Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Občanský zákoník změní i cenu domácích mazlíčků, objasňoval náměstek

Určit cenu oblíbené věci bude těžké, ale záleží na soudech, které už dnes musí například rozhodnout, kolik stojí, když vás někdo urazí. Tak reagoval náměstek ministra spravedlnosti Filip Melzer na jednu z otázek v chatu se čtenáři iDNES.cz na téma nového občanského zákoníku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

RozenFCB

Melzer nebo Menzel?

tak Melzer nebo Menzel? Ja bych byl pro první možnost, každopádně článek dává možnost si vybrat. Asi wordovská oprava co?:)

0/0
8.6.2011 14:27

magdik

hlavně

aby to ty paka odsouhlasili.R^

0/0
25.5.2011 13:19

milan79

Re: hlavně

No nevím, v reálu to bude mnohem více nepřehledné... vemte jen to, že ze současných 880 paragrafů bude najednou mít občanský zákoník 3046 paragrafů... v tom se bude hůř orientovat každý...

0/0
25.5.2011 13:38

Blasth

Re: hlavně

To jsou zvláštní počty :D A to, že nový občanský zákoník v sobě obsahuje i právo rodinné a obchodní tzn. obchodní zákoník (vyjma zákona o obchodních korporacích) a zákon o rodině, to nic? Tyhle paragrafy se k 880 nepočítají?

A co teprve věc, že smlouvy budou upraveny na jednom místě? Ne že spotřebitelské smlouvy jsou nesystematicky na začátku, protože tam bylo místo při novele a závazkové právo a ostatní smlouvy jsou až za dědictvím na druhém konci? Kde je pak nepřehlednost?

Nebo ještě jedna věc - rozdělení na části - aktuální občanský zákoník se člení na část, první, druhou a pak ihned šestou, sedmou, osmou a devátou.... Anebo třeba je podle vás přehlednější aktuální úprava v tom, že po § 180 (zánik zadržovacího práva) následuje "systematicky" § 415 (předcházení hrozícím škodám)?

Už od revoluce se plánuje změna na nový civilní kodex a konečně je tady! Systematický, přehledný a hlavně reagující na aktuální dobu!!!!

0/0
25.5.2011 15:27

xmar

blbost

Jeden nebude chtit pustit do druho do jeho domu pres svou zahradu? Takze ne pozemek a stavba na nem budou muset mit stejneho vlastnika, ale dum a prilehle zahrady? Autor clanku asi moc nepochopil smysl cele veci...

0/0
25.5.2011 13:15

weclik

O.Z. a lobing,aneb kde je ochrana soukromého vlastniství?

Podávám námitku k ustanovení navrhovaného Občanského zákoníku ,§ 1203 Služebnost inženýrské sítě.!!

 

Domnívám se že stanovený text hrubým způsobem porušuje vyšším zákonem stanovenou ochranu vlastnických práv,zřizovatelům a provozovatelům inženýrských sítí dává  absolutní právo k umístění a provozování IS,bez ohledu na zájmy a záměry vlastníka pozemku,s tím že jej tímto zařízením hrubě omezuje v svobodném využití vlastní nemovitosti a zákon neřeší často velmi výrazné znehodnocování nemovitosti,právě v důsledku umístění inženýrských sítí a zřízení ochranných pásem k těmto zřízením

[>-]

0/0
25.5.2011 13:06

milan79

Re: O.Z. a lobing,aneb kde je ochrana soukromého vlastniství?

1203? Nevím jakou verzi návrhu máte, já se právě koukám na vládní návrh občanského zákoníku 2011 na stránkách ministerstva spravedlnosti a v paragrafu 1203 vidím:

"K platnosti hlasování se vyžaduje vyjádření vlastníka jednotky s uvedením dne, měsíce a roku, kdy bylo učiněno, podepsané vlastní rukou na listině obsahující plné znění návrhu rozhodnutí." ;-)

0/0
25.5.2011 13:12

milan79

Re: O.Z. a lobing,aneb kde je ochrana soukromého vlastniství?

Takže je to paragraf 1258 a jen tak mimochodem je to vlastně to stejné co už platí, jen to pojmenovali jinak... nyní to je věcné břemeno a je to paragraf 151a až m platného občanského zákoníku... ;-) Jinak vznik služebnosti máte v paragrafu 1251 - a je to: smlouvou (tudíž dohodou vlastníka a provozovatele IS), vydržením (to znamená, že tam IS už několik let jsou a to v dobré víře), ze zákona (ano tady může dojít k zvýhodnění provozovatele IS, ale to platí již v současném občanském zákoníku) a rozhodnutím orgánu veřejné moci (opět může dojít k zvýhodnění provozovatele IS, ale opět již platí v současném občanském zákoníku) ale ze zákona a rozhodnutím orgánu veřejné moci se služebnost zřizuje jen v případech stanovených zákonem (to je trošku ochrana - opět platí již nyní).

0/0
25.5.2011 13:35

milan79

Re: nevědomé nabytí kradené věci...

Schválně jsem se podíval na paragrafové znění připravovaného zákona takže co k tomu říct:

- věc můžete nabít jen v dobré víře - to znamená nevíte, že věc byla ukradena, kupujete od osob v zákoně uvedených tj. např: na dražbě, od podnikatele při jeho podnikatelské činnosti v rámci běžného obchodního styku (takže třeba v bazaru), od dědice atd... (jde dohledat v § 1101 připravovaného OZ). Další způsob jak získat věc je vydržením (toto se nemění je v současném občanském zákoníku  a bylo i za první republiky, i za císaře pána...) a nebo pokud držitel prokáže, dobrou víru v oprávnění převodce převést vlastnické právo k věci (věří, že mu věc prodává vlastník) to však neplatí pokud vlastník prokáže, že věc pozbyl ztrátou nebo činem povahy úmyslného trestného činu (měl by teoreticky stačit zápis od policie o krádeži věci).

0/0
25.5.2011 13:01

milan79

Re: nevědomé nabytí kradené věci...

ale je nutné doplnit, že platí: koupí-li někdo v dobré víře v bazaru (nebo jinde, ale tak aby věřil, že věc není kradená) věc tak ji musí vydat vlastníkovi, který prokáže, že věc ztratil, nebo mu byla ukradena a to pokud od krádeže nebo ztráty uplynuly max. tři roky...

Takže pokud vás někdo okrade, soused vaši kradenou věc v dobré víře v bazaru koupí a vy uvidíte jak ji má tak už jen to, že ho upozorníte na to, že je to vaše ukradená věc tak ztrácí dobrou víru (přestávají tedy běžet ty tři roky a nemůže se stát vlastníkem věci) znamená to, že věc zůstává vaše a soused by vám ji měl vydat... i když nebude chtít... ;-)

0/0
25.5.2011 13:08

Dr. Robin Roth, Brno

Prodej cizího majetku dlužníka pod kontrolou věřitelů.

Vážený pane, proč návrh nového občanského zákoníku neupravuje prodej cizího majetku při likvidaci dlužníka - tj. právnických osob formou veřejné dražby. Proč prodej likvidovaného majetku není pod kontrolou věřitelů, aby nedocházelo k jeho zpronevěře nebo prodeji za velmi nízké ceny. Poučili se legislativci z nechvalné likvidace majetku Fondu dětí a mládeže! Děkuji.

0/0
25.5.2011 12:16

Ferda Mravenec Bartowyč

no když vidím tren právnickej ksich

masím konstatovat že každý člen UV KSČ vypadal o třídu inteligentněji , a nedovolil si obhajovat takové hlouposti

0/0
25.5.2011 12:02

rory2k

Z mého okolí znám jeden případ,

kdy činžovní dům je v majetku družstva vlastníků bytových jednotek stojí na pozemku, který vlastní energetická společnost EON(těsně vedle baráku je cejchovna elektroměrů).

EON nereaguje léta letoucí na jakékoliv nabídky družstva k odkupu pozemku a družstvu tak značně svazuje ruce co se týče volného nakládání s vlastním majetkem.Věděl by někdo, zdali bude novela OZ lépe řešit i tyto případy a zdali tedy dotčenému družstvu svítá nějaká šance na vyřešení léta se táhnoucí situace?

0/0
25.5.2011 12:00

ramsveyker

Re: Z mého okolí znám jeden případ,

No, řekl bych, že nové zákony neplatí zpětně. Ale nejsem právník.

0/0
25.5.2011 12:13

Jitřní dar

Re: Z mého okolí znám jeden případ,

Máte pravdu, zákony zpravidla nepůsobí zpětně.

0/0
25.5.2011 12:40

AAA2

Re: Z mého okolí znám jeden případ,

A v jakem smeru jim to svazuje ruce? Nas barak stoji na byvalem pozemku drah, dnes patri SZDC a ruce nam to nijak nesvazuje. Do budoucna by jim novy OZ mel prinest predkupni pravo na ten pozemek, kdyby ho EON chtel prodat.

0/0
25.5.2011 12:42

myska.hrabalka

Pro začátek bych tam dal

1)Trestní a majetkovou odpovědnost soudců, úředníků a politiků za svá rozhodnutí. 2) Firma přistižená při korupci vyvlastněna. 3) Možnost doživotního zákazu řízení motorových vozidel. 4) Doživotní trest odnětí svobody bez možnosti zkrácení 5)Milost prezidenta smí zkrátit trest odnětí svobody pouze o max 5 let. 6)Možnost odebírání jakékoli formy vzdělání, pokud byla nabyta podvodně 7)Vyvlastnění majetku, o kterém majitel nedoloží legální nabytí. 8) Výchozí trest za vraždu vždy doživotí, při polehčujících okolnostech se budeme bavit o nižším trestu. 9) Zákaz obchodování s komoditami a akciemi na našem území. (přeprodávání benzínu před 10 zlodejů z nichž si každej něco přirazí jim generuje zisk nepodložený prací a ničí ekonomiku stejně, jako padělání peněz).

0/0
25.5.2011 11:54

Jitřní dar

Re: Pro začátek bych tam dal

To, co tady jmenujete nepatří do občanského zákoníku, ale do trestních a správních předpisů.

0/0
25.5.2011 12:14

AAA2

Re: Pro začátek bych tam dal

a autorka zrejme do Severni Koree, tak by se paragrafy jako ten posledni jiste dobre vyjimaly.

0/0
25.5.2011 12:44

astrix01

Nově zavedené právo pastvy, je zavedeno jako alternativní

zdroj  dávek v hmotné nouzi. Stá nemá peníze tak se běžte na pást. Dnes to taky občas slýcháme a prto se to stane realitou. Umím si představit  lidský černostrakatý  chov jak leží na  horské pastvině, zvonce kolem krku, a halasné nespokojené bučení, vítající sociální pracovníky

0/0
25.5.2011 11:51

astrix01

Přechod nájmu bytu na příbuzné bude složitější

Nový zákoník zamezí praxi, kdy babička přihlásí do městského bytu vnuka a ten ho pak může užívat i po její smrti a nájemní smlouvu dál předávat. "Vnuk" bude moci podle nové úpravy v bytě zůstat jen dva roky, pak mu nájem skončí. To znamená, že nebude moci ani byt odkoupit do vlastnictví pokud bude obecní,  pokud zde bude pan domáci - majitel nemovitosti tak mu ODS uvolní ruce  pro nakládání s bytem, když už nezvládla deregulaci.

Na to máme stavební spoření, aby nás mohl stát lehce dojit.  

0/0
25.5.2011 11:42

AAA2

Re: Přechod nájmu bytu na příbuzné bude složitější

nebude moci ani byt odkoupit do vlastnictví pokud bude obecní - a to nejlepe za zlomek trzni ceny jako dnes, ze. Tak to uz asi nebude moci. A to je zcela v poradku.

0/0
25.5.2011 12:45

Martinnn32

To nas nezajima

dneska chceme videt na prvni strane hlavu Marka Bendy (nejlepe v opratce)  a clanek o jeho dalsich prinosnych politickych aktivitach.

0/0
25.5.2011 11:38

Pruitt Igoe

Ztráta radosti z dovolené???

"Ztráta radosti z dovolené" - to budou na konci léta zástupy smutných rekreantů v cestovkách ;-D

0/0
25.5.2011 11:29

elTondo

Re: Ztráta radosti z dovolené???

Myslím, že pro cestovky nebude problém přidat si do smluvních podmínek jeden nenápadný odstaveček navíc.

0/0
25.5.2011 11:51

amanita.verna

nevědomé nabytí kradené věci...

jaký na to máte názor? Nenahrává to trochu překupníkům s kradenými věcmi?  Proč bych si kupovala kolo za 60000,-  když mi stejné někdo prodá za 30000,- ..Dneska bych si ho za těch třicet fakt nekoupila, protože bych měla obavu, že je kradené...

0/0
25.5.2011 11:29

Pruitt Igoe

Re: nevědomé nabytí kradené věci...

"nevědomé"  - rozumíte tomu slovu? ;-)

0/0
25.5.2011 11:29

amanita.verna

Re: nevědomé nabytí kradené věci...

mít obavu přece neznamená vědět..:)  V okamžiku, kdy budu vědět, že je kolo za 30 mým majetkem, i když bude kradené, budu  naprosto bez obav..:)

0/0
25.5.2011 11:31

Vosta Jindra

Re: nevědomé nabytí kradené věci...

jestliže kupuješ věc za polovinu obvyklé ceny a nejsi bez základního vzdělání, nemůžeš být v dobré víře, a tudíž kolo nenabudeš. Touto úpravou se ale naopak zlepší postavení poctivých kupujících a posílí právní jistota. V Česku jsou z toho ovšem neřešitelné potíže.

0/0
25.5.2011 11:39

amanita.verna

Re: nevědomé nabytí kradené věci...

v odpovědích náměstka min, spravedlnosti jsem se dočetla, že se bude týkat věcí nalé hodnoty... Nevím kolik je ta "malá hodnota" ale myslím, že běžné kolo to asi bude.. Takovéhle krádeže policie vůbec nevyšetřuje...Takže to bude vůči původnímu majiteli nespravedlivé..V "dobré víře" nakoupíš v každém bazaru...Normální člověk vždycky nakoupí v dobré víře...

0/0
25.5.2011 11:45

amanita.verna

Re: nevědomé nabytí kradené věci...

pak se mohu dočkat situace, že mi někdo ukradne kolo, policie nic nevyšetří, na mém kole budu vidět jezdit souseda  který kolo koupil na inzerát...A budu se s tím muset smířit?

0/0
25.5.2011 11:47

milan79

Re: nevědomé nabytí kradené věci...

Ano, ale pouze po třech letech od chvíle co věc v dobré víře získal (tím dojde defakto k vydržení věci) pokud ho během těch tří let na kole uvidíte, přijdete k němu a řeknete mu, že to je vaše kolo které vám bylo ukradeno tak již není v dobré víře a lhůta se nepočítá. Pak vám musí věc vydat a kupní cenu vyžadovat po tom, kdo mu ji prodal...

0/0
25.5.2011 12:40

dj1

Právo pastvy, služebnost, výměnek

Jako právník považuji předložený návrh za zvláštní pokus o jakýsi návrat do středověku. Opravdu netuším jak společensky prospěšná bude úprava práva pastvy, návrat k pojmům jako je služebnost - dnešní věcné břemeno, nebo výměnek.

Jiné aktuální oblasti NOZ neupravuje vůbec.

Bohužel si tento zmetek ODS prosadí.

0/0
25.5.2011 11:26

hrcprcsalala

Re: Právo pastvy, služebnost, výměnek

Na právu pastvy, výměnku ani služebnosti nevidím nic špatného. Holt se budeš muset naučit něco nového.

Jako "aktuální oblasti" neupravuje vůbec?

0/0
25.5.2011 11:27

Vosta Jindra

Re: Právo pastvy, služebnost, výměnek

je špatné zavádět zbytečně nové pojmy tam, kde staré jsou zažité a definované. Nahradit "právní úkon" právním jednáním je pitomost, kterou si může dovolit teoretik, ale v praxi to bude přinášet další zbytečné potíže. A takových změn je tam sto.

0/0
25.5.2011 11:31

noo

Dům i pozemek, jeden vlastník

a jak se bude resit stav, kdy stavebni parcelu vlastni bratr a dum na te parcele sestra? To jednomu z nich soud prikaze, ze se ma vzdat sveho majetku?

0/0
25.5.2011 11:20

hrcprcsalala

Re: Dům i pozemek, jeden vlastník

Mají mít rozum sami a nevytvářet takové hlouposti. ;-)

0/0
25.5.2011 11:25

sirmer

Nevědomé nabytí kradené věci.

Pokut někdo ukradne auto a já auto od něj v dobré víře auto koupím (nemám samozřejmě tušení že ho ukradl). Je vůz definitývně můj nebo mi ho může policie odebrat a vrátit majiteli.? Děkuji

PS: podle nové úpravy by mělo být definitývně moje.

0/0
25.5.2011 11:17

slaviator

Re: Nevědomé nabytí kradené věci.

Dnes může odebrat, pokud to auto nevydržíš podle OZ (tři roky, musíš ale být v dobré víře - stačí ale být v dobré víře pouze v okamžik nákupu). Nebo můžeš dneska koupit auto podle ObchZ, i coby nepodnikatel, když se dohodneš s prodávajícím. Pak se stáváš automaticky ze zákona majitelem okamžikem podpisu smlouvy, ale nemáš tam pak takový pišišvárničky jako odpovědnost prodávajícího za vady apod jako je dle OZ... A kdyby přišlo na věc, musíš odůvodnit, proč jsi kupoval auto podle pro tebe v jinejch věcech nevýhodné smlouvy dle ObchZ a nikoliv klasicky podle OZ. Ale jde to...

0/0
25.5.2011 11:20

hrcprcsalala

Re: Nevědomé nabytí kradené věci.

Nic odůvodňovat nemusíš, je to svobodná volba obou smluvních stran.

0/0
25.5.2011 11:22

Vosta Jindra

Re: Nevědomé nabytí kradené věci.

je to volba stran, ale má to jiný důsledek. Vpřípadě, že prodávající je podnikatel při podnikatelské činnosti, platí stejně pro spotřebitele-kupujícího příznivější úprava občanského zákoníku.

0/0
25.5.2011 11:28

hrcprcsalala

Re: Nevědomé nabytí kradené věci.

To samozřejmě. Reagoval jsem na zmínku o nějakém zdůvodňování.

0/0
25.5.2011 11:29

slaviator

Re: Nevědomé nabytí kradené věci.

Policajt to odůvodnění chtít může. A ty řekneš, že je to svobodná vůle dvou stran, tak je to v pořádku. Ale hlavně na ten policajtův dotaz nemůžeš začít mluvit něco o tom, že to bylo proto, že... nebo protože....

0/0
25.5.2011 11:33

basniklidu

Tak, tak ... ODS tady 20 let zdrzuje novy zakonnik

a nyni kdyz uz maji nakradeno tak aby si pojistili majetek si jej zavedou.

0/0
25.5.2011 11:17

Rikishi

fotografie

iDNES, to nemůžete na hlavní stránku vkládat normalní fotografie? Tato mě celkem vyděsila. Navíc ta rtěnka - jak pan exministr Bárta...

0/0
25.5.2011 11:16

on3.

Paragrafu je moc

staci 10 :-)

0/0
25.5.2011 11:14

Chytrakz hospody

vice jak 3.000 §§

to zas bude legislativní ne superzmetek, ale megazmetek nebo snad gigazmetek!!

0/0
25.5.2011 11:09

phdr.

Re: vice jak 3.000 §§

říkáš, že užs to čet, jo? 8-o

0/0
25.5.2011 11:11

corwin78

Re: vice jak 3.000 §§

Ten Eliášův zmetek je paskvil a všichni to dobře vědí, včetně Eliáše samotného. Co byste taky čekali od někoho, kdo učí práva v Plzni.

0/0
25.5.2011 11:16

Vosta Jindra

Re: vice jak 3.000 §§

Eliáše rád nemám, ale blbec to není. Plzeň neměla až na výjimky špatné vyučující. Jiná věc je, že vyšel z předpokladu, že se civilní právo může vrátit do roku 37, což je nesmysl. Taky se ukázalo, že to je nad jeho síly. Jinak paskvil to je, a jediný, komu se to nedoneslo, je ministr Pospíšil. A poslancům je to jedno, protože to jsou vesměs hloupí lidé s ekonomickým polovzděláním.

0/0
25.5.2011 11:25

Najdete na iDNES.cz