Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Děti by měly častěji končit ve střídavé péči, rozhodli poslanci

Děti by měly po rozvodu rodičů častěji končit ve střídavé péči. Počítá s tím novela zákona o rodině, kterou schválila Sněmovna. Soudy by podle ní měly nařídit střídavou péči vždy, když o výchovu mají zájem oba rodiče, jsou k tomu způsobilí a je to v zájmu dítěte.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Pavelpospi

re

Při střídavé péči(aplikujeme s mojí bývalou ženou 14 denní cyklus při stejné škole dětí)se nejvíce projeví schopnost každého z rodičů zvládat výchovu vlastních dětí....Když to vezmeme s obou stran..je mnoho otců kteří nebudou mít o střídavou péči zájem neb nemají zájem o vlastní děti..na druhou stranu je mnoho otců, kteří budou tuto možnost využívat a tím nejen zůstat v kontaktu se svými dětmi, ale z dlouhodobého hlediska dokázat že jsou schopni se bezproblémů řádně o děti starat a bohužel mnohdy lépe než jejich matky...

Když vezmu můj případ moje bývalá žena ještě než žila se mnou měla z prvního vztahu tři děti...ty ji odebraly a skončily v pěstounské péči....přesto je pro soud i sociálku ona lepší pro výchovu dětí než já jako jejich otec..jenž nemá takto začerněnou minulost.....

0/0
22.6.2011 17:22

JUDr. Lawyer

Dobrá zpráva

Schválení novely je dobrá zpráva zejména pro ty děti, jejichž tátové mají eminentní zájem na výchově a péči. V současné době jsou i tito tátové perzekuováni a je jim legislativně znamožněno starat se své milované děti. A to na základě nesmyslných předsudků, které opakovaně zaznívají i v diskuzích u článků jako je tento a které svědčí o duševním omezení jejich hlasatelů. Prohlásit hrdě "dvouleté dítě patří matce" a považovat to za fakt, na to musí být diskutující buď naprosto necitlivý hlupák nebo naprosto nevědomý hlupák.

Jinak si nedělám iluze o tom, že tato novela bude mít v praxi za následek okamžité zvýšení střídavé péče, bude to ještě běh na dlouhou trať. Jen jsem zvědav na ta "zdůvodnění", která budou muset soudci uvádět.

0/0
22.6.2011 9:57

omve

Naděje pro budoucnost

Super zpráva, tento zákon je nadějí pro budoucnost, že se něco změní ... Důvodů pro častější nařizování střídavé péče místo výhradní péče v případech, kdy oba rodiče chtějí pečovat o své dítě i po rozvodu, je mnoho, zkusil jsem vybrat ty nejzásadnější:

1) Dítě má stejné právo na svého otce i na svou matku a až na vyjímky je v zájmu dítěte maximální péče ze strany obou rodičů (jakákoliv diskuse o tom, je-li pro dítě důležitější otec nebo matka, je zjevně nesmyslná, je přece evidentní, že pro děti je nejdůležitější zachovat i po rozvodu oba rodiče)

2) Výhradní péče je velmi často zneužívána k pomstě a vymazání druhého rodiče ze života dětí

3) Děti z neúplných rodin mají mnohem častěji výchovné i následné problémy právě proto, že se na jejich výchově nepodíleli oba rodiče (pro matku je velmi těžké zastat otcovskou roli a naopak)

4) Střídavá péče naplňuje snahu práva o spravedlnost

+1/0
22.6.2011 9:37

opportunity

Re: Naděje pro budoucnost

1. Děti z neúplných rodin mívají problémy hlavně kvůli zhoršené sociální situaci (zpravidla otec neplatí výživné),

2. Je mi líto těch dětí, které žijí schizofrenním životem - chvilku tady, chvilku jinde - to je na palici.

Naštěstí to řešit nemusím.

+1/0
22.6.2011 9:44

JUDr. Lawyer

Re: Naděje pro budoucnost

ad 1 - jenže to absolutně nesouvisí se střídavou výchovou, debilní fotrové (chlap neplatící na svoje děti si jiný označení nezaslouží) na ně nebudou platit dál.. jaksi nechápete o co v praxi jde - ta úprava vychází vstříc tátům, kteří zájem mají, a to nejenom platit.. chtějí o svoje děti pečovat

ad 2 - copak při výhradní péči k jistému druhu schizofrenie nedochází?? víte kolika dětem chybí táta, který žije někde jinde?? a co by dali za to, aby s ním mohli trávit víc času?? je to naprosto absurdní situace, kdy dochází k tomu, že děti chtějí být s tátou, ten chce být s nimi, ale v "zájmu dětí" a jejich jednoho pokojíčku stavíme do přirozeného vztahu rodič - dítě bariéry a ještě budeme tvrdit, že je to pro dobro dětí??

0/0
22.6.2011 10:04

omve

Re: Naděje pro budoucnost

Se svou exmanželkou již 5 let praktikuji střídavou péči a děti problémy nemají (děcka si na "2 domovy" zvykly celkem snadno), zato v okolí mám dost mamin, které se rozhodly vychovávat děcka bez otců a na děckách je chybějící otec hodně znát ...

Pokud otec vyhýbá placení alimentů, je to samozřejmě špatně, pokud mu však matka odpírá styk s jeho dětmi, vůbec se mu nedivím ...

0/0
22.6.2011 10:04

Iracek

Re: Naděje pro budoucnost

Naděje pro budoucnost?

pro budoucnost, že se dítě stává více a více právním subjektem, pakliže přišlo již v důsledku rozvodu rodičů o identitu úplné rodiny, přichází tímto opatřenáím i o identitu domova. Střídavá péče může dle méhpo názoru fungovat jen tehdy, pkaliže rodiče dokáží svoji dopovědnost za rozpad manželství aplikovat tím, že se budou v péči o dítě střídat v jednom domě či bytě, což je u drtivé většiny nereálné..myslím, že toto opatření bude vychovávat jen další procento navíc dětí, které nejsou již nikde zakotveny a v dnešní hektické době jsou takovými "vandrovníky" mezi jedním a druhým domovem...Ruku na srdce, netvoří tento zákon především jedinci, kteří opustili z vlastního sobectví rodinu a domáhají se svyých práv?

0/0
15.8.2011 0:13

kapitan_karotka

No to jsou zase reci

90% stejne skonci u matky at dela otec co chce. Bratranec si takto narazil v 19ti holku. Ve 20ti uz byli svoji a ve 23rozvod. Ac matka bez prace, bez vlastniho bydleni dostala dite do pece ona. To ze bratranek mel trvaly prijem a vlastni byt nikoho nezajimalo. Dokonce ani socialka neresila, kdyz zacama mila holcina pravidelne travit dny u flasky. Az kdyz jednou dostala zachvat a podpalila ubikace tak ji dite socialka milostive vzala.

0/0
22.6.2011 7:46

Danamatka

Re: No to jsou zase reci

No vidíte, tak vzkažte bratranci, že zákon prošel a může zažádat o změnu u soudu :-)

0/0
22.6.2011 9:44

richardiv

Praxe

Z pravidla má matka u soudu "vždycky pravdu"! Otec je v postavení "padoucha".

Jinak jsme žádal taky o střídavou péči, protože matka má nevhodnou pracovní dobu is nočními směnami.

Matka přestala komunikovat ( prohlásila, ě jen ona si bude o dceři

rozhodovat) a tak dítko připadlo jí. Teď dcera pendluje co dva dny mezi babičkou a matkou, a otec si ji může vyzvednout jen co 14 dní pokud se náhodou něčím matce neznelíbí.:-(

0/0
22.6.2011 7:25

richardiv

Praxe

Z mé skušenosti můžu říct, že stačí když matka záměrně přestane komunikovat s otcem, a tím pádem dosáhne svého. Dítě připadne matce.

Ze skušenosti ( to jsem byl u soudu 10 x) chodí soudci, kteří soudí rodinné právo k jednání nepřipraveni, nemají přečtený spis a často ho narychlo studují prímo na soudním jednání. I kvůli banalitám odročují jednání. Troufám si říct, že opatrovnické věci soudí ti "nejhorší " soudci, klidně by to mohla soudit i paní ze sociálky .

Navíc mi soudce pár krát odmítnul předat kopii protokolu jednání s uvedením, že nemám právního zástupce a on tyto dokumenty předává jen právníkům. :-)

0/0
22.6.2011 7:25

pandrysek

Střídavá péče většinou nefunguje

Aby dobře fungoval, je potřeba dokonale splnit těch 6 bodů, které jsou uvedeny ve článku (možná jsou i nějaké další, ale zběžně se s tím dá souhlasit). Pokud rodiče bydlí od sebe 100km a dítě se musí neustále stěhovat, měnit školu,  hledat kamarády, tak je to špatně. Pro správný vývoj dítě potřebuje hlavně stabilitu a vědět, že jsou v životě určité věci, které jsou stereotypní a musí se dělat pořád stejně a toto se dítěti ve střídavé péči vštěpuje velmi špatně.  Nechtěl bych střídavou péči zcela zavrhnout, je to individuální, ale rozhodně je špatně, pokud tady od nynějška bude většina dětí umísťována do střídavé péče. To už je lepší to, když většian děti je u matky. Problémem jsou naše nekompetentní soudy, které neumí situaci dítěte řádně posoudit. Ve vyspělých demokraciích je rodinné právo považováno za vrchol kariéry soudce. U nás se to bere jako ta horší oblast, proto jsou zde i horší soudci a tím pádem i horší rozhodnutí...

0/0
22.6.2011 1:15

www.stridavka.cz

Díky za vzorový přehled předsudků

http://www.stridavka.cz/predsudky-proti-stridavce.html

0/0
22.6.2011 2:04

our_city

Je to individuální.

Po přečtení pár příspěvků mám dojem, že málokdo ví, jak to chodí v praxi. Každý rok mám ve třídě nějaké dítě ve střídavé péči. Někde to funguje, jinde ne. Ono ani to bydliště není problém, pokud dítě nemění školu a přátele. Tatínek, který ochotně vozí dceru denně několik kiláků do školy, funguje v poho. Nefungují jiné věci, třeba vztah s matkou. Nyní mám dítko, kde rodiče koupili byty blízko sebe, taky žádný problém. Jiný problém je, když maminka moc nefunguje, začala pít a ty děti si nevědí rady, netuší, co bude. To pak stejně naklušou úřednice a střídavka končí - u maminky. Takže jak kde a jak u koho.Mně osobně se moc nelíbí týdenní intervaly, rozhodně bych je protáhla na dva týdny.

+1/0
22.6.2011 0:34

broukpitlik

Re: Je to individuální.

dobrý večer díky za váš názor

0/0
22.6.2011 0:39

broukpitlik

Re: Je to individuální.

a ještě doplním , že matka mých dcer chce aby se  stěhovaly po třech dnech , aby jim to co nejvíc znechutila a aby je nebavilo přicházet.

0/0
22.6.2011 0:42

referentka

vážení, soukmenovci i "nepřátelé"

ránno vstávám v půl šesté, jdu do pelechu, přeji Vám ničím nerušenou dobrou noc, nehádejte se, buďte na sebe hodní, ty děti za Vás nemůžou ;-)

0/0
22.6.2011 0:06

_m-

Re: vážení, soukmenovci i "nepřátelé"

:-)

0/0
22.6.2011 0:07

FrantaVazoun

Re: vážení, soukmenovci i "nepřátelé"

Dobrou noc a najděte si přítele at nejste tak zatrpkláV

0/0
22.6.2011 0:08

referentka

Re: vážení, soukmenovci i "nepřátelé"

ježíííš, já žádnýho přítele nechci!!!!!...mám úžasného manžela a ještě úžasnějšího syna...a žijeme spolu!!!!...jenom mně štvou takoví škarohlídi jako vy!!!!...:-)

0/0
22.6.2011 0:10

FrantaVazoun

Re: vážení, soukmenovci i "nepřátelé"

Už sem se lekl že napíšete že máte úžasnýho psa;-D

0/0
22.6.2011 0:11

FrantaVazoun

Děti

Ono všechny děti po rozvodu nejsou chudáčci ale dokáží být i pěkně vyčuraní:-) Na mne jednou zkusili, to bylo klukovi kolem 12 a holce 9, že když nebude teda po jejich, ted už nevím přesně o co šlo, asi sem je vzal místo na kolotoče do kina, že by byly raději s babičkou na chatě. Nacpal sem je tedy do auta a odvezl na chatu.:-) To nečekali, rvalo mi to srdce protože sem s nima byl moc rád ale podruhý už se mě vydírat nepokusili. Vycházím s něma super, užili jsme si spoustu výletů na kole atd. Jen škoda že tenkrát nebyla střídavá péče. Hned bych je bral k sobě.

0/0
22.6.2011 0:04

fichifi

Co

bych za to dala. Bývalý manžel neměl potřebu vidět svého syna už dvanáct let. Dokonce jsem byla tak pitomá, že jsem mu volala, ať aspoň napíše. Bezúspěšně. Syn si to nese do života s sebou, bohužel. Jak ráda bych mu dopřála oba rodiče.

0/0
21.6.2011 23:55

jedendomov.eu

Re: Co

Rozšíření střídavky a otcovské péče povede i k tomu, že více otců se bude stydět se na své děti vykašlat.

0/0
21.6.2011 23:57

fichifi

Re: Co

Hm, kéž by.

0/0
21.6.2011 23:59

od a do z

Re: Co

a cemu by ta stridava pece pomohla? jako ze by se na nej nevykaslal?

to si nemyslim. muj otec si zalozil novou rodinu a o me ztratil zajem.

stridava pece by tomu nepomohla..

0/0
22.6.2011 6:15

opportunity

Re: Co

Bohužel, tyto případy jsou někjolikrát častější, než ty, kdy otec má zájem a není mu umožněno. Ale o tom se tolik nepíše.

0/0
22.6.2011 9:47

jedendomov.eu

Poučení

Některé matky by si měly zvyknout, že otec není "stykač", ale rodič, často lepší než ony.

0/0
21.6.2011 23:55

prasák

pozitivní

Tato změna je nepochybně pozitivní, neb povede matky k objevu, že dítě není jen jejich a skončí vydírání, že pokud nebude po jejich, dítě jako svůj majetek nepůjčí. Nyní jim bude hrozit střídavá výchova a hned bude lepší domluva. Takže samá pozitiva. R^

0/0
21.6.2011 23:42

FrantaVazoun

Re: pozitivní

Přesně, mluvíte mi z dušeR^

0/0
21.6.2011 23:46

referentka

Re: pozitivní

no a je to tady...i ty souhlasíš s tím, že matce HROZÍ střídavá péče a bude se podle toho chovat, jo?????...takže pomstíme se matce a vezmeme si děcko!!!...KLASIKA, kterou tady pořád popíráte!!!!....jo, pohrozte matce vlastním děckem, bezva pánové, úžasnél...:-/:-/:-/

0/0
21.6.2011 23:49

qwe111

Re: pozitivní

samozrejme, na pomstu pres deti maji prece pravo vyhradne zeny, ze ;-O

0/0
21.6.2011 23:50

referentka

Re: pozitivní

Takže chlapům nejde o dítě, nejde jim o to "podílet se otcovskou láskou na výchově dítěte", ale prostě jen a jen o pomstu...věř, že ženských, které chcou do péče dítě kvůli mstě partnerovi je, na rozdíl od chlapů promile....

0/0
21.6.2011 23:53

qwe111

Re: pozitivní

hele broji tady proti stridave peci (tj. prava ditete na oba rodice) zeny nebo muzi? Kdo chce deti do sve vyhradni pece a druhenu ho pujcovat 1x za 14 dnu? Chlapi tu jsou pro stridavou peci, tzn. deti jsou i u matky, naopak zeny chteji aby dite bylo vyhradne u nich, to ony chteji otce od deti odriznout...

0/0
21.6.2011 23:59

jedendomov.eu

Re: pozitivní

R^

0/0
22.6.2011 0:00

_m-

Re: pozitivní

Za referentku mluvit nemůžu, ale já proti střídavé péči brojím proto, že dětem bere domov. Představa dítěte s baťohem, které pendluje mezi dvěma byty, v horším případě mezi dvěma městy mě děsí.

0/0
22.6.2011 0:01

qwe111

Re: pozitivní

pokud bych mel rozvedene rodice a oba byli "normalni" tj. fajn lidi, v zivote bych se nechtel jednoho z nich vzdat - domov, nedomov...

0/0
22.6.2011 0:09

terminal

Re: pozitivní

Ale to děsí Vás.... Co třeba názor toho dítěte? Už jsem zde psal...  Dceru máme ve střídavé péči 4 roky a párkrát jsme si s bývalkou dcery ptali zda nechce u jednoho bydlet trvale a vždy odmítá. Jde ale vždy o to aby OBA rodiče se té střídavce podřídili. Tzn. bydlet blízko sebe. Často spolu komunikovat. Atd atd...

0/0
22.6.2011 0:13

broukpitlik

Re: pozitivní

asi si ten článek nečetl , musí bydlet blízko . V jiném městě už není blízko . To pak neplní podmínky a soud to nepovolí.

0/0
22.6.2011 0:14

referentka

Re: pozitivní

ano, mně se taky nelíbí uzákoněná střídavá péče..protože tam kde rodiče jsou rozumní, tak jsou dávno domluveni, bydlí blízko sebe a o dítě se starají společně...když jsou paka, tak prostě chlap chce dítě aby JÍ UKAZAL a ne aby opravdu s dítětem byl...no a ženská se přirozeně brání, protože VÍ...kapišto vo co go?????

0/0
22.6.2011 0:05

broukpitlik

Re: pozitivní

vy jste mimo , jen doufám , že nejste referentka na sociálce a nevyjadřujete se k péči o dítě.

0/0
22.6.2011 0:11

FrantaVazoun

Re: pozitivní

Nejde o pomstu, jde o to že děti nejsou vlastnictví matky, všechno se má hezky probrat u soudu, ne automaticky otce odsunout na druhou kolej

0/0
21.6.2011 23:51

referentka

Re: pozitivní

;-D;-D;-D

0/0
21.6.2011 23:54

LUCKA.KOBRA

Re: pozitivní

a úplně nejlepší by bylo probrat všechno doma. Ale na to někdy nemá ani jedna strana;-( bohužel

0/0
22.6.2011 8:21

_m-

Re: pozitivní

Přesně - nejde o potřeby dětí, ale o touhy otců vrátit matkám úder.

Nemyslím, že na střídavé péči se dohodne moc párů. Jen ty, které něco podobného praktikují bez soudu už dneska.

0/0
21.6.2011 23:51

referentka

Re: pozitivní

přesně, ty páry, které opravdu jsou schopné se domluvit, tak si nedělají problémy ani teď...jen zamindrákovanci s touhou mstít se, prostě "bojují"

0/0
21.6.2011 23:55

jedendomov.eu

Re: pozitivní

Většinou nejsou schopny se domluvit matky, chtějí děti jen pro sebe a to je jejich představa "domluvy".

0/0
21.6.2011 23:56

_m-

Re: pozitivní

Podle svojí ex nemůžeš soudit všechny. Zrovna tak já mohu tvrdit, že většina otců o dítě nestojí.

A taky to nejspíš není pravda.

0/0
21.6.2011 23:58

afram

Ať žije demagogie.

"Připomněl, že po rozvodu končí 90 procent dětí v péči matky" - Jenže nějak asi zapomněl dodat, kolik otců ve skutečnosti o svěření dětí do péče po rozvodu žádá. Obávám se, že poměr není 1:1 (tj. děti chce do péče vždy matka i otec). Naopak - otcové často o děti v péči nestojí (ani o tu střídavou) a z tohoto úhlu pohledu už informace jaksi nevyznívá tak, že se tak velkému procentu otců křivdí, že...

0/0
21.6.2011 23:25

terminal

Re: Ať žije demagogie.

... otcové často o děti v péči nestojí... A to víte jak? Znáte nějaké statistiky, nebo je to z agentury JPP?

0/0
21.6.2011 23:29

Najdete na iDNES.cz