Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Mladič odmítl v Haagu připustit vinu, nad Srebrenicí jen kroutil hlavou

Ratko Mladič poprvé předstoupil v Haagu před soudce Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY). Na otázku, zda se cítí vinen, neodpověděl a vzal si lhůtu na rozmyšlenou. Bývalý vojenský velitel bosenských Srbů je obžalován z válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a genocidy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

rebbe

V Haagu má parádní ubytování, dietní stravu a doktory kolem

v Bosně by musel podle srbských zvyků s řetězem na noze do kamnolomu. Přestěhováním do Haagu si jenom polepšil a jeho nyní milionářská rodina jej může navštěvovat. Co takhle česká stanice DN? Tam by na pokoji s 20 jinými chovanci dochrochtal za plentou...V

0/0
9.6.2011 8:35

kaloalop

..

Neni pravda, že jenom kroutil hlavou, řekl "Nebojím se ničeho, protože jsem bránil svůj národ a svoji zemi"!R^R^R^R^R^

0/0
6.6.2011 7:27

VIS

Re: ..

Naprostý souhlas. A už mě štve, jak se všude papouškuje "bosenský řezník". Mladič byl vrchní velitel armády !!! Ať povolají do Haagu jako svědka Billa Clintona a další tehdy klíčové politiky, ať se konečně dovíme, na čem se tenkrát USA a jeho evropští spojenci domluvili. Jenže kdyby vyšla pravda najevo, možná by v Haagu museli postavit pomník Miloševičovi a Mladiče s Karadžičem pustit domů...

0/0
11.6.2011 21:04

modrá straka kradačka

Hm., jistě bude zajímavé, kdy začne "nestraný" Haágský

tribunál soudit také "nesrbské zločince". Vyvraždění 3256 srbských civilistů v okolí Srebrenice, slovutný soudní tribunál přešel takřka mávnutím rukou. Kde jednotky bosenskomuslimské armády Nasera Oriče prováděli výpady do srpských vesnic a páchali zde zvěrsta. Po výpadech se stahovali do bezp. zóny kam nesměli Srbové útočit (pod ochranu vojsk OSN). Když už to bylo neúnosné, tak Orič rozpustil armádu mezi civilisty v Srebrenici.Existuje na to řada svědků, i z řad muslimů. K tomu však nezaujatý Haágský tribunál nepřihlížel. Orič byl odsouzen na 2 roky, Podle rozsudku H.tribunálu sám Srby nevraždil, jen nad tím přivíral oči.Totéž by se dalo napsat o zločincích z UCK, kde se dokonce u ICTY ztratily důkazy, a svědci ztratili paměť (nebo se ztratili).Podle někdejší hlavní žalobkyně Ponteové soudí ICTY účelově a politicky.Média si všimla, že při uctívání památky zavražděných Srbů, ve východobos. Bratunaci, se piety zůčastňují pouze Rusové z velv.v Sarajevu, ale žádný západní diplomat.

0/0
3.6.2011 21:18

informace

Re: Hm., jistě bude zajímavé, kdy začne "nestraný" Haágský

Snad kapka pravdy dopadne až tam, nezmění se historie ale změní se chápaní lidí. V to doufám a proto  zde ten čas nepovažuji za promarněný.

0/0
3.6.2011 23:10

kuttna

Re: Hm., jistě bude zajímavé, kdy začne "nestraný" Haágský

Haló, probuďte se a zjistěte si něco o Haagském tribunálu. Působí trochu směšně, když  zrovna Vy obviňujete někoho z podjatosti.

0/0
4.6.2011 9:37

Gemars E. Rommel

Re: Hm., jistě bude zajímavé, kdy začne "nestraný" Haágský

Této planetě pomůže jedině vyhlazení lidstva.

0/0
4.6.2011 14:35

liason

Přveďte odsouzeného....ehm, chtěl jsem říci obžalovaného....

:-P

0/0
3.6.2011 19:57

informace

Re: Přveďte odsouzeného....ehm, chtěl jsem říci obžalovaného....

Háagem obviněn, tak už je fakticky vinen,(jak tu bylo níže řečeno) a co presumce neviny....ten Háag smrdí čím dál více..ehm řekněme geopolitickou situací

0/0
3.6.2011 20:17

vetchý stařík

SREBRENICA

v Srebrenici to asi nebyl jediný masakr, vraždili se navzájem Srbové, Chorvati, Muslimové.....

nějak mi nejde stále do hlavy, co dělali holandští vojáci, kteří u toho byli. Proč nepovolali nějaké posily, nebo tak nějak ?!

0/0
3.6.2011 18:48

suchar

Re: SREBRENICA

protože velení NATO bylo politicky korektní a vše se složitě konzultovalo a projednávalo i když na to nebyl čas

0/0
3.6.2011 19:39

informace

Re: SREBRENICA

velmi podařený vtip;-D

0/0
3.6.2011 20:28

dragon1

spravedlnost pro všechny

http://cs.wikipedia.org/wiki/Naser_Ori%C4%87

0/0
3.6.2011 17:38

dragon1

Pokud

tady chcete někoho linčovat tak začněte s Naser Oričem ten byl v  Hagu souzen za popravy a mučení srbů a dostal pouze dva roky a to mu bylo prokázáno 2000 obětí .

0/0
3.6.2011 17:35

atakitak

Chudinka malinka

se neciti do re a je nemocny. Jejda, ma bebí. Kdo se dostane za podobne zlociny na lavici obzalovanych je najednou nemocny a neschopny ... Fraska

0/0
3.6.2011 17:18

Davidxyz

Hele "informace" .... změň si nick na "copy-paste" !!!!

0/0
3.6.2011 16:34

informace

Re: Hele "informace" .... změň si nick na "copy-paste" !!!!

A proč, od toho jsem informace

Přestože české právo není založeno na precedentech a s výjimkou publikované judikatury Ústavního soudu, já se s tím setkávám a prcedenční právo jsem již použila. Lidi se musí naučit přemýšlet, ne být slepé ovce:-)

0/0
3.6.2011 16:43

Davidxyz

Re: Hele "informace" .... změň si nick na "copy-paste" !!!!

Tak jestli jsou informacemi polopravdy napřekládané z webů srbských nacionalistů, tak jo. A Ženevské konvence? Jednak by stačil link a druhak .... to s Mladićem souvisí jen tak, že on a jeho muži je porušovali. Soud s ním je neporušuje. Konečně .... jak souvisí Ženevské konvence s precedenčním právem? To nejsou žádná precedenční rozhodnutí soudů, to jsou mezinárodní dohody, jejichž porušování si signatáři zakotvili ve svém právu jako trestný čin.

.

Tedy .... raději link místo copy-paste. A ideálně druhý link na web před překladem. Serbska mreža??? Serbska radikalna stranka?;-)

0/0
3.6.2011 16:59

informace

Re: Hele "informace" .... změň si nick na "copy-paste" !!!!

Vše závisí na důkazech, výslechu svědků a pak vyložení podle  konkrétních paragerafů, právo neni vědaz ložená na fyzyce či chemii, ale na tom jak uvažují lidí....ti samí lidé co zabijí se obhajují, vykrucují sváději vinu na druhé, vymýšlejí paragrafy...dávno nejde o Mladiče ale o sprostou politiku o expanzivní války a o sobeckost.

0/0
3.6.2011 17:06

Davidxyz

Re: Hele "informace" .... změň si nick na "copy-paste" !!!!

Teď jsme dokonce už rozesmála. Právo je pochopitelěn samo o sobě nezaložená na fyzice či chemii. Ale soudu si u důkazní řízení nejvíce cení hmotných důkazů, které zrovna u násilné trestné činnosti o tu fyziku a chemii jsou opřeny hodně. Mimo důkazů dalších, pochopitelně. Včetně Haagu obecně a lze předpokládat, že včetně Mladiće.

.

Vydatně se pokoušíš relativizovat práci v soudu Haagu .... jenomže skutečnost je přesně opačná. Jakékoliv slabiny žalobě neprominou, v pochybnosztech osvobozují. Proto je venku Orić a řada dalších.

.

P.S. Viděla jsi někdy nějaký trestný proces. Viděl ajsi nějaký rozsudek a jeho zdůvodnění. Viděla jsi nějaký průběh stání v Haagu?

0/0
3.6.2011 17:22

zdeseny obcan

Re: Hele "informace" .... změň si nick na "copy-paste" !!!!

Zaloba proti Milosevicovi byla tak slaba ze hrozilo medialni fiasko a tak byl otraven.

0/0
3.6.2011 19:31

informace

Re: Hele "informace" .... změň si nick na "copy-paste" !!!!

Bohužel podobně to dopadne i s Mladičem...to se vsadím.  Pravda je přiiš krutá  a  geopoliticky nevhodná.Rv

0/0
3.6.2011 19:48

informace

Re: Hele "informace" .... změň si nick na "copy-paste" !!!!

Je nutno lišit precedenty, které jsou mezníky ve vývoji právní doktríny, a pouhé slavné případy, No ale tady jde o Mladiče, o to jestli  jako generál ve válečné situaci obstál a nebo je vinen genocidou. Už slovo genocida není přesně definované v minuloasti opomíjené  mezinárodním právem a netrestané a když k tomu přičtu ty hřbitovní kamufláže na  hřbitově v Potočari , tak mám silné pochybnosti  O tom, že vědomě manipulují s čísly, bosenští muslimové dobře vědí.  Dodnes proces atomizace Srbska není ukončen. Západní mocnosti, které rozebírání Jugoslávie provádějí, drží několik želízek v ohni a čas od času oheň přikrmí. Podle toho, jestli je Srbsko méně nebo více „poslušné“.

0/0
3.6.2011 16:59

Davidxyz

Re: Hele "informace" .... změň si nick na "copy-paste" !!!!

Pusinko, ty žvaníš o věcech, které tě evidentně míjejí a hrneš sem copy-paste věci, jejichž pravdivost si ani neověříš. Tedy:

- haagský tribunál nepoužívá precedenční právo. To je maximálně pro tebe špatný oslí můstek pro přesunutí debaty někam jinam.

- genocida je velmi přesně definována v několika klíčových dokumentech mezinárodního práva (odkud to pak přebrali trestní kodexy mnoha zemí včetně ČR). Souhrný článek s mnoha odkazy na plné texty příslušných smluv máš např .zde: http://en.wikipedia.org/wiki/Genocide.

- o hřbitově v Potočari a jiných věcech můžeš opakovat argumenatci srbských nacionalistů jak chceš, ale Mladić nebude souzen podle nějakých poválečných odhadů počtu mrtvých, ať ty odhady dělali muslimové nebo nemuslimové, ale podle jmených seznamů obětí. Některé identfikovali před pohřbením (typicky sniperské oběti ze Sarajeva), mnohé až po poválečné exhumaci podle DNA, zubů atd (typicky Srebrenica). Tak precizně, jako se dnes dělají v nejvyspělejších zemích vyšetřování vražd

0/0
3.6.2011 17:15

informace

Re: Hele "informace" .... změň si nick na "copy-paste" !!!!

Právě proto si myslím že by Haag měl používat precedenční právo a ne měřit každému vrahovi jiným metrem. i tem vrahům co pouštějí bomby z letadel.

0/0
3.6.2011 17:26

Davidxyz

Re: Hele "informace" .... změň si nick na "copy-paste" !!!!

Božíčku. Dej se na politiku. Ale před tím si zjisti, že (nepletu-li se), tak i ve státech s precedenčním právem není precedenční právo používáno pro rozhodování o vinně v trestných věcech. Maximálně v procesních věcech (legálnost získání důkazů atd.).

.

A pokud by tu byly nějaké precedenty, tak Norimberský tribunál .... a tedy provaz pro tvého miláčka Mladiće.

0/0
3.6.2011 17:33

informace

Re: Hele "informace" .... změň si nick na "copy-paste" !!!!

Mladič není můj miláček, jen mám otevřené oči, jen nechi aby lynčovali. Haag není pro mne spravedlivý soud, mnohokrát ustoupil zájmům NATO.

0/0
3.6.2011 17:47

Davidxyz

Re: Hele "informace" .... změň si nick na "copy-paste" !!!!

Ustoupil NATO? A v čem bobečku? A není to spravedlivý soud? No je příliš měkký a osvobozuje při nejmenších pochybách (viz. diskutovaný Orić) ... ale to neznamená, že není spravedlivý, ale příliě měkký.

.

P.S. Už se těším, jak na NATO začneš vytahovat věci, které před tento soud ani nepatří.

0/0
3.6.2011 17:54

informace

Re: Hele "informace" .... změň si nick na "copy-paste" !!!!

Bobečku pusinko?  sám si opatřete informace...kdy došlo k rozporům mezi NATO a Haagem, mezinárodní soud  je zdiskreditovaný a ovlivňovaný.

0/0
3.6.2011 19:12

Vážný

Re: Hele "informace" .... změň si nick na "copy-paste" !!!!

Byl jsem tam, prohlížel jsem si Mostar a bylo jasné, že nejdrsněji byla zničená muslimská čtvrť (ostřelovaná jak Chorvaty, tak Srby, ale těmi z tanků z hor).

Gen Oric' velitel BiH TO v Srebrenici byl obviněn,souzen, odsouzen na 2 roky a v odvolání osvobozen. Nemám důvod nevěřit nezávislému soudu.

Je ovšem zajímavé jak moc je přefiltrované české znění jeho hesla ve Wiki proti anglickému. V čekém vypadá Oric' jako zločinec, v anglickém jako člověk, který po srbském útoku na vesnice kolem prostě v určité míře jako velitel v nouzi použil stejný metr.

0/0
3.6.2011 17:09

pstrosatko

Re: Hele "informace" .... změň si nick na "copy-paste" !!!!

Nemám důvod nevěřit nezávislému soudu.

Člověče, ty jsi chytrý, když už v mateřince umíš číst.  R^

0/0
3.6.2011 17:18

informace

Re: Hele "informace" .... změň si nick na "copy-paste" !!!!

Jo a co nezávislý soud či mezinárodní dohody například Mnichov nebo ¨Jalta...to já nejsem tak důvěřivá, já se ptám proč :-)) a dokážu pak posoudit důsledky.

0/0
3.6.2011 17:22

Davidxyz

Re: Hele "informace" .... změň si nick na "copy-paste" !!!!

Ty ani netušíš o jakých mezinárodních smlouvách mluvíš, že je srovnáváš s Jaltou či Mnichovem. Ta část mezinárodního práva, která definuej genocidu a další válečné zločiny má cca stejnou schvalovací základnu, jako tebou vzývané Ženevské protokoly či Charta OSN, je to text prozkoumán několika ústavními soudy, může-li být zahrnut do práva příslušných zemí. To nejsou velmocensky účelové texty kauzílně reagující na okamžitou geopolitickou situaci, to jsou opravdu základy mezinárodního práva, přijímané jako reflexe WWI a WWII, široce akceptované ..... které ti teď nejdou pod čumáček, protože jejich důsledky mají dopadnout na tvého miláčka.

0/0
3.6.2011 17:50

informace

Re: Hele "informace" .... změň si nick na "copy-paste" !!!!

geopolitická situaci, to je opravdu základ mezinárodního práva, přijímané jako reflexe WWI a WWII, široce neakceptované ..... které  se znovu projevují ako problém. ..tak nějak do nekonečna...nejde o Mladiče, který chránil svou vlast,  jde o to a jak schvaluje expanzivní války co sám z toho ukořistí.

0/0
3.6.2011 19:42

Vážný

Re: Hele "informace" .... změň si nick na "copy-paste" !!!!

I Mnichov v podstatě (až na naše nepřizvání) proběhl přesně podle mezinárodních úmluv, které ČSR a Německá říše podepsala. V době, kdy se západu v Locarnu (1925) podařilo dohodnout Rýnský garanční pakt, tak neúspěšný Beneš získal pouze souhlas s arbitrážním řešením hraničních sporů s Německou říší. Arbitráž velmocí .;-(

Stačilo přifouknout mnohé rány, které č. Němcům ČSR provedla v rozjitřeném č. šovinismu: rozdělování pozemků podle národnosti v pozemkové reformě, vyhazov většiny n. státních úředníků (poštmistrů, železničářů, ...) podle státní zkoušky, kterou by nezvládl mnohý Čech - a hlavně nemusel. A tím měl Hitler (kde už skončila krize, stejně jako v centru ČSR, ale nikoli v Sudetech) Sudeťáky na lopatě (ač. třeba zrovna Henlein se dost dlouho bránil).

Kdyby nebyl Hitler takový pitomec, tak požádal ještě o plebiscit a dodnes by byla hranice u Litoměřic...

0/0
3.6.2011 18:27

Davidxyz

Re: Hele "informace" .... změň si nick na "copy-paste" !!!!

Články v jazykových mutacích Wiki nemusí vznikat jako překlady. Obecně pak Wiki není tvořena na základě standardů obvyklých ve vědeckém či právním světě, byť se snaží kvalitou přiblížit. Zejména u politicky ožehavých temat musíš počítat s jistou neobjektivitou. Ale našel jsem tamn chyby i v čistě technických článcích.

.

To, že Orić použil stejný metr, není aliby. Měl být odsouzen. Srbské vesnice a srbští civilisté nebyli legitimní cíl, pouze srbské vojenské pozice.

.

Obecně můžeš celou záležitost s Haagem brát tak, že kdo byl Haagem obviněn, tak fakticky byl vinen. A zdůrazňuji -Haagem. Ne nějakým aktivistou či novinářem. Osvobozeni pak byli ti, kteří měli šikovnou obhajobu a/nebo neschopného žalobce a/nebo zastrašené či zavražděné svědky proti nim.

0/0
3.6.2011 17:29

Vážný

Re: Hele "informace" .... změň si nick na "copy-paste" !!!!

Jasně, nechtělo by se mi žít ani s Orićem v sousedství, ale konstatuju, že mu v prvním kole dal Haag 2 roky a v druhém ho osvobodil, čili už ta výměra svědčí o jistém nepoměru.

Mám kolegu z BiH, řadu let jsem se s ním už neviděl, ale znal jsem příběh Srebrenice (kde mu zahynuli přátelé a kde byl jeho spolužák tlumočníkem Holanďanů) i Sarajeva (kde osobně zažil obléhání).

A už tehdy jsem sledoval zprávy, pamatuju na útoky stíhaček JNA na Slovinsko, pamatuju na rakouské protesty, když JNA narušovala jejich vzdušný prostor (nevytočili to při útocích na pohraničí). Vím že oddělení BiH mělo být vzorem mírového postupu (Izetbegovič) a že válku všude (Sl.,Cr., BiH) rozpoutali Srbové.

0/0
3.6.2011 17:43

informace

Re: Hele "informace" .... změň si nick na "copy-paste" !!!!

Háagem obviněn, tak už je fakticky vinenen a co presumce neviny....ten Háag smrdí čím dál víceRv

0/0
3.6.2011 19:51

ašant překrásný, Luny jasnější..

Je to přesně tak, a ne - jinak !

„Mezinárodní soudní dvůr pro zločiny v bývalé Jugoslávii v Haagu

ctí presumpci neviny obžalovaného,

dokud se svědecky či jinak nedokáže,

že obžalovaný je Srb."

0/0
3.6.2011 16:25

Vážný

Re: Je to přesně tak, a ne - jinak !

Vždyť taky už Františka Ferdinanda de Este víme co jsou zač...

0/0
3.6.2011 17:00

informace

Re: Je to přesně tak, a ne - jinak !

A jak náramně se nám hodilo být osvobozeni z Rakousko-Uherska Ten neduživý Srb, pomalu ještě dítě umřel ve 20ti  ve vezění a ani se nedočkal toho že se říše rozpadla a vznizkly samostatné státy.Možná bychom měli zavolat hurá!!!

0/0
3.6.2011 17:12

dragon1

Re: Je to přesně tak, a ne - jinak !

ono si to chce zopakovat trochu dějepis ten neduživý srb zemřel ve dvaceti čtyřech letech  v dubnu  1918

0/0
3.6.2011 17:27

informace

Re: Je to přesně tak, a ne - jinak !

No a co, ten neduživý Srb se konce  I. světové války nedočkal, ač ji rozpoutal , zemřel ve vězení dříve. Gavrilo Princip , tohle je to jméno neduživého mladíka. Jako mladší 20 let nemohl být popraven; dostal maximální možný trest – dvacet let vězení. Byl držen v krutých podmínkách, ještě zhoršených válkou (například byl dlouhé dny zavřený v cele v naprosté tmě). Zemřel na tuberkulózu 28. dubna 1918 v českém pevnostním vězení Terezín. V době smrti vážil pouhých 40 kilogramů.

0/0
3.6.2011 19:00

pstrosatko

Nemám

z fotek dojem, že by působil zmateně.

0/0
3.6.2011 15:43

informace

Re: Nemám

zmatená jsou mediia , která o tom případu informují

0/0
3.6.2011 15:49

pstrosatko

Re: Nemám

Nebo nezaujatá? Takže nakonec se dozvíme, že válečný hrdina, který i přes těžkou nemoc se evidentně drží dobře je pomatený vrah. Gratuluju Novinky.

0/0
3.6.2011 15:54

informace

Re: Nemám

Ač je to opravdu s podivem, i ve válce se uplatňují některá pravidla, která musí jednotlivé strany konfliktu dodržovat. Důvodem, který toto vyžaduje je bezpochyby snaha zachovat život na planetě Zemi v době jaderných a jiných podobně účinných zbraní a zároveň pokus co nejvíce omezit bojové aktivity pouze na okruh válčících stran a vynechat civilní obyvatelstvo.

Situace osob všemožně postižených válkou (civilistů, uprchlíků, raněných, válečných zajatců) se týká několikero tzv. Ženevských úmluv a Protokolů k nim, v nichž jsou výše uvedená pravidla podrobněji rozpracována a doplněna o další. Mezinárodní společenství též v průběhu let stanovilo v různých formách, které druhy zbraní je zakázáno používat, z nichž namátkou můžeme vybrat například Protokol o zákazu používat ve válce dusivých, otravných nebo podobných plynů a bakteriologických prostředků z 17. června 1925, nebo deklarace o zákazu použití nukleárních a termonukleárních zbraní z 24. listopadu 1961.

0/0
3.6.2011 16:03

pstrosatko

Re: Nemám

Už samotná válka je porušením pravidla.

0/0
3.6.2011 17:20

van de velwideeck

Prvá polovica 90 tych rokov neskutočné zlyhanie OSN

...a nie iba v bývalej SFRJ. V africkej Rwande to bolo doslova ,,rež a rúbaj"...lenže tá nie je až  tak v povedomí, predsa je to len ďaleko a nechodilo sa tam na dovolenku.

Na lavici by mali byť aj Butrus, žabiak Francois ( ten už je na pravde...) a smilník Bill.

0/0
3.6.2011 15:20

informace

Nejde o Mladiče

Na srbské protesty nikdo z OSN nebral zřetel. To už Srbové měli proti sobě i svého bývalého spojence - Spojené státy americké. Prezident Clinton, jak se později shodli političtí analytici, chtěl muslimskému světu ukázat, že se USA dokáží muslimů i zastat. Hlavně to chtěl předvést velkým dodavatelům ropy (Saúdské Arábii, Sjednoceným arabským emirátům, Kuvajtu, atd.).  USA během bosenské války organizovaly pašování zbraní z Íránu, Pákistánu, Turecka a Saúdské Arábie Izetbegovićovým jednotkám. Saúdská Arábie také platila převážnou část prostředků vynakládaných na PR aktivity Izetbegovićovy vlády. Podrobně to popisuje například nizozemský historik Cees Wiebes v knize „Intelligence and the War in Bosnia“ 1992-1995 (2003).

0/0
3.6.2011 15:06

Najdete na iDNES.cz