Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Spusťte rypadlo, zavelel Klaus a vysmál se zavírání německých reaktorů

Václav Klaus si v Duchcově na Teplicku vyzkoušel, jaké je to sedět v kabině obřího těžebního rypadla. Byl totiž hlavní postavou oficiálního spuštění velkostroje, který vznikl v Česku po více než dvaceti letech. Prezident se zároveň pozastavil nad rozhodnutím německých politiků uzavřít jaderné elektrárny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Garfieldek

Takže:

Na začátku 90. let se vyhlásily těžební limity, což byl i symbol toho, že nový stát se k přírodě nehodlá chovat tak bezohledně jako předchozí režim. A kvůli uhlí se nebudou bourat lidská obydlí. Dnes prezident rozjíždí velkorypadlo. Taky symbolické, že?

+1/0
8.6.2011 11:45

GEORGE MICHAEL

Stejně je to...

...frajer ten náš prezident... Jasně, to co se stalo v Chile je děsné a neomluvitelné. Ale odpouštět by se mělo. Co mě ale na Václavu Klausovi zaujalo je, že se nenechal rozhodit tou poznámkou - Pane prezidente, tu tužku si nechte !! ;-D To já bych a určitě mnoho dalších dost znervóznilo...

0/0
7.6.2011 13:36

pavel.61.

vy dva zelení mudrlanti (Brux,Garfieldek) , každý chce

zachoavt ŽP,chránit velryby, nekoukat na odpad,čistou vodu, mít trvale udržitelný rozvoj.... levnou zdravotní péči na nejvyšší možné úrovni, vysoké školy max kvality, silnice,pralesy, ...prostě je tisíce věcí, které by zlepšili život. Fligna je v tom že je omezené množství prostředků a musíme se rozhodovat na co co dát tak aby to přineslo největší efekt - což se vůbec neděje. (zachranujeme lední medvědy omezováním CO2 ap). V tom je podstata věci. Zelená ideologie ničí zdravý úsudek. My "zeleně" zachráníme 1 milion lidí a zatím by se dalo zachránit 100mil za zlomek prostředků. (mluvím o malárii ,  já vím že Vám o neblízké lidi nejde, koneckoncu podle Vás člověk na Zemi dávno nepatří ).  Už jsem se od Vás dozvěděl že jsem čezák a bolševik a já nevím co ještě ale tradičně Vám chybí argumenty, kterými by jste podložily "své" myšlenky.  Obvzláště mě zajímá jak nám OZE chrání ŽP. (to si fakt počkám).

0/0
7.6.2011 12:56

D.Brux

čekej si třeba na zubatou, ty lžitechnologu.

Soudružské oficiální návštěvy po revíru ČSL Armády vodíval takový ignorant. Asi to byl inžinír,  ale taky mu češtin dělal problémy, oháněl se světovým mírem, velrybama, miliony lidí, prostředky národního hospodářství a mluvil zásadně v mn.č.. Bylo to před třiceti lety.

0/0
7.6.2011 13:19

pavel.61.

Re: čekej si třeba na zubatou, ty lžitechnologu.

tak zkus nějaký , aspon jednoduchý argument na cokoliv jasného, přece si nemyslíš, že Ti budu také jenom nadávat. Uvidíš, že pokud budeš mít lepší vysvětlení není problém mi názor opravit

0/0
7.6.2011 13:23

D.Brux

Re: čekej si třeba na zubatou, ty lžitechnologu.

Argument pro polemiku s čím? S demagogií? Energetická udržitelnost se opravdu řeší minimálně v evropském kontextu (např. instalací solárních modulů ve Španělsku, Portugalsku, ale také probíhající projekt v sev. Africe), a že energetickou dlouhodobou koncepci udržitelnosti zachrání rubání BYŤ na Čsla neřku li na bývalém Maxim Gorkij, nevěří snad už ani ti chudáci havíři, co tam dělají. To jsou opravdu formulace jak z nějakého sjezdu KSČ. 

Celé je to jeden tunel, který má hlavně za cíl prohnat přes účty ohromné finanční prostředky hlavně investičního rázu přes účty, z nichž několika málo jednotlivcům (typu Mostecká uhelná) zůstane každému něco za nehty,  a do budoucna vidinu taky samozřejmě tučných evropských dotací na rekultivace. O to uhlí v podstatě jde až druhoplánově. Chcete-li se zabývat dlouhodobostí, pak znovu opakuji, kdysi ekonomicky soběstačné, perspektivní a bohaté území od Chomutova po Teplice je díky hospodářům vašeho střihu během půlstoletí nenávratně ztraceno

0/0
7.6.2011 13:51

pavel.61.

Re: čekej si třeba na zubatou, ty lžitechnologu.

Proč musíme vykupovat drahou elektriku z OZE, když ji máme dost i na vývoz? (vidím, že musím znova a pomaleji)

0/0
7.6.2011 13:57

D.Brux

Re: čekej si třeba na zubatou, ty lžitechnologu.

Žádné máme ani my není, je pouze stát ve státě s názvem ČEZ a ten bude vždy dělat vše pro maximalizaci svých zisků za předpokladu minimalizace svých nákladů. Když mu to bude výhodné  tak vyveze energii klidně všechnu.

Nicméně k postupnému zavádění energie z obnovitelných zdrojů se zavázaly všechny členské státy EU...

0/0
7.6.2011 14:28

pavel.61.

Re: čekej si třeba na zubatou, ty lžitechnologu.

Chceš říct, že nám elektriku nezdražují OZE ale ČEZ? A proč se zdražila v Německu, to také ČEZ? Proč se "státy zavázaly" si zdražit elektriku? To lidi platit nemusí? Ty nemusíš přispívat na OZE? Víš, že francouzká ekonomika má elektriku vyrazně levnější díky JE než my a že to všem Franzouzům nese užitek?

0/0
7.6.2011 14:54

D.Brux

Pochopitelně že zdražuje ČEZ

Aneb vítej do světa trhu diktátu nadnárodních polostátních energetických a palivových gigantů, které si běžně kupují poslance, občas ministry i sjejich náměstky, sem tam předsedy vlády a dokonce jednoho prezidenta. Jen ohledně diskuse k německým reáliím jsem udělal tu zkušenost, že o nich zásadně nediskutuji se čtenáři českých novin, v nichž bývají děsně překroucené. O Německu jen německy. Češi německy neumějí, takže o Německu a životě v něm vůbec nic neví.

K ceně proudu: mám několik nemovitostí a v Česku to pořád ještě není tak hrozné, myslím že trh unese zdražení. Platí i pro plyn, čili jsem na to připraven.

0/0
7.6.2011 15:03

pavel.61.

Re: Pochopitelně že zdražuje ČEZ

no to je lepší, už to s Tebe leze. Tedy žádná ekologie a příroda ale boj proti nadnárodním monopolům, proti globalizaci, proti hospodářskému "růstu růstu", ....  proti USA, proti Izraeli .... proti lidskému pokroku a lidské svobodě. To je ta ideologie!.

A já chtěl jen vědět proč musím nakupovat dražší elektriku kvůli OZE

0/0
7.6.2011 15:20

D.Brux

Re: Pochopitelně že zdražuje ČEZ

nech si ty své trapnosti, to je pod mou úroveň...Proč bych bojoval proti USA, na Floridě jsem byl čtyřikrát na dovolené...Mimochodem USA jsou ve využívání solární energie momentálně technologicky na špici..No a k tvé otázce: proč musíš nakupovat dražší elektriku? protože se na nic lepšího nevzmůžeš;-D.

0/0
7.6.2011 15:28

pavel.61.

Re: Pochopitelně že zdražuje ČEZ

a další rána přírodě. Já teda do USA na dovolenou nelétám. Já jezdím ekologicky vlakem na čundry a to na Balkán a na Rus. Nezmůžu se protože dodržuju zlobbované zákony zelenýma pakama a proto já a další spoluobčané musíme přispívat na OZE ač víme, že přírodě škodí a nám také. Mimochodem máš vlastní elekrárnu a nenakupuješ zboží?

0/0
7.6.2011 15:35

D.Brux

Re: Pochopitelně že zdražuje ČEZ

A já tam létám právě proto, že tam nemusím neustále narážet na demagogické chytráky vašeho typu. Mimochodem dražší proud máte taky mimo jiné proto, že ČEZ masivně investuje na vašem milovaném balkáně, ovšem nedaří se jí výběry a korumpování zase tamních činovníků ji taky něco stojí. ;-D

0/0
7.6.2011 15:47

vaclav13

Re: Pochopitelně že zdražuje ČEZ

A Vy jste snad oproštěn od zelených dřívě haléřů dnes už -sátihaléřů, které se platí za každou kWh, ať Vám ji dodá kdokoli nebo jen demagogicky žvaníte?

0/0
7.6.2011 15:37

D.Brux

Re: Pochopitelně že zdražuje ČEZ

Demagogicky tu žvaníš jenom ty, potom, co jsem tě uzemnil FAKTY o plynových elektrárnách, už jenom útočíš. Pro tvou informaci, ačkoli ti do toho nic není, já se starám o sebe a svou rodinu tak, abychom nebyli na ničem příliš škodní. Můžeš to dělat taky tak - tvářil ses ještě před chvílí, že máš patent narozum.

0/0
7.6.2011 15:50

vaclav13

Re: Pochopitelně že zdražuje ČEZ

Žádná fakta, ale pouze dílem vhodně vypraparované informace a dílem pitomosti, viz má reakce.

0/0
7.6.2011 16:08

D.Brux

Re: Pochopitelně že zdražuje ČEZ

co to je dílem vypreparovaná informace? Co to je? Česky, umíš;-D? Vsadím se s tebou že stejné informace najdeš i na stránkách třeba ČEZu, nebo ministerstva průmyslu a obchodu---

0/0
7.6.2011 16:23

pavel.61.

Re: Pochopitelně že zdražuje ČEZ

:-) např Bible vyvrací boží existenci. Je tam doslova napsáno: "Není Boha aby......"

0/0
7.6.2011 16:46

D.Brux

Re: Pochopitelně že zdražuje ČEZ

ajťáku, zkus raději ty stránky ČEZu namísto fušování do teologie. Fakt to tam je.

0/0
7.6.2011 17:15

vaclav13

Re: Pochopitelně že zdražuje ČEZ

No, tak třeba ten údaj o skoro dvojnásobné účinnosti paroplynu proti uhelným bloků při minimální ekologické zátěži je - tak jak je to napsáno - pitomost. Prostě nesedí ani jedno ani druhé. V ukázkou vhodně vypreparované informace je např. to výstavbě paroplynu v režii ČEZ, kde už decentně chybí informace, že ČEZ je k tomu v podstatě nucen.

0/0
7.6.2011 22:57

vaclav13

Re: čekej si třeba na zubatou, ty lžitechnologu.

Ach bože. Zase ty zelené bláboly o zasolárování Sahary. To je Vaše soukromá iniciativa a nebo Vás za to někdo platí?

Uvědomte si vážený, že takzvané obnovitelné zdroje energie přestaly lidstvu stačit už před nějakými cca 250 lety. Proto začal rozvoj parních strojů a vše co následovalo potom. Už tehdy totiž OZE vadily svou nespolehlivostí danou především vazbou na počasí. A na tom se přes veškerý technický pokrok bohužel nic moc nezměnilo. OZE jsou slepá nebo poloslepá větev a to minimálně do doby, než někdo přijde s revolučním vynálezem v oblasti skladování elektřiny a nebo možnosti jejího transferu na neomezené vzdálenosti. Jedno i druhé zatím beznadějně naráží na spoustu fyzikálních a technických omezení. Vyřešte to a Nobelovku máte loženou. Prozatím je z hlediska budoucnosti bezpečnější do uhlí, samozřejmě s využitím moderních technologií spalování a čištění zplodin, než nespolehlivé hračky modrně nazývané zvané OZE.

0/0
7.6.2011 14:30

D.Brux

co jste pil?

To je možné, ale proč se má těžit ausgerechnet v sev. Čechách? A mimochodem protiřečíte si v mnoha příkladech (nemají cenu abych je opakoval), ale když už spalovací elektrárny a zároveň s využitím moderních technologií, tak fakt ne na uhlí (nýbrž na plyn, biomasu, apod)

0/0
7.6.2011 14:44

pavel.61.

Re: co jste pil?

Uhlí se těží  tam kde se nachází (na Vysočině  bude asi lepší těžit uran).:-) Proč šetřit hnědé uhlí doma a vozit drahý plyn ze zahraničí, když ho máme (teda ČEZ má) doma dost? Spalování biomasy (obou generací) je zločin. Buď spaluju "jídlo" a nebo "lesy" (po vytěžení biomasy už další les nenaroste). Obojí víc energie spotřebuje než vydá a následné důsledky (např zdražení dřevotřískových materiálů pro nábytek nebo zvýšená hladina dioxinu v okolí elektrárny) také nejsou fajn

0/0
7.6.2011 15:04

D.Brux

Re: co jste pil?

A z čeho vůbec vycházíte při těch vašich hlubokomyslných tezích ve smyslu, že plyn se nemusí dovážet, páč máme dost uhlí. Kolik uhlí a jaké kvality se např. pod Libkovicemi nachází - víte o tom něco, technologu?  Něco jako kurňa dyž ti kucí už zaplatili nové rypadlo, musejí vědět, že se národnímu hospodářství vyplatí?  Máte v hlavě guláš z dvou gulášů: první vystydlý ještě od bolševiků, a druhý z politiky strachu vedené Uhlo a Energomafiemi pro ovlivnění veřejnosti ve věci další devastace české krajiny.

Je hezky, proč si neuděláte výlet do Biliny, do Horního Jiřetína? Zajděte si tam, podívejte se na vlastní oči, promluvte s lidmi v hospodách. Koukněte se jak vypadají tušimice, prunéřov.. Leccos pochopíte....

0/0
7.6.2011 15:12

pavel.61.

Re: co jste pil?

Lecos jsem si o tom přečetl např. v energetické koncepci, nebo jak se to jmenuje. Technologii jsem sice vystudoval ale jsem vývojář HW. O energetice nevim nic ale po přečtení scifi Chytré energie a Energetické (r)evoluce od "ekologů" (!) jsem ztratil ostych. Když se "ekologové" nestydí hlásat blbosti  proč bych se nemohl ptát jak k tomu došli. (ale dozvim se akorát, že jsem bolševik, čezák a demagog). V těchto místech jsem prožil vojnu. A byl jsem asi stejný "ekolog" jako Ty. Časem jsem názory musel upravit (vrátit se na zem). Ideál je dobré mít na začátku každého vývoje. Příroda (přes své zákony) pak sama upraví ideál do fungujícího výsledku

0/0
7.6.2011 15:31

D.Brux

Re: co jste pil?

Tak pokud vím, tak energetická koncepce tohoto státu počítá právě především s útlumem těžby uhlí, s rozšiřováním výroby energie z jádra, s přechodem na plynové elektrárny a rozvojem trvale udržitelných zdrojů. Tak když jste si to přečetl tak co tu horujete, ať vědomky či nevědomky, s tím hulvátem Václavem13.

0/0
7.6.2011 15:44

pavel.61.

Re: co jste pil?

trošku mé spekulace: s utlumem těžby se počítalo neb to bylo v zadání. Dostal to tam Bursík. Ten sám řekl , že se levná energie musí zdražit aby se začaly více uplatnovat OZE. Ten nesmysl! Ne počkat až OZE technologicky dorostou ale zdražit to co máme zatím levné a lze je vylepšovat. To není legrace. Možná pro Tebe Ty korunu tam korunu sem uneseš. Ale celostátně to vysaje z ekonomiky miliardy, které by se daly využít lépe, třeba na vývoj JE4.generace. To je tak složité na pochopení?

0/0
7.6.2011 16:01

D.Brux

ALE JÁ TĚ přeci CHÁPU

Dokonce tak hluboce, že vidím, že se totiž dopouštíš stejné chyby jako husákovi plánovači. Vidíš výnosy ale nebereš v potaz náklady. Kdyby se nezboural Most kvůli krátkodobým vidinám výnosů typu jaké tu představuješ, nejenom že by se ta tvá společnost, jak si ji představuješ, nevyčerpávala na dávkách a sociálních programech pro Mostecko, ale to Mostecko by naopak, jako normální funkční region se silným tradičním městem, GENEROVALO nějaké hodnoty do té společnosti.

0/0
7.6.2011 16:21

vaclav13

Re: co jste pil?

Urážíte přesně jak pánové z ekologických hnutí, když jsem z nich občas s chutí udělal před posluchači nějaké diskuse pitomce. Jinak já jsem pro jádro všema deseti, ale ono se pro krytí té nejvíce proměnlivé části denního diagramu zátěže moc nehodí. Doplňovat jej musí pohotovější a investičně méně náročná technologie jako je uhlí nebo plyn. Rozumný hospodář se ovšem snaží stavět na tom co má doma a ne na nečem, co mu může nějaký frajer ze dne na den zavřít.

0/0
7.6.2011 16:13

D.Brux

Re: co jste pil?

urážet jsi začal ty, takže si nestěžuj, když ti oplácím stejnou mincí. Rozumný hospodář se hlavně nesápe po něčem, na čemž jiný hospodář už hospodaří.

Ale to ty neumíš pochopit, TY tam nežiješ takže TY tu budeš mudrovat nad tím, že se tam všechno zbourá a zničí..Takže co tu mudruješ o hospodaření, když nerozumíš jeho elementárním zásadám..

0/0
7.6.2011 16:35

pavel.61.

Re: co jste pil?

trošku Ti to otočím to hospodaření  na ruby. Co je v zemi je státu, potažmo obyvatelstva. Já mám pole nad ložiskem uhlí. Co je špatného na tom, mě vysídlit a slušně odškodnit,  všema spoluobyvatelama za to, že získají levné teplo a elektřinu. To se přeci vyplatí všem. K čemu šetřit to uhlí v zemí? Přinese to snad v  zemi  větší  užitek? Jaký?

0/0
7.6.2011 16:44

D.Brux

Re: co jste pil?

je vidět že o společenských problémech sev. Čech a Karlovarska NIC ALE ZHOLA NIC NEVÍŠ.

0/0
7.6.2011 16:46

pavel.61.

Re: co jste pil?

proto čekám že mě poučíš a Ty zatím jen ...

0/0
7.6.2011 17:02

D.Brux

Re: co jste pil?

proč se nejedeš podívat na vlastní oči..už jsem ti to říkal. Promluv s lidmi kteří tam mají své domy, svá pole, své rodiny, své životy. To si myslíš že si furt vystačíš s tím, žes tam šaškoval v kanadách v uniformě komunistické armády? Jedině lidé, kteří tam žijí, o mají právo o tom rozhodnout, jesti se ten už takhle zdecimovaný kraj má decimovat ještě více, a oni budou muset odejít. Já se jenom ptám, KDO JEŠTĚ zůstane v téhle zemi - a kdo na vás ovce bude potom ještě dělat.

0/0
7.6.2011 17:09

vaclav13

Re: co jste pil?

Zase špatně. Možná to zní tvrdě, ale nemají a nebo alespoň ne absolutní. Kdyby bylo po Vašem, tak tu nejspíš "nediskutujeme", protože by nebyl ani internet, ani počítače a nejspíš ani velká většina toho, co považujeme dnes za samozřejmost. Ono totiž doly, hutě, velké strojírenské podniky, rafinérie, chemičky, stejně tak jako různé produktovody, elektrická vedení, ale i komunikace, se skoro vždycky někoho dotknou. Vsude někdo bydlí nebo má pozemky, ale zároveň všichni chtějí, jezdit, topit, svítit atd. Řešit to po Vašem, tak jsme s bídou někde ve středověku.

0/0
7.6.2011 22:52

vaclav13

Re: co jste pil?

Člověče nešťastný, Vy jste fakt buď hloupý a nebo navedený. Plyn je podle Vás bodoucnost? Tak to zkuste jít vykládat třeba na Slovensko, kde si užili strachu jestli se Ukr s Ruskem dohodnou, protože už byli na suchu. My sice máme zásobníky na řádově dva až tři měsíce spotřeby, ale pokud to budete lifrovat do kotlů elektráren, tak s tím budete hotov o poznání rychleji. Vázat energetiku na surovinu, kterou ze 100% dovážíme je kravina na n-tou.

A biomasa? Při naší rozloze a hustotě zalidnění? Zkuste si prosím vyhledat jaká je roční energetická výtěžnost z jednoho hektaru energetických plodin a pak si přes účinmost řekněme 40-50% vypočtěte, jakou plochu byste musel osázet, aby vám to nahradilo například těch 14TWh, které spotřebují ročně domácnosti a což zhruba odpovídá produkci jadené elektrárny Dukovany. A to už taktně pomlčme o problémech s pěstováním, sklizní, svozem, ale i vysilováním půdy atd.

U nás prostě není zatím jiné řešení než uhlí s jádrem a pouze pro špičkování plyn a voda.

0/0
7.6.2011 15:09

D.Brux

Re: co jste pil?

Výhodou paroplynového oběhu je téměř dvojnásobná účinnost výroby elektrické energie ve srovnání s klasickou uhelnou elektrárnou při dosažení minimální ekologické zátěži okolí.

Žádné uhelné elektrárny už se nikde nestaví, naopak dvě uhelné se v tuto chvíli přestavují na plyn. Do několika let bude mít ČEZ asi sedm paroplynových elektráren na území Česka.

A ty své urážky si laskavě nechte, taky se nevyjadřuji k vaší duševní úrovni - ale hlavně proto, že ty kusovité bláboly co jste ztěží odkoukal ze zpráv na TV nova prostě nečtu, tady v té zemi je odborníkem na energetiku každý bytovkář, co jen tak tak zaplatí účet za elektriku ve svém nájemním bytě.

Jděte se podívat do sev. Čech co vaše ignorantská nevědomost způsobuje s kulturní krajinou. Dnes už jenom krajinou, kultura zmizela po tom, co přišli lidi jako vy.

0/0
7.6.2011 15:20

pavel.61.

Re: co jste pil?

paroplynová 58%, uhelná 37%, uhelná  nadkritická 47% - už se staví na hnědé uhlí, a Prunéřov má být modernzován na 41% ?

Nevyváží tech 20-10% učinnosti náklady na dovoz plynu a skladování rezervy na pokrytí výpadků?

0/0
7.6.2011 15:47

D.Brux

Re: co jste pil?

Modernizace Prunéřova je hlavně mlžení, z něhož nezřetelně vyplouvá napovrch, tu korupce mamutích rozměrů, tu že se pro něj tiše počítá s bouráním Litvínova.

Jinak s těmi ciframi se takhle možná v diskusi pod článkem žonglovat dá, ale realita vypadá o dost složitěji...

0/0
7.6.2011 15:55

pavel.61.

Re: co jste pil?

Prunéřov především pošle ke dnu tichomořské Tuvalu, a zabije 24 lidí neškodným CO2, to je jasné , kvůli tomu lezli hrdinní a všeznalí  Grínpic na komín. Já nechci zabřehat do diskuse o detailech nebo korupci nebo nehtech za které se toho tolik vejde. Mluvme o podstatě. Proč my všichni hloupí musíme vykupovat drahou nespolehlivou elektriku s OZE (Tebe se to pochopitelně netýká). Neškodí to náhodou přírodě? Cena je výrazem energie a tedy uhlí (nyní čínského) vloženého do výroby panelů.

0/0
7.6.2011 16:09

D.Brux

Re: co jste pil?

Ale to je jenom okrajová záležitost. Vy se musíte podívat za jak podivných okolností ten projekt vzniká, kdo je dodavatelem a jaké technologie, komu to jde na ruku...

Znovu opakuji že proud bude čím dál dražší, a že se zdražuje kvůli investicím do obnovitelných zdrojů je jenom ideologická záminka určená k masáži (jednodušší, špatně informované části) obyvatelstva tak, aby dav podporoval zábory majetků a další likvidaci krajiny v sev. Čechách.

0/0
7.6.2011 16:44

pavel.61.

Re: co jste pil?

podle Tebe OZE elektriku nezdražují a je to jen fligna mocných z ČEZu , politiků a uhlobaronů. Tedy tech 14Kč/kWh a 2,50Kč/kWh  jde do kapes kapitalistů a OZE jsou ve skutečnosti levnější než elektrika z uhlí, neb slunce a vítr je zadarmo. Rozumím Ti správně? Já si to totiž nemyslím. Proč zdražuje OZE zdražují proud i v USA?

0/0
7.6.2011 16:55

D.Brux

Re: co jste pil?

ceny energií letí nahoru celosvětově, pochopitelně, ruku v ruce s cenami nerostných surovin. U těch ale dochází k pohybu s poklesem poptávky, aspoň naoko, kdežto ČEZ když jim vypadnou příjmy, tak prostě ještě zdraží - konkurenci nemají. Ovšem kdyby ty peníze končily v kapsách kapitalistů jak píšeš, ještě bych to možná i zkous..Ale ony končí v kapsách polostátních a státních zaměstnanců, úředníčků, to je horší. Abys trošku vystoupil ze svého stínu najdi si něco o elektrárně, kterou staví G.E. v poušti Mojave (to jsou zhruba dnešní trendy, něco o tom vím, taky v tom něco dělám)

0/0
7.6.2011 17:05

vaclav13

Re: co jste pil?

Chlape Vy jste snad reinkarnace samotného pana Patočky nebo nějakého podobného aktivisty. Ta téměř dvojnásobná účinnost mě rozesmála. Už v sedmdesátých letech dosahovaly elektrárny s práškovými kotly a jednoduchým parním oběhem kolem 35% celkové účinnosti. Už ověřené technologie z přelomu milénia s nadkritickými parametry páry a dvojím příhřevem už se pohybují někde mezi 40-45% a vývoj míří k technologiím nad 50% celkové účinnosti. ČEZ je k paroplynu zčásti tlačen, neboť pro ryze uhelnou cestu už jaksi nemá dost uhlí. Tedy ono by ho dost bylo, ale to by bandy ekofanatiků Vašeho ražení nesměly fanaticky hájit naprosto diletantsky nalinkované limity pro těžbu.

Takže když to shrneme, tak pokud zde někdo plácá kusovité bláboly o věcech, o kterých ví píííp, jste to Vy vážený. Já narodíl od Vás energetiku vystudoval, už se v tomto oboru nějaký ten pátek pohybuji. Nemusím tedy nic lovit z TV Nova. Na to vypadají spíše Vaše "argumenty". Studujte, studujte a pak teprve poučujte.

0/0
7.6.2011 16:07

pavel.61.

Re: co jste pil?

prosím Tě jaké jsou ztráty na vedení vvn? dík

0/0
7.6.2011 16:12

vaclav13

Re: co jste pil?

Tak  to jsi mne bohužel dostal. Já jsem strojař, takže elektrárnu bereme v potaz někam po spojku mezi turbínou a generátorem. Dál už je to parketa pánů z elektro a tudíž to znám pouze orientačně. Celkově s ztráty na distribuci pohybují v procentech celkové spotřeby, ale přesné údaje na vedení fakt s hlavy nevím. Na starém disku o tom mám někde docela zajímavý článek, ale z něj si teprve postupně přesouvám data na nový stroj, takže to momentálně nám při ruce. Nicméně to zkusím vyhrabat.

0/0
7.6.2011 16:20

pavel.61.

Re: co jste pil?

promin, nechtěl jsem Tě zaskočit. Někde ty zelený sv. .ě  psali přes 60%. To mi přišlo moc. Jasně že je to závislé na mnoha věcech  (já energetiku nejsem schopný pochopit, mně přijde že každý nesoulad mezi výrobou a spotřebou je ztráta). Na hodně dlouhých vedeních bych tipoval max 30%. Zeptám se P. Nejedlého :-)

0/0
7.6.2011 16:35

vaclav13

Re: co jste pil?

OK, když nejde o život, jde o ..... Těch 60% je samozřejmě kravina, tedy bráno v našich podmínkách distribuce. Ovšem pokud bude nějaký zelený blouznivec chtít do Evropy dostat OZE elektřinu odněkud z jihu Afriky, neboť Sahara určitě nebude pro tyhle budovatele konečná štace, tak se na těch -sát % ztrát klidně můžeme dostat.

Jinak s tou energetikou je to bohužel tak, že vyrábět musíte vždy čistou spotřebu + ztráty v distribuci. To musí jít v každém okamžiku z výstupních traf elektráren a pokud se okamžité hodnoty rozcházejí, což není zase tak nic neobvyklého, musí sedět alespoň bilance v delších časových úsecích. Pokud se od tohoto požadavku výrazněji odchýlíte, třeba právě vinou nevypočitatelných OZE, tak rozhodíte napětí a frekvenci od těch obligátních 230V/50Hz. To točivé pole v síti se Vám prostě pohne. Pokud je ta odchylka větší, tak to může vést k lokálním výpadkům a nebo v horším případě k celkovému rozpadu elektrizační sítě - blackoutu.

0/0
7.6.2011 23:11

D.Brux

strojař

;-D ale jiný budeš poučovat, aby studovali ty šmíro.

0/0
7.6.2011 16:41

Najdete na iDNES.cz