Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Řecko ochromila generální stávka, statisíce lidí brojí proti škrtům

Finančně zruinované Řecko paralyzuje generální stávka. Zavřené zůstaly přístavy, školy, banky, státní firmy i úřady a nejezdí vlaky. Desetitisíce Řeků protestují v Aténách proti úsporným opatřením vlády, která musí snížit státní deficit, aby dosáhla na zahraniční půjčky. Policie proti nim zasáhla slzným plynem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

pravicovyruger

"Shromáždění lidu"

tak to mě dostalo!;-D;-D;-D

0/0
16.6.2011 2:02

jirha

Svět má dvě možné cesty

První je saturace Řecka, Portugalska Španělska a Irska a pravděpodobně nová celosvětová krize do jednoho roku.

Druhá cesta je nechat Řecko, Španělsko, Portugalsko, Irsko, Island případně Itálii a Belgii zkrachovat a tím jednorázově očistit bankovní sektor od neprůhledných pseudovýnosů.

Následovat bude sada krachů bank ale celkově se to světa moc nedotkne.

Jednoduše a prostě buď bude pár lidí se mít chvíli špatně (hledat nová zaměstnání) a pár národů pochopí že se nedá žít na úkor okolních států a nebo přijde velká kríze a všichni se budeme mít špatně po 2-3 roky.

0/0
15.6.2011 15:51

DoDo2006

Re: Svět má dvě možné cesty

EU I ty brepto ;-D Celá EU je nesmysl!

0/0
15.6.2011 15:54

jirha

Re: Svět má dvě možné cesty

Dodo byl pták V češtině je pro něj odborný název Blboun nejapný. Skutečně jsi dílem svého nicku.

0/0
15.6.2011 16:05

tayger

Re: Svět má dvě možné cesty

Je tu ještě třetí možnost, zbavit se bank, zbavit se celého finančního systému, který dělí lidi na ty bohaté a na ty chudé. Zbavit se brzdy pokroku a zaměřit se na vlastní přežití na této planetě. Přestat kvůli honbě se za ziskem ničit vlastní přírodu a začít se více věnovat lidským hodnotám, našemu duševnímu i technologickému rozvoji. Dnes je vývoj kosmických technologií prakticky zastaven, protože na to nikdo nemá prachy, proč? Protože musí platit virtuální dluhy. Ekonomika brzdí náš rozvoj, způsobuje vysokou kriminalitu. Na světě jsou skupiny lidí, kteří se úplně odpoutali od světové ekonomiky, žijí v tom co mají, co jim příroda dá, nepořebují brát více než sami spotřebují, jsou v rámci své komunity ekonomicky maximálně efektivní, v těchto společenstvích neexistuje prakticky kriminalita, protože nač krást něco, co si můžeš kdykoliv zapůjčit? Nač krást hrábě, když ti je pro práci poskytnou kdykoliv si o ně zažádáš. V těchto společenství ani nejsou vraždy, protože pro ně není motivace

0/0
15.6.2011 15:58

Shal2

Re: Svět má dvě možné cesty

To jsou takové ty obecné kecy jako když řekneš, že na světě bude krásně, když se všichni na sebe budou usmívat a chovat se k sobě hezky.

A jestli chceš se stát součásti takové komunity, tak abys nejraději vycestoval někde do pralesa a žil tam z toho o si ulovíš, ale pak zapomeň na školství, moderní techniku, zdravotnictví, elektřinu, internet, počítače, toaletní papír a splachovací záchod atd.

0/0
15.6.2011 16:03

tayger

Re: Svět má dvě možné cesty

A proč bych měl na takové výdobytky zapomenout, si snad myslíte, že je to zásluha ekonomiky, že máme takové vymoženosti? Proč už století používáme spalovací motory, přestože jsou tu alternativy, které nejen šetří přírodu, ale zároveň zefektňuje dopravu na maximum. Já věřím v pokrok, ten je totiž jediný, na kterého se nějaká ekonomika nevztahuje, ten prostě je a budu a že je uměle bržděn je věc druhá. Chápu, že jste dospěl k tomu, že tu vyzdvihuji způsob života těchto skupin, ale já nevyzdvihuji jejich způsob života, ale myšlenku způsobu života. To jest, že lidi si mají zajistit své základní potřeby, aby k nim měli přístup všichni, lidi mají pracovat na sebe né na hlavouny, jak tomu je dnes.

Já věřím totiž v to, že technika jde v ruku v ruce k naší záchraně na této planetě. Jednou přijde totiž hranice, kdy současný způsob života tato planeta už neunese.

0/0
15.6.2011 16:09

Shal2

Re: Svět má dvě možné cesty

Ano to je všechno výdobitek kapitalismu - Fordovy automobily pro lidi, spalovací motory, elektřina a žárovka od Edisona. Počítače atd. To jsou všechno technologie vyvinuté pro zisk.

Spalovací motory se hlavně používají proto, že ty tvoje slavné alternativy jsou neúčinné/drahé na výrobu/drahé na provoz/neefektivní/logisticky nerealizovatelné atd. atd.

Kapitalismus je tahounem pokroku. Nebo si myslíš, že ty firmy, které investujou miliardy dolarů ročně do vývoje a výzkumu nových technologií to dělají pro tvé krásné oči?

Řekni mi jedinou takovou rovnostářskou fungující skupinu. Já žádnou neznám. Kybucy se mění na Mošavy a nic dalšího mě opravdu nenapadá.

0/0
15.6.2011 16:13

tayger

Re: Svět má dvě možné cesty

A nenapadlo tě náhodou to, že praví důvod je jinde. Ano ze začátku byl ekonomický rozvoj přínosem, jak si zmínil edison, ford a další. V počátku to fungovalo jako urychlovač, ale i tak docházelo k umělému brždění. Za druhé světové války bylo vynalezena spousta nových technologií, proč? Protože byli vědci najednou výkonější? Ale kdeže, to se jen projekty, které byly kvůli světové ekonomice, díky světové recesy uměle zabržděny plně rozvinuly.

Dnešní spalovací motory už nejsou opodstatněné. Ty miliardy co se za palivu každý den utratí by v konečném důsledku vpohodě zafinancovalo nové druhy pohonů. Ale to ropné firmy nechtějí, pro ně je výhodně, že tu hnusnou černou věc od nich někdo nakupuje. Kdyby tu už byly vodíkové dopravní prostředky, tak si tyto firmy ani neškrtnou a ony to moc dobře vědí a proto dělají všechno možné, aby se na elektřinu nebo vodík nikdy nepřešlo a nebo přešlo vělice pomalu. Technologie už existuje, ale je bržděna.

0/0
15.6.2011 16:19

Shal2

Re: Svět má dvě možné cesty

Za války je vždycky systém efektivnější než v době míru, protože se zdroje přesunou ze spotřeby obyvatel na vývoj nových zbraňových systémů. Ale to nejde dělat do nekonečna. Obyvatelé ti nebudou věčně nakupovat za potravinové lístky nebo makat dvojnásobné šichty za stejnou nebo nižší mzdu. Udělají to jen na pár let v době největší potřeby.

A o jakých zabržděných technologiích mluvíš? Jmenuj jednu.

U spalovacích motorů nejde o ropné firmy. Tady jde o lidi, kteří nejsou ochotni zaplatit za auto dvakrát tolik aby mělo poloviční životnost dojezd a dvakrát tak drahou údržbu. Benzín je velmi levný - cena 6 korun za litr (zbytek jsou hlavně daně). Spalovací motory jsou relativně efektivní. Snadno se udržujou, logistická podpora je skvěle zaběhlá. Každý servis ti to opraví. Náhradní díly jsou dostupné. Logistika přepravy benzínu je taky zaběhnutá. Benzín je stabilní a relativně bezpečný. Dnešní motoory mají malou spotřebu, jsou ekologické.

0/0
15.6.2011 16:27

tayger

Re: Svět má dvě možné cesty

To je až k pláči, co tu popisuješ, vždyť vyzdvihuješ paradoxy. Dnešní člověk dělá i za míň v porovnání s dobou za války. Proč? Protože mu systém podhodnocuje jeho práci. Soukromník myslí jen na zisk nikoliv na své zaměstnance a proč by taky měl, když mu to tak vynáší a lidé se k němu hrnou, protože lepší práci už neseženou. Proč tomu tak je? Proč na jedno pracovní místo dnes je stovka lidí ať je jakkoliv místo výnosné. Když se firmě nedaří, kdo to odnese? Tyto paradoxy tu každý vyzdvihuje ale já nepochopím proč. Proč se musí člověk ponižovat, aby uživil rodinu, proč musí makat od rána do večera za almužnu? Benzín je levný? Ve výrobě jej už dnes v pohodě vodík trumfne, dokonce i stroje na elektriku jsou úspornější, přesto stále používáme benzín. Válka udělala jediné, odbrzdila špunt na vývoji technologií. Mobily, počítače, automatizace, to vše tu máme jen protože ta válka proběhla, na měsíc jsme dostali jen díky válce, tak jak tedy ten pokrok ekonomika urychluje?

0/0
15.6.2011 16:45

Shal2

Re: Svět má dvě možné cesty

Možná nechápeš, že soukromník a jeho zaměstnanci jsou partneři. on je potřebuje a oni ho taky. Spokojený zaměstnavatel potřebuje spokojené zaměstnance. Proč jinak myslíš dostávají zaměstnanci různé firemní benefity, jako třeba proplacené jízné, týden dovolené navíc, stravenky, nebo třeba více než minimální mzdu. Myslíš si že podnikat je jednoduché? možná by sis to měl zkusit a klidně svým dělníkům dávej 100.000 měsíčně. Žádný zákon ti to nezakazuje.

Výroba vodíku je drahá a velmi neekologická. k jeho výrobě je zaptořebí velké množství elektřiny a ta se zase většinou vyrábí v tepelných elektrárnách kde se spaluje třeba uhlí. Navíc vodíkové automobily jsou drahé, protože je zapotřebí vodík uchovávat pod velkým tlakem a nízkou teplotou. Práce s benzínem je daleko jednodušší a levnější.

Jo a nezapomeň napadnout nějakou zemi, aby byla zase válka.

0/0
15.6.2011 16:50

tayger

Re: Svět má dvě možné cesty

;-D Proboha kde žiješ. Dělal jsem v mnoha podnicích a žádný soukromník nepřistupuje k svým zaměstnancům jako partner. Ne je diktátor, jeden doknce chodil se vyřvat do výroby, jen aby si ulevil. Copak za to ten zaměstnanec může? Ne nemůže. Na jižní moravě nenajdete kromě státního podniku podnik, který by své zaměstnance nevykořisťoval. Herdek, píšeš tu o minimální mzdě, přitom spousta lidí nadává, když se zvedá, protože mu to podnik nikdy nezaplatí. Zažil jsem i firmu, která klidně platila i pod minimum svým tzv partnerům a vůbec se neotravovali s tím, jestli jim to k živobití stačí. Když nechceš za to dělat, tak vypadni. Dnes tu máme ekonomickou diktaturu, která je založena na tom, že naše zdroje nikdy nevyhasnou. Ale vemte současné ekonomice ropu a položí se. Proč? Copak nemáme alternativu? :-D Kdyby tu ropa nikdy nebyla, nerozvinuli by jsme se snad?

0/0
15.6.2011 17:01

Shal2

Re: Svět má dvě možné cesty

Pochop že nikdo nic nebrzdí, ale lidé prostě stále nemají zájem o alternativu. Ale s tím jak komerční firmy budou vyvíjet nové technologie se i to bude měnit. Komerce není brzda, ale pohon pro vývoj nových technologií.

0/0
15.6.2011 16:27

tayger

Re: Svět má dvě možné cesty

lidé nemají zájem o alternativu né protože jim současný způsob vyhovuje, oni o ni nemají zájem protože žádnou nedostaly. Firmy vyrábějí pořád to samé, každý výrobek je ale šmejd, který si spotřebitel musí po celou dobu jeho využívání platit, aby se stal plnohodnotným a když už plnohodnotným je, tak je zastaralý a nahradí jej jiný nedodělek. Opravdu v tom nevidíte tu brzdu? Co by se stalo, kdyby na trh přišel výrobek, který je opravdu hotoví? Po celou jeho životnost bychom si užívali hotoví výrobek, nemuseli bycho se starat o upgrade, abychom ho někam povíšili. Ale kdybychom tu něco takového měli, tak firmy nevidělají, protože nikdo nebude kupovat novou věc, která však tu starou hotovou v současnosti nenahrazuje, jen ji trochu povyšeje, což vlastně je ke koupy zbytečné. Až firma přijde s výrobkem, který nejen svého předchůdce překoná, ale bude výhodné si výrobek koupit, pak možná pochopíme, že neustálá výroba zmetků nemá valný význam. Zmetků, které ani nepotřebujeme.

0/0
15.6.2011 16:53

jirha

Re: Svět má dvě možné cesty

Hm a ty k ním patříš? Slyšel jsem o nich hodně ale nikdy jsem je neviděl.

To co píšeš to zavání buď Komunismem pokud by to bylo státem řízené a nebo Anarchismem. Jedno i druhéí je v podstatě zajímavá idea ale technicky neproveditelnéí a tím ve svém důsledku škodlivé.

EU se zavedlo právě pro to aby se zajistila jistá rovnocennost mezi jednotlivými členy. To že nebyla politická vůle to dotáhnout do konce a dělalo se vše polovičatě ukazuje na tu anarchii. Dobrýá myšlenka totálně ztotlovatělá.

0/0
15.6.2011 16:04

tayger

Re: Svět má dvě možné cesty

Ne, nemůže to zavánět komunismem ani anarchismem, protože toto není politická otázka, je to otázka přežití na této planetě, až nám dojdou prostředky, tak vymřeme všichni kvůli zisku 1% obyvatel celé země.

Neřadím se mezi skupiny izolované od civilizace, já jsem jen fascinován tím, jak tyto skupiny jsou schopné přežívat v míru mimo náš systém.

0/0
15.6.2011 16:11

Shal2

Re: Svět má dvě možné cesty

O jakých civilizacích mluvíš? Já žádnou takovou neznám.

0/0
15.6.2011 16:35

tayger

Re: Svět má dvě možné cesty

Mluvím o skupinách, které jsou mimo naši civilizaci, které odmítli způsob našeho života. Života, kde nerovnost hraje prim, kde chudáka okrade bohatý, kde bují kriminalita, kde ničíme přírodu jen proto, abychom získali více mobilů, více navýživu chudých potravin, více do neekologické výroby elektřině. A světe div se, tyto skupiny fungují a prospívají. Od nich bychom se mohli učit jak žít. Nikoliv převzít jejich způsob života, ale jak žít vsouladu sami se sebou a společností.

0/0
15.6.2011 16:48

Shal2

Re: Svět má dvě možné cesty

jaké skupiny? Jmenuj jednu

0/0
15.6.2011 16:52

tayger

Re: Svět má dvě možné cesty

Nemusím jmenovat ani jednu, protože oba víme, které myslím. Ať už jde o určité sekty, nebo jen kmenové společnosti, které žijí mimo náš svět. A tím nemyslím sekty, které lidem ubližují, dělají z nich sluhy, ale pouze jen náboženské uskupení, která se snaží udělat život k žití a nikoliv ke kupení majetku. Protože nač jsou vám ty milony dolarů, nač jsou nám ty miliardy v majetku? Do hrobu si je přece nevezmeme.

0/0
15.6.2011 17:04

ODSakEda

Re: Svět má dvě možné cesty

Na chudé a bohaté dělí lidi píle, um, ale štěstí (výhra, dědictví, získání zakázky pro nejnižší ceny nebo díky referenci, což je ale zase o píli a umu!) a pod., ne finanční systém, vy trdlo...

0/0
15.6.2011 16:38

tayger

Re: Svět má dvě možné cesty

To je omyl, vynález bohatého a chudého člověka je vynález současného tržního systému. Bohatí chudáky dělají, vytvářejí je. Myslíte si, že Afrika je snad chudý kontinent? Vždyť obsahuje nerostrných surovin, které by celý svět nikdy nezaplatil, ale je považována za chudou v rámci kapitalismu, protože to těm bohatým vyhovuje. Kdyby byla Afrika bohatá, nešlo by z ní pumpovat miliardy dolarů za suroviny, které z ní pod cenou vyvezou.

0/0
15.6.2011 16:57

Nitramdor

Re: Svět má dvě možné cesty

Ty si uplne marny, to uz se neda jinak rict. A kolega ma s tebou svatou trpelivost.

0/0
15.6.2011 17:16

tayger

Re: Svět má dvě možné cesty

tak to já spíše s vámi obdivuhodnou vytrvalost, každý jiný by to už dávno tady vzdal. No možná jsem jen hlupák, který tu jen marně ztrácí čas, protože je těžké přinutit někoho, aby se podíval na svůj život jinak, než jak ho to učili od mala.

0/0
15.6.2011 17:27

skeptický

Re: Svět má dvě možné cesty

No tak jo, ale na této planetě to není možné. Ale každý má právo snít.

0/0
15.6.2011 18:49

teveva

Re: Svět má dvě možné cesty

Ale prosím tě jak jsi na to přišel, možná tak kdyby si mluvil o Řecku, Porugalsku a Irsku, ale jestli půjde do ř..ě Španělsko, tak si celá EU může hodit laso, protože to už nezvládne zasponzorovat nikdo. Jinak souhlasím s názorem, že celá EU je na h...o - systém, že dříči jako Němci musí přispívat na středomořští lemry, které si myslí, že se to přece nějak zaplatí, mi připadá na hlavu.

0/0
15.6.2011 16:16

Reinkarnace obraceče kalendáře

..........

to je mazec http://byznys.lidovky.cz/recky-raj-v-praxi-vratny-si-prijde-na-182-tisic-korun-mesicne-pop-/statni-pokladna.asp?c=A110615_142433_statni-pokladna_nev

0/0
15.6.2011 15:27

Sharkee okraden cenz0ry

Re: ..........

no comment

0/0
15.6.2011 15:49

DoDo2006

Re: ..........

;-D Něco, jako náš průměrný plat dělníka podle vlády ;-D

0/0
15.6.2011 15:56

jirha

Re: ..........

A není vám něco divné?

Že by někde na světě existovala organizace která by měsíčně platila vrátnému přes 6000 EURO? To se jeví jako příliš velká kachna.

0/0
15.6.2011 16:07

tayger

Je stát schopen uživit rodinu v nesnázích

Já bych rád položil politiků otázku. Je stát schopen uživit rodinu, která se dostala na okraj svých finančních možností. Když oba rodiče v důsledku recese ztratí práci, postará se o ně stát, zajistí jim alespoň ty základní lidské potřeby? Jídlo, vodu, mít kde bydlet? Dá jim to stát? Ne? Tak proč ty politiky vůbec máme, když se o nás nepostarají, když nemáme šanci se postarat sami o sebe v současném světě.

Dnes se necení práce, kterou odvedeme pro banky, firmy atd. Cenní se práce, kterou odvedeme pro společnost. Proč však není obměňována? Proč trenér mládeže to dělá zadarmo? Protože, kdyby byl za to placen, tak děcka nesportují, protože rodiče si nebudou moci zaplatit trenéra. Proč takový přínos není odměňován? Ten trenér se nechytí nikde ve společnosti, ale pomáhájí více, než nějaký bankéř, který sedí na zadku a vyrábí peníze pro peníze.

+1/0
15.6.2011 15:11

Obšil

Re: Je stát schopen uživit rodinu v nesnázích

Ne není. Tudle probleskla zpráva, že nějaký stát zamítl privatizaci vodních toků. To je sice hezký, ale že někdo o tom vůbec uvažuje. Zbývá už jen privatizace vzduchu v určité oblasti. "A proč nééé? Je potřeba se o vzduch starat, investor tam nainstaluje čističku...atd."

0/0
15.6.2011 15:14

tayger

Re: Je stát schopen uživit rodinu v nesnázích

Hehe, investor ji tam sice postaví, ale pak na ní vydělává celou dobu. Kdyby ji tam postavil stát, tak ji zaplatíme a všechny peníze z ní jdou zase nám. Ne, my to dáme investorovi, který to udělá levně nekvalitně a ještě si za to nechá zaplatit od státu, třeba dotaci atd.

0/0
15.6.2011 15:19

richu.ch

Re: Je stát schopen uživit rodinu v nesnázích

clovece, ty ani nevis, kolik takovy banker zaplati na danich, aby se ta slavna sportoviste vubec mohla postavit (pokud jsou tedy statni a ne klubova, ze ) ...

0/0
15.6.2011 15:17

Obšil

Re: Je stát schopen uživit rodinu v nesnázích

Z tohoto pohledu je i Hušák dost chudák. Nechtěl bych platit ty jeho daně.

0/0
15.6.2011 15:19

Shal2

Re: Je stát schopen uživit rodinu v nesnázích

Hušák vytuneloval Sazku. Ale co nám je po tom. Sazka je soukromá společnost a ne státní.

0/0
15.6.2011 15:20

Obšil

Re: Je stát schopen uživit rodinu v nesnázích

Jak se to vezme. Pokud se nepletu, tak Sazka by měla přispívat na sport, zejména mládežnický a také to v minulosti dělala. Teď si to budeš muset synkovi zaplatit Ty.

0/0
15.6.2011 15:25

tayger

Re: Je stát schopen uživit rodinu v nesnázích

Přesně, spousta sportů díky pádu banky ztratila jediné prostředky, které se vracely ze soukromého podniku zpět do společnosti, nikoliv do kapes soukromníků, tedy alespoň část těch peněz. A nyní se na ni slétlo hejno supů, kteří za vším vidí jen zisk, do sportu nic nedají, naopak pachtí se po majetku sdružení, které vlastní z části sazku. Takhle to funguje.

No a svazy teď hledají logicky peníze ve svých členech, zvedají roční poplatky, vymýšlejí způsoby jak z klubů dostat více peněz, ale už se moc nikdo nepachtí po tom, zda na to vůbec ty rodiče těch dětí mají.

0/0
15.6.2011 15:38

richu.ch

Re: Je stát schopen uživit rodinu v nesnázích

Jedna se o obor, ne o jedince.

0/0
15.6.2011 15:23

tayger

Re: Je stát schopen uživit rodinu v nesnázích

To je vtipné, zkrachovala sazka, majetek co v ní mají kluby je ten tam, vezme ho ten bankéř co prý platí ty obrovské daně, a který vybuduje ono sportoviště, které pak zabere jiný bankéř. Herdek, být bankéřem znamená nic nedělat, jen sedět a nechť ostatní udělají za mě. Jenže tito lidé jsou nikdo, nikdo si na ně nevzpomene za sto let. Vzpomínáme na lidi, co žili život pro společnost, kteří se snaží ji nějak svým způsobem obohatit, ale né majetkem, ale svým vlastním já.

0/0
15.6.2011 15:22

richu.ch

Re: Je stát schopen uživit rodinu v nesnázích

clovece, vy ani nevite, co to je "banker" ... patlate tady dohromady investory, banky, verejny majetek, soukromy majetek ...

0/0
15.6.2011 15:27

tayger

Re: Je stát schopen uživit rodinu v nesnázích

Hej, máte pravdu, nevím co je to bankéř, protože bankéř není nic, jen osoba, která dělá pro peníze, vyrábí peníze z ničeho, nic jiného bankéř není. Nebo mi snad chcete říci, že nějak aktivně pomáhá společnosti? Jestli ano, tak mi to prosím vysvětlete.

0/0
15.6.2011 15:32

richu.ch

Re: Je stát schopen uživit rodinu v nesnázích

zajistuje treba takovou malichernost, aby si stat vubec mohl vzit pujcku na sve deficiterni hospodarstvi. Nebo treba uvery firmam, aby vubec mohly investovat, nebo hypoteky ... A potom, plati nemale dane - statu. Ale chapu, ze pro manualne pracujiciho cloveka je bankovni sektor tezko pochopitelny.

0/0
15.6.2011 15:44

tayger

Re: Je stát schopen uživit rodinu v nesnázích

No to je nádhera, takže bankéř zajišťuje půjčky pro státní sektor a kdo pak platí ty úroky? A kdo zaplatí ty půjčky? Stát = občan. Bankéř dostane za ono zprostředkování peníze. On zprostředkuje dluh a za to je placený, že odvede nějakou daň, toho netrápí, taky proč, když vydělá peníze za nulovou práci pro společnost a vydálá mnohem více, než obyčejný člověk, který se o bankovnictví nezajímá. Bankéř nejen že dostane tučnou odměnu za prostředkování dluhu, také je základním článkem onoho slavného finančnictví. Nebo mi chcete snad tvrdit, že se mýlím? Že z lidí netahá peníze, tedy jejich skutečný majetek? On za to má stále vyšší plat, než nějaký horník, co se celý život lopotí v dole. Páni, za to jak si pak může užívat si klidně těch pár tisícovek z platu klidně může odpustit na daně.

0/0
15.6.2011 15:52

richu.ch

Re: Je stát schopen uživit rodinu v nesnázích

To uz je vas nazor. Rozhodne ale nemuzete tvrdit, ze nema zadny prinos pro spolecnost. A navic, co tady popisujete, je jen vysledek trhu: poptavka-nabidka a banker je jenom zprostredkovatel. Stejne jako kazdy supermarket, ktery ma taky svoji marzi ...

0/0
15.6.2011 15:57

tayger

Re: Je stát schopen uživit rodinu v nesnázích

Jo přesně tak, jenže já neberu v úvahu bankéře, ale celý ekonomický systém. To že ho máme a že nás vykořisťuje na úkor těch bohatých, aniž by nám to pomohlo lépe žít, to je druhá věc. Já třeba nepochopím masivní reklamu na výrobky, které si dnes člověk ani nemůže dovolit, přesto se tam strkají miliony a kvůli nim se huntují přírodní zdroje. Máme poštovní schránky, které jsou reklamou přeplácané, avšak žádnou z těch věcí si ve skutečnosti nikdo dovolit nemůže, protože váš zaměstnavatel vám na to ty peníze nedá. Jen podhodnocuje vaši práci a vy si pak můžete dovolit jen minimum.

Kdyby lidé měli zajištěné základní potřeby, kdyby se ekonomika zefektivnila místo toho, aby se ničili ve velkém přírodní zdroje a vznikal tak neřešitelný odpad, pak by odpadla nutnost platit určitým lidem za to, že nám umožňují iluzi fungujícího světa.

Ekonomika může za vše, co se dnes na světě děje. Může za ničení přírody, může za války. A to poslední na co se myslí, je nějaký člověk, oškubaný díky ní na kost.

0/0
15.6.2011 16:04

skeptický

Re: Je stát schopen uživit rodinu v nesnázích

Víte, on stát vlastně nemá žádné vlastní peníze. Má jen to co sebere výdelečně činným na odvodech a daních.

Jinak Vámi popisovaný případ je řešen různými sociálními dávkami, které samozřejmě nemohou zajistit stejnou životní útoveň, jako u lidí, kteří pracují. Ale jsem si jistý, že nikdo v naší zemi nezemře hlady a žízní. To by potom nebyl žádný problém s lidmi, kteří jsou na sociálních dávkách i více než 20 let.

0/0
15.6.2011 15:19

tayger

Re: Je stát schopen uživit rodinu v nesnázích

Máte pravdu, ale jak dlouho to takhle může pokračovat? Když dnes zajdete na sociálku a oni zjistí, že máte auto v jakémkoliv stavu, tak vám řeknou, ať jej prodáte, čímž vlastně donutí člověka, aby prodal svůj majetek výměnou za co? Za služby, které ve své podstatě nepotřebuje, ale které musí mít a platit, za daně, které odvádět musí. Z čeho pak má žít, až mu to dojde?

Ano je pravda, že někeří žijí na dávkách spousty let, ale důležité je se podívat, jak žijí. Ty podmínky některých jsou dost trystní a co se stane pak, až nebude mít stát kvůli tzv. dluhům za co jim hradit základní potřeby?

0/0
15.6.2011 15:26

skeptický

Re: Je stát schopen uživit rodinu v nesnázích

Jednak jde o zajištění existenčního minima, tedy opravdu jen to jídlo a pití (nemyslete si, že nevím jak opravdu žijí). No a co se týče dluhů, tak ty systematicky budují všechny vlády nejméně 15 let. Vlády, které s tím chtěli něco dělat buď měli málo hlasů, nebo byly zcela neschopné se dohodnout.

Jedno ale vím jistě, vláda populistů snažících se vyhovět veřejnému mínění tyto lidi odsoudí k opravdovému hladovění. Po zkušenostech s Řeckem totiž asi bude docela problém získat další půjčky.

Snad se Řekům podaří přesvědčit svět svými stávkami, že jim musí banky a ostatní státy stále ne půjčovat, ale darovat další a další miliony eur.

0/0
15.6.2011 18:47

Najdete na iDNES.cz