Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Troubky by možná bylo nejlepší přestěhovat, říká ředitel Povodí Moravy

Troubky nejsou jen jedním ze symbolů katastrofálních povodní roku 1997, ale v poslední době také sporů o tom, jak se má dělat protipovodňová ochrana. Místní se chtějí inspirovat u předků, Povodí Moravy navrhuje rozsáhlý systém hrází s pumpami za 200 milionů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

999666999

Tam se měla po těch šílenejch povodních,

dát stavební uzávěra. Postavit to na stejném místě mohl jenom cvok. Bohužel opakovaně to budem platit všichni, protože předpokládám, že to tam nikdo nepojistí :-P:-P:-P

0/0
3.5.2011 11:04

paulina

přestěhovat

Konečně rozumný nápad.

0/0
3.5.2011 8:01

ZeeZ

Re: přestěhovat

R^

0/0
3.5.2011 20:10

čibuk

pojištovny..

Stavět na tom samém místě ,kde jsem byl již několikrát vyplaven je vyloženě nesmysl.Čekat ,až mi to zase voda všechno vezme a být moje rodina v ohrožení to je hazard.Jenže tady jde jen o pojištovnu,kdyby přestala vyplácet,tak si lidé na tom samém místě nikdy již nepostaví.Ale půjdou jinam.Jakápak je v troubkách možnost najít zaměstnání?Šli by tam,kde ta možnost je větší.Stěhovat celou vesnici naráz je hloupost.At každý sám se rozhodne kam půjde.Tady též mladá rodina si postavila domek v záplavové oblasti,ale vědí o tom a pojištovna jim domek nepojistila proti záplavám ani jiný majetek.Nebot byli předem upozorněni na tento problém a co to bude obnášet.Takže až jim voda vezme vše vědí ,že nic nedostanou,hlavně že ten pozemek koupili za pakatel.

0/0
3.5.2011 7:53

mak1_re

Re: pojištovny..

Pokud se nepletu, tak po povodních obyvatelům Troubek dal peníze na obnovu stát - tudíž my všichni. Proč by se měli stěhovat, když jim to ostatní zaplatí ?

0/0
3.5.2011 8:04

čibuk

Re: pojištovny..

No a to je ten problém!Ted se platí povinně 100kc na povodně.Tak se to bude stále dávat těm,co budou každý rok vyplaveni.Až peníze nebudou, tak ostatní co budou potřebovat opravdu vyjímečně ,tak nedostanou nic.

0/0
3.5.2011 11:52

RaymondJachtaLuxusní

to jméno obce hovoří za vše ...

To už bylo starým Hanákům jasné :-P

0/0
3.5.2011 7:36

pepinolupino

Přestěhování obce...

Prosím všechny navrhovatele přestěhování obcí ze záplavových oblastí o odpověď - kam chcete všechny zaplavované obce přestěhovat? Volného prostoru u nás, kde většinou vidíte z jedné obce na druhou, k postavení obce na "zelené louce" není. A přistěhovat k nějaké jiné obci?? Už Vás vidím, jak skáčete radostí, že k Vám do obce přibude třeba 1500 "naplavenin" bůhvíodkud... Přestaňte s tím, prosím, argumentovat, je to nesmysl! Leda že bychom šli všichni do Prahy... :-)

0/0
2.5.2011 23:39

ichta

Re: Přestěhování obce...

Souhlasim, taky clovek musi zohlednit zamestani, firmy atd (jo obyvatel Troubek je myslim 2000 :)) Hlavne uz tu nejaka studie byla a ta pocitala s nejakym vyhodnym pozemkem statu a nepocitala treba s otazkou firem a zamestnani a stejne to bylo reseni uz v radech miliard.

0/0
2.5.2011 23:43

mpixel

Re: Přestěhování obce...

A zrovna do té Prahy já myslím že by spousty mladých lidí, co nemají práci, šlo.

0/0
3.5.2011 0:00

mpixel

Re: Přestěhování obce...

takových 300 by odešlo do té Prahy, za vzděláním, za kulturou, za prací. 300 Někam bízko k příbuzným....Do Brna, do Budějovic, Do Olomouce, Do Pardubic. 300 by chtělo úplně jinam kde jez hezky, třeba na Šumavu. A tak 600 by se přestěhovalo do 10 sousedních obcí. To je 60 lidí na jednu obec. A tak 10 domů po 6 lidech na jednu obec.

0/0
3.5.2011 0:06

ichta

Re: Přestěhování obce...

Myslite do tech okolnich obci, kde byla taky v 97 voda :)

0/0
3.5.2011 0:08

pepinolupino

Re: Přestěhování obce...

Vemte si prosím noviny a zjistěte si, kde byla v republice za posledních 10 let všude velká povodeň - to nejsou jenom Troubky a 1500 lidí - to může jít do milionu! Vloni nebyla voda jenom v Troubkách, ale třeba Frýdlantský výběžek atd.

0/0
3.5.2011 0:12

ichta

Re: Přestěhování obce...

No ono jich tam taky spousta slo a ted jen jezdi pomahat uklizet skody :)

0/0
3.5.2011 0:10

Dr. Fe(1)

Re: Přestěhování obce...

Přispěvatel ichta dával níže v diskuzi odkaz na mapu ČR s vyznačneím míst dotčených stoletou povodní (díky za to, pane ichta). Tam můžete vidět, že míst nedotčených stoletou vodou je po celé ČR nepřeberné množství a není v tomto ohledu problém. Pouze přímo v zátopových oblastech velkých řek, by bylo nutné odsunout vesenici o cca 10-20 km, jinde je to otázka jednotek km. Skutečně není nutné někoho přesouvat do Prahy ani sestěhovávat všechny lidi do jedné sousední obce. Hledáte problém tam kde není.

0/0
3.5.2011 0:26

ichta

Re: Přestěhování obce...

Jenze stavet v extravilanu neni jen tak, takze se clovek nemuze podivat do mapy a bodnout prstem. A tam byla vyznacena jen mapa tohoto povodi, ale zatopenych oblasti je vic po cele CR. Myslim, ze i prestehovat malickou obec kvuli tezbe o par kilometru byl nadlidsky vykon a tohle je hodne velka obec a bylo by to o nutny kus jinde. Ale vsechno jde, jen myslim, ze by stacilo v radech milionu udelat opatreni s hrazemi a korytem a ne hned v radech miliard s presunem. Myslim, ze je rozdil u horske ricky odstehovat par baraku, protoze je tu pri povodni drava reka a pripad Troubek.

0/0
3.5.2011 0:32

pepinolupino

Re: Přestěhování obce...

Míst nedotčených stoletou vodou je skutečně nepřeberné množství, ale míst dotčených povodní je u nás velká spousta!! Nějaký rok zpátky v obci Křenovice (kousek od Kojetína, směr Vyškov) měli povodeň dvakrát s týdenním odstupem, a to jsou v kopečcích, a mají tam potůček ve čtyřmetrovém korytě s vodou po kotníky. A stačil 2x přívalový déšť, půl hodiny - a bylo 2x půl obce pod bahnem! Ty byste je tam nechal bydlet dál??

0/0
3.5.2011 0:35

1000101110111110

Podstatné je...

...přestat jim dávat státní prachy. Pokud bude nějaká komerční pojišťovna ochotna jim platit stále a dokola nové rekonstrukce vyplavených zbořenišť, je to její problém. Jen debil, nebo mocně sponzorovaný vychcánek je schopen si pokaždé znovu postavit dům na dně řeky.

0/0
2.5.2011 23:20

airwar

Re: Podstatné je...

Pokud bych an vlastní kůži zažil to co se stalo v Troubkách při povodních, tak bych po povodni poděkoval pánu bohu za to že jsme to přežili, sebral bych to co by mě zůstalo, vyinkasoval všechny peníze od pojišťoven a přestěhoval ybch se tam kde by byla šance že něco takového nezažiji. Zůstat v místě kde bych já a moje rodina byl potencionálně v přímém ohrožení života je pro mě nepřijatelné. Domov si člověk dokáže najít kdekoli, práci v podstatě taky, ale pokud vám povodeň vezme nejbližší (ženu, děti, rodiče) tak ty už nijak člověk nenahradí.

0/0
3.5.2011 6:53

J.E.

Trochu špatně vyložené pojmy

Problematikou zásahů do krajiny se zabývám a tvrdit, že louky atd. sloužili jako proti povoď-nová opatření je naprostý nesmysl. Zatravněné svahy, systémy maloplošné zeleně atd. jsou primárně protierozní opatření a opatření ke zpomalení odtoku vody z krajiny, ale v žádném případě nedokáží zastavit povodeň. Dokáží zabránit odnosu půdy, usmyknutí svahu apod., ale reálná schopnost absorpce vody a zpomalení povodní je opravdu diskutabilní. Dle mých zkušeností z praxe (různých projektů) se voda musí vždy buď někde "uložit" (polder, přehrada . . .) nebo odvést pryč. To jsou nejúčinnější opatření, ostatní jsou jen doprovodná.

0/0
2.5.2011 22:47

Urb - Uničtoženie vraga

Re: Trochu špatně vyložené pojmy

Omyl, před vodou se musí utéct na kopec. Když kopec v blízkosti chybí, musí se udělat.. Takže, krajinou nám teče řeka. Obec může stát jen na jedné její straně a to na umělé vyvýšenině asi deset metrů. Ze staveb silnic je materiálu dost a dost a kvalitního, protože silnice se naopak zakusují do kopců, aby zmírnily jejich převýšení. Takže na jedné straně řeky stojí obec na vyvýšenině a na druhou se v pohodě při záplavách voda rozlévá. Můžete se na to vykašlat, na projekt dát punc s tituly nějakého slavného pošuka, ale voda se vám na jeho autoritu vykašle a vy poplavete znovu.

0/0
2.5.2011 23:15

ichta

Re: Trochu špatně vyložené pojmy

Jenze je to Hana a tam jsou dva metry kopec a v 97 byla voda skoro vsude. A i kdyz to taky moc nechapu, tak prej presun zeminy, patri treba u stavby silnic k tomu nejdrazsimu, jinak by uz davno prej byly silnice pekne za kopecky hliny a nerusily by okoli.

E100000239%0A&QI=-1]http://www.wmap.cz/dpp_cr/isapi.dll?GEN=MAP&map=zatopy&CF_SXX=zu_usek_toku&CF_SQY=C[ZUID]E100000239%0A&QI=-1

0/0
2.5.2011 23:19

Trupman

Re: Trochu špatně vyložené pojmy

Haná není žádná placka jak se mylně může člověk všude dočíst. Haná jsou celkem slušný kopečky, pokud se nepohybujete přímo v bezprostředním okolí řek Moravy a Bečvy, kde před dvěma sty lety byly ještě lužní lesy. A konkrétně Troubky zrovna v takovém místě leží. Jinak 4 km na západ, za Tovačovem, se už krajina obstojně zvedá a podobné záplavy tam nehrozí.

0/0
2.5.2011 23:54

ichta

Re: Trochu špatně vyložené pojmy

Jezdim hodne na kole,ale takovou nudnou rovnou oblast nez u nas na Hane jsem jinde nenasel :)  A rikat par metrovymu prevyseni po 4 km kopcovita oblast se mi nezda. Staci se podivat na mapu s vrstevnicema jizne od becvy v okoli Troubek. Ale samozrejme nic neni idealni rovina, ani rovna Hana, ale je sakra rozdil okoli prave Becvy a Moravy a vetsiny ostatnich rek. U tech dvou se pri minimalnim prevyseni voda rozlije do obrovske oblasti, viz treba mapy zaplav

http://www.mu-prerov.cz/cs/o-prerove/mapove-centrum/mapy-zaplavovych-oblasti.html

0/0
3.5.2011 0:02

Trupman

Re: Trochu špatně vyložené pojmy

Nesmíte jezdit jenom kolem Moravy. Taky mám Hanou probicyklovanou křížem krážem a některé pasáže určitě nejsou pro nesportovce :-)

0/0
3.5.2011 0:18

ichta

Re: Trochu špatně vyložené pojmy

Souhlasim s vami, ze zvoleny termin Hana neni uplne nepresnejsi, ale je to kratke a vetsina lidi vi o co jde, specifikovat stale presne tu oblast, kde bylo tenkrat to velke jezero se mi uz nechce :)

0/0
3.5.2011 0:27

pepinolupino

Re: Trochu špatně vyložené pojmy

Přijeďte prosím na Hanou... a když pojedete na kole z Tovačova na západ s větrem v zádech, tak nemusíte šlapat až do Bedihoště...

0/0
3.5.2011 0:09

ichta

Re: Trochu špatně vyložené pojmy

No zrovna v okoli Tovacova je to docela zvlneny :)

Ale takhle z Tovacova pres Troubky smerem na Chropyn, to je parada :)

0/0
3.5.2011 0:12

pepinolupino

Re: Trochu špatně vyložené pojmy

Uznávám, pro ten směr na Bedihošť by ten vítr v zádech musel být trošku silnější, nebo občas přišlápnout... :-)

0/0
3.5.2011 0:15

Trupman

Re: Trochu špatně vyložené pojmy

Na Hané jsem když vylezu před barák, nestrachujte se. Dobrá, okolí Tovačova možná nejsou zas takové kopečky jako třeba kolem Těšetic, ale rozhodně se to na západ od něj zvedá, to potvrzují i mapy;-)

0/0
3.5.2011 0:13

pepinolupino

Re: Trochu špatně vyložené pojmy

Ale souhlasím, od Tovačova na západ se to rozhodně u Plumlova začíná zvedat... ;-D

0/0
3.5.2011 0:17

Trupman

Re: Trochu špatně vyložené pojmy

Ale u Prahe je to už z kopečka! ;-D

0/0
3.5.2011 0:19

ichta

Re: Trochu špatně vyložené pojmy

Jasne, ze jo, ale kdyz to clovek srovna s jinou oblasti, tak malokde je tak rovny teren, hlavne ta oblast mezi Kromerizi, Prostejovem, Olomouci a Prerovem, specialne jak jste psal od Becvy podel Moravy na jih (kam to i mirne klesa), taky to byla ta nejvic postizena oblast tvorici takmer jedno jezero, kde rozhoduje kazdej metr. Proto byl treba Henclov na ostrove nebo jen cast Tovacova zatopena (voda krasne ukaze i minimalni vyskove rozdily), i kdyz se to zda vsechno ve stejne vysi

0/0
3.5.2011 0:22

pepinolupino

Re: Trochu špatně vyložené pojmy

Pravda... Jediný, kdo si v roce 97'' povodně pochvaloval, byli geometři z Brněnského ústavu (taky snímkovali jako diví), protože měli jedinečnou příležitost srovnat si aktuálně vrstevnice! A prý někde byl rozdíl i několik desítek metrů v poloze vrstevnic...

0/0
3.5.2011 0:28

3032

Re: Trochu špatně vyložené pojmy

Úžasně mě dojímá, jak se všichni snaží přestěhovat každého kdo byl zatopený na kopec. Bydlím na kopci 10 m nad nejvyžší hladinou Bečvy, ale v případě přívalových dešťů, jako byla ta obrovská bouře, před 2 lety, která se zrodila v 9 hodin nad Marsejí, v 17.00 shodila půl metru  v krup v Rakousku a v 19. 00 zabíjela na Mazurských jezerech, před takovou hrůzou vás nezachrání nic.

Když jsme u těch Těšetic, jestli myslíte ty u Olomouce v sousedních Ratajích byla v minulém století povodeň 2x a to tam žádný potok není. Přišla po silnici od Drahanovic.

Momochodem, zrovna teď leje a vodohospodářský portál je zase přetížený, ale dokud není v Teplicích 6 m vody, tak se nic neděje, zatím dobrý.

0/0
3.5.2011 6:40

celim

Jednu věc nechápu!

Když byla ta první velká povodeň, tak se po ní začalo v Troubkách stavět. Já osobně, kdybych tam žil, tak bych si nový dům postavil na nějakých pilotech, které by jako pomoc měl stát dotovat místo stavby nějakých ochranných valů, které jsou stejně naprd a přitom extrémě drahé. V tom přízemí bych skladoval třeba uhlí, nebo garážoval auto, které v případě povodňového ohrožení bych přeparkoval na nejbližší kopec. Ovšem troubečtí takto neuvažovali a stavěli si nové domy tak, že je zase první povodeň vyplaví. Nechápu to!:-/

0/0
2.5.2011 22:23

ichta

Re: Jednu věc nechápu!

Ale v Troubkach se jako v okolnich obci, kde byla voda musi stavet na zvysenych zakladech, pokud to jde tak nad urovni minule vody a nesmi byt sklepy. Takze pri druhych povodnich byly vetsinou postizeni vice lide, kteri meli puvodni domy a skody nebyly zdaleka tak velke, spis je problem, ze vetsina jeste nesplatila puvodni skody a ma nove vydaje.

0/0
2.5.2011 22:26

pepinolupino

Re: Jednu věc nechápu!

Máte představu, jak obtížně se lidé přesvědčují o nějakých "novotách", a zvlášť ve stavebnictví?? Víte, jak ztěžka akceptují např. dřevostavby (i přes nesporné výhody oproti klasickým technologiím)?? Prostě - cihla je cihla... A bydlet na "kuří nožce" je potom nepředstavitelná věc, i když by piloty a volný prostor pod domem (spojené s podtokem povodňové vody) vyřešily mnoho problémů. Jako argument (v podobném případě) jsem slyšel i "...a kde budu mnět zemáky na zimu, když tam nebude sklep".

0/0
2.5.2011 22:34

ichta

Re: Jednu věc nechápu!

Sklep je v zaplavove oblasti zakazan :)

0/0
2.5.2011 22:35

pepinolupino

Re: Jednu věc nechápu!

Není zakázán! Stavební úřady mají pouze interní doporučení povolovat nové(!) stavby stavěné s podlahou nad úrovní stoleté vody (výška nad terénem). A sklep nemusíte mít zapuštěn v celé výšce v zemi, stačí částečně.

0/0
2.5.2011 22:42

ichta

Re: Jednu věc nechápu!

Nevim jak kde a kdy, ale stavim pobliz a taky nam tam trochu hrkl rybnik a Troubky a okolni obce to maji stejne. Musime mit vyjadreni povodi, kvuli tomu, ze jsme v zaplavove oblasti (nerozlisuje se jestli tam bylo 2m nebo jen par centimetru pobliz). A tam jasne zni narizeni, ze nesmi byt budova podsklepena a musi byt podlaha obytne casti nad urovni minule povodne. Takze pokud to nezmenili nejak ted, tak to stale plati. Povodi si tak prej dela takovy mensi aliby :)

0/0
2.5.2011 22:47

pepinolupino

Re: Jednu věc nechápu!

Příslušný správce povodí v rámci vyjádření (jako dotčená instituce) si s tím nepodsklepením dělá alibi, jelikož u nás je zvykem stavět sklep jako "vanu" bez vlastních základů, na které dům stojí a která je schopná dům při povodních buď podrazit průtokem vody, nebo nadzvednout vlivem spodní vody. Pokud má ale sklep vlastní základy, které kotví dům do větší hloubky, toto riziko nehrozí, ale je to složitější a dražší, proto se ty sklepy raději odmítají.

0/0
2.5.2011 22:57

ichta

Re: Jednu věc nechápu!

Tohle jsem neresil, proste me rekli (a vim,  ze to tak maji v Troubkach), ze tam byt sklep nesmi a meli jsme to v podminkach od obce i od povodi. My jsme sklep ani nechteli, stacili nam vydaje se zvysenymi zaklady, takze jsem neresil, jestli by to za nejakych podminek slo. A jelikoz treba nasi meli pri povodni doma vodu, prave jen v podkslepeni domu, pres kanaly atd.(i kdyz voda tam nebyla, prisla jen na kraj obce) a vim jake to delalo problemy u okolnich domu, tak bych to ani nechtel, i kdyz by to bylo jak popisujete

0/0
2.5.2011 23:03

pepinolupino

Re: Jednu věc nechápu!

On ten sklep není zrovna nejdůležitější, že jo... Je fakt, že dnes jsou stavební konstrukční systémy, které dovolí stavět bezpečné obytné domy i v záplavových oblastech, principielně je to opravdu "dům na kuřích nožkách" (vrtané piloty se samonosnou, lehkou konstrukcí domu, vytvářející volný prostor pod domem pro průtok vody), ale tohle navrhnout lidem, tak Vás poženou... (až na snad jednu, dvě výjimky)

0/0
2.5.2011 23:15

ichta

Re: Jednu věc nechápu!

S tim souhlasim, sklep v dnesni dobe vubec nepostradam. Ale ten poradnej dum do zaplavove oblasti, uz nenaprojektuje kazdej a dost to stoji a jsme zase u tech penez. Ale souhlasim s tim, ze nove domy by se meli stavet, tak aby jim povoden neublizila a kdo na to kasle tak at splace. Jenze to stale neresi to, ze se musi vyresit zaplavovani obce, cela obec se na kuri nozky nevleze :)

0/0
2.5.2011 23:23

pepinolupino

Re: Jednu věc nechápu!

Ale vlezla by se, jenom chtít... A tak šíleně drahé zrealizovat to taky není, daleko větší problém je přesvědčit (hlavně starší) stavebníky, že je to vhodné řešení...

0/0
2.5.2011 23:27

ichta

Re: Jednu věc nechápu!

Jasne, jenze vetsina starych uz bydli nebo patrila k tem chudakum, kteri staveli v hekticke dome rok po povodni, kdy se to tam latalo jak se dalo, jen aby meli kde bydlet a unesli spalceni i v duchode. Mam par znamych co nove stavi v Troubkach a vsichni uz maji dum prizpusobeny povodni a byly nad druhou povodnovou vlnou v suchu, s tim , ze jim to zaplavi jen kus zahrady. Ale to je par novych domu ze 700

0/0
2.5.2011 23:33

pepinolupino

Re: Jednu věc nechápu!

Souhlasím s Vámi! Je jasné, že bez opravdu aktivní účasti a podpory státu se tohle neobejde!! Ale např. takové řešení by mohlo pomoci vyřešit mnohé další problémy spojené s povodněmi, a v konečném důsledku by ušetřilo spoustu financí vydaných na pasivní nebo aktivní ochranu celé obce před povodní! Obrazně řečeno - po povodni by stačilo akorát zamést ulice...

0/0
2.5.2011 23:45

ichta

Re: Jednu věc nechápu!

No vzhledem k tomu, ze jsem byl u obou povodni, nastesti jen jako divak a mohl jsem pozorovat vodu pred zaplavenim atd. a videt treba fotky jak to vypadali hraze v teto oblasti pred 50 roky a ted. Tak by mozna stacilo v prvni rade jen cistit tok a posilit hraze kolem reky v oblasti, kde hrozi nejvetsi nebezpeci, jak uz jsem psal, bohuzel je pole pod tou to hrazi o cca 1-2m nad obci. Protoze z toho co jsem videl, by urcite hraz pri druhe povodni vydrzela, kdyby se trochu zpevnila min na uroven pred 97 rokem. A tyto zakladni opatreni nestoji zas tolik penez, ale o to vic byrokracie. A pak upatnit nejaka dalsi specifictejsi opatreni

0/0
2.5.2011 23:52

pepinolupino

Re: Jednu věc nechápu!

Jasně, čisté koryto a staré, osvědčené hráze kolem obce jsou základem. Oni ti komančové zase tak příšerní (alespoň v tomhle) nebyli, přes ty pestva, co natropili, na takové věci (údržba řečiště a pod.) prostředky našli vždycky. Já pamatuji ještě u Kojetína na Moravě cvičný vojenský brod pro tanky, břeh vysoký dobře pět metrů - dnes ani nenajdu místo, kde byl, řeka je o pěkných pár metrů výš.

0/0
3.5.2011 0:02

Najdete na iDNES.cz