Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Maturantka s oční vadou dostala odlišné testy. Diskriminace, zlobí se

Simona v pondělí psala státní maturitu z češtiny. Má vadu zraku, takže dostala test psaný větším písmem. Na zkoušku navíc měla více času. Lišilo se však i zadání zkoušek, přestože seděla ve třídě sama a test psala ve stejnou dobu jako spolužáci. Je to diskriminace, tvrdí studentka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

vovov

Žádný únik!

Mluvit o úniku maturitních testů v případě zadání, které již bylo zveřejněno pro 90 tisíc studentů, je nebetyčná kravina. Naopak: Všechny maturitní testy, které byly použity při ostré maturitě, by měly být zveřejněny. Mohly by být jistým vodítkem požadavků pro přípravu studentů v příštích letech. Vždyť přece účelem maturitních zkoušek není nachytat studenty na něčem, co by stěží očekávali, že bude zadáno. Jde přece o to pomoci studentům, aby se kvalitně připravili. A mluvit o jakýchsi autorských právech je také hloupost. Jak chcete autorsky ochránit například kvadratickou rovnici či kvadratickou funkci, když jich mohu "z placu" vymyslet statisíce? A že odborníci z Cermatu nechtějí zveřejnit použitá zadání proto, aby je mohli použít později - nezlobte se, ale to nejsou žádní odborníci, nedokáží-li vymyslet nic jiného. Vždyť například ve VŠE v Praze či z UTB ve Zlíně zadávají každoročně desítky variant testů z matematiky a zveřejnili je za mnoho let zpátky a stále dokáží vymýšlet nové!

0/0
2.6.2011 7:07

mikeee9

Re: Žádný únik!

Cermat se ohání tím, že použil cizí obrázky. Ale vzhledem k tomu, že jde o studijní dílo, tak v případě, že by je normálně citovali, se o porušení autorského práva nejedná. To by se pak třeba diplomové práce taky nesměly zveřejňovat. Takže si myslím, že by "odborníci" z Cermatu měli vymyslet lepší výmluvu.

0/0
2.6.2011 10:30

kurzepa.j

oblíbené slovíčko-DISKRIMINACE

Možná to bude pro slečnu Silvii šok, ale NE, postižení NEJSOU stejní jako zdraví. Proto se jim říká postižení (nebo spíš se je tak označuje), mají různé úlevy ap. Když chce rovnoprávnost, tak ať si sedne normálně se všema a zvládne to ve stejný čas jako ostatní. ale to by taky byla diskriminace. všechno co není tak jak chci já je diskriminace....Rv

0/0
2.6.2011 4:29

dudlik81

???

Ti co na test měli hodinu at mají jiné zadání !! Mají to tady i napsáno http://www.novamaturita.cz/maturita-bez-handicapu-1404033473.html ! Ale nevím proč jiné zadání dostali i žaci kteří jsou zařazeni v 1.skupine SPUO poruch a test měli mit bez UPRAV  ? Píšete tady aby nedošlo k uniku testu, ale já osobně jsem třídu během testu opustit nemohla ;-O

0/0
1.6.2011 21:59

Sinnorca

Re: ???

A myslíte si, že třeba při studiu na VŠ můžete během zkoušky nebo zápočtu opouštět místo, kde vás zkouší?8-o8-o

0/0
1.6.2011 22:02

xToMMeT

Re: ???

Muzete cokoliv. Na zkousce ani zapoctu me nikdy nikdo nasilim nedrzel

0/0
1.6.2011 23:13

Antonín, topič

Re: ???

Jakože dostanete otázky, řeknete, že jdete na WC a necháte zkoušejícího čekat, jo? No to jste se asi zbláznil. Samozřejmě, že bych vás pustil, ale rovnou s indexem a nashle příště.;-D

0/0
2.6.2011 7:50

sockopankac

Re: ???

to je snad jasné ze ano? to by pak člověk musel nosit plíny ;-D;-D

PS: ale je to ztráta drahoceného času, a na záchodě toho vymyslíte méně než z tahakem v učebně, takže to nedoporučuju ;-)

0/0
2.6.2011 4:10

Antonín, topič

Re: ???

Vy neudržíte stolici pár minut?

0/0
2.6.2011 7:51

Folcwine

ptakózní článek

Nevím co v článku řeší za nesmysl. Má různou dobu na vypracování, z toho důvodu má odlišné zadání, aby se ještě více zamezilo případnému opisování (mobilem naslouchátkem čímkoli).

To co tam řeší je stejná ptákovina, jako kdyby si někdo stěžoval, že loňskou maturitu by dal, že na letošní mu nesedli otázky xD.

0/0
1.6.2011 21:15

Isabelle

Re: ptakózní článek

K cemu vam pomohla ta maturita ?

0/0
1.6.2011 21:24

Kimmy666

nefér

Podle mě je nefér zlehčovat hendikepovaným maturitu, protože za předpokladu, že maturita plní funkci osvědčení pro budoucího zaměstnavatele, není správné ,aby objektivně pomalejší člověk měl díky těmto úlevám stejnou (nebo i lepší) známku než člověk naprosto zdravý. V práci přece taky nedostane hodinu navíc. Je to nefér a projevil jsem se jako cynik, ale jsem si jistý, že je to tak.

0/0
1.6.2011 21:05

Sinnorca

Re: nefér

Asi nejsi cynik, protože některým handicapovaným se to zlehčení také nelíbí, viz tato postižená.

0/0
1.6.2011 21:07

Milan Milhof

Zajímalo by mne, byl-li tento naprosto pitomý článek

víc iniciován nesoudností a omezeností studentky nebo hloupého pisálka, který hledal senzaci. Obojí je špatně...

0/0
1.6.2011 20:58

Sinnorca

Re: Zajímalo by mne, byl-li tento naprosto pitomý článek

Také si to myslím a přikláním se k tomu, že pokud by zde někdo nějakou diskriminaci cítil, tak jedině diskriminaci pozitivní, kterou by měl bát však rozezlen student, který měl mení písmo a kratší časový úsek na vypracování. To platí v případě, že iniciativa na vznik tohoto článku byla ze strany handicapované studentky. Pakliže tento článek vznikl z iniciativy autora článku, tak tento článek příliš nezvládl.

0/0
1.6.2011 21:03

MiroTR

Re: Zajímalo by mne, byl-li tento naprosto pitomý článek

Omezená je proto, že se diví, proč má jiné otázky ?  Anebo jste omezený Vy, když nechápete o čem je článek ?

0/0
1.6.2011 21:08

Sinnorca

Re: Zajímalo by mne, byl-li tento naprosto pitomý článek

Pokud jí rozzlobilo toto, měla dostat stejný test jako ostatní se stejnou velikostí písma a stejný čas jako měli všichni ostatní a bylo by po diskriminaci.

0/0
1.6.2011 21:22

MiroTR

Re: Zajímalo by mne, byl-li tento naprosto pitomý článek

Stejnou velikost dostat nemůže, když špatně vidí, ale jak jsem vyčetl, chtěla by stejné otázky.

0/0
1.6.2011 21:31

Celestyn z Celestynowa

Re: Zajímalo by mne, byl-li tento naprosto pitomý článek

Měla dostat stejný test, pouze s větším písmem.

Ale proč jsou otázky jiné, to nevysvětlil nikdo - ani ministerstvo, ani zástupce společnosti, která testy připravovala. A pokud ministerstvo tuto záležitost řídí, a to by dle mého názoru mělo, nemělo by tento celkem rozumný dotaz házet jako horký brambor z jednoho na druhého a na tuto otázku přímo odpovědět.

0/0
1.6.2011 23:30

makacek

někteří nechápou

Někteří, kteří se níže vysmívají asi nepochopili základní myšlenku. Nejde o velikost písma použitého u textů nebo délce času aby mohli texty vůbec přečíst, jde o to, že dostali jiný test. Pokud má státní maturita být objektivní, tak by všichni měli mít test stejný. To pak nemusí zadání utajovat a dát každé škole jinou verzi zadání. I u zrakově nebo tělesně hendikepovaných by znalosti měly být stejné (tudíž i zadání maturity), přestože např. hendikepovaný student bude odpovědi diktovat na diktafon nebo něco jiného.

0/0
1.6.2011 19:42

Sprintujici.stonozka

Re: někteří nechápou

Jenomže: právě proto, aby nemohl nikdo křičet o diskriminaci, je skupina žáků, se specifiky ve vzdělávání - stačí k tomu málo, potvrzení od ped.psych. poradny (různí dys.....) nebo lékaře.  Kdo toto potvrzení nepředloží, není zařazen do této specifické skupiny. Pokud dívenka využívala po dobu studia úlevy  na základě své oční poruchy (a výhod) tak ať drží papulu a krok. A rozhodně je využívala, jinak by nebyla mezi Pupíky zařazena.

0/0
1.6.2011 19:55

Dawemaster

Re: někteří nechápou

Ona sama se tomu diví a nelíbí se jí to. Připadá mi,že jste ten článek vůbec nečetl Rv[>-]Rv

0/0
1.6.2011 20:12

artep17

Re: někteří nechápou

Dívka se nemá proč divit. Sama musela o úlevy požádat a donést potvrzení, že je studentkou s přiznaným uzpůsobením. Pokud by potvrzení nedonesla, musela by dělat normální testy, i když má poruchu.Tito žáci podle druhu omezení mají 1) delší čas na vypracování, 2) u zrakového postižení mají nárok na asistenta a u nejvyššího stupně postižení mají i zjednodušený text úloh, což málokdo ví. Pracují v oddělené třídě hlavně kvůli prodlouženému času. To vše je pravda, abolvovala jsem školení, abych mohla zadávat státní maturitu i žákům s postižením. Dívka by měla být ráda, že má možnost s úlevami odmaturovat. Jen nechápu, proč Cermat není toto schopen vysvětlit. Celý článek je opět honbou za senzací. Proč si idnes nejprve neověří fakta a napíše vše, co mu kdo řekne nebo podstrčí?

0/0
1.6.2011 20:29

Lavra

Re: někteří nechápou

Stále ovšem nerozumím tomu, proč nemohou mít stejné zadání (tedy krom těch se zjednodušeným zadáním) jako všichni ostatní - jen třeba větším písmem, nebo s dopomocí asistenta, když jsou v oddělené třídě a začínají ve stejný čas... Za těchto podmínek přece to prodloužení doby na zpracování pak nehraje roli...

0/0
1.6.2011 20:42

Sinnorca

Re: někteří nechápou

Zadání nemůžou mít stejné z důvodu, aby té dívce, která měla delší časový úsek na vypracování nemohlo být napovídáno (např. křikem davu před budovou školy správné odpovědi - 1b), 2c) 3a) ..............)

0/0
1.6.2011 20:59

MiroTR

Re: někteří nechápou

Zkuste si článek přečíst. ;-)  Napovídat jí nikdo nemohl, když byla ve třídě sama.  Nevidím důvod, proč by nemohla mít stejné zadání, jen vzhledem ke zdravotnímu stavu s větším písmem a s delší dobou na odpovědi.

0/0
1.6.2011 21:11

Sinnorca

Re: někteří nechápou

A vy si zkuste přečíst to, co jsem napsal já ;-D;-D

0/0
1.6.2011 21:26

kurzepa.j

Re: někteří nechápou

ve třídě byla sama. je tedy neožné použití takové vyspěké technologie, jakým je křik pod oknem;-D;-D

0/0
2.6.2011 4:33

Lavra

Re: někteří nechápou

Hmmm a co takový premiant, který odevzdá dříve, půjde před školu a bude křičet 1b), 2c), 3a)..... Tak to by měl mít pro jistotu každý jiné zadání :-)

0/0
1.6.2011 21:14

MiroTR

Re: někteří nechápou

Tak R^;-D;-D;-D

0/0
1.6.2011 21:37

lordano

Re: někteří nechápou

Doba, kdy měl každý držet papulku a krok už dávno skončila. Osobně znám dívku, která článek napsala. I  přes svůj zrakový handicap je to velice světomitá a pilná studentka. Je velice inteligentní, a proto rozhodně nepotřebovala navýšení času pro vypracování  písemných částí maturitní zkoušky. Pouze potřebovala zvětšit písmo u zadání úkolů, aby jej mohla bezproblémů přečíst. To je nějaká výhra, patřit mezi PUPáky? Rozhodně si myslím, že by byla studentka raději zdravá, než využívat nějaké úlevy. Je vidět, že nemáte žádné sociální cítění, když tady kritizujete člověka, který má zdravotní problém a chce se začlenit do společnosti.

0/0
10.6.2011 21:33

JuraKot

Re: někteří nechápou

Hlavně že pro romy se zase uvažuje o jednodužších testech, aby měli větší šanci je udělat. 8-o

0/0
1.6.2011 20:11

Labruna

Re: někteří nechápou

Takové testy by nejspíš byly i pro Vás - na ty obtížnější byste asi neměl, když jste schopen v jednom souvětí nasekat několik chyb.

0/0
1.6.2011 20:16

Mouchard revival

Re: někteří nechápou

Nepoučuj, oprav si své vlastní chyby!

0/0
1.6.2011 20:20

JuraKot

Re: někteří nechápou

Útočení na gramatiku diskutujících je klasická ukázka neschopnosti armumentovat a na dikusích se velmi často vyskytuje. Vy jste toho dalším důkazem.:-P

0/0
1.6.2011 20:23

Milan Milhof

Vytýkáte přispěvateli pitomosti:

Sice se spletl a měl napsat jednodušší, za větší chybu ale považuji označené jakýchsi římanů - to dělali české maturity i Italové? A kde tedy máte tu "spoustu chyb"?

0/0
1.6.2011 20:54

Sidonie_11

Re: někteří nechápou

Přesně tak!

0/0
1.6.2011 20:13

Ondrej_

Re: někteří nechápou

A někteří nechápou, že státní maturita se skládá i z  ústních zkoušek, a odborných předmětů... Tedy hodnocení nebude nikdy stejné a objektivní. To co jeden vypotí před jednou komisí a stačí to, druhému před jinou komisí stačit nemusí.

Státní maturita má eliminovat výhody na soukromejch školách atp..., kde dostal maturitu ten, kdo na to měl a myslím si, že v tomto jediném bodě uspěla.

0/0
1.6.2011 20:21

motylek_02

Re: někteří nechápou

kdyz nekdo dela zkousky FCE, CPE, ci CAE tak rovnez nejsou stejna zadani pro vsechny, a presto jsou vysledky v jednotlivych kategoriich mezi sebou srovnatelne. Jak k maturite tak dalsim zkouskam mate okruhy ke studiu. Takze testy nemusi byt IDENTICKE, abyste mohli porovnat znalosti. Predpokladam, ze kdyz budou existovat 4 varianty zkousek, tak student, ktery se svedomite pripravil napise vsechny ctyri na vytecnou. A pokud ne, neni to problem testu, ale studenta.

0/0
1.6.2011 20:46

listicka64

Re: někteří nechápou

Přesně tak. Navíc na tento typ testování jsme nebyli připravováni. Když jsem si dělala zkušební testy procenta na která jsem to zvládla se lišila třeba až o 20. Komibinace toho, že Cermat evidentně nemá ještě vychytané testové otázky a toho, že na ně nebyli žáci připravováni způsobilo, že testy obsahují poměrně velký počet otázek, kde žák mlhavě tuší správnou odpověď nebo jednoduše tipuje. Bavila jsem se s hodně lidmi co jednu nebo druhou verzi psali. U nižší lepší žák průměrného gymnázia dosáhne tak 80-90%. U té vyšší to vůbec nedokážu odhadnout. Nicméně tam byly úlohy, které normální smrtelník nemůže vědět a které ani nepatřily do českého jazyka.

0/0
1.6.2011 21:16

Reeve

Re: někteří nechápou

Seriózní a logické vysvětlení, proč testy NESMĚJÍ být stejné a proč je NAPROSTO JEDNO, který z nich kdo řešil, je v této diskusi uvedeno mnohokrát. Zkuste si to najít.

0/0
1.6.2011 23:02

Thorough

Ta dívka která právě dodělává střední školu si opravdu myslí

že má co říct ke skladbě a složitosti zkušebních otázek? V tom případě je buď nesmírně inteligentní když má tak široký obzor třeba konkrétně v češtině kterou nejspíš perfektně zvládla, nebo si při své jednoduchosti neuvědomuje, že  nedohlédne nad úroveň, ve které se pohybuje.

0/0
1.6.2011 19:26

chiiara

o čem píšeš?

máš omezenou schopnost pochopit čtený text? 8-o

0/0
1.6.2011 19:38

Thorough

Re: o čem píšeš?

něco věcného by nebylo, kromě takového plácnutí?

0/0
1.6.2011 19:46

uluf

Re: o čem píšeš?

no na takovou blbost, cos napsal, se snad ani jinak odpovědět nedá

0/0
1.6.2011 19:51

Thorough

Re: o čem píšeš?

asi je to pro tebe moc slozite .. jak jsem psal - pro hlupaka ... atd :))

0/0
1.6.2011 20:06

uluf

Re: o čem píšeš?

vtipe ;-D

0/0
1.6.2011 22:28

Enin

Re: Ta dívka která právě dodělává střední školu si opravdu myslí

Mě přijde celkem jednoduché poznat a pochopit, že někdo má rozdílné zadání. Myslím, že k tomu není potřeba nesmírné inteligence..

0/0
1.6.2011 20:28

vocásek

Re: Ta dívka která právě dodělává střední školu si opravdu myslí

Ke skladbě otázek má co říct každý maturant, který není úplně blbý, jako jsi ty. Kdo viděl test z ČJ základní úrovně, tak potvrdí, že např. poslední otázka neměla s českým jazykem nic společného. Napiš mi prosím, jestli jsi test viděl. Díky.

0/0
1.6.2011 22:07

Thorough

Re: Ta dívka která právě dodělává střední školu si opravdu myslí

pro hlupáka je každý hloupý ... pro blbce je každý blbý .... co k tomu dodat :)) časem třeba dozraješ a nebudeš za troubu :))

0/0
2.6.2011 18:47

Najdete na iDNES.cz