční pojišťovna na tom prodělala.

0/0
3.7.2011 19:27

slepice acs

Bulovka

má dobrou tak akorát vrátnici.Moje kamarádka tam málem zařvala po porodu.Výborná péče jí málem přivedla do penálu;-€

+1/0
2.7.2011 11:48

kapitan_karotka

Re: Bulovka

nestezujte si, za hranicema jsou na tom daleko hure.

0/0
2.7.2011 11:50

slepice acs

Re: Bulovka

třeba v Indii8-o

+1/0
2.7.2011 12:08

Naked and petrified

Re: Bulovka

ale to musi byt opravdu daleko od tech hranic...nebo aspon ne na sever, zapad ani jih...

0/0
2.7.2011 12:11

anncz

Re: Bulovka

Tak doporucte dobrou nemocnici. Ono v CR neni moc z ceho vybirat, vime.

0/0
2.7.2011 11:54

kapitan_karotka

Re: Bulovka

No tak to jste ocividne nevidel nemocnice treba v UK. Nasi lekari patri ke spickam ve svych oborech, mame jeden z nejrychlejsich casu dojezdu zachranek, mame velmi hustou sit nemocnic. Problem je v tom, ze personal je spatne financne ohodnocen a mnohdy pracuji v tezkych podstavech.

0/0
2.7.2011 11:57

Vjačeslav Kotěnočkin

Re: Bulovka

vy máte na Ubytovně Kladno nemocnici?

0/0
2.7.2011 12:09

Naked and petrified

Re: Bulovka

Takova je situace skoro vsude...a presto se tam clovek neciti jako kus lejna.

0/0
2.7.2011 12:14

slepice acs

Re: Bulovka

Když někoho nechaj čekat dvě hodiny zakrvácenýho na příjmu,necejtí se jako kus lejna;-O[>-]

0/0
2.7.2011 12:18

kapitan_karotka

Clovek ktery dostava

plat hluboce pod celonarodnim prumerem nemuze zcela logicky vykonavat funkcni, ve ktere jde o zivoty. Vyse platu musi byt umerne odpovednosti. To zde neni. Velmi mi toto pripomina situaci z Cerveneho Trpaslika, kdy je Arnold obvinen ze zavrazdeni cele posadky lodi a nakonec je omilostnen, protoze nema IQ, vzdelani ani prubojnost, aby mohl dostat do rukou zivoty tolika lidi. To same vidim u zdravotnich sester. Cena prace musi byti rovna jejich odpovednosti.

0/0
2.7.2011 11:47

Chamestekurel

Re: Clovek ktery dostava

tak určitě nebere minimální mzdu tak že si nemá na co stěžovat!!

0/0
2.7.2011 12:39

Antiblb

Re: Clovek ktery dostava

Částečně lze souhlasit. Dle mého sestra není lékař. Lékař určuje, co pacient dostane a v jakých dávkách. Indikace léků a další odborná práce + sledování pacienta, je pak prací sestry. Tedy by měla umět číst, psát, měřit a převádět jednotky atd. Odpovědnost mají i sestry velikou a nejsou, shodně s lékaři ohodnoceni odpovídajícím způsobem. 

Důležité je, aby se v případě pochybení určil viník a nesl plnou odpovědnost za svůj čin.

Potkal jsem v životě doktory, že bych jim nesvěřil ani psa. Už jenom z lidského hlediska jejich přístupu a komunikace. Když si pak představím, že takový "cynik" do mě ve spánku řeže nožem a necítí se povinen mě zachránit, protože mu za to dobře neplatí.....

+1/0
2.7.2011 12:42

Mikies

Bulovka

Dobrá zpráva, že za to byl konečně někdo potrestán. Život té dívky to bohužel rodičům nevrátí:-(

+1/0
2.7.2011 11:44

Antiblb

Re: Bulovka

Ani ty peníze jim stesk a osobní utrpení nezjemní. 

Odškodnění by měla zaplatit dotčená sestra, jejíž chyba způsobila smrt dívky.

Nikoli Bulovka, potažmo plátci zdr. poj.

0/0
2.7.2011 12:44

Hnev lidu

Bulovku

nepřežil ani Heydrich. A to byl nějak disciplinovaný pacient ! :-P

+1/0
2.7.2011 11:39

slepice acs

Re: Bulovku

R^R^R^

0/0
2.7.2011 11:42

karelka7

Re: Bulovku

nechte bejt. Mě tam zachránili kejhák, tátovi taky! Bráchovi dělali koleno, naší mámě dali do kupy celou holenní kost, měla vřetenovitou zlomeninu holenní kosti. Vždycky je budu chválit, i když pokoje jsou velké a jako 9letý kluk jsem se tam hrozně bál. A ten průšvih, no, je to hrůza ale kdo se v životě nesplete, je jasné, že se to nesmí stávat! Škoda mladé holčiny, i té sestry, brrr!

0/0
2.7.2011 11:59

sorgedoktor

Toto je irelevantní,

Po   atenbtátu  musel  být  operován  špičkovým  německým  chirurgem.Němci měli strach, že ho čeští lékaři nechají pojít.....

       No a  on  zemřel  na pooperační komplakace/ šnet/ Snad to bylo už v tom granátu, kdo ví

0/0
2.7.2011 14:32

hanbama

Nechce se nějakej pán doktor očistit???

Mě by zajímala ta hrubá nezdbalost zdravotní sestry Jany Moravcové?

0/0
2.7.2011 11:37

slepice acs

Bulovka

je nejhorší nemocnice.Pokoje pro 10 lidí jak za války;-O

0/0
2.7.2011 11:20

Najdete na iDNES.cz