Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Turci ve volbách nepřekvapili, vyhrála strana dosavadního premiéra

Přes 50 milionů Turků v neděli volilo nový parlament. Ziskem asi 50 procent zvítězila vládní Strana spravedlnosti a rozvoje AKP premiéra Tayyipa Erdogana. Udrží si tak absolutní většinu v parlamentu, ale ne kýženou dvoutřetinovou většinu, kterou potřebovala pro prosazení referenda o ústavních změnách.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

moseg

Pokud bude v turecku vítězit tato strana a bude pořád proti

Izraeli, tak nikdy do EU

0/0
13.6.2011 9:47

lopenik III - duveryhodny ctenar

ach boze...

volebni ucast povinna... ;-D... tak tomu se musim fakt smat... ;-D

0/0
13.6.2011 0:25

papazian

Tak by mohli aspoň překvapit tím, že se omluví Arménům!

A následně jako gesto dobré vůle by mohli konečně otevřít svou zadrátovanou hranicí s touto zemí! Svým bojkotem a paličatostí si velmi škodí, východ Turecka pustne mimo jiné i neprodyšně uzavřenou hranicí a  mizivým obchodem s touto zemí. Místo bourání pomníku arménské genocidy v Turecku by měli oslavit volební vítězství stávajícího premiéra Turecka větší sebereflexí a pokorou k občanům arménské národnosti a k Arménům obecně! Místo bourání by se naopak měly pomníky budovat a občanům Turecka vysvětlit, že ignorováním pravdy se lepší nestanou. Světová veřejnost nespí a čeká od Turecka činy! Je čas na usmíření s Armény a s Arménií!

0/0
12.6.2011 23:44

lopenik III - duveryhodny ctenar

Re: Tak by mohli aspoň překvapit tím, že se omluví Arménům!

R^

0/0
13.6.2011 0:25

Tryskomys Muf

Re: Tak by mohli aspoň překvapit tím, že se omluví Arménům!

Nehlede na to, ze by timto zpusobem mohli upevnit svuj vliv v oblasti.

0/0
13.6.2011 11:59

León

Re: Bane, ty se hned tak neomluví, bohužel

Arménie je bohužel významově a obchodně malá a důsledky omluvy pro Turecko příliš citlivé. Vemte si jaký my máme problém s omluvou za vyhnání sudetských Němců a to nešlo o plánovanou genocidu, počty obětí jsou nesrovnatelné a i příčiny (chování Němců za 2. války v protektorátu) jsou pachatelům milosrdnější.

A druhé bohužel jsou "turečtí bratři v Azerbajdžánu". Azerbajdžánci mluví jazykem podobným turečtině, lidsky jsou si blízcí a Arménie je jejich úhlavní nepřítel - mají s ní rozehraný územní spor o Náhorní Karabach. Dokud se nevyřeší, budou tlačit Turky proti.

Suma sumárum - sami od sebe to Turci ještě dlooooooho neudělají. :-/Jedině tlaky z Evropy (včetně ČR), USA a ostatních mohou snad pomoci.

0/0
13.6.2011 18:21

Moggs

Koho volí Šeherezáda

?

0/0
12.6.2011 18:12

apokalypsa

Nedavejte furt fotky osklivejch bab!

Proc jsou vsechny ty muslimky tak vosklivy? To nemuzete jednou vybrat nejakou peknou mladou holku? 8-o

0/0
12.6.2011 12:25

stagger

Re: Nedavejte furt fotky osklivejch bab!

proto choděj v pytli a hezký jsou max do 16 let

0/0
12.6.2011 13:05

legadema

Re: Nedavejte furt fotky osklivejch bab!

To sis asi spletl stát, "v pytli" chodí tak ty starší, ty mladé se docela rády ukazují. A jsou docela pěkné.

:-)

0/0
12.6.2011 16:22

HancickaP

Re: Nedavejte furt fotky osklivejch bab!

a co je osklivyho na stary babce s satkem na hlave? takovejch se po ceskych vesnicich potuluje spousta....

0/0
12.6.2011 17:20

Mirco1

Turecký vývoj za posledních 15 let je ....

... naprostou tragédií absolutně imbecilní zahraniční politiky EU. Nejprve pod chimérickými a ne zcela vážně míněnými sliby o vstupu Turecka do EU fatálně oslabila pozici armády jako strážce sekulárního Turecka a vzápětí už se začala ve volbách prosazovat islamistická strana, pochopitelně zatím "umírněná", která pod heslem "demokratizace" začala postupně demontovat sekulární charakter státu a velmi rychle začne budovat paralelní náboženské mocenské struktury, aby pak sice navenek a de jure zůstal demokratický charakter zachován, ale faktickou moc měly právě tyto struktury (obdoba iránské "demokracie" - ve skutečnosti teokracie nevolených struktur Nejvyššího vůdce revoluce a Rady dohlížitelů). Turecko se pod vlivem této strany už stalo protiizraelským a brzy se stane protizápadním.

Krátkozrací trapáci z EU vidí jen ten "západní" Istambul, ale tato strana čerpá podporu především z venkova střední a jihovýchodní Anatolie, a to je úplně JINÉ Turecko než dnešní manageři EU chtějí vidět.

0/0
12.6.2011 11:24

legadema

Re: Turecký vývoj za posledních 15 let je ....

Tragedií Turecka jsou sliby Unie. Slibují vstup, ale to Němci nikdy nedopustí, Turků je víc než Němců,

a kdyby se k nim přidali ti z Německa..... tak Německo má po rozhodování o osudu Unie ;-D,

potažmo i o nás(a ne že bych jim to nepřála):-/

0/0
12.6.2011 16:26

Niktor

Re: Turecký vývoj za posledních 15 let je ....

A v čem konkrétně se ten tragický vývoj projevil? Kde konkrétně můžeme pozorovat demontování sekulárního charakteru státu? Člověk by řekl, že za 9 let vlády AKP už by se ta údajná islamizace měla projevovat nějak hmatatelně...

Navíc Turecko není protiizraelské, diplomatické vztahy sice narušil incident s flotilou do Gazy, ale ty obchodní nadále vesele pokračují. Navíc AKP čerpá podporu téměř v celém Turecku, jen v několika málo provinciích zvítězila opoziční CHP. Dokonce i v tom vašem Istanbulu dnes AKP skončila jako vítěz.

Tolik k vašim znalostem o Turecku.

0/0
12.6.2011 22:52

Mirco1

Re: Turecký vývoj za posledních 15 let je ....

Vážený vtipálku, tak zaprvé se projevil tím, že armáda, krerá VŽDY byla zárukou sekularizace státu (projevilo se to i během krize z let 1979-80) a měla už od Attaturkových dob výsadní postavení jej byla ústavním referendem 2010 pod záminkou demokratizace (na to se dobře slyší) zbavena, nyní jakýkoli armádní důstojník, který se "proviní" proti zájmům státu bude pohnán před civilní, nikoli vojenský soud (tím se stala armáda bezbranná a vydíratelná momentální vládní konstelací, která nikoli náhodou v tom samém referendu nechala exrémně rozšířit počet soudců Ústavního soudu a Rady soudců a státních zástupců, kteří budou tak jmenování za nynější parlamentní konstelace a nynějším prezidentem z řad AKP - klasický způsob jak ovládnout některý kolektivní orgán). Dalším velmi pěkným testovacím balónkem byla snaha o zrušení Attaturkova principu zákazu náboženských symbolů ve státních institucích změnou ústavy, ve jménu "demokratizace", sice tuto změnu Ústavní soud zvrátil, ale to ještě v

0/0
12.6.2011 23:31

Mirco1

Re: Turecký vývoj za posledních 15 let je ....

původním složení, uvidíme až nyní nějaký jiný dodatek ústavy zkusí v principu totéž, co na to nově rozšířený ústavní soud, že.

Jinak je velmi pěkně vidět z kterých částí země dostalo referendum v roce 2008 největší podporu, tak nekecejte.

A i Izraeli, došlo k naprostému přerušení vojenské spolupráce (a to se státem se statutem přidruženého partnera NATO) a zákazu obchodu s "citlivými materiály", tedy obchodu který sktutečně pod palcem vláda má.

0/0
12.6.2011 23:33

Niktor

Re: Turecký vývoj za posledních 15 let je ....

Ololol, pokud je nejhorším projevem té strašlivé islamizace zrušení zákazu nošení šátků na univerzitách, tak to asi opravdu není třeba panikařit :-) Mnoho zákonů zavedených Atatürkem /tedy ne "Attaturkem") zrušila hned v 50. letech první demokraticky zvolená turecká strana Demokrat Parti - křičel tehdy někdo o islamizaci? Stal se z Turecka druhý Írán?

V normálních demokratických zemích bývá zvykem, že armáda slouží státu (tedy vládě), nikoli naopak, jako to dosud bylo v Turecku uplatňováno - tedy ano, omezení armádního vlivu je demokratizačním krokem.

0/0
13.6.2011 1:09

León

Re: Turecký vývoj za posledních 15 let je ....

Obecně jistě, ale... Omezení vlivu prušácké armády v Německu po 1. válce bylo také jistě demokratizačním krokem..

Jinak Erdogan je pěknej domagog (nejen doma - stačí zmínit jeho národovectví při návštěvě v Německu, či jeho atak na Perese v Davosu) a ti čím jsou silnější, tím jsou nebezpečnější. A pěkně samolibej. V rámci své obhajoby současné turecké demokracie, jste skromně nezmínil, že tam v žalářích (v pravém smyslu toho slova) sedí nejvíce novinářů na světě. Drzouni, drzí si dovolili kritizovat vládnoucí a neomylné a to se přece v každé demokratizující se zemi tvrdě trestá, že!? Já bych řekl, že to je hlavní známka současné turecké demokratizace ;-D.

0/0
13.6.2011 18:38

Niktor

Re: Turecký vývoj za posledních 15 let je ....

Já nechci obhajovat AKP ale oponovat nesmyslům. S tím, že se Erdogan chová autoritářsky souhlasím. I s tristní úrovní slova. Ta ale není "výdobykem" vlády AKP, je na stejně mizerné úrovni již od vzniku Turecké republiky. Jinak ti novináři samozřejmě nejsou trestáni za názor oficiálně, většina jich sedí na základě záměrně vágně formulovaných protiteroristických zákonů. I ty existovaly před AKP.

0/0
13.6.2011 20:53

Corason

Re: Turecký vývoj za posledních 15 let je ....

R^ výborný kometář. Díky

0/0
13.6.2011 0:44

B.Walsh

Kurdi

Bavil jsem se s jedním Kurdem na dovolené a bavili jsme se o jejich národu a Kurdistánu. Říkal, že o tzv. Kurdistán stojí většinou jen ukřičení politici, že obyčejným lidem je to jedno, ti chtějí jen slušně žít.

0/0
12.6.2011 11:10

OskarPokorny

Re: Kurdi

NO nevím - Já sem se bavil s Kurdy s Irácké strany a ty zase chtěli autonomii a to i ti co měli příbuzné na turecké straně hranice.

0/0
12.6.2011 11:17

karaya1

Re: Kurdi

Jdete si v kurdské části Turecka do večerky koupit sušenky a k nim jako bonus od prodavače dostanete pětiminutový monolog, proč by Kurdové měli mít samostatný stát a že v Iráku už se to skoro daří, teď už jen ty tři země okolo...

Je teda pravda, že i mezi Kurdy jsou velké rozdíly (řekněte třeba ve Vanu, že jste byli v Diyarbakiru - a dívají se na vás divně, že "tam žijí ti divní, radikální Kurdové"), ale v podstatě všichni, co jsem tam potkal, by Kurdistán uvítali, resp. nevadilo by jim trhnout se od Turecka.

0/0
12.6.2011 11:36

Najdete na iDNES.cz