Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Rakousko zrušilo 92 let starý protihabsburský paragraf

Rakousko zrušilo skoro století starý paragraf volebního zákona, který z kandidatury na hlavu státu vylučoval příslušníky císařského rodu Habsburků. Vídeň tak vyslyšela kritiku Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, jež habsburský paragraf označila za anachronismus.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

mrtvykecal

Už?

No konečně...:-)

0/0
18.6.2011 13:12

Generál Ugarte - inmortal

.

Zachovej nám Hospodine

Císaře a naši zem

Dej, ať z víry moc mu plyne

Ať je moudrým vladařem

0/0
17.6.2011 21:44

Petr Kubík

Re: .

Braňme vždy koruny jeho,

proti nepřátelům všem.

Osud trůnu Habsburského,

Rakouska jest osudem.

0/0
18.6.2011 15:34

2mmmm_2

Zajímavá diskuse,

akorát k předmětu článku vlastně nic ;-D

0/0
17.6.2011 18:29

Wilhelm_Afrikaans_De_Joburg

Re Finrod

Kulturně nejsme moc germánští. Aspoň pokud myslíte kulturu typu pohádky, písně, tance, zvyky apod.

Před nějakou dobou jsem pěšky prochodil Horní Lužici. Rozdíl mezi srbskými vesnicemi (Pančice, Radwor) a vesnicemi, které jsou obývány echt Němci (okolí Žitavy, které bylo po třicetileté válce dosídleno z Frank) je značný. U těch jedněch jste "mezi svými", i když jim moc nerozumíte (srbština je docela odlišná), u druhých ne.

Zastavte se v Serbském domě v Budyšíně a kupte si nějakou knihu pověstí, nebo CD s lidovou hudbou. Budete překvapen, jak moc se liší od německé.

0/0
17.6.2011 13:56

Finrod Felagund

Re: Re Finrod

Není Německo jako Německo. Co se týče pohádek, písní, tanců, zvyků, aj., tak tam samozřejmě nemáme moc společného s NRW, ale s Bavorskem nebo s Rakouskem už ano, zejména mluvíme-li o Horních či Dolních Rakousích, o Vídni samozřejmě nemluvě. Ve Vídni si přijdu vůbec jako doma.

0/0
17.6.2011 13:59

Wilhelm_Afrikaans_De_Joburg

Re: Re Finrod

S Rakousy souhlasím (Bavorsko už je o něco cizejší), ale to by spíš bylo na místě říci, že Rakousy nejsou kulturně moc germánské.

Ostatně na jejich "neněmeckost" trpce nadával např. Hitler.

0/0
17.6.2011 14:05

Mallinali

Re: Re Finrod

Rakousko je tak nějak výsledná rovnice mezi západními slovany a Bavorskými němci, s nějakými těmi maďarskými vlivy. Dalo by se taky říct, že kdyby jsme rakušanům rozuměli, přišli by nám možná bližší povahou a zvyky než slováci.

0/0
17.6.2011 14:07

Wilhelm_Afrikaans_De_Joburg

Re: Re Finrod

Pokud to byli slušní lidé, tak jsem si s Rakušáky také dobře rozuměl.

Ale někteří z nich v sobě mají podivný zastydlý odpor proti schmutzige Čechům, kteří si dovolují stavět nějaké schrott-reaktory, místo aby pěkně dělali domovníky a přidavače na stavbách jako dříve. Je to tam reálný jev, a dost mne štve.

0/0
17.6.2011 14:13

Finrod Felagund

Re: Re Finrod

Tak argumentaci typu Schrott-Reaktor považuji za podobný rakouský folklor, jako je v ČR folklorem nadávat na EU. Obojí je velmi iracionální a obojí mě dost štve, ale beru to jako lokální projev blbosti. Blbost se projevuje všude, jen všude jinak - v Polsku až talibanským vztahem k náboženství a "národní jednotě", na Slovensku vztahem k Maďarsku, aj. Ale pokud jde o slušné lidi a ne blbce, tak si se slušným Rakušanem rozumím po stránce mentality mnohem lépe, než se slušným Polákem, protože má prostě jinak postavené životní hodnoty (neříkám, že špatně, prostě jinak).

0/0
17.6.2011 14:19

Wilhelm_Afrikaans_De_Joburg

Re: Re Finrod

Hmm, to jste mne nepotěšil. Považuji se za podloženého euroskeptika, a neřekl bych, že je to projev lokální blbosti.

0/0
17.6.2011 14:22

D.Brux

Re: Re Finrod

Jsou prostě lidé, kteří mají konzistentní názor na výrobu elektrické energie ve vztahu k životnímu prostředí, a za tento názor celoživotně bojují. Rakouská společnost, o které taky nic nevíš, podobně jako o té nizozemské, natož o té polské, prostě ve své většině zastává vyhraněný názor na energetickou koncepci. Ten zapříčinil ale zároveň formoval fakt, že Rakušané odmítli jak spuštění vlastní, hotové jaderné elektrárny či budování vodního díla v lužních lesech Marchfeldu.

Jinak jsem se zasmál té tvé samolibé hlášce, že máš nějaké životní hodnoty. Životní hodnoty můžeš mít jedině, až si vytvoříš nějaký život.

0/0
17.6.2011 14:31

D.Brux

Re: Re Finrod

V té své vlastní nevědomosti značně přehlížíte víc než půlku dnešního Rakouska.Štýrsko, Tirolsko, Korutany či Vorarlberg mají samy o sobě velmi komplikované dějiny v nichž jmenovaní hráli jen nepatrnou, nebo žádnou roli - kolikrát proto, že to mnou jmenovaná území sahají historicky až do dob Starověku.

Češi možná Rakušanům chtějí rozumět, ale Rakušané Čechům už nikoli. Pokud se zanesly staré reminiscence, vytvořili si Češi svou necitlivostí k sousedům, zcela novou železnou oponu na své jižní hranici.

Rakušané nejsou na stejné vlně s Čechy, bohužel, vč. mladých lidí.

0/0
17.6.2011 14:44

Mallinali

Re: Re Finrod

No, tak samozřejmě, že jsme si podstatně bližší s dolno a hornorakušáky. Nechtěl jsem se tu zas pouštět do nějaké etnologie, jen naznačit že v rakousku jsou lidé nám velmi blízcí. Že jsou trochu odmíraví je logické, ostatně my si jsme nejbližší se slováky a že by byly naše vztahy ideální, to se fakt říct nedá. Nadáváme na ně často, říkáme jim čoboláci, v lecčems jim nerozumíme a smějeme se půtkám s maďary. Berou se prostě za trochu odlišné. Takže u rakušáků je to holt podobné i přes obrovskou blízkost...a u nich ještě, stejně jako u slováků, hraje roli to, že se ještě nevyrovnali s druhou světovou. Udělali totiž ze sebe (a ostatní jim to sežrali) prakticky oběť nacistického německa a přitom byli do nacismu, zabíjení židů atd. docela hrrr.

0/0
17.6.2011 14:52

D.Brux

Re: Re Finrod

Ale vždyť Vy už jste se do etnologie už dávno pustil. Je pochopitelné, že jsme s obyvateli Salzburska, dolního a horního Rakouska jeden lid. Ono nebylo k tomu daleko a taková jihočeská šlechta (Vítkovci, Rožmberkové), by bývala český stát málem rozbila- viz Morarvské pole. Měla zájmy a državy na obou stranách historické hranice a tvořila silnou konkurenci Praze.  Bůh ví, jestli by potom třeba nebyla bývala hlavním městem Rakouska Praha. Ovšem mluvilo by se asi německy. Ale to vše se nestalo, a řízení dějin nás rozdělilo tak, že mluvíme česky, máme vlastní stát, a byť jsme těch posledních sto let měli ve srovnání s Rakušany o něco složitějších, myslím, že ta budoucnost pro Čechy je světlá.Házíme si klacky pod nohy v podstatě sami hlavně nízkým sebevědomím a věčnou touhou k někomu vzhlížet.Znám v Rakousku hodně lidí, mluvím s nimi pořád. Cítím, že velká část z negativních pocitů běžných Rakušanů z ČR a Slovenska pramení i z toho, že vidí, jak jim za hranicemi roste sebevědomá konkurence.

0/0
17.6.2011 15:01

Finrod Felagund

Re: Re Finrod

Tak on Hitler v podstatě kladl rovnítko mezi německost a prušáctví - a z tohoto pohledu nesnášel Rakušany. Proč měl rád Bavory nechápu, protože Bavoři jsou Rakušanům velice blízcí a rozhodně nejsou o nic více pruští, než Rakušané.

0/0
17.6.2011 14:08

D.Brux

Prušáctví

a tyhle bláboly si cucáš s prstu studentíku nebo tě je někdo v Maastrichtu učí;-D.

Píšeš skoro jako bys u Hitlera leštil kliky. Prušáctvím se zabýval třeba Marx: zeptej se taťky bude to mít v knihovně.

Ale možná jsi chtěl napsat BURŠÁCTVÍ....

Hodinky nebo holinky, studentíku....

0/0
17.6.2011 14:53

KOČÍ -> jenom přesmyčka ÍČKO

Re: Prušáctví

Ale ale, další trapka co umí jen urážet, argumentace nulová..

0/0
17.6.2011 14:58

Mallinali

Re: Re Finrod

Ono, češi si byli víc podobní s Bavory...dechovka, tance, kroje, pivo, buřty, katolíci, pověsti...to všechno naleznete spíš tam. Protestantské Sasko mělo určitý vliv na severní Čechy, ale kulturně je to nepoměr.

0/0
17.6.2011 14:06

richu.ch

Re: Re Finrod

To se ale nesmíte koukat 100 km za hranice. Když to srovnám s Frantíkama, tak jsou Češi Němci jak poleno.

0/0
17.6.2011 14:29

Wilhelm_Afrikaans_De_Joburg

Re: Re Finrod

Takovými skoky jde pokračovat dál a dál...

Když se pak srovnáme s Peršany, tak jsou Češi vlastně skoro Francouzi, a když s pralesním Indiánem, tak vlastně Češi a Peršani mají hodně společného.

0/0
17.6.2011 14:32

richu.ch

Re: Re Finrod

A Pražák není Brňák. Pochopitelně. Ale pokud berete srovnání DE-ČR, tak byste měli zůstat na úrovni státních útvarů.

0/0
17.6.2011 14:45

D.Brux

Dospělí i vy děcka na zahraničních brigádách.

Chápu že Česko je stát malý, a relativně mladý, ve světě neznámý tak, jako jsou známé a velkolepé ty cizí země, kde jste na brigádách a kde vám to dávají asi trošku sežrat. Uvědomte si ale, že Češi jako západní Slované spolu se Slováky i přes veškeré dějinné nevýhody a vlastní nepočetnost, jsou dnes rovnoprávné národy, které dokázali sousedům i vzdálenějším, že mají své místo na mapě, právo na svébytnost, vlastní řeč a jakous takous politiku. To ještě před sto lety byl sen a utopie a pravděpodobnější tenkrát bylo, že Češství se rozpustí jako se rozpustila kultura Lužických Srbů. Žádný Rakušan se s Čechy nesrovnává, vč. tzv. Extschechen, neboť Čechy a Morava byly Vídni pouze jednou z podřadných kolonií. Vaši předci si navzdory vybojovali VLASTNÍ STÁT. Že metody boje nebyly zcela rytířské dá rozum, německy ve světě mluví stomilionů lidí, česky a slovensky o 80 mil lidí méně.

0/0
17.6.2011 13:26

Finrod Felagund

Re: Dospělí i vy děcka na zahraničních brigádách.

Podle Vašeho paternalismu soudím, že jste staršího data. Nu což, není mi moc líto, že nás tu nebudete už dlouho oslňovat Vaším přístupem k národu a ke světu.

0/0
17.6.2011 13:30

D.Brux

Re: Dospělí i vy děcka na zahraničních brigádách.

1975 chlapečku. A že neoslňuji gastarbeitery v Limbursku? ;-D

0/0
17.6.2011 13:34

Finrod Felagund

Re: Dospělí i vy děcka na zahraničních brigádách.

Nejsem gastarbeiter, končím studia evropského práva na Maastrichtské univerzitě.

0/0
17.6.2011 13:36

papullus

Re: Dospělí i vy děcka na zahraničních brigádách.

asi takhle : http://www.youtube.com/watch?v=CgCN6XhAVXk&feature=related  ,

0/0
17.6.2011 13:44

Finrod Felagund

Re: Dospělí i vy děcka na zahraničních brigádách.

Ad Vaše datum narození, holt se na Vás podepsala normalizace ve Vašich nejcitlivějších letech. Je mi Vás líto.

0/0
17.6.2011 13:37

D.Brux

Re: Dospělí i vy děcka na zahraničních brigádách.

Mně ti nemusí být líto, mám se mnohem líp, než nějaký nehotový student, který nemá život, a navíc guláš v hlavě. Na tobě se podepsala normalizace, asi prostřednictvím rodičů. Zřejmě souhlasili s okupací Československa a postupnou plánovanou rusifikací. Ty se chováš stejně, jen jsi východ zaměnil za západ, a jsi plivnutím do obličeje všem, kteří např. bojovali za osvobození Československa od německého fašismu.

0/0
17.6.2011 13:45

Finrod Felagund

Re: Dospělí i vy děcka na zahraničních brigádách.

Německý fašismus? Tak už vím, odkud vítr vane. Jen komunisti používají "fašismus" coby označení německého nacionálního socialismu. Navíc to tykání, vytýkání "guláše v hlavě"... pane, jste komunista jak vyšitý a s komunisty se co? Nemluví. Skončili jsme debatu.

0/0
17.6.2011 13:48

D.Brux

Re: Dospělí i vy děcka na zahraničních brigádách.

Co ty víš o komunismu? jen to že v jeho odbobě tak trošku žiješ a studuješ. Kdyby se s komunisty nemluvilo... ale no tak studentíčku, to by potom taťka s mamkou museli celý život ani nedutat. Ale jaks to napsal? Oni už dlouho oslňovat nebudou.

No ono ses žádné debaty neučastnil, jen jsi tu ventiloval pár pocitů. Jsi tam sám a je tam na tebe hodně vjemů. Třeba začneš až aspoň doděláš školu a vezmou tě za koncipienta.

0/0
17.6.2011 13:59

terminal

Re: Dospělí i vy děcka na zahraničních brigádách.

Když už tady moralizujete nad dějinami, tak alespoň napište německého nacismu. Fašismus měli v Itálii, Španělsku a Portugalsku...

0/0
17.6.2011 13:50

D.Brux

Proč tedy,

Proč tedy tady blábolíte o nějaké genetice, jako by lidé a jejich kultury byli něco jako okurky a hrášek. Je úplně jedno,jestli nositeli české kultury je někdo geneticky takový nebo onaký, navíc vy keltologové jste k smíchu, protože o keltech tady se toho moc neví. Čechům rozhodně tisíckrát víc vším přispěli Židé, než nějací Bojové, o nichž vlastně nikdo nic neví.

 Češi jsou Slovany a v rámci slovanského světa vytvořili společnost kvalitativně srovnatelnou s těmi, které jsou v Evropě o tisíce let déle. Slovanství dovedli na kulturní špici a to byl sen generací Vašich dědečků a pradědečků. Leckdo za něj položil i život - v boji proti Německému živlu. Měli byste tedy být hrdí - co by za takový kulturní potenciál, jaký mají Češi, dali třeba Slovinci, kteří ulice v Ljublani pojmenovali po Masarykovi či Přemyslovcích, jelikož vlastních osobností se jim nedostává.

A to píšu s vědomím, že jsem z poloviny Němec.

0/0
17.6.2011 13:31

Finrod Felagund

Re: Proč tedy,

Víte, já bych byl radši, kdyby proti německému živlu nebojovali, ale přijali sebe, tzn. kultuně slovansko-germánský mix, tak, jací reálně byli. Jazykově je čeština slovanská, ovšem kulturně jsme germánští a to pořádně. Chápu, že je Vás obrozenců už málo a štve Vás to, že Vaše báchorka a Váš romantismus už nikoho moc nezajímá, ale jak říkám - skončil jste. Pravda vyplula na povrch a takoví jako Vy už nebudou, aby Šumavou rozdělili Čechy od světa, ke kterému patří.

0/0
17.6.2011 13:35

D.Brux

Re: Proč tedy,

Je mi to jasné. Lidé jako ty se během protektorátu prostě přidali k Němcům.

Podívej od doby co je svět světem v něm jednotlivé kultury bojují v lepším případě o své místo na slunci, v horším o holé přežití. Minimálně čtyři tisíce let se lidé v našem geoprostoru hubí kvůli odlišnosti řeči a zvyků.

Jsem také Eurounionista, děti se mi narodily v cizině, ale to neznamená, že jsem ochoten vzdát se 1500 let slovanství, které byť je ve mně jen z poloviny, přesto ho považuji za lepší, než je germánství. Když něco uhájí svoji existenci proti takové přesile, je to prostě lepší.

A že je lépe v Limbursku? Uvědom si že Slované přišli do sousedství Germánů v době, kdy tito tam už skoro tisíc let žili. A navíc, i Limbursko byla kdysi svébytná zem, dnes je rozbitá mezi tři státy, nemá vlastní jazyk, ani národ, jen reminiscenci mrtvé kultury.

0/0
17.6.2011 13:42

Finrod Felagund

Re: Proč tedy,

Pche, přijeďte se podívat a říct to místním do očí. Wie sjoen os Limburg is se tady zpívá častěji, než v Čechách Čechy krásné, Čechy mé. Limburské vlajky (ne nizozemské) tady visí dost často na soukromých domech, kde to v ČR vidíte? V každé pomalu vesnici si kultivují místní dialekt limburštiny a píšou v něm názvy ulic a podobně. Nevšiml jsem si, že by třeba Valaši v ČR měli obdobná práva. A žije se tady lépe, protože lidé jsou spokojenější a nejsou tak zapšklí a agresivní. Co se týče slovanství, kulturně Češi Slované nejsou, to vyniká z toho, co jsem zažil tři roky v Polsku, stejně jako co vím od toho, jací jsou (mentalitou) příbuzní a známí na Slovensku, či co znám lidi z jiných ryze slovanských zemí. Naopak, s Rakušany či Bavory najdu společnou řeč vždy bez ohledu na jejich světonázor; s Poláky jen s liberály, kdokoliv jiný v Polsku mi přijde jak kdyby spadl z jiné planety.

0/0
17.6.2011 13:47

D.Brux

Re: Proč tedy,

Folkor není ani svrchovanost, ani svebytnost.

0/0
17.6.2011 13:50

papullus

Re: Proč tedy,

ale pendrek, při stěhování národů se prakticky všechno hnulo a

pomíchalo. Mimochodem, co třeba historie a osud ostrova Rujany ? A pokud

vím, germánské kmeny se vždy oháněli tím, že platí územní změny

dosažené v boji. A tenkrát holt prohráli jak s Ostrogóty když tito táhli

Evropou z Povolží  až do Španělska,se Slovany, pak na čas i s Avary a Huny, sem tam i s Turky. A mimochodem, zkus něco podobného říct nějakému Alsasanovi. Hodí tě do řeky bez výstrahy.

0/0
17.6.2011 13:52

Mallinali

Re: Dospělí i vy děcka na zahraničních brigádách.

Pro Vídeň byly České země stěžejní hospodářské centrum monarchie. O nějakém útlaku se zrovna nedá mluvit, naopak až do 1. světové války bylo protirakouských leda pár anarchistů a trochu Masaryk. Ale samozřejmě měli všichni představy vlastního postavení národy takové, že by to znemožnilo státu fungovat. Starej procházka byl pojem ještě pro naše prababičky, lidi ho milovali. Je fakt že se situace českého národa v meziválečné době ještě zlepšila, ale samotný charakter státu, kdy se udržovalo jakési umělé čechoslováctví ačkoliv jsme toho měli víc společného s němci než se slováky, předznamenal jeho rozpad. Já jsem hrdý na náš stát v současnosti, ale nejsem hrdý na to, že vznikl na troskách monarchie, která dávala středoevropskému prostoru stabilitu a její udržení by nejspíš zabránilo dalším válkám i nástupu komunismu. Nemluvě pak o hospodářském prostoru, váze ve světě, sounáležitosti, tradici atd. R-U už neobnovíme, ale monarchii s léty pomlouvanými habsburky...to by nám pomohlo.

0/0
17.6.2011 14:03

Finrod Felagund

Re: Dospělí i vy děcka na zahraničních brigádách.

R^R^ Výborně, tleskám. Ale pozor na místního komunistu Bruxe, ten Vás pěkně vyplísní z titulu svého slovanského rozhořčení.

0/0
17.6.2011 14:05

D.Brux

Re: Dospělí i vy děcka na zahraničních brigádách.

Hošánku, ty musíš ještě hodně dlouho studovat, abys pochopil, kdo je a kdo není komunista. Až budeš mít odžito a odpracováno aspoň polovinu z toho, co já, ve skutečně tržních ekonomikách, můžeš si o tom se mnou zapolemizovat.  zatím spíš na místního komunistu hádám tvého taťku, nějakého bývalého předsedu či rovnou prokurátora, který tě ještě dnes na těch právech v Maastrichtu z peněz co nakradl živí.

0/0
17.6.2011 14:38

KOČÍ -> jenom přesmyčka ÍČKO

Re: Dospělí i vy děcka na zahraničních brigádách.

Tak to bylo přesné.. ;-DR^

0/0
17.6.2011 15:04

D.Brux

Re: Dospělí i vy děcka na zahraničních brigádách.

Lubrikuješ?

0/0
17.6.2011 15:12

KOČÍ -> jenom přesmyčka ÍČKO

Re: Dospělí i vy děcka na zahraničních brigádách.

Ale copak copak? Pravda bolí? Tak už to bývá soudruhu. :-)

0/0
17.6.2011 15:15

Generál Ugarte - inmortal

Re: Dospělí i vy děcka na zahraničních brigádách.

R^

0/0
17.6.2011 21:39

Sladek

Re: Dospělí i vy děcka na zahraničních brigádách.

Lidi podobne smyslici je dnes v CR bohuzel velmi malo. Ten zbytek je  preprogramovano na historii ucenou socialisty a komunisty coz znamena ze sneni o znovuzavedeni nejake Novorakouske unie  zustanou u snu.  Vzdyt  nejsme ani schopni si vybojovat vraceni statutu Moravy, ktery ji patri .   Tam by byl dobry zacatek, ale kolik lidi to dnes zajima?  Vzdyt 3/4 lidi by ani nevedelo o cem mluvim.

0/0
17.6.2011 23:56

algon

Re: Dospělí i vy děcka na zahraničních brigádách.

Doporučuji se více kamarádit s dějepisem.Česko nevzniklo v roce 1993, ale je pokračovatelem Zemí Koruny České -14. století.Historické hranice se dají poznat už od Břetislava I, a tak zásadně se nemění,patří mezi nejstarší v Evropě.Kolonii Čechy Morava a Habsburkové je naprosto směšný názor.Pokud by Habsburkové neziskali Uherskou a Českou korunu tak je s největší pravděpodobností Rakousko pouze jednou ze spolkových zemí Německa, podobně jako Bavorsko, Sasko.Habsburkové připustili dualismus Rakousko-Uhersko, ale kategoricky se bránili pustit Země Koruny České. Důvod byl odvod daní do poklady.Po rozpadu Rak-Uh došlo k fatálnímu propadu životní úrovně v Rakousku v meziválečném období a naopak vzestupu životní úrovně v Československu. Nepamatuji si čísla z hlavy, ale v roce 1848 bylo v držení česky mluvících lidí asi 16%kapitálu v Rakousku (nikoliv Uhersku) v roce 1914 to bylo přes 70%! O tom jak se na Vás dívají rozhodují peníze a společenské postavení, brigádník bohužel postrádá obojí.

0/0
17.6.2011 15:18

Finrod Felagund

K té genetice

Přečetl jsem si níže debatu o genetické výbavě Čechů, a je potřeba uvést pár věcí na pravou míru. Češi jsou, podle výzkumu genomu, z 1/3 Keltové, 1/3 Germáni a 1/3 Slované, čili přestože je slovanská část významná, není dominantní. Žiji dlouhodobě v zahraničí (Norsko, Polsko, Nizozemí) a setkávám se s lidmi různých národností. Co se týče povahových rysů, rozhodně mají Češi blíže k Nizozemcům, nežli k Polákům - Poláci a Češi to je jak oheň a voda, co se mentality týče. Jazyk není podstatný, v době, kdy lidé běžně mluví více jazyky je to vážně jedno. Chápu, že pro lidi staršího ročníku je jazyk důležitý, protože se s většinou světa (vinou komunistické izolace) nedomluví, a pak věří trapným báchorkám o slovanském živlu od Aše po Vladivostok, ale tak to jednoduše není. Povahově si Čech s Rakušanem či Bavorem sedne lépe, než se Slovákem a víc s Nizozemcem či Norem, než s Polákem.

0/0
17.6.2011 13:02

Finrod Felagund

Re: K té genetice

A jinak nejvíce Slované na základě výskytu geny R1a jsou Poláci, Slováci a Ukrajinci.

0/0
17.6.2011 13:07

D.Brux

ježiš to je zase blábol.

Akorát že je to jenom tvé přání, a Nizozemce by ani nenapadlo, že mají být podobní někomu v té části Evropy, které říkají Východní. Jinak Nizozemci jsou jak třeba Frísové, tak mulati z Nizozemských Antil, takže tam máš zevšeobecňování trestuhodné, i to že si myslíš, že Poláci jsou jenom jedni. Jinak nechceš aby si někdo myslel, že se zabýváš dlouhodobě v zahraničí výzkumem genomu viď. Prostě jsi čet Epochu či Koktejl, a nebaví tě že tě v cizině, kde už jsi rok na brigošce, házej do jednoho pytle s Poláky.

0/0
17.6.2011 13:16

Najdete na iDNES.cz