Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Univerzitám se nelíbí podmíněné přijímání neúspěšných maturantů

Univerzity nesouhlasí s plánem ministra školství Josefa Dobeše na podmíněné přijímání neúspěšných maturantů. Studentům hrozí, že se kvůli pozdějšímu termínu opravných maturit nedostanou na vysokou školu, protože nebudou mít včas v ruce maturitní vysvědčení. Zástupci univerzit vzkazují, že podmínky přijetí jsou předem dané.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Chytry.Levicak

stejně tam jdou jen proto...

aby si prodloužili mládí.nakonec je vyhodí a já ten jejich pobyt ve škole zaplatím z mých daní;-O

0/0
11.6.2011 0:19

certik_bertik

Re: stejně tam jdou jen proto...

he z té tvé sociálky moc velký vývar stát nemá

0/0
12.6.2011 10:06

Chytry.Levicak

Re: stejně tam jdou jen proto...

pracuji již několik let na HPP narozdíl od tebe

0/0
13.6.2011 19:10

yan007

Re: stejně tam jdou jen proto...

Byl jsem tam. Školu jsem dokončil a myslím si, že ted na danich odňatím víc než Vy... Takze vám to vlastne vrátim:)

0/0
15.6.2011 17:26

eslika_z

A co když není chyba jen na straně studenta?

Osobně jsem byla svědkem toho, jak jedna milá paní učitelka potopila u maturity žáka, který měl z ostatních předmětů nejhůře 2. Důvodem byla její osobní antipatie k němu. Nelíbilo se jí, že ji několikrát během posledního pololetí upozornil na zjevné chyby ve výkladu a podal stížnost (opodstatněnou) proti hodnocení několika písemných prací určitých studentů. Proto u zkoušení šla jen po podrobnostech a detailech, které netušili ani členové maturitní komise, a v prvních 5-7 minutách toho studenta tak rozhodila, že už pak nebyl schopen téměř reagovat, ač jeho příprava čítala skoro dvě strany textu.

Tento student ale podle většiny zde diskutujících nemá na vysoké škole co dělat, protože maturitu v řádném termínu neudělal. Smutné...

0/0
10.6.2011 13:40

herrkarl

Re: A co když není chyba jen na straně studenta?

Právě osobní sympatie/antipatie mají být hyperobjektivním zpracováním státních maturit odstraněny - testy jsou opravovány někým, kdo studenty nezná, a odpovědi typu A, B, C, D lze vyhodnotit také docela objektivně...

0/0
15.6.2011 8:04

fayed

Me se to jako studentovy VS taky nezda...

Kdyz student neudela maturitu na prvni pokus (at uz z nervozity nebo z ceho koliv jinyho), tak na kolikatej pokus bude asi dělat zkoušky na VS (at uz ustni nebo pisemny)? Takovej clovek se tam stejne dlouhodobe neudrzi a nema predpoklady pro dlouholety studium. To, ze student udela maturitu na prvni pokus svedci take o tom ze se umi ucit. Coz by melo byt ucelem stredni skoly,tzn. nejenom ziskat nejake ty znalosti ale take se hlavne NAUCIT UCIT.

0/0
10.6.2011 11:10

fayed

Re: Me se to jako studentovy VS taky nezda...

*studentovi ;-D

0/0
10.6.2011 11:17

Tomaseq

Ti co propadli ...

... mají stále možnost nastoupit na některou ze soukromých vysokých škol. Tam nebude problém s pozdějším nástupem na studia (tam jsou rádi za každého nového studenta ;-)).

0/0
9.6.2011 11:23

killian

Re: Ti co propadli ...

tak znám hodně státních, kde je to ještě horší než na soukromých. Mám pár kamarádů na soukromé a nějak se mi nejeví, že by to byli blbci

0/0
9.6.2011 13:25

Lízal

Ministr se už asi docela zbláznil!

Nejdřív chtěl, aby státní maturita byla vstupenkou na vysokou školu, tj. aby se už nemusely dělat přijímačky.

A teď zase chce protlačit propadlíky na univerzity. Kde je logika ?

Tak buď ten kdo dobře odmaturuje může jít studovat anebo máme mít vysoké školy plné propadlíků?!

Ať si propadlíci pěkně počkají rok a pak se teprve snaží o přijetí. Jen ať jsou na rok dělat a přičiní se, když chtějí na univerzitu a prolézat tam za naše daně !!

0/0
9.6.2011 10:52

xena123

Re: Ministr se už asi docela zbláznil!

A proč dělat? Já měla mezi SŠ a VŠ 2letou pauzu sladkého nicnedělání a cestování:-)

0/0
9.6.2011 11:10

OskarPokorny

Šílenství

Ježkovi oči - jak ten student chce dělat zkoušky na VŚ když neudělá ani maturitu? V prvním semestru (takzvaném "bububu" období) je na většině škol 5-7 zkoušek do měsíce a půl velkých jako ta maturita. - Jak asi student zvládne tohle?

0/0
9.6.2011 10:43

xena123

Re: Šílenství

No protože studentovi třeba nejde čeština, ze které se maturuje povinně. Na VŠ jí už pak třeba vůbec nemá.

0/0
9.6.2011 11:07

OskarPokorny

Re: Šílenství

Tak to dožene u zkoušky literaturou - já sem těžký disortografik (i když jsem se diagnostikoval sám) a studoval jsem v době kdy se takové věci prostě nebraly v úvahu (ani se  o nich nevědělo). a maturitu z češtiny jsem dal - písemná práce 1 za obsah /4 za gramatiku ústní zkouška (byl jsem naučen) za 1 - výsledná známka 2 a ještě se mi učitelka omlouvala, že mi tu jedničku dát nemohla, protože kdyby se někdo podíval na tu hrubky v mojí písemce tak ho klepne.

0/0
9.6.2011 11:14

xena123

Re: Šílenství

no dobrý. Já zas doháněla literaturu češtinou. NA VŠ jsem už pak neměla ani jedno. Literatura na gymplu pro mne byla noční můra. VŠ celkem pohoda.

Jen se mi občas před zkouškami v noci zdálo, že místo matiky, ekonomie či angličtiny mám dělat zkoušku z lieratury a to jsem se fakt zapotila.

0/0
9.6.2011 11:19

OskarPokorny

Re: Šílenství

Víte ono je to o osobnosti toho člověka - spousta lidí řekne když jim něco nejde (někdy ani nemůže, protože prostě mají nějaký handicap) tak se na to vykašlu, ale to prostě nesmí - musí to zkusit jinak a možná uspějí.

0/0
9.6.2011 11:22

killian

Re: Šílenství

ted se chci zeptat. Proč se vlastně tolik upřednostňuje čeština a neučí se například historie nebo podobně? Mi osobně ti dekadentní spisovatelé už vypadli z hlavy a raději se ani na ně nesnažím vzpomenout. Podle mne je to zbytečně blbé memorování

0/0
9.6.2011 11:18

OskarPokorny

Re: Šílenství

Já už třeba vůbec nečtu beletrii (posledních deset let už jen literaturu faktu a odborné studie), ale na střední škole jsem četl hodně. - Víte ono pouze intelektuální zralost pro člověk nestačí - musí být i emocionálně zralý a k tomu právě ta beletrie pomáhá. I ony dekadentní spisovatele jsou důležití protože relativizují některé  staré pravdy a nutí člověka se zamyslet nad některými obecně přijímanými stereotypy - trochu kritického pohledu na každou věc nikdy neuškodí -

0/0
9.6.2011 11:27

fayed

Re: Šílenství

5-7 zkousek do mesice??kde si to vzal, mozna tak za semestr..

0/0
10.6.2011 11:01

EMS

Stress

Moje dítě kvůli stresu a nemoci neudělalo nejlíp přijímačky na gympl a tak ho nevzali. Pane ministr, nemohl byste to nějak zařídit????

0/0
9.6.2011 10:12

killian

Re: Stress

já si myslím, že v tomto případě by se mělo více dbát na výsledky na základní škole a samotné přijimací zkoušce dát třeba váhu 30-50 procent, jelikož je to opravdu ošidné jak se ten člověk v ten den vyspí. Pamatuju si, že i já jak jsem dělal příjimačky na obchodní akademii, tak jsem nemohl spát celou noc

0/0
9.6.2011 10:20

OskarPokorny

Re: Stress

U VŠ to ovšem nejde, protože rozdíly mezi SŠ jsou astronomické. trojkař s gymplu má 10000x (a to myslím smrtelně vážně - pracuji se studenty každý den) větší vědomosti a schopnosti než jedničkář z nějaké soukromé školy.

0/0
9.6.2011 10:45

killian

Re: Stress

tak já mám také sokromou obchodku se zaměřením na právo a jazyky a na vysoké škole nějak nepociťuji, že bych byl hloupější než ti s vychvalovaným gyplem (na bakalářovi jsem měl dokonce červený diplom (Univerzita Karlova). Je to spíš o studentovi co si z té školy vezme. Je pravda, že je i mnoho soukromých, kde se ti lidé málem neumí podepsat, kamarád například neuměl skoro číst. To ale má eliminovat ta státní maturita a podle mne by se měla stále více přibližovat té těžší verzi. Hloupostí podle mne bylo, že se nejdříve nesmazaly rozdíly mezi školami a nevzali akreditace (doufam,že je to i u středních) například kuchařům, automechanikům atd., jelikož právě ´pro ty je koncipována ta nižší úroveň. Podle mne by se vyšší úroveň měla povinně zavést pro gymply, obchodky, průmyslovky a zdravotní školy, ostatním bych to nechal volitelné

0/0
9.6.2011 10:59

OskarPokorny

Re: Stress

Ano 1-2 takové školy jsou, jenže v těch desítkách opravdu mizerných (např jedna slečna neuměla psát ve Wordu, další neuměla spočítat procenta) se ty jednotlivé ztratí a na základě jedné vyjímky nemůžete psát legislativu.

0/0
9.6.2011 11:04

fascinatedbyhumanity

Re: Stress

pracujete se studenty každý den a neumíte napsat slovo výjimka správně? Anebo je to zas preklep....jako udajne u vetsiny diskuteru? Ja teda zas nemam ceskou klavesnici...ale jsem proste lina to neustale prepinat.

0/0
9.6.2011 11:54

OskarPokorny

Re: Stress

Kdybyste si přečetl diskuzi tak víte, že sem se nahoře přiznal že jsem disortografik - prostě nejsem schopen psát gramaticky správně. Ve skutečnosti to vadí jen na SŠ - na VŠ (když jsem studoval) byli všechny zkoušky ústně a nyní mi to taky nevadí, protože na konferencích i ve škole přednáším z prezentací z powerpointu a platím si učitelku češtiny co mi je kontroluje abych nebyl za blbce - špatná gramatika nemusí vždy značit nízké vzdělání nebo nedostatečnou inteligenci - existují prostě poruchy co Vám zabraňují psát gramaticky správně.

0/0
9.6.2011 12:18

killian

.....

No pokud je na příjimačkách celkem přetlak, tak nechápu, proč by měli příjimat ty, kteří neuspěli u maturity. Mám obchodní akademii a celkem s trpkou tváří jsem sledoval jak holka, která neudělala zkoušku z odborných předmětů (ekonomie, bankovnictví, právo, účetnictví atd.) byla přijata na ekonomickou fakultu a jelikož to byla Slezská univerzita v Karviné, tak dodělala i bakaláře. Pokud nebudou zvýšeny nároky, tak ti lidé tam nemají co dělat. Jelikož mám mezinárodní vztahy, tak mne kamarádka požádala o pomoc při přijačkách v historické části testu všeobecných vznalostí. K mému překvapení jsem se divil, že nevěděla, kdo je britská královna, český premiér a kdy byly podepsána Mnichovská dohoda. Mají tito lidé vůbec právo jít na VŠ?

0/0
9.6.2011 10:05

EMS

Re: .....

nemají na VŠ co dělat, ale bohužel tam jsou;-€

0/0
9.6.2011 10:13

auzdost

?

Moje babička by řekla, že je to postavené chlupatým ke zdi.

0/0
9.6.2011 7:59

bludickan

Re: ?

Sice ještě nejsem babička, ale myslím si to samé.;-)

0/0
9.6.2011 8:55

ndee: victim of censoship mk.9

je to stejna blbost

jako to, ze by statni maturita mela byt vstupenkou na VS:-P

0/0
9.6.2011 7:57

jafava

Kdo pohořel u maturity, ten nepatří na vysokou školu.

Na normální vysoké škole jsou zkoušky každá za jednu maturitu, co do náročnosti. Zápočty, alespoň některé, bývají obtížnější, než samotná zkouška, maturita je proti tomu sranda. Alespoň tak to bylo "za nás" na ČVUT v Praze a na Karlově univerzitě (zkušenost mého bratra).

Tak si holt neúspěšní maturanti rok počkají, půjdou někam pracovat a při tom se lépe připraví na tu současnou, směšně lehkou maturitu. Nic se jim nestane, měli se pořádně učit a ne se flákat.

Kdy už nás přejde ta titulománie, kdy honba za tituly živí kdejakou obskurní vysokou školu? Titul o skutečné kvalitě člověka neříká nic.

0/0
9.6.2011 6:35

prngrr

Plzeňská práva

Tak mě napadá, že plzeňská práva a podobné školy berou třeba i bez maturity

0/0
9.6.2011 0:53

prngrr

Vysokoškolák neudělá maturitu?

Co to je za blbost?

Naprosto si nedokážu představit, že ten, kdo neudělá maturitu by měl jít na VŠ!!

Co tam bude chtít dělat?

Co to je za VŠ, když tam vemou někoho, kdo nedá maturitu na první pokus?

0/0
9.6.2011 0:48

f0rr35t

Re: Vysokoškolák neudělá maturitu?

R^ Taky nechápu. Jednoznačně je přebytek na straně poptávky a školy nemají sebemenší motivaci zkoušet "štěstí" s odpadlíky od maturit. Kór když na trochu normální VŠ vydá středně těžká zkouška z jednoho předmědu za celou maturitu. Jen si potom člověk zvykne a nepřijde mu to.

0/0
9.6.2011 1:54

tom-2718281828459

Re: Vysokoškolák neudělá maturitu?

přebytek je spíše na straně nabídky. Alespoň u technických oborů.

0/0
9.6.2011 7:24

danny47

Re: Vysokoškolák neudělá maturitu?

Souhlas !! !! Co by chtělo h...o, který neudělá maturitu pohledávat na vejšce?  Teda pokud to nejsou plzeňský práva nebo jiná "juniverzita" podobnýho typu a kvality

0/0
9.6.2011 6:25

epl

Termíny

Když jsem šla před mnoha lety na VŠ, dělaly se přijímačky až koncem června začátkem červnece, čili po maturitách, a bez maturitního vysvědčení by nás k nim ani nepustili. Kdo maturoval na podzim, msel si holt studium na vysoké o rok odložit... Teď se dělají přijímačky už v květnu a na některé školy (technické) vůbec a skoro všichni studenti jsou přijímáni podmiečně - vysvědčení předkládají až u zápisu. Třeba by se vysoké školy mohly vrátit k praxi z minula  a organizovat přijímací řízení až po maturitách?

0/0
9.6.2011 0:26

sluni-sluni

Re: Termíny

ty letošní maturity se můžou pěkně zdržet:

http://www.novinky.cz/domaci/235681-skoly-nedostavaji-zpet-opravene-pisemky-hodnotitele-maturit-chteji-vic-penez.html

co na těch maturitách tak utajeného, že to nemůžou opravovat vyučující jako v předchozích letech?

0/0
9.6.2011 7:20

epl

Re: Termíny

Oni to právě hodnotí, ale chtějí za to peníze navíc. Osobně si myslím, že za hodnocení ústní maturtiu by žádné peníze navíc být neměly - zabralo nám to sice víc času než v minulých letech, ale rozhodně jsme u matirt nestrávili tloik času jako když v normálním režimu učíme. A kdo ano, tak to dostal zapalceno jako přesčasy. Těch 100 za písemku  odpovídá 200 za hodinu, což je za vysoce kvalifikovanou práci málo, ale je to stejné, jako když učíme na dohodu nepovinné jazyky. Do loňska se u nás psaly jen písemky z češtiny a pokud vím, nedostali češtináři za jejich opravu nic, takže i ta stovk aje teď  dobrá...

0/0
9.6.2011 13:17

Indi.HK

Re: Termíny

Blázníte? To by jim narušilo prázdninový režim.;-D

0/0
9.6.2011 8:13

mosulsky machredz

oo

třicet pět tisíc inteligentníách mladých teenagerů se hlásí na univerzitu karlovu - dalších mnoho desítek tisíc chce okusit bohémský život na univerzitách [>-] R^

.

no tolik protekčních míst ani nepůjde vymyslet, někde mái kapitalistický socialismus logickou chybu - nebude chtít nikdo maakat - no tak vzhůru páni geológie, teológie, speleolóoogie, páni docenti, zkrátka inteligence R^

0/0
8.6.2011 23:52

kellerman

Re: oo

Muj bezny den. Vstanu, jdu do skoly, delam si pripravy, jdu spat. Akorat v utery chodim do hospody.. muj den o zkouskovym. Vstanu, a vypisuju a srotim, dokud nemam krece v ruce. Vcetne vikendu.. pak pred spanim udelam tu chybu, ze na mobilu najedu na diskusi a prectu si prispevek nejakyho naivniho trotla o bohemskym zivote. Uprimne se tesim, az budou prazdniny a ja budu zvedat tezky bedny na brigade ve skladu - proti bohemskymu zivotu je to svym zpusobem odpocinek...;-) a ted k veci. Delat vyjimky by byl nesmysl. Ze student neudelal maturitu kvuli stresu? Proc se v tom pripade neaplikuje podobnej postup i u skolnich maturit? Pan ministr se pouze snazi hasit uspechane a zjevne zpackane statni maturity..

0/0
9.6.2011 3:30

fascinatedbyhumanity

Re: oo

tech 35 tisic se hlasi do Olomouce ne na UK:-P

0/0
9.6.2011 7:13

honzaf

Neúspěšní maturanti nemají na VŠ co dělat

Mně se to taky nelíbí. Těch neúspěšných dvacet procent je póvl, který nemá na VŠ co dělat.

0/0
8.6.2011 23:49

xaouen

Re: Neúspěšní maturanti nemají na VŠ co dělat

R^

0/0
9.6.2011 0:15

Krak

Re: Neúspěšní maturanti nemají na VŠ co dělat

Tvrzení, že kdo nemá maturitu je póvl, nesvědčí zrovna o prudké inteligenci... ;-D

0/0
9.6.2011 0:59

Jacob_McArnoui

Re: Neúspěšní maturanti nemají na VŠ co dělat

Mozna to neni uplne stastne formulovane, ale opravdu si nedokazu predstavit cloveka, co vyleti u maturity a na VS se mu bude darit :-)

0/0
9.6.2011 1:08

pečlivý čtenář

Re: Neúspěšní maturanti nemají na VŠ co dělat

Jeden takový dnes už na plzeňské FELce učí. Hold na češtinu byl levej jak šavle, ale automatické řídící systémy dává jako málokdo. A nakonec mu z té češtiny dali v září za 4 jen proto, že byl podmíněně přijat na VŠ a nechtěli mu kazit život.

A s ohledem na to, jak byla koncipována státní maturita z češtiny (písemná část), tak byl počet chytrých lidí, kteří ty nejednoznačné otázky díky svým nadřazeným vědomostem řešili v kontextu správně (tedy podle zadavatelského trotla špatně), veliký a tedy i hodně z nich těsně neprošlo.

0/0
9.6.2011 9:49

Najdete na iDNES.cz