Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Speciální jednotka vojenské policie vznikla zbytečně, utratila stamiliony

Speciální jednotka vojenské policie SOG, která byla založena po teroristických útocích na USA, vůbec neměla vzniknout, vyplývá z dvouletého vyšetřování. "Existence SOG byla neopodstatněná," shrnul dnešní velitel Vojenské policie Vladimír Ložek. Jednotka utratila stovky milionů za své vybavení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

pna

Klasický lživý

článek pana Gazdíka, který se už léta vydává za odborníka na vojenskou tématiku, přičemž však ve svých článcích převážně používá prky tvrdého bulváru a neštítí se překrucování faktů a používání výmyslů. Jako například jeho článek o krádeži v budově generálního štábu, ve kterém bezoztyšně tvrdil, že tuto budovu v době incidentu střežila "speciálně vycvičená po zuby ozbrojená jednotka Vojenské policie". Buďto si opravdu nebyl vědom toho, že v té době již témeř rok Vojenská policie tuto budovu nehlídá a v tom případě takový odborník, za jakého se vydává, není a nebo to věděl a pak záměrně lhal. Poté co to i veřejně prohlásil ministr obrany do médií (že tuto budovu VP nehlídá), pan Gazdík neměl ani trochu slušnosti, aby svůj článek opravil. A takovéto nesrovnalosti a tendenční podávání informací lze nalézt v každém jeho článku o armádě. Včetně toho o jednotce SOG. Samozřejmě, že při budování  i "provozu" této jednotky došlo k "přehmatům". Ale jednoznačně takto zahazovat práci

0/0
6.6.2011 23:47

pna

práci zapálených

lidí je hnus velebnosti. Ono se to zpětně hezky kritizuje. Ale při vzniku jednotky byla situace, že nebylo kde brát zkušenosti, neboť takovouto jednotku naše armáda nikdy neměla. A to, že to nebo to nepotřebují je odvážné konstatovat, protože už určením nastávají modelové situace, na které musí být připraveni a trénováni. Nelze to řešit klasicky česky za chodu. Vždyť jde jenom o život. Takže pane Gazdíku, jen tak dál.

0/0
6.6.2011 23:52

Jessica13

FAKTA

S veškerou úctou a respektem si dovoluji o Vašem článku hluboce zapochybovat. Každá členská země v NATO má svoji armádní jednotku, která je určena k záchraně svých občanů v zahraničí v případě potřeby (důvodů pro její nasazení může být celá řada). V žádném případě v těchto situacích nelze spoléhat na Útvar rychlého nasazení. Jedná se o policejní jednotku, která má jednak jiné materiální vybavení a není schopna hned z několika závažných důvodů, ty to úkoly plnit. Pokud se budeme bavit o 601.skss je to jednotka určená primárně ke sběru informací a  strategickému průzkumu. Z toho vyplývá, že nedisponuje potřebnými schopnostmi ani materiálním vybavením proplnění takto náročných úkolů. V současné době žádná jiná jednotka v České republice nemá potřebné schopnosti ani materiální vybavení na řešení této problematiky.

0/0
30.5.2011 22:55

KarpiCB

Zkreslené informace

To je hrozné, jak dokáže mediální zpráva být jednostranná a tvořit negativní (v tomto případě)/pozitivní mínění lidí na věc, aniž by něco o tom věděli sami..

Jelikož jsem několikrát mluvil s člověkem, co u SOGu byl léta, tak můžu říct, že ty "stamilióny" jsou dobře utracené peníze. Ono totiž takové špičkové vybavení něco stojí, a případě takovéto jednotky má své opodstatnění. A jen špičkový výcvik (který také stojí milióny) těchto profesionálů opravdu na úspěch v misi nestačí. Tak možná Rambovi stačil jen nůž na přežití, ale realita je jinde. Viz také úspěšný přepad Bin Ladinovo úkrytu - špičkový americký Seal Team 6 je s českým SOGem srovnatelný. Také mě mrzí, že v tomto článku nejsou zmíněny četné úspěchy v boji s Talibanem, které by do tohoto článku vnesly trochu vyváženosti.

Viz:

http://xman.idnes.cz/v-afghanskem-pekle-prisel-o-nohu-pribeh-ceskeho-speciala-p2f-/xman-styl.aspx?c=A110208_193826_xman-styl_fro

0/0
30.5.2011 14:24

diviznaT no.4

Re: Zkreslené informace

Když většina lidí nesouhlasí s astronomickými výdaji na zbrojení a s okupačními válkami ve světě, těžko můžeš čekat podporu dalších vyhozených armádních miliónů. Ti zranění vojáci za to nemohou, ale taková je nálada ve společnosti.

0/0
30.5.2011 14:27

zloděj s oranžovou šálou

Z velkých zakázek jsou velké provize

velké "malé domů". To je původní účel a ne, zda je či není potřeba nějaký útvar. Ten prostě musí vzniknout, aby se penízky hýbaly, a když se hýbou, může tu a tam něco zůstat za nehty, víme?

0/0
30.5.2011 7:07

ensing999

V armade nikdy nevznika nic zbytecne..

Vsechno co tam vznikne ma jasnej cil a smysl, to jest pokud vznikla jednotka SOG, bylo uz dopredu zrejme, ze bude potrebovat poradne vybaveni, ktere stoji miliony korun a tudiz se bude muset nekde koupit a jako obvykle s patricnou 100% prirazkou, abychom nemeli slevu zadarmo..;-DR^

0/0
29.5.2011 17:33

zberanek

Šetření po Česku

V Česku nadbytečných minimálně 150 poslanců v PS, zbytečný Senát. Na vybudování zbytečné jednotky se také někdo napakoval. A zaplatíme to my všichni.

0/0
29.5.2011 12:37

modrá straka kradačka

Jinak autorovi článku křivdíte. Je jeden z mála,

terý se ve vojenské problematice velmi dobře vyzná. Jako bývalý důstojník ČSLA má i co porovnávat. Jen zřejmě musel díky svým novým chlebodárcům změnit rétoriku.Jinak vzhledem k nevraživosti některých armádních lampasáků a jejich manželek, měl být SOG zařazen v rámci Prostějováků, a nikdo by nic nenapadal.

0/0
29.5.2011 11:02

procensora@seznam.cz

Re: Jinak autorovi článku křivdíte. Je jeden z mála,

Vy pisete zase reci :-(. To je clanek, kde SOG je spatny. Kdo byl v army a uz neni neznamena pokazde, ze je objektivni. On pise, ze SOG chodil lovit v noci Taliby. Cha! Pane, prvni kdo zastrelil by je, tak sniper US. V Afg. to funguje jinak. Urazeni dustojnik nejvic nadava na army. V US toto normal. CR to bude taky tak. Clanek je proti SOG. Ten uz CR zrusila. Proc ted? Taky se pise jako by vojaci byli ti spatni. Hrozne :-(

0/0
29.5.2011 15:42

modrá straka kradačka

Co je na tom divného, i čeští lampasáci z GŠ chtěli svoje

"Rychlé šípy", tak jo to mají ostatní alianční státy. Aby nevypadali jako holé zadky před svými partnery. Že se ta množina primadon cítila na misích nedoceněna, je asi věc špatné "personální práce a pychologa". To že si koupili různá zařízení a ponorku nelze odsuzovat! Nikdo nevěděl kam mohou být nasazeni.Nyní mohli s tou ponorkou potápět Kadáfímu nafukovací čluny v Benghází. Mezi dopaden inteligentních bomb Edina!;-D

0/0
29.5.2011 10:47

greenalien

que

Jakou ponorku?

0/0
29.5.2011 11:05

modrá straka kradačka

Re: que

...na dálkové ovládání - robota.

0/0
29.5.2011 13:12

modrá straka kradačka

Re: que

Nebo chceš li podovodní skůtr, schopný regulovat hloubku ponoru, a přepravovat např. i pyrotechnické prostředky.

0/0
29.5.2011 13:15

procensora@seznam.cz

Re: que

Vy nemluvte do veci, ktery nerozumite

0/0
29.5.2011 15:46

modrá straka kradačka

Re: que

Hele ty dobra czeska, rad sebe necham od tebe poucit?? Byl ty alespon gefrajter u Garda narodní, nebo u Nedelnich ostrostrelec??

0/0
29.5.2011 17:14

procensora@seznam.cz

Special forces umi rusit jenom CR :-D((

Ted, kazdy stat Evropy mensi armadu. Ale na SF nikdo nechyta. US nikdy! CR rusila SOG, dobre. To je hodne drahe a to nerekli ze? Cvicit takovy vojaka je drahe. To je investice. CR vyhodila investice. Psat tak o nich, ze meli skutr, my God. To vidim, ze nevi co to je SF. CR ma asi hodne mlady kluci, kteri na toto maji. Sorry, ale posle vojaky a pak zakaze jim bojovat? Toto cekala US mozna u Philliphinci. Ti to nedelali. Ti nebali niceho. CR nedela dobre veci :-(

0/0
29.5.2011 9:09

kenx

tak

Tak o tomhle se při prodlužování Afghánské mise nepsalo. Proč?

0/0
29.5.2011 8:41

procensora@seznam.cz

Re: tak

Yes. CR posila do Afg. civily! :-(. Civily hlida armada. Takovy joke dela CR. Hm...

0/0
29.5.2011 9:15

jyyyj

Kdy už konečně pochopíme, že Česká armáda je zbytečná celá.

Je to jeden dlouhý tunel plný peněz ústící STStBKKKM©Já do řiti.

0/0
28.5.2011 23:21

Stafbull

Re: Kdy už konečně pochopíme, že Česká armáda je zbytečná celá.

Doufám že k tomuhle nikdy nedojde.

0/0
29.5.2011 8:15

jyyyj

Kdy už konečně pochopíme, že Česká armáda je zbytečná celá.

Myslíte, že nikdy nedojde k dalšímu zelenomozkovému tunelování do řiti STStBKKKM©Já, nebo myslíte, že nikdy nedojde k ostudnému válčení neschopné zbytečné České armády ? Tak nějak se víc píše o ostudách, než o hrdinských činnech. Asi je jich víc.

0/0
29.5.2011 11:57

byvalyvoliccssd3

Vlády čSSd byly neštěstím pro tuto zem.

Tyhle vyhozené stamiliony jsou jen malá část ze stovek promrhaných miliard.

0/0
28.5.2011 22:00

modrá straka kradačka

Re: Vlády čSSd byly neštěstím pro tuto zem.

Co je to proti těm ODSáckým tunelům, a neviditelné ruce trhu pana profesora.

0/0
29.5.2011 10:51

nettwor vs. darth.v

Dobře že takové

paznehty zrušily ..

0/0
28.5.2011 19:25

procensora@seznam.cz

Re: Dobře že takové

Co umite vy?

0/0
29.5.2011 8:54

nettwor vs. darth.v

Jakmile je za něčím

Tvrdík . .tak je mi jasné že to nemělo smysl a nemohlo to dopadnout dobře ;-D

0/0
28.5.2011 19:21

RJJ milovník miltikultury

Re: Jakmile je za něčím

Nemůžu si pomoct, ale někdy je lepší si přečíst i diskusi a zase to vypadá jinak. Gazdík je nějaký rádobynovinář. Pokud je pravda co píšou níž, tak jen doufám, že v článku lže z blbosti a ne vědoměRv

0/0
28.5.2011 19:29

řešení

Re: Jakmile je za něčím

R^

0/0
28.5.2011 21:40

xychteen

Nevím, jak moc jsou P.T. spoludiskutéři informováni...

...já tedy vůbec ne :-) ale v první řadě bych rád znal okolnosti, při nichž jednotka vůbec vznikala - totiž jestli se tak dělo v rámci nějaké koncepce (národní nebo i větší) nebo jestli si chtěl akorát někdo hrát na vojáčky, případně šlo o systém "Lojza s Franckem už to dávno mají, tak si to pořídíme taky".

:

Já o tom nic nevím a rád bych byl objektivní, ale jak tak sleduju jiné kroky místní armády a policie, obávám se, že se na tu první variantu asi moc nehrálo :-(

:

Vybavení bych jednotce tohoto typu nevyčítal, neb to bez něj prostě nejde. Ovšem jestli má taková jednotka v místních podmínkách smysl, to je jiná věc. Není tady žádné impérium, které by mělo hájit hned několik sdružení pro ostré hochy - a v rámci větších uskupení je co nabídnout i bez nich; ostré hochy ostatně můžeme nabídnout na nejvyšších postech, kdo v NATO má třeba ministra obrany, co dokáže prostřelit letadlo? ;-D

0/0
28.5.2011 18:03

ajk

....

zbytečně nevznikla......stamiliony byly utraceny a provize doputovaly kam měly....takže mise splněna....[>-]

0/0
28.5.2011 16:52

procensora@seznam.cz

Re: ....

US tak cvicene vojaky nabidne jine SF. Vyzbroj a vojaci SOG mozna taky. To nezmeni v tom, ze clanek je divny :-(

0/0
28.5.2011 17:00

pravicovyruger

Milá vědmo, ajk je patrné, hloupost některých příspěvků

je bezbřehá. Podvodní skůtr je "hloupost" dokud jej nepotřebuješ, pokud ho speciíálové budou potřebovat při řešení taktického úkolu , je pozdě jej kupuvat a lidi s ním cvičit.

Stejně tupá argumentace by byla " a proč máme protiletadlové rakety, když jsem desítky let nic nesetřelili"

Z tupého honu na profesionály je mi smutno.

0/0
28.5.2011 15:50

Vědma Phoebe

Re: Milá vědmo, ajk je patrné, hloupost některých příspěvků

Já myslela, že jsou to profesionálové a ne Ferdové mravenci.

Jiný útvar umí pracovat pod vodou, jiný umí na poušti.

0/0
28.5.2011 15:59

ymanik3

Re: Milá vědmo, ajk je patrné, hloupost některých příspěvků

Milá slečno (paní) a ostatní neznalí problematiky spec. jednotek. V každé takovéto jednotce je více specializací: např. odstřelovač, řidič, potápěč atd. Ano, jsou to vlastně takoví Ferdové. Proto se jim říká speciální jednotky. Jinak bych zde poznamenal jednu zásadní věc. Pokud je mi známo, tak k nákupu podvodního skůtru a bezpilotního průzkumného vrtulníku nedošlo. Pan Gazdík opět loví senzaci, kde není. Použití tohoto skůtru je samozřejmě v poušti nesmysl. Ovšem tyto jednotky jsou cvičeny i na zásahy z vodní plochy a dopravit sebe, výstroj a výzbroj nepozorovaně na větší vzdálenost pouze za pomoci vlastních sil je nesmysl, protože by jim sotva zbyli síly na samotný úkol. Doporučil bych zde diskutujícím nejprve něco o těchto jednotkách nastudovat a pak zde teprve vést nějakou smysluplnou diskuzi. Rád bych tu s vámi diskutoval dál, ale už nemám dukátky. Tak snad příště ;-)

0/0
28.5.2011 16:16

Thorough

Re: Milá vědmo, ajk je patrné, hloupost některých příspěvků

Otázka zní jaký smysl má budovat takovou jednotku na úrovni Vojenské policie a co s jednotkou která se morálně rozložila.

0/0
28.5.2011 19:19

ymanik1

Re: Milá vědmo

Myslím, že má. Nasazení v Helmandu možná bylo nad rámec určení této jednotky, ale jinak to jde srovnat se strukturou policie. K úkolům SOGu například patřila ochrana VIP představitelů MO a AČR v rizikových oblastech. Stejně jako policie má Ochranou službu ústavních činitelů. K tomu patří i zásahová jednotka na záchranu rukojmích (u policie URNA) např. zajatého vojáka. Součástí výcviku 601.skss je sice také tento výcvik, myslím si ale, že zaměření této jednotky je přeci jen jiné (strategický sběr informací a cílené údery na nejvyšší struktury protivníka atd.). Pokud jde o morální rozklad jednotky je důležitá role velitele. Pokud nemá velení VP důvěru svých lidí, těžko se s tím dá něco dělat. Asi bych doporučil navštívit stránky www.armyforum.cz, stránky vytvořené bývalými příslušníky SOGu, kde najdete jejich konkrétní vyjádření nejen k rozpuštění SOGu, ale i diskusní fórum k dalším problematikám armády a další zajímavosti.

0/0
28.5.2011 20:41

hafusak2

Re: Milá vědmo, ajk je patrné, hloupost některých příspěvků

Doufám, že při svých názorech si ani neplatíte žádnou pojistku, protože to jsou zbytečně vyhozené peníze.

0/0
28.5.2011 16:20

pravicovyruger

V tomto případě Vědmo

"MYSLET" znamená  ...........o  (ničeho) nevědět

0/0
28.5.2011 17:45

Stafbull

Re: V tomto případě Vědmo

Nemyslet znamená být tupé zvíře.

0/0
29.5.2011 7:48

pravicovyruger

Zase humbuk, speciální jednotky, mají li být

skutečně speciální a všestranné prostě potřebují mnoho drahých hraček, které mohou a nemusí použít.

To Novinář, byrokrat a hlupák nepochopí.RvRvRv

0/0
28.5.2011 15:48

FiS95

Re: Zase humbuk, speciální jednotky, mají li být

R^R^R^

0/0
28.5.2011 19:54

Helios, god of sun

hovadiny?

Co to je za nesmysl? Kdyz ta jednotka ma za sebou uspesne nasazeni v misich, tak jak mohla byt zbytecna? Kdyby sedela doma na zadku a nic nedelala, pak zbytecna je. Kdyz se pro ni naslo konkretni uplatneni s uspesnymi vysledky...

0/0
28.5.2011 13:27

Vědma Phoebe

Re: hovadiny?

A na poušti podvodní skútr se vám zdá nutný?

0/0
28.5.2011 14:32

procensora@seznam.cz

Re: hovadiny?

Pane, vite taky to, ze umreli a meli ranene? Delali patrolu kazdemu z CR

0/0
28.5.2011 14:43

Vědma Phoebe

Re: hovadiny?

Jakou to má souvislost s utracenými penězi za podvodní skútr?

0/0
28.5.2011 14:45

procensora@seznam.cz

Re: hovadiny?

To nemeli v Afganistanu. To asi uzili doma. SF maji vyzbroj do kazdeho extremu. Skutr pod vodu, to musite hodne trainovat at to umite. To je tezke

0/0
28.5.2011 14:49

xnude

Re: hovadiny?

To nemeni nic na tom, ze to je zbytecnost od A az po Z. Kdyby takova jednotka nevznikla, dneska mohlo stat i nekolik novych skolek a hrist pro deti po cele CR nebo mohl byt opraveny dost velky kus rozbite silnice.

0/0
28.5.2011 15:34

procensora@seznam.cz

Re: hovadiny?

Skola a hriste mohly stat taky v Ugande. Kdy by tam nekradli dva tri lidi. Ze? :-(

0/0
28.5.2011 15:41

Vědma Phoebe

Re: hovadiny?

Vaše inkoherence, s jakou se zúčastňujete diskuse, je obdivuhodná.

0/0
28.5.2011 15:43

Najdete na iDNES.cz