Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Vzpomněl jsem si na Háchu, odmítl Klaus kritiku od landsmanšaftu

Prezident Václav Klaus se ostře ohradil proti výroku významného představitele sudetských Němců Bernda Posselta. Ten mu vyčetl neochotu omluvit se za odsun Němců po druhé světové válce. "Oni napadli mne, ne já je," prohlásil český prezident v Plzni.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

heavy66

Vážený pane Posselte,

hodně vody uplynulo od těch dob, a čas většinu ran již zahojil. Pokud bychom vyznávali stejné hodnoty jako Němci během okupace, museli bychom zabít deset Němců za každého zavražděného Čecha v Lidicích, Ležákách, Praze, Terezíně a mnoha dalších místech. Buďte rád, že se to nestalo, buďte rád, že se většina vašich předků /soukmenovců dostala živá a zdravá do Říše, a nemusela doopravdy zaplatit za hrůzy a škody, které v naší zemi napáchala. Takže zavřete svou nevymáchanou hubu a držte ji co nejpevněji.

0/0
2.7.2011 14:41

TaHonza

netřeba omluvy sudeským Němcum

Není důvod k Omluvě jednak ti kdo to zavinili dávno nežijí. A druhou světovou stejně způsobily němci. Takže spíš Německý stát když tak se měl omluvit za špatnou politiku té doby a že přivedl své lidi do války,poškodily mnohé obyvatelé Evropy , a tím že nevyhráli sami zapřičinili nutnost odchodu německých obyvatel přestože třeba nebyli zapojeni do války z uzemí která jim nepatřila.

My sme tím jen získali. Kdyby nebylo druhé světové války, v naší zemi češi by byli narodostní menšina. Neboť ještě před válkou mnoha česká města měla velkou populaci obyvatel německé národnosti. A Tak vlastně díky válce naše země patří nám a né němcum.

0/0
19.6.2011 16:10

neandrtálec

Jeden, možná dva rozdíly proti první republice jsou, že ?

:-)

0/0
14.6.2011 7:53

neandrtálec

Re: Jeden, možná dva rozdíly proti první republice jsou, že ?

Tehdy : nebát se a nekrást

Teďka : nerozeznám čisté a špinavé peníze.

:-)

0/0
14.6.2011 8:29

OskarPokorny

Beneš

Tady je zase "historiků" a) Beneš opustil ČSR z toho důvodu, že by v protektorátu nepřežil ani minutu - německá nenávist vůči němu byla naprosto zavilá Hitler o něm mluvil jako . Je to například vidět na to, že jedna z prvních věci co Němci po okupaci udělali bylo, že mu vybílili vilu. b) Hácha nebyl špatný člověk a všem (i jemu) bylo jasné, že se obětuje - I Beneš mu pogratuloval ke zvolení (hlupáci to interpretují jako pokrytectví), což bylo podle mého spíš takové vyjádření podpory, protože Beneš věděl že je to od něj prostě fatální oběť a po válce když byl Hácha zavřen za vlastizradu to prostě nešlo jinak, protože si představte, co by jeho propuštění udělalo s davem ještě rozjitřeným válkou. c) Beneš nás žádné Moskvě nezaprodal - jeho chování prostě bylo vynuceno okolnostmi. - roztrpčení lidí z Mnichova a "zrady" západu, nekritický obdiv většiny obyvatelstva k SSSR p osvobození, a dohody, které udělali západní představitelé se Stalinem (vyměnily nás za Rakousko).

0/0
13.6.2011 23:41

OskarPokorny

Re: Beneš

d) Beneš je často vykreslován jako nějaký "český Hitler" - to vůbec není pravda, ve skutečnosti ve světě době obdivován po celém světě a byl považován za příkladného demokrata - a také to byl opravdu politik světového formátu.

0/0
13.6.2011 23:45

černej oes

Re: Beneš

Hlavně, že vy jste historik bez uvozovek.

0/0
13.6.2011 23:48

OskarPokorny

Re: Beneš

nějaký argument by nebyl?

0/0
13.6.2011 23:49

černej oes

Re: Beneš

Člověk, který uvozovkami u slova historik  deklasuje názor ostatních a sebe samého zároveň označuje za jediného moudrého a neomylného přece argumenty druhých nepotřebuje.

0/0
13.6.2011 23:55

OskarPokorny

Re: Beneš

Tak si přečtěte diskuzi  - prostě soudit nějakou osobu z pohledu našeho moderního výkladu je prostě nesmysl. Pokud chcete někoho soudit, tak to musíte dělat v intencích toho, co mohl dotyčný vědět a jaké byli k dispozici informace.

0/0
14.6.2011 0:00

černej oes

Re: Beneš

Ani četba  příspěvků nijak nemění  vaší neomylnost, kterou jasně  uvozovkami a tak shazováním ostatních ukazujete

Nevím však, co vás vede k přesvědčení, že chci někoho soudit. Prohlašuji, že nechci..

0/0
14.6.2011 0:08

Pavel Brno po smazání

Re: Beneš

Ta diskuse je i o tom, kdo se pro ČR obětoval víc - a vítězí Hácha.  Beneš po vzoru slušných lidí z války, nemusel tak lehce předat moc Gottwaldovi, čili KSČ - odrůdě fašismu.

0/0
14.6.2011 0:09

OskarPokorny

Re: Beneš

Není to jen o tom, kdo obětoval víc, ale kdo udělal víc a na vzniku ČSR měl (i podle tehdejších pozorovatelů) větší zásluhy Beneš než Masaryk a i Masaryk to přiznal, když řekl, že (Beneš) stát "vydřel".

0/0
14.6.2011 0:13

OskarPokorny

Re: Beneš

ps to že tu ten komunismus vyhraje bylo jasné a jen blázen to mohl nevidět. Prostě nás velmoci svým jednáním přisoudili na východ a už nebyla síla, co by to zvrátila. - byly dvě možnosti -  1) občanská válka(+intervence SSSR) 2) mírové předání moci bez krveprolití

0/0
14.6.2011 0:17

Sharpe

Re: Beneš

Vase vykladani historie neni neomylne.

0/0
14.6.2011 2:32

bourbon

prostor Waffen-SS na Sedlčansku a Neveklovsku

Někdo by tomu panu Posseltovi měl připomenout polozapomenutou vysídlovací akci z protektorátních časů, při níž němečtí okupanti vyhnali obyvatele několika vesnic ze Sedlčanska a Neveklovska. Zřídili tam pak "Truppenübungsplatz Seltschan". Tahle německá akce byla v roce 1945 jistě v živé paměti...

Občas se objevuje tvrzení, že Waffen-SS byli obyčejní němečtí vojáci, žádní esesáci. Zkuste tohle vykládat v Javoříčku, v nichž příslušníci Waffen-SS vraždili ještě 5. května 1945.

0/0
13.6.2011 22:04

Pavel Brno po smazání

Re: prostor Waffen-SS na Sedlčansku a Neveklovsku

Těch vysídlených dědin bylo hodně - např. okolí Rozstání (včetně)  na Drahanské vrchovině - rodiště mého otce.

0/0
13.6.2011 23:47

Saint Vitus from ABL

Asi takhle.

Normální prezident ČR by si nechal pozvat velvyslance SRN na kobereček, optal by se ho na názor vlády SRN k danému tématu. Případně by daného pana velvyslance odeslal domů nebo mu poděkoval za konzultaci.

V žádném případě by se nevybavoval či reagoval na nějakého pana Posselta. R^

+1/0
13.6.2011 20:58

Lujer

Naštěstí né všichni Němci jsou jako Posselt

...a naštěstí né všichni Češi jsou jako Klaus.

0/0
13.6.2011 20:51

SlavekLBC

Historie nikdy není objektivní

Dr. Emil Hácha byl podle mého názoru slušný člověk a nechtěl bych být v jeho kůži. Nebyl to v pravém smyslu politik. Nebyl zlý, agresivní ani podlý. Myslím si, že po bitvě je každý generál, ale s ohledem na historická fakta se nedalo příliš konat jakkoli jinak bez krutých následků.

Co se týče sudet. Moje babička pocházela z Duchcova a vyprávěla nám jak tamní němci jednali před začátkem a na začátku války. Češi se houfně stěhovali do vnitrozemí jen s dvoukolákem a nezbytným základním majetkem. Němci vládli, zastrašovali, vyhrožovali, odehrávalo se násilí. Záměrně mluvím velmi mírně. Pak nastalo šestileté příkoří, krutovláda, spálené vesnice, mrtví skoro v každé české rodině. Pak válka skončila. Co následovalo je možná neomluvitelné, ale myslím si, že zcela pochopitelné. Akt pomsty jakkoli je nesprávný, je v dané situaci zcela pochopitelný. Měl-li by se někdo omlouvat hodně nahlas a jako první, těžko by to byl český národ.

0/0
13.6.2011 20:44

Soininen

Re: Historie nikdy není objektivní

Největší paradoxem bylo to, že podpis protektorátní smlouvy byl Háchovi vyčten ze strany Edvarda Beneše který dlel v exilu. To samé mu vytkli komunisté. Navíc po válce byl zatčen a souzen pro kolaboraci, aniž se dočkal soudu, tak pak brzy zemřel. Od roku 1943 to bylo už totální troska a duševně šel down.

0/0
13.6.2011 20:51

SlavekLBC

Re: Historie nikdy není objektivní

Ani mi to bohužel jako paradox nepřijde. Lidé mají rádi černobílé vidění světa. Zbytečně moc nepřemýšlet, jednoduše škatulkovat. Beneš byl hodný - byl mimo zemi a tak vlastně nemohl nic dělat. Hácha byl prevít, byl tady a "neudělal nic". Historie se v malé míře opakuje i dnes. Emigranti z doby socialismu zde dělají chytrolíny a lidé, kteří zde zůstali jsou na druhé koleji. Naštěstí to rozhodně neplatí ve stejné míře.

0/0
13.6.2011 20:55

dr.Dvojka

a přitom Beneš Háchovi blahopřál ke zvolení

mám doma dokonce takový malý lísteček, který byl napsán jménem Dr. Beneše už v Londýně, bůhví, jestli to není originál :-) vzhledem k pozůstalosti, ze které pochází, je to docela dobře možné.. Beneš vyzdvihuje Dr. Háchu a přeje mu v těžké situaci jen to nejlepší..

0/0
13.6.2011 20:57

SlavekLBC

Re: a přitom Beneš Háchovi blahopřál ke zvolení

Že by pokrytectví nebylo výsadou jen současných politiků??

0/0
13.6.2011 20:58

kostej_

tak když se Klaus ubytuje v hotelu, kde čekal Hácha

bodejť by si na Háchu nevzpomněl. :-P

0/0
13.6.2011 20:41

vejcednes

A ten Hácha to ako neprijal, odmietol? Bil sa?

Alebo to pokorne prijal, podpísal a odišiel domov? A čo už mal robiť, keď Beneš zbabelo zdrhol a odpískal celú obranu aj so slávnou mobilizáciou. :-)

0/0
13.6.2011 20:12

Soininen

Re: A ten Hácha to ako neprijal, odmietol? Bil sa?

Asi takhle, Hitler s Goringem tlačili na starého Háchu tak tvrdě, že každý na jeho místě by podepsal také. Háchovi slouží ke cti, že vydržel vzdorovat několik hodin nemilosrdnému nátlaku. Háchovi bylo vyhrožováno v tom smyslu, že pakliže nepodepíše, bude Praha bombardována Luftwafe a pakliže by češi kladli odpor, tak i masakrem obyvatelstva. Dokonce k němu museli povolat uprostřed jednání i lékaře. Nakonec podlehl, neb nebylo jiné varianty. Nebylo jaksi co bránit, opevnění již nebylo, do dvou dnů by bylo po všem. Hácha vzal navíc odpovědnost za tento čin plně na sebe a nechal ze smlouvy vyškrtnout větu, že tak činí po dohodě s českou vládou. No a vy jako Slovák se raději neptejte, neb vaši předci se stali spojencem třetí říše z vlastní vůle a dobrovolně a my Češi vás z toho zase dostali, jak typické. Takže jste nemuseli platit reparace spojencům. Myslím, to samozřejmě v dobrém smyslu slova.

0/0
13.6.2011 20:45

PKB2008

Re: A ten Hácha to ako neprijal, odmietol? Bil sa?

Česká televize dávala svého času super dokument, jak by to asi vypadalo, kdybychom se bránili. Moc růžově by to nedopadlo www.ceskatelevize.cz

Mimochodem, pokud by to měla být provokace na schopnost čechů bojovat, tak bych doporučoval si něco přečíst, jak vznikalo Československo, zvláště pak boje na Slovensku bez Slováků, alespoň tedy v prvních dnech a nebýt sokolů, vojáků a legionářů z Čech a Moravy, nebylo by možná ani Slovensko. Doporučuji si přečíst tuto studii www.valka.cz ať se Vám trochu rozšíří náhled na naši společnou historii :-/

0/0
13.6.2011 21:59

Sharpe

Re: A ten Hácha to ako neprijal, odmietol? Bil sa?

Jen sem z vojny domu prisel, uz me volali, abych jim sel na Slovensko vyhnat madary....

Z touto pisnickou sli legionari do boje.

0/0
14.6.2011 2:41

Karel moudrý

Re: A ten Hácha to ako neprijal, odmietol? Bil sa?

Hácha si měl ku pomoci zavolat Msgr. Tisa a jeho fašistickou kamarilu !

Myslím, že Slováci by v podobných diskusích pěkně mlčet a stydět se v koutě !

0/0
14.6.2011 9:37

danny47

Ani slovo o tom...

Proč se zamlčuje skutečnost, že ODSUN Němců z pohraničí (z nichž mnozí tam přišli po podzimu 1938) nebyl výmyslem dr. Beneše, ale výsledkem dohod vítězných mocností z TEheránu/Jalty/Postupimi ? ? ?

0/0
13.6.2011 18:47

Mitchell

Re: Ani slovo o tom...

Nejde o samotný fakt odsunu, ale o způsoby jeho provedení. Nicméně žádat omluvu v době výročí vyhlazení Lidic a navíc v rozporu se smlouvou z roku 1997, to chce opravdu silný žaludek.

0/0
13.6.2011 19:16

danny47

Připomíná totalitu....

Ale tu "válečnou" Herr Posselt, víme .... Co třeba takhle dodržovat "mezivládní" dohody třeba tu z roku 1997.. (Jen nechápu ČESKÉ novináře, že jí Posseltům & spol. dodstatečně halasně neomlátili o ty jejich odulý tvářičky a jen se o ní nenápadně zmiňují..)

0/0
13.6.2011 18:45

honzicek72

Moc často

s naším prezidenstem nesouhlasím, ale v tomhle případě... Oni (teď)napadli jeho, oni (tenkrát)napadli(obsadili) nás, oni spustili válku, která přinesla, mimomnohojiné, i to na konci. Ať se pan Adolf Posselt probere...

0/0
13.6.2011 18:43

jakobin česky

A já dnes pane Klaus

na Husáka;-) jak podobné.

0/0
13.6.2011 17:38

Vedoucí kolotoče bez koček

Hotel Adlon, dnes Adlon-Kempinski....

...je centrem berlinske smetanky, ale take podsveti, jak pise cas od casu nemecky Stern. Zda se, ze znacka Kempinsky ma mezi korupcniky, jako misto pro setkavani, skvele mezinarodni renome... vsak i Praha ma svoji kempinskou kauzu ohledne volby prezidenta a tech podivnych schuzek a kseftu mezi jednotlivymi koly voleb... :-)

0/0
13.6.2011 17:01

Vanguard

Hácha

Pokud jde o Háchu, všiml jsem si jednoho smutného paradoxu: titíž lidé, kteří mají pochopení (a obhajují) Beneše kvůli mnichovské kapitulaci, horlivě odsuzují Háchu za to, že kapituloval v Berlíně. Přitom by to mělo být přesně naopak: na rozdíl od Beneše, který kapituloval s mobilizovanou armádou a odhodlaným národem v situaci, kdy odpor měl smysl, Hácha od Beneše zdědil stát v rozkladu (odtržené Slovensko), demoralizovanou armádu a hranici vedoucí kousek od Prahy. Jestli by někdy byl odpor nesmyslný, tak by to nebylo v září 1938, ale v březnu 1939-to už by opravdu nebyla válka, ale nesmyslný masakr.

+14/0
13.6.2011 16:39

prcifous

Re: Hácha

aaaabsolutní souhlas! R^

0/0
13.6.2011 17:21

dr.Dvojka

navíc Beneš osobně blahopřál Háchovy k jeho zvolení

mám doma dokonce takový malý lísteček, který byl napsán jménem Dr. Beneše už v Londýně, bůhví, jestli to není originál :-) vzhledem k pozůstalosti, ze které pochází, je to docela dobře možné.. Beneš vyzdvihuje Dr. Háchu a přeje mu v těžké situaci jen to nejlepší..

0/0
13.6.2011 20:53

ceItic

Re: Hácha

A navíc - byl to excelentní knižní překladatel a jeho překlady tady v Česku četlo víc lidí než Klausovy originály:-)

0/0
13.6.2011 17:28

černej oes

Re: Hácha

Jeho překlad Tí mužů ve člunu je špičkový.

0/0
13.6.2011 18:23

politicky nekorektní Soulburner

Re: Hácha

DOPORUČENO R^

0/0
13.6.2011 17:30

jakobin česky

Re: Hácha

R^!!

0/0
13.6.2011 17:39

Draggo

Re: Hácha

no ony jsou ty dve situace dost odlisne - v r. 1938 jsme nebyli napadeni, ale podvolili jsme se vysledkum mezinarodni konference, kdezto v r. 1939 to byl akt agrese. Takze se neda pouzit vyraz kapitulace v souvislosti s rokem 1938.

0/0
13.6.2011 18:13

Vanguard

Re: Hácha

Já to za kapitulaci považuju.

0/0
13.6.2011 18:19

doktorem-za-dva-dny-v-plzni

Re: Hácha

přesně tak, a hlavně na začátku 2. světové jsme měli daleko lépe vyzbrojenou armádu než hitlerovci. Taky nechápu proč z Háchy dělaj nácka, když vlastně neměl jinou možnost. Buď podepsat nebo statisíce českých mrtvol.

0/0
13.6.2011 18:24

Mitchell

Re: Hácha

Naprosto přesně. Beneš kapituloval před nacisty i před komunisty.

0/0
13.6.2011 19:14

EasyR1.5

Re: Hácha

R^

0/0
13.6.2011 19:52

Pavel Brno po smazání

Re: Hácha

Rv dávám palec dolů. Ne proto, že bych s Vámi nesouhlasil, jen pro udržení rovnováhy.

0/0
14.6.2011 0:00

23xy

Re: Hácha

Obávám se že v roce 1938 se Československo nemělo ani malou šanci se ubránit. Pohraniční opevnění nebylo ve stavu kdy by mohlo k něčemu být(nevyzbrojené a nedostavěné velké pevnosti), stíhací letectvo nemohlo proti německému postavit ani adekvátní stíhačky. Proti 1,5 mil vojákům čs stálo 3,5mil vojáků německých čs mělo 470 tanků x 1800, 600 letadel x 3400. Československo bylo doslova obklíčeno od Německa Rakouska a Maďarska, také je otázkou jestli by si Polsko nechtělo urvat část Těšínska. Další dost diskutabilní otázka je spojenectví s Francií názorný příklad Polsko, kdy od září do května se nic nedělo. Pomoc SSSR by byla prakticky k ničemu protože rusko neměl v té době zbraně použitelné proti německu a čs by je muselo vyzbrojit. Beneš udělal pro lidi v Československu to jediné rozumné co mohl v situaci v které byl. Hácha samozřejmě nemohl také nic dělat a odsuzovat ho je nesmysl stejný jako odsuzovat Beneše.

0/0
14.6.2011 6:40

Najdete na iDNES.cz