Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Babybox nejde, telefonovala matka. Novorozeně předala sestrám

Na velký problém narazila v pondělí večer matka, která chtěla své novorozené dítě odložit do babyboxu v Městské nemocnici v Ostravě. Babybox nefungoval, proto do nemocnice zatelefonovala a dítě předala osobně. Zdravá holčička dostala jméno Zdenička Krásná.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

dropa

Pomatené závěry o záchraně životů!

Kolik rodiček co chce hodit dítě v igelitce do křoví nebo do kontejneru se rozhodlo pro odložení v té igelitce do babyboxu? Tady ta proklamovaná "úspěšnost" v počtu zachráněných dětí je "naháněna" matkama co by do křoví dítě nikdy nehodily, ale když je to tak jednoduché...:-/ Rv [>-]

0/0
23.6.2011 15:51

Majkl Najt

Re: Pomatené závěry o záchraně životů!

Tezko delat statistiku, kolik matek by hodilo dite do krovi. Kazdopadne zivoty deti ty babyboxy zachranuji a ze by bez nich nebyly pohozene vsechny ty deti nekde v lese na tom nic nemeni.

0/0
23.6.2011 18:00

jitka1

i ostatni staty...

...v Evrope maji babyboxy, tak v cem je problem?

Kdyby se OSN zamerila na podstatnejsi veci,jako je treba vysoka cena vakcinacnich latek od zlodejskych farmaceutickych gigantu...ale to zas nekdo nemel do ceho pichnout a tak davaji doporuceni

0/0
23.6.2011 14:32

Sidonie_11

Další zachráněný život

Ať si každý říká co chce o tom, že dítě má právo znát svou minulost, baby boxy jsou nenahraditelné! Před onou ženou klobouk dolů, že se odhodlala zavolat přímo do nemocnice a předat miminko osobně! Je sice smutné, že se o něj nechtěla či nemohla starat sama, ale vzhledem k vysokému počtu žadatelů o adopci bude miminko brzy v dobrých rukou. :)

Pro všechny, kteří brojí proti baby-boxům kvůli právu dítěte znát svou minulost - kolik si myslíte, že zná z minulosti dítě, které matka sice porodí v porodnici, ale dá ho k adopci? Testy na nemoci apod. se dělají tak jako tak, navíc dítě z baby-boxu má status nalezence, takže není třeba souhlasu k osvojení od biolog. rodičů, který může být dán až 6 týdnů po porodu. A pokud dítě osvojené z baby-boxu od malinka žije v adoptivní rodině s tím, že ho biolog. maminka sice nechtěla/nemohla se starat, ale dala ho do baby-boxu, aby neumřelo někde v igelitce v křoví, tak to je to nejlepší, co může být.

0/0
7.6.2011 18:27

huh

Re: Další zachráněný život

Souhlasím, podle mě je to akt lásky, a to dítě je šťastné. Jen škoda těch dní mimo rodinnou péči, že nemůže jít do rukou náhradní matky hned. Může matka, co porodí v porodnici, ho někomu předat hned?

0/0
7.6.2011 19:49

Sidonie_11

Re: Další zachráněný život

Může matka, co porodí v porodnici, ho někomu předat hned?

Pokud vím, tak ne. Může sice dát tzv. adresný souhlas, kde uvede, že dítě má jít k určeným lidem, ale souhlas k adopci může být dán nejdříve 6 týdnů po porodu, do té doby je dítě bohužel v ústavní péči. :-P

0/0
7.6.2011 20:04

Pes na koze jel

Pro Bartiqe

Díky za odkaz na DP ohledně odložených věcí, ale výsledek této DP vidím jako dost mizerný. Studentka uvádí statistiku poměru odložených a usmrcených dětí z roku do roku 2007, tedy období, kdy zde byly tři BB. Pak dole uvádí, že i přes vzniklé tři BB a silnou mediální kampaň došlo k dalším úmrtím. Ale nějak už zapomíná uvést fakt, že v roce 2004 to bylo 14 vražd a v roce 2005 2006 jen devět, resp šest vražd. Dále uvádí pro a proti, přičemž její osobní názor proti vychází stejně jako u vás z nelegislativního zřizování. Podstatné u Vás i u pisatelky DP je, abyste si uvědomili skupinu žen, které děti odkládají. Nejedná se o ženy, které rodí v nemocnici jak se tady stále snažíte tvrdit, ani ty, u kterých se o těhotenství (rodina, doktorky), ale o skupinu, která žije na dně společnosti, nebo z nějakého důvodu dítě tají. Ty dítě zřejmě neusmrtí, ale odložího kdesi, což je v případě novorozence opravdu nebezpečné. Takže přínos BB je stále přínosný a jeho klady vítezí nad nedostatky.

0/0
7.6.2011 16:06

Pes na koze jel

Re: Pro Bartiqe

Navíc jedná se o práci studentky Katedry občanského práva, a je tak na BB nahlíženo z pohledu legislativního, což rozhodně nechci a ani nemohu rozporovat. Ale v případě záchrany života je tento postoj poněkud zbytečně démonizovaný.

0/0
7.6.2011 16:12

supernova

kam s rodným listem?

Mám dotaz. Ono se totiž vždycky řekne, že babybox je anonymní, ale většinu matek (teď pominu určité sociální a jiné skupiny) během těhotenství někdo vidí, ať už gynekolog, praktický lékař, nebo následně v porodnici. Kam se potom pro úřady to dítě ztratí? Nebo je babybox určen pouze pro matky, které porodí někde pokoutně a tudíž dítě následně v papírech nikdo nepostrádá?

0/0
7.6.2011 15:14

Scarlett O Hara

Re: kam s rodným listem?

Svobodná matka si může v porodnici domluvit tzv. anonymní porod, po kterém předá dítě k adopci a není nikde uvedena její totožnost. Vdané ženě nezbývá, než porodit někde pokoutně a dítě donést do babyboxu :-(

0/0
7.6.2011 15:19

petrph

Re: kam s rodným listem?

Jenže rodnej list se stejně nevydává automaticky,matka si pro jeho vystavení musí dojít osobně na matriku. Čili, v případě že i porodí v porodnici a pak strčí dítě do babyboxu, pro rodný list si nedojde, ten se nevystaví,dítě pro úřady neexistuje.

Sice existuje jakási neoficiální evidence, že porodnice předběžně hlásí na matriku seznamy narozených dětí, ale je otázka jestli to někdo ze zákona sleduje a pak předává policii k došetření, když si matka pro ten rodný list nepřijde.Podobně určitě nemusí sledovat a hlásit gynekolog, praktický lékař že k němu nepřišla dotyčná na kontrolu, atd....A když se to náhodou začne vyšetřovat,,tak dotyčná prostě na policii vysvětlí , že strčila dítě do babyboxu a tím to hasne.

Jinak ale máte pravdu,  babybox by měl být určen pouze prioritně pro matky, které porodí někde pokoutně.Protože on se o ně a jejich problémy nestaral nikdo ani před porodem, ani po něm...

0/0
7.6.2011 15:52

Dr.Onufrakova

Záznam o telefonáte a svedecké výpovede zaručujú

že toto nie je beztrestné opustrenie dieťaťa. Chvalabohu sa vypátra (skôr sa sama prihlási)  biologická matka, keby si niekedy v budúcnosti  potrebovali darovať nejaký orgán. A konečne niekoho napadne navrhnúť zrušiť babyboxy a predtým uverejniť štatistiku, že napriek babyboxom neklesol počet trestných činov opustenia alebo, nedajbože, zabitia novorodenca matkou.

0/0
7.6.2011 15:12

cvikla

Re: Záznam o telefonáte a svedecké výpovede zaručujú

Proč se ale na babyboxy nedívat jako na zařízení, která zachrání dítě ne před zabitím po narození, ale třeba před zabitím před narozením? Tohle se statisticky vysledovat nedá, ale je možné, že některé z těch dětí, které byly odloženy do babyboxu a teď už mají rodiny, ve kterých jsou šťastné ony i jejich adoptivní rodiče, tak by se třeba ani nenarodily a skončily by jako potracená embrya popř. plody.

0/0
7.6.2011 15:16

Scarlett O Hara

Re: Záznam o telefonáte a svedecké výpovede zaručujú

Jenže matka, která předá dítě do babyboxu, pod což spadá i tento případ, má zaručenou beztrestnost, jelikož o trestný čin opuštění dítěte se nejedná, předala ho do rukou lékařů, čímž zajistila, že o něj bude postaráno. Takže po ní nikdo pátrat nebude.

0/0
7.6.2011 15:21

Wabo

Re: Záznam o telefonáte a svedecké výpovede zaručujú

Nesuďte Evropu podle velké skupiny bogótní populace v zemi, kde žijete. Tady se nejen smí volně hlásat teorie evoluce, ale  také se netrestají matky, které si nenechají těhotenství přerušit, ani dítě nezabijí, ani je nezodpovědně neodloží na místě, kde by mohlo dojít k újmě. myslím, že baby boxy jsou vysoce humánní zařízení a české právo by jejich existenci a užitečnost mělo ošetřit lépe než nyní. V mých očích také matky, které dítěti nemohou zajistit šťastný domov, ale přesto je donosí a odloží do bezpečí baby boxu,  neztratily ani mateřský pud, ani zodpovědnost. Udělaly pro dítě to nejlepší, co mohly.

0/0
7.6.2011 17:44

petrph

tak nevím jestli bych z toho měl mít radost

Protože tyhle babyboxy jsou skutečně pro ty stydlivky co přišly do jinýho stavu nechtěně a nedokázaly během celého těhotenství tu situaci vykomunikovat a vyřešit se svým okolím. Ok, pro tyhle jsou babyboxy poslední instancí.

Ale frajerka, co když zjistila že babybox je mimo provoz, tak si to dokázala vyreklamovat,vytelefonovat a osobně předat, to je jiná sorta Tak bych se nerad za 14 dní dočet, že si tím jen zajistila neplacený hlídání a pak si přišla pro holku zpátky....:-(

0/0
7.6.2011 14:48

ooihojte

Re: tak nevím jestli bych z toho měl mít radost

třeba tu holku prostě chtěla odložit, babybox je možná poslední instancí pro stydlivky, ale i první instancí pro ty, které se tak prostě rozhodnout.

0/0
7.6.2011 15:02

huh

Re: tak nevím jestli bych z toho měl mít radost

1) Frajerka? Nebo prostě není vražedkyně?

2) Proč by si pro dítě nemohla přijít? Komu by to uškodilo?

0/0
7.6.2011 19:46

Lapan

Je to hnus

a to větší,že se lidé více zbavují holčiček což je další důkaz toho jak moc je svět posedlý chlapci - je dost patrné i na filmech a seriálech,kde už jsem několik let nezaznamenala téměř  žádné děvče je chlapce a zase chlapce což je hodně typické pro americké filmy a seriály,kde když se objeví jakékoliv dítě je to na 99,99% chlapec. A tak sem ráda,že moji příbuzní v USA holky mají takže má důkaz,že i v USA se holky rodí a žijí.  Jen se modlím,aby to tady brzo nebylo jako v Číně,kde v některý městech holky vůbec neptkáte pouze staré a starší ženy.

0/0
7.6.2011 14:30

Clovek obycejny

Re: Je to hnus

jedna z největších hloupostí jaké jsem kdy četl- Gratuluji

0/0
7.6.2011 14:33

vipeeer5

Re: Je to hnus

Nesmíš se moc divit, po sledování všemožných seriálů na stanici Nova takhle zblbne zákonitě každý.

0/0
7.6.2011 14:35

lepidlo999

Re: Je to hnus

Ale až takhle moc?

0/0
7.6.2011 14:38

vipeeer5

Re: Je to hnus

No raději to nezkouším, nedělá se mi z těch slabomyslných slátanin dobře, ani když to tam přepnu na pár vteřin omylem.

0/0
7.6.2011 14:42

lepidlo999

Re: Je to hnus

;-DR^

0/0
7.6.2011 14:43

wiki5

Re: Je to hnus

to je pravda, soudruzi nemohli dat ani plot na Nuselsky most, protoze socialisticky clovek se prece nechce sebevrazdit a tak dal, nicim neruseni skakali dalsi sebevrazi dolu... az prohnily kapitalismus tam dal zabranu

0/0
7.6.2011 14:35

stagger

Re: Je to hnus

no a v indii je rovnou hážou do kýble, není nad ultrazvuk..Indové co to praktikují, si ale neuvědomují, že to je docela dobrý protipopulační krok, chlapi nějak děti nerodí, tak jsem zvědavej tak za 20 let, budou loupit nevěsty u sousedů??

0/0
7.6.2011 14:35

TuJeKam

Re: Je to hnus

Bohužel, to bude fakt problém, protože co budou dělat ti chlapi když nebudou mít protějšek. Tedy nebudou moct mít rodinu. Jediná další seberealizace je hrdinství - tedy ideálně nějaký válečný konflikt kde se trochu vyblbnou a možná tam znásilní pár ženských.;-(

0/0
7.6.2011 14:48

Stork.

Re: Je to hnus

koho hážou do kýble proboha?8-o

0/0
7.6.2011 14:54

tabasco

Re: Je to hnus

;-D dobrej vtip! nebo jste feministka a myslíte to vážně? ani bych se nedivil! ;-D

0/0
7.6.2011 14:45

fr-mottl

Re: Je to hnus

s temi chlapci v tech serialech je to ale trochu jinak. Neprehlednete prosim, jak jsou tam ti chlapci prezentovani. Ano, jako blbeckove, ktere musi maminka nebo pritelkyne  vest pekne za rucicku. Bohuzel, diky feminismu jsme nyni v teto situaci.

Jinak souhlasim, hodne zen chce intuitivne porodit alespon jednoho syna, aby si manzela vice uvazaly. Nevim jestli je to vrozene nebo az naucene, ale hodne zen chce skutecne manzelovi 'darovat' syna.

0/0
7.6.2011 14:47

tabasco

Re: Je to hnus

za komunismu feministky neexistovaly, že? ;-D;-D;-D

0/0
7.6.2011 14:50

our_city

Re: Je to hnus

Sorry, on už tu někdy byl komunizmus? Za svých skoro šedesát let života jsem si nevšimla;-D

0/0
7.6.2011 15:05

koleis

Re: Je to hnus

na plky blábolistů, kteří definici komunismu neviděli ani z rychlíku a motají to dohromady s naší totalitou, nemá ani cenu reagovat.

taky jsem si nevšiml, že by naši komunisté onen bezpeněžní systém někdy dobudovali. to se konec konců nepovedlo dokonce ani v sovětském svazu :-)

0/0
7.6.2011 15:25

Nitramdor

Re: Je to hnus

Ale povedlo, pomerne kratce po rijnove revoluci  (ve dvacatych letech) se rizenou inflaci a silenym prerozdelovanim dostalo SSSR do situace, ktera je takrka vratila do ranneho stredoveku. Dokonce i tam pochopili, ze je to problem a Leninuv NEP zabranil nejhorsimu. Na zaver ho Stalin zrusil a byly dalsi hladomory, ale to uz je jiny pribeh.

0/0
23.6.2011 15:47

téniska

Re: Je to hnus

svatá prostato;-D

0/0
7.6.2011 14:52

chicocheco

Re: Je to hnus

8-o No já nevím, zatím je aspoň u nás více žen než mužů. Přijeďte se podívat do Olomouce nebo do Brna na univerzitu. ;-D

0/0
7.6.2011 14:57

bembinka

Re: Je to hnus

A není to spíš tím, že se rodí málo chlapců a více děvčat - a proto logicky je více děvčat než chlapců odloženo do babyboxů??? Není to třeba špatným prostředím, špatným životním stylem, špatným spermatem, atd.???

0/0
7.6.2011 15:19

fr-mottl

spolecnost , ktera musi provozovat babyboxy

je uz uplne na dne. Je to hruza, ze nektera matka je spolecnosti donucena jit tak daleko, ze dite odevzda. Mluvil jsem o tom s nekolikami zenami a ty do jedne vyjadrily strach nad tim, ze nemaji pote v rukach, jestli se diteti nebude darit jeste hur nez u matky.

Za komunistu tohle skutecne nebylo.

0/0
7.6.2011 14:24

Pes na koze jel

Re: spolecnost , ktera musi provozovat babyboxy

jasně. za komunistů se nacházely miminka v popelnici :-P

0/0
7.6.2011 14:25

Bartiqe

Re: spolecnost , ktera musi provozovat babyboxy

Ach boze, samozrejme, ze za Komunizmu sa to dialo tiez, len sa o tom nesmelo pisat.

Je niekolko typov matiek. Niektore maju tazke socialne pomery, na druhej strane kludne 10 deti, ktore koncia v adopcii alebo detskych domovoch.

Velka skupina su narkomani

alebo tiez nelegalny pristahovalci (ukrajinci).

0/0
7.6.2011 14:31

fr-mottl

Re: spolecnost , ktera musi provozovat babyboxy

nikdo nemluvi o tech patologickych pripadech. Jde o tu skupinu s tezkymi solcialnimi pomery. Za sociku kdyz prisla holka v 18 do jineho stavu , tak si urcite nerikala, jak to dite uzivim. To bylo jiste. A o tohle jde, ze dnes si musi rozmyslet skoro matka ze stredni tridy, kde je nejblizsi babybox.

0/0
7.6.2011 14:37

lepidlo999

Re: spolecnost , ktera musi provozovat babyboxy

Matky ze "střední třídy" mají buď spolehlivou antikoncepci, nebo jdou na potrat.

0/0
7.6.2011 14:41

vipeeer5

Re: spolecnost , ktera musi provozovat babyboxy

Co to má být, komuniistická schůze, brožurka bolševika, nebo co?

0/0
7.6.2011 14:31

lepidlo999

Re: spolecnost , ktera musi provozovat babyboxy

Odložte ty růžové brýle. Že se o tom za komunistů veřejně nepsalo, neznamená, že se to nedělo. Běžně se nechávala miminka před branami nemocnic (v tom lepším případě). V tom horším, se nacházela mrtvá. Raději odložené miminko v babyboxu, než týrané děcko, byť u vlastní matky. ;-€

0/0
7.6.2011 14:38

Novotnak

Re: spolecnost , ktera musi provozovat babyboxy

Nemám slov Rv jakých lží a demagogií se dopouštějí a kam se až dokáží snížit tihle komouši.

0/0
7.6.2011 14:39

tabasco

Re: spolecnost , ktera musi provozovat babyboxy

buďte tak laskav a odjeďte pracovat do KLDR a prosím zůstaňte tam! bude se vám tam líbit...;-D;-D

0/0
7.6.2011 14:48

kalifkaca

Re: spolecnost , ktera musi provozovat babyboxy

Kromě toho nesmyslu, že za komunistů se tohle nedělo bych s Vámi velmi nesouhlasila v tom, že ženy se obávají, že dětem bude v náhradní péči hůř než u matky. Děti z babyboxu jsou okamžitě osvojitelné a jdou do rodiny, které si hodně dlouho na vytoužené dítě počkali. Myslím, že valná většina z nich bude mít super dětství.

0/0
7.6.2011 15:00

Hrustic

Re: spolecnost , ktera musi provozovat babyboxy

Tak tohle je blabol dne!! Naprosto typicky priklad omezenosti a osobni frustrace.

Uplne stejne tu kdysi jeden diskutujici obvinoval dnesni dobu z toho, ze nuti lidi k sebevrazdam. Kdyz dostal odkaz na graf, kde pocty sebevrazd od komunismu vytrvale klesaji, uz byz ticho !!

0/0
7.6.2011 15:03

Bartiqe

nazor

Je skoda, ze sa o babyboxoch nereferuje v mediach objektivne.

1. dieta odlozene do babyboxu nema ziadnu minulost:

a) komplikuje to situaciu pri adopcii, pretoze o dietati a jeho zdravotnom stave neviete absolutne nic.

b) pre dieta vo vyssom veku je velmi tazke pochopit, ze bolo niekde odlozene a nema ziadnu moznost dozvediet sa nic o svojich biologickych rodicoch.

2. z roznych vyskumov vyplnynulo, ze zeny, ktore sa rozhodnu svoje dieta zavrazdit tak urobia bez ohladu na dostupnost babyboxov. Inymi slovami zeny, ktore odlozia deti do babyboxu by ho za inych okolnosti odlozili v nemocnici. Umrtnost deti sa tymto neznizila.

0/0
7.6.2011 14:02

taygete2

Re: nazor

aha, tak tím chceš říct, že mají nechtěné dítě raději zabít? ;-O

0/0
7.6.2011 14:06

Najdete na iDNES.cz