Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Učitelka bojuje s nesmyslným zákonem, který posílá pedagogy do učení

Učitelka havlíčkobrodské Obchodní akademie a Hotelové školy Iva Kletečková se zřejmě jako jediná v zemi pustila do boje s nesmyslným zákonem. Nařizuje všem kantorům, že musí mít fyzicky výuční list nevyjímaje ani ty, kteří studium ve svém oboru ukončili maturitní zkouškou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

username

nedělejte z toho vědu

nedělejte z toho vědu. Prostě se při změně zákona udělala chyba, kterou nikdo nedomyslel, naštěstí tam byl několikaletý odklad a v něm se na chybu přišlo a chyba se opraví. Nikdo netvrdí, že to je nějaký úchylný záměr, podle kterého je vyučení více než maturita, prostě dali do normy, že odborný pedagog musí mít pro daný obor vyučen (což je jistě dobře) a všichni přehlédli, že mohou být i ti, co mají v oboru maturitu, ale ne výučňák.

Je třeba si uvědomit, že naše zákony jsou sice často dobře navrženy a prochází legislativním odborem (vlády, když je to vládní návrh, PSP když poslanecký), ale pak v průběhu prvního či druhého čtení do nich poslanci zasahují, různě vyškrtávají či přidávají nějaké věty či slovíčka a to už nikdo kontrolovat nemusí, takže se stane, že se odkazuje na větu, která byla vypuštěna, používá se termín, který není definován atd.

Chybou není tento zákon, chybou je, že nemáme veřejná připomínková řízení, jako např. ve Slovinsku

0/0
22.5.2011 18:09

jaromir11

Lidská blbost nezná mezí.

Z článku vyplývá,že ucitelka vyučena v oboru s maturitou a s VŠ nemůže učit,ale ten,který má klasický výuční list učit může.Nebo jsem to špatně pochopil?

0/0
20.5.2011 13:07

Vrah

Re: Lidská blbost nezná mezí.

Jde jenom o úřední buzeraci. Dřív dostávali absolventi učňáků s maturitou dva papíry: výuční list a maturitní vysvědčení. Od jisté doby jim začali psát vše na maturitní vysvědčení, tudíž byl výuční list jako nadbytečný pro tyto učiliště zrušen; jinak se nezměnilo nic. Paní má problém, protože nemá ten výuční list, který byl nahrazen maturitním vysvědčením, které byrokrati neuznávají.

0/0
21.5.2011 18:27

klety2

Iva Kletečková - osobní příspěvek 3

To vita.nek 19.5.2011 15:58 – uvažte podobenství: Máte osobní auto. Jste zkušený a spolehlivý řidič. Od roku 1990 máte osvědčení o absolvování autoškoly pro kategori osobních aut. V roce 2004 schválí zákon, podle kterého musíte do roku 2014 získat řidičský průkaz, abyste mohl auto řídit. Takže musíte znovu do autoškoly. Váš soused je v pohodě, protože autoškolu absolvoval v roce 1980, kdy kromě osvědčení o absolvování autoškoly obdržel i řidičský průkaz (ten kus papíru). Máte jen dvě možnosti. Buď strpíte TAK zjevnou diskriminaci zákona a půjdete se znovu učit jezdit (nejsem ten typ) nebo zkusíte změnit zákon.

To hňup – díky

Též odkazuji na své příspěvky 15.5 9:01 a 14.5.18:08

a článek http://zpravy.idnes.cz/odborni-ucitele-s-maturitou-musi-mit-i-vyucni-list-dobes-chysta-napravu-1ay-/studium.asp?c=A110516_154706_studium_jj

Hezký večer!

0/0
19.5.2011 20:03

jyyyj

To je, pane, resort !! Wewerky....

Jak se, cákryš menuje a čeho FŠEHO ještě ministr je ? Bez pořadí : neví, že co PC i "tajně" schroustá, to v něm někdo schopný vždycky najde. Zaměstnat "tajně" "kamarádku" bez vzdělání "tajně" do vyšší platové třídy a odměňovat ji "tajně" podle požadovaných služeb z peněz daňových poplatníků, jednou vložit a pak se složt. Nafotit, podle počtu dětí katolickou rodinu základ státu, "tajně" za peníze daňových poplatníků. Možná veřejně rozšířit pokyn učitelkám, aby se nevměšovaly do rvačky žáků, neb hrozí nebezpečí, že dostanou do úst, ale až když jsou tyto rvačkou unavené. Průšvih zatím zvaný státní maturity, ještě nebyl ukončen, takže jeho výše se teprve sečte. Poslat mladší babičky s letitou praxí, maturitou v oboru a vysokoškolským pedagogickým diplomem do učení.

Může mi někdo napsat, co smysluplného vylezlo z, jak se vlastně jmenuje a čeho FŠEHO ještě ministr je, resortu ?

0/0
19.5.2011 13:32

Krak

Re: To je, pane, resort !! Wewerky....

Já nic takového nepamatuji, ale házet to na toho posledního je jaksi hloupé...

0/0
19.5.2011 20:12

jyyyj

To je, pane, resort !! Wewerky....

FŠECHNY mnou popsané "průšvihy", jak se cákryš menuje a čeho FŠEHO on to ministr je, s tou asi stent kou (možná z asi stent potřeboval), která chodila do školy jen ve středu, prošly možná v jiném pořadí médii. Já je jen shromáždil do několika vět.

0/0
19.5.2011 20:48

meniskus

Re: To je, pane, resort !! Wewerky....

Dobeš se jmenuje,ten,co ho taky nemusím.

0/0
19.5.2011 20:56

jyyyj

Wewerky....Jak že se, cákryš, ... a ...

0/0
19.5.2011 21:02

Milrena

Učitel

odborného výcviku by měl mít výuční list a zároveň také pedagogické vzdělání. Znám i opačné případy, kdy pro pozici učitele odborného výcviku stačil výuční list. Obojí je špatné.

0/0
19.5.2011 8:03

falm

Re: Učitel

Nesmysl. Viz má poznámka níže.

0/0
19.5.2011 8:21

vita.nek

praxe vs. praktická maturita

Praktická část maturity a výuční list je celkem rozdíl, proto jsou obory výuční s maturitou a střední odborné. To je právě ten rozdíl, že ten kdo učí odborný předmět by měl nějak dokázat svou spůsobilost a odbornost pro tuto činnost. Praktická část na SOŠ, SPŠ (bez výučního listu) totiž je zkouška nikoli z přímo z praxe, ale spíše praktické použití z odborných předmětů (výpočet, nákres, měření .... ) kdežto u výučního listu jsou potřeba manuální dovednosti a znalosti spíše co se týče obsluhy strojů a zařízení .... je to také dané tím, že na středních školách je praxe ve velikosti pár hodin týdně, kdežto učni mají praxi co do hodin, téměř shodnou s teorií. Dle mého názoru, pokud nemůže učitelka svou odbornost dokázat praxí u nějakého jiného zaměstnavatele než u školy, by měla "vyučení" v oboru, který učí, absolvovat. Druhá věc je, že ani desetiletá praxe bez VL, ji nepomůže, ale to je právě místo, kde by měla bojovat - určitě s tím má problém daleko víc lidí (praxi má, ale chybí papír)

0/0
18.5.2011 11:48

falm

Re: praxe vs. praktická maturita

No právě, ona se přeci nebude tím řemeslem/oborem živit, no ne? Ona se živí tím, že to řemeslo/obor naučí jiné. ;-D A proto potřebuje poněkud jiné kvalifikační předpoklady.

0/0
19.5.2011 8:21

vita.nek

Re: praxe vs. praktická maturita

Já nevím jak Vy, ale já osobně sice dokážu přečíst učivo z učebnice, byť mu nerozumím, ale rozhodně nedokážu učit prakticky něco co neumím. Pokud to daná paní umí tak to ale musí nějak dokázat (taky umím celkem obstojně zapojovat silnoproudé rozvody, ale bez oprávnění daného vyhláškou 50/78Sb. mi nikdo práci v tomto oboru nedá) a dokázat to právě musí výučním listem, což mi až tak nelogické nepřijde. Ale pokud většina lidí zde v diskuzi souhlasí s tím, že kdo umí dělá a kdo neumí učí a je jim zároveň jedno, že posléze naše děti budou učit takový, kteří jinde zaměstnání pro neschopnost nedostanou (což nemusí být případ této paní - jen jsem jednou zažil učitele "takyinženýra" a nikdy víc bych si to nechtěl zopakovat) - ono je zajímavé, že ve většině zodpovědných funkcí je požadována praxe, ať již stvrzená zkouškou, nebo aspoň délkou .....

0/0
19.5.2011 8:36

hňup

Re: praxe vs. praktická maturita

není málo či jinak kvalifikovaná ta dáma, o který se v článku píše. ale je málo či vůbec kvalifikovaný orgán, který navrhl, schválil a podepsak takový zákon. takže: navrhovatel zákona, zpravodaj, parlament a prezident. ti všichni by za to ve firmě byli popotahování., ve státě je to jedno.  ale vodnese to ta dáma.  už slyším jeho hlas, toho úředního šimla- ihahá! íhahá-íhaháááááá

0/0
19.5.2011 17:09

Antonín, topič

Re: praxe vs. praktická maturita

Zkuste trochu zapřemýšlet. Pokud má někdo maturitu na hotelovce, tak asi nepotřebuje výuční list odtamtud, protože na pinglování není toliko praxe potřeba, jak dokazují desetitisíce fungujících, ale nekvalifikovaných číšníků. To samé se dá říct o spoustě učebních oborů, které lze po nějaké době praxe provozovat i bez vyučení, pokud ne s trochou šikovnosti hned.

0/0
19.5.2011 15:33

vita.nek

Re: praxe vs. praktická maturita

samostatný obor "číšník" na hotelovce jsem snad nikdy neviděl, většinou je to kuchař-číšník a kuchařina se dá jen těžko učit od někoho kdo nemá v kuchyni praxi. Stále si stojím za tím, že ten kdo učí něco praktického musí tuto praktičnost umět a toto musí nějak prokázat, buď svou vlastní praxí, nebo papírem o tom, že udělal příslušnou zkoušku ..... a učení dané věci není praxe v oboru - spousta lidí, včetně mě, musí pro udržení svého zaměstnání, čas od času udělat nějakou zkoušku, certifikaci, hodnocené školení ..... aby byli dostatečně kvalifikovaní pro své místo nebo si rozšířili kvalifikaci  (většinou jde opravdu jen o cár papíru a školení jim zas tak nic nového nepřinese), paní učitelka tvrdí, že pro ní získání VL není problém, tak proč s tím dělá takové divadlo??

0/0
19.5.2011 15:58

hňup

Re: praxe vs. praktická maturita

protože není slepice a ponižuje ji zákon, kterej ji za slepici považuje. je absolventkou " učebního oboru s maturitou". jestliže nějakej blbej předpis bazíruje na formulaci " výuční list", nesnižuje to kvalifikaci její ale prokazuje to neschopnost někoho jinýho. autora předmětnýho zákona,  naše přemoudřelé poslance.  a zvlášť úsměvné je to ve světle studia práv jednoho poslance z povolání, celoživotně sedí v poslaneckých lavicích. tak jako dřív synkové komunistů. tak dnes synci disidentů.......

0/0
19.5.2011 17:16

Zabr-Ali Mubarak

A ještě bych navrhoval povinně doložit

vysvědčeními ze základní školy, zda a s jakou známkou absolvovala pracovní vyučování. RvRvRv

0/0
18.5.2011 11:35

jenyknovak

Re: A ještě bych navrhoval povinně doložit

Jo a potvrzení od Jisker a Mladých pionýrů...., to by taky nebylo na škodu.

0/0
19.5.2011 13:13

semelik

a neschvalovala ten zákon úderná skupina pod vedením Marka

Bendy? Toho, co si neumí spočítat ani vlastní výplatu? Toho právníka z Plzně co umí tak skvěle měnit řádkování v texťáku?

0/0
17.5.2011 10:33

czur

hodně štěstí

držím palce snad budete mít úspěch :-)

0/0
17.5.2011 9:16

filomena5

Vážení...

pokud jste pozorně četli a máte zdravý selský rozum, tak Vám musí dojít, že paní učitelce jde o princip a určitě ne o to, jestli by zvládla výuční list.... To je přece úplný nesmysl. Pokud někdo vystuduje medicínu, tak se po něm taky nechce, aby se za pár let vrátil do školy a učil se, jak se starat třeba o ležící pacienty a utírat jim zadek. Chtěla bych vidět jediného lékaře, který by na to přistoupil. Tak proč se po učitelce, která vystuduje bakalářský obor, chce ještě výuční list??? A navíc, pokud to má obsažené ve svém středoškolském vzdělání. To jsou učitelky nějaký póvl, že musí neustále někomu něco dokazovat a obhajovat se??? Uvědomte si, že každý začínal v první třídě ve škole a tím vzděláním si prošel!!! Za to vděčíme všem těm učitelkám, co je tady spousta lidí odsuzuje a shazuje! Bez vzdělání bychom nebyli NIC!

0/0
16.5.2011 18:55

peanutka

Re: Vážení...

To se taky nechce po doktorech, ale po sestrách, které na "utírání zadku" neustále někdo nutí mít vysokou školu. Stejná logika, jako že kosmetičky nutně potřebují maturitu.

0/0
19.5.2011 11:57

hňup

Re: Vážení...

s tím ů utíráním zadku" jste směšní jako s vyhrožováním komunistama. ty holky a paní dělají spoustu jiných věcí a s vyšším vzděláním získají další kompetence....

0/0
19.5.2011 17:26

peanutka

Re: Vážení...

Co já vím, tak na ně akorát doktoři tímto přenášejí svou zodpovědnost.

0/0
19.5.2011 19:03

Krak

Re: Vážení...

Myslím, že ten nick je odpovídající...

0/0
19.5.2011 20:20

hňup

Re: Vážení...

já měl, zaplaťpámbu, učitele. facka vod něj byla možná silnější než vod úči, ale zase pro kluka je, ať se dámy nezlobí, chlap větší štěstí....

0/0
19.5.2011 17:22

lakar

Tak je to spravne, tak to musi byt...

VŠ ani maturita se nevyrovná výučnímu listu. Holt - JAKÉ ODBORNÍKY MÁME VE VLÁDĚ, TAK JE TO SPRAVNE, TAK TO MUSI BYT. Jen mne děsí, až členové příští stranické  vlády absolvují jen 6 tříd ZŠ, potom kdokoliv s jiným vzděláním nebude DOST DOBRÝ...

0/0
16.5.2011 17:21

Hynek Vilém Jarmila reloaded

tohle nemá řešit ani zákon, ani ministerstvo

Tohle je relikt komunismu, kvalifikaci učitelů ani režim zkoušek a probírané učivo nemá řešit stát, ale pouze a jenom daná škola. Ta by také měla sama rozhodovat o výši platů a počtu učitelů - a jejich kvalifikaci. To by samozřejmě ještě snadněji šlo, pokud bychom zavedli plošně školné a státní příspěvek na žáka by dostával žák (jako voucher, ne hotově); pokud by školné bylo vyšší než je příspěvek státu, student by to doplatil. Ihned by začaly fungovat dobré a ještě lepší školy, vznikla by soutěž na vzdělávacím trhu. A pak by se už nikdo z úředníků nemusel zajímat, jaké vzdělání ta která škola poskytuje. Špatné vzdělání (mizerná služba) by znamenala ztrátu žáků a okamžitou finanční smrt.  A dnes už platí, že kvalitní vzdělání neznamená papír (výstupní diplom), ale nabyté znalosti. Za ty se dneska platí.

0/0
16.5.2011 16:21

hňup

Re: tohle nemá řešit ani zákon, ani ministerstvo

che,che,che,che, takhle se ti nahlas směju. ze soukromejch škol vychází skutečná elita, vzdělaná a s pevným charakteren.  ti komunisti tě budou děsit ještě v příštím století, ty skupino z máje !

0/0
19.5.2011 17:29

sme_duro

pedagogicke minimum

Mal som kamosa, ktory niekolko rokov ucil na VS a nechceli ho potom zobrat na ucit na gympel, lebo nema pedagogicke minimum. Pritom vsetkych by ich tam strcil do vrecka aj s vedomostami aj s vyukou.

0/0
16.5.2011 14:51

KarelM

Re: pedagogicke minimum

To je sice možné, ale pravidla platí pro všechny. Jestliže nemáte vystudovaný učitelský obor a tudíž jste neměla předměty jako psychologie, pedagogika, didaktika atd. tak si prostě musíte pedagogické minimum dodělat, tak mluví zákon a ten platí pro všechny stejně.

0/0
17.5.2011 13:00

student006

Re: pedagogicke minimum

A za totáče by to ještě byly Polotická Ekonomie a Marxismus Leninismus. Stejný tón psaní, stejný smysl napsaného. Naštěstí se naše paskvilní zákony dají změnit. Držím paní učitelce palce, ať se jí to podaří.

0/0
21.5.2011 16:06

tomtop

hodně chtějí a prdlajs dají

vysokoškolsky vzdělaná osoba postupně likvidovaná línejma ignorantama placená na úrovni sotva sš .... a teď další z řady nesmyslných byrokratických nařízení. Jsem šťastný, že jsem se nevydal v rodinné linii a nestal se učitelem .... mám se i jako běžný zaměstnanec soukromé formy 100x líp...

0/0
16.5.2011 14:14

carandache

Co?

To už obchodní školy a hotelovky nespadají do kategorie středních škol, ale učilišť, že učitelka musí mí taky výuční list? 8-o 

0/0
16.5.2011 13:57

19621966

Má pravdu

Pracuji ve školství řadu let.Ve školských zákonech je mnoho věcí, které se neslučují s normálním rozumem.Toto je zářný příklad jedné takové.Plně s paní Ivou souhlasím a přeju jí hodně pevných nervů v tomto boji.Zdeněk T.;-)

0/0
16.5.2011 13:19

zdoch

a šup do školy

zvládla vyejšku, tak učňák už nějak dotluče ne? :-P

0/0
16.5.2011 13:05

AsistentprofParkinsona

Re: a šup do školy

No při dnešní úrovni VŠ by to vyučení zvládnout nemusela;-D

0/0
16.5.2011 13:54

ould

Něco se změnilo???

30let žiji v přesvědčení že učební obor s maturitou je po čtyřech letech ukončen dvěma na sobě nezávislými závěrečnými zkouškami, maturitní (písemná a ústní část) a učňovská (písemná a praktická část).

Holt časy se mění:-/

0/0
16.5.2011 10:13

chekov

Re: Něco se změnilo???

už dlouho ne.. u mne to bylo tak, že "učňovská" zkouška - tedy praktická část byla zapsána jako "odborný předmět" na maturitní vysvědčení. A to před nějakými osmnácti lety...

0/0
16.5.2011 12:13

ould

Re: Něco se změnilo???

takže změnilo, já před cca 32lety žádnou kolonku "odborný předmět" na maturitním vysvědčení neměl ale zato jsem dostal "plnohodnotný" výuční list:-)

0/0
16.5.2011 12:36

vita.nek

Re: Něco se změnilo???

Praktická část maturity a výuční list je celkem rozdíl, proto jsou obory výuční s maturitou a střední odborné. To je právě ten rozdíl, že ten kdo učí odborný předmět by měl nějak dokázat svou spůsobilost a odbornost pro tuto činnost. Praktická část na SOŠ, SPŠ (bez výučního listu) totiž je zkouška nikoli z přímo z praxe, ale spíše praktické použití z odborných předmětů (výpočet, nákres, měření .... ) kdežto u výučního listu jsou potřeba manuální dovednosti a znalosti spíše co se týče obsluhy strojů a zařízení .... je to také dané tím, že na středních školách je praxe ve velikosti pár hodin týdně, kdežto učni mají praxi co do hodin, téměř shodnou s teorií. Dle mého názoru, pokud nemůže učitelka svou odbornost dokázat praxí u nějakého jiného zaměstnavatele než u školy, by měla "vyučení" v oboru, který učí, absolvovat. Druhá věc je, že ani desetiletá praxe bez VL, ji nepomůže, ale to je právě místo, kde by měla bojovat - určitě s tím má problém daleko víc lidí (praxi má, ale chybí papír)

0/0
18.5.2011 11:48

edawert

Více takových...

Proč tohle řeší ta učitelka? Tohle by snad měl řešit ředitel školy nebo někdo z jejího vedení, ne? Ale ten se od toho bezpečně distuncuje, je zvláštní, že se za svoje učitele nepostavíRv

0/0
15.5.2011 19:59

tsero

Re: Více takových...

Plně souhlasím s tímto názorem a plně podporuji paní Ivu v její snaze o nápravu. Nejde přece jen o ni, ale i o další, kteří se nebrání a nebo se bránit bojí.

Jaroslav Orest

0/0
16.5.2011 7:54

Martinigue

Re: Více takových...

Rovněž naprostý souhlas! Pan ředitel má ovšem evidentně starost o jediné - aby zůstal i nadále ředitelem; říkám si - jaká přidaná hodnota pro školu je v tom, platit takovéhle vedení?

0/0
16.5.2011 12:39

lisbonka

Re: Více takových...

A proc by nemohla? Tohle je prave mimo jine smyslem republiky a demokracie - ona jako obcan neni spokojena s nejakym stavem, tak se sama angazuje, kontaktuje sveho poslance/senatora, ministerstvo a neco dela nejen pro sebe, ale i pro ostatni. Iniciativa bezneho cloveka se u nas moc nenosi, ale pritom je to prave na nas - a tady je videt, pokud to dobre dopadne, ze i jednotlivec muze byt hybatelem zmen. Drzim pani ucitelce palce a myslim, ze je to priklad hodny nasledovani.

0/0
18.5.2011 17:02

VikiH

Více takových....

Je smutné, že nesmysly v zakonech musi resit az clovek, ktery ma ty nesmysly odnest uplne zbytecne vlastnimi investicemi a promrhanym casem. Nadrizeni ucitelky by meli prece resit, jestli jen poslou ke splneni nesmyslny predpis nebo z pozice skoly jako statni instituce na tento problem (ktery jen provozuschopnost a vykonnost skoly oslabuje), upozornit a snazit se o napravu u sveho nadrizeneho organu atd.  atd. Bohuzel pani musi cely system obejit, aby se o tom vubec nekdo dozvedel a zacalo se to vubec resit. Což ji stejne nakonec nepřinese žadnou slavu, ale jen spoustu nervu a pomluv od tech, kteri to uz davno meli resit jako svou napln prace. At je to skola, veskere nadrazene urady az po ministerstvo... Velka podpora!!!

0/0
15.5.2011 19:24

karels

Paní Kletečková, fandím vám !

Já se taky přidávám, studuju učitelský obor - chtěl bych vidět ty blbý úředníky, kteří tenhle zákon vymysleli - dát je jenom 1 měsíc do školy, aby odučili to, co vy.... :-)

0/0
15.5.2011 12:01

Gemars E. Rommel

Re: Paní Kletečková, fandím vám !

Když už jste originální příspěvkem, mohl ste vymyslet i jiný nadpis.

0/0
15.5.2011 12:21

Najdete na iDNES.cz