Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Starosta odmítá vrátit 240 tisíc odstupného, přestože zůstal ve funkci

Starosta Podolí na Slovácku dostal na odchod od zastupitelstva 240 tisíc korun. Obec ale nenašla nového kandidáta, a tak je Miroslav Křižka nadále v čele radnice. Peníze ale odmítá vrátit. Tvrdí, že je v právu. Na to, že případný spor vyhraje, je ochotný vsadit 10 litrů slivovice.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

VerneP

tak to je ...

... dobra komedie, tady se diskutuje o nejakych blbych 240k, ale to ze si poslanci vyplatili mnohonasobne vyssi odstupne kvuli predcasnym volbam a nikdo z tech, co tam byli zvoleni znovu je nevracel, o tom neni v clanku ani zminka kvuli porovnani. tak kde teda ta pravda je?

0/0
2.6.2011 8:10

cassul

Tak jak to bylo?

Ze článku to není jasné. On byl kdysi třikrát zvolen, OK. Pak už nekandidoval, ale nenašel se žádný jiný kandidát a tudíž nadále zůstává ve funkci, protože nikdo jiný ještě nebyl zvolen a nefunguje zastupitelstvo? V tom případě nárok na odměnu má, protože už nechce být starostou a jen neexistuje mechanismus, jak by to někomu předal do mimořádných voleb.

Anebo ho nakonec překecali a je standardním, zvoleným starostou? V tom případě není co řešit, na odměnu nárok nemá.

0/0
2.6.2011 7:40

pepouš

Když dá pět litrů slivovice..

.... dobrému advokátovi, tak to  asi vyhraje. Jinak je to pěknej vyčůránek.

0/0
2.6.2011 7:36

zeleny.ropak

Za blbost se platí.

A starostovi se nedivím. Já jsem také před lety dostal výpověď pro nadbytečnost od divize jedné nadnárodní společnosti s pětiměsíčním odstupným, když půjdu ihned. Vybral jsem si dovolenou a od dalšího prvního dne v následujícím měsíci jsem nastoupil u téže společnosti, ale u jiné divize.:-) Jako nový zaměstnanec. Nic jsem nevracel. (Na moje bývalé místo(se změněným názvem funkce) nastoupil mladý, perspektivní kamarád ředitele divize..8-o. Takže, nic nového pod sluncem.

0/0
2.6.2011 5:58

Hokki

Re: Za blbost se platí.

Montuješ nesmontovatelné. Výpověď, nadbytečnost, odstupné, jiná divize, kamarádíčkování atd. Článek je úúplně o něčem jiném.

0/0
2.6.2011 6:02

zeleny.ropak

Re: Za blbost se platí.

Vše kolem je balast. Pointa je v tom, že než někoho odvolám z funkce, tak si zjistím, jestli za něho mám dostatečně kvalifikovanou náhradu. Jestliže za starostu neměli, tak ho neměli odvolávat a vyplácet mu odstupné. To je ta blbost, kterou mám na mysli. A v mém případě stačilo zavolat na personální do Prahy a zjistit, jestli pro mně nemají uplatnění v jiné divizi. Ušetřili by pět průměrných platů. To byla ta blbost o které mluvím.R^

0/0
2.6.2011 9:26

milan79

Re: Za blbost se platí.

Toto není srovnatelné, kdy se vyplácí odstupné nestanovují zastupitelé jak je v článku, ale je to stanoveno zákonem o obcích a výše se stanovuje nařízením vlády kde se stanovují platy uvolněným a neuvolněným zastupitelům (tedy i starostům a místostarostům).

Starostovi náleží (ať se to zastupitelstvu líbí nebo ne - nemůžou mu to sebrat ať dělal jakékoliv skopičiny ve funkci) při odchodu z funkce plat a k tomu násobek platu podle let ve funkci (maximálně však pět) tudíž, pokud toto je starosta relativně malé obce, tak by měl mít plat kolem 40-50 tisíc hrubého měsíčně (stačí se podívat do tabulek - zde to bude těch 40 tisíc odhaduji) plus stejná částka krát pět (určitě byl pět let ve funkci) a máme tu výslednou částku 40+200=240 tisíc korun... ty mu náleží, jakmile ukončí práci starosty, pokud stále vykonává práci za kterou bere plat (tedy stále má post starosty) tak mu odměna nenáleží...

0/0
2.6.2011 6:56

pepouš

Re: Za blbost se platí.

Je to jasný. Odstupné mu náleží, až půjde z funkce. To by se mu to tak líbilo. Dělat nějakou dobu neuvolněnýho,  pobrat čtvrt mega,pak se příjde na to, že je potřeba být  uvolněný, ale prachy už nevracet.  S komunální politikou mám své zkušenosti a  vyčůránků jsem za ta léta poznal. Inu v naší právní džunkli, kdy dva právníci jsou schopni se shodnout  na třech právních názorech na jednu věc.... ,

0/0
2.6.2011 7:41

cassul

Re: Za blbost se platí.

Na vsích je spíš problém, že to nechce nikdo dělat. Takže když se najde alespoň ten vyčůránek, jsou všichni rádi, že se našel alespoň někdo a má zvolení jisté, i když ho všichni znají. Jenže jak z toho ven?

0/0
2.6.2011 7:50

Hokki

Četl pan starosta zákon o obcích?

Vyvolává ve mně úsměv, jak si někteří lidé vykládají právo. Paní zastupitelka: "Ale odměna mu plně náleží za to, co udělal pro obec za 12 let. Myslím však, že to pro něho nedopadne dobře, protože v našem státě vůbec nic nedopadá dobře." Paní zastupitelka, než něco plácne, navíc do médií, by si hlavně měla (a to měla udělat hned po zvolení, a především to měl udělat alespoň jednou za těch 12 let ten blahořečený starosta) přečíst zákon o obcích. Pokud by došla až k paragrafu 75, tak by se tam dočetla, že: "Neuvolněnému členu zastupitelstva obce, pokud vykonává funkci starosty, a uvolněnému členu zastupitelstva obce náleží odměna při skončení funkčního období, jestliže jim ke dni voleb do zastupitelstva obce příslušela měsíční odměna a pokud jim nevznikl opětovný nárok na měsíční odměnu." Zvlášť bych jim doporučil se soustředit na těch posledních osm slov. A dál není co vysvětlovat! Být v Podolí, už bych se těšil na těch 10 litrů slivovice! :-)

0/0
2.6.2011 5:45

milan79

Re: Četl pan starosta zákon o obcích?

No jo, jenže to by nejprve musela vzniknout povinost pro zastupitele a samozřejmě hlavně pro starosty a místostarosty aby si udělali ZOZku (zkoušku ze znalosti zákonů které k výkonu funkce potřebují) tak jako to musí udělat každý úředník na obci nebo na kraji (jen úředníci ministerstev a státních úřadů tuto zkoušku nepotřebují mít - bůh ví proč) pak by možná věděli o čem to mluví...

0/0
2.6.2011 6:59

cassul

Re: Četl pan starosta zákon o obcích?

Hehehe. Ve značné části obcí je vůbec problém sehnat dost lidí, aby se vůbec sestavila kandidátka. A přemluvit někoho, aby dělal starostu je taky značný problém. Kdyby se jim přidaly ještě nějaké povinné školení a zkoušky, tak už neseženou nikoho.

Navíc je to i právní problém. Pokud by tu zkoušku zastupitel nebo starosta neudělal nebo odmítl, tak by se stalo co? Přestal by být zastupitelem? Ale tím byl zvolen občany! To nejde...

0/0
2.6.2011 7:53

sCZECH

...

to i starosta takove s prominutim pr.ele ma takovy zlaty padak 8-o

0/0
1.6.2011 23:39

Solus Ipsen

Re: ...

Vítejte v ČR.

0/0
2.6.2011 1:06

Hokki

Re: ...

Nenechte sebou cloumat emocemi, napruženými od médií. Starostování je veřejná funkce, do které jde většina starostů ze svého občanského povolání, resp. podnikání, a nikdo z nich neví, jak tam dlouho bude a co s ním bude, až se starostovánímn skončí. Někdy ty návraty nejsou od zaměstnavatelů moc vstřícné. A ne každý starosta, jak by se mohlo zdát z médií, je podvodník, darebák a zloděj - zvlášť na malých obcích. Takže tady bych to vůbec nenazýval zlatým padákem. Ale že by starosta měl znát svoji "bibli", totiž 128/2000 Sb., to by měl, jak už jsme psal vedle. PS: nejsem vůbec starostou, ani jiným voleným... :-)

0/0
2.6.2011 5:55

milan79

Re: ...

Plně souhlasím... jen bych ještě dodal, že stejná odměna náleží i místostarostovi (pokud je uvolněný - tedy musel zanechat své práce nebo podnikání a věnuje se jen funkci místostarosty - to je například ve městech, ale někdy i na vesnicích)... ;-)

0/0
2.6.2011 7:00

Witty1

To mi prijde

dost nenazrany toto...

0/0
1.6.2011 23:12

Inzaghi

to už prohrál

Co to je za starostu, když se za 12 let nenaučil zákon o obcích? Z par. 75 tak nějak úplně vyplívá, že odměna náleží všem uvolněným členům zastupitelstva a i neuvolněnému starostovi - podmínkou ale je  že jim  nevznikne další nárok na pobírání měsíční odměny (a opět se to týká všech uvolněných + případně neuvolněného starosty). Ale zas je trošku nelogický že odměna se vypočítává nejdéle z posledních 5 let, takže jako uvolněnej to má 240tis a kdyby to bral až po skončení tohodle funkčního období, tak je to o hodně méně.... Taky bych asi radši těch 240tis.....

0/0
1.6.2011 23:04

Solus Ipsen

Re: to už prohrál

Jestli Vám jdou paragrafy stejně jako gramatika, tak se do nich raději nepouštějte.

0/0
2.6.2011 1:05

Villy

zase překvapilo, že mu to přejou, že to není tak jako obvykle, čili závistivě. To musí být zajímavá ves...:)

0/0
1.6.2011 22:54

jan kubalek

Re: Mě

jedou fifty:fifty

0/0
1.6.2011 23:05

Hokki

Re: Mě

Jestli mu to přejou, resp. jestli si to tzv. "zaslouží", není vůbec podstatné. Jde o to, jestli mu to přeje zákon. Pokud ho mají tak rádi - příp. rády :-) , tak ať pro něj vymyslí jiný vděk... :-)

0/0
2.6.2011 5:59

Jimmy888

1 litr slivovice = 230 Kc

"Vsaďte se se mnou o deset litrů slivovice," věří v úspěch Křižka.... o 10 litru slivovice nebo-li o zhruba 2300 Kc. http://domacislivovice.sweb.cz/

0/0
1.6.2011 22:12

Hondoušek

společenská kultura

nejen politická, je dnes už v české republice neúnosná Rv[>-]

0/0
1.6.2011 22:07

Najdete na iDNES.cz