Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Proč hon na Usámu nazvali po indiánovi? Generálové mají Divoký západ v krvi

Potomci původních obyvatel Ameriky se zlobí, že operace na dopadení Usámy bin Ládina dostala jméno po apačském bojovníkovi z 19. století Geronimovi. Po Obamovi chtějí omluvu. Armáda původ kódového označení odmítá vysvětlit, jako nejpravděpodobnější vysvětlení se nabízí obliba metafor z Divokého západu mezi americkými generály.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Toho_bohda_nebude

Z nějakého důvodu

mi to připomělo dobu, kdy Američani ještě uměli točit vtipné komedie :-)

http://www.youtube.com/watch?v=-lXiUleCN2w

0/0
5.5.2011 21:42

kars

Čemu se diví?

Vždyť už před lety zpíval MIG21, že má Usáma ulitý zbraně v prééériííí...

-

Ale vážně ;-), bylo by asi třeba vysvětlit indiánům, že to mají brát jako výraz úcty k Geronimovi - v dnešní technické době unikat tak, jako UbL, tolik let, byla frajeřina. Ale konečně dostal, co si zasloužil. Proti mnoha svým obětem to měl ještě velmi rychlé a lehké.

0/0
5.5.2011 20:49

(s)něžná žena

...bin Ládin se kácí s kulkou v lebce k zemi ...

Pan Adam Hájek nejen studoval historii, ale asi i hodně četl kovbojky.

A propos, opravdu mu ta kulka zůstala v lebce??? ;-D 

(i když ono to slohové cvičení je spíš k ;-(

0/0
5.5.2011 12:11

janettka

Geronimo se otáčí v hrobě

0/0
5.5.2011 10:59

rui

pravda

Podvědomá snaha o zkreslení dějin kdo byl v Severní Americe v časech Geronima teroristou. Kdo nese za terorizování a vyhlazení indiánského etnika odpovědnost jsou předchůdci současných generálů a jim podobných. I když ze svých tehdejší odpůrců dnes udělají zločince, krvavého dědictví je to  nezbaví

0/0
5.5.2011 10:19

janettka

Re: pravda

R^R^R^

0/0
5.5.2011 10:59

Brloch

Re: pravda

Těžko hledat území, kde by žilo původní obyvatelstvo po tisíce let. Národnosti se na územích střídají a přesouvají. V případě Ameriky je to jen moc nová údálost a původní obyvatelstvo je ještě přítomno a je o něm slyšet.

"Původní obyvatelé" Ameriky dorazili ve třech vlnách, mezi kterými byly tisíce let a nakonec přišla ještě jedna vlna, kterou tvořili Eskymáci. Ale ti se nehnali na jih. Takže obyvatelstvo nebylo nijak homogenní a prali se mezi sebou odjakživa. Středověká Evropa byla ve srovnání se severní Amerikou národnostně a jazykově jednotný ráj.

0/0
5.5.2011 13:21

kars

Re: pravda

Myslím, že to překombinováváš :-/

0/0
5.5.2011 20:51

lost

úcta k protivníkovi je v Čechách neznámý pojem ....

:-)

0/0
5.5.2011 10:01

divilek

Re: úcta k protivníkovi je v Čechách neznámý pojem ....

Je-li to myšleno na Usamu, tak k masovým vrahům, myslím, úcty netřeba... Ale i mě překvapilo, že ho pojmenovali po Geronimovi, to je pro Usamu asi značná lichotka... 

0/0
5.5.2011 10:20

lost

Re: úcta k protivníkovi je v Čechách neznámý pojem ....

milý divílku, to je jako se Žižkou, lupič nebo hrdina ?...ládinek bojoval proti SSSR, sveho času:-)

0/0
5.5.2011 10:24

divilek

Re: úcta k protivníkovi je v Čechách neznámý pojem ....

Jasně, pokud brání své území zuby, nehty, lze to pochopit. Zabíjení tisíců (nevinných) lidí včetně žen a dětí po celém světě už lze pochopit hůře. Ano, Žižka má určité vady na kráse, ale to byl středověk a spíše sem častěji vpadli křižáci než Žižka k nim. Lze pochopitelně tvrdit, že křesťané si svaté války odbyli ve středověku a na muslimy to přišlo až teď :-), ale v kontextu doby to vyznívá poněkud jinak. Bohužel i metody jsou modernější, než nějaký palcát a vozové hradby.

0/0
5.5.2011 10:31

divilek

Re: úcta k protivníkovi je v Čechách neznámý pojem ....

Ale i ten Usáma možná až tak moc nebojoval proti SSSR, spíše prý zbohatl na prodeji zbraní Talibanu... Konec konců, nebyl to ani Afgánec.

0/0
5.5.2011 10:33

lost

Re: úcta k protivníkovi je v Čechách neznámý pojem ....

cha cha : ,,to byl středověk,, jakože byly omezené technické prostředky ku konání genocid ? ..a co tehdejší High tech - palné zbraně - ,,píšťaly,, (pistuly - celosvětové české slovo z tohoto ,,zaostalého,, období) a kde bychom byli bez středověkého rozvoje logiky ?:-)

0/0
5.5.2011 10:39

divilek

Re: úcta k protivníkovi je v Čechách neznámý pojem ....

Ne, to jako, že vnímání morálky či práva bylo tehdy trošku (nebo úplně?) jiné. Proto také Španělé nedělali cavyky s indiány (to nebyli lidé, ale podlidé) nebo křižáci neměli problém sejmout v rámci ideologie nějakého husitu nebo mohamedána. Dnes už je možná lidská společnost (nebo ta její normálnější část) přece jen trochu dál.

0/0
5.5.2011 10:44

lost

Re: úcta k protivníkovi je v Čechách neznámý pojem ....

,,trochu dál,, - to je parádní formulace, po mém soudu je společnost v některých směrech pokročilejší, v jiných však v úpadku, skutečný pokrok existuje, ale relativně velmi malý, je to jako srovnávat lidožrouty s mnohem pokročilejším vyhlazovacím systémem některých ,,civilizovaných,, národů. ..jinak - křižáci se také spojili s machometány proti mongolům - byl to zanedlouho i skvělý důvod k likvidaci Templářů papežem .

0/0
5.5.2011 10:54

divilek

Re: úcta k protivníkovi je v Čechách neznámý pojem ....

Jistě, lze pochopitelně tvrdit i to, že v lecčem vyspělá západní společnost dnes připomíná starověký Řím těsně před zánikem. To záleží na úhlu pohledu. Přesto si myslím, že masové vraždění se dnes zase už tak moc hrdě nenosí. Lze leccos vyčítat těm i oněm (tedy klidně třeba i USA), ale pořád se to asi od středověku trochu posunulo či změnilo a změnilo se trochu asi i nahlížení na tyto věci.

0/0
5.5.2011 11:06

divilek

Re: úcta k protivníkovi je v Čechách neznámý pojem ....

Add moderní technologie - dnes lze zabít spoustu lidí, aniž by to vůbec tušili. Ve středověku se sešla jedna parta proti druhé někde na poli či před hradem či městem a všichni věděli předem, co jim hrozí. Ne, že by při tom nezařvaly nikdy ženy a děti, ale primárně šlo spíše o střet jedněch žoldáků proti druhým. A asi ani nebylo úplně obvyklé systémově vraždit i ve vlastních řadách nic netušící (což moderní bombové útoky a atentáty příliš nerozlišují).

0/0
5.5.2011 10:56

lost

Re: úcta k protivníkovi je v Čechách neznámý pojem ....

myslím, že skutečný vektor pokroku se dá jen tušit - příklad - někteří první dobyvatelé měli indiány za podlidi, někteří první misionáři za obyvatele ráje, akorát jim nešlo na rozum, že choděj nahatý, neb takoví nadlidé, navíc bez hříchu ti indiáni zas být nemohli.V zásadě se vždy jedná o odlišné prožívání archetypů, a my to naše prožívání považujeme za pokročilejší, ačkoli oproti přírodním národům je tomu téměř opačně, protože naše prožívání archetypů do značné míry nahrazuje zařazení do systému, o čemž se domníváme, že je to ten pokrok .

0/0
5.5.2011 11:19

janettka

Re: úcta k protivníkovi je v Čechách neznámý pojem ....

protu mu nedáme sebemenší šanci bránit se, co kdyby náhodou vyhrál;-D

0/0
5.5.2011 11:00

pk08

indiáni

http://www.youtube.com/watch?v=cGI7sQjCMuY

http://www.youtube.com/watch?v=Eum4xW4c4X8

http://www.youtube.com/watch?v=Hd_EVVXp0_4

tyto videa zbožňuji,jak stejně USA-je to pro mne fantastická země,kde si může najít své místo a v klidu žít-tady v Evropě to nejde

0/0
5.5.2011 9:51

Stonefield

Re: indiáni

jeste aby ne kdyz indiani byli puvodni obyvatele ameriky ty kaspare, hlavne ze obama dotahl z afriky a ted tam tomu sefuje.

0/0
5.5.2011 10:20

pk08

Re: indiáni

ano jsi kašpar a takových je všude-a takoví jako ty -kašpaři likvidují vše co je mířeno proti vám kašparům;-D

0/0
5.5.2011 10:22

dropa

Asi se nechtěl uchlastat, tak mu museli pomoci.

:-/

0/0
5.5.2011 9:45

Brloch

Apači nejsou tím, co si myslíme na základě Mayovek

Nevím, jestli to Apači v tomto případě nepřehnali. Indiáni z jazykové skupiny na-dene, kam patří, přišli z Asie do severní Ameriky v poslední migrační vlně. Dávno před nimi byla celá Amerika v podstatě obydlená, takže si svůj životní prostor vytvořili na úkor Indiánů z předchozích migračních vln. Oni jsou vlastně něco jako Maďaři v Evropě.

0/0
5.5.2011 9:44

dropa

Re: Apači nejsou tím, co si myslíme na základě Mayovek

Také bych to tak viděl, ale to je pro multikulti bulvár nechtěné (neobjednané)!! :-/

0/0
5.5.2011 10:24

BMG

Nežerte tak toho Vinetua, není to historický dokument

To jsem se zase dočetl tlachů o hrdých indiánech masakrovaných těmi strašnými američany. Když nic jiného, původní americké obyvatelstvo masakrovali všichni Evropani kteří do Ameriky přišli. Španělům a Portugalcům se třeba podařilo úspěšně rozvrátit velké indiánské civilizace. I tomu Geronimovi nevyvraždili rodinu Američani, ale Mexičani. Přesto mají antiami potřebu vytahovat indiánskou kartu zásadně proti současným USA, o kritice Španělska, Portugalska, Francie, Velké Británie, ale i Německa nebo Česka nějak v této věci neslyším (ano, i čeští přistěhovalci do Ameriky v 19.století se podíleli na vytlačení posledních indiánů do rezervací). Bláboly o "čistém a nevinném" národě jsou už úplně mimo mísu. Indiánské kmeny mezi sebou válčily téměř nepřetržitě a ani příchod bělochů je nesjednotil, různé kmeny se často přidávaly k bílým přistěhovalcům, aby jim pomohli pomordovat nepřátelský kmen, protože ten pro ně často znamenal většího nepřítele než přistěhovalci.

0/0
5.5.2011 9:34

divilek

Re: Nežerte tak toho Vinetua, není to historický dokument

Ale přiznejme si, že války jednotlivých kmenů nejsou nic neznámého i pro evropské kmeny prakticky od pravěku po současnost :-)...

0/0
5.5.2011 10:11

divilek

Re: Nežerte tak toho Vinetua, není to historický dokument

A že se také přidávaly různé kmeny k různým "přistěhovalcům" a nájezdníkům, aby potopily své sousedy a je jedno, zda to byli Avaři, Maďaři nebo Turci nebo fašisté či bolševici a podobně....

0/0
5.5.2011 10:14

Pete24

Kde se v Česku bere tolik zmetků? To snad musej komunisti

spolu s Rusákama někde zvlášť pěstovat. To nemůže být přirozený výběr, takovou míru zabedněné tuposti by tenhle národ nemohl přežít. Taky není jisté je-li to ještě vůbec žádoucí, to co tu vytvořili stojí za ho v no. Hňupové.

0/0
5.5.2011 9:03

Gandalf007

Historické paradoxy

Samozvaný "americký" pseudonárod, vedený aktuálně prezidentem s africkým kořeny, v rámci boje proti terorismu zabíjí islámského extremistu kódově označeného jedním ze symbolů původního amerického obyvatelstva. Kruh historických paradoxů se tak symbolicky uzavírá...

0/0
5.5.2011 8:30

libl3

Zbytečné tlachy

Již jest dokonáno.

0/0
5.5.2011 8:20

Rodogon

Re: Zbytečné tlachy

Bude, až náčelník Apačů pozvedne v pravé ruce Obamův skalp k nebi!;-D

0/0
5.5.2011 8:25

akaša

Dějiny

Velká zem za Atlantikem byla čistá zem, než přišel běloch z Evropy.Peklo na zemi ,rabování a okrádání původních obyvatel.Přešlo několik desítek let a Velká zem se rovná zlu na druhou.

0/0
5.5.2011 7:39

gessel

Re: Dějiny

Indiáni tiež neboli pôvodní obyvatelia Ameriky, prišli tam z Ázie cez Beringovu úžinu. Ktovie koho vymydlili oni?

0/0
5.5.2011 8:25

Gemars E. Rommel

Re: Dějiny

No ovšem, tak praví ofic dějepis. Jenže ne všechno je v něm jak má být. Ikdyž toto tvrzení může platit spíš jen pro severní ameriku.

0/0
5.5.2011 9:16

kars

Re: Dějiny

;-D;-D;-D;-D

0/0
5.5.2011 20:57

mmmm1

Geronimo

-no on to byl původní obyvatel Ameriky, kterému bílej terorista ,, rozuměk američan"  jaksi obsadil zem a vyvraždil rodinu....

a bojoval podle možností...

-jestli je někdo mimo, tak jste to Vy...stálo by zato zamyslet se jestli život  indiánů, nebyl náhodou o dost lepší než ten náš..... myslím než tam přišla tzv. civilizace...,, jejich vyvražďování"

- koukni se na Tanec s Vlky- jako ilustrace dobrý...:-(

Vlastně ten název odpovídá současnosti: akorát ne ve jménu civilizace...ale ve jménu demokracie... vždyť i tenkrát šlo hlavně o těžbu zlata- petrolej-železnici...pastviny atd.   . Takže ten název sedí... nechápu čemu se Apači diví...když i naši komanči v PS to chápou;-D

0/0
5.5.2011 6:58

sama_pozitiva

Re: Geronimo

Vzhledem k vzájemnému masakrování indiánských kmenů mezi sebou i před příchodem Evropanů, kteří rozhodně na americký kontinent nepřišli vraždit, je stav rozhodně lepší.

0/0
5.5.2011 7:36

divilek

Re: Geronimo

Mnohdy ani nemuseli, protože stačily na indiány zavlečené nemoci z Evropy a alkohol. :-) Ale domnívat se, že se jednalo s indiány v rukavičkách (zvláště Španělé v tom vynikali), když jich po střetu s bílou civilizací zbylo pár tisíc je celkem optimistické...

0/0
5.5.2011 7:52

Hvězda Rudá

@@@

Ami byli a jsou odjakživa vypatlaní.

0/0
5.5.2011 6:34

divilek

Re: @@@

No, přijde na to kteří - USA vývojově utekli celému světu díky tomu, že jim tam po staletí proudili přistěhovalci z celého světa a dá se říci, že se tam prosadili ti nejlepší. Pravda, bavíme se o normálních lidech, ne o politicích. I spousta Čechů se proslavila, až když utekla od "svobodných" komančů na západ...

0/0
5.5.2011 7:55

divilek

Re: @@@

utekly, já jsem původně myslel ty lidi, ale napsal jsem stát....

0/0
5.5.2011 7:56

Scarlett O Hara

Proč? to je jdnoduchý....

Jak zničili Geronima a všechny ostatní "indoše", tak dodnes likvidují vše odlišné, "neamerické".:-/Rv

0/0
5.5.2011 2:27

Gemars E. Rommel

Re: Proč? to je jdnoduchý....

Ještě dodám, že jak si přivlastnili indi půdu, tak to dělají i se zdroji mimo US grentze.

0/0
5.5.2011 9:33

CML po malé opravě

nic nemají v krvi, je to jenom BIG FLUBDUB

:-/

0/0
5.5.2011 2:25

Lojzino

Generálové mají Divoký západ v krvi

a Obama se nebude omlouvat.On si jenom neuvědomil,že ještě žijí nějací potomci původního obyvatelstva Ohnivé země.

0/0
5.5.2011 0:02

honzaf

Geronimo

Ej, ještěže indiáni neznají přezdívku jednoho z odsouzených v kauze Kuřim, bratra Barbory Škrlové. To by teprve byl mazec. ;-D:-P

0/0
4.5.2011 23:23

Chemický Ali

mozna

jsem to ja.

0/0
4.5.2011 23:08

flopps

...

Metafory národa, který spáchal jednu z největších genocid v dějinách moderního světa, znějí poněkud nepatřičně. Spíš to ukazuje, jakou kulturu USA chtějí reprezentovat a tak trochu to naznačuje, jak opravdu někde uvnitř cítí vlastní vinu nad svými dějinami.

0/0
4.5.2011 22:02

Najdete na iDNES.cz