Diskuze

Japonci podcenili sílu tsunami, shodli se odborníci na jádro

Japonsko podcenilo nebezpečí, jaké pro jeho jaderné elektrárny představují tsunami. Uvedla to Mezinárodní agentura pro atomovou energii ve zprávě, která hodnotí únik radioaktivity z elektrárny Fukušima. Ten nastal po březnovém zemětřesení a následné mohutné přílivové vlně.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

CML po malé opravě

1. 6. 2011 13:35
.

magnus84 : a malárie zabila víc lidí než 2 světová válka a proto války nepřestavují přece žádné riziko ;-D

0 0
možnosti

tuana

1. 6. 2011 12:41
ale

nepodcenili,prostě to riskli,aby ušetřili pár peněz

0 0
možnosti

magnus84

1. 6. 2011 11:36
Všem těm odborníkům tady

Bych rád připomněl, že takové okurky ze Španělska už zabily víc lidí, než celá havárie Fukušimi. Nehledě na to, že u nás asi 10 metrů vysoká tsunami nebude a i kdyby, tak už nás to nebude muset zajímat.

Vzpamatujte se. Nehoda se stala, ale jaderná energetika je jeden z mála oboru kde se dávají šílené peníze na bezpečnost a její zajištění. Dokážete si představit kolik jedů uniklo do životního prostředí během tsunami z chemiček a těch potopených automobilů? Jenomže to nikdo řešit nebude, zatímco kvůli fukušimě se přijali bezpečnostní opatření, lidi se odvezli, dostanou odškodnění a oblast se bude sanovat. Víte kolik lidí umře na českých silnicích kvůli autům? 1000 ročně, kolik kvůli kouření, stresu, cigaretám, ukurkům? :-D Jenom se o tom nepíše a tady jsou všichni odborníci a vyplašení.

Vinu nesou média,která si těmito článkami zajišťují čtenáře, protože na nehodách a strachu se vydělává.[>-]

0 0
možnosti

vransen

1. 6. 2011 12:00
Re: Všem těm odborníkům tady

Ano, typicky proatomové loby. Srovnávat jabka a hrušky. Můžete nám prosím rozvést, jak souvisí okurky s bezpečností jaderné energetiky???

0 0
možnosti

pingl

1. 6. 2011 11:26
Děkuji

Dovolte mi, abych zde poděkoval všem těm vědátorům, ekonomům, statistikům a dalším inteligentům z diskuse, kteří nám zde propočítávají a statisticky neprůstřelně argumentují, že ve Fukušimě bylo vlastně všechno v pořádku. Bohužel je mi líto, ale musím vám sdělit, že vaše teorie jsou jen teoriemi, protože praxe nás přesvědčila o tom, že v pořádku to nebylo. (Něco ve smyslu klasického povzdechu vědce : "Taková krásná teorie to byla, bohužel špatná".)

.

K jaderné energetice jsem dodnes přistupoval velmi optimisticky a s důvěrou z pozice silně poučeného laika - jako elektrikář, ale nikoli jako jaderný fyzik. Akceptoval jsem informace o bezpečnosti jaderných elektráren, o mnohonásobném jištění klíčových technologií pro provoz, jejich stavební bezpečnosti, ostraze, atd. atd. Jenže jaksi nějakým náhodným opomenutím se veřejnosti nepředkládaly informace, že také v procesu jaderného štěpení existují některá velmi zranitelná místa.

0 0
možnosti

pingl

1. 6. 2011 11:26
Re: Děkuji

Dostupné informace byly pouze toho druhu, že v případě jakéhokoli nebezpečí dokáží systémy automaticky zastavit jaderné štěpení spuštěním regulační tyčí, a tím to celé končí a vše je v pořádku.

.

Teprve po Fukušimě se začaly na veřejnost postupně dostávat další informace. Že sice dojde z zastavení jaderného štěpení, ALE jaderný reaktor má značnou tepelnou setrvačnost - a to v řádech několika měsíců, a že se proto musí velmi intenzivně dochlazovat. Že je sice zastaveno jaderné štěpení, ALE reaktor nadále obsahuje množství nestabilních radionuklidů, které se nadále samovolně rozpadají za dalšího vzniku nezanedbatelného tepla. Že vyhořelé palivo není jen silně radioaktivní, ALE že i v něm stále dochází k radioaktivnímu rozpadu za vývinu nezanedbatelného tepla. Že bazény s vyhořelým palivem nejsou jen bazény na dočasné uskladnění paliva, které je po vychladnutí dále uskladněno, ALE že vlastně jsou místem, kde musí být toto vyhořelé palivo nepřetržitě dochlazováno.

0 0
možnosti

brekebrekeke

1. 6. 2011 11:12
staci, co dokaze tajfun

kdo nezazil, neuveri. natoz zemetreseni a tsunami :-/

0 0
možnosti

brekebrekeke

1. 6. 2011 11:11
da se neco takoveho vubec podcenit? da se neco tak

silneho, jako tsunami, odhadnout? trochu mne prijde, ze ted je kazdy chytry, ale proti tsunami nemohli delat vubec nic. mozna to meli odstavit, to snad jedine mohli. a evakuovat driv, hned, jak dostali hlasky. no, tezko rict, ale maji znicene vychodni pobrezi a odsud se jim vozi potraviny napriklad. nemaji palivo, nemaji topeni, nemaji vodu. zemetreseni a tsunami jim prisla v dobe, kdy tam byla 0 celsia a potom pod nulou. velryby se jim sice neodpousti a nedovoli, ale pomaha se jim hodne. energii zestatni. spolecnosti vydelavaji, ale kdyz je prusvih, zachranu plati stat. zrejme konci doba energetickych monopolu a koncernu

0 0
možnosti

vransen

1. 6. 2011 9:33
Kde jsou naši odborníci na tsunami?

No vida, takže když jsem to tady před měsícem psal, tak místní armáda obecních chytrých mě měla za amatéra. Dá rozum, historické záznamy o třicetimetrové tsunami ze sousední prefektury se přece logicky nevztahují na prefekturu Fukušima. Tak teď nevím, když to potvrdila MAAE, co k tomu dodat.

0 0
možnosti

stepandix

1. 6. 2011 9:47
Re: Kde jsou naši odborníci na tsunami?

Sousední prefektura, sousední prefektura... máme data přímo z Fukušimy. Pokud stavím Temelím taky mě zajímá Vltava a nikoli Dunaj.

0 0
možnosti

Dr. Fe(4)

1. 6. 2011 9:25
Je to neuvěřitelný hazard

Který znamená velké vystřízlivění ze sna o bezpečné jaderné energetice. Já jsem si až do této události naivně myslel, že JE jsou standardně navrhovány na největší možnou přírodní katastrofu v oblasti, která může s vysokou pravděpodobností nastat. Tedy žádné meteority a podobné nesmysly jak tady někteří fanatici neustále opakují, ale reálné přírodní katastrofy typu zemětřesení, tsunami, povodně atd. A tohle bylo ve Fukušimě fatálně podceněno. Je to jakooby postavili JE u velké řeky a navrhli zábrany pouze na stoletou povodeň ale s tisíciletou povodní už nikdo nepočítal a neměl ani připraven žádný havarijní plán pro tuhle eventualitu. Neskutečné. Přitom je prakticky jistota, že se tsíciletá povodeň jednou za několik set let stane.

0 0
možnosti

stepandix

1. 6. 2011 9:33
Re: Je to neuvěřitelný hazard

Ale Fukušima byla postavena na největší možnou historicky dohledatelnou přírodní katastrofu.

0 0
možnosti

w2004

1. 6. 2011 9:04
aco IAEA

ta ma taky maslo na hlave, ale ted bude kritizovat Japonce :-PEU

0 0
možnosti

honzaf

1. 6. 2011 9:04
To snad pochipil i laik

Na to snad nemusím být odborník na jádro, abych poznal, že Japonci podcenili tsunami.

.

Otázkou však je, co všechno podcenili projektanti elektráren v jiných oblastech, třeba u nás. To by nám měli "odborníci" říct a to zavčas. Po havárii už to pozná každý blb.

0 0
možnosti

Stanicio

1. 6. 2011 9:30
Re: To snad pochipil i laik

nejsem odbornik na energetiku, ale mohu vam zcela zarucene rici, ze u nas jsou elektrarny proti tsunami opravdu velmi dobre zabezpeceny. ;-)

0 0
možnosti