Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Australské město mění historii: připlutí britských trestanců byla invaze

Australská historie, jak se ji ve školách učily celé generace dětí, se mění. Až dosud se o založení země hovořilo v souvislosti s "příjezdem" první britské flotily naložené trestanci. Nyní bude založení kolonie v roce 1788 označeno za "invazi". Alespoň v Sydney, protože tamní městská rada uznala stížnosti Aboriginců.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

libynn

Proč

si brát poučení z historie, když ji lze lusknutím prstu změnit?

0/0
1.7.2011 17:26

slon75

Re: Proč

Smutné a pravdivé.

0/0
1.7.2011 17:26

/dev/null

Vidím to jednoznačně jako krok kupředu

Není možné na jedné straně odsuzovat Hitlera, a na druhé podporovat kolonizační praktiky. Nebo je, ale pak není možné zachovat si konzistenci a vyznávat zásady humanizmu a demokracie.

Nacismus se totiž často označuje za zločin na celém lidstvu. Pokud se ale porovná s kolonizací, tak je to jen zatažení kolonizačních praktik do Evropy.

0/0
29.6.2011 13:51

captain cook

Re: Vidím to jednoznačně jako krok kupředu

Nevis co mluvis.

0/0
29.6.2011 17:25

/dev/null

Re: Vidím to jednoznačně jako krok kupředu

Ale vím. O kolonizaci i nacizmu jsem přečetl hodně. Kolonizace nebyla nic jiného než genocida původního obyvatelstva a vykrádání tamního území. Pokud se v koloniích investovalo, tak zásadně jen proto, aby se pojistily zisky. Náboženská část kolonizace zase jen ničila původní životní styl a arogantně prosazovala křesťanství. Pokud v kolonizovaných zemích přežilo původní obyvatelstvo, tak jsou v současné době nejzaostalejší ty státy, které nedokázaly ubránit původní kulturu. Pokud máte jiný názor, tak mi ho objasněte.

0/0
30.6.2011 10:00

slon75

Re: Vidím to jednoznačně jako krok kupředu

Znovu: nevíš, co mluvíš.

Nejvyspělejší kolonizované státy jsou naopak právě ty, které přejaly značnou část západní kultury: např. Argentina, Chile. Z jihovýchodní Asie se stává světové finanční centrum.

Země, které si "uchovaly původní kulturu" neexistují, ale čím víc si ji uchovaly, tím jsou zaostalejší, viz např. kmenové struktury v Afghanistánu.

0/0
1.7.2011 13:26

brekebrekeke

Re: Vidím to jednoznačně jako krok kupředu

R^ neni co dodat

0/0
1.7.2011 13:39

/dev/null

Re: Vidím to jednoznačně jako krok kupředu

Argentina a Chile patří mezi státy, kde bylo původní obyvatelstvo buď vybito, nebo se smísilo se španěly. To znamená, že tam z dřívějška nepřežilo nic, nebo jen vzpomínky. Mezi státy, které původní kolonizaci přežily, jde počítat Indie, Čína, Japonsko a Írán. 

Celá Afrika patří do skupiny "nedokázali ubránit svojí kulturu (státní zřízení)". Je to kvůli tomu, že už dříve byli slabí a zaostalí. To ale nikomu, kdo zastává hodnoty humanizmu nedává právo na jejich zotročování.

Také netvrdím, že by bez kolonizace byli ekonomicky pokročilejší než teď. Ale pokud by si mohli vybrat, zcela jistě by byli radši bez kolonizace, i kdyby to znamenalo větší zaostalost. Pokud by měli zbraně, nikdy by se kolonizovat nenechali. Současná Evropa by se také bránila mimozemské kolonizaci, ikdyž by nás, primitivy, chtěli ekonomicky pozvednout. Podporovat kolonizaci prostě znamená zastávat názor, že to ,co je správné, určuje ten silnější. A přesně tak postupovali nacisti.

0/0
1.7.2011 16:17

/dev/null

Re: Vidím to jednoznačně jako krok kupředu

Mimochodem to ve svém protinacistickém projevu zmínil i W. Churchil (...nacisti zastávají primitivní ideologii, že might is right. )

0/0
1.7.2011 16:19

slon75

Re: Vidím to jednoznačně jako krok kupředu

Nezlobte se na mě, ale vzhledem k vaší romantické představě statečného odporu domorodců proti kolonizaci to vypadá, že knížky, které jste četl, byly dost jednoznačně zaměřené.

Skutečnost byla samozřejmě mnohem pestřejší, obvykle Evropané domorodce naprosto uchvátili svými technickými vymoženostmi, takže ti s nimi začali obchodovat a dovolili jim budovat obchodní přístavy, ze kterých Evropané podnikali výpravy dále do vnitrozemí a postupně získávali větší a větší vliv.

A abyste mě chápal správně, já kolonizaci nepodporuji, ale prohlašuji, že byla naprosto přirozeným výsledkem technického pokroku a růstu populace v Evropě (zrovna jako je muslimská imigrace důsledkem degenerace Evropanů a neochoty mít děti) a že v porovnání se způsoby, jak si své okolí porobovaly jiné národy, probíhala kolonizace od Evropanů relativně kultivovaně.

0/0
1.7.2011 17:20

/dev/null

Re: Vidím to jednoznačně jako krok kupředu

No žádné romantické knížky to nebyly. Jednalo se hlavně o Dějiny kolonizací od Ferro Marca. To je francouzský docent historie, který se zabývá jen koloniálním obdobím. Jeho práce prošla snad každý aspekt kolonizace.

A ano, postup byl udělat dojem, založit přístav, zanášet neshody mezi soupeřící domorodce a postupně je po jednom zničit. Většinou ale nebojovali, protože alespoň z počátku bylo kolonizátorů velmi málo. Je až neuvěřitelné, jak padly říše Aztéků a Inků. Hlavně v Americe také pomohly kolonizátorům různé nemoci, které zahubyly přes polovinu domorodců.

A k té degeneraci evropanů. Pokles porodnosti není znak degenerace, ale přirozený důsledek vzdělání a zrovnoprávnění žen. Dochází k němu i v Africe a také mezi muslimama.

0/0
2.7.2011 1:40

Zirkon

politicky korektní blouznění

Celá historie  lidstva je  historií  invazí a  neoprávněných kolonizací a okupací:

Řekové provedli invazi na Krétu a  na Kypr,  Turci provedli invazi na  Balkán, Arabové provedl invazi do  severní Afriky

Španělé provedli invazi do  Jižní Ameriky, Rusové provedli invazi  na  Sibiř, Angličané provedli invazi  do severní Ameriky

Číňané propváděli  invazi na  všechna sousední území.

Kdyby  na to měli Aboriginci sílu a  schopnosti, tak by bez  výčitek provedl invazi do Anglie. neudělali to jen proto, že jejich  splečnost  byla  na  úrovni doby kamenné. ěloi by být rádi, že  si mohou  užívat vymožeností Západu. Vykreslocat  dobu kamennou jako ráj  může jen idiot.

0/0
29.6.2011 8:48

/dev/null

Re: politicky korektní blouznění

Všechny kultury, které jste popsal, byly nakonec buď zničeny, nebo donuceny se stáhnout na své původní území. Posazování síly jako argumentu pro vlastní nadřazenost dává ostatním ospravedlnění k tomu, aby vás zničili. Navíc si tím automaticky budujete nepřátele jak v dobytých územích, tak mezi stejně silnými státy, kteří se pak před vámi musejí také mít na pozoru. Z toho plynou investice do zbrojení, které jsou neefektivně zahozeny.

0/0
29.6.2011 13:57

rozhorceny predstavitěl

Re: politicky korektní blouznění

No jasně,pěkný sociálně domokratický pohled ve,kterém se všichni poslušně nasáčkuji(jako ukrajinci do Čech) jenže takhle to nefunguje,ale rozhoduje postavení!Dnes např.stačí peníze a není transportu bráněno a nebo okřikování se lidským právem a máš 6.000 000 muslimů ve Francii a zrovna tak v Anglii takže podle tvé logiky musí být tito lidé ihned IHNED ZNIČENI protože se rozpínají;-€ jasně to bylo všechno vojensku cestou,což bylo běžné v té době,ale dneska se stačí jen nemakat a jít příživničit a přemnožovat se do Evropy;-€

0/0
1.7.2011 9:46

/dev/null

Re: politicky korektní blouznění

Ovšem že bych hned přistěhovalcům nepřiznal žádná občanská práva, která mají původní obyvatelé. Není možné jim platit dávky, pokud jsou nezaměstnaní, nebo přiznat volební právo. Pokud se v nové zemi nedokáží uživit, musí jim být zakázán pobyt. Nárok na občanství by měli mít až po té, co dostatečné prokáží, že přijali kulturní zvyklosti hostitelského státu.

Muslimové ve Francii jsou také pozůstatek francouzského kolonializmu v Alžírsku. Až do poloviny 20.st bylo hodně lidí, kteří považovali Alžírsko za součást Francie. Je tedy jasné, že docházelo k volnému pohybu osob. Až po boji za osvobození došlo k odchozu francouzů zpět do Francie.

P.S. nechápu, jak jste došel k názoru, že podporuji sáčkování přistěhovalců do Evropy. Jsem proti tomu, ale bez této pracovní síly by se třeba u nás neuskutečnila polovina staveb. Po vypuknutí krize bylo vidět, že se někteří vrátili zpět do své vlasti. Ti ostatní tu zůstali právě proto, že se jim vyplácejí různé sociální dávky.

0/0
1.7.2011 11:08

captain cook

jak dlouho to vydrzi?

ve state Victoria nedavno zmenili zvyk, zavedeny predchozi statni vladou, vzdat v kazdem oficialnim projevu jednou vetou formalni hold Aboriginum jako "tradicnim opatrovnikum zeme". Stala se z toho skoro zaklinaci formule. (Podobne se to dela v Kanade, kdyz se v projevech povinne zminuji o First Nations)

Od teto doby se to nemusi delat za kazdych okolnosti, jenom tam, kde to patri do kontextu situace.

V danem pripade bylo slovo invaze na Rade mesta Sydney vynuceno vydiranim aboriginskou radou a hrozbou bojkotu. Ke konecnemu souhlasu doslo v atmosfere znacne nevule mezi radnimi a zbyva otazka zda to tak zustane. Jedna se o pripravu predmluvy planu pro budoucnost Sydney od 2030. Pokud se jednou k moci dostane nejaka radikalneji smyslejici skupina, ktera se tomu bude chtit postavit a zmenit to, neni to vyloucene. Je take pravda, ze timto natlakem si Rada Aboriginu a Torreskych ostrovanu radne na curala do vlastnich bot, protoze obycejni obcane Sydney nebudou chtit verit, ze to Aborigini m

0/0
29.6.2011 7:37

captain cook

Re: jak dlouho to vydrzi?

ze to Aborigini mini ze sve strany s kauzou rekonciliace uprimne. Spis bych hadal, ze si ruzni obyvatele Sydney ted reknou "tak oni na nas natlakem, vyhruzkami a bojkotem achovaji se jakoby dobra vule mela jit jen jednim smerem - k nim. Co takhle kdyz se jim pro zmenu my vykasleme na nejakou rekonciliaci."

0/0
29.6.2011 7:42

brekebrekeke

Re: jak dlouho to vydrzi?

...a na podporu vlady, i lidi...

0/0
1.7.2011 13:41

Sharpe

je nacase

smutny osud keltu v ceskych zemich vola po odsouzeni invase cechu.

0/0
28.6.2011 23:18

stagger

LOVCI A SBĚRAČI BYLI VYHUBENI A ASIMILOVÁNI

již před tisíci lety. Dodnes přežívají tu a tam v nejodlehlejších koutech planety. Můžou být rádi, že se k nim propracovala již natolik vyspělá společenství, která je nevybila jak v minulosti. Jsou historicky překonanou etapou a pro lidstvo asi tak užitečné a významné, jako pro člověka slepé střevo - když o něm nevíš nevadí, jak se ozve tak ho vyřízneš

+1/0
28.6.2011 16:57

brekebrekeke

Re: LOVCI A SBĚRAČI BYLI VYHUBENI A ASIMILOVÁNI

slusna alegorie ;-) R^

0/0
28.6.2011 21:05

IQ pouhých 41

A kdy se zacne mluvit

jako o  "invazi" nebo "nelegální kolonizaci" o tom, co ted probiha v Evrope? :-P

0/0
28.6.2011 16:05

zdeseny obcan

Re: A kdy se zacne mluvit

Do Australie s Anglicany prisla civilizace (puvodni Australci byli to nejzaostalejsi na planete, i indianske kmeny ztracene v nejhustsim pralese byly vyspelejsi), do Evropy se ted vraci stredovek. Politicka korektnost veli na to prvni plivat a to druhe velebit.

+1/0
28.6.2011 16:49

hromobiti03

Přepište celý dějiny.

Protože většina národů se usazovala právě invazním způsobem.

+2/0
28.6.2011 14:55

Davidxyz

Je dobře vidět, že se politickokorektně blbne nejen v Evropě

Ale jako celek to je dost smutné.

0/0
28.6.2011 14:38

OskarPokorny

Re: Je dobře vidět, že se politickokorektně blbne nejen v Evropě

Proč - invaze to byla to je prostě správný termín k tomu k čemu došlo - (nově přibyvší obyvatelstvo původní buď vyhladilo, nebo vytlačilo do nevlídných částí země) a k některým barbarským úletům docházelo ještě v 50. 20. století.

0/0
28.6.2011 15:02

Davidxyz

Re: Je dobře vidět, že se politickokorektně blbne nejen v Evropě

Takové jsou ale celé dějiny lidstva. A zrovna srovnání Austrálie a nedaleké Nové Guiene ukazuje, kde je lépe. Tam kde "invaze" byla nebo nebyla????

.

Mimochodem .... kdy se omluví Arabové za džihád, Čechové (resp. západní Slovani) za vytlačení Keltů a Germánů na západ, Italové za Kartágo či Judeu atd.

+1/0
28.6.2011 15:11

slon75

Re: Je dobře vidět, že se politickokorektně blbne nejen v Evropě

Pane Pokorný, kdyby kolonisté půvoní obyvatelstvo vyhladili, jak se nám snaží namluvit levicoví chytrolíni, kdo by asi tak bojoval za jejich samostatnost? A jak je možné, že největším problémem všech "vyhlazených" kolonií je přelidněnost?

Přemýšlejte příště chvíli, než něco napíšete.

0/0
1.7.2011 17:25

snickim

Měli by se omluvit taky ...

Měli by se taky omluvit koalám za likvidaci přirozeného prostředí, blbounům nejapným a tygrům tasmánským  za vyhubení. Ti to odnesli hůř než Aborigins.

0/0
28.6.2011 14:29

stag333

...

No tak se jim teď dodatečně omluví, jak je v poslední době dobrým zvykem. Oni jsou sice už několik set let po smrti, tak jim omluva bude prd platná a dnešní Australané se určitě zpět do Evropy taky neodstěhují. Koukám, že australští politici jsou stejně nepostradatelní jako ti naši ;-D

+1/0
28.6.2011 14:04

brekebrekeke

Re: ...

hele blekoto, kdyz tomu nerozumis, tak nezvan, jo?

0/0
28.6.2011 14:17

OskarPokorny

Re: ...

NO ono jde o to, že některé dost barbarské akty vůči domorodcům (odebírání dětí a dávaní jich do "výchovných"  táborů které spíš byli pracovní lágry se objevovalo ještě v 50. letech.

0/0
28.6.2011 15:01

Sharpe

Re: ...

To by si koukal, kolik cechu by souhlasilo dat deti s neprispusobivych cikanskych rodin, misto aby se naucili prirozenemu spusobu zivota jak krast a zit s podpory, tak je dat do vychovnych taboru, kde by dostali vzdelani, naucili se pracovat a mohli se zaradit do moderni spolecnosti

0/0
28.6.2011 23:25

captain cook

Re: ...

ja vim, pro mysl vychovanou bolsevizmem a totalitou, ktere se neobesly bez nasilneho umistovani nepohodlnych obcanu do pracovnich taboru, je tezke pochopit, ze cirkevni misie nebyly pracovni tabory a ze Aboriginci byli do nich casto davani svymi vlastnimi matkami dobrovolne a s pranim, aby se jim dostalo vzdelani a nasli lepsi zivot, nez jim mohla dat mama. Dokazaly to i pripady projednavane pred soudem.

Oskare, doporucuji odlozit tve ideologicko-vychovne brozurky nastradane za totality, zapomenout na dogma v nich obsazene a otevrit sve mysleni skutecne osvete. Mozna pak pochopis, ze svet je jiny, nez ti napovidali soudruzi.

0/0
29.6.2011 5:02

slon75

Re: ...

R^

0/0
1.7.2011 17:26

Imperial_Technocrat

Inter arma enim silent leges

Vtipné. Britové si na základě své nadřazenosti přisvojili území. Není zač se omlouvat, neboť silní vládnou kdekoli chtějí a slabí trpí kdekoli musí. Austrálci se svou podřadnou kulturou na úrovni doby kamenné a jejich naprostá neschopnost zapříčinila ztrátu jejich země. Jak by mohla býti ilegální, když tuto invazi posvětil král i parlament.

+2/0
28.6.2011 13:55

stagger

Re: Inter arma enim silent leges

a nezapomeňte na boha, ten taky

0/0
28.6.2011 14:08

Kwak Kwakovič

Kdy se

začneme omlouvat za praotce Čecha a násilnou okupaci České kotliny spojenou s devastací původních ekosystémů?;-€

+1/0
28.6.2011 13:21

brekebrekeke

Re: Kdy se

kdo to zdevastoval?

0/0
28.6.2011 14:09

Kwak Kwakovič

Re: Kdy se

Neolitici s tím začali a Slované to dotáhli do konce - vykáceli pralesy a zorali půdu. ;-D

0/0
28.6.2011 18:20

brekebrekeke

Re: Kdy se

a kdyby to neudelali, tak dnes nepises na netu a nekvwakas a nekwakas...:-P

0/0
28.6.2011 21:04

Kwak Kwakovič

Re: Kdy se

Vidím, že jsem Tě přecenil, naivně jsem se domníval, že takovou hovadinu nemůže brát nikdo vážně a pozná, že se jedná o nadsázku neboli hyperbolu, a že je to myšleno ironicky. Omlouvám se Ti a příště již,poučen, budu psát jen zcela vážně a zodpovědně.

0/0
29.6.2011 7:22

mira77888

takove veci se preci deji po celou

historii zeme. jeden druh nebo lepe vybavena cast druhu nahrazuje jiny druh nebo mene vybavenou cast druhu. mlatili se mezi sebou dinosauri stejne jako homo sapiens s homo erectus a stejne jako lide se mlati i kmeny napr. simpanzu. takova je priroda a neni se zac omlouvat. odkdy by ta omluva a komu by mela byt aby to bylo uplne v poradku? je to nesmysl soustredme se na dnesek a ne na zneni nejake vety.

0/0
28.6.2011 13:19

etrusk

Co?

Aboriginec je strašný slovo. Buď Aborigin nebo Austrálec.

0/0
28.6.2011 12:52

brekebrekeke

Re: Co?

to je fakt, ale nemuzu se zbavit dojmu, ze tady je to jedno :-/

+1/0
28.6.2011 13:18

xaddam

Re: Co?

To je fakt, kor když to je jen latinský výraz pro domorodce. Indiánům taky neříkáme Natives či Nativci, ač je to odvozeno z oficiálního US termínu.

0/0
28.6.2011 13:21

Titan no.1

Jo, historie

Historii píší lidé s větším klackem už tisíce let. Jen jsem zvědavý, kdy se do učebnic dějepisu dostane místo oficiální pravdy také skutečná pravda o 11. září....

0/0
28.6.2011 12:47

1000101111000010

Re: Jo, historie

Hned poté, co tam pitomci protlačí "skutečnou pravdu" o Aštaru Šeranovi a chemtrails, ne? A taky o krokodýlech v kanalizaci.

+1/0
28.6.2011 13:36

pavouk

Re: Jo, historie

A to je jaká?

+1/0
28.6.2011 14:13

Sharpe

Re: Jo, historie

To mas tezke dosut se nedostalo ani to, ze americane nebyli na mesici.

0/0
28.6.2011 23:26

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.