Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Farmáři hyzdí náměstí, řekl zastupitel-řezník a prosadil jejich vyhnání

Farmářské trhy vydržely na turnovském náměstí Českého ráje jen rok. Zastupitelé na návrh svého kolegy z opoziční ČSSD a zároveň vedoucího nedalekého řeznictví Tomáše Hudce trhovce z centra Turnova vyhnali. Zdůvodnili to tím, že hyzdili náměstí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

suchar

asi

to dělá pro lidi :-/

0/0
4.5.2011 9:41

žežulka

Re: To je bída zastupitelské demokracie omezené i na

Z vlastní zkušenosti)organizuji 3x týdně trhy na Kubáni ph10-45 prodejců) vím že tržiště je mimo jiné i fungující veřejný prostor, místem setkávání a opatřování potravin se mění v příjemný zážitek. Na trhu se můžete zeptat co kupujete a ověřit si složení i postup výroby přímo u výrobce. Co se týká hygieny podléhá tržiště veterinárním pravidlům která jsou kontrolována jak organizátory tak patřičnými státními organizacemi (Veternární správou) stejně tak i původ potraviny podléhá kontrole a každý řezníkna trhu má někde veterinárně kontrolovanou provozovnu. Záleží především na organizátorech jak kvalitní prodejci se na trhu objeví. A není lepšího měřítka než fronta u stánku. Pro hnusnou klobásu se příště nikdo nevrátí mimo to na trhu je dobrým zvykem dát před koupí ochutnat. V tomto případě je otázkou který prostorje pro konání trhu lepší z organizačních důvodů. NECHÁPU ALE proč je u nás stále normální a přípustné v pozici zastuitele preferovat osobní zájem nad obecním.

0/0
3.5.2011 18:46

Své dukáty věnuji na chudé psy

Re: To je bída zastupitelské demokracie omezené i na

Bohužel to tak funguje asi ve všech městech. Lidi nejsou ke kandidatuře do zastupitelstev zainteresováni nějakým veřejným zájmem, nýbrž především prosazovaním svých osobních cílů. Asi jsem nenapravitelný naivka...

S podobným problémem jsem se setkal osobně i pracovně, když zastupitelé v jednom statutárním městě zabili několik let připravovaný projekt na základě podobné aktivity, jako ti v Turnově - místní krámkaři, kteří mají už v půl páté dveře zamčené zevnitř a zatažené rolety, aby jim tam náhodou nevlezl nějaký otravný zákazník, když chtějí v 17 zavřít, vůbec nepochopili význam připravovaného projektu, který jim naopak mohl doslova přivést zákazníky až pod nos. A tak to přes své koně v zastupitelstvu raději zazdili. Bohužel jsem se díky délce přípravy projektu, který se svezl přes nové volby do zastupitelstva, mohl na vylastní kůži přesvědčit, jak nezáleží na politické orientaci, hlavní je ta "lobistická práce" - nejdřív to drtila levice, pak pravice a nakonec si všichni podali ruku

0/0
3.5.2011 20:48

venenum

Re: To je bída zastupitelské demokracie omezené i na

To zavírání obchodů, jak popisujete, je v Turnově otřesné. Přespolní, který to do čtyř nestíhá, raději ani neriskuje a jede rovnou jinam. Stejně tak vámi popisovaná cedule a jiné překážky na chodníku v Hluboké ulici.

Už jen proto by si místní zasloužili farmářské trhy s nabídkou kvalitního zboží na místě tak vzdáleném od zdejších živnostníků, aby tito z přílivu zákazníků nemohli profitovat. Chápete mě ?

0/0
4.5.2011 10:13

_m-

Zastupitel-řezník.......

Pan Hoření má tatíčka trhovcem?????

0/0
3.5.2011 13:05

Své dukáty věnuji na chudé psy

To je bída zastupitelské demokracie omezené i na

lokální úrovni na úzké zájmy vlastního byznysu nebo lobistických skupin...

Prosím diskutující, kteří o o organizaci podobných akcí nemají ani šajna, aby se zdrželi řečí o strachu trhovců z konkurence. Ono je to v praxi naopak tak, že organizátoři farmářských trhů mají problém ty trhovce vůbec nalákat, aby přijeli. Proto se jim poskytuje např. místo na stánek zdarma. Pro ty nechápavé, ono to jaxi zlepšuje možnost nákupu pro lidi, kteří nechtějí nakupovat jen v Lidlech. A pro pana Hudce - ono připojení na elektriku na osvětlení stánku v konečné úspoře ani zdaleka nemůže vykompenzovat to, že ten trhovec na jednu takovouto akci váží dodávkou cestu i 50 km a víc kilometrů.

A ještě jedna technická pro pana Hudce - jestliže si pane vystrčíte ceduli doprostřed 1,5m širokého chodníku před vlastním krámem, tak tím tak maximálně ohrožujete chodce (hlavně děti), kteří se jí musí na rušné ulici vyhýbat třeba i úkrokem do silnice. Měl byste se stydět - a s vámi i ostatní spřažení zastupitelé 

0/0
3.5.2011 12:56

Své dukáty věnuji na chudé psy

Re: To je bída zastupitelské demokracie omezené i na

Bohužel to v praxi funguje tak, že tzv. zastupitelé v okamžik zvolení ihned zapomene, koho mají zastupovat Rv

Proto jsou v Turnově různí Hudcové, Zikudové, Pekařové atd. atd., v Boleslavi Jelínkové, Najmani, Beznoskové, Povšíkové atd. atd. A každé město a městečko má bohužel podobné lidi... ;-(

0/0
3.5.2011 13:04

_m-

Re: To je bída zastupitelské demokracie omezené i na

To, kolik km váží trhovec cestu je jeho problém - má jezdit tam, kde se mu to vyplatí. Provozovatel kamenného krámu zase musí platit nájem. To je právě problém konkurenceschopnosti, víme - aby nám po zaplacení všech poplatků ještě z tržby něco zbylo.

0/0
3.5.2011 13:08

Své dukáty věnuji na chudé psy

Re: To je bída zastupitelské demokracie omezené i na

Ano, jistě, tomu já rozumím.

Na druhou stranu znovu opakuji, že organizace trhů je jaxi služba pro lidi. A jestli se město jednou rozhodlo, že tuhle službu lidem poskytne, mělo by to dělat tak, aby to mělo smysl - jednak pro lidi a jednak i pro trhovce. Protože když to pro toho stánkaře nebude mít ekonomicky smysl proto, že ho město vyžene na periferii (a na ten autobusák fakt nikdo nechodí, protože je úplně mimo všechny běžný trasy pohybu lidí), tak on příště nepřijede.

A město si pak může tak maximálně hrát na chytrou horákyni: Podívejte lidi, my vám organizujeme trhy, ale trhovců není Rv

Každý normálně myslící člověk pohopí, že tomu řezníkovi nejde o estetiku náměstí - má strach z konkurence, protože to, co tam prodávají, se s jeho průmyslovejma blivajzema nedá srovnat  Rv

0/0
3.5.2011 13:47

venenum

Re: To je bída zastupitelské demokracie omezené i na

Lidé mající o nákup na trzích zájem, přijdou kamkoliv, kde bude dobrá nabídka.

Jestliže spoléháte na to, že náměstím prochází nejvíce lidí (což platí jen dokud v 17:00 nezavřou místní živnostníci) a v pátek odpoledne projíždějí Pražáci (kteří nemají, kde zastavit, takže ani nezastavují), něco je špatně. Čekáte-li na náhodné kolemjdoucí, nezapomínejte, že ti dělají jen náhodné tržby.

Parkoviště u autobusáku je opuštěné, protože na něm nic není. Budou-li tam stánky s lákavým zbožím za přiměřenou cenu, které lidi zaujme, opuštěné nebude.

0/0
3.5.2011 18:21

Své dukáty věnuji na chudé psy

Re: To je bída zastupitelské demokracie omezené i na

Jj. lidi si zvyknou i na šibenici. Ale oni vám hlavně nepřijdou ti farmáři, až se dozvědí, že mají prodávat na asfaltu u autobusáku, kam živáček nepáchne... Logicky budou mít strach, že tam budou stát nadarmo. Ano, ono se to možná rozkřikne a lidi se i naučej tam jezdit. Ale jak dlouho to bude trvat? Pro trhovce to asi není zrovna lákavá představa, že bude řadu pátků, než se to lidi naučí, stát někde nadarmo s kazivým zbožím, kterého v nějakém Turnově prodá třeba 1/3 v porovnání s jiným městem. Takže se na to logicky od začátku vykašle.

0/0
3.5.2011 20:55

venenum

Re: To je bída zastupitelské demokracie omezené i na

Jestli tam v době pořádání akce živáček nepáchne, bude to asi nezájmem zákazníků o zboží. Pak je ovšem otázka, zda se trhy pořádají kvůli trhovcům nebo kvůli nakupujícím.

Do Plusu na okraji města také jezdí davy, přestože je pěkně z ruky.

.

Čím méně obyvatel města žije v bytovkách, činžácích a panelácích, tím menší je v něm zájemců o trhovce, protože jimi nabízený sortiment si lidé žijící v rodinných domcích mohou vypěstovat na zahrádkách a zbytek koupí levněji v supermarketu (těch má ovšem Turnov jako šafránu).

Jestliže zájem je, pak zůstane bez ohledu na místo konání trhů. Máte-li obavy, že lidé stánky nenajdou, udělejte jim pořádnou reklamu - ostatně tu už dělá tento článek ;-)

0/0
4.5.2011 9:59

Antonín, topič

Re: To je bída zastupitelské demokracie omezené i na

Trhy se pořádají kvůli zákazníkům i kvůli trhovcům. To je snad jasné.

0/0
5.5.2011 14:13

Své dukáty věnuji na chudé psy

Re: To je bída zastupitelské demokracie omezené i na

Kromě jiného - ten trhovec si svoje masíčko určitě neskladuje v dodávce na dvoře. Čili bych si tipnul, že něco kamenného taky provozuje ;-)

0/0
3.5.2011 13:58

kolda39

Re: To je bída zastupitelské demokracie omezené i na

R^R^R^

0/0
3.5.2011 16:19

AAA3

Re: To je bída zastupitelské demokracie omezené i na

ten trhovec na jednu takovouto akci váží dodávkou cestu i 50 km a víc kilometrů.

hmmm a nerikaj nam ti propagatori "farmarskych trhu" ze tam nakupujete mistni produkci, takze podporite mistni zemedelce a nezatezujete planetu ekologickou stopou dopravy? ;-D

0/0
5.5.2011 16:30

venenum

větší plocha = větší konkurence

Jestli oni se trhovci nebojí větší konkurence, protože na plochu u Jizery se vejde víc stánků

0/0
3.5.2011 12:23

Pivo Bugman, pivo Trolobijců

připomíná mi to tu komedii

kde Vlasta Burian hrál poštmistra a radníse tam dvaktár profackovali kvůli balíku ze Švajcar... ;-D;-D;-D

0/0
3.5.2011 12:05

Plzen97

Asi soudruh reznik-zatupitel prodava hodne mizerne zbozi

Asi soudruh reznik-zatupitel prodava hodne mizerne zbozi, kdyz se boji stanku konkurence jednou za cas na namesti ;-D;-D;-D;-D;-D

0/0
3.5.2011 10:19

Norean

Re: Asi soudruh reznik-zatupitel prodava hodne mizerne zbozi

Když oni si tam lidé nakoupí nadlouho do mrazáku, protože ví, že budou muset jíst do příštího trhu sójové blivajzy z kamenného obchodu :-P  Zajímalo by mě, jestli není proti nějakému pravidlu či zákonu zvýhodňovat jako zastupitel svou firmu? Jestli ne, je to sice neetické, ale možná si budete muset, drazí zákazníci, vymyslet také nějakou neetickou cestu...

0/0
4.5.2011 23:21

venenum

Konečně to někoho napadlo!

Je smutné, že autor článku skutečnost překrucuje tak, aby rozhodnutí vyznělo negativně, ačkoliv všem zúčastněným prospěje.

Místo u Jizery není odlehlé, ale naopak více v centru města. Volné prostranství je zde rozlehlé, takže se sem vejde více trhovců. Nezapomínejme, že nepotřebují jen prostor pro stánek, ale také parkování. V těsném sousedství je i autobusové nádraží, což cestující hromadnou dopravou ocení. Nakonec i na vlak je to blíž.

Náměstí Českého ráje je zatíženo silničním tahem na Lomnici nad Popelkou a další města. Návštěvníci trhů zde jsou ohrožováni nejen automobily, ale i autobusy pravidelných i nepravidelných linek, navíc jsou nuceni dýchat zplodiny. Průjezdnost Turnova bývá v páteční špičce nevalná. Možnost parkování bídná.

Nové místo konání je vzdušnou čarou vzdáleno necelých 300 metrů od stávajícího, pěšky ulicemi tak 600 metrů, tedy není pravda, že je odlehlé. Využitelná plocha je výrazně vyšší než stávající a navíc ideálně rovná.

Než někoho odsoudíte, přemýšlejte.

0/0
3.5.2011 10:04

Plzen97

Re: Konečně to někoho napadlo!

To sou kecy jak za bolseviku .... vyhrat trhy z namesti ukazuje jen stupiditu zastupitelu bez ohledu na stranickou prislusnost :-/

0/0
3.5.2011 10:20

Cenda22

Re: Konečně to někoho napadlo!

podle konkrétní situace. Maloobchod ve městě díky provozovnám generuje zisky, příjmy rozpočtů na daních a část jich ve městě zůstává příjmem do rozpočtu města. Pokud je sídlo trhovců mimo obec a ještě navíc neplatí pronájem místa na trhu (což mi přijde dost divné), tak se město jednoznačně připravuje o příjmy.

0/0
3.5.2011 10:40

venenum

Re: Konečně to někoho napadlo!

tak se na to náměstí podívejte:

http://www.panoramio.com/photo/32369309, http://www.panoramio.com/photo/22049060, http://www.panoramio.com/photo/38502937, http://foto.mapy.cz/detail?id=164197, http://foto.mapy.cz/detail?id=36161 (snímek shora)

- silnice středem, příjezdy ze stran, parkující vozidla, kromě toho to náměstí je malé - tak 70x 70 metrů, přičemž minimálně třetinu zabírají silnice. Mírně se svažuje. Ke stánkům připočtěte davy nakupujících nerespektujících pravidla silničního provozu a problém je na světě.

0/0
3.5.2011 11:12

Fůdce Skřehtálek Bartowy

Naši "podnikatelé" przní a ničí tuto zem

a měli by být vyhnáni taky .....

0/0
3.5.2011 9:31

pk08

Re: Naši "podnikatelé" przní a ničí tuto zem

ano ty jsi tomu příkladem

0/0
3.5.2011 9:55

Antonín, topič

---

Život ve městě tvoří mj. i živnostníci. Pokud je pravda, že farmáři neplatili žádný nájem a elektriku, tak má pan řezník-zastupitel pravdu. Pokud lže, tak do řeky s ním!

0/0
3.5.2011 8:37

Baltazar10

Socan podnikatel

Socan podnikatel.... zloděj a podvodník.....

0/0
3.5.2011 8:22

ted61

POZOR

Tak to je pravá tvář ČSSD takže si ten článek pozorně přečtěte.  A nejlepší jak vyřvává že když si dali ceduli tak přišli z města a chtěli zaplatit. A přitom na tom městě sedí. Jojo socánek krásně hrabě jen a jen pro sebe

0/0
3.5.2011 8:18

Baltazar10

Re: POZOR

Všichni socani i jejich volici jsou vymletí... hlupáci

0/0
3.5.2011 8:22

emil2

Re: POZOR

A kdyby byl z ODS, choval by se jinak?

0/0
3.5.2011 9:20

Baround

Já ho tedy chápu

Pokud je to tak, že místní za vše městu platí a trhovci jsou tam zdarma, tak to chápu jako nepřiměřenou veřejnou podporu, která může skončit až arbitráží :-)

0/0
3.5.2011 8:13

Sprintujici.stonozka

Re: Já ho tedy chápu

včera tu psala jedna trhovkyně, že platí 200 kaček za hodinu, takže zadara to není

0/0
3.5.2011 8:18

Baround

Re: Já ho tedy chápu

Tak to není věru málo. V tom případě ale zastupitel lže a měla by být aplikována Fensterpolitik.

0/0
3.5.2011 8:19

s(h)arka

Hudcova uzenina a maso

se přejedla..ostatně, může stát na tom trhu taky,nic mu nebrání.....;-)

0/0
3.5.2011 5:47

Plzen97

Re: Hudcova uzenina a maso

Presne tak, kdyby mel slusne zbori, mohl prodavat trzich a vydeleli by vsichni ... ale asi ma tak mizerne zbozi, ze se konkurence boji a radeji ji vyhnal ...8-o;-€;-O

0/0
3.5.2011 10:22

Urb - Uničtoženie vraga

Návštěvník takových trhů je klasický naiva,

který koupí i staženou kočku z kůže, v domnění, že je to králík. Takový příklad. Viděl už obyvatel města dubnové jablko? Tedy jak vypadá jablko z loňska, příští rok v dubnu? To co předvádí "farmáři", to je jasně jablko skladované v ochranné atmosféře dusíku. Který Farmář má takový sklad? Takovému podvedenému se u nás říká "kořínek" a je terčem výsměchu. Vrchol je nápis na tom chudinkovi z dusíkového skladu "BIO". Ale ne, Pražáci. Jen to kupujte, vy jste vlastně na podvody zvyklí. Stačí se podívat, jak jste volili.

0/0
3.5.2011 1:09

Teleke z Toloko

Re: Návštěvník takových trhů je klasický naiva,

Zákazníka Lídla promluvil ;-D

0/0
3.5.2011 2:18

Urb - Uničtoženie vraga

Re: Návštěvník takových trhů je klasický naiva,

I ten zákazník Lidka je nákupní génius, oproti návštěvníku překupnických trhů. On si to zboží v Lídlu koupí přímo. Ty si ho koupíš též, ale se 100% přirážkou na zmíněném trhu.

0/0
3.5.2011 7:13

termin

Re: Návštěvník takových trhů je klasický naiva,

Když myslíš, nakupuj dál Španělský odpad z Lidlu.

0/0
3.5.2011 7:17

Urb - Uničtoženie vraga

Re: Návštěvník takových trhů je klasický naiva,

Farmářské trhy nic jiného neprodávají, jenom to zboží v Lídlu farmáři nakoupí s propadlou záruční dobou a tak dobrou chuť. Prodejci farmářských trhů kupují v Lidlu zboží pro trhy, kterého se i Vietnamci štítí.

0/0
3.5.2011 7:24

termin

Re: Návštěvník takových trhů je klasický naiva,

;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D Úžasnej fór!

0/0
3.5.2011 7:30

Urb - Uničtoženie vraga

Re: Návštěvník takových trhů je klasický naiva,

Fór? Tak si u nich kup králíka a dej k lepšímu, jak chutná "králík", který má ještě v žaludku zbytky nestrávených myší.

0/0
3.5.2011 7:37

firekinell

Re: Návštěvník takových trhů je klasický naiva,

Králík žere myši? :-O

0/0
3.5.2011 9:16

Urb - Uničtoženie vraga

Re: Návštěvník takových trhů je klasický naiva,

Ten z trhu běžně. Za života dokonce mňouká.

0/0
3.5.2011 9:21

Antonín, topič

Re: Návštěvník takových trhů je klasický naiva,

Škoda jen, že kočky převážně myši nežerou.

0/0
3.5.2011 9:43

Urb - Uničtoženie vraga

Re: Návštěvník takových trhů je klasický naiva,

Na farmách ano, tam to myši berou útokem a kočky se množí geometrickou řadou. Naštěstí je na ně na trhu odbyt.

0/0
3.5.2011 10:02

bobek_79

Re: Návštěvník takových trhů je klasický naiva,

O večerkách psali včera, spletl sis článek.

0/0
3.5.2011 8:12

Urb - Uničtoženie vraga

Re: Návštěvník takových trhů je klasický naiva,

Souhlasím. Hokynáři z večerek mají zdroj zboží podobný, jen je častěji, jak se o něj přetahují v koutku s prošlehlou lhůtou v MAKRO.

0/0
3.5.2011 8:16

Antonín, topič

Re: Návštěvník takových trhů je klasický naiva,

Koukám, že máš ty obskurní koutky pěkně pod kontrolou, i ty večerky a trhovecký kočky. To fakt nemáš na slušný jídlo?;-D

0/0
3.5.2011 9:44

Najdete na iDNES.cz